Aanpak drankmisbruik jeugd PZC PZC Ombudsman berispt Schouwen-Duiveland - Hoge wenkbrauwen en weinig lipstick V rij e tij dscent r um Zep op zijn vroegst open in begin 2006 13 Proefproject in Renesse en Zandvoort deze zomer van start Taakstraf voor Zaamslaggenaar Heling rubberboot niet bewezen Geomantievereniging opgericht Vlissinger (18) mishandeld Parkeercontroleur bespuugd Maand cel voor drankrijder zaterdag 7 februari 2004 tonr Melita Lanting f ZIERIKZEK - Het overmatig al- f coholgebruik onder vakantievie- E' rendc jongeren in Renesse 'f wordt aangepakt. De gemeente f' Schouwen-Duiveland doet mee met een proefproject van het Na tionaal Instituut voor Gezond heidsbevordering (NIGZ) om het alcoholmisbruik onder de j; jeugd te beteugelen. 2 bet project is gebaseerd op het f 'samen staan we sterk' principe. *l begemeente, horeca, campingei- e genaren en de verslavingszorg moeten samen een plan beden- ken gericht op de situatie in Renesse 'r boe wel het project deze zomer moet lopen, zijn de plannen nog W niet erg concreet. „Ik kan er nog met veel over vertellen", zegt projectleider J. Huige van het NIGZ. „Ik moet nog met de be trokken partijen praten. Het be langrijkste is dat we afspreken G wat we wél en wat we niet gedo ld gen." Het proefproject richt zich op Renesse en Zandvoort omdat daar in de zomer grote groepen jongeren verblijven. „We ken- nen allemaal de verhalen van Wildplassers en geluidsoverlast. Dat is zeer hinderlijk, maar we praten wel over een economisch f. belang. Met het project moet de i: toerist de ruimte krijgen en tege- B lijkertijd moet de overlast voor de bevolking teruggebracht wor- Het project moet voldoen aan Een aantal basisprincipes: hand- 'f, haven van de wet, beperken van w 'de verkrijgbaarheid van alcohol I n jongeren die teveel drinken direct aanpakken. -Schouwse stranden De gemeente ziet het project als een goed vervolg op het jaren- lang gevoerde beleid. Afgelopen f zomer trokken teams van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) nog e' over de Schouwse stranden om jongeren te attenderen op de ge- Taal REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax; 0111-454657 E-mail, redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans All Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET wvwpzc.nl E-mail: web@pzc.nl *"orgklachten: ^800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- burende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur varen van overmatig drankge bruik. Secretaris R. Oudesluis van de stichting Horeca Renesse reageert verrast op het plan. „Ik weet nog van niets. Maar op zich is het wel toe te juichen. De horeca wordt vaak in een kwaad daglicht gesteld. Niet al leen de horeca verkoopt drank, maar ook de supermarkten. Die moeten net zo goed in de gaten gehouden worden want wij zien maar al te vaak dat jongeren al flink aangeschoten onze zaken binnenkomen." Oudesluis bena drukt dat de horeca in Renesse al langer bezig is om de overlast terug te dringen. „Wij hebben een meldpunt over last ingesteld. Daar kan ieder een met een klacht terecht. Als bijvoorbeeld een klacht bin nenkomt over te harde muziek kunnen we daar gelijk op rea geren. Wat wij jammer vinden is dat vaak heel snel met de vinger naar de horeca wordt gewezen. Ik denk dat de stichting Horeca Renesse daarom best wil mee werken aan zo'n plan, maar zo als ik zeg; we zijn nog niet bena derd Het pilotproject loopt de hele zomer. Daarna wordt het door de Universiteit van Maas tricht geëvalueerd. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter B. Doore- waard Boekhout legde een 19-ja- rige jongen uit Zaamslag zestig werkstraf op, waarvan de helft voorwaardelijk, vanwege bel spoor van vernielingen dat hij achterliet op 22 december 2002 in Hengstdijk. Samen met een leeftijdsgenoot uit Zaamslag had de verdachte na cafébezoek stomdronken in gebroken in een kaaswagen. Ook hadden ze drie fietsen weg genomen. Daarnaast hadden ze uit balorigheid een caravan be schadigd. „U heeft met uw zatte kop veel mensen ellende be zorgd. Zij zitten met de scha de", benadrukte de politierech ter. De verdachte zei zich niets meer te herinneren. „Ik wist nietmeerwatikdeed." Marijke Reuser laat zien dat grimeren een secuur werkje is dat veel concentratie vereist. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Voor een goede theater voorstelling zijn veel onderdelen bepa lend. Met tekst, spel en regie moet het prima in orde zijn. Een theaterdier als Marijke Reuser uit Zierikzee weet daar alles van. Maar naast tekst, spel en re gie zijn er volgens haar nog meer zaken van essentieel belang. Grime is er één van. Reuser geeft deze weken twee workshops grimeren in de stijl van de rococo-periode (1720-1775). Zij doet dat op uitnodiging van de Stich ting Historische Spelen Zierikzee. De nieuwe productie 'De Wonderdokter' speelt zich af in die tweede helft van de achttiende eeuw. Dat is een heel andere periode dan de tijden waarin de voor gaande producties 'Het Oproer' (1472), 'De Ridderslag' (1304) en 'Dijkval' (1528) zich afspelen. Dat is reden voor de grimeploeg van de Stichting Histori sche Spelen zich te verdiepen in de ken merken van de rococo. „Het is de laat ste periode van de barok, maar ken merkt zich door de verfijning. De roco co is minder bombastisch dan de barok. Wel veel opsmuk, maar luchtiger en minder nadrukkelijk", vertelt Reuser. Vertaald naar de grime houdt dit in dat de welgestelden in de tijd van 'De Won derdokter' hun gezicht een bleek/rozige tint gaven met weinig contrasten. Oog schaduw is dus note done maar stevige contouren oftewel zwarte omlijningen mogen wel. Weinig contrasten houdt ook in: geen lipstick. In dit geval moet Reuser afwe gingen maken tussen theatrale belan gen en hetgeen de historie voorschrijft. „De bezoekers bovenop die grote tribu ne moeten tenslotte ook nog enig onder scheid in de gezichten kunnen zien", zegt Reuser. Zij adviseert haar cursis ten die lippen dan toch maar wat aan te zetten. Een specifiek onderdeel is het wegwer ken van de wenkbrauwen. Het bleek een kenmerkend schoonheidsideaal de eigen wenkbrauwen te verdoezelen en die te vervangen voor een veel hoger ge tekend boogje boven de ogen. „Dat is nog een heel gedoe. Met zogeheten eye brow-plastic of putty werk je de wenk brauwen weg", demonstreert Reuser met het plakkerige spul dat ze heeft in gekocht bij Kip Co, een speciaalzaak voor grime-artikelen in Vlissingen. De elf deelnemers aan de workshop mogen het ook eens proberen. De grimeuse zet de cursisten het liefst zoveel mogelijk zelf aan het werk. Ze proberen de op drachten op elkaar uit. Simpelweg doen leert immers het snelst. De belangrijkste kenmerken van de gri me voor de 'rijkelui' in 'De Wonderdok ter' heeft Reuser hen deze week bijge bracht. Bij de tweede sessie, donderdag, besteedt ze nadere aandacht aan het schminken van 'het volk' en traint ze de deelnemers in het grimeren op tempo. Met ruim honderd spelers moet er uiter aard wat vaart in zitten. Over het alge meen wordt uitgegaan van circa vijftien minuten 'per kop', maar dat is heel glo baal. „Bij ouder maken kan er meer tijd mee gemoeid zijn en bij het grimeren van een groep zwarte pieten is het een kwes tie van snel-schminken", vertelt Reu ser. Dat geldt ook voor het tegenwoordig zo populaire grimeren van kinderen op rommelmarkten, braderieën en verge lijkbare manifesaties. Volgens Reuser is