Opstand Haïti breidt zich uit MC Israël bespreekt Palestijnse kwesties met gezanten VS Moegabe legt media aan ketting Kerry aan kop -bij Democraten Terroristen maken bom nu in vliegtuig Autoloze zondag voor Italianen Tiener levend gevonden in Konya Meisje met twee hoofden overleden Concurrent Poetin vermist Geen tweede Gotthardtunnel Tegenstanders Aristide baas in Gonaives na vertrek politie Vogelgriep veel dodelijker dan bij uitbraak '97 Franse Sluierwet haalt meerderheid in Kamer Belgisch prinsesje geboren maandag 9 februari 2004 ROME - Meer dan acht miljoen Italianen moesten giste ren hun auto laten staan wegens een rijverbod in meer dan 150 steden als gevolg van de aanhoudende luchtver vuiling door smog. Behalve in de hoofdstad Rome was er een autoloze zondag in Milaan en omgeving, alsmede in steden in onder meer de regio's Trentino, Veneto, Tosca ne, Lazio en Marche.ANP/EFE ISTANBOEL - Een zestienjarige jongen is gisteren le vend gevonden onder het puin van een flat in het Turkse Konya. Het flatgebouw stortte afgelopen maandag in. Sinds dinsdag waren er geen overlevenden meer gevon den. De jongen, Muhammet Kalem, was bij kennis toen red dingswerkers hem vonden. „Hij vroeg welke dag het was en zei dat hij honger en dorst had", zei de leider van het reddingsteam. AP SANTO DOMINGO- Een acht weken oud Dominicaans meisje dat was geboren met een tweede hoofd bovenop het eigen hoofd is zaterdag kort nadat het tweede hoofd operatief was verwijderd overleden. Bloedingen werden het meisje fataal. De baby, Rebeca Martinez, leed aan een uiterst zeldzame aandoening, craniopagus parasiticus. Het tweede hoofd van Rebeca had oren, ogen, lippen en een gedeeltelijk ont wikkeld brein en het groeide sneller dan haar eigen hoofd.AP MOSKOU - Ivan Ribkin, een kandidaat voor de Russi sche presidentsverkiezingen van 14 maart en criticus van de huidige president Poetin, wordt sinds twee dagen ver mist. Dat heeft zijn campagneleider zaterdag gemeld. Sinds donderdagavond hebben familieleden niets van hem vernomen, zei Ksenia Ponomariova tegen persbu reau Interfax. Ribkin is oud-voorzitter van de Doema, het Russische la gerhuis, en onafhankelijk kandidaat. Hij is de leider van de vleugel van Liberaal Rusland die trouw is gebleven aan oprichter Boris Berezovski van die partij. ANP/AFP BERN - De bevolking van Zwitserland heeft zich zondag in een referendum uitgesproken tegen de komst van een tweede Gotthardtunnel. Uit prognoses op basis van de eer ste uitslagen blijkt dat het aantal nee-stemmers ongeveer 60 procent is, bij een opkomst van circa 50 procent. De bouw van de tunnel was onderdeel van een heel pak ket aan maatregelen om beruchte knooppunten op de Zwitserse wegen aan te pakken. Bern wilde daaraan de komende tien jaar ruim 9 miljard euro uitgeven. Het plan was omstreden omdat veel Zwitsers bang zijn voor nog meer vrachtwagens op de toch al drukke wegen. Die rij den vooral tussen Italië en Duitsland. ANP/DPA van onze redactie buitenland LONDEN - Terroristen probe ren de strenge veiligheids maatregelen op vliegvelden te ontwijken door losse onderde len voor een bom aan boord van een vliegtuig te brengen om die daar vervolgens in el kaar te zetten. Dat meldde de Britse krant The Observer gis teren. Volgens het blad, dat zich ba seert op met bij name genoem de veiligheidsfunctionarissen in onder meer Saoedi-Arabië, hebben terroristen al zeker twaalf maal 'droog geoefend' De terroristen zouden op vluchten in het gebied rond de Middellandse Zee oefenen, waar de veiligheidsmaatrege len minder streng zijn, alvo rens hun plan uit te voeren op een transatlantische vlucht. Volgens The Observer hebben gearresteerde militante mos lims over de plannen verteld. Deze verhalen werden beves tigd door onderschepte be richten tussen terroristische groeperingen. De Amerikaanse autoriteiten hebben volgens de krant ge waarschuwd dat teams van vijf personen onderdelen voor een bom aan boord kunnen brengen Die kunnen makke lijk worden verstopt in kleine voorwerpen, zoals bijvoor beeld camera's. Tijdens (Je aanslagen van 11 september 2001 bevonden zich in drie van de vier vlieg tuigen die neerstortten vijf ka pers In één