Oefenen heeft niet veel zin Maritieme topstukken verzameld Realisme en abstractie in PZC Veiligheid rally Hulst geregeld brons en acryl- en oliever EUCHT CDA en PvdA in verzet tegen uitzettingsbeleid Loopbaanadvies Citotoets kunst zaterdag 7 februari 2004 MIDDELBURG - Na D66 keren ook de Zeeuwse Statenfracties van CDA en PvdA zich tegen het kabinetsbeleid over de uit zetting van uitgeprocedeerde asielzoekers. Zij vinden de par donregeling te beperkt. CDA-fractievoorzitter C. van Beveren roept de Tweede Ka mer in een brief op haar bewo genheid te tonen, 'De Statenfrac tie steunt het nieuwe strengere en heldere toelatingsbeleid van harte. Maar vanuit de christen-demo cratische en vanuit onze sociale 'en humanitaire visie op de mens heid moet aan dacht gegeven worden aan mensen die grote problemen hebben met het te rugkeren naar het land van her komst', meent het CDA. De PvdA-fractie richt zich recht streeks tot minister Verdonk (WD). De Zeeuwse sociaal-de mocraten kunnen zich vinden in een helder en streng doch recht vaardig asielbeleid, Zij vinden het echter onaanvaardbaar dat gezinnen worden uitgezet die al jaren in Nederland wonen en dat soms kinderen moeten wor den weggestuurd die hier op school zitten en beter Neder lands spreken dan de taal van hun ouders. Ook het CDA vindt dat niet acceptabel. De Zeeuwse Statenfractie van D66 bekritiseerde eerder deze week al het kabinetsbeleid voor de uitzetting van uitgeproce deerde asielzoekers die al jaren in Nederland verblijven. Zowel D66 als CDA nemen daarmee af stand van hun eigen kabinet, dat bestaat uit CDA, D66 en WD. De verantwoordelijk min ster, Verdonk, is van de VVD. BERGEN OP ZOOM - FNV Bondgenoten, Abvakabo FNV en FNV Bouw geven loopbaan advies aan hun leden. Elke dins dagavond tussen 19 en 21 uur kunnen leden op afspraak te recht in het FNV-gebouw aan de Jacob Obrechtlaan in Bergen op Zoom. door Raymond de Frel Dinsdag, woensdag en donderdag buigen ongeveer 167.000 leerlingen uit groep 8 zich over de eindtoets basis onderwijs, beter bekend als de Cito-toets. Tweehonderd meerkeuzevra gen om kennis van taal-, reken- en stu dievaardigheden te testen. Je zou er doodzenuwachtig van worden. Of is dat niet meer van deze tijd? Internet biedt immers uitkomst. Bedrij ven bieden via het web dvd's en cd-roms met oefenmateriaal aan. Met succes, want er blijkt een behoorlijke vraag naar oefenstof. Zoals bijvoor beeld naar het door onderwijsdeskundi ge Sietse Kuipers ontwikkelde Toets- trainers. Ook de behoefte aan bijleslera ren groeit. De Cito-groep zelf raadt re peteren ten stelligste af. Toetstrainers zijn onzin, zonde van het geld. Trainen op de toets heeft geen zin, 'kennisma ken met' is een veel betere benadering. Ook benadrukt de groep dat toetstrai ners helemaal niets met Cito te maken hebben. Kuipers reageert op www.toetstrai- ners.nl door te stellen dat de toetstrai ners bedoeld zijn om kinderen en scho len te helpen het maken van de Cito-eindtoets zo goed mogelijk te laten verlopen. Het geforceerd verhogen van individuele scores is niet de doelstel ling, het scheppen van condities waar door kinderen zo goed mogelijk voorbe reid aan de toets kunnen deelnemen wel. Niet eerlijk J. Jonkman van de openbare Irisschool in Zaamslag meent dat de afkeuring van Cito voor het oefenen van de toet sen niet helemaal eerlijk is. „Zelf heb ben ze ook een oefenpakket op de Met name ouders willen hun kinderen vaak naar een hoog niveau tillen. Door hun telgen thuis met toetsen te laten oefenen, neemt de druk op de leerlingen toe. foto Camile Schelstraete markt gebracht, de Extra Eindtoets. Ik heb twaalf scholen in de gemeenten Ter- neuzen en Hulst gevraagd of ze daar mee zouden werken. Allemaal zeiden ze: doe het niet, want het is geldkloppe- rij van de Cito." Jonkman is tegenstan der van het thuis oefenen op toetsen. „In een toets zitten trucjes. Als je die doorhebt, krijg je een vertekend beeld. Het feit dat er zoveel vraag is naar oe fenstof komt volgens mij vooral door ouders. Zij willen hun kind vaak naar een hoog niveau tillen. Je voert door het laten maken van oefeningen de druk