orsselse scholen verhuizen niet 50% Stukje windturbine in recycling PZC KORTING I 11 Agro Care krijgt geen boete voor verlichting kassen gemeentebestuur bekijkt samenwerking in basisonderwijs Nieuwdorp Stabiliteit Prinses Maxima getest Jitbreiding van Stationspark Joes mag toch Eis 10 maanden wegens misbruik Bouwvergunning voor gedicht Winterkwis HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS Subsidie voor tentoonstelling over ringrijden TILROE OPTIEK zeeuwse almanak Flits 'ZC BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 10 februari 2004 BORSSELE - De basisscholen i„ het dorp Borssele blijven ge- ïtstigd op hun huidige locaties. De gemeente Borsele gaat wel leprekingen voeren over het sa menwerken van de scholen in Meuwdorp. Het college van burgemeester en thouders geeft daarmee ge- or aan de motie die de )A-fractie vorige maand heeft diend MiJeiding is de langslepende jscussie over de instandhou ding van de basisscholen in de Iemeente. De gemeente hecht jan het behoud van de bestaan de openbare scholen, eventueel Is nevenvestiging van andere [holen Daarvoor moeten wel lepaalde afstanden tot andere ioolgebouwen in acht worden ■nomen. iBorssele wilde het gemeente- stuur een ingewikkelde truc oepassen om aan die afstands- jrmen te voldoen. De Ds. G H. [erstenschool zou een nieuw ge duw krijgen aan de Oostsingel, raama de Franck van Borssele- chool in het pand van de Ker- Hischool zou trekken. De hele peratie werd geraamd op 2,5 jijoen euro. Te gortig Di'gemeenteraad vond dat vori ge maand wat al te gortig, ook ndat de leerlingenaantallen omenteel meevallen. In plaats ianan zou, zo stelde het CDA Eeen motie, beter kunnen wor- :en naar een oplossing i Nieuwdorp. Daar is het pro- stants-christelijk schoolbe- uur bereid te praten over een ambinatie met de openbare (De Octopus). Dat zou Hl gunstig effect kunnen heb- en op de opheffingsnormen aor de scholen in de omgeving en W hebben nu besloten de Dtie uit te voeren. Dat bete- »i dat de Kerstenschool in Borssele wordt uitgebreid op de huidige locatie. Het is de bedoe ling het kruisgebouw erbij te be trekken. Ook zal het noodzake lijk zijn deels de hoogte in te gaan. De Franck van Borsseleschool blijft op de huidige plek Door het doorvoeren van onderwijs kundige vernieuwing verdwijnt de leegstand daar. De peuter speelzaal blijft in het dorpshuis van Borssele en wordt aange past. Het gemeentebestuur gaat besprekingen voeren met het be stuur van de pc-school in Nieuw dorp. Dat gebeurt onder leiding van een onafhankelijk voorzit ter, in de persoon van A. van den Berge van adviesbureau De Galan Voigt. Dat is nodig, om dat de gemeente tevens het be stuur van het openbaar onder wijs vormt. Die twee rollen wor den zo veel mogelijk gescheiden, zodat de onderhandelingen op basis van gelijkwaardigheid kunnen worden gevoerd. Om die reden wordt het openbaar onder wijs bij de gesprekken ook niet vertegenwoordigd door onder wijswethouder F. Tollenaar, maar door burgemeester J. Ge- lok. Uitgangspunt voor de gemeente is dat er in Nieuwdorp in elk ge val een openbare school blijft be staan. Het streven is voor de zo mer duidelijkheid te kunnen bie den. 10ES - De inspectiedienst van iet ministerie van VROM heeft aar bezwaren tegen de uitbrei- bg van het Goese kantorenge- iedStationspark ingetrokken. De inspectie had vraagtekens ge- et bij de wijze waarop de risi- ii van het goederenvervoer rerhet naastgelegen spoor wa rn berekend. Die methode zou ogeschikt en bovendien achter- aaldzijn. De gemeente heeft inmiddels ten nieuw onderzoek laten uit- oeren Daaruit blijkt dat de vei ligheidsnormen nog steeds wor st overschreden. al is het min- Bdan in de eerdere berekemn- B. De kans bestaat dat de ge- teente binnen de normen blijft eenmaal de nieuwste