toestel bevonden zich vier zelfmoordcomman do's. Amerikaanse inlichtin gendiensten gaan er vanuit dat hierin ook vijf man had den moeten zitten Vorige week is een aantal vluchten vanuit Frankrijk en Groot-Bnttannië naar de Ver enigde Staten geannuleerd uit angst voor terroristische acties. Ook rond de jaarwisse ling zijn een paar vluchten naar de VS geschrapt uit vrees voor aanslagen. ANP/AFP door Eelco van der Linden PRETORIA - Het regime van president Robert Moegabe heeft de media van Zimbabwe defini tief aan de ketting weten te leg gen. Het Hooggerechtshof onder schreef de eis van de regering dat Zimbabwaanse journalisten alleen van een speciale rege ringscommissie toestemming tot publiceren kunnen krijgen. Wie zonder die vergunning werkt, riskeert twee jaar gevangenis De uitspraak betekent de facto het einde van de onafhankelijke pers. Een direct gevolg was ook het weer uit de circulatie geno men worden van 's lands enige oppositiekrant, de Daily News. De krant wordt al bijna een jaar door Moegabe opgejaagd en had enige weken terug weer toestem ming verkregen van een rechter om opnieuw te verschijnen. De journalisten van de Daily News beschikken niet over de gewraakte vergunning en had den via hun hoofdredacteur Ab el Mutsakani bij het Hoogge rechtshof de legitimiteit van de maatregel aangevochten. Muts- kani. die ook voorzitter is van de Zimbabwaanse Vereniging van Onafhankelijke Journalis ten. noemde de uitspraak van het Hof dit weekeinde 'de laat ste nagel in de doodskist van de vrije pers in Zimbabwe'. De uitspraak mag geen verras sing heten, omdat het Hoogge rechtshof de afgelopen jaren vrijwel geheel met Moegabe-lo- yalisten is gevuld. Slechts één rechter had het lef de maatregel te bestempelen als in strijd met de grondwet. De anderen von den onder meer dat 'de vrijheid van meningsuiting geen betrek king heeft op persvrijheid, en de regering journalisten dus mag controleren'. GPD inpn7P redactie buitenland iNAIVES - De Haïtiaanse po- heeft zich zaterdagavond te- ■eirokken uit Gonaives en stad overgelaten aan gewa lde tegenstanders van presi dent Bertrand Aristide die daar sinds donderdag de dienst uit haken. iterdag leverde de politie een [oedige. maar vergeefse strijd de stad op de opstandelin- te heroveren. Zeker zeven Ihtieagenten en twee rebellen «den daarbij om het leven zaterdag de straat op om de der de verjaardag van diens aan vaarding van zijn tweede ambts termijn te vieren. De oppositie had een protestdemonstratie ge pland, maar zei die om veilig heidsredenen te hebben afge last. De politieke crisis in Haïti be gon met de verkiezingen van 2000, die werden gewonnen door Anstides partij, maar door de oppositie als frauduleus wer den verworpen. Sinds half september zijn bij botsingen tussen de politie en aanhangers en tegenstanders van Aristide zeker 69 doden ge vallen. De organisatie van Cari bische landen, Caricom, is er de afgelopen dagen niet in ge slaagd een oplossing te bewerk stelligen. Aristide heeft voorgesteld nieu we verkiezingen te houden, maar de oppositie houdt vast aan het vertrek van de president en wil niet meedoen als Aristide zich opnieuw kandidaat stelt. AP fet Verzetsfront van Gonaives ^RG) nam donderdag bezit van le op drie na grootste stad van laiti, na het politiebureau te ebben bestormd, zo'n honderd ■vangenen te hebben vrijgela ten de woning van de burge- eester in brand te hebben ge- oken. Daarbij vielen zeker ■r doden en twintig gewon- len Sommige lijken van politieagen ten die zaterdag de dood von- len. werden door de menigte op jove wijze verminkt. Aan de int van de rebellen zouden ree doden zijn gevallen. Radio- - lations meldden veertien do en bij de politie. |eopstand lijkt zich uit te brei en. In de westelijke kustplaats Mare vielen twee doden bij «vechten tussen de politie en wapende tegenstanders van [istide. De opstandelingen laakten zich meester van het - nlitiebureau en staken het in nr.d ils Aristide is vertrokken zal letland weer normaal worden", Ri Axel Philippe (34), een van fe tientallen mensen die zich op e toegangsweg tot St. Marc idden verzameld. Bewoners aa Gonaives en St. Marc zei- adat zij buurtcomités hebben rormd