Ander plan bouw appartementen Fracties verbijsterd over bodemstudie so% Maxima op proef PZC KORTING I I 11 Recron steunt picknickproject Man trekt bekentenis brandstichting in W i ti t e i k w i 5 TILROE OPTIEK Flits leeuwland komt tegemoet aan kritiek Bruënaren Aanrijding net blikschade Parkeermeter Rechter bestraft drankrijder I HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 10 februari 2004 BBUINISSK - De Schou- «n-Duivelandse woningbouw- torporatie Zeeuwland presen teert binnenkort een aangepast plan voor de bouw van een ap partementengebouw aan de Poster de Kockstraat in Bruinis- se. Het gehele complex wordt bijna vier meter verder van de straat ojecteerd en er komt een be reiden groene buffer tussen de appartementen en de weg. 'De omgeving van de Dr. De j Kockstraat en de Molenweg ken merkt zich door grote openheid. I De bestaande gebouwen - onder meer het voormalige gemeente huis - staan ver van straat en njnvnj laag. Dat beeld gaat ver- i anderen. Zeeuwland wil aan de Dr. De Kockstraat een complex awen met 35 huurapparte- ten Projectontwikkelaar p,„,'erko uit Goes wil op de plaats waar nu nog het voormali- gemeentehuis staat 21 luxe appartementen bouwen. j Kritiek li vorig jaar werden de plan- jn gepresenteerd in Bruinisse. bewoners van de Dr. de 'ELLE - Op de Vierwegen Kapelle vond gistermiddag drie uur een aanrijding tussen twee personen- die daarbij beschadigd lakten. !en 71-jarige automobilist uit |e gemeente Apeldoorn wilde inksaf slaan juist op het mo- lent dat hij werd ingehaald loor een 24-jarige automobilis- uit de gemeente Kapelle. Bij t ongeval vielen geen gewon den Kockstraat en de Molenstraat kwamen toen met scherpe kri tiek. Het geplande complex was te groot, te hoog en stond te dicht bij de straat, vonden ze. De suggestie werd gedaan de ge bouwen meer naar achteren - verder dan de straat - te bou wen en vervolgens nog af te schermen met groen. Zeeuwland heeft zijn best ge daan, zegt directeur Ph. van Doorne, zoveel mogelijk tege moet te komen aan de wensen van de omwonenden. Binnen het door Zeeuwland aangekoch te bouwvlak was nog enige ruim te om met het gebouw te schui ven. Knabbelen aan de afmetingen van de appartementen of snij den in het aantal om de afmetin gen van het complex terug te brengen is volgens Van Doorne voor Zeeuwland geen optie. De appartementen moeten geschikt zijn voor zorgverlening en dat vraagt een ruime opzet. Bijeenkomst Bij projectontwikkelaar Prover- ko heeft men zich na de emotio nele bijeenkomst vorig jaar juli achter de oren gekrabd om te be kijken of er manieren waren om tegemoet te komen aan de wen sen van de bewoners van de Dr. de Kockstraat en de Molen straat. De mogelijkheden zijn erg klein, zegt projectleider J. Littooij. „Wij hebben vanwege de vorm en de afmetingen van onze bouwkavel veel minder speel ruimte dan Zeeuwland." Lit tooij haast zich te zeggen dat Proverko zich terdege realiseert dat de plannen bij de buurtbe- Initiatiefnemer Jaap Verseput (links), kunstenaar Wido Blokland (midden) en voorzitter Ed Troost van Recron feliciteren elkaar met de inrichting van een kunstzinnige pick- nickplek bij het peilhuisje op de dijk bij Den Osse; Schouwen-Duiveland krijgt tien van die culturele plekjes om te verpozen. DEN OSSE - Prachtig opgetuigde plek ken die als decor kunnen dienen voor tal van activiteiten: Recron Schouwen-Dui veland ziet het picknickplekproject van de Stichting Zonnestraal als een middel om de regio een gezicht te geven. land, zoals Blokland constateerde: staan de op de grens tussen vrijwillige gevan genschap van een omheind vakantiepark en de vrije oneindigheid van licht, vogels en water. De Schouwen-Duivelandse afdeling van Recron (Vereniging van