dat overigens een verhaal apart, Lang niet elke grimeur is in staat aan de lo pende band en onder tijdsdruk allerlei kindersnoetjes te versieren. Zelf koos zij destijds bewust voor een gedegen grime-opleiding, samen met nog enkele mensen van Theatergroep Zierik, waarvan Reuser toen nog deel uitmaakte. „Ik pakte in die tijd alle cur sussen aan die op toneelgebied werden aangeboden; spel trainingen, regie-oplei ding en dus ook grime." Zij toog er tien zaterdagen voor naar Middelburg, kreeg daar les van deskun dige Janny Rieson uit Enschede en leer de er heel veel over basisgrime, mooier maken, ouder maken, fantasieschmink, balletgrime en snorren en baarden plak ken. „Ook daar probeerden we de les- Ook mannen moeten eraan geloven bij de workshops grimeren in de stijl van de ro coco-periode (1720-1775). foto's Marijke Folkertsma sen op elkaar uit en zodoende ben ik nogeens aan het einde van zo'n zater dag zwaar behaard met snor en baard teruggereden naar Zierikzee en daar ca fé De Biet binnen gestapt. Het duurde wel een kwartier voor een vriendin van mij door had dat ik het was", lacht Reu ser. Regie Ze is na een korte adempauze de laatste tijd weer zeer actief op theatergebied en niet alleen wat grime betreft Ze speelde de afgelopen weken een flinke rol in 'De Roep van de Vogel' in 't Spie- geltheater in Middelburg, ze doet de re gie van de productie 'Helden' met jonge ren van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman in Zierikzee, ze gaat een kort toneelstuk regisseren voor het Zeeuws Eenakterfestival in april in Heinkenszand en ze geeft regie-advies aan de Zeeuwse kleinkunstzangeres Jo- sie Kneepkens. Zodra ze zelf in de zaal zit bij een pro ductie, let ze op alle onderdelen. Niet heel fanatiek, maar omdat ze er zelf zo druk mee bezig is, vallen haar gewoon veel dingen op. Een vaak gemaakte fout bij het grimeren bijvoorbeeld; „Grime die ophoudt bij de kaaklijn. Ik vind dat zo jammer, want daarmee wordt met een de illusie doorbroken. Laat die schmink nou doorlopen in hals en even tueel decolleté", zegt Reuser Verder heeft ze de ervaring dat vaak wordt vergeten de handen mee te schminken. Ook ziet ze soms veel te overdadig gebruik van grime. „Een ac trice die de rol van een simpele of be scheiden vrouw speelt, moet je natuur lijk geen felle oogschaduw geven. Dat slaat helemaal nergens op." Maar Reuser heeft ook voorbeelden van voorstellingen waarin de grime precies doet wat hij moet doen: het verhaal en de personages ondersteunen. Dat zag zij bijvoorbeeld in de Zeeuwse kerstpro ductie 'Momo en de tijdspaarders'. „Prachtig zoals ze die grime van die tijd spaarders en van dat schildpadje had den gedaan. Dan besef je weer dat het zo'n wezenlijk onderdeel van de voor stelling is." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De afhandeling en beantwoording van brieven door de gemeente Schou wen-Duiveland moet beter. Ook schort er iets wezenlijks aan de interne klachtenprocedure. Dat constateert de Zeeuwse Ombuds man aan de hand van een klacht die was ingediend door een in woner van de gemeente. Tip lpwpc:t ip u/aan/nnr rlo aomoon. te nu op de vingers is getikt, speelt al sinds 2001. De klager, J. Kiers uit Burgh-Haamstede, kwam in het geweer tegen de bouw van een woning bij hem in de buurt. Zijn bezwaar werd door de gemeente verworpen. Hij ging in beroep bij de recht bank, die zijn bedenkingen wél gegrond verklaarde. Dat was het begin van een intensieve cor respondentie met de gemeente. Of eigenlijk het uitblijven daar- woordde niet naar believen. Tij dens een commissievergadering februari vorig jaar sprak Kiers zijn ongenoegen uit over de hele gang van zaken en eiste alsnog antwoord op zijn vragen. Wet houder