PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ir weer onder vuur over Irak PZC Politiek legt getergde prins geen strobreed in de weg Renate Groenewold verrast met wereldtitel Noordwester veroorzaakt nauwelijks problemen Steun uitzetbeleid neemt nu weer toe 15 15 en 23 Britse premier zou informatie hebben gedramatiseerd dan komt om iet leven in leinkenszand 'estigplussers lassen voor org door kind Problemen voor regionale supers Rebellen Haïti rukken op in steden Actievoerders lopen jagers mis Oranje wint, afscheid Haarhuis Treinreiziger gewond door losse bovenleiding mwxmm» Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 7° |l NW 5 Laatste bui Half tot zwaar bewolkt en een laatste bui. Matige tot krachtige noordwestenwind. Maxima rond 7 graden 246e jaargang no. 33 maandag 9 februari 2004 los nummer 1,20 Film of Digitaal: wij printen het allemaal! e Groenewold pakte voor het eerst een gouden plak op een in- nationaal toernooi. foto Jasper Juinen/ANP Van onze sportredactie HAMAR - Op het wereldkam pioenschap allround in Hamar is afgerekend met de voor spelbaarheid die de schaats sport jarenlang parten speelde. Renate Groenewold maakte met haar eerste wereldtitel een einde aan de Duitse dominantie bij de vrouwen. In het man- nentoernooi duizelden de jaren lang onklopbare Nederlanders onder een Amerikaanse machts greep. De 27-jarige Groenewold pakte voor het eerst in haar loopbaan een gouden plak op een interna tionaal toernooi. In een recht streeks duel op de vijf kilometer wist ze een achterstand van 1,37 seconden goed te maken op de Duitse Claudia Pechstein. Anni Friesinger, na drie afstan den klassementsleider, trok zich met een infectie aan de luchtwe gen terug voor de afsluitende af stand. Wieteke Cramer maakte het Nederlandse vrouwenfeest compleet door het WK als derde af te sluiten. In een bizar week einde pakte Chad Hedrick, een veelvoudig wereldkampioen als inline-skater, de wereldtitel bij de mannen. Zijn landgenoot Shani Davis, een afro-Ameri- kaanse shorttracker, werd twee de. Voor het eerst sinds de zege van Johann Olav Koss tien jaar geleden ging de wereldtitel naar een buitenlander. De Nederlanders waren stomver baasd en tweevoudig olympisch kampioen Jochem Uytdehaage was zelfs zo van slag dat hij za terdag op de vijf kilometer stayerde voor ploeggenoot Carl Verheijen. Het kwam hem op een startverbod voor de laatste twee afstanden te staan. Boven dien kreeg Uytdehaage de hoon van de internationale schaatsfa- milie over zich heen. Verheijen, die de vijf en tien kilometer won, was met een derde plaats de beste Nederlander, Europees kampioen Mark Tuitert werd slechts vijfde GPD pagina 15: Groenewold troeft Duitse concurrentes af «onze redactie buitenland ONDEN - De Britse pre- jer Tony Blair is er dit eekeinde opnieuw van be- huldigd de dreiging van rak te hebben gedramati- serd om een aanval op dat ind te rechtvaardigen. eze keer kwam de beschuldi- pgvan de voormalige chef van VN-wapeninspecteurs in ak.Hans Blix. Hij uitte die gis- n in een interview met de IC-televisie het Britse dossier van 2002 er de dreiging van Irak zegt U.rdat 'bepaalde massa vernie- pngwapens binnen 45 minu- d klaar kunnen zijn voor ge- uik'. Blix voorzag die passage incommentaar. „Ja, maar wel- En wat betekent 'klaar'? EINKENSZANI) - Een 21-ja- igü inwoner van Heinkenszand inde nacht van vrijdag op za- rdag om het leven gekomen j een ongeval in zijn vvoon- aats e man raakte rond tien over in een bocht van de Oude jnddijk, vermoedelijk door ho- lsnelheid, van de weg en reed an de dijk. Hij overleed