EP'ers storten teveel reiskosten niet terug Hongarije trekt de broekriem aan W - PZC Gerhard Schroder stapt op als partijvoorzitter SPD sa 1k—-- Franse boerenbond verdacht van fraude Gedragscode wordt op grote schaal geschonden Rellen op Haïti 'Fawlty Towers' bestaat in Zuid-West-Engeland Protesten tegen Navo-top in München Doden bij aardbevingen Vogelgriep maakt weer een slachtoffer in Azië I Vloed verrast kokkelzoekers Mickey Mouse-tekenaar overleden Leger Nepal doodt rebellen Wrakken bedreigen Stille Oceaan Steden Afrika straks sloppenwijk ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS zaterdag 7 februari 2004 Hnnr Hans Gertsen BRUSSEL - Een aanzienlijk deel van de Nederlandse Euro- wrlementariërs neemt de eigen 'edragscode niet serieus en wei gert te veel ontvangen reiskos tenvergoedingen terug te stor ten in de kas van het parlement. In 2002 hebben slechts 13 van de 31 Nederlandse EP'ers dit daadwerkelijk gedaan, zo blijkt - uit een opgave van het parle- "4 ment. i'rj Vooral ter rechterzijde van het politieke spectrum lijkt men jj niet erg scheutig met terugbeta- i„ len 1B GroenLinks (4 leden), de PvdA (6) en de SP (1) namen het leeu- r wendeel, ruim 61.500 euro van ai de 62.299,77 euro die Nederland se EP'ers in 2002 terugstortten, voor hun rekening. De 4 Groen- Linksers stortten in 2002 ruim 14.850 euro terug; de 6 PvdA'ers tonen ruim 36.000 euro en de SP'er Erik Meijer hield zelfs 5: ruim 10.500 euro over van de et riante reiskostenvergoeding van 1 het Europees Parlement. h Twee andere leden stortten sa men ongeveer 750 euro terug in de kas van het parlement. De overige 18 leden hielden blijk baar geen cent over, want zij ga ven niets terug. „Verbazingwek kend", vindt Erik Meijer. „Als je een eersteklas treinkaartje neemt, hou je nog meer dan de helft van het bedrag dat je mag declareren over." In mei 1999 spraken de lijsttrek kers van alle Nederlandse par tijen die dat jaar aan de Europe se verkiezingen deelnamen af om vrijwillig afstand te doen van wat overblijft van de zeer riante reiskostenvergoedingen van het EP. Ze ondertekenden een gedragscode die voor alle zit tende Nederlandse leden van het EP geldt. Naar nu blijkt lapt een aanzienlijk deel van de EP' ers die code aan zijn laars. Uiteenlopend Arie Oostlander (CDA) ontkent dat overigens. Volgens hem heb ben de grote verschillen te ma ken met de sterk uiteenlopende wijze waarop parlementariërs met declaraties omgaan. „De een declareert blijkbaar alles wat hij kan declareren en stort vervolgens terug wat hij niet no dig heeft. De ander declareert al leen wat hij nodig heeft. VVD'er Jules Maaten zegt dat 'het zou kunnen' dat zijn zes man sterke delegatie nog weinig of niets aan te veel ontvangen reiskostenvergoedingen over 2002 heeft teruggestort. „Ner gens staat wanneer je dat moet doen, dus misschien wachten sommigen op het eind van hun mandaat." Het CDA noch de WD heeft over 2002 verantwoording afge legd over de wijze waarop ze met de onkostenvergoedingen zijn omgegaan, hoewel in de ge dragscode is vastgelegd dat er jaarlijks verslag van gedaan moet worden. Volgens Max van den Berg (PvdA) handelen veel CDA- en WD-parlementariers in strijd met de gedragscode door niets terug te betalen. GPD van onze redactie buitenland LONDEN - Basil Fawlty leeft. Een Britse hotelhouder heeft geweigerd een gast een glas leidingwater te serveren en moet dat nu bekopen met veel slechte publiciteit. Sally Burchell beklaagde zich bij Anthony Cobley, de mana ger van het