L. Geluk-Poortvliet wei gerde dat, aangezien in een eer dere brief van het college vol gens haar alles stond wat ter za ke deed. Bovendien was de kwes tie opnieuw onder de rechter en in dat stadium leek het de wet- Kau/W i;„ merkingen te onthouden. De raadscommissie besloot vervol gens Kiers toch tegemoet te ko men, door uit het fractievoorzit- tersoverleg het gevraagde ant woord te sturen. Daarmee ging de commissie op de stoel van de wethouder zitten en dat mag ook weer niet, zo voegde Kiers het punt toe aan zijn klachten lijst voor de Zeeuwse Ombuds man. Inhoudelijk verwerpt de ombudsman de klacht van de hij de gemeente, inclusief de handelswijze van de verantwoor delijk wethouder, in het gelijk. Anders ligt het met betrekking tot de procedure die door de ge meente is gevolgd voor de afhan deling van de klacht. Een aantal fundamentele eisen voor de correspondentie tussen overheid en burger zijn met voe ten getreden, constateert hij. In middels heeft de gemeente actie ondernomen om de beantwpor- MIDDELBURG - Er zat volgens de Middelburgse politie rechter B. Doorewaard Boekhout een luchtje aan de koop van een rubberboot met buitenboordmotor door een 31-ja rige inwoner van Wemeldinge. De verdachte vertelde dat de boot via internet was aangeboden. De spullen bleken van diefstal afkomstig te zijn. De verdachte zei niet te we ten dat de boot gestolen was. „Ik heb er zevenduizend eu ro voor betaald." Volgens officier van justitie J. Zonder van kon de opzetheling bewezen worden. „De prijs die u heeft betaald wijkt af van de waarde. U bent een kenner, want u bent al eens eerder veroordeeld voor opzetheling." Raadsman B. Vader betoogde dat de politie er in het on derzoek een zooitje van had gemaakt. „Het is geen zuive re koffie, maar er is net geen overtuigend bewijs", oordeel de de politierechter. TERNEUZEN - De Zeeuwse Kosmos. Zo heet de nieuwe vereniging in Zeeland die zich b.ezig houdt met geoman- tie. De oprichtingsvergadering vindt woensdag 18 februa ri plaats in Temeuzen Geomantie was vroeger een waar zegmethode, maar tegenwoordig omvat het onderzoek naar een breed scala van vooral aardse energieën. De acti viteiten van de Zeeuwse Kosmos omvatten voornamelijk wandelingen in de natuur en bebouwde regio's om aard straling, leycentra en leylijnen te ontdekken. Leylijnen zijn energiebanen. De knooppunten van die banen wor den leycentra genoemd. De eerste presentatie van de Zeeuwse Kosmos was op de paranormale beurs in Hulst, afgelopen januari Daar waren volgens initiatiefnemer Joost van der Veer veel mensen die interesse hadden en die lid wilden worden. Daar is nu de kans voor. De op- startvergadering is bedoeld om samen met de belangstel lenden het 'wat en hoe' van de club vast te stellen. De bij eenkomst in restaurant Westkant aan de Scheldeboule- vard in Temeuzen begint om 19.45 uur. VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissinger is gister morgen in zijn woonplaats mishandeld door twee voor hem onbekende mannen. Tussen kwart over vier en half vijf werd hij in het Groenewoud op de grond gegooid en geschopt en geslagen. Hij wist te ontkomen maar op de kruising van de Wal- en de Nieuwstraat werd hij op nieuw te grazen genomen. Nadat twee bekenden van de Vlissinger tussenbeide kwamen, gingen de onbekenden er vandoor in de richting van het Scheldeplein. VLISSINGEN - Een 18-jarige man heeft gisteren in de Badhuisstraat in Vlissingen tot twee keer toe een parkeer controleur bespuugd. De man was het niet eens met de be keuring die hij had gekregen. De man spuugde naar de controleur nadat hij de bon kreeg. Daarna ging hij een ho recagelegenheid binnen. Toen hij de controleur later op het Stadhuisplein weer