Ouders uiten onvrede over zorg PZC Film en rockshow ineen in Roadmovie T egenstanders fusiekerk hopen nog op uitweg Zeeuws-Vlaamse rockband Rover is vooral eigenzinnig Zeevissers breken met Rivo-biologen Uitslag onderzoeksrapport van welzijnsorganisaties Zeeland, Brabant en Limburg m kunst Jeroen de Rijke maakt kans op Hugo Boss Prize 1 Hydradermie Lift dinsdag 10 februari 2004 door Harmen van der Werf BRESKENS - Noordzee-vissers willen even niets meer te maken hebben met biologen van het Ne derlands Instituut voor Visserij- onderzoek (Rivn). Rivo-directeur M Scholten be treurt de actie. „Juist in deze moeilijke tijd voor de visserij hebben we elkaar nodig." Het besluit om de samenwer- king met het Rivo te staken is ge nomen door het bestuur van de landelijke Federatie van Visse rijverenigingen, waarbij ook de Zeeuwse vereniging Zevibel is aangesloten. Het initiatief voor de actie kwam uit Urk. J. Fenijn uit Breskens was bij de vergade ring aanwezig. Hij deelt de kri tiek op het Rivo. „Maar", zegt hij, „van ons hoefde dit niet per se. Straks kom je die biologen toch weer tegen." Het is de Federatie van Visserij- verenigingen vooral in het ver keerde keelgat geschoten dat het Rivo eind vorig jaar advi seerde de visserij op alle bodem vissoorten (zoals schol en tong) te stoppen, waarbij kabeljauw wordt bijgevangen. 'Men is kennelijk van mening dat de visserij van de zee af moet', aldus het federatiebe stuur. 'Vast staat dat er bij ons iets is geknapt' Rivo-directeur Scholten is geschrokken van de in zijn ogen 'emotionele reactie' Volgens hem is er sprake van misverstanden „Zo hebben wij nooit geadviseerd om de visserij op tong en schol te verbieden. Wij hebben alleen aangegeven dat de visserij op die soorten zou moeten worden beperkt, om dat de kabeljauwstand zo laag is. Schol- en tongvissers vangen immers ook kabeljauw bij." Scholten vindt dat het federatie bestuur zich een slechte dienst bewijst. „Je komt er niet door te verkondigen 'de rest van de we reld deugt met' Dat werkt con traproductief. Vissers en visserij biologen hebben elkaar juist in deze tijd hard nodig om te ko men tot een beter beheer van vis bestanden in zee. dan moet de sector die slag willen maken." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Onvrede met bestaande zorg, te weinig zeg genschap, te grote afstand van de eigen woonplaats en lange wachtlijsten zijn voor ouders van verstandelijk gehandicapte kinderen de hoofdredenen om zelf een woonvorm voor kinde ren te beginnen. Dat blijkt uit het rapport 'Het heft in eigen hand' van de drie welzijnsorga nisaties van Zeeland, Brabant en Limburg. Scoop en de twee collega-raden voor zorg lieten het Tilburgse onderzoeksbureau Pon ouderinitiatieven voor ver standelijk gehandicapten inven tariseren. De onderzoekers vonden zestig ouderinitiatieven uit de laatste drie jaar, waarvan zes in Zee land. Circa twee procent van al le verstandelijk gehandicapten in Nederland woont in zo'n voor ziening. Het belang van de ouderinitiatieven overstijgt vol gens het rapport echter de klei ne schaal: ouders willen een gro tere rol in de zorg voor hun kin deren en kregen daar met de per soonsgebonden budgetten een instrument voor. Hoe de groei van ouderinitiatieven verloopt, vinden de onderzoekers niet te voorspellen. Zij adviseren de ini tiatieven nauwlettend te volgen om te zien hoe die opgezet zijn en of die het volhouden. In Zeeland is Mee Zeeland, de eermalige