Irene voelde zich in de steek gelaten Bureau biedt hulp aan mannen zonder seksuele ervaring Nederland wilde niets van Carlisten weten De nacht van Soestdijk Wekenlang beheerste prin ses Irene in de eerste maanden van 1964 de voorpagi na's van de Nederlandse kran ten. De prinses was in Spanje en deed beladen uitspraken over dat land. Ze bleek opeens katholiek te zijn geworden, zou zich gaan verloven en toen weer niet en uiteindelijk toch weer wel. Op 8 februari 1964 kwam de 'zaak-Irene' tot een ontknoping. „Het was een keer punt in mijn leven", bekende Irene afgelopen maand in een gesprek met Paul Rosenmöller. „Ik deed iets wat niet van mij werd verwacht. Ik ging overal tegenin." Irene gaat zich verloven met een Spaanse edelman. De eerste berich ten eind januari 1964 in de Spaanse bladen werden in Nederland meteen ontkend. De prinses, tweede dochter van koningin Juliana en prins Bem- hard, was slechts in Spanje om haar taal op te poetsen. Maar niemand die het geloofde. Toen Het Vrije Volk het verlo- vings-'nieuws' op 24 januari overnam, besloot Irene tot een tegenzet. In een interview met het ANP vertelde ze over de redenen voor haar verblijf in Spanje, in de hoop de aandacht van haar privéleven te kunnen afleiden. Het vraaggesprek had een echter te genovergesteld effect. Het Spanje van die dagen werd met harde hand geregeerd door de fascisti sche dictator generaal Franco. Het land was een paria in Europa, maar Irene sprak een goed woordje. „Ik heb het Spanje van vandaag vrij grondig bekeken en ik ben er diep van onder de indruk hoe hard men hier werkt", aldus Irene. De reacties waren vernietigend. 'Geen lid van het koninklijk huis kan zich permitteren over de sociale en econo mische aspecten van een zo dubieus en omstreden regime als dat van gene raal Franco in het openbaar zulke een zijdige en naieve verklaringen af te leggen', bitste Het Parool. In het parle ment werd meteen het vertrek geeist van de Nederlandse ambassadeur in Spanje, jonkheer W. van Panhuys. Hij was immers verantwoordelijkheid voor het interview, waarover hij Den Haag niet had ingelicht. Het vraaggesprek was echter kinder spel vergeleken bij de daaropvolgende onthulling van de fotograaf Jaime Penafiel. Die kwam op 29 januari met een foto van twee biddende vrouwen in de San Jeronimokerk in Madrid. Een van die twee was Irene, tot voor kort belijdend lidmaat van de her vormde kerk. 'Irene is katholiek ge worden. Kort geleden heeft zij in alle stilte ten overstaan kardinaal Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, de ge loofsbelijdenis afgelegd', meldde De Volkskrant de volgende dag. Sint-Maartensdijk Het nieuws overviel alles en iedereen, ook het kabinet. „U moet er van uit gaan dat het besluit van de prinses voor ons een even grote verrassing is als voor iedereen", liet de regering we ten. Orthodox-protestantse scholen, zoals de prinses Irene lagere school in Sint-Maartensdijk, haalden meteen de naam van de nu 'ketterse' prinses van hun schoolgebouw. 'Wie wijst ons een christelijke school die genoemd is naar een paus, een kardinaal of ande re bekende katholiek?', aldus het een stemmige Zeeuwse schoolbestuur. Omdat Irene in de lijn voor troonop volging op de tweede plaats kwam achter haar zus Beatrix, ontstond ook discussie over haar verdere geschikt heid voor de troon. In de drie-eenheid 'God, Nederland en Oranje' werd door een deel van de bevolking als vanzelf sprekend aangenomen dat de vorst protestant zou zijn. De Vereniging Protestants Nederland stelde dan ook 'dat het op de weg van de prinses ligt thans afstand te doen van haar rech ten op de troon', hoewel de Grondwet geen religie voorschrijft. De pers opende nu de jacht op de veel besproken prinses. De residentie van de Nederlandse ambassadeur in Ma drid, waar Irene logeerde, werd bele gerd. Irene verdween uit het zicht, het geen de verwarring nog groter maak- zaterdag 7 februari 2004 27 ring, waarin ze zei te betreuren dat er zoveel onduidelijkheid was geweest over haar plannen. „Ik ben blij u te kunnen aankondigen mijn verloving met prins don Carlos Hugo de Bour bon". Ze zouden snel trouwen en zich in het buitenland vestigen, voegde ze eraan toe. Premier Marijnen verklaarde dat de regering, mede op verzoek van Irene, geen parlementaire toestemming