driesterrenhotel Atlantic in Newquay in Zuid- West-Engeland, omdat het personeel in het hotel van het restaurant weigerde haar een glas leidingwater te brengen bij haar diner. Mevrouw moest maar een fles mineraal water bestellen. The Daily Telegraph citeerde gisteren uit de brief waarmee Cobley reageerde. De brief lijkt geschreven door de weinig tactvolle hotelier die John Cleese in Fawlty To wers speelde. „Ik voel de be hoefte u inzicht te verschaf fen in de manier waarop de moderne wereld werkt", schrijft Cobley, „Ik koop water van het waterbedrijf Ik koop de gla zen waarin het water wordt geserveerd. Ik koop het ijs dat in het water zit en ik koop de arbeid om het water te serveren. Ik zorg voor de luxueuze omgeving waarin het water kan worden gedron ken en ik betaal voor de ar beid en het materiaal waar mee het glas wordt afgewas sen nadat u het heeft ge bruikt. En u vindt dat ik dit alles gratis ter uwer beschik king moet stellen." En. „Aangaande uw opmer king dat u nooit meer naar het Atlantic zult komen, wil ik alleen maar zeggen dat ik uitstekend zonder klanten kan die alleen maar water drinken en dan beginnen te klagen omdat ze ervoor moe ten betalen." AP 1PORT-AU-PRINCE - Gonaïves, en| de vierde stad van Haïti, is in n handen van een groep gewapen de tegenstanders van president Jean-Bertrand Aristide. Die besloot gisteren politiever- sterking naar de stad te sturen T- om de orde te herstellen en de li bevolking te beschermen. De rebellen van het Revolutio- 5 naire Verzetsfront van Artiboni- te eisen het aftreden van Aris- le. Gisteren trokken ze zwaar vrapend door de stad. Donder- dag namen ze de gevangenis in en bevrijdden ze alle honderd ge detineerden. ANP/AFP Papoea NABIRE - Een reeks zware aardbevingen in de Indonesi sche provincie Papoea heeft gis teren aan 26 mensen het leven gekost. Zeshonderd mensen raakten gewond en de materiële schade is groot. De stad Nabire, aan de noord kust van de provincie, is het zwaarst getroffen. Honderden huizen stortten daar en het vliegveld, bruggen en wegen raakten beschadigd. Ook het ziekenhuis van de stad heeft zware schade opgelopen. Veel gewonden zijn in tenten onder bracht. )c bevingen schrikten Papoea op in de vroege morgen. De zwaarste aardschok duurde ongeveer aan halve minuut en Jad een momentmagnitude van Het epicentrum lag enkele kilo stère van Nabire. AP MÜNCHEN - De Duitse oproerpolitie arresteert een demonstrant tijdens een beto ging tegen de vergadering van Navo-ministers en de aanstaande veiligheidsconferen tie in München. Een paar honderd mensen nam gisteren deel aan de demonstratie. Op de top hebben de ministers van Defensie van de Navo-landen gisteren een stap gezet in de richting uitbreiding van de missie in Afghanistan. Nederland is een van de lan den die bereid zouden zijn militairen naar vijf provinciesteden te sturen. Ook Italië, Groot-Brittannië, Turkije en Noorwegen zouden troepen willen sturen naar de Af ghaanse provincie. De door de Navo geleide vredesmacht Isaf is tot nu toe alleen ac tief in de hoofdstad Kaboel en de stad Koendocz in het noorden, waar het relatief rus tig is. foto Alexandra Winkler/RTR van onze redactie buitenland GENEVE - De vogelgriep in Azië heeft gisteren een achttien de slachtoffer gemaakt. In Viet nam overleed een zesjarig meis je aan het virus, dat inmiddels in 56 van de 64 regio's van dat land is ontdekt. Zeker zeventien mensen in Vietnam zijn besmet met het H5Nl-virus. De overige sterfgevallen deden zich voor in Thailand. De