Vonnis zaak Deventer bevestigd Wachtlijsten in jeugdzorg aangepakt icpLIIN Beroep leraar is weer in trek Eis acht jaar tegen vader van jongen die leraar doodde Belangstelling Valentijnsdag loopt terug 3 Nederland is somber over financiën Mobiele telefoon verraadt dief Militairen gestraft voor klappen Actie tegen sluiting NS-balies Wolkers en 't Hart op kieslijst EU Consumenten hekelen werving energiebedrijven Hof veroordeelt verdachte tot 12 jaar gevangenisstraf voor moord op weduwe Kamer steunt inzet Apaches in Afghanistan Straat afgezet om kunstgebit van marsepein Slagzij door storm L van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Voor de rechtbank in Rotterdam is gis teren acht jaar cel geëist te gen een 38-jarige Hagenaar wegens poging tot moord en vuurwapenbezit. De verdach te is de vader van de 16-jarige jongen die vorige maand de adjunct-directeur van het Ter ra College dood schoot. De verdachte zou afgelopen oktober bij een schietpartij op de Schansweg in Rotter- dam-Overschie een 35-jarige man in achterhoofd en rug hebben geschoten, terwijl zij samen in een auto zaten. Het slachtoffer wist uit de auto te vluchten en een politiebureau te bereiken. Hij heeft gezegd dat dezelfde dader hem in au gustus in 2001 had beschoten. In de woonkamer van de ver dachte vond de politie een wa pen, dat binnen ieders hand bereik lag. Justitie heeft geen bewijs dat de jongen die de adjunct-directeur van het Ter ra College doodschoot, daar bij een wapen van zijn vader gebruikte. In verband met de levering van het schiettuig aan de jon gen zijn wel arrestaties ver richt. De advocaat van de va der wees erop dat met dat in beslag genomen pistool niet is geschoten en het bij de schiet partij in de auto gebruikte wa pen nooit is gevonden. Bij dat treffen speelden verdovende middelen vermoedelijk een rol. Volgens de politie ging het om een onderschepte par tij van veertig kilo heroïne, waarvoor de vader van de jon gen op gewelddadige wijze wilde afrekenen. Hij zat van 1992 tot 1998 wegens drugs handel in een Duitse gevange nis. De beschoten man, die vastzit in afwachting van uitlevering aan Frankrijk wegens drugs handel, kwam gisteren als ge tuige opdraven. Hij wees eer der de 38-jarige Hagenaar als dader aan maar kwam latei- op die verklanng terug. Giste ren zaaide hij opnieuw ver warring met uiteenlopende verklaringen. Geur De 38-jarige Hagenaar ont kende in alle toonaarden. Offi cier van justitie Spoon bleef hem evenwel zien als verdach te van poging tot moord Spoon ging ervan uit dat de eerste verklaringen van de be schoten man juist waren. Ook heeft een politiehond de geur van de verdachte en het slachtoffer geroken op de zit plaatsen in de auto waar bei den zaten tijdens het misdrijf. De rechtbank doet maandag 23 februari uitspraak. GPD VOORBURG - Steeds meer mensen zijn negatief over hun financiële situatie. Vooral ouderen zijn somber gestemd, zo blijkt uit cijfers over 2003 die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft gepubliceerd. Het CBS vroeg vorig jaar maandelijks verschillende huis houdens naar hun verwachtingen voor twaalf maanden. Een op de vijf verwachtte er op achteruit te gaan. Veer tien procent rekende op een verbetering. In 2002 waren er nog meer optimisten dan pessimisten, aldus het CBS. Nu is dat andersom en die trend is ook in januari van dit jaar te zien. ANP WAGENINGEN - Een 37-jarige inwoner van De Bilt, die gisterochtend in Wageningen een mobiele telefoon van een politieagent uit zijn patrouilleauto had gestolen, is te gen de lamp gelopen omdat een agent direct het nummer van het gestolen toestel belde. Toen er belgeluiden uit de zak van de Biltenaar kwamen is hij aangehouden, aldus een woordvoerder van de poli tie. ANP ARNHEM -- De militaire kamer van de rechtbank in Arn hem heeft gisteren twee korporaals (respectievelijjk 22 en 26 jaar) veroordeeld tot celstraffen van een tot tien maan den wegens mishandeling in Bosnië-Herzegowina. De militaire kamer legde de 26-jarige koporaal de hoog ste straf op. Hij kreeg