1 Vergeefse jacht op ganzenjagers Schuiven voor 25e maal dicht Lekker uitwaaien bij windkracht 9 Speelvreugde straalt van Windquintet af zll Stapels bekeuringen in Middelburg Goesenaar mishandeld Stropers aangehouden in Rilland Vlissinger beroofd van telefoon Vandalen aangehouden op station PZC Storm jaagt water op tot kritische niveau van drie meter boven NAP maandag 9 februari 2004 MIDDELBURG - De politie heeft afgelopen weekeinde in het kader van het project 'veilig uitgaan' bijna veertig be keuringen uitgedeeld in de gemeente Middelburg. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden boetes uitgedeeld voor onder meer fout parkeren, het drinken van alcohol op straat en baldadigheid. Een nacht later werden men sen bekeurd voor wildplassen, brommerrijden zonder helm en openbare dronkenschap. In Nieuw- en Sint Joos- land werden vrijdagavond vijf jongeren bekeurd die voor overlast zorgden in een bushokje aan de Oude Rijksweg. De politie hield zaterdagochtend rond kwart voor zes een 22-jarige man uit Oost-Souburg aan. De man was met tien anderen betrokken bij een opstootje op Plein 1940. De politie heeft de groep uit elkaar gehaald. De Soubur ger weigerde het bevel van de politie op te volgen. GOES - Een 35-jarige Goesenaar is zaterdagmiddag in zijn woonplaats mishandeld door twee plaatsgenoten (30 en 31 jaar). De man wilde rond kwart voor vier zijn auto parkeren aan de Marconistraat. Daarbij gaf hij vermoede lijk verkeerd richting aan. Een 32-jarige vrouw uit Goes stoorde zich hieraan waarop ze de man uitschold en haar fiets tegen zijn auto gooide, waarna ze wegreed. Toen de man zijn auto had geparkeerd en een winkel wilde binnen gaan, werd hij plotseling door twee mannen beetgegrepen en geschopt en geslagen. Het slachtoffer hield hieraan een gezwollen oog en twee afgebroken tanden opliep Na de mishandeling gingen de mannen er vandoor op de fiets. Dankzij getuigenverklaringen konden de twee mannen la ter worden aangehouden. RILLAND - De politie heeft vrijdagavond laat op een wei land in Rilland twee stropers aangehouden. Een 58-jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal bleek in het bezit te zijn van een geweer, tien kogelpatronen en een lamp. Een 68-jarige man uit dezelfde gemeente wist aanvanke lijk aan de politie te ontkomen, maar werd later alsnog aangehouden. Hij had zes doodgeschoten hazen bij zich. De jacht op hazen is sinds 31 december verboden. VLISSINGEN - Een 24-jarige Vlissinger is zaterdaga vond in zijn woonplaats door een onbekende man beroofd van zijn mobiele telefoon. Rond half tien fietste de man al telefonerend over de Dreesstraat toen een onbekende jon gen hem tegemoet fietste. Vervolgens gaf de jongen hem een klap op zijn hoofd waardoor de man ten val kwam. Vervolgens pakte de jongen zijn telefoon en fietste weg. KRUININGEN - Tijdens controle op het NS-station te Kruiningen zijn zaterdagavond een 18-jange man uit Yer- seke en een 19-jarige Amemuidenaar aangehouden voor baldadigheid Ze hadden op het perron tegen lantaarnpa len en tegen de ruiten van een kaartjesautomaat getrapt. Hulst, Baudeloo Harmoniemusik Windquintet Tami Krausz - fluit, Diego Na- dra- hobo, Nicola Boud - klarinet, Gijs La- cuelle - hoorn Javier Ridriguez Zafra -fagot Werken van Rejcha, Rossini en Danzi door Arie Karreman In de 18e eeuw was de harmo- niemuziek voor grotere en sembles erg populair. Toen de Tsjechische componist Antonin Rejcha naar Parijs verhuisde trof hij daar zeer goede blazers aan. Met zijn 24 blaaskwintet- ten legde hij de basis voor het