Recreatieonder nemers) steekt jaarlijks, ter ondersteu ning, geld in een toeristisch product in de regio Dit keer is gekozen voor de pick- nickplekken van de Stichting Zonne straal. Deze club van plattelandvernieu wers heeft tien kunstenaars opdracht ge geven een picknickplek te ontwerpen. Eind februari, is de verwachting, zijn de eerste twee plekken (naar ontwerpen van Eric Odinot en Lex Wechgelaar) gereed. In het peilhuis kan waarschijnlijk vanaf Pasen de rieten mand met boterhammen worden geopend. Het streven is de overi ge ontwerpen ook zo snel mogelijk te plaatsen. Momenteel wordt nog driftig naar geld gezocht. Verseput heeft weinig op met beleids nota's, maar weet wel dat het toerisme meer en meer van belang wordt op Schou wen-Duiveland. ,,En mijn ding daarin is cultuur." Vogelaars De bron is nog lang niet opgedroogd, zo maakte het korte treffen langs het Greve- lingenmeer wel duidelijk. Verseput ont dekte zaterdag bij plaatsing van het werk van Odinot een bus vol Belgische vogelaars die Plan Tureluur bezochten; y,n ^0 studenten van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland fungeerden gisteren als menselijke ast bij de stahiliteitstesten voor het toekomstige fiets-voetveer Prinses Maxima, foto Ruben Oreel schip op en af en gingen op afroep naar stuur- boord of bakboord. Zo werd de stabiliteit van de Ongeveer 180 studenten van de Maxima getest. Het testprogramma wordt binnen- I den ^ee'anf' en het ROC Zeeland speel- kort afgerond. Daarna wordt de Maxima overge- 1_ gisteren proefkonijn op het toekomstige dragen aan de provincie Zeeland en vervolgens -voetveer prinses Maxima. Zij liepen het aan de exploitant van het veer. foto Ruben Oreel door Ali Pankow ZIERIKZEE - De meeste frac ties in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zijn ver bijsterd en verbolgen over het uit de hand gelopen archeolo gisch bodemonderzoek op de bouwlocatie aan de Korte No- belstraat in Zierikzee. De kos ten voor dit onderzoek bedragen ruim zes ton terwijl er slechts 52.500 euro voor was begroot. „Hoe kan ik nou nog besturen?, was mijn eerste reactie", zegt fractievoorzitter J. van den Ber ge van de Christenunie Hij legt een verband tussen de begro- tingsraad, waarin de gemeente raad voor elke tienduizend euro de dekking moet verantwoorden terwijl burgemeester en wethou ders zomaar 550.000 ton door hun vingers laten glippen. „En mijn tweede reactie geldt het tijdstip waarop het college via berichtgeving in de krant ging beseffen dat het onderzoek veel duurder zou uitpakken. Dat was tweede helft november en op 3 december wordt daar in de be- grotingsraad niks over gezegd. Op zo'n manier wordt het je toch als gemeenteraad onmoge lijk gemaakt te besturen", vindt Van den Berge. Fractievoorzitter P. Berre- voets-Ringelberg van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) ge bruikt de woorden 'absurd' en 'extreem'. Zij ergert zich vooral aan de uitspraak van wethouder G. van de Velde-de Wilde dat de hele affaire 'vervelend' zou zijn voor de gemeenteraad. Berre- voets vindt dat veel te zwak uit gedrukt. „Het is een blamage voor de gemeente en het bewijst weer eens de noodzaak dat er nou echt intern eens orde op za ken wordt gesteld." Wat dat laatste betreft, is SGP-fractievoorzitter G. Houte kamer het volledig met haar eens. Hij hamert al geruime tijd op de noodzaak van 'beheer op orde' binnen de organisatie. Vol gens hem kan de gemeente het nooit geloofwaardig maken naar de burgers toe dat er bezui nigd moet worden op de accom modaties en dat de gemeeente zelf efficiënter zal gaan werken als er organisatorisch intern zelfs na zeven jaar nog van alles mis blijkt te zijn. Houtekamer verwijst naar de noodzakelijke bezuinigingsoperatie 