sociaal-pedagogische dienst, bij enkele van de ouder initiatieven betrokken als advi seur en ondersteuner. Een voor beeld is de recent geopende dag opvang in Heinkenszand van stichting KIO. De stichting heeft een woonconsulente om ouders te begeleiden met plan nen voor een woongroep. De Zeeuwse ontwikkeling is nog pril. circa twee jaar. Sporadisch melden zich ouders die willen aansluiten bij een ouderinitia tief, zegt regiomanager Ooster- schelde voor Mee Zeeland, Ad Vermue. Hij denkt dat de schaal waarop instellingen als Arduin, Tragel, 't Gors en stichting Zuidwester nu kleinschalige woonvormen bieden, voor ouders nog te groot is, „Maar als je hoogwaardige zorg wilt geven, kom je voor vol doende financiering toch snel op wooneenheden van negen tot twaalf mensen. Het is erg moei lijk dat rond te krijgen voor drie of vier mensen, zoals veel ouders willen." De gehandicapteninstellingen zijn marginaal bij ouderinitatie- ven betrokken, concludeert het rapport Onterecht, vinden Scoop en de andere zuidelijke welzijnsinstituten. Vaak kiezen ouders voor een lan delijke zorgverlener, soms om fi nanciële, soms om beleidsrede- nen. Het ligt ook niet voor de hand, concludeert Vermue, voor ouders die buiten de lokale in stelling om een woonvoorzie ning opzetten, bi] die instelling wel zorg in te kopen. „Het kan best zijn, dat als instellingen meer woonvormen ontwikkelen, de behoefte om zelf iets te doen bij ouders verdwijnt. Tegelijk zullen er ouders blijven die om wille van een bepaalde grond slag, religieus, antroposofisch of biologisch dynamisch bijvoor beeld, een eigen woonzorgvorm ontwikkelen." Het opzetten van een kleinschalige woonvorm voor verstandelijk gehandicap ten is een zaak van zeer lange adem, waarschuwt Vermue. Pro cedures zijn tijdrovend en lang. regelgeving is taai en er is veel tijd nodig om de zorgwensen van de deelnemende ouders goed af te stemmen. „Vier, vijf jaar tussen idee en realisatie kan het makkelijk nemen. Het vergt bevlogenheid." Ook na de oprichtingsfase, beschrijft het rapport. Ouders vervullen veelal zelf be heers- en verzorgingstaken en zijn actief in begeleiding. Van de bewoners in de ruim 250 on derzochte woongroepen in de zuidelijke provincies is veertig procent tussen de vijftien en veertig jaar. Vier procent is jon ger, zeven procent is ouder. De familie Van der Meer uit Terhole probeert al anderhalf jaar een woonzorgboerderij voor verstandelijk gehandicapten op te bouwen bij hun tuinbouwbedrijf, waar ook hun dochter Anne haar rust en vrijheid vinden kan. Hun initiatief dreigt echter te mislukken bij gebrek aan medebewoners met gelijkgestemde ouders. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf SIRJANSLAND - Nederlands Hervormde gemeenten die zich verzetten tegen de vorming van één protestantse kerk, blijven hopen op een uitweg. J. Joppe, predikant van de Nederlands Hervormde Kerk in Sirjansland. heeft het initiatief genomen om een speciale algemene synode van de Nederlands Hervormde Kerk bijeen te roepen. Joppe wil op de bijzondere alge mene vergadering bespreken hoe alsnog aan de bezwaren van met name Gereformeerde Bonds- gemeenten binnen de Neder lands Hervormde Kerk tege moet kan worden gekomen. Een mogelijkheid is dat de bezwaar de gemeenten een federatie aan gaan die de geloofsbelijdenis van de Nederlands Hervormde Kerk als leidraad blijft hante ren. Een andere, eind vorige maand geopperde mogelijkheid is een adempauze, waarin wordt