om de opstandelingen helpen hun gebied te bewa- de hoofdstad Port-au-Prince ngen aanhangers van Aristide Inwoners van St. Marc sjouwen met computers en andere elektronica, afkomstig van buitenlandse schepen in de haven. Op Haïti is een opstand tegen president Aristide gaande. Sommigen maken van de gelegenheid gebruik om te plunderen. foto Rodrigo Abd/AP j Bnonze redactie buitenland Q, SEATTLE - De Democratische V*'dentskandidaat John Ker- heeft zaterdag de voorverkie- nngen in de staten Washington Michigan gewonnen. Dat t He Amerikaanse televisie- f 'oender CNN bericht. ie zestigjarige senator uit Mas- ehusetts kwam in de staat ;on op 49 procent van fcstemmen, zo bleek toen bijna le stemmen waren geteld. Zijn Jjgenspeler Howard Dean kreeg li procent en Dennis Kucinich [wam op 8 procent. John HANOI - In Azië is bijna 70 pro- cent van de mensen die de laat ste maanden besmet zijn ge braakt met het vogelgriepvirus ^rieden. Dat is twee keer zo- als bij de vorige uitbraak hetzelfde type virus in 1997. fat heeft een onderzoeker uit tong Rong gisteren in Hanoi ge- »gd. nu toe zijn achttien mensen rerleden aan het H5Nl-virus, flien in Vietnam en vijf in railand. De vogelgriep heerst df Aziatische landen. Vol gde onderzoeker is niet dui- ■ujk waarom het virus dit keer «dijker is. In 1997 overleed Ra 30 procent van de besmet- mensen Ook is het een raad- I waarom er tot nu toe alleen Vietnam en Thailand mensen in het virus zijn overleden. bevestigde gisteren dat in eens zes provincies vogel- is Uitgebroken. In dertien ®ue31 Chinese provincies is ziekte nu geconstateerd, of t0rm ('ie vermoed Voorzover kend zijn in China geen men- besmet. isgeen genetisch bewijs ge- 0r,':rr;(iat het vogelgriepvirus •'etnam zich van mens op 5 fr-0 verspreidt. Dat heeft de „^'gezondheidsorganisatie *h°) vrijdag verklaard. 'uns de HWO is het beruchte -virus nog niet gemuteerd 1 Wn vorm die zich makkelijk Immens op mens kan versprei- «en ANP/RTR Edwards en de gepensioneerde generaal Wesley Clark bleven ver achter met respectievelijk 6 en 4 procent van de stemmen, al dus CNN Populair In de staat Michigan sleepte Ker ry 52 procent van de stemmen binnen en behaalde hiermee een grote overwinning op zijn riva len. Dean en Edwards kwamen niet verder dan respectievelijk 17 en 13 procent, terwijl Clark en Kucinich respectievelijk met 7 en 3 procent genoegen moes ten nemen. Uit eerdere opiniepeilingen bleek al dat Kerry in Michigan enorm populair is Kerry heeft nu de Democrati sche voorverkiezingen in negen van de elf staten gewonnen. Van daag worden voorverkiezingen gehouden in de staat Maine. Morgen gaan de stembussen in Virginia en Tennessee open. De voorverkiezingen in deze zui delijker gelegen staten zijn be langrijk. De zuidelijke regio is voor de Democraten in de afgelo pen vijftig jaar altijd van cru ciaal belang geweest. Zuiderlingen Vandaag moet blijken of een se nator uit het noordelijke Massa chusetts ook de harten van de zuiderlingen voor zich kan win nen. Kerry zelf zegt zich geen zorgen te maken, zo zei hij tijdens een verkiezingsbijeenkomst op de Universiteit van Nashville in Tennessee. „Ik denk dat zij (de regering Bush) zich zorgen moe ten maken als ze hier komen en met de mensen praten over de dingen die ze niet hebben ge daan", zei hij. Volgens een opiniepeiling die het blad Newsweek liet uitvoe ren zou Kerry de zittende presi dent Bush verslaan als er nu pre sidentsverkiezingen zouden wor den gehouden Volgens de peiling zou Kerry de Republikeinse Bush verslaan met 50 procent tegen 45 procent van de stemmen. Volgens de enquête zou Bush het echter weer winnen van de overige Democratische kandida ten die nu nog in de race zijn. Uit het onderzoek blijkt verder dat 50 procent van de duizend ondervraagden Bush met een tweede keer als president wil 45 procent wil dat wel. ANP BRUSSEL - De Belgische prin ses Claire is vrijdagavond rond half tien bevallen van een doch ter. Het nieuws van de bevalling werd enkele uren later wereld kundig gemaakt. Moeder en dochter verkeren volgens de Bel gische televisiezender VRT 'in een uitstekende gezondheid'. De dertigjarige echtgenote van prins Laurent beviel in het Brus