'Kiezen of Delen' en komt tot de conclusie: „De gemeente is daar niet alleen de opdrachtgever maar ook de probleemeigenaar van", aldus de SGP-woordvoerder Hij zegt dat zijn fractie de kwestie zeer hoog opneemt. Tuinmuurtje R. Raats van Lijst Raats vindt het een 'heel slechte zaak' dat bijvoorbeeld binnen de commis sie Ruimtelijke Ordening een uur wordt gesproken over 10.000 euro voor een tuinmuur tje, terwijl binnen het college zo maar enkele tonnen worden uit- woners veel weerstand oproe pen. „Het is niet niks wat daar staat te gebeuren. Wij gaan de kritiek ook zeker niet bagatelli seren", aldus de projectleider. Hij voegt daar aan toe dat naar zijn vaste overtuiging het nieu we complex uiteindelijk een aan winst voor Bru zal blijken te zijn. „Er is veel belangstelling voor de appartementen. Ook on der Bruënaars." foto Marijke Folkertsma het inspireerde hem tot nieuwe invullin gen. Een goed verhaal over de brandgans leent zich prima voor die locatie. Bij het werk van Wechgelaar, die zich door de Tien Geboden liet inspireren, kunnen vertegenwoordigers van verschil lende religieuze stromingen wellicht een bijdrage leveren. Bij het peilhuisje daar entegen passen eerder gedichten of mu ziek. Wat voorzitter E. Troost en penningmees ter H. Buné van de Recron betreft zal ze ker gekeken worden naar inpassing van het project in bijvoorbeeld fietsroutes. De picknickplekken zijn wat hen betreft niet alleen voor de toerist maar ook voor de bewoners van Schouwen-Duiveland de moeite waard. door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 24-jarige man uit Noordwelle zei gisteren in hoger beroep dat hij eerder ten onrechte brandstichting in de woning van zijn ex-vriendin in Burgh had bekend. De man zei op advies van een re- classeringsmedewerker en zijn toenmalige advocaat Dunsber- gen een volledige bekentenis te hebben afgelegd omdat zijn strafzaak toch hopeloos zou zijn. „Het kan haast niet anders dan dat je de brandstichter bent. Je moet maar bekennen", zou de advocaat de man hebben voorge houden. Tijdens een verhoor drie dagen na zijn aanhouding bekende de 24-jarige. Dat leid de bij de rechtbank in Middel burg tot een celstraf van tien maanden waarvan vier voor waardelijk en een werkstraf van 240 uur. Zijn nieuwe advocaat P. Hoogen- dam vroeg het gerechtshof in Den Haag in hoger beroep om een onderzoek te verrichten naar de geestelijke toestand van zijn cliënt tijdens de bekentenis. De man, die vanwege psychi sche problemen medicijnen ge bruikt, zou twee dagen lang geen medicatie hebben gehad. Vlak voor de bekentenis kreeg hij vervolgens een overdosis me dicijnen en kalmeringsmiddelen toegediend Hallucinaties Volgens advocaat Hoogendam kan de labiele toestand van de man tot de bekentenis hebben geleid. Aanklaagster mevrouw H. Plugge vond de bekentenis echter voldoende betrouwbaar. Vlak voor het verhoor was de Noordwellenaar onderzocht door een psychiatrisch deskundi ge. Deze constateerde op dat mo ment geen waandenkbeelden, hallucinaties en stoornissen. Het viel de aanklaagster op dat de man in zijn bekentenis veel details van de brandstichting wist te vertellen. Zo zei hij een sleutel uit zijn auto te hebben ge haald om de gaskraan los te draaien, twee lege bierflesjes van Westmalle met benzine te hebben gevuld en kaarsen te hebben aangestoken. „Alle on derdelen bij elkaar maken de be kentenis geloofwaardig en con sistent", zei de aanklaagster. „Waarschijnlijk is deze man zelf pas achteraf gaan geloven dat het allemaal niet is gebeurd." Verdrietig Aangezien de Noordwellenaar gezien zijn suïcidale neigingen een verblijf in de gevangenis moeilijk aan kan, eiste de aan klaagster een voorwaardelijke celstraf van een jaar en een werkstraf