op, waardoor kinderen gaan denken dat die toets 'echt heel belangrijk' is. Je moet immers thuis oefenen van papa en ma ma... dat maakt een leerling extra ze nuwachtig." Ook plaatsvervangend directeur R. Wijf fels van de katholieke Sint Janschool in Sluis denkt dat met name ouders veel waarde hechten aan een goede score bij de Cito-toets. „Ouders laten zich meeslepen in een competitiesfeer. Dat merk je ook in de klas, aan de reacties van kinderen als ze eikaars resultaten vergelijken." Spanning Wijffels is ook geen voorstander van re peteren. „Het kan afbreuk doen aan de werkelijkheid. Ik ken een leraar die na de toetsdagen altijd met spanning op de uitslag wachtte. Omdat-ie wekenlang met zijn leerlingen had geoefend. Ja, met goede resultaten waan je je rijk. Maar dat is natuurlijk allesbehalve ten gunste van het kind." De West-Zeeuws-Vlaming geeft aan dat de Cito-eindtoets voor de leraren slechts dient om een vinger aan de pols te houden. „Het eindoordeel van de le raar weegt ook heel zwaar. Om aan te geven dat de Cito-toets slechts een onderdeel is van het uit eindelijke advies voor een vervolgop leiding, houdt de openbare Prins Fre- derik Hendrikschool in Sas van Gent voorafgaand aan de toets een ouder avond. „Wij laten de kinderen wel de toets van een jaar daarvoor maken. Niet om ze trucs te leren, want daarmee houd je jezelf voor de gek. Wij willen hen wel bekendmaken met de systema tiek van de toets. En we doen het ook om wat zenuwen weg te nemen. Overi gens weegt het advies van de basis school aan het voortgezet onderwijs zwaarder dan de Cito-eindtoets. Die kinderen hebben immers al zeven jaar onderwijs achter de rug, dan mogen die drie dagen in februari natuurlijk niet bepalend zijn voor het vervolg van hun onderwijscarrière", aldus A. Kerckho- ven van de Sasse school. door Frank van Cooten HULST - Het dagelijks gemeen tebestuur van Hulst overweegt de inzet van verkeersregelaars om het parcours voor de rally op 24 april af te sluiten voor het doorgaande verkeer om daar mee de veiligheid te garanderen. Volgens het college kan een be roep worden gedaan op deze functionarissen als de weigering van waterschap Zeeuws-Vlaan- deren om de polderwegen af te sluiten voor deze wedstrijd, door de rechtbank in Middel burg bij gerechtelijk vonnis wordt bevestigd. Progressief Hulst spreekt hier schande van. Volgens fractie voorzitter A. Hegger betekent dit dat B en W zich niets aan trekken van een uitspraak van de rechter. ,,U zet die dag ge woon verkeersregelaars in om de rally toch door te laten gaan zonder dat het parcours offici eel is afgesloten voor het overi ge verkeer. Wij vinden dit eng en vreemd en zeker geen voor beeld functie voor een gemeente bestuur." Volgens Hegger toont het colle ge hiermee ook geen respect voor de verantwoordelijkheden van het waterschap. Het water schap vindt dat de veiligheid in het geding is. „Dit negeert u ge woon." Hegger vraagt zich af of het da gelijks gemeentebestuur werke lijk van plan is dit staaltje van ongehoorzaamheid tegen de ge vestigde rechtsorde door te zet ten. „Daarmee zou je ook een vrijbrief kunnen geven voor bur gerlijke ongehoorzaamheid op tal van onderwerpen. Ik vind een dergelijk voorgenomen han delswijze bestuurlijk onvolwas sen gedrag. Kinderen met een dergelijk gedrag zou je afstraf fen." Volgens burgemeester J.F. Mul der loopt Progressief Hulst veel te hard van stapel. „Het enige dat we doen is het bekijken van mogelijkheden voor het door gaan van de rally als de recht bank het besluit van hei; schap bekrachtigd. We nog geen verkeersregels we kunnen dit doen. Dege te heeft immers ook ee: verantwoordelijkheid op: bied van veiligheid, is de rally van toeges waarde voor Hulst." Fractievoorzitter J. (CDA) vindt de mogelijk van verkeersregelaars ook dubieus als daarraeei spraak van de rechter wind wordt geslagen. eerst de uitspraak van ter afwachten en dan_ verder", reageert Mulder. Het college wil de Sticht tosport Promotie Nederk vergunning geven voord op 24 april. Het collej dat de veiligheid voor mers, toeschouwers en verkeersdeelnemers is g deerd. Aangepast Op aandringen van