vogelgriep heerst in tien Aziatische landen, waar in to taal meer dan vijftig miljoen vo gels zijn afgemaakt. Thailand probeert het verbod op de import van Aziatisch kip penvlees in de Europese Unie te omzeilen. De kans is groot dat duizenden tonnen Thais kippen vlees toch op de Europese markt komen Daarvoor heeft voorzit ter Odink van de Nederlandse Pluimveeverwerkende Industrie (Nepluvi) gisteren gewaar schuwd Volgens hem verkoopt Thailand het vlees aan Polen. Daar krijgt het een andere verpakking en wordt het doorgestuurd naar bij voorbeeld Duitsland of Neder land, aldus Odink. Nepluvi heeft inmiddels bij de Neder landse autoriteiten aan de bel getrokken Vaccin Het vaccin dat is ontwikkeld om kippen te beschermen tegen de vogelgriep is mogelijk onbruik baar. De virusvariant waartegen het vaccin is ontwikkeld, blijkt zich inmiddels te hebben veranderd, waardoor het mogelijk is dat het vaccin onvoldoende werkt, zo zei directeur Koch van onder zoekscentrum CIDC in Lelystad gisteren ANP/AFP/DPA/GPD van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse bondskan selier Gerhard Schroder stapt op als voorzitter van de so ciaal-democratische partij SPD. Dat maakte de regeringsleider gistermiddag op een onver wacht bijeengeroepen persconfe rentie in Berlijn bekend. Schroder motiveerde zijn be sluit 'in het belang van het her vormingsproces' in de Bondsre publiek Ook binnen de SPD is veel kritiek op de plannen van de regering om de economie uit het slop te halen Samen met Schroder gaf ook SPD-secretaris-generaal Olaf Scholz zijn post op. Die zou de hervormingen slecht hebben 'verkocht'. De partij doet het in de peilingen beroerd, terwijl er een reeks van deelstaatverkie zingen aankomt. Schroder zei dat hij zich op zijn taak als kan selier en regeringsleider wil con centreren. De huidige partijvoor zitter wil zijn functie eind maart op een buitengewoon par tijcongres overdragen, Schroder stelt voor SPD-fractie- voorzitter Franz Müntefenng als vervanger aan te wijzen. Vol gens hem is de 64-jarige Müntefering de juiste man om vaart achter het hervormings proces te zetten. Schroder is par tijvoorzitter sinds 1999, toen hij Oskar Lafontaine opvolgde. Bij de sociaal-democraten is een heftige discussie gaande over een eventuele kabinetshervor ming en over de presentatie van de hervormingsplannen. Vele le- den vinden de voorstellen een aantasting van verworven rech ten. Belasting Het hervormingspakket 'Agen da 2010' snoeit flink in de socia le voorzieningen en in de uitga ven voor de volksgezondheid. Verder wordt de arbeidswetge ving veranderd en het belasting stelsel hervormd. Oppositieleidster Angela Mer kel van de CDU noemde de stap van Schroder 'een verlies van au toriteit over de hele linie'. Het is het begin van het einde van deze regering, aldus de christendemo- crate. De invloedrijke minister-presi dent van de deelstaat Beieren, de CSU'er Edmund Stoiber, zei in een reactie: „Wie zijn partij niet kan overtuigen, die kan de bevolking ook niet overtuigen." Volgens Stoiber heeft Duitsland dringend behoefte aan een nieu we regering. ANP LONDEN - Chinese immigranten hebben het zoeken naar kokkels aan de Engelse kust met de dood moeten be kopen. Een groep van ruim dertig mensen werd verrast door de plotseling opkomende vloed, toen ze aan de kust in Morecambe Bay, Lancashire, schelpdieren zochten. De politie van Lancashire heeft bevestigd dat er zeker achttien mensen, zestien mannen en twee vrouwen, zijn omgekomen. Veertien anderen