Hulst verdubbelt toeristenbelasting Ambitieus plan Middelburg PZC PZC I Oude vedetten redders van speakerscorner Goes heeft pas na 2006 weer bouwgrond 13 ZCAD wijst ouders en jeugd op gevaren van alcohol Raad legt vurig pleidooi voorzitter Horeca Nederland naast zich neer I Grote controle op Oesterdam Wat doet Annick d'Hondt daar? zaterdag 7 februari 2004 fWirWilma Valk BRESKENS - „Gebruik je her- stnen. nu heb je ze nog", zo luidde gisteravond het motto bij interactieve spelletjes in de Bressiaanse soos f30. Jongeren werden er gewezen op de geva ren van onder meer alcohol. Donderdag verzorgde het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) er al een een druk bezochte in formatieavond voor ouders en vrijwilligers. „We laten ouders en jongeren op deze avonden kennismaken met de meest gebruikte genot middelen", vertelt Wim Tanis van het ZCAD. „Alcohol is daarbij het grootste probleem en dat wordt te vaak onder schat door de ouders. Veel drin ken lijkt stoer bij de jeugd, maar ook weekenddrinkers moeten rekenen op schade aan de hersenen en de lever. Roken valt wel mee in Zeeland en ook het gebruik van cannabis ligt onder het landelijke gemiddel de." „Zoals jeugdigen experimente ren met kleding, kapsel of wat dan ook, doen ze dat ook met genotsmiddelen. Het is een fase die ze doorlopen", weet Tanis. „Alcohol is vaak een bekend iets door het sociale gebruik, ze groeien er mee op, zien het thuis Wij moeten er op toezien dat jongeren niet afzakken naar verslaving." Die grens ligt op acht standaardglazen alchol per dag. Als meer wordt genut tigd is volgens de ZCAD sprake van verslaving. In de pauze konden ouders en vrijwilligers de drugskoffer be kijken, er was informatie over alle soorten genotsmiddelen De voorlichting betreft een pro ject van de gemeente Sluis, al dus Tanis. „Wij werken nauw samen met de Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen. Binnenkort geven we ook voor lichting op het Zwin College in Oostburg." van Cooten door Frank HULST - De smeekbede van li. Beaart, voorzitter van Hore ca Nederland, afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen, kwam recht uit zijn hart. Weg met de verfoeilijke toeristenbelasting. De meerderheid van de gemeen teraad in Hulst ging donderdag avond echter toch akkoord met 'een verdubbeling van deze belas ting. De toeristenbelasting wordt dit jaar verdubbeld van 0,25 naar 1,50 eurocent per overnachting. Toch hoeven recreatie-onderne mers wat minder toeristenbelas ting te betalen dan oorspronke lijk in de nieuwe verordening stond De gemeente hanteert voor de toeristenbelasting onder meer een bezettingsgemiddelde van caravans. Deze gemiddelde be- retting gaat omlaag, zodat on dernemers iets minder toeristen belasting hoeven af te dragen. Niet genoeg Maar dat is voor Beaart niet ge- ïoeg. Hij hoopte daarom dat de jaad donderdagavond zou be luiten de toeristenbelasting te Khrappen. Hij somde een aan tal argumenten op. De Tweede Kamer beslist over een paar jaar wellicht deze belasting af ie schaffen, de toerist betaalt f.rns al genoeg belasting en ulst mag blij zijn dat er nog oeristen komen. „Straf onze toe- TH0LEN - De politie heeft gis termiddag en -avond een grote verkeerscontrole gehouden op de Oesterdam. )e voertuigen werden bij de lergsche Diepsluis van de weg geleid. Bij de controle waren lamvezig de politie, de belas tingdienst, de douane, het RVI en 3V0, het verkeershandha- ringsteam en de vreemdelingen- lienst. Er weren 650 voertuigen pcontroleerd en van iedere be- luurder werd een blaastest af- piomen. In totaal werden ruim ruim honderd overtredingen ge constateerd. Door de