oes beslist over haventerrein Bij sjoelen draait het om strategie Middelburg heeft keus uit vier slogans 1 Trommelen voor kinderen in Congo Maritiem Instituut opent kenniscentrum over duurzaamheid Mogelijk judokamp in oude gemeentehuis van Westkapelle f [Gemeente wil locatie geleidelijk veranderen in woonwijk >esluit Borsele iet van invloed ip Middelburgse 'kindturbines Automobilist rijdt door na stopteken Zorgen om sluizen in Haringvlietdam zeeuwse almanak Verschillen ze WALCHEREN maandag 9 februari 2004 prMariia Berkelder IbDELBIRG - Wordt het Krleidelijk Anders' of 'De lust van het leven'? Middel- 'hn* kan een slogan gebruiken [W mensen naar de stad te trek en Een communicatiebureau Jocit zich over de mogelijkhc- ■bgebogen. fl,t bureau vindt 'Verleidelijk Anders' het beste idee. Die slo gan zou de nieuwsgierigheid van potentiële bezoekers het meest prikkelen. 'De kunst van het leven' of de va riant 'De andere kijk op het le ven', leggen de nadruk op het goede leven in de stad, met voldoende ruimte en de mo gelijkheid om te genieten van de dingen waar het echt om gaat. Het bureau heeft nog een vierde alternatief: het vraagteken. Mid delburg? zou in een bushokje in Vlissingen kunnen hangen, op een poster met mooie monumen tale straatjes. De ideeën voor de slogan zijn on derdeel van een stadspromotie plan dat het communicatiebu reau PMI uit Delft heeft ge maakt. 'Middelburg is warmte ervaren', is de centrale gedachte in dat plan. Op basis daarvan zijn ver schillende ideeën uitgewerkt. De belangrijkste zijn: Mystiek Pasen (activiteiten rond Pasen), de Middelburg Zoen (een prijs voor een café of restaurant el ders in Nederland, in Middel burg uitgereikt met een zoen door een nog nader te bepalen persoon), het Business Service pakket en de brugkrant (berich ten onder de Schroebrug, te le zen voor wachtende automobilis ten). Rolf Bosboom -)ES - Het havenindustrieter- finin Goes moet geleidelijk ver aderen in een woongebied. Dat de enige mogelijkheid om de enorme kosten nog enigszins in de hand te houden. Dat blijkt uit een haalbaarheids tudie die de gemeente heeft uit gevoerd. Al geruime tijd leeft let plan om het gebied op ter mijn om te vormen tot woon wijk. met plaats voor 1200 tot 11500 huizen. In 2001 heeft de ge meente Proper-Stok uit Rotter dam ingeschakeld als projectont- rikkelaar. De kosten van het project zijn chter gigantisch. Bedrijven, eelal zware industrie, moeten rorden verplaatst en ingrijpen de bodemsanering is noodzake lijk In 2002 is een totaal exploi- itietekort van 29 miljoen euro erekend. Het beroep dat op lan delijke subsidiepotten werd ge- aan. bleef zonder resultaat. lezinning farig jaar zomer besloot de ge ënte daarom voorlopig pas bp de plaats te maken. Een ande re reden daarvoor was dat zij aar haar mening onvoldoende ip op en regie over het totale roject had. Bezinning op de sa- enwerking met Proper-Stok tas daarom noodzakelijk. wordt inmiddels rijp ge- rht om beslissingen te nemen ed in één keer aanko- en en ontwikkelen is in elk ge- iDELBURG - De beslissing geen windmolens langs het lorselse gedeelte van de Bern- Iweg te plaatsen, heeft geen voor de Middelburgse ïen. Afgelopen donderdag temde de Borselse raad de helft an het initiatief weg. plan was om twaalf wind- lolens langs de Bernhardweg te laatsen, zes op het grondge- ied van de gemeente Middel- en zes in Borsele. Het he it m Borsele. is voor Middel ing van weinig belang, laat en medewerker van bureau Eu- owind weten. De twaalf wind- hebben een hoogte van honderd meter. Ook