van 240 uur. De brand in de keuken van de wo ning aan de Weeldeweg in Burgh werd snel ontdekt door de buren en geblust. De bewoon ster, die tijdens de brand op 10 maart twee jaar geleden een uit stapje maakte naar Euro Dis ney, heeft nog steeds last van angsten. Zij verhuisde naar een andere woning om het voorval te vergeten De vrouw woonde tot enkele maanden voor de brand samen met de Noordwellenaar. Nadat de relatie was geëindigd, ont stonden problemen over het op halen van spullen. De man ont kende echter dat dit een motief voor hem was geweest om het huis in brand te steken. „Ik was wel verdrietig maar niet boos", zei de Noordwellenaar. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG - In de Stads- schuur te Middelburg werd tus sen vrijdagavond zes uur en za terdagochtend negen uur een parkeerautomaat vernield. De automaat werd met beton blok en al omver getrokken. De schade bedraagt enkele duizen den euro's. MIDDELBURG - Politierechter I. Woltring heeft gisteren een 48-jarige man uit Sint-Maar tensdijk veroordeeld tot 600 eu ro boete en een voorwaardelijk rijverbod van een half jaar. De man was 5 juli vorig jaar op de Duivekeetseweg in Oud-Vos- semeer met zijn auto op de kop in de sloot beland. De brand weer moest hem bevrijden. Een blaastest wees een alcoholgehal te van 575 microgram uit. Dat is ruim tweeënhalf keer de toege stane waarde. Advertentie gegeven zonder dat men er weet van zou hebben. „Volgens mij is er meer aan de hand. Ik kan me gewoon niet voorstellen dat je het niet weet dat zo'n onderzoek zoveel geld kost", aldus Raats. Verrast VVD, CDA en PvdA laten het in hun reacties voorlopig bij het feit dat ze aanzienlijk eerder geïnformeerd hadden willen worden. Verder wachten ze de uitkomsten van het interne on derzoek af voor ze een oordeel vellen over wat er fout is gegaan en wie daar verantwoordelijk voor moet worden gehouden J. Koopman van Alert' is 'zeer onaangenaam verrast' over het feit dat in de begrotingsraad de nota grondexploitatie is vastge steld met daarin het bedrag van 52.500 euro voor het bodemon derzoek, terwijl toen al bekend was dat medewerkers van het grondontwikkelingsbednjf de kosten op minstens 400.000 euro schatten. H. de Vries van GroenLinks zegt vooruitlopend op het inter ne onderzoek al te willen weten of er offertes zijn opgevraagd, of daaruit de goedkoopste is ge kozen, of er werkafspraken zijn gemaakt en hoe het met de pro jectleiding was geregeld. Zij heeft daartoe gisteren schriftelij ke vragen bij het college inge diend. VVD-er A Verseput vindt dit 'overbodige' vragen omdat die al in de onderzoeksop dracht zijn geformuleerd. OP DB COMPLETE BRIL (MQNÏUUR ËN 8LAÉËN) WAtJTRMT 11 VUÜINQIN 0111-412170 OJ Hij was al met vertraging van huis gegaan, die Tholenaar op weg naar zijn werk. De maal tijd en de machtsoverdracht met zijn vrouw waren uitgelo pen, dus toen hij in zijn auto zat, wilde hij ook met gezwin de spoed naar het kantoor in Goes. Op de Oesterdam kwam hij echter in de fuik terecht van de politie die samen met ande re wetshandhavers een groot scheepse controle hield. Onge duldig schoof hij aan in de rij wachtenden. Toen hij na een tijdje aan de beurt was, bleek alles in orde. Hij werd be dankt en kreeg een goede reis toegewenst. Blij dat hij door de keuring was gekomen, trapte hij het gaspedaal maar wat dieper in om de verloren tijd wat in te halen. Verbaasd over de massale aan wezigheid van geüniformeer den en materieel, dacht hij bij het wegrijden nog dat hier zo'n beetje de hele Beveland- se politiemacht liep. Dat bleek echter niet helemaal waar. De laatste stond een ki lometertje verderop op snel heid te controleren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29