Nieuwland vreest industrialisatie pzc 50% KORTING 11 Eén voorstelling voor een heel jaar Hofaanklager eist ook celstraf voor seksueel misbruik I CDA laat wegbeheer )ij waterschappen Even bijsturen na stabiliteitsproef Rijontzegging en boetes voor rijden met flinke slok op laatste beroep op Middelburgse raad om af te zien van windturbines ilatelisten in Vlissingen vergaderen Winterkwis HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS TILROE OPTIEK Parkeermeter vernield Auto's bekrast zeeuwse almanak Flits WALCHEREN dinsdag 10 februari 2004 JDELBURG - De dorpsvere- van Nieuw- en Sint Joos- a neeft een laatste beroep op gemeenteraad gedaan om „et akkoord te gaan met de laalsing van zes windmolens Ugs de Bernhardweg. De vere niging vindt dat de polder tus- het dorp en het Sloegebied Kn groene buffer moet blijven. Pe vrees bestaat dat door het plaatsen van windmolens de regwordt vrijgemaakt voor an- |erc ongewenste ontwikkelin- jtn. He: bestuur van de dorpsvereni- ing deed dat beroep gistera- ond tijdens de vergadering van t commissie ruimte. Het plaat- in van windmolens van bijna Hiderd meter hoog is een aan- Bting van de kwaliteit van de efomgeving, zet P. Joosse. Hij ees erop dat de gemeente Bor- >le vorige week. onder druk an de dorpsvereniging Nieuw- i, besloot geen windmolens s de Bernhardweg toe te aan. De zes Middelburgse mo ss maken deel uit van hetzelf- i plan. ..Het bestuur vraagt ich af of de zes turbines geen in dent in het landschap gaan fUSSINGEN - De Vlissingse ilatelisten Vereniging houdt onderdag 19 februari haar aandelijkse bijeenkomst in ot Theo van Doesburgcentrum i Vlissingen. Ie zaal is open om 19.00 uur. e vergadering zelf begint om 1.00 uur. e dialezing gaat over de trein d de daarmee vervoerde post in eeuws-Vlaanderen vormen." Volgens P. Davidse, één van de grondeigenaren die het initiatief nam tot het plaat sen van de molens, mag het be sluit in Borsele geen invloed heb ben op de stemming in Middel burg ,,Wij betreuren dat wel, maar het is altijd duidelijk ge weest dat het om twee projecten gaat." De windmolens zijn voor agrarische bedrijven van be lang, zei hij. Bovendien kunnen - per molen - zeshonderd huis houdens twintig jaar lang van stroom worden voorzien. David se kreeg steun van wethouder A. van 't Westeinde, die de com missieleden erop wees dat de ge meente afspraken heeft ge maakt met de provincie over windenergie. Middelburg moet voor 2010 een bepaald quotum realiseren. Volgens de wethou der is de Bernhardweg de beste locatie voor het plaatsen van de molens. Zorg Joosse beklaagde zich over de opstelling van de gemeente, die volgens hem in een veel te laat stadium de bewoners van Nieuw- en Sint Joosland heeft ingelicht. „De dorpsvereniging is nooit om haar mening ge vraagd. Het plan werd gepresen teerd alsof het in kannen en kruiken was, ook in de gemeen te Borsele." Hij kreeg steun van de Politieke Partij Middelburg, die zijn zorg over oprukkende in dustrie deelde. De zes molens moeten aan de dorpskant van de Bernhardweg komen. Aan de andere kant van de weg, in het Sloegebied, staan al windmolens. De Christen- Unie stelde voor om, in plaats van op papier grenzen te teke nen, een natuurgebied tegen het Sloegebied aan te leggen, om zo de industrie tegen te houden. Alleen het CDA stelde zich vier kant achter de initiatiefnemers op. Fractievoorzitter J. Kodde, zelf ook boer, benadrukte het be lang van verbreding van het boe- iOES - Het beheer van platte- ndswegen moet gewoon een lak van het waterschap blij- itn. De CDA-Statenfractie ver rat geen steun aan het iniatief- lorctel van coalitiepartner idA om het wegbeheer bij hel aterschap weg te halen en on- tr te brengen bij de provincie. iniatiefvoorstel van de iidA-fractie komt vrijdag aan- aande aan bod tijdens de ver- idering van Provinciale Sta- anleiding is het rooien van mei- toms op Walcheren door wa- ip Zeeuwse Eilanden, lat gebeurde volgens de PvdA 'onduidelijke en niet goed smotiveerde argumenten en ellicht achterhaalde overtui gen'. Omdat de provincie ook egen beheert, zou zij best ook e plattelandswegen voor haar «kenmg kunnen nemen, vindt PvdA. IDA-fractievoorzitter C, van weren vindt het 'kwalijk' dat (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) I WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 renbedrijf. D66 hamerde op sa- het grondgebied, waarbij de mo- gesproken, zei Van 't Westeinde. menwerking met Vlissingen. lens volgens de partij goed zou- „Ze hebben aangegeven dat ze Die gemeente heeft industrie op den passen. Er is met Vlissingen genoeg problemen hebben met de eigen windenergie. Ze willen daar niet het probleem van Mid delburg bij hebben." R >or Maurits Sep de PvdA een incident aangrijpt om een al langer omarmd idee te verwezenlijken. De PvdA wil de waterschappen helemaal ophef fen en alle taken onderbrengen bij de provincie. Het overheve len van het wegbeheer zou de eerste stap zijn. „Daar zijn wij het niet mee eens", zei Van Beveren gister middag na afloop van een werk bezoek aan waterschap Zeeuw se Eilanden in Goes. „Het onder houd van plattelandswegen hoort volgens de wet thuis bij of wel het waterschap, ofwel de ge meente. Het kan dus niet eens bij de provincie worden onderge bracht. Ja, tenzij je de wet veran dert, maar dat zie ik nog niet ge- neuren." Geen noodzaak Het CDA ziet er ook de nood zaak niet toe, voegde Van Bever- ren eraan toe. „Er is maar één vereniging die er protest tegen heeft aangetekend Die probeert nu via de PvdA alsnog haar ge lijk te halen. Daarvoor laten wij ons niet lenen." door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Nee, vlekkeloos gaat het nog niet, maar daarvoor zijn de testen ook bedoeld." Enkele technici noteren en corri geren. Het toekomstige fiets-voetveer de Prinses Méxima ondergaat bij de nieuwe veersteiger in Vlissingen enkele stabiliteits- testen, waarvoor ongeveer 180 studenten van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zee land proefkonijn zijn. De studenten volgen de commando's op. Ze lopen het schip op en weer af en gaan op af roep naar stuurboord of bakboord De stabi liteit van de Maxima wordt getest, met men selijk gewicht. In het ruim staan verder ook nog 75 fietsen en een aantal brommers. Een eerste probleempje dient zich aan. Het neemt veel tijd in beslag voordat de catama ran en de klep van de loopbrug een vlak ge heel vormen. „Dat is gemakkelijk bij te stu ren vanuit de stuurhut", verwacht H. van Herwijnen, projectmanager van Damen Shipyards, de bouwer van het schip. „Dat heeft met een betere afstelling te maken en wordt opgelost." Via een gloednieuwe loop brug bereiken de studenten de boot. Enkele Italiaanse brommers vliegen het eerst de boot op. Als de Maxima in de dagelijkse vaart gaat, zullen zowel brommers als fiet sers moeten afstappen Enkele oud-medewerkers van de Provincia le Stoomboot Diensten (PSD), die de stabili- teitstesten volgen, geloven er niet in dat die regel nageleefd wordt „We hebben er al die jaren op gewezen, maar ze bleven rijden." Smalle bandjes Fietsers die op smalle bandjes rijden, doen er goed aan af te stappen. Tussen enkele ele menten van de loopbrug die naar het schip voert, gaapt een spleet. „We hebben voor los se, flexibele onderdelen gekozen, omdat de verbinding dan als geheel gemoedelijker wordt. Als je het schip oprijdt, moet je zelf L13 Brains 14 Einstein 15 Jet Tracy door Ab van der Sluis SEROOSKERKE (W) - Vrijwel een jaar lang is de toneelclub Serooskerke bezig om één komedie op de planken te brengen. De eerste voorbereidingen beginnen in mei tij dens de jaarvergadering. Dan geven de le den zelf aan wie in het nieuwe stuk willen spelen. Bijna een jaar later, in april, volgt uiteinde lijk de laatste uitvoering. De toneelvereniging Serooskerke telt iets meer dan twintig leden. Niet iedereen kan altijd meespelen „Tijdens de jaarvergade ring kijken we hoeveel mensen er willen meedoen. Op dat aantal zoeken we dan een stuk uit", vertelt regisseur Wouter Meulen- berg. „Als er te veel mensen willen mee doen, vallen ze af." Tot problemen heeft dat systeem nooit geleid. „In de loop der jaren hebben wel veel stukken gelezen en op de plank liggen Ieder jaar is de groep weer an ders van indeling." Zoals elk jaar wordt ook nu weer een komedie gespeeld. „We probe ren wel wat variatie in het stuk te brengen", aldus de regisseur. „Het café of de woonka mer zijn vaak de geijkte decors. Twee jaar geleden hadden we al een timmermanswerk plaats en