moderne blazerskwintet. Zaterdagavond zijn quintet in C opus 91 no: 7. Een vrolijk stuk met een interessant contra punt. Virtuoos maar ook zeer ex pressief gespeeld. Dit kwintet kent een perfect sa menspel en besteedt veel aan dacht aan dynamiek Het bijzondere is dat zij spelen op exacte kopieën van blaasin strumenten uit die tijd. Zo is de dwarsfluit nog van hout maar heeft meer kleppen dan de Ba rokke traverso en is ook krachti ger van toon. Een prachtig in strument. Ook de hobo, de klari net en de fagot hebben slechts een paar kleppen De hoorn is een natuurhoorn zonder ventie len. Ik heb veel bewondering voor deze hoornist die de vaak moeilijke partijen uitsluitend met lipspanning moest spelen. En dat er dan wel eens een toon tje wegvalt is niet verwonder lijk Dit instrument geeft een dunner en helder geluid dat uit stekend past in het ensemble, dat door deze oudere instrumen ten een heel bijzondere klank kleur kreeg. Van Rossini hoorden we een strijkkwartet dat hij later op nieuw instrumenteerde voor bla zerskwartet. Hier hoorden we de zo typische virtuoze Rossini: melodietjes begeleid door aller lei begeleidingsfiguren waarbij elk instrument beurtelings aan bod kwam. Een aangenaam en zeer onderhoudend stuk. Het mooiste stuk van het con cert was wel het kwintet van Franz Dtonzi: een groot bewon deraar van Rejcha Het quintet in Bes opus 56 no 1 bleek een zeer knappe composi tie. Een Allegretto gevolgd door een uitzonderlijk mooi en ex pressief Andante. Na een snel Menuet een virtu oos Allegro. En weer was daar die perfectie en die speelvreug de die er van afstraalde. Een groep musici die niet over een nacht ijs gaat maar zorgt voor een perfecte en muzikale vertolking op de juiste instru menten, waardoor een zeer boeiende klankkleur ontstaat. Het was gewoon genieten (Advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. lederedag verschijnt l üwmw er een andere letter in de |<A> krant die samen het woord "acteur" vormen. Deze actie loopt heel de maand februari. Alleen onginele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten i staan op zaterdag in de krant t/m 21 februari. (Advertentie) VOORDELIG DOOR DE APK KEURING i APK KEURING A* >f jP L VOOR SLECHTS t Voor een onafhankelijke APK Keuring van auto bent u bij ft ftoflle Tyrecenter aan hel luiste adres Bi| ftolilo j Tyrecenter kunt u aiti|d geheel vrijblijvend uw auto laten J controleren Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw j onderhoudsbeurten PROFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL 11 KOLE - LUCTOR Twmwuiwn, ind twrr MughwUvyv HughwraU/yt I Tel: 01 IS 61 JO 01 Mvl»1. Ind Tfi Moe» W»g. Afnkowvg 4 T«l 0114.31 40 10 Oedfavfs, lod T4fr Slomp«rtho«k, ïroniportwwQ 9 T«l: 0117 - 45 33 77 J joor Ronald VfirstratPn HULST - Is jullie actie nu ge ragd, of is hij mislukt? Arn- K°enen krabt zich even aan e, n- Zegt dan: „We hebben in Mer geval publiciteit. Dat is PM meegenomen." Want de WL\ (Een Dier Ken Vriend) •^goan intussen elfduizend do- f®leurs hebben, in Zeeland Pl hel ledenaantal nog be- Paald niet over. is zaterdagmorgen vroeg en la» d.j0^ donker Zo donker, Radio 4 vindt dat Mozarts e kleine Nachtmusik nog wel Fnrv Prom°tieteam van l 'S ,^an anderhalf uur het njden. Met zijn vieren een felrood Peugeootje ko men ze uit Den Haag en Rotter dam. De Hertogin Hedwige Pol der is het doel. Want de 'Jacht op lustmoordenaars' is geopend' liet de organisatie een dag eer der weten. En daarom komen ze naar Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „We hebben een aantal locaties en