het ge tebestuur heeft de org;: het parcours aangepast,; e verharde deel van de Bo; dijk in Lamswaarde is parcours gehaald vanwa wezige natuurwaarden.!; Ie schade aan bermen m kosten van de organisati steld. Ook voldoen de auto's a milieu-eisen en wordeni wonenden van het pi door de organisatie ruin voren op de hoogte gebn; „Jaarlijks trekt de rally: te den toeschouwers en zorg daarom voor een bel economische stimulans ra regionale midden- ent drijf en de horeca", stel W. Het waterschap wei^— ter als wegbeheerder de af te sluiten. De organisatie van de heeft tegen de weigering; waterschap om een vert sluit te nemen beroep kend bij de rechtbank. Het ontwerp besluit overs 2 gunning ligt tot en met! 2 ter inzage op het stadsk door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De zomer is voor de Zeeuwse musea het hoogseizoen. De meeste zijn 's winters zelfs gesloten. Daar van heeft het Zeeuws Maritiem Muzeeum Vlissingen gebruik ge maakt. Onder de titel 'Zeeuwse stukken' toont het tot en met 18 april de maritieme topstukken uit collecties van andere Zeeuw se musea en instellingen. De expositie is niet alleen liet re sultaat van een rooftocht'''- dat woord gebruikte directeur Wil- bert Weber gisteren tijdens de officiële opening. Het idee is eer der ingegeven door zijn immer voortdurende queeste naar de Zeeuwse ziel. Die zit volgens Weber verborgen in het Zeeuws erfgoed. Dus ook in het maritie me erfgoed. Niet alleen het pu bliek in Zeeland, maar ook mu sea, openbare instellingen en overheden weten te weinig af van dat erfgoed. Dat is Weber nog eens goed gebleken tijdens de samenstelling van de exposi tie. Blik „We denken altijd dat alles wat van ver komt beter is", vertelt hij. „Ook het Muzeeum richt bij de zoektocht naar het Zeeuwse maritieme erfgoed de blik vaak buiten de provincie. We denken dat de topstukken bij musea in Rotterdam, Amsterdam en Ant werpen te vinden zijn. En bin nen Zeeland denken we dat al les zich in Vlissingen en Middel burg bevindt. De afgelopen maanden heb ik ontdekt dat we in Zeeland veel meer in huis heb ben dan ik dacht. En met mij zijn vele instellingen ook tot die ontdekking gekomen. Gewoon (Advertentie) DVD-spaaractie Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. Iedere dag verschijnt er een andere letter in de A> krant die samen het woord "acteur" vormen Deze actie loopt heel de maand februari. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t/m 21 februari. Dijkverzwaring langs Walcherse kust (1938), collectie Waterschap Zeeuwse Eilanden. omdat ik ze gevraagd heb of ik. hun topstuk op het gebied van de maritieme schilder- of teken kunst mocht lenen. Het stuk waar ze het meest trots op zijn. Daardoor hebben ze zich moe ten bezinnen op wat ze precies in huis hebben." Weber kreeg werk van zestien instellingen en één particulier, waaronder het Zeeuws Mu seum, het Zeeuws Genootschap, het gemeentearchief Vlissingen, het Visserijmuseum in Bres- kens, het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschappen, de gemeente Terneuzen en het Waterschap Zeeuwse Eilanden. In de toelichting bij de werken staan hun namen dikgedrukt, niet die van de kunstenaars, al zitten daar bekenden tussen als Jan Frederik Schütz, Hans Hee- ren, Willem Vaarzon Morel sr en Wim Vaarzon Morel. Topper ,We benadrukken waar het werk vandaan komt", legt We ber uit. „Moet je kijken wat we in Zeeland allemaal in huis heb ben, dat is wat we met deze ten toonstelling willen onderstre pen. Daarbij komt dat we aan de in stellingen zelf hebben overgela ten het stuk uit te kiezen waar ze het meest trots op zijn. Dat kan om kunstzinnige redenen zijn. Van het Historisch Mu seum De Bevelanden hebben we een prachtig werkje gekregen dat is toegeschreven aan Adarp Willaerts. Echt een topper uit de collectie. Het Maritiem Mu seum Zierikzee daarentegen heeft een werk van Jacob Spin uitgeleend. Misschien artistiek gezien niet het beste dat ze heb ben, maar het vertelt het ver haal van de rede van Zierikzee en hoe scheepskapiteins kunste naars vroegen hun schip uit te beelden. Het toont dus ook de trots van de schipper. En