I I I I I I amp week PSV krijgt passend slot Eindelijk succes voor Groenewold 15 Vergoedingen Paul Haarhuis tenniste door tot hij erbij neerviel 16 16 17 17 21 24 \jax slaat in titelrace kloof met Eindhovenaren Aanval Feyenoord te licht bevonden Erwin Koeman op eigen benen maandag 9 februari 2004 Dubieuze treffer velt Kloetinge Hoek houdt vol in titelrace Zwakke vertoning van Mytilis Theo Rabout zeker van crosstitel Van Acker terug in de dartwereld JSTERDAM - Bij PSV ging de afgelopen week alles mis wat mis kon gaan. Na de bekerelimi- Latie door NAC en de hoogop lopende ruzie tussen de dagelijk se clubleiding en de Raad van Commissarissen verloor de club uit Eindhoven gistermiddag in de Arena ook het zicht op de tadstitel. Ajax won de fascine rende en na rust hoogstaande opper tegen PSV met 2-1 en ledt nu een kloof geslagen. De Sterdammers hebben zes ver munten minder. Hoewel Guus Hiddink zich flink n zijn kuif gepikt moet hebben jevoeld door Jan Timmer en jjncompanen in de Raad van Enmissarissen van PSV, gaf Ie wereldburger uit Varsseveld ïenknmp. Niet in de aanloop aar de topper, evenmin na af- van de pijnlijke nederlaag re® Ajax. Hij liet zich niet ver- iden tot uitspraken die de - op- feuw geopende - onderhande ngen over verlenging van zijn ontract zouden kunnen bemoei- Jken. liddink: „Ik voel mij absoluut iet beschadigd. De Raad van Commissarissen heeft aangege- en dat ze enkele zaken in het nntract wilden aanpassen en lartoe hebben zij het volste Net zo goed als zij vrij n een persconferentie te eleggen wanneer zij dat willen, fat die aanpassingen behelzen, «et ik op dit moment niet act Daar gaan we de komen- idagen rustig over praten." ilteklasje tadat prolongatie van het kam- ioenschap na de nederlaag te il Ajax ver weg is, kan alleen cces in het toernooi om de Ue- Cup het seizoen van PSV nog fan der Vaart boos op Koeman AMSTERDAM - Voor het eerst sinds de Arena bestaat won Ajax er een competitieduel van PSV(2-1), maar toch liep de aan- loerder na afloop rond met een nicht als een oorwurm. Rafael der Vaart wilde graag spe- kón dat naar zijn mening maar moest het deson danks met een plekje op de doen. „Gewoon belache lijk", mopperde de internatio- al. die nog wel zijn gram haal de met een ijzersterke inval iden een kwartier na het eind paal had Van der Vaart ge- wcht. zich in zijn pak gehesen i stond hij de pers te woord, onder een blad voor de mond inemen, gaf hij uiting aan zijn ieoe frustratie „Ja, het viel *1 erg tegen dat ik er niet in Md De trainer wilde me in be- herming nemen, maar dat was srgens goed voor: ik wilde spe- t' Sshet duel met NEC op 25 ja- Bari kreeg Van der Vaart last m de dijbeenblessure die hem orig seizoen drie maanden aan e kant hield Uitgerekend met et oog op de kraker tegen PSV ield trainer Ronald Koeman ijn nummer tien vorige week in et duel met ADO Den Haag de kant. Vrijdag trainde ttder Vaart voor het eerst vol- it met de groep mee, een dag la- *r kreeg hij te horen dat hij ge- asseerd was voor de topper te- M de Eindhovenaren an der Vaart stapte zaterdag et kantoor van zijn trainer bin- om zijn onvrede over de be- ang te uiten. „Ik heb gezegd ik het er met mee eens was" stelde de speler gisteren. „En U!S het zondag en ben ik het er niet mee eens. Ik heb vorige tegen ADO expres niet ge- Md om er vandaag bij te kun- fjpjn En nu speel ik wéér "rotatie bij Van der Vaart des te groter, omdat Ajax in «gleden altijd een beroep P0® kon doen, ook al had hij 151 van een blessure. „Toen ik roijn knie zat, had ik één getraind en moest ik spe- wn paar weken terug tegen •p- stond ik nota bene ziek op veld. En nu dit. Gewoon be- Öelijk." ..Ik besluit wat het bes- voor het elftal, niet wat het redden. Al weegt zelfs het win nen van zo'n hoofdprijs finan cieel niet op tegen succes in de Champions League. En in dat eliteklasje weet alleen de lands kampioen zich volgend seizoen verzekerd van een