in lieuw- en Sint Joosland is weer- tod tegen de plannen. Omwo nden vinden dat de molens et 'landschap te veel aantasten, e Middelburgse gemeenteraad sslist deze maand over de zes rergebleven molens. Vanavond orden de plannen in de com- lissie ruimte besproken. val financieel niet haalbaar. Het andere uiterste, helemaal niets doen, zou betekenen dat het ha venterrein verder in een neer waartse spiraal raakt. Ook dan zijn grote, niet rendabele inves teringen nodig. De gemeente zet daarom in op een aanpak in fasen, ofwel een 'geleidelijke transformatie' van het haven industrieterrein. Dat betekent in de praktijk dat het gebied in vijf fasen wordt aange pakt, te beginnen met de strook westelijk van de Westhavendijk. Daarna volgt de omgeving van de Praxis en vervolgens wordt er in noordelijke richting verder gewerkt. De laatste fase omvat het terrein van houtverwerkings bedrijf Van Riesen, dat onlangs besloot de deuren defmtief te sluiten, en de vroegere AKF- hal. De gemeente heeft de bedoeling de ondernemingen in het gebied een voor een te stimuleren zich elders te vestigen. Daarvoor is ruimte op bedrijven terrein De Poel gereserveerd. Voor de watergebonden bedrij ven wordt naar locaties in de re gio gezocht. Vrijkomende loca ties worden aangekocht en even tueel tijdelijke geëxploiteerd, in afwachting van een nieuwe in vulling. Het voordeel van deze geleidelij ke aanpak is dat tegenover de in vesteringen (bedrijfsverplaat- sing, bodemsanering) eerder in komsten (woningbouw) staan. Daardoor wordt rente bespaard. Verder wordt de totale investe ring gespreid over een langere termijn, waardoor deze beter te behappen is. Het is nog altijd het streven om samen te werken met Pro per-Stok, al is nog niet hele maal duidelijk in welke vorm dat wordt gegoten. De gemeente houdt vanavond een informatiebijeenkomst voor de betrokken In De Vroone in Kapelle klonk zaterdag een uitbundig geroffel op djembés. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Trommelen voor het goede doel lijkt in le zijn. Eind vorige maand gebeurde dat nog in Goes ten bate van Oeganda; zaterdag klonk er uitbundig ge roffel op djembés in De Vroone in Kapel le, ditmaal om geld voor Congo op te ha len. Beide initiatieven werd overigens onaf hankelijk van elkaar bedacht. Het Kapel- se benefietconcert ging uit van de Stich ting Internationale Kinderhulp (Interna tional Children's Care), een christelijke particuliere hulp- en ontwikkelingsorga nisatie die in diverse landen opvangcen tra en kinderdorpen opzet. Sinds kort is de stichting ook actief in Congo. Vorig jaar werd besloten een kin derdorp te vestigen op het Idjwi-eiland in het Kivu-meer. nabij de stad Goma. Daar worden zo'n tweehonderd kinderen ondergebracht die hun oudere hebben verloren door rampen of oorlogsgeweld. Christa Breure uit Kapelle is werkzaam bij de stichting, maar speelt ook in de percussiegroep Bliss. Een combinatie lag daarom voor de hand. Met hulp van spon sors en De Vroone, die de zaal gratis ver huurde, konden alle kosten worden ge dekt. Alle inkomsten kwamen daardoor ten goede aan Congo. Kunstwerken Het evenement, dat werd ingeluid door wethouder L. Niewenhuijse, trok veel be langstelling. In totaal werden ongeveer 250 bezoekers geteld. Verder was er een verloting georganiseerd en werden drie kunstwerken geveild. Eén ervan, een te kening die Danielle van Schutterhoef spe ciaal voor de gelegenheid had gemaakt, werd ook daadwerkelijk verkocht, voor een bedrag van 75 euro. ongens betrapt i [met gestolen bromfiets VLISSINGEN - Twee dertienja- |»>ge jongens uit Vlissingen zijn faterdag aangehouden omdat ze "het bezit waren van een gesto- m brommer. waren aan de brommer aan sleutelen in de brandgang ®tfir de woning van één van He brommer was drie da- eerder gestolen. De jongens P na het verhoor door de poli- weer vrijgelaten. Ze worden öorgestuurd naar bureau Halt Teen alternatieve straf Vlissinger (18) krijgt klappen fjSSlNGEN - Een achttienja- nBfi Vlissinger is in de nacht van za,prdag op zondag in zijn joonplaats mishandeld. Het hem enkele voortanden. fed een ur werd hij in de ifadgang van de Lammens- door iemand bij zijn jas ^•Vermoedelijk twee man- s'°figen hem in het gezicht 1018 renden de daders weg in _nchting van de Schelde nraat. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Over sjoelen bestaan veel misverstanden. Dat het makkelijk is bijvoor beeld. Dat het maar een spelle tje is. Of dat je er stenen voor ge bruikt. Bij het regiokampioen schap voor koppels in Middel burg werden zaterdag de misver standen snel uit de wereld gehol pen. Sjoelen is een bloedserieu ze aangelegenheid. Een deelneemster stapt veront waardigd op wedstrijdleider Arie de Man af. Er zijn haar ze ven punten door de neus ge boord door een slordig jurylid. „Dan ben je te laat", zegt De Man streng. „Regels zijn regels, je had het meteen moeten mel den." Koppels in de regio zuid strij den om het regiokampioen schap. De deelnemers komen uit Brabant en Zeeland, maar er zijn ook Belgen bij. In de zaal in wijkcentrum Het Palet in Middelburg staan der tig sjoelbakken op een njtje. Zzzjt, tik, Zzzjt, tik, is het enige wat je hoort. De spelers concen treren zich. „Het gaat redelijk slecht", lacht Adrie Sturm uit Veere. De eerste schijven gooit hij ontspannen. Als er een op hoping voor de gaatjes ontstaat, gaat de beuk erin. „Het loopt ge woon niet", verklaart hij. „Mis schien ben ik wel overgeconcen treerd." Hij speelt al jaren, is pas gedegradeerd naar de C-klasse, maar is in die klasse wel op weg naar het Nederlands kampioenschap. En dat gaat niet zomaar ..Twee keer in de week speel ik bij de vereniging, hier en in Vlissingen. Op zater dag speel ik toernooien en op zondagavond oefen ik nog voor mezelf." Sjoelen is strategie, daarom is het zo leuk, legt Sturm uit. „Het is hetzelfde sys teem als biljarten. Je moet de schijven zo kunnen raken dat ze gaan zoals jij wilt." Geen enkele sjoelbak is hetzelf de, daarom moet elk koppel op alle bakken spelen „Er staat hier een bak, waar niemand goed op gooit", zegt De Man. Aardappelmeel Om de bakken in topvorm te krijgen, worden ze behandeld met aardappelmeel. Daar wor den de schijven en de bakken glad van, zonder bijverschijnse len. Wie dat verzonnen heeft, of wanneer, is niet bekend. Vroe ger probeerden de sjoelers het met sigarenas of boenwas, maar dat was niks De boenwas vorm de vette dikke randen op de schijven en dat sjoelt niet lek ker. In de pauze is het tijd voor een sigaretje. Sjoelers mopperen op dat stel dat Nederlands kam pioen is, maar zich nooit laat zien op de gewone wedstrijden. Die vinden regiokampioenschap pen te min Er zijn nu ook wei nig A-spelers, het toernooi drijft op spelers uit lagere klassen Zo als Hennie van Thillo. Ze wil graag uitleggen hoe de punten telling werkt. Met dertig schij ven (nooit stenen zeggen) is het hoogst haalbare resultaat om ze ven schijven in alle vier de bak jes te verdelen. De twee schijven die overblijven, moeten in het bakje met vier punten. Dat le vert 148 punten op. De beste sjoelers lukt dat vaak. de minde re