Geen gokkasten in strandtenten Expositie over Concertzaal PZC PZC PZC 13 Snackbar mag weer legaal bier schenken Middelburgse leverancier overweegt gang naar de rechter Vlissinger ramt antaarnpaal 3 Vergadering dorpsraad lestemmingsplan wijziging d nodig voor opslaan afval De stad, het nat en de vergunning Sluiting kering niet schadelijk Inbraak in doe-het-zelfzaak Sjoelers EMSV in de prijzen Verbijstering over bodemstudie Europese subsidie voor tentoonstelling ringrijden Winterkwis HJ.i+ryrm dinsdag 10 februari 2004 Loi\)|roenBoer BICGEKERRE - Snackbar Big- eekerke mag sinds vorige week ,etr bier schenken. Eigenaar L Peelers is erg blij met de be- slissing. pe snackbar mocht van de ge- meente Veere sinds juli vorig jaar geen bier meer serveren om dat de winkel niet aan de eisen voldeed. Voordat de gemeente bezwaar maakte, werd de situatie ge doogd. Na het bezwaar mocht er alleen nog bier verkocht worden om mee te nemen. Eigenaar Peeters mag nu weer bier schenken, sinds hij enkele aanpassingen in zijn zaak heeft verricht. „Onze zaak voldeed niet aan het minimale vloerop pervlak van 35 vierkante meter. Daarnaast was onze vitrine 1,31 meter hoog. terwijl dat maxi maal 1.25 meter mag zijn", al dus de snackbarhouder. Peeters denkt dat hij inkomsten is misgelopen in de tijd dat er geen bier geschonken mocht worden. „De vaste klanten bleven na tuurlijk wel komen, maar in het verleden dronken ze wel een biertje bij de friet. Dat kon niet meer." DOMBURG - Zes strandtenten op het grondgebied van de ge meente Veere mogen geen gok- bsten plaatsen. Het Veerse col- ^e van B en W betitelt hen als Egdrempelige inrichtingen'. [)e leverancier van de automa ta Loontjens uit Middelburg, is het daar niet mee eens en over weegt een gang naar de rechter. JjSSINGEN - Een 20-jarige jij Vlissinger is gisterochtend rond e:- tien uur tegen een lantaarnpaal al «reden in zijn woonplaats, m De man reed met zijn auto op de a "sauwenburgweg toen hij iets ia tan de grond wilde pakken. Hij a Ste niet op en reed de stoep op ^iplaats van te remmen gaf hij w dot gas en kwam tegen een - Sataampaal tot stilstand, i )e man kwam met de schrik rij, de auto raakte zwaar be schadigd. 1 ZR00SKERKE - De dorps- xidSerooskerke houdt donder- ag een openbare vergadering, p de agenda staat onder meer aNota grondbeleid en de gevol- voor de woningbouw in iaiJerooskei'ke, de Welstandsnota an de gemeente Veere en de uit leiding van het speelveldje De jadenng begint om 19.30 urm De Zandput te Seroosker- Het gaat om de strandpaviljoens De Branding, Kalimaros (dat in middels Paradiso heet), Kust licht, de Zeeuwse Rivièra, het Zuiderhoofd en Beachclub Zui- derdutn. Door de exploitanten van de speelautomaten zijn aan vragen gedaan voor plaatsing van de kasten. De gemeente heeft de eigenaren al eerder ge schreven dat er geen toestem ming tot plaatsing wordt ver leend. Paradiso heeft aangege ven zich neer te leggen bij de be slissing en van Zuiderduin heeft de gemeente Veere verder geen bezwaarschrift meer ontvangen. Namens de vier andere strand tenten heeft Loontjens bezwaar aangetekend tegen het besluit. De gemeente heeft nu echter an dermaal de aanvraag afgewe zen. Reden De reden is dat de strandtenten laagdrempelig zijn en gemakke lijk toegankelijk voor jongeren. Een inrichting is hoogdrempelig als het in belangrijke mate is ge richt op meerderjarige klanten. En de wet op de kansspelen ge biedt dat jongeren onder de achttien jaar niet terloops in aanraking mogen komen met gokautomaten Daarom krijgt Loontjens geen toestemming om de gokkasten te plaatsen, oor deelt het Veerse college van B en W. De Middelburgse leve rancier van gokautomaten is het daar niet mee eens. „We zijn hier nu al drie jaar mee bezig", verzucht J. Hoeks van Loont jens Automaten Hij wijst erop dat de Vereniging van Neder landse Gemeenten onlangs nog een boekje heeft samengesteld waarin nieuwe richtlijnen staan. Daarbij