dit jaar speelt het stuk zich af op een camping." Madame Futura is geschreven door Hilda Vleugels Drie vriendinnen gaan met hun mannen kamperen op de Veluwe. Een week voor het vertrek, brengen ze een bezoek aan de waarzegster Madame Futura. De vrou wen willen weten wat voor weer het de ko mende tijd wordt. Tijdens het bezoek ko men ze veel meer te weten, vooral over hun mannen. Die kennis zorgt voor gekke, leuke en komische situaties tijdens de vakantie. „Het publiek verwacht van ons een kome die. klucht of blijspel", weet Meulenberg. „We zijn natuurlijk geen professionals. We spelen voor ons plezier en daar past een klucht beter bij." Gisteravond vond in De Zandput te Serooskerke de generale repeti tie plaats. Komende vrijdag gaat Madame Futura in door Katja Loqtenberq DEN HAAG - Vijftien maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk. Dat eiste hof- aanklager B. Plugge in hoger be roep tegen een 64-jarige man uit Arnemuiden voor jarenlang sek sueel misbruik van vijf jongens. De rechtbank in Middelburg had eerder 240 uur werkstraf, zes maanden voorwaardelijk en tien dagen celstraf opgelegd. Diverse dorpelingen, onder wie de echtgenote van een van de slachtoffers, waren gisteren naar Den Haag gekomen. De ver dachte moest zich alleen verant woorden voor de ontucht met één van de slachtoffers. De ande re zaken waren verjaard, of de slachtoffers hadden geen aangif te gedaan De verdachte beken de dat hij de jongens bij hem thuis jarenlang intensief had misbruikt. Het begon met on schuldige stoeien, maar eindig de in verregaande seksuele han delingen. De man uit Arnemui den zette de tienerjongens onder druk om niets te vertellen. „Het is walgelijk wat ik heb gedaan. Maar berouw neemt de schade bij die jongens niet weg", zei de inmiddels flink ouder geworden man. Tien jaar lang misbruikte hij twee broers uit het dorp. De jon gere broer waar de zaak giste ren om draaide, was van zijn twaalfde tot zijn zestiende de dupe van de man. Volgens de hofaanklager heeft de inmiddels 28-jarige man nog altijd veel last van wat hem tussen '91 en '97 overkwam. Volgens de aan klaagster was het voor hem zeer verwarrend dat de man die op zondag bij hem en zijn familie in de kerk zat en die vertrouwd werd door iedereen uit de buurt zulke nare dingen met hem deed. Toen de broers eindelijk gingen praten over wat hen was overkomen, probeerde de domi nee in eerste instantie te bemid delen tussen de dader en de slachtoffers. Later schreef de kerk de man een brief waarin stond dat hij niet langer wel kom was. De verdachte moest noodge dwongen uit het dorp verhui zen. Volgens zijn raadsman F. te Braake stichtten buurtbewoners brandjes bij zijn woning en wer den de ruiten van zijn huis met bakstenen ingegooid. Maanden lang zou hij hebben rondgezwor ven, met zijn zieke vrouw. Zijn advocaat vroeg het hof gisteren om de straf van de rechtbank in stand te houden. Hij wees erop dat zijn cliënt zijn vrouw moet verzorgen. Het Openbaar Minis terie vond de feiten daarvoor te ernstig. De hofaanklager eiste dat de ver dachte het slachtoffer zo n ne genduizend euro schadevergoe ding zou moeten betalen. Het hof doet over twee weken uitspraak. MIDDELBURG - In de Stads- schuur te Middelburg werd tus sen vrijdag 18.00 uur en zater dagmorgen 09.00 uur een par keerautomaat vernield. De automaat werd met beton blok en al omver getrokken De Schade bedraagt een paar dui zend euro. VLISSINGEN - In de Hyacint- henlaan te Vlissingen werden maandag tussen 08.00 uur en 13 00 uur drie geparkeerde au to's beschadigd. In de portieren van de auto's za ten diverse deukjes en krassen. Schadebedrag is onbekend. Zo'n 180 studenten van de Hogeschool Zeeland en het ROC Zeeland fungeerden gisteren als menselijke ballast bij de stabiliteitstesten voor het toekomstige fiets-voetveer Prinses Maxima. foto Ruben Oreel opletten", stelt Van Herwijnen De projectmanager is tevreden over het re sultaat. In tegenstelling tot enkele Vlissin- gers, die vanaf de wal de tests proberen te volgen. ..Ik heb meer vertrouwen in onze oude PSD-schepen. Die kunnen ook varen met een storm als zondag. Deze ziet er maar wankel uit." Terwijl de Prinses Maxima uitgebreid met passagiers wordt getest, mocht ook de twee de