plaatsje. Sinds de opening van de Arena in 1996 had Ajax de Eindhoven- se rivaal nog nooit in competitie verband weten te kloppen. „Daar zijn we nu gelukkig ook van af", grinnikte Ronald Koe man na afloop. De Ajax-trainer moest echter toegeven dat de ne gatieve reeks ook gisteren weer een vervolg had kunnen krijgen. PSV was grote delen van de wed strijd de betere ploeg, kwam in de eerste helft ook terecht aan de leiding, maar verzuimde het na rust af te maken. Lange tijd leek het alsof PSV er opnieuw in zou slagen toe te slaan in het hol van de leeuw. Zeker nadat de Eindhovenaren kort voor rust de leiding hadden genomen. Mark van Bommel, die zich al een paar keer had gemanifes teerd met grandioze dieptepas- ses, legde een vrije trap pan klaar op het hoofd van Venneg- oor of Hesselink. De spits kwam voor zijn bewaker Escudé en liet de bal fraai in de kruising landen: 0-1. Vlak na de hervatting kreeg 'Lange Jan' een geweldige kans om de partij te beslissen. Na mooi voorbereidend werk van Kezman en Lucius hoefde hij de bal slechts in het lege Ajax-doel te tikken. De spits mikte echter vanaf een meter of drie op de paal. „Als die bal erin was ge gaan, was het over geweest", er kende Koeman. Keerpunt Die misser vormde het keerpunt in de wedstrijd. Want even later bracht Wesley Sneijder de thuisclub op gelijke hoogte. De niet al te best spelende interna tional liet vanaf ruim twintig meter zien dat er op zijn trap- techniek niets aan te merken is: 1-1 De ophef rond PSV over schaduwde de verrassende trans fer van Yanms Anastasiou naar Ajax. De Amsterdammers maak ten vorige week drie ton over naar Roda JC voor de spits, die de komende weken de van een liesoperatie herstellende Ibrahi- movic moet vervangen. Anastasiou begon zwak, kwam voor rust nauwelijks aan de bal en verloor praktisch elk duel van zijn bewaker Hofland Na de hervatting kwam hij een stuk beter uit de verf. De Griek speel de, zonder zelf te scoren, zelfs nog een cruciale rol in de tot standkoming van de winnende goal. Tien minuten na de treffer van Sneijder zette invaller Mitea de Amsterdammers zelfs op winst. De opzet van het doelpunt was magistraal: een schitterende pass van Heitinga, subtiele borstkaats van Anastasiou, slim breed leggen van Van der Vaart (ook al ingevallen) en tot slot een hard schot van de jonge Roe meen. Mitea had echter pas in tweede instantie succes, nadat Waterreus de bal van zijn borst liet springen: 2-1. GPD Julien Escude (links) van Ajax verhindert dat PSV'er Jan Vennegoor of Hesselink kan scoren. foto Koen Suyk/ANP Drentse op WK in Hamar uit schaduw van Duitse concurrentes door Martijn van Beeten HAMAR - De vrouw die nooit iets wist te winnen, heeft eindelijk een grote prijs in handen. Schaatsster Rcnate Groenewold, altijd bivakkerend in de schaduw van Duitse concurrentes, knok te zich gistermiddag in het Noorse Ha mar naar de mondiale allroundtitel. Na een meeslepend gevecht over vijf kilo meter met Claudia Pechstein, één van die Duitse kwelgeesten. Het vrouwentoernooi kreeg een verras sende ontknoping. Groenewold moest 1.37 seconden goed maken op Pechstein om de titel te pakken De twee bleven 4200 meter lang bij elkaar in de buurt en toen plaatste de Drentse een versnel ling. Waarmee ze meteen de genadeklap uitdeelde. Het lijf van Pechstein was compleet ver zuurd. De Duitse verloor de controle over haar lichaam en moest overeind ko men. In de laatste ronde verloor Pech stein liefst zeven seconden op Groene wold en dus de wereldtitel. De 27-jarige Groenewold is de eerste Nederlandse wereldkampioene all round sinds Atje Keulen-Deelstra in 1974. Bovendien wist ze de Duitse over heersing een halt toe te roepen. Op de af gelopen 22 WK's ging de titel twintig maal naar de oosterburen. Niet in 1994, toen Gunda Niemann viel en de Hon gaarse Emese Hunyady profiteerde. Vo rig jaar liet Anni Friesinger verstek gaan en gleed de Canadese