is het vooral van belang wat er in het etablisse ment gebeurt. Een strandtent is - als deze richtlijnen worden toe gepast - een hoogdrempelige lo catie oordeelt Hoeks. ..Het is net een café op het strand'" legt hij uit. En als dan ook nog eens fri tes aan een apart zijraam wor den verkocht, is het niet zo dat jongeren zomaar worden gecon fronteerd met een gokkast, al dus Hoeks. De gemeente is het daar niet mee eens De strandtenten serve ren veel kleine etenswaren, wat als laagdrempelige activiteit kan worden gezien. En als de be langrijkste activiteiten daaruit bestaan, dan wordt de hele strandtent als laagdrempelige aangemerkt. Hoeks sluit niet uit dat zijn be drijf de kwestie aan de rechter gaat voorleggen. „Het is een schimmig gebied Ik ken vele an dere café's zoals bijvoorbeeld de kantine van sporthal Baskens- burg, die als hoogdrempelig wor den beschouwd. Het wordt tijd voor eenduidige wetgeving op dit gebied oor Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere aan het op- en overslagstation het strandafval aan de Mo- yi «weg in Zoutelande planolo- jsch regelen. Het terrein is al ige tijd ingericht als strand- W niloverslag voor de Stichting cjl Strandexploitatie Walcheren j, (SSW). Naar nu blijkt is een wij- iging van het bestemmingsplan nodig. ld* De SSW is verantwoordelijk oor het beheer van de stran- Daaronder valt ook het le en van de afvalbakken op het trand en het afvoeren van aan- fct spoelde rommel langs de jg. oedlijn. Door de wisselende tij- v» ien van hoog en laag water kan redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: <0113)315500 Fax: '0113)315669 c-mail: redactie pzc.nl internet frto.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl k'ODklachten: ®®00-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge- <Jurent,e de openingstijden, oterdags tot 12.00 uur het afval op de Walcherse stran den niet altijd op een vaste tijd worden afgevoerd. Daarom is een op- en overslagstation nodig waar het strandafval korte tijd opgeslagen kan worden voor het wordt afgevoerd naar de stort plaats of een milieustraat De op- en overslag van het strandafval gebeurde eerst in de duinen Toen dat niet meer mo gelijk was, is de overslag ver huisd naar de Molenweg in Zou telande, Daarna is een perceel op het bedrijventerrein aan de Molenweg geschikt gemaakt De SSW gebruikt het overslag station ook voor de opslag van verhardingsmaterialen, strand- vlonders, oude bushokjes en con tainers. Volgens het bestemmingsplan mag er geen afval worden opge slagen op het terrein. Het college heeft geprobeerd de bestemming de wijziging mid dels een vrijstelling juridisch mogelijk te maken, maar dat kon niet. Een wijziging van het bestemmingsplan moet nu uit komst bieden. De Concert- en Gehoorzaal anno 1896. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij de ope ning in 1896 stonden werken van Beethoven en Schumann op het programma. In die tijd moch ten de dames voor een geredu ceerde prijs naar binnen in de Concert- en Gehoorzaal. De Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg heeft een kleine ten toonstelling over de zaal inge richt. De recente ontwikkelingen rond de concert- en gehoorzaal wa ren de directe aanleiding voor de tentoonstelling, zegt Marjan Daamen. „Niet dat we er een me ning over hebben, maar het speelt op dit moment." De ge meente moet binnenkort beslis sen of de zaal voor 2,4 miljoen euro wordt verbouwd, of dat het pand verkocht wordt. Op 21 oktober, 'des avonds te half acht uren', was het eerste concert. In die tijd mochten da mes voor één gulden vijftig naar binnen, heren betaalden een gul den meer Voor wie het concert te duur was, bestond ook de mo gelijkheid om, voor een gulden, de avond ervoor de 'grote repeti tie' te bezoeken. De opening was een hele gebeurtenis. De Middelburgsche Courant pakte uit met een bijvoegsel: een teke ning met de portretten van de so listen en een impressie van de