gepoogd alsnog een oplossing te vinden. Afgewezen Vorige week nog heeft het dage lijks bestuur van de Nederlands Hervormde Kerk de vorming van een federatie afgewezen. Dat gebeurde na 'een laatste op roep' van een groot aantal be zwaarde kerkenraden. Volgens het dagelijks bestuur van de Ne derlands Hervormde Kerk blijft er in de nieuwe Protestantse Kerk in Nederland (PKN) vol doende ruimte voor orthodoxe hervormden hun geloof te belij den. Voor de bezwaarden is echter onoverkomelijk dat in de ge loofsbelijdenis van de PKN-ele- menten van de geloofsbelijdenis van de Evangelisch-Lutherse Kerk zijn opgenomen. Zij willen de Nederlands Hervormde ge loofsbelijdenis als enige lei draad blijven hanteren Voor de kerkenraden van drie G»J meerde Bondsgemeenten nU land. die van Sirjansland.pJ vliet en Sint-Maarte:! weegt dit zo zwaar, dat zijd ben besloten niet over te i-i gaan naar de PKN. Ander?! meenten, onder meer in j muiden, Tholen-stad 1 Smt-Annaland, zijn injJ verdeeld. Classes Voor het bijeenroepen vaJ speciale algemene synodes] steun van minstens tien reed le vergaderingen, classes^ Joppe verwacht dat dit wordt gehaald „Ons positief ontvangen." De landse predikant gaat dat de kwestie 11 maartj worden besproken, als dei lands Hervormde synode int cipe voor de laatste keer komt. De nieuwe fusiekerk Pf gint officieel 1 mei. Als het j tot een oplossing komt, ka| ertoe leiden dat pi zich gedwongen zien hun neer te leggen en dat kt den hun lidmaatschap ken. „Dat is wat wij al willen voorkomen", zegt „bijvoorbeeld met een ade (Advertentie) J DVD-spaaracfi Hierbij de lettervocri DVD-spaaractie vat t PZC Iedere dag «SI er een andere tori krant die samen het woord vormen. Deze actie loopt heed? maand februari. Alleen ongmfc spaarzegels uit de krant op erg» spaarkaarten zijn geldig. Spaafen staan op zaterdag in de krant tri' februari. door Jeroen Boer VLISSINGKN - De progressieve rockformatie NoCode en de film makers van Juister hebben een try-out van de gezamenlijke Roadmovie on the Road in jonge rencentrum de Piek in Vlissin- gen vertoond. Het project is film en rockshow tegelijk. Twee din gen in één. „Het is uniek hoe twee discipli nes bij elkaar worden gebracht in dit project", vertelt gitarist Jelle Warendorff van NoCode Toine OttO regisseerde de film, Tim Verdonck schreef he^ena- rio. De Middelburgse stichting AMSTERDAM - Het Nederland se kunstenaarsduo Jeroen de Rij ke (1970) en Willem de Rooij (1969) is genomineerd voor een prestigieuze Amerikaanse prijs. Dat heeft het Stedelijk Museum Bureau Amsterdam bekendge maakt. De Rijke is geboren in Brouwershaven. De onderscheiding (de Hugo Boss Prize) wordt sinds 1996 tweejaarlijks uitgereikt door het Guggenheim Museum in New York. Een jury kent de prijs toe aan kunstenaars die 'culturele, intellectuele en artis tieke grenzen aan het verleggen zijn'. Het museum hoopt hier mee de ontwikkeling van voor uitstrevende kunstenaars te sti muleren en wil het publiek met hun werk kennis laten maken. De winnaar wordt in de herfst bekendgemaakt en krijgt een geldbedrag van 50.000 dollar. Begin 2005 krijgt de gelukkige bovendien een eigen expositie in het Guggenheim Museum in New York. De Rijke en De Rooij werken sinds 1994 samen en maken kor- te beschouwende films, die de kijker door statisch camera werk dwingen de beelden goed in zich op te nemen In 1996 wer den zij al eens genomineerd voor de Prix de Rome en in 2000 ontvingen zij de Charlotte