tips gekregen. Ik heb begre pen dat het hier regelmatig raak is," zal Koenen later zeggen. Het is nog stil op de weg. Een busje van een Belgische bier brouwer rijdt traag in oostelijke richting als het Concerto D'Aranjuez van Rodrigo inzet. Grappig toeval wil dat een ande re Belg passeert met een kente kenplaat waar OLE op staat. De vrolijkheid maakt plaats voor een zwaar-op-de-maag gevoel, gevoed door Felix Mendels sohn's Verleihen. Doortoetsen le vert salsa en funk op. Er waait een gure wind en langs de weg staat bij Hulst een bord 'Winteropruiming'. Van mij mag het De fotograaf meldt zich mobiel. Staat bij Emmadorp. Geen actie voerders of jagers daar. We spre ken af in Prosperdorp. Het wordt licht, en uit de auto speakers klinkt toepasselijk Li ving Colour 'It's such a lovely day to go flying/the sky is clear and te sun is shining'. Even la ter staan we op de kruising van de Engelbertstraat en de Hedwi- gestraat. Terwijl de rolluiken van het enige huis verbaasd op en neer gaan, loodsen we de die renbeschermers via de gsm naar de plek waar het allemaal moet gebeuren Discussies, harde con frontaties tussen dierenvrien den en jagers stonden bij voor baat op het netvlies. Maar er is geen kip te zien. „En ook geen ganzen", zegt Maaike Heyl, ter wijl ze de omgeving afspeurt met haar zoomlens. Irene Siero en Wendy Bos staan er wat doel loos en verwaaid bij. Koenen neemt de gelegenheid te baat om wat promotiemateriaal te overhandigen. We lezen over het verbod op de handel in honden- en katten bont, zien een foto van een span doek: 'Bio-industrie, de pest voor dieren'. En we nemen ken nis van het advies om geen schoenen van kangoeroehuiden te kopen. „Uit een onderzoek dat pas gele den is gehouden, kwamen we als tweede uit de bus bij de snelst groeiende goede doelen", vult Koenen de stilte. Dan be sluit hij tot een praktische aan pak. „We gaan rondrijden, raam pjes open en goed luisteren." Als dan ergens op ganzen wordt gejaagd, zijn ze erbij. Wat ze dan gaan doen? „Nou, dit is de eerste keer dat we dit doen. We willen ze natuurlijk tegenhou den Maar we zullen wel voor zichtig zijn. Ze hebben immers geweren." Minder stoere taal nu het erop aankomt, dan in het persbericht staat: „Het moet maar eens afge lopen zijn met het op brute wij ze vermoorden van dieren. Uit eindelijk is elke jager dan ook niet meer of minder dan een bloedig lustmoordenaar Met het Verdronken Land van Saef- tinge in de rechterflank, rijden we terug naar Emmadorp. Even inhoudend als we een groep van pakweg honderd ganzen op een landbouwperceel passeren. Maar er wordt nog steeds ner gens gejaagd. Het viertal wil nog een tijdje rondrijden En daarna terug, want 's avonds staan ze met een stand op een festivalletje in Amsterdam. De zoektocht naar de jagers heeft weliswaar niets opgele verd, maar toch denken ze niet voor mets zijn gekomen. „Mis schien zijn ze opzettelijk wegge bleven. Dan hebben we toch iets bereikt", zegt Koenen. Maar overtuigend klinkt het niet. door Rolf Bosboom en Ronald Verstraten fJEELTJE JANS - Voor de tweede keer in twee maanden tijd zijn de 62 schuiven van de Oosterscheldekering gisteren gesloten, met het oog op de stormvloed. Rijkswaterstaat nam het be- sluit gisteren aan het begin van '4 de middag. De voorspellingen van de weer- en waterkundigen - lieten toen zien dat de hoogwa terstand later op de middag zou uitkomen op precies drie meter boven gemiddeld zeeni- k beau. De combinatie van noord westerstorm (windkracht ne gen) en springtij zorgde ervoor a dat het water grote hoogten be