ver- oersgegevens mogen worden ge wikt. «meenten mogen van de nor- ten afwijken, mits ze dat goed tderbouwen. De VROM-inspec- e vindt dat Goes dat voldoen- e r.eeft gedaan. De gemeente eer. toegezegd al het mogelijke e coen om de risico's zo klein «gelijk te houden. Ir wordt onder meer gedacht an extra veiligheidsvoorschrif- b voor de te bouwen panden, et uitwerken van het rampen- hn specifiek voor het Stations ark en het opleggen van beper ken aan het vervoer van ge- aarlijkestoffen per trein, let het intrekken van de ziens- njze van de VROM-inspectie is ■«weg voor de tweede fase van jet Stationspark nog niet vrij. 1 ''§ëen nog bezwaren van de eeuwse Milieufederatie en een van 107 particulieren. Run ongenoegen richt zich voor- ;j 1 op de woontoren van 22 ver engen die in het gebied toet komen. ^gemeenteraad beslist donder- kü kt>ruar' definitief over j*1 bestemmingsplan en de inge- tende bezwaren. In de commis- •e grondgebied bleek vorige ^nd al dat alleen GroenLinks fer. ig. De fractie heeft proble- met zowel de woontoren F* overschrijding van de vei- ■Mtdsnormen. Parkeerautomaat JDDELBURG - In de Stads- nur in Middelburg werd afge- n we*keinde een parkeer- Komaat vernield. "Utomaat werd met beton en al omver getrokken. fcend 5 ^raa^t 0611 paar door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Nee, vlekkeloos gaat het nog niet, maar daarvoor zijn de tes ten ook bedoeld." Enkele technici note ren en corrigeren. Het toekomstige fiets-voetveer de Prinses Maxima onder gaat bij de nieuwe veersteiger in Vlissin- gen enkele stabiliteitstesten, waarvoor ongeveer 180 studenten van de Hoge school Zeeland en het ROC Zeeland proefkonijn zijn. De studenten volgen de commando's op. Ze lopen het schip op en weer af en gaan op afroep naar stuurboord of bakboord. De stabiliteit van de Maxima wordt ge test, met menselijk gewicht. In het ruim staan verder ook nog 75 fietsen en een aantal brommers. Een eerste probleem pje dient zich aan. Het neemt veel tijd in beslag voordat de catamaran en de klep van de loopbrug een vlak geheel vormen „Dat is gemakkelijk bij te sturen vanuit de stuurhut", verwacht H. van Herwij nen, projectmanager van Damen Ship yards, de bouwer van het schip. „Dat heeft met een betere afstelling te maken en wordt opgelost." Via een gloednieuwe loopbrug bereiken de studenten de boot. Enkele Italiaanse brommers vliegen het eerst de boot op. Als de Maxima in de dagelijkse vaart gaat, zullen zowel brommers als fietsers moeten afstappen. Enkele oud-medewerkers van de Provin ciale Stoomboot Diensten (PSD), die de stabiliteitstesten volgen, geloven er niet in dat die regel nageleefd wordt. „We hebben er al die jaren op gewezen, maar ze bleven rijden Fietsers die op smalle bandjes rijden, doen er goed aan af te stappen. Tussen enkele elementen van de loopbrug die naar het schip voert, gaapt een spleet. „We hebben voor losse, flexibele onderde len gekozen, omdat de verbinding dan als geheel gemoedelijker wordt. Als je het schip oprijdt, moet je zelf opletten", stelt Van Herwijnen. Tevreden De projectmanager is tevreden over het resultaat. In tegenstelling tot enkele Vlis- singers, die vanaf de wal de tests probe ren te volgen. „Ik heb meer vertrouwen in onze oude PSD-schepen. Die kunnen door Salva de Nooijer GOESE SAS - De rotor van de windturbine bij het Goese Sas is gisteren met een takel verwij derd. De molen raakte een klei ne maand geleden beschadigd bij een blikseminslag. Daarbij explodeerden de wieken. De molen is eigendom van de vereniging Zeeuwind, die zon en windenergieprojecten in Zee land ontwikkelt en exploiteert. Dat het aftakelen van de rotor pas bijna een maand na het inci dent gebeurt, komt volgens J. Springer van Zeeuwind om dat vanwege de veiligheid moest worden gewacht tot de