goden scoren rond de hon derd punten. Oefenen Zelf doet ze haar best, maar top- speler zal ze nooit worden, denkt ze. Van Thillo neemt haar door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Bij het Marti- tiem Instituut De Ruyter in Vlis singen is zaterdag het kenniscen trum Duurzame Shortsea Ship ping geopend. Het centrum wil een brug slaan tussen onderwijs en praktijk. De hogeschool, re ders en toeleveranciers teken den zaterdag een convenant om de samenwerking te bekrachtig- gen. Shortsea Shipping is Engels voor kustvaart. Het kenniscen trum richt zich juist op die tak van de scheepvaart, omdat grote re rederijen zelf de middelen hebben om onderzoek te doen. „De kapitein-eigenaar staat er vaak alleen voor", zegt project leider R. Mijnlieff. Het kennis centrum kan bedrijven helpen bij het zoeken naar antwoord op vragen over duurzaamheid. Het centrum komt voort uit een pro ject dat drie jaar geleden is be gonnen met als doel duurzaam heid in de scheepvaart te verbe teren. Duurzaamheid is een erg ruim begrip, erkent Mijnlieff. ..Het kan gaan om verbetering van het rendement van schepen, het gebruik van onderwaterverf, de uitstoot van uitlaatgassen of over werkomstandigheden." Aan de hogeschool is sinds vier jaar een lectoraat over duur zaamheid, het kenniscentrum haakt daarbij aan. Bedrijven kunnen het kenniscen trum opdracht geven om onder zoek te doen. Dat onderzoek kan zich uitstrekken over ver schillende studierichtingen. Zo zijn studenten werktuigbouw kunde betrokken bij een project over het sjorren van containers. Op dit moment lopen er onge veer tien projecten bij het ken niscentrum. Samen met het ROC-Zeeland werkt de hogeschool aan een in ternationale maritieme oplei ding. De komende maanden wordt de samenwerking verder uitgewerkt Het is een landelij ke ontwikkeling, maar de mari tieme opleidingen in Vlissingen hebben als groot voordeel dat ze bijna buren zijn. De twee scho len streven naar een instituut waarin alle mogelijke kennis op maritiem gebied gebundeld wor den. Ze willen zich niet beper ken tot opleidingen tot stuur man of machinist. Het moet in de toekomst ook mogelijk wor den om bijvoorbeeld haveneco nomie te studeren HZ-voorzitter J. Mandos greep de opening van het kenniscen trum aan om de gemeente Vlis singen tot investeringen aan te sporen. De ontwikkeling van de kenniswerf rond de hogeschool gaat hem niet snel genoeg. ..Vol gens mij kun je beter geld ste ken in de toekomst van de scheepvaart dan in het verleden. Er wordt te veel geld gestoken in oude terreinen." VLISSINGEN - Een automobi list zonder rijbewijs is zaterdag avond in Vlissingen aangehou den De 25-jarige Middelburgse auto mobilist reed rond tien uur over het fietspad naast de bioscoop. De agenten die dit zagen maan den hem te stoppen. Daarop ging de Middelburger er met ho ge snelheid vandoor. De automo bilist negeerde daarbij ook di verse rode verkeerslichten. Op de Nieuwe Vlissingseweg zette hij zijn auto aan de kant waarna hij werd aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Hier bleek dat hij geen rijbewijs te hebben. De auto waar hij in reed is in beslag genomen i Dat zorgde, samen met de bescheiden en treegelden, voor een opbrengst van ruim 730 euro. Doordat een actie bij de We reldwinkel ook een nog onbekend bedrag heeft opgeleverd, wordt ervan uitgegaan dat in totaal ongeveer 850 euro is binnen gekomen. Klamboes Dat geld wordt gebruikt voor de aan schaf van geïmpregneerde klamboes, om de weeskinderen te beschermen tegen de malariamug. Verder is een