tien maanden, waarvan drie maan den voorwaardelijk, omdat hij op 23 februari vorig jaar in Banja Luka een sergeant zo hard heeft geslagen, ge stompt en getrapt dat deze onder meer een gebroken kaak been, gebroken ribben en een klaplong opliep. De 22-jari- ge korporaal, die had geholpen bij de mishandeling, kreeg een maand cel. Beide korporaals zijn na het gewelddadige incident geschorst door Defensie. ANP UTRECHT - Het personeel op de internationale NS-trei- nen houdt de komende weken een handtekeningenactie onder de reizigers. De NS'ers willen zo voorkomen dat de vervoerder alle internationale balies sluit en 250 banen schrapt. Dat heeft vakbond FNV Bondgenoten gisteren laten we ten. De NS willen vanaf 2005 alle kaartjes voor de interna tionale treinen via het internet of de telefoon verkopen. Dit betekent dat de tien balies dichtgaan en dat een deel van het personeel zijn baan verliest. ANP DEN HAAG - De schrijvers Jan Wolkers, Maarten 't Hart en Mensje van Keulen, filosoof en columnist Paul Cliteur en tv-programmamaker Martin Gaus vormen met vijf an dere prominenten de 'lijstduwers' van de Partij voor de Dieren bij de komende verkiezingen voor het Europees parlement. De lijst wordt aangevoerd door Marianne Thieme. ANP door John Hermse DEN HAAG - Het vak van le raar raakt meer in trek. Het aan tal studenten dat zich dit studie jaar aanmeldde voor een oplei ding tot leraar, groeide vergele ken met vorig jaar met 16 pro cent. Ook opleidingen op het terrein van de gezondheidszorg zijn po pulairder geworden. Hier groei de het aantal studenten met 10 procent. Dat blijkt uit cijfers van de HBO-raad over de inschrijving aan de hogescholen. Met 108.000 eerstejaars boekte het hele hoger beroepsonderwijs een stijging van bijna 7 procent. De stijging bij de eerstejaars le raren was het sterkst. Zowel het onderwijs als de zorg kampt al jaren met een groot te kort aan personeel. Minister Van der Hoeven van Onderwijs zei op Prinsjesdag het aantal va catures in het onderwijs in 2007 tot 2200 te willen terugbrengen. Het Sectorbestuur Arbeids markt en Onderwijs, waarin werkgevers- en werknemersor ganisaties in het onderwijs sa menwerken, liet daarop weten dat het lerarentekort al vrijwel verdwenen was. Door de slechte economie trekt de populariteit van het vak weer behoorlijk aan en zijn er geen echte tekorten meer. Het ministerie van Onderwijs zei toen ook al beducht te zijn voor de vergrijzing, die ook onder le raren toeslaat. Ook de economische en de socia le opleidingen zagen het aantal eerstejaars toenemen. Voor de agrarische en de technische sec tor binnen het hoger beroepson derwijs liep de belangstelling licht terug. ANP DEN HAAG - De manier waar op energiebedrijven klanten pro beren te winnen voor het leve ren van elektriciteit en gas„stuit consumenten tegen de borst. Ze vinden de werving te agressief. Dat concludeert de Consumen tenbond op basis van een enquê te onder 1400 consumenten. De bond deed het onderzoek met het oog op het volledig vrij geven van de gas- en stroora- markt Volgens de huidige wet mag iedereen vanaf 1 juli zelf zijn energieleverancier kiezen. Consumenten kijken hier vol gens de Consumentenbond niet echt naar uit en hebben geen po sitieve verwachtingen over de voordelen. De organisatie roept energiebedrijven op om straks klanten zorgvuldig te benade ren om de vrije markt voor gas en stroom een kans te geven. De belangenorganisatie wil ook dat de toezichthouder op de energie markt de zaak in de gaten houdt en optreedt tegen oneerlijke en agressieve praktijken. ANP (Advertentie) dinsdag 10 februari 2004 Erik Raven NIJMEGEN - Mensen die op Va- itnlijnsdag hopen een liefdesver klaring >e ontvangen, kunnen dil jaar bedrogen uitkomen. SjKhls een fractie van de Neder landers grijpt op 14 februari de kans om via kaarten of cadeaus de liefde te verklaren aan hun beminden. Dal blijkt uit een gisteren uitge- bracht onderzoek van het bu reau De Vos en Jansen. Het bu reau vroeg vijfhonderd Neder landers van tien jaar en ouder of ze iets