wind ge luwd was. De rotor werd met een kraan naar beneden gehaald. Vanwege de natte ondergrond moest deze aan de andere kant van de dijk worden opgesteld Springer: „Met die wind was het gewoon te gevaarlijk, zowel voor de werklieden als voor de kraan." De wind zorgde echter voor nog meer problemen Door de be schadiging bestond het risico dat brokstukken van de wieken naar beneden zouden komen. Uit veiligheidsoverwegingen was het gebied om de turbine dan ook afgezet. De schade die de inslag heeft De rotor van de kapotte turbine bij het Goese Sas werd gisteren met een kraan naar beneden getakeld om te worden afgevoerd naar een recyclingbedrijf. foto Dirk-Jan Gjeltema aangericht, bedraagt naar schat ting ruim 75.000 euro Of de tur bine hersteld wordt, is met ze ker. Zeeuwind wil eerst kijken wat de mogelijkheden zijn en hoe veel het gaat kosten. De rotor wordt verwerkt door een bedrijf dat daarin gespeciali seerd is, vertelt Springer „Als het bedrijf ermee klaar is, zijn het waarschijnlijk stoepranden of paaltjes Gewoon ergens dum pen past met in onze doelstel ling van milieuvriendelijkheid." door Rob Paardekam RILLAND - Tomatenkwekerij Agro Care krijgt geen straf voor het voeren van assimilatiever lichting in haar kassen hij Ril land, zonder dat er een goedge keurd lichtplan was. De econo mische politierechter in Middel burg acht dat feit wel bewezen, maar vindt een geldstraf te ver gaan. De strafbare feiten waarvoor het bedrijf zich gisteren moest verantwoorden, speelden zich af van december 2002 tot en met maart 2003. Een algemene ver gunning had Agro Care wel, maar daaraan was de extra eis gekoppeld dat het bedrijf voor het voeren van de assimilatiever- lichting een lichtplan in zou die nen. Dat moest uitwijzen in hoe verre de natuur, en met name de Oosterschelde, lijdt onder de lampen. Het bedrijf diende in het voor jaar van 2002 zijn eerste plan in, maar dat werd afgekeurd door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselveilig heid. Pas enkele maanden gele den, in november 2003. werd het inmiddels derde ingediende plan goedgekeurd. De officier van justitie eiste een boete van 40.000 euro voor de maanden waarin het bedrijf zon der goedgekeurd plan toch assi milatieverlichting gebruikte. „Dat bedrag is een schijntje ver geleken bij de verdiensten die Agro Care heeft gehaald uit zijn onrechtmatig handelen", ver klaarde hij. „We hebben het hier over een bedrijf dat zich nergens aan stoort en gewoon doet waar het zin in heeft." Dat ging de advocaat van Agro Care te ver Hij benadrukte dat het bedrijf er alles aan heeft ge daan om tot een goed lichtplan te komen. Omdat het tot twee keer toe over moest, heeft dat volgens hem meer dan 50.000 eu ro gekost. Bovendien zou het mi nisterie gezegd hebben dat het bedrijf in afwachting van goed keuring van het lichtplan door mocht gaan met het voeren van de assimilatieverlichting. De advocaat beklaagde zich ver der over het feit dat er zowel bij de provincie als het ministerie totaal geen expertise bestond op het gebied van lichtplannen. Fei telijk kon niemand de onderne mer zeggen waar zo'n plan nu precies aan moest voldoen. Dat laatste feit was voor de rech ter aanleiding om geen straf op te leggen, alhoewel hij de door de officier aangedragen feiten wel bewezen achtte. Als een on dernemer verplicht wordt om een plan op te stellen, moet hem volgens de rechter wel duidelijk kunnen worden gemaakt waar dat aan moet voldoen. Dat was in deze zaak niet het geval. Juist om die reden heeft ook het mi nisterie nooit opgetreden tegen het bedrijf. Het voeren van de as similatieverlichting werd ge doogd. DEN HAAG - Vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk. Dat eiste hofaanklager B. Plug- go in hoger beroep tegen een 64-jarige man uit Arnemuiden