van het Stadhuismuseum in Zierik zee kregen we de oudste afbeel ding van een haringbuis in de Benelux, uit 1595. Natuurlijk zijn ze er trots op dat ze dat heb ben." Juweeltje Weber hoopt dat de tentoonstel ling bezoekers aanspoort de mu sea en instellingen te bezoeken foto Lex de Meester die het werk hebben afgestaan. „Van het Brouws Museum in Brouwershaven hebben we een juweeltje gekregen van Willem Jan Willemsen. Zij hebben echt een verrassend mooie collectie, terwijl maar weinig mensen dat weten. Dit is maar één voor beeld. Wie de rest wil zien, moet er naartoe. Wij pretenderen een provinciaal museum te zijn. Met deze expositie maken we dat waar We geven een overzicht van werk van andere instellin gen en wijzen het publiek daar mee duidelijk op de waardevolle dingen die ze daar hebben." Expositie: Zeeuwse stukken, t/m 18 april in hel Muzeeum in Vlissingen, open ma t/m vri van 10-17, za en zo van 13-17 uur. door Marianne van de Polder DOMBURG - Ranke mensfigu ren en abstracte kippen; beeld houwster Marian van Puyvelde uit Nieuw-Haamstede maakt ze alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Na twintig jaar ico nen schilderen, is ze aan de slag gegaan met brons. Dat bevalt haar uitstekend. Ze exposeert haar beelden samen met de schil derijen van Rien Kraayenbos en Andrzej Wawrzyniak tot 23 mei in de Duingalerie in Domburg. De opening is morgen. Hoe Van Puyvelde aan haar on derwerpen komt, weet ze niet. „Ik maak eerst gewoon een beeld, van klei of was. Daarom heen maak ik een gipsmal, en die gaat vervolgens naar de gie ter. Het is altijd verrassend hoe iets eruit komt. Soms toont het totaal anders, maar meestal komt het nog wel overeen met wat ik in gedachten had", ver telt ze over haar werkwijze. „Ik ben altijd heel positief, er komt niets negatiefs uit mijn handen. Ik vind het leuk als mensen langs mijn kunst lopen en dan iets hebben van: ik kijk naar iets geks." Wat mensen over haar kunst vinden, vindt ze ver der helemaal niet belangrijk. „Ik maak de dingen allemaal voor mezelf", zegt de beeld houwster. De soms in de beel den opduikende groene kleur past aardig bij de schilderijen van Kraayenbos. Intuïtie Rien Kraayenbos uit Rotterdam werkt vanuit zijn intuïtie. „Ik begin meestal met wat losse flod ders. Dan werk ik vrij ongecon troleerd eigenlijk. Er ontstaat dan een chaos, en daar ga ik ver volgens in ordenen. Soms maak ik veel lagen over elkaar. Bij mij gaat het om sfeer, ik schilder vanuit mijn gevoel. Vroeger werkte ik heel realistisch, nu gaat dat heel anders. Er komt niet altijd wat, maar als er wat komt, gaat het schilderen heel makkelijk. Het gaat in golven dus eigenlijk. Soms is alleen een bepaalde kleur al een aanlei ding om te beginnen met wer ken. Verder ben ik gefascineerd door de ingreep van de mens in de natuur", vertelt de kunste naar, die het liefst acrylverf ge bruikt. Titels geeft hij zijn crea- Werk van Rien Kraayenbos (boven) en Marian van Puyveli Duingalerie. foto MechteldJ ties wel, maar puur omdat het nu eenmaal praktisch is dat het beestje een naam heeft. Omdat hij niet met een bepaald voorne men begint, is het altijd afwach ten wat eruit komt. Kraayenbos: „Ik denk eigenlijk constant: waar komt dat nu vandaan? Ik beschouw schilderen als een soort avonturenreis. Ik begin er gens aan en ik weet totaal niet waar ik terecht zal komen. Ik schilder puur de dingen die ik wil. Het gaat me om de bevredi ging die het me oplevert. En de verbazing ook. Als ik die niet meer zou hebben, zou ik gelijk stoppen denk ik." De derde kunstenaar die werk bijdraagt aan de expositie is Andrzej Wawrzyniak, een Pool die al vele jaren in I t woont. Daar doceert hij» de kunstacademie. Uit& schilderijen die in Donib. tentoongetseld, blijkt geod op de hoogte is1 kunstgeschiedenis. Met' dendaagse blik, grijpt 2^ op stromingen als impr® me en kubisme. Dat t meestal in mooie warn* ren. Een enkele keer niet, zoal lichte impressie die hij3 op doek heeft gegeven t? burg. De expositie in de DuwV* de Badhuisweg 2 in DonM morgen om 16 uur en is zien Open dagelijks vat uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 66