'ZC ekening schudt college wakker Buijs wil pijn vissers eerlijk verdelen bij bodemvondsten Berkenhof op de schop 11 Zuid-Holland luidt noodklok over Haringvlietsluizen Geen vertraging nieuwbouw Renesse ipftóeri Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. losten archeologisch onderzoek vallen 550.000 euro hoger uit dan begroot Bmstreden artij NNP last ijeenkomst af Jongen (7) sticht brandje Rotterdammer vast voor mishandeling Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Kleur waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 7 februari 2004 trAliPankow trIKZEE - Er blijkt van al- kmis ie zijn gegaan met de op- ^chtcn en de besluitvorming ^effende het archeologisch ■kernonderzoek op de bouwlo- ïtie in de Korte Nobelstraat in jrikzee. De kosten bedragen -jm 600.000 euro terwijl in de La grondexploitatie werd uit gaan van slechts 52.500 euro. it gemeentebestuur lijkt af te kersen op een 'Nobelgate'-af- zijn als college van B en W néttend geschrokken over de p gang van zaken. Er is heel onduidelijkheid over de be tvorming en opdrachtgeving lover de terugkoppeling naar 1 college", erkende loco-bur- ester G. van de Velde-de Sde gistermiddag tijdens een conferentie. Daar kondigde n onafhankelijk onderzoek In naar de interne gang van za- jnbij dit archeologisch bodem- Herzoek idit moment blijkt onduide- hoe het project is georgani- I, wie de opdrachten voor archeologisch onderzoek (advertentie) -2004- IIreng ons een bezoek en maak kans op een authentieke ets van Rembrandt van Rijn.' I don. 5 februari '04 18.00 - 22.00 vrij. 6 februari'04 13.00 - 22.00 zat. 7 februari'04 11.00- 18.00 zon. 8 februari'04 11.00 - 18.00 Grote Kerk Breda - Kerkplein 2 www.antiqui.nl 0ES - De omstreden bijeen- onist van de Nieuwe Nationale artij (NNP). die vandaag in ïoes zou worden gehouden, aat niet door. t partij, die als extreem-rechts boek staat, wilde vandaag a landelijke ledenwerfcampag- inluiden. Hotel Goes, waar bijeenkomst aanvankelijk )ii worden gehouden, zegde j af nadat de locatie de PZC bekend was ge- aakt.Volgens S. Hagenaars ar. de partij, was er slechts één rhuurder die meldde de NNP et in huis te willen hebben, uit Bt voor demonstranten, antiracismewerkgroep Bra- ihad aangekondigd een protes- ctie te houden. Eerder had de li-Fascistische Aktie (AFA) 11e zaalverhuurders opgeroe- het voorbeeld van Hotel oes te volgen en NNP-bijeen- imsten te weren. Volgens Hage- fiars hadden ongeveer dertig mpathisanten zich aangemeld >orde bijeenkomst. Zij worden wezen naar de NNP-manifes- tie die voor 21 februari in ft op het programma staat heeft verstrekt, wie bevoegd is dat te doen, wat de rol van de provincie hierbij is geweest en in hoeverre het Verdrag van Mal ta de gemeente zaken voor schrijft in verband met archeolo gisch bodemonderzoek op toe komstige bouwlocaties. De con cerncontroller van de gemeente moet binnen tweeënhalve week de antwoorden hierop boven wa ter zien te krijgen. Van de Velde kan nu niet aange ven hoe dit project zo uit de hand kon lopen. Volgens haar zijn andere gemeentelijke pro jecten met archeologisch onder zoek binnen de afgesproken per ken gebleven. Bij de verkoop van de percelen aan de Korte Nobelstraat in de cember 2002 aan Zeeduin B.V. (samenwerkingsverband tussen Faasse Faasse en Roose Make laardij) kwam de gemeente over een dat de kosten van bodemsa nering en archeologie voor reke ning van de gemeente zouden ko men. Voor het archeologisch on derzoek werd advies gevraagd bij de provinciaal archeoloog en op basis daarvan is met het graafwerk begonnen. Vondsten Het bodemonderzoek is uitge voerd door Archomedia uit Nieu- werkerk aan de IJssel. Belang wekkende vondsten als bouwres ten uit de vijftiende eeuw, scha len, pelgriminsignes en een op merkelijk bisschopsbeeldje trok ken brede belangstelling. Enkele genodigden onder wie projectontwikkelaar R. Faasse kregen halverwege het bodemon derzoek een rondleiding langs de graafputten en de archeologi sche vondsten. Eén van de vra gen tijdens die bijeenkomst be trof de kosten van een dergelijk project. Een ambtelijk woordvoerder van het gemeentelijk grondont- wikkelingsbedrijf schatte in dat het om minstens 400.000 