ter laatse. HVERSUM - De meeste zes- gplussers in Nederland willen Kt bij hun kinderen gaan wo rn als ze zorg nodig hebben en tthuiszorg niet voldoende is. ijna de helft (49 procent) van kinderen wil de ouders ech- rwel in huis nemen als hun ge- pdheidstoestand daarom Een bijna even grote oep (43 procent) kinderen wil at met Dat blijkt uit een onder dek van bureau Intomart in op- acht van het RKK-program- i Kruispunt onder 500 zestig- fcsers en 500 kinderen tussen twintig en vijftig jaar. ANP Zou het kunnen gaan om een buisje antrax dat je tegen ie mand aan gooit?", vroeg Blix zich af. „Je kunt het op verschil lende manieren interpreteren, maar de bedoeling was het te dramatiseren", aldus de wapen deskundige. Groot-Brittannië werd er giste ren ook van beschuldigd de Ver enigde Staten te hebben gehol pen bij het afluisteren van leden van de VN-Veiligheidsraad aan de vooravond van de oorlog te gen Irak. De Britse zondags krant The Observer citeerde bronnen die zeiden dat zeker één permanent lid van de Veilig heidsraad werd afgeluisterd. Naast de VS en Groot-Brittan nië zijn China, Frankrijk en Rus land permanent lid van de raad. Mogelijk ging het om China. De afluisteroperatie was in strijd met de internationale re gels die zijn vastgelegd in de ak koorden van Wenen over diplo matieke betrekkingen. President George Bush heeft gis teren in een uitgebreid vraagge sprek voor de Amerikaanse tele visie gezegd dat hij een 'oorlogs president' is die het land door moeilijke tijden kan loodsen. Bush' tv-optreden komt op het moment dat zijn populariteit on der de Amerikanen tanende is. Bush geeft zelden lange inter views. „Ik neem beslissingen over ons buitenlands beleid met oorlog in mijn achterhoofd. Ik zou willen dat dat niet nodig is, maar dat is wel het geval. Het Amerikaanse volk moet weten dat het een pre sident heeft, die de wereld ziet zoals die is; vol gevaren." Bush doelde daarmee op de strijd te gen het internationale terroris me In het gesprek noemde Bush de oorlog tegen Irak 'noodzake lijk'. De president ontkende dat Dagjesmensen nemen een kijkje bij de Oosterscheldekering. De schuiven werden gisteren gesloten vanwege de Noordwester en het springtij. van onze redactie binnenland GOES - Het stormachtige weer van gisteren heeft nauwelijks grote problemen veroorzaakt. Het weg-, vlieg- en treinverkeer had wel last van de winterse buien, die gepaard gingen met zware windstoten. Op een snelweg in Gelderland raakten drie mensen lichtge wond, nadat hun auto tijdens noodweer van de weg was ge raakt. De schuiven van de Oos terscheldekering gingen enkele uren dicht in verband met het hoge water. Reizigers die via luchthaven Schiphol vlogen, kre gen door de harde wind 's mid dags en vooral 's avonds te ma ken met forse vertragingen. Er was slechts één van de drie ba nen beschikbaar om zowel op te stijgen als te landen. Per uur wa ren daardoor 22 starts en 22 lan dingen mogelijk. Normaal zijn dat er in totaal ruim honderd. Het onstuimige weer begon al in de nacht van zaterdag op zon dag. In het zuidwestelijk kustge bied raasde toen een wester storm. Tijdens hagelbuien don derde en bliksemde het op som mige plaatsen hevig. Ook viel natte sneeuw, die in het noord oosten even bleef liggen. Op de snelweg A325 tussen Arn hem en Nijmegen ter hoogte van Eist vielen de drie gewonden. De automobilisten werden over vallen door een zware hagelbui. Vier auto's raakten van de weg. De snelweg is enkele uren in bei de richtingen afgesloten ge weest om de ravage op te rui men. Op de Al tussen Deventer en Hengelo raakten