selse St-Luc ziekenhuis van Louise Sophie Mary. Het prin sesje woog bij de geboorte bijna zeven pond en was 54 centime ter lang. Het kindje staat op de elfde plaats in de rij voor de troonopvolging van België. De naam Louise komt vaker voor in de Belgische koninklijke familie. Ook is het de tweede Gemaskerde jihadstrijders wachten op de begrafenis van Aziz al Shami. een van hun leiders die zater- naam van prinses Claire ANP dag door Israëlische militairen werd doodgeschoten. foto Mohammed Saber/EPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Drie Ameri kaanse gezanten reizen komen de week naar Israël. Zij bespre ken in Jeruzalem onder meer een wijziging van de loop van het nog aan te leggen deel van de omstreden veiligheidsmuur. Ook de plannen van premier Ariel Sharon voor ontruiming van nederzettingen in de Ga- zastrook staan op de agenda. De drie Amerikanen zijn Steve Hadley en Elliot Abrams van de Nationale Veiligheidsraad en William Burns van Buitenland se Zaken. Volgens de krant zal Israël hen het herziene plan voor de veiligheidsmuur langs en door de Westelijke Jordaanoe- ver voorleggen. Daarin komen de meeste lussen om Palestijnse dorpen te verval len Door die lussen zouden de dorpen worden afgesneden van de rest van de Westelijke Jor- daanoever en wordt nog meer Palestijns gebied bij Israël ge trokken. De aanpassingen zou den de totale lengte van de af scheiding, die deels uit muren en deels uit hekwerk bestaat, 100 kilometer korter worden dan de eerder geplande 700. Sharon had vorige maand al la ten weten dat het besluit tot de wijzigingen was genomen uit binnenlandse overwegingen De premier benadrukte dat zijn re- van onze redactie buitenland PARIJS - Na twee toezeggingen van premier Raffarin tekent zich een overgrote meerderheid af in de Franse Tweede Kamer ten gunste van een wet die 'het dragen van alle opvallende reli gieuze symbolen op openbare scholen' verbiedt: de zogenaam de Sluierwet. Raffarin heeft ermee ingestemd in de nieuwe wet de verplich ting op te nemen te bemiddelen en te overtuigen vóór er maatre gelen komen tegen met name moslimmeisjes die hun hoofd doek niet af willen doen op school. Verder heeft hij toege zegd dat het parlement over een jaar de balans van de nieuwe gering met toegeeft aan eisen van de Palestijnen of het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag. De Algemene Vergade ring van de VN heeft het hof ge vraagd om een juridische uit- wet mag opmaken. Raffarin heeft zo het merendeel van de 149 socialistische Kamer leden over de streep getrokken, die een verbod wilden van alle 'zichtbare' symbolen. Een deel van de regeringspartij UMP, Kamervoorzitter Debré voorop, wilde dat ook Raffarin voerde echter aan dat zoiets kon leiden tot een botsing met de Eu ropese regelgeving. De UMP be zet 364 van de 577 zetels in de Franse Kamer. De premier kondigde aan dat er binnenkort een soortgelijke rege ling komt voor ziekenhuizen. Ook daar zijn problemen omdat moslimvrouwen - al of niet on der druk van hun man - soms be handeling weigeren door een mannelijke arts .ANP spraak over de Israëlische af scheiding. Het omstreden bouw werk moet Israëliërs bescher men tegen Palestijnse aansla gen. Daarnaast blijft Israel aan vallen uitvoeren op radicale Pa- lestijnen. Zaterdag nam een Israëlische ge vechtshelikopter in de Ga- zastrook een auto met radicale Palestijnen onder vuur. Een hooggeplaatst lid van de Islami tische Jihad, Aziz al Shami, raakte daarbij zwaargewond en overleed later in het ziekenhuis. Al Shami was een van de leiders van de gewapende tak van de ra dicale organisatie, die veel zelf moordaanslagen op Israëlische doelen heeft georganiseerd. Gistermorgen schoten Israëli sche militairen Achraf Abu Lib- deh dood. Hij was een militant lid van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Onder de Palestijnen is verdeel- heid ontstaan binnen de Fa- tah-beweging, de gematigde par tij van Jasser Arafat. Ruim 350 leden hebben zaterdag hun lid maatschap opgezegd. Zij deden dat uit protest tegen onder meer de corruptie binnen de bewe ging en het gebrek aan hervor- mingen .AFP/DPA/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5