belastings- ienst de douane en de RIV wer- len in totaal zeven proces- en-verbaal opgemaakt en acht waarschuwingen gegeven voor tverige feiten en overtredingen redactie zeeuws-vlaaimderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Pax- 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Rene van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel. (0113)315500 Fa*'(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl Lmail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °0 maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur rist daarom niet met toeristenbe lasting. Gaat u deze kip met de gouden eieren in Oost- Zeeuws-Vlaanderen slachten of juist sterker maken?" Daarnaast rekende Beaart de raad voor dat van elke euro die de toerist uitgeeft, slechts vijf tien eurocent bij de logiesver- strekkers terecht komt. De meerderheid van de raad ging echter toch akkoord met de verdubbeling van de toeristenbe lasting. Alleen J. P. Hageman (Groot Hontenisse) en L. Reijns (WD) onthielden zich van stem ming. Hageman had al grote moeite met de verdubbeling, was rede lijk tevreden over de wijziging omdat de campinghouders iets minder hoeven te betalen, maar bleef toch op twee gedachten hinken. „De Tweede Kamer is immers van plan toeristenbelas ting af te schaffen in 2006. Daar om zou ik graag zien dat de ge meente bij voorrang naar deze belasting kijkt als de financiële situatie beter is. Mede daarom kan ik niet voor of tegen zijn." Reijns ging een groot deel mee met het betoog van Beaart. Daarom onthield ook hij zich van stemming. Ronald Moring als Guanita tijdens speakerscorner in Sas van Gent, vorig jaar. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Het roer gaat om bij het Sasse speakerscornercomité. Gebeurt het niet, dan is de kans groot dat het jaar lijkse spotfestijn op carnavalsmaandag volledig teloorgaat en dat willen de orga nisatoren van het eerste uur kost wat kost voorkomen. Meer dan 22 jaar geleden - om in cama- valstermen te blijven - werd op carna valsmaandag voor het eerst op de hoek van de Stationsstraat en de Westkade, op de stoep van café Rijnvaart, de spot ge dreven met Sasse notabelen, de plaatselij ke samenleving en gebeurtenissen die de Sassenaren waren overkomen. De praat- hoek in het Londense. Hydepark stond daarvoor model Uitgangspunt van het comité dat het evenement van de grond tilde was dat iedereen zeggen mocht wat-ie wilde als de toespraak maar met ontaardde in gescheld. Een flinke dosis humor, verbale pittigheid en af en toe eens een schuine, carnavaleske uitglijer werd in de babbelbeurten zeer op prijs gesteld. Jarenlang wist het comité voldoende sprekers te werven om het grote publiek een aangename middag te garanderen. De laatste paar jaar nam het praatge- weld echter flink af. „Vorig jaar hadden we maar een paar sprekers en als we niet hadden opgetreden, dan zou de speakers corner een stille dood zijn gestorven", zegt Ronald Möhring van het comité Sa men met Frank Dumez en Edward Kers- bulck dook Möhring de annalen van de corner in. Op zoek naar de namen van oud-conferenciers, die in het verleden le beau monde van Sas van Gent te kakken hadden gezet. „We hebben vervolgens 25 oud-sprekers benaderd met het verzoek of zij nog eens in Sas hun opwachting wilden maken. Tien mensen hebben positief op ons ver zoek gereageerd, het zouden er nog meer kunnen worden, maar tien is een prima aantal om de boel nieuw leven in te bla zen. Jos Boon, Annelies Kort, Tonny van foto Peter Nicolai Bambost, Hei-man van Ooteghem en Jos Bruggeman treden zeker op Ook doen we een beroep op onze oud-burgemees ter, nee niet Joke van Rest, maar Jan Lo- nink. Die zal vrijwel zeker meedoen. We beseffen dat we met deze langspreker een risico lopen, voor de zekerheid heb ben we dan ook gezorgd voor kunstlicht. Mocht Loninks beurt op een toespraak van Castro gaan lijken, dan zal het pu bliek zeker actie ondernemen. De vernieuwde speakerscorner met oude en nieuwe gasten vindt maandag 23 fe bruari plaats in Sas van Gent De micro foon wordt aangezet om 14.30 uur. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar café de Rijnvaart. Advertentie door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zep heeft vol doende Zeeuwse partners gevon den. Het nieuwe vrijetijds- en zakencentrum wordt gebouwd (advertentie) Reizen De Cauwer Nv Zondag 08 februari 2004 Anders dan Anders informatiedag Hotel Serwir in Sint-Niklaas Anders dan Anders is dê specialist m Nederlandstalig begeleide rondreizen 09u30 - NIEUW-ZEELAND 11u00-INDONESIË 12u30 - KENIA TANZANIA 14u00 - VIETNAM 16u00 - ZUID-AFRIKA 18u00 - GUATEMALA deelname Is gratis De wereld onder één dak Reizen De Cauwer Nv Grote Markt 72 - 9100 St-Niklaas 00323780 76 00 in de Mortiere. In het centrum komen winkels, horeca, een mu sic-hall, een kinderparadijs een filmzaal, een fitnesscentrum en vermoedelijk een voetbalmu seum. De eerste paal moet in de zomer van 2005 de grond in Op zijn vroegst in het voorjaar van 2006 kan het centrum open. Gister morgen presenteerden project ontwikkelaar RECC uit Breuke- len en de gemeente de plannen. Contracten zijn er nog niet gete kend, wel liggen er inmiddels in tentieverklaringen Het nieuwe centrum voor enter tainment, business en evenemen ten komt in de Mortiere, op het terrein naast de geplande woon boulevard achter de McDo nalds. Bezoekers kunnen een dagdeel in het centrum door brengen, er is voor het hele ge zin iets te doen. Zep richt zich op amusement, maar ook op de zakelijke markt. Een beurshal en een hotel zijn onderdeel van het plan. Gepikeerd Toen de plannen bijna een jaar geleden werden gepresenteerd, reageerde zowel de gemeente Goes als de provincie gepikeerd. In Zeeland zou, naast de Zee landhallen, geen ruimte zijn voor nog een evenementencom plex. „We hebben de plannen laten zien in het stedennetwerk", al dus Kool. Ze wijst erop dat de provincie de plannen nog wel moet goedkeuren, maar dat die goedkeuring beperkt blijft tot de ruimtelijke aspecten. Ook ondernemers in de Middel burgse binnenstad mopperden op het nieuwe initiatief Ze wa ren bang dat Zep de klanten weg zou trekken. „We blijven ge matigd kritisch", zegt H. Boers Parkeerwachter bespuugd VLISSINGEN - Een 18-jarige man heeft gisteren in de Bad huisstraat in Vlissingen tot twee keer toe een parkeercontroleur bespuugd. De man was het niet eens met de bekeuring die hij had gekregen en bespuugde de controleur nadat hij de bon kreeg. Toen hij de controleur la ter weer tegenkwam, spuugde hij hem opnieuw in het gezicht. De controleur heeft aangifte ge daan van belediging. De man is verhoord en moet binnenkort voor de rechter komen. van de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) nu. „Maar er komt een transferium en er wordt samengewerkt met Mid delburgse ondernemers. Dat zijn dingen die voor het cen trum van belang zijn. Als het wordt zoals het nu wordt voorge steld. is het ongetwijfeld een aanwinst. Aan plat plezier heb ben we echter geen behoefte." Om Zep een zeker cachet te ge ven, is een culturele attractie van formaat nodig, vindt Palm. Een Nationaal Voetbalmuseum is een goede optie. „Er zijn meer dere ideeën, maar dit is mijn fa voriet. Juist in Zeeland, een pro vincie waar weinig voetbal is, zou het een fantastische toeris tische