aan het be gin van de middag veel automo bilisten in een slip als gevolg van een hagelbui. Er was alleen blikschade. Een stoptrein reed 's middags tussen station Ge leen en Spaubeek tegen een boom die op het spoor was ge- ËlOlUe redactie binnenland 'SWIJK - De steun voor de enge asielplannen van minis- jer Verdonk (Vreemdelingenza- Integratie) onder de be- ing is weer toegenomen, "lijkt uit een representatie- Peiling van onderzoeker Mau- e Hond, die gisteren is ge vaceerd. de jongste cijfers staat Procent van de Nederlanders cJJer de minister. Eerder brok- "t ue 'nstemming met haar 'tzetbeleid nog af van 65 tot 55 Pcent. Pproep Hond schrijft het herstel van ^mrouwen toe aan het op- n in de media van de mi- en de opstelling van voorzitter Koole Hij riep gemeentebestuurders van zijn partij op tot verzet tegen de plannen van Verdonk. Onder aanhangers van oppositie partijen groeide het enthousias me voor het uitzetbeleid van Verdonk het sterkst, behalve bij de PvdA. Bij sympathisanten van de grootste oppositiepartij staat toch nog 37 procent achter de WD-minister Vooral onder D66-aanhang groeide de steun voor Verdonk Wees bij de vorige peiling van De Hond nog een ruime meerder heid van de D66'ers haar beleid af, nu staat een kleine meerder heid (52 procent) achter haar. De Hond heeft de stemming op vier dagen gepeild, 26 en 29 ja nuari en 3 en 6 februari Per dag zijn minstens duizend mensen ondervraagd. ANP pagina 3: moslimclubs niet erkend door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Haagse poli tiek,van links tot rechts, vindt het 'prima' dat prins Bernhard zijn hart heeft gelucht. Ook de opstelling van premier Balken ende om de prins daarvoor de ruimte te geven, wordt goedge keurd. „De prins had er kennelijk be hoefte aan Van mij mag het alle maal wel. Prima hoor, hij heeft het verstandig gedaan", oor deelt PvdA-Kamerlid Ella Kals- beek. Het CDA heeft 'alle be grip', D66-voorman Boris Dit- trich vindt het goed dat Bern hard van zijn hart geen moord kuil maakt „Het lijkt me kwel lend als je van alles over jezelf hoort en je kunt er niet op reage ren. Bernhard heeft zijn eigen moment en zijn eigen methode gekozen. En het is prima dat Bal kenende hem daar de ruimte voorgeeft." SP-Kamerlid Harrie van Bom mel denkt er ook zo over. „De ministeriële verantwoordelijk heid is alleen in het geding als le den van koninklijk huis uitspra ken doen die een politieke kant hebben. Het gaat nu vooral om privé-aangelegenheden." Van de LPF mag de prins 'altijd zeggen wat hij wil'. WD-fractie- leider Jozias van Aartsen laat enkel weten dat hij 'kennis heeft genomen van de brief'. Kritisch Alleen de SGP zet kritische kanttekeningen bij het hande len van de prins, zonder op de in houd in te willen gaan. SGP-woordvoerder Menno de Bruyne, tevens kenner van het koninklijk huis: „Hij mengt zich in een historische discussie. Hij Ajax slaat toe in titelrace hij Saddam Hoessein ooit een 'directe bedreiging' heeft ge noemd. Dat was de voormalige dictator volgens Bush wel ge worden als de Verenigde Staten niet hadden ingegrepen. Dat er geen massavernietigings wapens in Irak zijn gevonden, de reden om het land binnen te vallen, verontrust Bush niet. Vol gens hem gaat het erom dat Sad dam 'in staat was zulke wapens te maken'. ANP/AFP/RTR Een aantal regionale super marktketens stapt waar schijnlijk uit de inkoopcom binatie Superunie omdat die te duur zou inkopen. Als de unie klapt, staan ke tens als Jumbo en Spar er alleen voor. Het gevolg is dat ze zichzelf letterlijk uit de markt prijzen. Opstandelingen in