concertzaal. Koninklijk In 1907 kwam het koninklijk paar naar Middelburg. Een be zoek aan de concertzaal mocht niet ontbreken. Het publiek moest nog wel worden voorbe reid op de 'Hooge Gasten', zodat koningin Wilhelmina en prins Hendrik, met voor het hoofd werden gestoten. „Het publiek wordt verzocht bij het binnenko men en weggaan der Hooge Gas ten, zoo geruischloos mogelijk op te staan", staat te lezen op de bepalingen van orde. Militairen De concertzaal heeft in de loop der jaren tal van gasten gehad Het gebouw bood onderdak aan Belgische militairen, waarvoor in februari 1916 een liefdadig heidsconcert werd gehouden. De militairen poseerden voor de gelegenheid voor een fotograaf Triest kijken ze in de camera, met extra veel schoon verband om de wonden. Eén van hen rookt gezellig een pijp. Voor de concertzaal er was, wer den de muziekuitvoeringen ge houden in de huidige statenzaal. Die werd, door de grote belang stelling te klein Middelburgse notabelen schraapten het geld voor de zaal bij elkaar door een geldlening uit te schrijven. Al een klein jaar later kon de zaal open. De tentoonstelling eindigt met de actualiteit, met ingezon den brieven uit de PZC, waarin lezers hun verontrusting uitspre ken over de toekomst van de zaal. Middelburg aan de Muzen der Toonkunst, tot en met 3 april op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel- burg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het gedicht van stadsdichter Chawwa Wijn berg hangt op zijn plek in de Nieuwepoortstraat in Middel burg. In november vorig jaar werd het ijlings van de muur ge schroefd. Drie maanden, twee commissies en een bouwvergun ning later, is het terug. Het gedicht De stad en het nat zou in november tijdens een poéziemiddag in het stadhuis op een ludieke manier worden onthuld. De onthulling was van tevoren opgenomen op film. Toen die film werd ge draaid, was de echte plaquette inmiddels van de muur ge haald. Reden? De plaquette hing er illegaal. Wijnberg was ziedend. En ei genlijk is ze dat nu nog steeds. „Eerst moest er een commissie van schoonheid en lelijkheid over beslissen. Het ontwerp is daarna aangepast Toen moest er een bestektekening gemaakt worden. Alsof niet meteen dui delijk is hoe groot die plaat is? De bouwvergunning werd vori ge week afgegeven. „Mijn ge dicht. dat met vier schroeven aan de muur hangt, is blijk baar een bouwwerk", scham pert Wijnberg. Toch is ze, nu het eindelijk, achter de rug is, een tevreden mens. „Als ik naar buiten kijk, ik woon er vlakbij, ben ik helemaal geluk kig." De Stad en het nat De kinderkopjes in de stad ik heb ze lief, de dwaze keien zie ze met regen de druppels kijk ze huppelen en kiezen van welk heuveltje ze glijden en voor de zwikzwak-enkels het strakke steentjespad en bij de hoge huizen polijst de regen het Arduinse grijs en glad het spettert en het sputtert op het afgevallen blad de zwanen van Middelburg drijven streng en wit als wol ken in de diepe zwarte gracht ze strelen het water het water van mijn volgezongen stad Het gedicht van Chawwa Wijnberg hangt na veel gedoe weer op zijn plek in de Nieuwepoortstraat. foto Ruben Oreel DEN HAAG - Het sluiten van de stormvloedkering in de Oosterschelde heeft nauwelijks schadelijke gevolgen voor slikken, schorren en mosselpercelen in de zeearm. Staats secretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteren geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer De indruk bestond dat het sluiten van de stormvloedke ring het afkalven van slikken en schorren in de Ooster schelde bevordert Volgens Schultz van Haegen is dat ef fect echter nihil. Sinds 1986 is de kering slechts 1,3 pro cent van de tijd gesloten geweest. Slikken en schorren in de Oosterschelde kalven wel af, maar dat wordt vooral veroorzaakt doordat er minder water via de kering in de zeearm kan komen en de waterdruk in de diepere geulen is afgenomen. Dit proces gaat door, aldus de