voor jarenlang seksueel mis bruik van vijf jongens. Ook vond hij dat de verdachte het slachtoffer zo'n 9000 euro schadevergoeding moest beta len. De verdachte moest zich alleen verantwoorden voor de ontucht met één van de slachtoffers. De andere zaken waren verjaard, of de slachtoffers hadden geen aan gifte gedaan. Uitspraak over twee weken. MIDDELBURG - Het gedicht van stadsdichter Chavvwa Wijn berg hangt weer op zijn plek in de Nieuwepoortstraat in Middel burg In november vorig jaar werd het ijlings van de muur ge schroefd, omdat de plaquette er volgens de gemeente illegaal hing. Er was een bouwvergun ning voor nodig. Nadat de wel standscommissie zich erover had gebogen, werd het ontwerp aangepast. Daarna moest er een bestektekening gemaakt wor den. De bouwvergunning werd vorige week afgegeven. Zo'n 180 studenten van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland fungeerden gisteren als menselijke ballast bij de stabiliteitstesten voor het toekomstige fiets-voetveer Prinses Maxima. foto Ruben Oreel (Advertentie) ook varen met een storm als zondag. De ze ziet er maar wankel uit." Terwijl de Prinses Maxima uitgebreid met passagiers wordt getest, mocht ook de tweede catamaran, de Prins Wil- lem-Alexander, even naar buiten, in de Binnenhaven. De Prins Willem- Alexander is over een maand toe aan de proefvaarten. Beide veerboten vormen binnenkort de verbin ding tussen Vlissingen en Breskens en vervangen de autoveerboten Koningin Beatrix en Prins Johan Friso Het testprogramma wordt binnenkort af gerond. Daarna kan de Maxima worden overge dragen aan de provincie Zeeland, die het veer beschikbaar zal stellen aan exploi tant BBA Connex. POPPENDAMME - Een tentoon stelling van de Zeeuwse Ringrij- dersvereniging in de imkerij Poppendamme heeft een Europe se subsidie ontvangen. De vere niging organiseert sinds augus tus vorig jaar een expositie over de Zeeuwse sport. De organisatoren hebben 9500 euro uit pot van de Europese Unie gekregen. Daarnaast is ook het Pnns Bemhard Cultuur fonds met 3500 euro bijgespron gen. Sirfds augustus vorig jaar kun nen bezoekers op de eerste etage van imkerij Poppendamme te recht voor een permanente ten toonstelling over ringrijden. Voor de inrichting van de expo sitie is de Zeeuwse Ringrijders- vereniging verantwoordelijk De imkerij zorgt voor de ruimte van de tentoonstelling. Op de eerste verdieping is voor de expositie een complete stal nagebouwd. De tentoonstelling laat bezoe kers door middel van foto's, voorwerpen, prijzen, documen ten en tekstpanelen een beeld over de geschiedenis en de prak tijk van het ringrijden zien. De expositie wordt met de subsidie gelden het komende jaar nog verder uitgebreid. OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 Hij was al met vertraging van huis gegaan, die Tholenaar op weg naar zijn werk. De maal tijd en de machtsoverdracht met zijn vrouw waren uitgelo pen, dus toen hij in zijn auto zat, wilde hij ook met gezwin de spoed naar het kantoor in Goes. Op de Oesterdam kwam hij echter in de fuik terecht van de politie die samen met ande re weishandhavers een groot scheepse controle hield. Onge duldig schoof hij aan in de rij wachtenden. Toen hij na een tijdje aan de beurt was, bleek alles in orde. Hij werd be dankt en kreeg een goede reis toegewenst. Blij dat hij door de keuring was gekomen, trapte hij het gaspedaal maar wat dieper m om de verloren tijd wat in te halen. Verbaasd over de massale aan wezigheid van geüniformeer den en materieel, dacht hij bij het wegrijden nog dat hier zo'n beetje de hele Beveland- se politiemacht liep. Dat bleek echter niet helemaal waar. De laatste stond een ki lometertje verderop op snel heid te controleren... Provincio /c><-\ u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23