Köhlerprijs. Het duo moet het voor de Hugo Boss Prize opnemen tegen vijf andere genomineerden van over de hele wereld. ANP. Juister is sinds 2000 bezig met het maken van films. Het bijzon dere aan hun films is dat ze hele maal gemaakt zijn door jonge ren. „Het project heeft zich ont wikkeld terwijl we ermee bezig waren. We wisten van tevoren niet precies welke kant het op ging", aldus Otto. De film gaat over de problemen waar elke middelbare scholier mee te maken krijgt. Over de keuzes die gemaakt moeten wor den na de middelbare schoolpe riode „De Westerscheldetunnel wordt gebruikt als een meta foor Het staat symbool voor de overgang van de ene levensfase naar do andere", vertelt Otto. De rockband NoCode bestaat uit vier mensen: gitarist Jelle Warendorff, bassist Theo Szara- finski, drummer Dirk Schuit en zangeres Johanneke Kranen donk. NoCode was tweemaal fi nalist van de Zeeuwse Belofte.' Wisselwerking Omdat het niet de bedoeling was dat de performance slechts een soundtrack bij de film zou worden, was de samenwerking een wisselwerking. „Normaal gaan de muzikanten pas aan de slag als het filmen erop zit Bij ons is het één geheel", vertelt de regisseur. „Er zit redelijk wei nig dialoog in de film zodat er ruimte is voor de muziek. De mu ziek vertelt voor een deel ook het verhaal." De nummers zijn geschreven door NoCode. „We hebben samen gekeken welke nummers bij welke scène pas ten. Elke kger als er een deeltje af was, kwamen we bij elkaar en bekeken we hoe het in elkaar paste", vertelt Warendorff. NoCode treedt op voor een projectiescherm waarop de film wordt vertoond. Gitarist Warendorff ver telt waarom: „We hebben daar bewust voor gekozen. Het had ook naast elkaar gekund, maar deze ma nier bieden we het aan als één product. Bovendien is het nu veel mysterieuzer." foto Mechteld Jansen „Het is echt onze eigen mu ziek", vult Johanneke Kranen donk aan. De samenwerking was volgens Otto af en toe best lastig omdat iedereen op andere plekken woont. „Ik woon in Zee land, maar iemand anders bij voorbeeld weer in België." De samenwerking is de beide par tijen erg goed bevallen „Het was heel tof om te doen. maar soms wel moeilijk", meldt Wa rendorff Otto is erg blij met de samenwerking „NoCode is erg goed, je wordt tijdens het optre den echt meegenomen in het ver haal." Het is erg belangrijk dat het optreden en de film syn chroon lopen. Tijdens de try-out van de Roadmovie on the Road gaat dat perfect. Acteurs in de film lijken bijvoorbeeld echt te dansen op de muziek die NoCo de live brengt. De beelden wor den met vertragende effecten zo gebracht dat ze lijken te bewe gen aan de hand van de muziek. Het geheim achter dit perfecte samenspel, naast de innige sa menwerking, is een clickband. De band bevat tikken waardoor NoCode de muziek precies syn- (Advertentie) Hydradermie Lift, voor een mooie strakke liuid zonder cosmetische ingrepen.' Zaterdag 14 februari Vrije toegang tijdens Ópen Dag 11.00 - 17.00 uur demonstraties nieuwe behandeling: Als u op deze dag een afspraak maakt voor deze nieuwe behandeling, krijgt u een korting van 10%. Bovendien maakt u kans op een geheel GRATIS Hydradermie Lift behandeling t.w.v. 80 euro Milica Lazarova huidverzorging Meestoof 14, Middelburg tel: 634479 chroon met de filmbeelden brengt. „Alleen de drummer hoort het, de rest niet", vertelt Warendorff. NoCode treedt op voor een pro jectiescherm waarop de film wordt vertoond. Warendorff ver telt