rt reikte. ;,j Drie meter is exact de kritische grens waarbij de sluitingsproce dure voor de kering in werking wordt gezet Vanaf 13.24 uur gingen de schuiven daadwerke- ra lijk omlaag. Het tijdstip was zo bepaald dat het water in de 5 Oosterschelde uiteindelijk het afgesproken peil van één meter li boven NAP, gemeten bij Stave- nisse, zou bereiken. Het duurde vijf kwartier voor- dat alle schuiven volledig om- laag waren. Rond half vier be reikte het water voor de Zeeuw se kust het hoogste peil. De 1,5 voorspellingen kwamen uit, M want er werd precies drie me ter boven gemiddeld zeeniveau gemeten In Vlissingen werd een waterstand van 3,38 meter boven NAP bereikt, terwijl - 3,50 meter was verwacht. Rond half acht gisteravond gin- gen de schuiven van de Ooster scheldekering weer omhoog. i" De negen mensen van het zoge heten beslisteam van Rijkswa terstaat, dat vanaf vier uur 's ochtends in touw was, konden in de loop van de avond het Topshuis op Neeltje Jans, waar de kering wordt bediend, verla ten. Het was de 25e keer dat Rijks waterstaat besloot de kering te sluiten. Dat gebeurde 23 keer wegens stormvloed, de laatste drie keer overigens telkens op zondag. In september 1998 ging de kering twee keer dicht van wege de grote wateroverlast in de polders Tussen 1986, toen de kering in gebruik werd genomen, en 1996 werd de kering twintig keer wegens storm gesloten. Daarna gebeurde dat zes jaar lang niet, tot de oktoberstorm van 2002. Rijkswaterstaat kreeg toen veel kritiek, omdat de hoogwaterstand toen uit kwam op slechts 2,55 meter, ruim onder de kritische grens De kering ging 21 december vo rig jaar ook dicht. Toen werd een hoogwaterstand bereikt van 3,23 meter. In november 2001 daalden de schuiven auto matisch, doordat een peilbuis na een onderhoudsbeurt te wijd was afgesteld. Daardoor werden verkeerde waarden ge meten. Automobilisten die met aanhan ger of caravan op pad waren, werd aangeraden de Ooster scheldekering te mijden Paraatheid Waterschap Zeeuwse Eilanden verkeerde 's middags in staat van paraatheid. Op het hoofd kantoor in Goes werd een cen traal meldpunt ingesteld, even als meldpunten in Eindewege, Grijpskerke en Kerkwerve. H van onze regioredactie VLISSINGEN - De overlast van de noordwesterstorm is gis teren beperkt gebleven tot om gewaaide bomen en losgescho ten dakbedekking. De harde wind was voor veel mensen aan leiding voor een wandeling, zo- als op de Vlissingse Boulevard of bij de stormvloedkering. Vooral gisterochtend had de brandweer het druk met over- last door de storm Op een aan- tal plaatsen bomen om. In West- kapelle waaide een dak van een j garage, in Biggekerke dreigde j het dak van een blokhut los té laten. Bij het nieuwbouw van het Stadskantoor aan de Ka- naalweg te Middelburg werd de kunststof dakbedekking op een van de daken door de wind opgetild, ondanks de verzwa- ring met grote betontegels. Stei- gerdelen. isolatiemateriaal waaien in het rond. De brand weer probeerde de zaak te be veiligen en schakelde de aanne mer in. Het mogelijk gevaar was dat delen van de dakbedek king over de weg en over het spoor zou kunnen waaien. In Breskens trok het hoge wa ter honderden kijklustigen naar de dijk. Die zagen hoe een Belgische auto vast kwam te zit ten in het water bij de vissers haven De bestuurder en zijn vrouw konden de auto niet ver laten. Met voertuig en al wer den ze door de brandweer op het droge gesleept. Ook brand weercommandant N. Moskie van Oostburg werd slachtoffer van het hoge water in Beskens. Toen hij er een kijkje kwam ne tten met de