Haïti, die het aftreden van president Aristide eisen, hebben afgelopen weekeinde de stad Go- naives ingenomen. In de havenstad St. Marc voeren zij strijd met de politie. Lijken van po litieagenten worden door inwoners mismaakt. Een groepje actievoerders uit de Randstad, verenigd on der de naam Een Dier Een Vriend, heeft zaterdag ver geefs geprobeerd de jacht op ganzen verstoren in de pol ders rond Hulst. De actie liep op niets uit want jagers noch ganzen werden aangetrof- "f fen. I I Het Nederlandse Da- vis-Cupteam heeft de kwartfinale bereikt ten kos te van Canada. Oranje won in Maastricht met 4-1. De enige partij die verloren ging, was het dubbel. Paul Haarhuis, reeds 37, gaf daarin op en kondigde met een aan te stoppen met ten nissen. varia: 2;binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 7: zeeland: 9, 11 en 13; sport: 15. 16, 17. 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24. foto Jaap Wolterbeek/ANP waaid. De bovenleiding en de trein raakten beschadigd. Aan het einde van de middag be reikte een noordwesterstorm Zeeland. De storm ging lokaal en incidenteel gepaard met zwa re windstoten van 100 kilometer per uur. De veerboot Stena Discovery van Hoek van Holland naar Har wich voer gisteren overdag niet, nadat de boot in de ochtend te hard tegen de kade was geva ren. ANP pagina 11schuiven dicht NIEUW-VENNEP - Een treinreiziger is gisteravond ter hoogte van Nieuw-Ven- nep door glasscherven lichtge wond geraakt, nadat de bo venleiding het raam van de coupé had geraakt. Een ande re passagier raakte in shock toestand, omdat ze recent een traumatische ervaring heeft gehad. Dat heeft een woordvoerder van ProRail verkeersinforma tie gezegd. De kapotte boven leiding ligt op het dak van de sneltrein van Amsterdam naar Den Haag. De leiding brak roncj acht uur door nog onbekende oorzaak. Een uur later begon de evacuatie van de treinreizigers. Die kon pas beginnen nadat de leiding was geaard De politie sloot de snelweg A44 ter hoogte van Abbenes af in beide richtingen afgeslo ten om bussen de gelegenheid te geven zo snel mogelijk ter plaatse te zijn. In de trein is geen paniek uitgebroken, zei een woordvoerder van de poli- ti e.ANP Advertentie moet wachten tot historici de zaak uit hebben gezocht. Prins Bernhard is geen prins-gemaal meer, hij onthult geen staatsge heimen maar toch is het niet ver standig. Hij is verkeerd ingere den, bij zijn constitutionele op voeding ging het al mis. En de gevolgen daarvan zie je vandaag de dag nog steeds En als hij weer eens uit de band sprong, zeiden vorige kabinetten 'Ach 't is prins Bernhard' Maar een lid van het koninklijk huis moet goed op zijn woorden en daden passen." GPD pagina 2: royaal hart gelucht naam:....„c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat nf Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode:staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats I nen zes maanden) telefoon:C noteert u mij voor een abonnement. De eerste e.maji twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik voor automatische incasso stem ik toe in betalen afschrijving van mijn (post)bankrekening- per maand met nummer: automatische incasso 19,45). handtekening: Per kwartaal met automatische incasso 56,60). pzc bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- ..per jaar met vens in de colofon treft u nadere ■nfoim^tiHan automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar P2C, afdeling lezersservice fi II7T'l AftRllSSSSXnll F, Antwoordnummer 112 j 4800 VB Breda ai wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1