waarom: „We hebben daar bewust voor gekozen. Het had ook naast elkaar gekund, maar deze manier bieden we het aan als één product. Bovendien is het nu veel mysterieuzer." Tij dens het optreden blijkt de aan pak de juiste te zijn. De aan dacht van het publiek richt zich het ene moment op de film om vervolgens weer naar NoCode te gaan Vooral de zangeres weet precies hoe ze het publiek moet bespelen. Het is daarom erg pret tig dat NoCode zich even terug trekt op momenten waarop de film voor het verhaal belangrijk is. Voor Otto is het project afge rond, voor NoCode begint het nu pas. „De opnames en het ma ken van de film heb ik afgelo pen zomer gedaan. Voor mij is het afgerond", vertelt de regis seur. „Nu begint het voor mij pas", reageert drummer Dirk Schuit. Roadmovie on the Road gaat 22 fe bruari in première in hel Arsenaal Theater in Vlissingeti. Daarvoor is er nog een try-out in Midgard in Middelburg op 14 februari. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Drummer Pim Hoek uit Hulst durft er geen stempel op te drukken. Zijn rockband Rover pakt van alle muziekstijlen wat, om vervol gens nummers te smeden. „Ei genzinnig, dat is de beste om schrijving." Op Valentijnsdag (14 februari) geeft de band acte de présence op het podium van Porgy Bess in Terneuzen. Rover be staat naast Hoek (46) uit zan ger-gitarist Willy Selis (West- dorpe), gitarist Gerrie Tim- mers (Terneuzen) en bassist Peter Bryssinck (Hulst). Hoek en Timmers fungeerden lange tijd als begeleiders van Francis Levoy (Frans Halle- graeff uit IJzendijke), Selis maakte in de jaren tachtig re gionaal furore met zijn folk- band Hulstonians. Sinds 2001 vormt het kwartet de band Rover. „Aanvankelijk speelden we vooral covers. En gelstalig, maar ook nummers van bijvoorbeeld Nederlandse rockbands als The Scene en De Dijk. Tijdens een selectiewedstrijd op de Temeuzense Havenfees ten speelden we twee eigen nummers. We merkten dat juist die songs het publiek aan spraken, waarna we besloten voortaan alleen nog eigen Ne derlandstalig werk te spelen. Het probleem met covers is dat jouw versies altijd worden vergeleken met de originele uit voeringen. Dus je moet ze of heel goed brengen of het ge woon niet doen", vertelt Hoek. Presentatie Hoewel de band inmiddels op tredens op onder meer de Ster- refeesten in Clinge, het May- day-festival in Kloosterzande en De Piek in Vlissingen ach ter de rug heeft, ziet Hoek het optreden in Porgy Bess als de eerste echte presentatie van Rover. „We kunnen nu een set van anderhalf uur neerzetten. Het wordt echt ónze avoat Voor collega's en vnenfe. maar zeker ook om meer* kendheid te krijgen. P03 moet een symbolische opsta: zijn tot meer optredens, ft mikken op tweehonderd bez* kers. Het is ons streven omé ke maand tenminste één kee op het podium te staan", ate Hoek. Diepzinnig Willi Selis tekent grotendeel voor de teksten. Hoek: -Zi: teksten zijn meestal diep zinnig. Bovendien zijn veé songs streekgebonden. (Xe Doel, Saeftinghe... Je maf; vaak af wat er nu achter r; teksten schuilgaat. Je moet meeste nummers echt een pfc' keer horen, voordat je waarover ze handelen." Selis verzorgt met zijn foil band Laphroigh het voorpro gramma van Rover. De avce begint om 20.30 uur. Ro* klimt rond 22.00 uurophetfo dium. De bandleden van Rover, van links naar rechts: Pim Hoek, Gerrie Timmers. Peter Br>ssindfl Willy Selis. foto Camile Schelste*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24