speciaals gaan doen op Valentijnsdag. Hoewel in 2003 nog 20 procent van de ondervraagden aangaf de dag niet onopgemerkt voor bij te laten gaan, zegt dit jaar slechts 17 procent van de Neder landers een amoureuze bood schap te willen overbrengen. De jongeren zijn het meest ro mantisch aangelegd. Van de res pondenten tot 25 jaar geeft maar liefst 40 procent aan iets aan Valentijnsdag te doen. Naar mate de jaren vorderen, bekoelt de romantiek gestaag. Nog geen 10 procent van de 60-plussers laat zijn of haar liefde op 14 fe bruari extra blijken. Het grootste deel van de respon denten dat wel aandacht aan de dag besteedt, bijna de helft, doet dat door een cadeau aan een geliefde te geven. Daarnaast worden nog wat kaartjes ge stuurd, met name geadresseerd aan de eigen partners van de on dervraagden. Deze kaartjes wor den voor het merendeel met naamsvermelding verstuurd en niet anoniem, zoals het gebruik ooit was. De mannen tasten, bij de aanschaf van presentjes, veel dieper in de buidel om hun lief de te betuigen dan de vrouwen. Waar mannen gemiddeld ruim vijftig euro besteden aan hun ge liefde, spenderen vrouwen nog niet eenderde van dit bedrag aan hun beminde. ANP ïHnnr Peter Elberse 'DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren fis- al-jurist Ernst Louwes (49) op- nieuw veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf voor de •I moord op de 60-jarige weduwe Jacqueline Wittenberg. Het von- nis is het sluitstuk van het her- ti zieningsproces tegen Louwes, ös' die altijd heeft ontkend iets met de moord te maken te hebben. Het hof beval de onmiddellijke gevangenneming van de sinds juli op vrije voeten verkerende Louwes, maar daar verzette hij zich hevig tegen. Louwes moest door een aantal politiemensen tegen de grond worden gewerkt alvorens hij kon wor den afgevoerd. Jacqueline Wit tenberg is op 23 september 1999 in haar woning in Deventer met vijf messteken vermoord. In no vember van dat jaar arresteerde de politie Louwes als verdachte. Een elders in Deventer gevon den mes kon via een geursorteer- proef aan hem worden gekop peld. Ook was er een verdacht te lefoongesprek dat hij op de avond van de moord voerde met de weduwe. De rechtbank in Zwolle sprak de man vrij. In hoger beroep ver oordeelde het hof in Arnhem hem tot twaalf jaar cel. Voor bei de instanties had het Openbaar Ministerie vijftien jaar geëist De Hoge Raad honoreerde vorig jaar een herzieningsverzoek van Louwes. Er waren nieuwe vra gen gerezen over het mes en het telefoongesprek. De Hoge Raad droeg het hof in Den Bosch op de zaak opnieuw te behandelen. Het OM en het hof begonnen nieuwe onderzoeken. Het Neder lands Forensisch Instituut (NFI) moesten de blouse van het slachtoffer onderzoeken op DNA-sporen. In eerste instantie leverde dat twee 'aanrakingsspo ren' op met het DNA-profiel van Louwes. Geweld Later werd zijn DNA op ettelij ke plaatsen op de blouse gevon den, alsmede een bloedvlek in de kraag van het kledingstuk. Volgens het NFI zijn de sporen veroorzaakt door het uitoefenen van geweld. Voor aanklaagster Brughuis en het hof kwam daar mee de schuld van Louwes vast te staan. Het genoemde telefoongesprek duurde zestien seconden. Lou wes heeft altijd gezegd dat hij de weduwe vanuit zijn auto bel de, terwijl hij op de A28 bij 't Harde op weg was naar huis. Zijn gsm is echter aangestraald door een basisstation in Deven ter. Vele deskundigen braken zich hierover het hoofd, maar het Bossche hof volgde de groep die stelde dat dit onmogelijk was. Met andere woorden: Lou wes was op de avond van de moord in Deventer en heeft hier over gelogen. In het korte ge sprek heeft hij de weduwe zijn komst aangekondigd. Deskundigen menen dat het ar rest vragen onbeantwoord laat. Volgens rechtspsycholoog P. van Koppen is onvoldoende onderzocht of het DNA van Lou wes ook op een andere manier dan door geweldstoepassing op de blouse van het slachtoffer kon terecht komen. ANP pagina 4: DNA geeft doorslag DEN HAAG - Een Kamermeer derheid van CDA, VVD, D66, LPF, ChristenUnie en SGP