euro zou gaan. Berichten daarover alarmeerden toen pas het colle ge dat het hier dus om een veel voud van de eerder begrote 52.500 euro betrof Uiteindelijk blijken de totale kosten rond de zes ton te liggen. Beperking Het onderzoek omvat twee loca ties aan de westelijke en oostelij ke kant van de Korte Nobel straat. Het bodemonderzoek aan de westelijke zijde is inmid dels afgerond. Voor de oostelij ke kant waar de bouw van één woning staat gepland, heeft het college besloten het archeolo gisch onderzoek af te werken on der maximale beperking van de kosten. Dit gedeelte wordt nu af gerond voor 35.000 euro. Het interne onderzoek bij de ge meente de komende twee weken moet uitwijzen hoe een en ander zo uit de hand kon lopen. Te vens moeten de uitkomsten van het onderzoek leiden tot aan scherping van de procedures en interne afspraken om dergelijke problemen in de toekomst te voorkomen. De bestuurlijke ver antwoordelijkheden in deze zaak betreffen de portefeuille ruimtelijke ordening en milieu van wethouder L. Geluk-Poort- vliet en de portefeuille ontwik kelingsbedrijf van wethouder G. van de Velde. door Melita Lanting STELLENDAM - De Haring vlietsluizen zijn niet veilig ge noeg. Dat stelt gedeputeerde H. Dwarshuis-Van den Beek van de provincie Zuid-Holland in een brief aan staatssecretaris Schultz-Van Haegen. Volgens de gedeputeerde zijn de dertig jaar oude sluizen in der mate slechte staat dat de veilig heid van Voome-Putten, Goe- ree-Overflakkee en de Hoeksche Waard niet langer is te waarbor gen Door de slechte staat van onder houd is het bedieningsregime van de sluizen aangepast. Dat heeft tot gevolg dat de water stand achter de sluizen hoger is dan normaal en daar zijn de om liggende dijken niet op bere kend. De gedeputeerde vreest met name tijdens het stormsei zoen voor ongelukken. De renovatie van de Haringvliet sluizen stond op de planning voor de komende jaren In 2006 zou het project afgerond moeten zijn, maar staatssecretaris Schultz-Van Haegen is van plan de renovatie uit te stellen tot 2009 vanwege geldgebrek. De provincie vindt dit onaanvaard baar en vraagt de staatssecreta ris om de renovatie uit te voeren volgens planning. Bovendien vraagt de provincie aan de staatssecretaris om extra veilig heidsmaatregelen tot de opknap beurt is voltooid. Geldgebrek Bij de gemeente Goedereede wordt niet verbaasd gereageerd op de noodkreet van de provin cie. J. de Nooijer van de gemeen te: „In formele zin heeft de ge meente zich niet uitgelaten over de Haringvlietsluizen. Maar in algemene zin is de klacht van de gemeente wel dat de onder- houdstoestand van werken van Rijkswaterstaat flink onder druk staan Je kan stellen dat het beheer door Rijkswaterstaat achterstallige neigingen krijgt. Om een voorbeeld te noemen: op het traject bij de Callandbrug branden zeventig lichtmasten niet meer. Dat gebeurt allemaal onder het mom van geldgebrek Maar je vraagt je als gemeente wel eens af of dat allemaal wel kan." De staatssecretaris heeft nog niet gereageerd op de brief van de provincie. SLUISKIL - Een zevenjarige jongen heeft gistermorgen een brandje gesticht in de toiletruim te van het wijkgebouw aan de Louisastraat in Sluiskil. Door een medewerkster werd de brand met een brandblusser be streden, de brandweer deed de nabluswerkzaamheden In het gebouw ontstond brand- en rookschade. Het jongetje kreeg de schrik van zijn leven. BURGH-HAAMSTEDE - De po litie heeft in de nacht van don derdag op vrijdag in een woning aan de Weeldeweg in Burgh-Haamstede een 45-jarige Rotterdammer aangehouden. De man wordt ervan verdacht een evenoude vrouw en een 33-jarige inwoner uit de Schouwse badplaats te hebben mishandeld. Volgens de politie ligt de aanleiding van het hand gemeen in de relationele sfeer. De Rotterdammer is ingesloten voor nader verhoor. Archeologisch onderzoek op het voormalige gemeenteterrein in Zierikzee in volle gang. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De vissers wat minder opbrengst en de vogels wat minder eten. De pijn eerlijk samen delen. Dat bepleitte CDA-Tweede Kamerlid S. Buijs gisteren tijdens de jaarvergade ring van Vissersvereniging Helpt Elkander in Zierikzee. „Laten we ophouden met elkaar te vuur en te zwaar te bestrij den. Want dat is niet in het be lang van de natuur, niet in het belang van de vogels en zeker niet in het belang van de vis sers." Buijs zette tijdens de ver gadering kritische kantteke ningen bij de manier waarop natuurbeschermingsorganisatie s de uitkomsten van evaluatie rapport Eva II interpreteren. De teruggang van het vogelbe stand Wad zou in de visie van de natuurbeschermers vooral te wijten zijn aan overbevissing. Buijs gelooft daar helemaal (Advertentie) (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge niets van. Volgens hem is duide lijk dat het schoner - en daar mee minder voedselrijk - wor den van de Waddenzee de be langrijkste oorzaak is. „Zo verwonderlijk is dat niet. De invloed van fosfaten in het water, en soorten kunstmest, was bekend", aldus Buijs die daar meteen aan toevoegde dat weer terug laten vervuilen van het Wad wel het laatste is wat hij wil. ,,Maar moeten we dit ge geven niet gewoon accepteren? Waardoor de vissers minder op brengst hebben en de vogel stand iets zal teruglopen." Wat Buijs betreft ligt de bal nu vooral bij de natuurbescher mers. De vissers - met name de stichting voor duurzame ontwik keling van de schelpdiersector Odus - hebben hun goede wil ge toond door aan te geven dat zij door beter 'mosselzaadmanage- ment' bij willen dragen aan het op peil houden van de vogel stand. „Er is een uitgestoken hand van de schelpdiersector richting natuur en .natuurbe schermingsorganisaties." Of die uitgestoken hand het beoogde ef fect heeft betwijfelt voorzitter van Helpt Elkander W. Schot. Cruciaal Wat voor hem wel als een paal boven water staat is dat 2004 een belangrijk jaar wordt. „Dit jaar wordt cruciaal voor de schelpdiervisserij en kwekerij. De toekomst is niet te doorgron den. Politiek is emotie, zegt de minister. Wie is aaibaarder? De vogel, de visser of de consu ment. De tijd zal het leren, maar één ding is zeker: we moeten waakzaam zijn en alles uit de De jaarvergadering van vissersvereniging Helpt Elkander werd goed bezcoht. Links Bruse visser Wout van der Berg, uiterst rechts kreeftenvisser Sam Uil. in het midden drie bestuurders: (vrnl) Jan Geluk, Siem Buijs en wethouder G. van der Velde-de Wilde. foto Marijke Folkertsma kast halen om de politiek zo gun stig mogelijk te stemmen." Imago Zevibel-voorman C. van Li ere deed de schelpdiervissers in zijn inleiding wat tips van de hand om het imago van de sec tor te verbeteren Een tv-serie over de schelpdiersector - met liefst jonge en bevlogen vissers in de hoofdrol - lijkt Van Liere een goed idee, maar daarnaast pleit hij ook voor meer en betere voorlichting op basisscholen en het actief - via bijvoorbeeld kookdemonstraties - benaderen van potentiële klanten. Hij riep de vissers op zich meer te profileren, meer aan de weg te timmeren. Vissers moeten, stelde Van Liere. de trots op hun product uitdragen „Vis en schelpdieren zijn ambachtelijke producten die gezond en veilig zijn. Dat moeten we uitdragen." door Marcel Modde RENESSE - De gemeente Schou- wen-Duiveland verwacht niet dat de nieuwbouw van wonin gen aan de Lindelaan in Renes se vertraging zal oplopen door de archeologisch waardevolle status van de locatie. Volgens be leidsmedewerker M. Schenk- Syswerda wordt het bouwter rein op voorhand verkend om verrassingen zoveel mogelijk uit te sluiten. De bedoeling is nog voor de zo mer grondboringen te laten uit voeren. Die moeten een indica tie geven op basis waarvan de provinciaal archeoloog al dan niet besluit tot een nader onder zoek. „Op dat soort plekken kun je altijd op iets stuiten, maar datcalculeren we van te voren min of meer in", zegt Schenk. De Lindelaan is in beeld voor nieuwbouw van zes woningen, die mogelijk wordt met de ver huizing van Bouwman Tran sport naar het aan te leggen be drijventerrein bij de Recreatie- verdeelweg. De locatie staat te boek als archeologische vind plaats. Wat er zou kunnen wor den verwacht, wordt in samen spraak met de Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland uitge zocht. Mogelijk zitten er nog oude bewoningsresten in de bo dem, aldus Schenk. Ze verwacht dat het huidige pand van het transportbedrijf