trekker zijn." De initiatiefnemers moeten hun idee volgens Palm snel uitwer ken. „Het moet handen en voe ten krijgen, zodat we kunnen kij ken of het exploitabel is. We moeten in ieder geval niet te vroeg juichen." De music-hall in Zep is bedoeld voor concerten en evenementen. De hal kan bovendien in het weekeinde gebruikt worden als discotheek. De verwachting is dat het evene mentencentrum honderd tot tweehonderd arbeidsplaatsen oplevert. Eindelijk een vrouw die van klussen houdt. En dan niet alleen administratieve kluwen maar ook de klussen in cn rood het huiv. Als ze in de klussen in en rond het huis net zo'n Pietje Precies is als in haar werk zou ie met succes een aannemersbedrijf kunnen runnen Muur voorlopig rekent de admini stratie van Driekleur verzekeringsgroep letterlijk cn Figuurlijk op haar. Dneldeur verzekeringsgroep Terneuzen: fermont@driekleur.nl Middelburg: veraz@driekleur.nl Zierikzee: info@driekleur.nl Jongen (7) sticht brandje SLUISKIL - Een zevenjarige jongen heeft gistermorgen een brandje gesticht in de toiletruimte van het wijkge- bouw aan de Louisastraat in Sluiskil. Door een mede werkster werd de brand met een brandblusser bestreden, de brandweer deed de nabluswerkzaamheden. In het ge bouw ontstond brand- en rookschade. Het jongetje kreeg de schrik van zijn leven. Geomantievereniging opgericht TERNEUZEN - De Zeeuwse Kosmos. Zo heet de nieuwe vereniging in Zeeland die zich bezig houdt met geoman- tie. De oprichtingsvergadering vindt woensdag 18 februa ri om 19.45 uur plaats in restaurant Westkant aan de Scheldeboulevard in Terneuzen. Geomantie was vroeger een waarzegmethode, maar tegenwoordig omvat het on derzoek naar een breed scala van vooral aardse energie ën. De activiteiten van de Zeeuwse Kosmos omvatten voornamelijk wandelingen in de natuur en bebouwde re gio's om aardstraling, leycentra en leylijnen te ontdek ken Leylijnen zijn energiebanen. De knooppunten van die banen worden leycentra genoemd. De eerste presenta tie van de Zeeuwse Kosmos was op de paranormale beurs in Hulst, afgelopen januari. Bewegingsproject over de grenzen SAS VAN GENT - De Stichting Welzijn Ouderen Assen ede - Sas van Gent, SportZeeland, de gemeente Assenede en de povincie Oost-Vlaanderen ondertekenen op 12 fe bruari een convenant voor de uitvoering van het GALM-project. GALM (Gezond Actief Leven Model) is een stimuleringsmethode voor niet-actieve senioren van 55 tot 65 jaar. De uitvoering van het project in de Bel gische gemeente Assenede is een van de deelprojecten in het Euregioproject 'Senioren grenzeloos Actief'. In dit project werken de Sportdienst Oost-Vlaanderen, de Sportdienst West-Vlaanderen en SportZeeland sa- men.Met de ondertekening van het convenant wordt de sa menwerking tussen de partners voor een periode van an derhalf jaar bekrachtigd. Het project wordt medegefinan cierd door de drie provincies en een bijdrage uit het Inte- regg project 'Over de grens van mens tot mens III'. Verdachte komt weg met taakstraf MIDDELBURG - Een 19-jarige inwoner van Zaamslag is gisteren gematst door de Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout. In plaats van een gevangenis straf kreeg hij zestig uur werkstraf, waarvan dertig uur voorwaardelijk opgelegd. Samen met een leeftijdsgenoot uit Zaamslag had de verdachte op 22 december 2002 in Hengstdijk een spoor van vernielingen achtergelaten. Na cafébezoek had het stomdronken duo ingebroken in een kaaswagen. Ze stalen twee hompen kaas. Ook hadden ze drie fietsen weggenomen. Daarnaast hadden ze uit balo righeid een caravan beschadigd „U heeft met uw zatte kop veel mensen ellende bezorgd. Zij zitten