Cindy Klas sen naar de titel. Ook Groenewold had profijt van fysie ke problemen bij Friesinger en de afwe zigheid van de geblesseerde titelverde digster Klassen. Friesinger sloopte zich zelf al door in januari deel te nemen aan het WK sprint en verzwakte nog Renate Groenewold is terug aan de top. foto Cornelius Poppe/EPA verder op een ijskoud trainingskamp in het Italiaanse Collalbo. De vrouw uit Inzeil presteerde in Ha mar onder haar niveau en trok zich te rug voor de vijf kilometer. Officieel van wege een infectie aan de luchtwegen. Al wist Friesinger ook wel dat ze op de laatste afstand had moeten buigen voor Groenewold en Pechstein. Duitse problemen of niet, het zal Groe newold allemaal worst zijn. Ook zij moest kotsen na de 1500 meter, zat com pleet stuk. „Maar ik heb mezelf voorge houden dat ik 's zomers op de fiets ook vreselijk kan afzien. Dit was de race van m'n leven. Bijblijven en een versnel ling plaatsen, dat was het idee. Het is me eindelijk gelukt Groenewold droeg de titel op aan haar ernstig zieke vader, die thuis voor de te levisie zat te huilen van geluk. Ook daarom was dit succes heel emotioneel. „Ik heb het afgelopen jaar ontzettend veel meegemaakt." Ze had vorig jaar een compleet mislukt WK in het Zweed se Gothenburg. „En nu ben ik terug aan de top. Dit is wat ik altijd heb gewild, een keer een prijs pakken. Het is ontzet tend moeilijk geweest, het heeft lang ge duurd, maar dit is een heerlijk gevoel." Denken Door de prestaties van Groenewold zijn de Duitse vrouwen nog meer aan het denken gezet. Winst is niet langer van zelfsprekend. En het gevaar komt niet alleen van de wereldkampioene. Wiete- ke Cramer werd derde, na een uitste kend toernooi En Gretha Smit, zeven de in het eindklassement, was de sterk ste op de vijf kilometer. „Die Duitse meiden zullen van de zomer harder gaan trainen", straalde Groenewold. „Maar wij moeten nu natuurlijk ook niet denken dat we er al zijn." Voor Cramer, die deel uitmaakt van de opleidingsploeg van de KNSB en tij dens dit seizoen de kost verdiende als bordenwasser, komt het succes als ge roepen. Ze mocht zich voor het toernooi al verheugen in de belangstelling van verscheidene commerciële ploegen en zit nu uiteraard in een zetel „Het gaat om de hoogste bieder," zei Cramer la chend. GPD pagina 23: Uytdehaage persona non grata Geld maakt meer kapot dan je lief is. Dat is afge lopen week maar weer eens gebleken. Het roemruchte Zwart Wit'28 bestaat niet meer, gewoon failliet. Ik hoop niet dat het met Temeuzen de zelfde kant opgaat. Zo'n mooie club mag toch niet ver loren gaan? Misschien zijn ze bij Temeu zen net op tijd tot inkeer geko men. Vergoedingen aan spe lers verstrekken is leuk, maar je moet het wel op een verant woorde manier doen. Als je met betalen begint, is het net alsof je een bedrijf runt en dus moetje niet meer uitge ven dan dat er binnenkomt. Je kunt wel heel veel spe lers ivillen aan trekken, maar als je niet ge noeg geld hebt, houdt het op. Het is vaak blinde ambitie van bestuurders om hun club je hogerop te brengen. En al tijd blijkt weer dat het meest al zo niet werkt. Hoek en Kloetinge zijn in Zeeland de uitzonderingen, die hebben hun zaakjes goed voor elkaar. Daar valt nooit een wan klank. Maar in het verleden is het wel mis gegaan bij clubs als Vlissingen. Middelburg, Goes en Veere. Die hebben er veel geld ingepompt en veel spelers aangetrokken om zo snel mogelijk succes te kun nen boeken, met alle gevolgen vandien. Moet je eens kijken waar die clubs nu staan Vaak gaat zoiets ten koste van de eigen jeugd. Die komt plots niet meer aan bod. Als een vereniging in dergelijke situaties wat geduld heeft, komt het er volgens mij heus wel een keer uit. Het duurt misschien wat langer, maar het grote voordeel is wel dat de club gezond blijft. Hadden ze dat bij Temeuzen ook maar gedaan. En Temeuzen was altijd een club met heel goede jeugd. Zolang de