overleefden ternauwer nood het hachelijke avontuur. Het gebied staat bekend om verraderlijke stromingen en drijfzand. ANP LOS ANGELES - De prominente Disney-tekenaar John Hench is op 95-jarige leeftijd in Californië overleden. Hench bezweek aan een hartaanval. Hij werkte sinds 1939 voor de Walt Disney Company. Hij was een van de tekenaars van films als Dombo. Peter Pan en Fantasia. De meeste bekendheid verwierf Hench als de officiële te kenaar van Mickey Mouse-portretten. Na de dood van Walt Disney in 1966 werd Hench verant woordelijk voor de bouw in 1971 van het pretpark Disney World in Florida. ANP DHIMAN - Nepalese militairen hebben gisteren in een vuurgevecht met maoïstische opstandelingen zeker negen tien rebellen gedood. De militairen voerden een aanval uit op een kamp van de linkse guerrilla's De gevechten hadden plaats in Dhiman. Het geweld is geëscaleerd sinds de rebellen, die strijden voor een com munistische staat, in augustus de vredesbesprekingen met de regering afbraken. Sinds 1996 zijn meer dan 8800 mensen omgekomen door het conflict. ANP/RTR/AFP SUVA - Er liggen 857 scheepswrakken uit de Tweede We reldoorlog op de bodem van de Stille Oceaan en die vor men een tikkende tijdbom Zodra ze gaan lekken, is het milieu en het levensonderhoud van tal van eilandbewo ners in gevaar. Dat heeft een regionale milieuorganisatie gisteren bekendgemaakt Het gaat om Japanse en Amerikaanse schepen. Vaak zit ten ze vol olie. De wrakken zijn in kaart gebracht sinds de USS Mississmewa in 2001 olie begon te lekken. De Amerikaanse marine heeft uiteindelijk miljoenen liters olie uit het schip gepompt AP DAR ES SALAAM Steden in Oost-Afrika groeien zo snel dat ze over een paar jaar hoofdzakelijk bestaan uit sloppenwijken. Dat heeft de directeur van de VN-huisveS- tingsorgamsatie Habitat gisteren gezegd in het Tanzani- aanse Dar es Salaam, de snelst groeiende stad van Afrika Er zijn dringend maatregelen nodig om de stroom mensen die naar de stad trekt aan banden te leggen, zei A. Tibaiju- ka. Ook moet de overheid zorgen voor goedkope huisves ting en leefbare steden. AP door Henk Glimmerveen PARIJS - De grootste boeren bond van Frankrijk, de Fnsea, is in het verdachtenbankje terecht gekomen. Onderzoeksrechter Henri Pons verdenkt de bond van misbruik van gemeenschaps geld en heeft de vorig jaar afge treden voorzitter Luc Guyau in staat van beschuldiging gesteld. Hetzelfde is de algemeen secreta ris Yves Salmon overkomen. De maatregel is een indirect ge volg van een onderzoek van de Franse Rekenkamer naar de fi nanciële handel en wandel van de Fnsea. Vier jaar geleden sig naleerde de Rekenkamer een aantal merkwaardige feiten bij de bond en publiceerde die in zijn jaarrapport Maar zoals veel zaken die de Rekenkamer boven water haalt, verdween ook het Fnsea-rapport in een diepe la. Daar zou het nu nog lig gen, ware het met dat een kleine organisatie van graanproducen ten een aanklacht tegen de bond indiende Toen het balletje een maal rolde, was er geen houden meer aan. Iedere Franse boer betaalt jaar lijks een bijdrage aan de staat; ongeveer te vergelijken met tot voor kort de contributie aan het Landbouwschap in Nederland. Die bijdrage is officieel bedoeld voor wetenschappelijk onder zoek door het Instituut voor Graan en Veevoer (ITCF). Een deel van de opbrengst wordt evenwel doorgesluisd naar de privé-ondememing Uni- grains die voor 23 procent in handen is van de producenten van tarwe (AGPB). Deze organi satie is op haar beurt weer nauw