buitenboord motor, om het Kivu-meer snel te kunnen overvaren, een grote wens. trainingsarbeid serieus. „Er zijn dagen dat ik elke dag een partij speel. Als je iets wilt bereiken, moet je oefenen." Adrie Sturm wint uiteindelijk de. wedstrijd in zijn klasse, sa men met zijn partner Jan Beek man van de Eerste Middelburg se Sjoelvereniging (EMSV). Hen nie van Thillo eindigt niet bij de top drie. door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Het oude ge meentehuis van Westkapelle moet een judocentrum worden. De initiatiefnemer heeft een op tie om het gemeentehuis te ko pen. Het college van B en W heeft toestemming gegeven voor het plan. Volgens E. Borchert uit Odijk is het voormalige gemeentehuis ge schikt te maken als groepsver- blijf voor sporters. Jonge judo ka's zouden er een judovakantie kunnen houden. Borchert is nog wel op zoek naar een locatie waar getraind kan worden, in de sporthal van Westkapelle is daar geen ruimte voor Hij kwam op het idee toen hij tij dens een motorrit in Westkapel le belandde en hoorde dat er nog steeds geen bestemming was voor het gemeentehuis. De combinatie met judo maakte hij door zijn zoon Max. Die doet aan judo en was op zeilkamp ge weest. „Het moet een soort jeugdher berg worden, met de mogelijk heid om te kunnen trainen. Daarom ben ik op zoek naar een judolokaal. Voor dit jaar iets tij delijks, maar we kijken ook naar iets permanents in de buurt." Volgens Borchert is er inmid dels overleg geweest met de ju- dobond. „Die steunen dit idee Het judocentrum is niet allen be stemd voor jeugd. Ook gehandi capte judoka's en teams kunnen de ruimte in Westkapelle gebrui ken „Ook topsporters Westka pelle kan best het judodorp van Nederland worden." De gemeente Veere werkt mee aan het plan. De bestemming van het oude ge meentehuis moet nog veranderd worden, maar bij de verkoop is al bepaald dat een hotel of een groepsaccomodatie tot de moge- li jkhedert kan behoren. DEN HAAG - Om het achter land van de Haringvlietsluizen te beschermen, moeten er des noods extra veiligheidsmaatre gelen worden genomen. Zeeuws VVD-Kamerlid J. Ge luk heeft dit zaterdag schrifte lijk gevraagd aan staatssecreta ris Schultz van Haegen van Ver keer en Waterstaat. Hij reageert op een brief die de provincie Zuid-Holland eerder aan de staatssecretaris stuurde over de slechte onderhoudsstaat van de Haringvlietsluizen. Volgens Zuid-Hollands gedeputeerde H Dwarehuis-van de Beek verke ren de sluizen in zo'n slechte toe stand dat de veiligheid van de achterliggende gebieden Voor- ne-Putten. Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard niet meer te waarborgen is. Sjoelen is volgens de deelnemers aan het regiokampieonschap in Middelburg een bloedserieuze aangele genheid. foto Ruben Oreel Al jaren woont ze in Antwer pen. Leuke stad, al mist ze Ne derland nog regelmatig. Met haar Zeeuwse vriendin loopt ze door de Antwerpse straten richting het centrum. Als van zelf komt het gesprek op de verschillen tussen Nederland en België. Dat voor Nederlan ders eten functioneel is en voor Belgen een genot. Dat Nederlanders veel directer zijn en daardoor misschien ar rogant overkomen. En dat Belgen in Nederland de naam hebben dom te zijn en dat ze daar erg van balen. Nog napeinzend stoppen ze bij een verkeerslicht De in woonster van Antwerpen wil op het knopje duwen dat het licht op groen doet springen, en roept dan uit: „De Belgen maken hun naam toch telkens weer waar.Op het knopje is te lezen: Alleen voor blinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9