staatssecreta ris, totdat over 'vele tientallen jaren' het evenwicht in de zeearm is hersteld De kering wordt gesloten als een waterstand van drie me ter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP) wordt ver wacht. Vanwege de geringe effecten op het natuurlijk mi lieu in de Oosterschelde en vooral om de veiligheid te waarborgen, is Schultz van Haegen niet van plan het slui tingsregime te veranderen. MIDDELBURG - Onbekenden hebben tussen zaterdag middag half zes en gisterochtend half negen ingebroken in een doe-het-zelfwinkel in Middelburg. Uit de winkel verdwenen duizenden euro's aan contant geld en een grijze Volkswagen, type LT 40 A. De waarde daarvan is onbekend. De toegang tot de winkel werd opengebroken. MIDDELBURG - Bij de in Middelburg gehouden koppel kampioenschappen van de regio-Zuid zijn vijf koppels van de Eerste Middelburgse Sjoelvereniging (EMSV) in de prijzen gevallen Jan Beekman en Adri e Sturm behaal den een eerste plek in de C-klasse. Ina Sinke en Govert Vogel gingen eveneens met een eerste plaats naar huis in de D-klasse. Een tweede plek in dezelfde klasse was weg gelegd voor Rie van de Broeke en Jan Sinke. Aliene van Kalsbeek en Piet Cevaal wonnen een eerste plek in de E-klasse. Een derde plaats in dezelfde klasse ging naar Catrien van Zalen en Suzan van de Gruyter. ZIERIKZEE - De meeste fracties in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland zijn verbijsterd en verbolgen over het uit de hand gelopen archeologisch bodemonderzoek op de bouwlocatie aan de Korte Nobelstraat in Zierikzee. De kosten voor dit onderzoek bedragen ruim zes ton ter wijl er slechts 52.500 euro voor was begroot, zo werd on langs bekend. Wat veel fracties dwars zit, is dat niet al leen de gemeenteraad niet op tijd op de hoogte is ge bracht van de enorme overschrijding, maar vooral dat zelfs de verantwoordelijke wethouder lange tijd van niets wist. Het college moest de tegenvaller uit de ló-ant verne men. foto Ruben Oreel door Ron Magnée POPPENDAMME - Een tentoon stelling van de Zeeuwse Ringrij- dersvereniging in de imkerij Poppendamme heeft een Europe se subsidie ontvangen. De vere niging organiseert sinds augus tus vorig jaar een expositie over de Zeeuwse sport. De organisatoren hebben in to taal een bedrag van 9500 euro uit pot van de Europese Unie ge kregen. Daarnaast is ook het Prins Bernhard Cultuurfonds met 3500 euro bijgesprongen Sinds augustus vorig jaar kun nen bezoekers op de eerste etage van imkerij Poppendamme te recht voor een permanente ten toonstelling over ringrijden. Voor de inrichting van de expo sitie is de Zeeuwse Ringrijders- vereniging verantwoordelijk. De imkerij zorgt voor de ruimte van de tentoonstelling. Op de eerste verdieping is voor de expositie een complete stal nagebouwd. Tijdens de tentoon stelling krijgen bezoekers door middel van foto's, voorwerpen, prijzen, documenten en tekstpa nelen een beeld over de geschie denis en de praktijk van het ringrijden. De expositie wordt het komende jaar nog verder uit gebreid. meldt P. de Meester van de imkerij. „Wat je nu ziet, is nog maar een eerste opzet van de tentoonstelling De Europese subsidie wordt ge bruikt om de expositie verder uit te bouwen. Zo zal er een at tractie komen, speciaal voor kin deren. waarbij bezoekertjes een beeld krijgen hoe het is om op een wankel paard te zitten. Volgens De Meester is de imke rij de aangewezen plek voor de expositie „Het fonds is bedoeld om het platteland te ondersteu nen. Daarnaast is het een typi sche Walcherse sport, en ons be drijf is natuurlijk midden in de polder gevestigd. Daarnaast werken we nu al een jaar of zes, zeven intensief samen met Stich ting het Werkend Trekpaard Zeeland." Vanaf 1 april is de imkerij in Poppendamme weer geopend. (Advertentie) een leuk Valentijnscadeau een Bijou cadeau Hoek Lange DeIft/Segeersstraat Middelburg 0118-613172

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13