catamaran, de Prins Willem-Alexander, even naar buiten, in de Binnenhaven. De Prins Willem- Alexander is over een maand toe aan de proefvaarten. Beide veer boten vormen binnenkort de verbinding tus sen Vlissingen en Breskens en vervangen de autoveerboten Koningin Beatrix en Prins Jo- han Friso. Het testprogramma wordt bin nenkort afgerond. Daarna kan de Maxima worden overgedra gen aan de provincie Zeeland, die het veer beschikbaar zal stellen aan exploitant BBA Connex. door Marco Hamelink MIDDELBURG - Een bezoek aan de braderie in Oud-Vosse- meer krijgt voor een 48-jarige man uit Sint Maartensdijk een staartje. Politierechter I. Wol- tring veroordeelde de man giste ren voor het rijden onder in vloed van alcohol. Hij vloog op 5 juli vorig jaar op de Duivekeetseweg in Oud-Vos- semeer met zijn auto uit de bocht en belandde op zijn kop in de sloot. De brandweer moest hem uit zijn benarde positie be vrijden. Een blaastest wees een alcoholgehalte van 575 micro gram per liter uitgeademde lucht uit. Dit is ruim 2,5 keer de toegestane waarde Officier van justitie H. den Har- tog vond dat de gebeurtenis van vorig jaar zomer een gigantische waarschuwing moest zijn. In haar eis hield ze rekening met het feit dat hij al financieel ge straft was omdat hij een andere auto had moeten kopen en nu veel duurder uit is bij zijn verze kering. Ze eiste een geldboete van 600 euro en een voorwaardelijke rij ontzegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Politierechter I. Woltring vond de eis reëel en zag geen reden om ervan af te wijken. Een 34-jarige man uit Kapelle werd op 20 april 2002 in Goes betrapt op het rijden met 740 mi crogram. Een dergelijke overtre ding is doorgaans goed voor een onvoorwaardelijke rijontzeg ging van zes maanden Officier Den Hartog hield in haar eis echter rekening met het feit dat het voorval al twee jaar geleden plaatsvond en dat hij niet eerder met justitie in aanra king was geweest Ze vroeg de politierechter om een btjete op te leggen van 750 euro en een voorwaardelijke rij ontzegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Woltring volgde de offieier'gro- tendeels, maar vond een proef tijd van een half jaar wel vol doende. Zonder rijbewijs Een 34-jarige Middelburger werd bij verstek veroordeeld voor het rijden onder invloed zonder rijbewijs. Hij werd op 20 december 2002 in Vrouwenpol der aangehouden met 555 micro gram alcohol per liter uitgea demde lucht. De officier hield in haar eis reke ning met het feit dat hij vaker met te veel alcohol op heeft gere den. Ze eiste een boete van 660 euro en een onvoorwaardelijk rijont zegging van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter vonniste conform de eis. Carolien Wisse. Janny Jacobsen en Hans van den Broeke (vlnr) van Toneelclub Serooskerke tijdens het stuk 'Madame Futura'. foto Ruben Oreel première in verenigingsgebouw Ons Huis in Meliskerke om 20.30 uur. Op vrijdag 19 maart maakt de toneelclub de tocht naar Kamperland, waar het stuk om 19.30 uur ge speeld wordt in dorpshuis De Casembroot. De laatste maal wordt de uitvoering in het eigen dorp gespeeld op vrijdag 26 maart in De Zandput vanaf 19.30 uur. Alle drie de voorstellingen worden voor een uitverkocht huis gespeeld Hij was al met vertraging van huis gegaan, die Tholenaar op weg naar zijn werk. De maai tijd en de machtsoverdracht met zijn vrouw waren uitgelo pen, dus toen hij in zijn auto zat, wilde hij ook met gezwin de spoed naar het kantoor in Goes. Op de Oesterdam kwam hij echter in de fuik terecht van de politie die samen met ande re wetshandhavers een groot scheepse controle hield. Onge duldig schoof hij aan in de rij wachtenden. Toen hij na een tijdje aan de beurt was, bleek alles in orde. Hij werd be dankt en kreeg een goede reis toegewenst. Blij dat hij door de keuring was gekomen, trapte hij het gaspedaal maar wat dieper in om de verloren tijd wat in te halen. Verbaasd over de massale aan wezigheid van geüniformeer den en materieel, dacht hij bij het wegrijden nog dat hier zo'n beetje de hele Beveland- se politiemacht liep. Dat bleek echter niet helemaal waar. De laatste stond een ki lometertje verderop op snel heid te controleren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11