met de scha de", benadrukte de politierechter. De verdachte zei zich niets meer te herinneren „Ik wist niet meer wat ik deed." Een van slachtoffers diende een schadeclaim in van 249 euro, die door de daders moet worden vergoed. door Rolf Bosboom GOES - Wie in Goes wacht op een vrije kavel om een eigen huis te bouwen, moet voorlopig geduld hebben. I)e gemeente ver wacht zeker tot medio 2006 geen bouwgrond voor particulie ren beschikbaar te hebben. Daarom kan zij de eerstkomen de tijd niet voldoen aan de grote vraag. De wachtlijst, waar be langstellenden tegen betaling van honderd euro aan inschrijf geld op kunnen worden gezet, telde begin dit jaar 360 kandida ten. Kavels worden op volgorde van inschrijving en aan de hand van de opgegeven voorkeuren toegewezen. Vrije kavel Belangstellenden voor een vrije kavel moesten het de afgelopen tijd vooral hebben van de nieuw bouwwijk Ouverture. Daar wa ren ongeveer zeventig lappen grond gereserveerd voor particu liere bouwers. Een aanzienlijk deel daarvan is al ingevuld. De laatste kavels, die verspreid over drie jaar werden uitgege ven, zijn inmiddels verkocht In Goes zelf is het nu vooral wachten op de nieuwe wijk Man nee, die ten oosten van Noord- hoek komt. Daar komen tussen de drie- en vierhonderd wonin gen. Aangezien de gemeente bij de ontwikkeling de regie in handen heeft, is het mogelijk een nog on bekend maar in elk geval aan zienlijk aantal vrije kavels in te tekenen Met de bouw van de wijk wordt volgens de meest op timistische schattingen echter pas medio 2006 begonnen. De andere grote wijk die in voor bereiding is, Aria (ten zuiden van de nieuwbouwwijk Ouvertu re, ongeveer driehonderd wonin gen), wordt door een projectont wikkelaar (DABC) gerealiseerd De gemeente krijgt waarschijn lijk slechts een tiental vrije ka vels om uit te geven aan particu lieren. Aria zou vanaf 2006 vorm moeten gaan krijgen. Beperkt In de dorpen die tot de gemeen te Goes behoren zijn de moge lijkheden voor particuliere bouw voorlopig eveneens zeer beperkt In het plan De Schanse II in Wilhelminadorp zijn negen van de elf vrije kavels al verge ven of gereserveerd. De resterende twee kavels ko men in de loop van dit jaar be schikbaar. In 's-Heer Hendrikskinderen wordt aan de oostzijde een nieu we wijkVnet negenentwintig hui zen voorbereid. Er komen zes vrije kavels, die naar verwachting in 2006 wor den uitgegeven. De rest is in han den van projectontwikkelaar Fraanje. Omstreden partij NNP gelast bijeenkomst in Goes af GOES - De omstreden bijeen komst van de Nieuwe Nationale Partij (NNP), die vandaag in Goes zou worden gehouden, gaat niet door. De partij, die als extreem-rechts te boek staat, wilde vandaag een landelijke ledenwerfcampag ne inluiden. Hotel Goes, waai de bijeenkomst aanvankelijk zou worden gehouden, zegde woensdag af nadat de locatie via de PZC bekend was ge maakt De afgelopen dagen heeft de partij geprobeerd een nieuwe accommodatie te vinden in Goes of directe omgeving, maar nergens bleek nog ruimte beschikbaar. Volgens S. Hagenaars, 'ethisch adviseur' van de partij, was er slechts één verhuurder die meld de de NNP niet in huis te willen hebben, uit angst voor demon stranten. De antiracismewerk groep Bravo had aangekondigd een protestactie te houden. Eerder had de Anti-Fascistische Aktie (AFA) alle zaalverhuur ders opgeroepen het voorbeeld van Hotel Goes te volgen en bij eenkomsten van de NNP te we ren. Volgens Hagenaars hadden on geveer dertig sympathisanten zich aangemeld voor de bijeen komst. Zij worden verwezen naar de NNP-manifestatie zater dag 21 februari in Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 67