verbonden met de Fnsea. En om het allemaal nog ingewik kelder te maken: Unigrains, ITCF' en AGPB hebben een en dezelfde voorzitter, dezelfde dfc? de boerenbond Fnsea leidt. Volgens Guyau is er niets aan de hand: „We hebben al die tijd zo gefunctioneerd en dat gebeurde met toestemming van zowel de ministers van Landbouw als van Financiën." De bond heeft geld nodig om boeren die in fi nanciële moeilijkheden verke ren, de helpende hand te bieden, zo zei hij. De Rekenkamer was in zijn rap port tot' de conclusie gekomen dat de kas van Unigrains wél heel royaal was gevuld. Er'zat een bedrag in dat net zo groot was als alle boeren vijf jaar lang aan belastingen aan de staat hadden betaald Terwijl het wetenschappelijk in stituut - voor wie al dat geld was bedoeld - zo weinig eigen onderzoek deed. GPD (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Sc heides tr aal 98. Postbus 230. 4380 AE Vl.ss.ngen Tel: 0118-417500. Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150. 4870 AD Etlen-Leur Tel: 076-5083594. Fax: 076-5083501 inf oObleijenbergbv. nl www,blei|enbergbv.nl BOEDAPEST - Een 'klantvrien delijke overheid', dat belooft de nieuwe Hongaarse minister van financiën Tibor Draskovics de Urger. Als zo'n overheid er Daadwerkelijk zou komen, is at een verzachting van de bitte- w pil die Draskovics verder pre senteert: een bezuinigingspak- et van 710 miljoen euro. De huidige bezuinigingen zijn vooral het resultaat van enkele jaren grootmoedig geld uitde len. Dat beleid werd ingezet on der de vorige conservatieve rege ring die onder meer in een klap de minimumlonen verdubbelde, en werd voortgezet onder de hui dige socialistische regering. De ze voerde bij haar aantreden nogmaals massieve loonsverho gingen door voor onder meer on derwijspersoneel en werkne mers in de gezondheidszorg. De grootste begrotingslast betreft de gesubsidieerde hypotheekre geling, die het voor huizenko pers mogelijk maakte tegen ui terst aanlokkelijke rente te le nen. Die regeling werd eind decem ber al afgeschaft, maar dat bleek als bezuinigingsoperatie niet genoeg. Het begrotingste kort is inmiddels opgelopen tot bijna zes procent van het natio nale inkomen, veel te hoog met het oog op de invoering van de euro, die Hongarije voor 2008 had gepland. In een gesprek met buitenlandse journalisten wees Draskovics er gisteren op dat het Hongaarse begrotingstekort niet erger is dan dat van buurlanden als Po len, Tsjechië en Slowakije. Bo vendien, aldus de toekomstige minister, zijn de overige econo mische voorwaarden redelijk gunstig. „Ons economisch diep tepunt was begin 2003. Daarna is de industriële productie ge groeid, net als de export en in vesteringen." Oeso-rapport Volgens een recent rapport van de Organisatie van Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (Oeso) bedroeg de gemid delde economische groei van Hongarije afgelopen jaren 4,25 procent, ver boven het Europese gemiddelde Ook de relatief lage werkloosheid van rond de 6 pro cent plaatst Hongarije in een gunstige positie. Een deel van de bezuinigingen moet komen uit de afslanking van het overheidsapparaat. Daarnaast wil Draskovics her vorming van de gezondheids zorg. Nu al staat vast dat dat niet eenvoudig wordt. De rege ring wil een deel van het sys teem privatiseren, maar daar verzetten artsen en oppositie zich tegen. GPD (Advertentie) 1 IA 1 1 IA 1 S O 1 SI t 1 EREVEIINGEMSTRAATISH HOI XX ZIERIKZEE Til. 0111 - 45 07 10 www.porskeukeks.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5