prestaties goed zijn, gaat het meestal nog wel, maar o wee als het even wat minder gaat. Dan krijg je irritaties. Dan wil die ene spe ler niet meer voor de ander werken, omdat die een hogere vergoeding krijgt. Bij Temeu zen haken er nu ook spelers af. Ik heb begrepen dat Dan ny Magito al voor de finan- ciële proble- men bekend werden over eenstemming had met een an dere club, maar ik vind het allemaal wel erg toeval lig. Hij had toch nog wel even een paar maanden voor Temeuzen kunnen blijven voetballen. Het is niet zo dat ik tegen ver goedingen in het amateurvoet bal ben, maar dan moetje het wel op een goede manier doen. Ik ben een voorstander van een premiestelsel, dus een vergoeding verstrekken als er een kampioenschap wordt gehaald. Dan loopje als bestuur de kans dat je in een seizoen veel geld moet uit keren, maar je kunt ook een hoop over houden. Het mooie is ook dat je aan het begin van het seizoen precies kunt uitrekenen wat het budget moet zijn. En als een speler zo'n premiestelsel niks vindt, nou dan komt-ie toch lekker niet. Gérard de Nooijer door Gertjan van Geen MAASTRICHT - Hij riep mis schien nooit hardop dat hij zou tennissen tot hij erbij neer zou vallen, maar het gebeurde zater dag wel. De tennisser Paul Haar huis, over anderhalve week wordt hij 38 jaar, 'stierf' zater dag 'in het harnas'. De schouder waaraan hij geope reerd was en die na zeven maan den revalidatie voldoende her steld leek, begaf het al bij de vierde service die hij sloeg. Haarhuis rekte het nog tot de tie break, die met 12-10 verloren ging, maar zag in dat doorspe len zinloos was. „Het was spe len om te overleven. Ik hoopte de hele tijd dat de bal niet bij mij zou komen." Nederland moest het dubbel aan Canada laten en voor de nes tor was het einde carrière. Team captain Tjerk Bogtstra barstte in tranen uit voor de camera's, geëmotioneerd door het leed van zijn vriend. „Een groot sportman als Haarhuis verdient een ander afscheid. Qua instel ling en beleving is hij de beste die we ooit hebben gehad. Het is ongelooflijk dat iemand die zijn hele carrière niet of nauwelijks geblesseerd is geweest, zo aan zijn einde komt Het einde van zijn loopbaan is erger dan het feit dat we de dubbel verlie zen". aldus Bogtstra. Natuurlijk laaide na de ongeluk kige afloop de discussie op of Haarhuis wel opgesteld had mo gen worden Na Wimbledon 2003 liet hij zich aan zijn schou der opereren en pas twee weken geleden speelde hij zijn eerste partij „Er waren geen voorteke nen dat het fout zou gaan", zei Haarhuis. „Ik zou de eerste zijn om te zeggen dat Tjerk me niet had moeten opstellen. De medi sche staf is afgegaan op mijn ge luiden. Ik heb mijn schouder vol getest tijdens de training Het lijkt wel qf er een nieuwe blessu re is opgetreden. Na de service- beweging »had ik geen gevoel meer in mijn arm." Het gebeurde in de vierde gamê, bij 30-0. Haarhuis sloeg een tweede service. „Ik dacht: hè, er is iets fout gegaan. Ik zei nog te gen Tjerk, dat ik het idee had dat ik die schouder naar de klo te had geserveerd. Ik heb nog een paar pijnstillers genomen en hoopte dat de pijn weg zou eb ben, maar de service ging steeds minder." Raadselachtig Wat heet. Haarhuis produceer de op 10-11 een opslag van 135 kilometer. Verkerk vond dat ook raadselachtig zacht. De twee wilden in Athene samen voor goud gaan. Haarhuis hoop te stiekem ook op een finale in de Davis Cup als afsluiting van zijn imposante loopbaan. Dat al les viel zaterdag in duigen. Wat rest zijn de herinneringen aan zeven Grand Slam-titels en twee wereldtitels in het dubbel spel en een singleoverwinning in Jakarta. In 1990 speelde hij zijn eerste interland tegen Cana da. Veertien jaar later zijn 26ste - een gedeeld record met wijlen Henk Timmer - en laatste. GPD pagina 23: Tennissers eenvoudig langs Canada Paul Haarhuis werkte zijn laatste interland af. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15