is voorstander van het sturen van zes Apache-gevechtshelikopters naar Afghanistan. De PvdA en GroenLinks hebben nog veel vragen over het kabi- netsbesluit om de helikopters voor zes maanden aan de stabili satiemacht Isaf te leveren. De SP is tegen de missie. Dat blijkt uit een rondgang langs de frac ties in de Tweede Kamer. ANP ROTTERDAM - Schuivende lading als gevolg van de zware storm is er de oorzaak van dat het vrachtschip Artie Star een flinke slag zij maakt. Het onder Maltezer vlag varende schip, geladen met hout, is gisterochtend in alle vroegte de Rotterdamse haven binnen gelopen. De 131 meter lange Artie Star ligt afgemeerd in de Waalha ven. De slagzij is 24 graden over bakboord. foto Arie Kievit/ANP NIJMEGEN - Een pakketje er J waarin uiteindelijk een marse- Ipeinen kunstgebit bleek te zit- ten heeft gisteren in Nijmegen li5 voor consternatie gezorgd. Ernst Louwes verzet zich in het gerechtshof na de uitspraak. foto Robin Utrecht/ANP °E was vRoec.ee. Uu l_her/>mm Een onbekende, gesluierde vrouw bezorgde het pakketje rond elf uur bij een tandarts. De assistente nam de doos in ont vangst, maar zij was direct ge alarmeerd vanwege de vreemde verschijning en omdat er Iraak- se postzegels op de doos zaten en de afzender uit Bagdad leek te komen. De politie zette de straat af over een lengte van vierhonderd meter De tandart senpraktijk en de belendende woning moesten worden ont ruimd en de overige omwonen den werden gewaarschuwd. Een medewerker van het Explosie ven Opruimingscommando stel de daarna vast dat het pakketje ongevaarlijk was. Over de identi teit van de bezorgster en haar motieven was gisteren nog niets bekend GPD door Frouke Houtman DEN HAAG - Wachtlijsten in de jeugdzorg moeten met spoed verdwijnen. Een kind in moei lijkheden moet niet eerst weken lang hoeven wachten voordat er hulp kan worden geboden. Dat is de breed gedeelde opvatting van de Tweede Kamer. De Ka mer debatteerde gisteren met mi nister Donner (Justitie) en staatssecretaris Ross (Volksge zondheid) over jeugdzorg. De Kamer kan niet bevatten dat kinderen steeds langer moeten wachten op zorg, terwijl de vraag naar jeugdzorg niet is toe genomen en er dit jaar juist mil joen euro's extra zijn geïnves teerd in het wegwerken van de wachtlijsten. Volgens informa tie van de PvdA duurt het gemid deld 21 weken voordat voor de eerste keer wordt onderzocht wat er met een kind aan de hand is. „En dan moet de eigen lijke behandeling nog begin nen", aldus PvdA-Kamerlid Kalsbeek. Volgens oppositiepartijen PvdA, SP en GroenLinks is veel leed te voorkomen als er meer wordt geïnvesteerd in pleegzorg Bijna duizend kinderen kunnen met bij een pleeggezin terecht, ter wijl dit voor de overheid juist een relatief goedkope oplossing is. Volgens de partijen is 4,5 mil joen euro genoeg om deze groep kinderen onder te brengen. Ze riepen het kabinet daarom op dat geld nog dit voorjaar vrij te maken. Ze vrezen dat deze kin deren anders in de prostitutie te rechtkomen of weer terug moe ten naar hun ouders. De oppositie kaartte gisteren ook het voorkomen van meisjes besnijdenis aan. De PvdA wil meisjes frequenter laten onder zoeken. Als een meisje niet bij de schoolarts komt opdagen, dan moet het kind worden door verwezen naar de huisarts. Kals beek: „Met zo'n periodieke con trole hopen we besnijdenis te voorkomen." De besnijdenis blijft in het PvdA-voorstel straf baar. Alleen meisjes De WD wil alleen meisjes uit 'de risicolanden laten onderzoe ken. Eerder pleitte de PvdA er voor jonge asielzoeksters automa tisch een verblijfsvergunning te geven als ze in hun land van her komst (met name Oost-Afrikaan se landen) groot risico lopen be sneden te worden Volgende week debatteert de Ka mer verder over vrouwenbesnij denis. GPD TELECOMMUNICATIE Telefooncentrales H Voice Over IP telefonie H Data netwerken ADSL voor snel internet I E-mail: info@colijnbv.i Snelle communicatie bespaart geld - veel geld.' Bel voor een kosteloos advies, tel. 0113-213720.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3