zou vragen voor het huwelijk omdat Car los Hugo 'ieder beroep dat op hem als prins van zijn huis zal worden ge daan, zal opvolgen met alle consequen ties daarvan' Met andere woorden, de prins wilde pogingen de Spaanse troon te veroveren onverminderd voortzetten. Daar zou Nederland zich niet mee kunnen inlaten. In de Tweede Kamer maakte de pre mier tijdens een tumultueus en histo risch debat op 11 februari bekend dat het paar in Nederland trouwt. Het par lement was over het algemeen vol lof over het besluit geen toestemming te vragen. „Een echtgenoot van-een troonopvolgster mag geen politieke as piraties hebben", aldus VVD-leider Geertsema. 29 april 1964: in een kapel van de basiliek van Santa Maria Maggiore wordt hetkerkelijk huwelijk gesloten tussen prinses ma prins halsoverkop naar Nederland. Om een verloving aan te kondigen, zo was de verwachting. Het regerings vliegtuig, dat al dagen in Spanje had staan wachten om Irene op te halen, landde op vliegbasis Soesterberg. Zon der de prinses, hoewel de RVD bericht te dat Irene zou komen. Premier Marij nen ging naar paleis Soestdijk. 's Avonds kwam de voorlopige ontkno ping via de radio en het geluidskanaal van de televisie, de gebeurtenissen gin gen te snel om nog een cameraploeg op Soestdijk te krijgen. „Onze dochter Irene heeft ons vanmid dag meegedeeld dat de verloving geen doorgang zal vinden", zei een emotio nele Juliana. „Wij hopen onze dochter binnenkort weer in ons midden te zien", voegde ze er aan toe. Wie de eventuele huwelijkskandidaat was, werd ook die nacht tijdens een pers conferentie in Den Haag niet duide lijk. „De kandidaat-verloofde was een man", wilde RVD-baas G. Lammers slechts onthullen De volgende dag kwam het bericht dat 'koningin Juliana en prins Bern- hard vandaag een privébezoek breng en aan de Parijse luchthaven Orly'. Niemand echter die de koningin het vliegtuig zag verlaten. 'Alleen prins Bernhard is gearriveerd', meldde het Franse persbureau. Ook bij terugkeer 's middags op Soesterberg werd Julia na met gezien, maar de veel geplaag de RVD hield stug vol: 'koningin en prins zaten in het toestel'. Achterafbleek dat de koningin in het toestel was achtergebleven en al die tijd op het vliegveld op haar man bleef wachten terwijl hij een gesprek had met de familie van de onbekende vriend van Irene. De particulier secre taris van de koningin bevond zich in middels in Spanje, om Irene naar huis te brengen of om aan beide verliefden uit te leggen dat een verloving einde van het lidmaatschap van het Konink lijk Huis zou betekenen voor de prin ses. Twee dagen later opnieuw sensatio neel nieuws uit Spanje: een vriendin van de prinses zegt dat Irene uitrust in Catalonië en 'binnen korte tijd blij de berichten van belang voor de fami lie zal bekendmaken'. Ze voegde er aan toe dat de prinses zich zou verlo ven met een nog niet eerder genoemde Spanjaard van adel. De koningin, die door de mededeling voor schut werd gezet, ontving net het kernkabinet. De RVD meldde dat Irene op 8 februari terug werd verwacht en dat er dan 'na dere mededelingen worden gedaan' Daar kon de familie Bourbon-Parma niet op wachten. Zij was het die van uit Madrid liet weten dat de Carlisti- sche troonpretendent Carlos Hugo van Bourbon-Parma, dan 33 jaar oud, zich had verloofd met Irene. In Den Haag en op Soestdijk bleef het echter stil. Het regeringsvliegtuig met aan boord prins Bernhard was inmiddels Het oordeel over prins Carlos Hu- go was in 1964 duidelijk. De prins vertegenwoordigde een politie ke stroming waarmee Nederland niets te maken wilde hebben. Carlos Hugo hoopte eenmaal de toen nog vacante Spaanse troon te bezetten en zou daar voor geen middel onbenut laten. Aan de basis van de omstreden troon- aanspraken van Carlos Hugo lag een ordinaire familievete binnen de Spaanse koninklijke familie. De autoritaire koning Ferdinand VII (1787-1833) wilde niet dat zijn broer Carlos hem zou opvolgen. De huiswet schreef echter voor dat alleen mannen de troon konden bezetten en Ferdi nand had uit drie huwelijken slechts een dochter Ferdinand veranderde simpelweg de wet en in 1833 werd zijn tweejarig dochtertje Isabel konin gin. Carlos ging daar niet mee akkoord, riep zichzelf uit tot koning Carlos V en begon een verbeten strijd tegen zijn nichtje. Dat was