tegenkwam, spuugde hij hem op nieuw in het gezicht. De controleur heeft aangifte gedaan van belediging. De man is verhoord en moet binnenkort voor de rechter komen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zep heeft vol doende Zeeuwse partners gevon den. Het nieuwe vrijetijds- en zakencentrum wordt gebouwd in de Mortiere. In het centrum komen winkels, horeca, een mu- sic-hall, een kinderparadijs een filmzaal, een fitness centrum en vermoedelijk een voetbalmu seum. De eerste paal moet in de zomer van 2005 de grond in. Op zijn vroegst in het voorjaar van 2006 kan het centrum open. Gister morgen presenteerden project ontwikkelaar RECC uit Breu- kelen en de gemeente de plannen. „Een hele mooie kans voor Middelburg", zei wethou der H Kool. „Zep is uniek in Ne derland". juichte P. Palm van RECC. „Er is draagkracht voor dit initiatief. We hebben vol doende partners in de Zeeuwse markt gevonden." Contracten zijn er nog niet getekend, wel lig gen intentieverklaringen. Het nieuwe centrum voor enter tainment, business en evenemen ten komt in de Mortiere, op het terrein naast de geplande woon boulevard achter de McDo nalds. Bezoekers kunnen een dagdeel in het centrum doorbrengen, er is voor het hele gezin iets te doen. Zep richt zich op amuse ment, maar ook op de zakelijke markt. Een beurshal en een ho tel zijn onderdeel van het plan. Toen de plannen bijna een jaar geleden werden gepresenteerd, reageerde zowel de gemeente Goes als de provincie gepikeerd. In Zeeland zou, naast de Zee landhallen, geen ruimte zijn voor nog een evenementencom plex. „We hebben de plannen laten zien in het steden netwerk", al dus Kool Ze wijst erop dat de provincie de plannen nog wel moet goedkeuren, maar dat die goedkeuring beperkt blijft tot de ruimtelijke aspecten. Kritisch Ook ondernemers in de Middel burgse binnenstad mopperden op het nieuwe initiatief. Ze wa ren bang dat Zep dc klanten weg zou trekken. „We blijven ge matigd kritisch", zegt H. Boers Middelburg (VOM) nu. „Maar er komt een transferium en er wordt samengewerkt met Mid delburgse ondernemers. Dat zijn dingen die voor het cen trum van belang zijn. Als het wordt zoals het nu wordt voorge steld, is het ongetwijfeld een aanwinst. Aan plat plezier heb ben we echter geen behoefte." Om Zep een zeker cachet te ge ven, is een culturele attrastie van formaat nodig, vindt Palm. Een Nationaal Voetbalmuseum is een goede optie. „Er zijn meer dere ideeën, maar dit is mijn fa voriet. Juist in Zeeland, een pro vincie waar weinig voetbal is, zou het een fantastische toeris tische trekker zijn." De initiatiefnemers moeten hun idee volgens Palm snel uitwer ken. „Het moet handen en voe ten knjgen, zodat we kunnen kij ken of het exploitabel is. We moeten in ieder geval niet te vroeg juichen." Concerten De music-hall in Zep is bedoeld voor concerten en evenementen. De hal kan bovendien in het weekeinde gebruikt worden als discotheek. De zaal wordt minimaal tien me ter hoog, volgens Palm een ver eiste voor grote producties. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel de gisteren een 53-jarige inwo ner van Vlissingen conform de eis tot vier weken gevangenis straf, een half jaar rijontzegging en 1010 euro boete voor dron ken rijden en het rijden tijdens een ontzegging In de strafmaat werd meegeno men dat hij zonder rijbewijs reed en in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling. De au to van de Vlissinger werd ver beurd verklaard. De verdachte werd vorig jaar op 24 juli in Ter- neuzen betrapt met een alcohol percentage van 595 microgram, ruim twee keer zoveel als toege staan. De Vlissinger, die in de tentie zit, had aangegeven niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59