brandweerjeep, viel deze stil. Moskie moest zijn collega's bellen om de jeep uit het water te halen. Op de Bevelanden had de brandweer haar handen behoor lijk vol, vooral in het begin van de ochtend en de tweede helft van de middag. In totaal ruk ten de wagens zo'n twintig keer uit en daarmee was het opval lend drukker dan tijdens de storm van vorige week zondag. Ernstige incidenten deden zich niet voor De brandweer had vooral te maken met bomen die wegen versperden of dreigden gebouwen te beschadigen. Er gingen bomen om onder meer in Wolphaartsdijk, Ovezande, Hoedekenskerke, Oostdijk en 's-Heer Arendskerke. Bij De Poort van Antwerpen in Ril land liet de dakbedekking los. Bij Hotel Terminus in Goes waaide een markies los. De schade bleef verder grotendeels beperkt tot omgewaaide schut tingen en hekken. Opvallend ge noeg waren er geen meldingen van losgewaaide dakpannen. Op de Oesterdam in Tholen is zondagmiddag rond 17.15 uur als gevolg van de harde wind een caravan omgewaaid. Op de Oesterdam woei een caravan aan flarden. De rijbaan is tijde lijk afgesloten geweest. De brandweer op Schouwen-Dui- veland moest gisteren dertien keer in actie komen, vooral voor omgewaaide bomen. In Zierikzee, Dreischor en Brou wershaven zorgden losgelaten dakdelen voor een gevaar. In Zierikzee dreigde een dakgoot van een vervallen monumenten- pand naar beneden te vallen. Met de hulp van een kraan kon het euvel worden verholpen. Dijkbewaking was niet nodig. Die wordt pas bij een water stand van 3,70 meter ingesteld. De sluis bij de jachthaven in Vlissingen ging uit voorzorg dicht. Dijkbewaking De meldpunten werden om half vijf 's middags opgeheven. Mel dingen van schade waren niet binnengekomen Vandaag in specteren medewerkers van het waterschap de glooiingen op eventuele stormschade. Bij het waterschap Zeeuws- Vlaande ren gold de waarschuwingsfase 1, maar dijkbewaking was niet nodig. „We zijn 's morgens om half negen door de Stormvloed Waarschuwingsdienst op de hoogte gebracht, vertelt Paul Geernaert, coördinator van de dijkwacht van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Uit voor zorg werden de gemalen en slui zen van het waterschap geslo ten. Ook de Panoramoweg bij Groe- de was gistermiddag afgesloten voor het verkeer De sluizen in het kanaal bij Ter- neuzen zijn gistermiddag geslo ten. „Dat gebeurt wanneer een waterpeil van boven de 3,50 me ter wordt verwacht. De water stand bereikte inderdaad een peil van 3.68 meter boven N.A.P," vertelt Edwin de Feij- ter, woordvoerder van Rijkswa terstaat. „Bovendien was er de combinatie met een wind kracht van 8 Beaufort. Dan kunnen de basculebruggen niet open Als gevolg van de stremming bleef een lijnschip uren lang vast in de Westsluis, terwijl een ander schip in het kanaal lag te wachten. In de loop van de avond werd de stremming weer opgeheven. Aan het eind van de middag, toen de vloed weer begon af te nemen, werd de waarschuwingsfase weer inge trokken. De door het hoge water gestrande Belgische auto trok veel bekijks in Breskens. foto Peter Nicolai In het Topshuis op Neeltje Jans laat de computer zien dat het water de kritische grens van drie meter be reikt. foto Marijke Folkertsma Op de tweede pijler van rechts geeft de onderste wit te streep de kritische grens van 3 meter boven NAP aan. De bovenste streep geeft de hoogte aan die het water bereikte tijdens de stormvloed van 1953. foto Marijke Folkertsma De storm joeg het water bij de Oranjemolen in Vlissingen tot grote hoogte op. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39