de eerste van ver schillende oorlogen die de zogenoem de Carlisten in de daarop volgende eeuw voerden. Succes hadden ze niet, maar er werd wel veel schade aange richt. Carlos kreeg steun van de ^leine boeren, pachters en de katholieke kerk en streefde naar een Spanje,»dat een politiek religieuze eenheid zou vormen, zonder ruimte voor anders denkenden. Isabel maakte van haar leven een pot je. Geen man was voor haar veilig. De losbandige Isabel moest zelfs het land ontvluchten, maar ook toen wisten de Carlisten de troon niet te veroveren. In 1936 stierf de laatste mannelijke af stammeling van Carlos V. Aanvanke lijk was er een akkoord bereikt over het beëindigen van de familievete, maar bij de uitvoering ging het mis. In Xavier van Bourbon-Parma (de vader van Carlos Hugo) werd een regent-pre tendent gevonden die de handschoen van het Carlisme opnam. Xavier nam met succes deel aan de Spaanse burgeroorlog, maar kwam eveneens geen stap dichter bij de ver wezenlijking van de Carlistische idea len. Zijn claim op de troon ging over op oudste zoon Carlos Hugo, die zijn aspiraties in 1979 min of meer opgaf toen zijn 'rivaal' Juan Carlos (de huidi ge koning van Spanje) stevig in het za del zat. Irene en Carlos Hugo vlak na het bekend worden van hun verloving in 1964 in Spanje. Foto Spaarnestad/GPD te. De prinses werd begin februari in Innsbruck verwacht waar de konink lijke familie met talrijke gekroonde hoofden vakantie vierde en de Olympi sche winterspelen bijwoonde. Wie daar ook kwam opdagen, niet Irene. „De plannen van de prinses zijn niet gewijzigd", meldde de RVD op 3 fe bruari dapper, maar onjuist. De vol gende dag vetrokken koningin en Irene en Carlos Hugo van Bourbon-Par- foto ANP naar Madrid vertrokken, maar ondui delijk was of de verloofde van de prin ses mee naar Nederland zou komen Daar werd eigenlijk niet op gerekend. Bestormd Carel Hugo, Hugo Carlos of Charles Hugues, over zijn juiste naam werd nog jaren gesteggeld, kwam echter wel mee. Het paar wachtte een onstui mige ontvangst bij het paleis, waar de enthousiaste menigte zelfs het bordes bestormde. Daarna begonnen de uren van vergaderen, wachtten, speculeren en toenemende onzekerheid: de 'nacht van Soestdijk'. Glans Minister-president V. Marijnen, vi ce-premier B. Biesheuvel, minister van justitie Y. Scholten en minister van binnenlandse zaken E. Toxopeus, waren op het paleis om met het stel en Irene's ouders te overleggen. 'Kennis maken', aldus Marijnen later over de lange duur van hun verblijf. De Bour bons hadden er onder meer moeite mee dat het huwelijk - voor hun bewe ging een belangrijke zet - glans ontno men zou worden door het ontbreken van parlementaire toestemming. Pas rond drie uur 's nachts kwam er uitsluitsel. Irene gaf een korte verkla- De Kamer laakte unaniem het gebrek aan openheid en coördinatie en het voortdurend achter de feiten aanlo pen. „Zie ginds komt de nieuws- stroom uit Spanje weer aan", meende PvdA-fractieleider Vondeling. Het de bat leidde onder meer tot een betere regeling van de voorlichting over het hof, die voortaan geheel in handen kwam van de RVD. De vraag of haar overgang naar de katholieke kerk een eventueel koningsschap in de weg zou hebben gestaan, bleef onbeantwoord. „Ik ben tegen discriminatie", zei Ma rijnen bij herhaling, zonder op de ham vraag in te gaan. De opwinding was daarna nog niet ge heel over. Irene liet op het laatste mo ment - op Schiphol - verstek gaan voor een staatsbezoek met haar ouders en prinses Beatrix aan Mexico. Ze wilde zich al voor haar huwelijk inzetten voor de zaak van Carlos Hu- go. Vervolgens werd de koningin bij terugkeer uit Mexico geconfronteerd met de mededeling dat het huwelijk in Rome zou worden voltrokken, een dag voor Koninginnedag. Dat voorkwam in elk geval politieke problemen om dat de Carlisten de plechtigheid wil den aangrijpen voor demonstraties. Meteen was ook duidelijk dat de Ne derlandse koninklijke familie daarom zou ontbreken. „Ik voelde me in de steek gelaten", zei Irene daar later over, maar de Oranjes hadden geen keuze. Ze konden zich niet voor het karretje laten spannen van de Carlisten, die door een verbin tenis van het Nederlandse konings huis juist hun aanzien in Europa wil den vergroten. Het huwelijk eindigde in 1981 met een