binnen het een jaar kan worden gesloopt. Van af dat moment is er eventueel korte tijd ruimte voor nader ar cheologisch onderzoek. Meteen daarna moet de bouw van de zes huizen beginnen. „Het is zeker niet de bedoeling dat we een poos met een leeg gat blijven zitten", benadrukt de be leidsmedewerkster Dat laatste is ook het uitgangspunt bij de bedrijfsverplaatsing van de Schouwse Bouwmaterialen Han del aan de Kabbelaarsweg. (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT in Jen (advertentie) ,erm ^braakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk, maar voor een keer verkopen wij enkele 9ine'e SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de aller- u*$te SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is op. Kom snel langs bij 1 "an onze SieMatic adviseurs. Kijk voor dealeradressen in de Gouden Gids of bel 0800 - 0042 of kijk op w siematic-showroomkeukens.nl. U bespaart duizenden euro's. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De gasten zijn weg, de rommel is op geruimd en inmiddels is ook de de zaag gezet in de beplanting. Het terrein van Camping De Ber kenhof aan de Hogezooin gaat ingrijpend op de schop. Het inmiddels geheel ontruimde kampeerterrein aan de Hoge- zoom tussen Renesse en Haam stede is in 1999 aangekocht door de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) met de bedoeling het op termijn terug te geven aan de natuur. De Berkenhof ligt op de over gang van het 'open' duingebied naar het 'besloten zoomgebied'. Voordat 2,5 hectare grote ter rein in gebruik werd genomen als camping, was het boom- wordt aangeduid als een schurveling. een gebied met be groeide dammen tussen stukken geëgaliseerde grond. Of die bewaard blijft of gerooid wordt is volgens A. van Hooij- donk van de DLG nog niet te zeggen. „De provincie wil liefst het hele gebied open hebben, dus ook de randbeplanting weg, maar daar is nog geen overeen stemming over." In eerste instantie gaat het nu, legt Van Hooijdonk uit, om het verdwijderen van de haagbe planting rondom de kampeer plaatsen. Daarbij gaat het om ci pres- en beukenhagen. Alles bij elkaar wordt 1860 me ter aan haagbeplanting gerooid. Uitgaande van ongeveer twee stuks per meter worden circa 930 stuks verwijderd. Voorlopig wordt allee» het bo ven urondsc gedeelte van de ha- Het weghalen van de in de grond achterblijvende stobben en wortels gebeurt pas op het moment dat andere elementen als gebouwen, kabels en leidin gen worden verwijderd. Wanneer dat gaat gebeuren is volgens Van Hooijdonk nog niet te zeggen. Het hier en daar licht glooiende terrein wordt nadat de haagbe planting is verdwijderd ge plagd. Dat wordt gedaan om een zo voedselarm mogelijke on dergrond te krijgen. Overleg In de door de gemeente Schou- wen-Duiveland aan de DLG ver leende kapvergunning is een her plantplicht opgenomen. De gemeente wil herplant van meidooms, elzen, esdoorns en es sen. Waar precies herplant wordt, wordt over overlegd tuk- v. Telefoon: 0118-59^900 www.restaurantvrouwenpolder.nl Alleen maandag gesloten (mll^juli-augustus) Onze redacteuren moeten wennen aan het nieuwe tekst verwerkingssysteem, dat on langs op de meeste schrijfta fels is neergezet. Staat het ver- keerslichtje rechtsonder het scherm op groen, dan ben je ingelogd. Blijft-ie rood, dan kan dat op problemen duiden. Zelfde verhaal met het schrij ven van teksten. Een groene omlijning van het artikel is prima, een rode betekent ech ter dat het verhaal te lang is. Dat gehannes met kleuren heeft duidelijk zijn weerslag op het gedrag van collega's. Velen gedragen zich als dat jo chie uit die ijslolly-reclame, die vaderlief voor het stop licht in verwarring brengt door luid allerlei kleuren te roepen. Op de redactieburelen is het al niet anders. Zitten er vol wassenen tegen beeldscher men te roepen: „Het is rood, rood, nog rood, het is groen en nu is-ie weer rood." XEl SieMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 onder dak bij Pot Woninginrichting OES Piieger B.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 MIDDELBURG Woonstudio Middelburg "fustrietenrein Arnestein Grenadierweg 17a TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57