echtscheiding. „Carlos en ik wilden de wereld verbeteren, maar de tijd was niet rijp. Ons huwelijk ging er aan stuk", meldde Irene later. Hans Jacobs jnvTijwillig zonder seksuele ervaring j-/door het leven gaan. Marion van der «ad helpt mannen die daaronder gebukt M!t De kosten daarvan kunnen tot enkele benden euro's oplopen. De cliënten van an er ^ad willen leren hoe een vrouw te Raderen. Ze krijgen daartoe een intimi- J^oach en later een inwijdster. Die blij- strikt anoniem. Ze worden er talloze keren per dag herinnerd. Ze hebben het niet of nauwe- I*5 meegemaakt. Marion van der Stad be- e'dt tien mannen die nog nooit met een ar'°[ vrouw hebben gevreeën. „Ze scha- uzich rot en lijden in stilte." an der Stad in gezelschap praat over en z°nder seksuele ervaring, merkt ze dat de anderen meestal gaan lachen of flau we grappen maken. „Ze zijn geschokt dat zoiets bestaat. Worden zenuwachtig. Het is een enorm taboe. Het komt vaker voor dan je denkt." Sinds anderhalf jaar biedt Van der Stad een training aan, waarbij mannen ruim een half jaar lang ervaring opdoen in omgaan met vrouwen. Van der Stad verwijst de mannen door naar een intimiteitscoach - een vrouw - voor tien tot vijftien sessies. Praten over emoties en elkaar strelen ma ken deel uit van het traject. Als Van der Stad, de coach en de man in goed overleg besluiten tot een vervolg, kan de man naar een inwijdster. Die kan hij maximaal vijf keer bezoeken. Met haar kan de man dan zijn eerste seksuele ervaring op doen. Na die training begint het echte werk pas. benadrukt Van der Stad. „Het is met zo dat ze bij ons een partner opdoen. Daar om is het aantal bezoeken aan een inwijd ster ook beperkt. Na de inwijding stimu leert een mannelijke coach ze erop uit te gaan, vrouwen te ontmoeten, te veroveren, en langzaam te ervaren hoe het is met ie mand een intieme relatie aan te knopen Al die tijd kan de cliënt gesprekken blijven voeren met Van der Stad. Op die manier kan hij zijn verhaal kwijt en kijken wat hij nog aan obstakels tegenkomt. Relatiebemiddeling De training voor onervaren mannen bestaat ruim een jaar. De zeven jaar daarvoor hield Van der Stad zich bezig met relatiebemidde ling. In die periode merkte ze dat mannen zonder seksuele ervaring nergens terecht kunnen. Op hen richt zich haar Nieuwegein- se bureau Aquarion. Ze krijgt te maken met mensen die geen prostituee willen bezoe ken. Gaan ze te rade bij een seksuoloog, bij voorbeeld, dan blijft het bij theorie. „Ze willen juist praktijkervaring opdoen. Wij bieden ze de gewenste intimiteit en vei ligheid. Mannen die hier komen weten waar ze aan beginnen, daarover kunnen geen misverstanden bestaan. En ze hebben duidelijke afspraken met de coaches en de inwijdster Van der Stad sprak de afgelopen jaren met ongeveer honderd onervaren mannen. In de loop van 2003, toen bekend werd dat ze een cursus aanbiedt, vond de grootste instroom plaats. Ze omschrijft de mannen als aardig, meestal verlegen, gevoelig en erg gesloten. „In de buurt van vrouwen vallen ze stil. Ze hebben niet het idee dat ze gewenst zijn, laat staan dat ze fijne partners zouden kun nen zijn. Ze weten niet hoe ze een conversa tie kunnen beginnen en ongedwongen gaan de houden. Voor het overige zijn het heel di verse, leuke mannen, afkomstig uit heel Ne derland." Oorzaken De oorzaken dat ze nooit seksuele ervaring hebben opgedaan verschillen. Het viel haar op dat relatief veel klanten als kind op school zijn gepest. Dat heeft enorme gevol gen voor hun privéleven. Sommigen hebben afwijzingen van meisjes als te pijnlijk erva ren en hebben zich al jong in zichzelf terug getrokken. Anderen zijn volgens Van dei- Stad te braaf gemaakt door hun opvoeders. „Eerst moet het huiswerk af, eerst moet de studie gedaan zijn, eerst moeten ze een baan hebben en een eigen woning. Voor uit gaan en een partner zoeken is geen plek", omschrijft ze die categorie. Voor vrouwen bestaat nog geen soortgelijke training. De voornaamste reden is dat een inwijder moeilijker is te vinden, omdat bij de inwijding de eigen lust van de inwijder niet mag meespelen. Van der Stad heeft con tact met een mogelijk geschikte intimiteits coach. Een training voor vrouwen begint op zijn vroegst eind dit jaar. Ingrid van Amelsfort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73