Protest tegen verlichting kassen Zep heeft voldoende Zeeuwse partners ii uiCe Verbijstering over besluit begraafplaats van Oudelande CDA'er Toorenaar treedt terug uit raad van Kapelle Omwonenden niet blij met vergunning voor meer glastuinbouw Spijtig Topmerk keukens tegen afbraakprijzen. Derde Kamerlid worden? www.dederdekamer.org SieMatic Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Kleur BEVELANDEN-THOLEN zaterdag 7 februari 2004 LirRnbPaardekam jjHXAND - De aanwezigheid raD de kassen in de Bathpolder uj Rilland leidt tot steeds meer fgernis bij omwonenden. Eén an hen wil zelfs een actiecomi- i oprichten. En dat terwijl de Kctor er volgens L. Verkade ran Agro Care alles aan doet om jeoverlast te beperken. .onvrede van veel bewoners de Middenhof richt zich lorai op het feit dat onlangs Bi vergunning is afgegeven ior de bouw van nieuwe kas- Deze komen op zo'n dertig «er afstand van de eerste hui- .Als je kassen zo dicht te- de huizen bouwt, is er geen ike meer van een aanvaard- ren gezond leefmilieu", zegt peulblok. Ze vreest voor over- door de assimilatieverlich- en vindt dat de huizen &ds meer aan het oog onttrok- n worden rostituees zou nu al sprake zijn van een veilige situatie. Prostituees ge- uiken het gebied volgens haar afwerkplek. dblok zegt dat de bewoners al veel last hebben van de lichting van de huidige kas- Die zou voor veel schade *gen. „Onderzoeksbureau Al- ia mWageningen heeft onder- gedaan naar de effecten nachtverlichting op mens dier, De uitkomst liegt er niet [kanker." ulblok zegt verder dat de vo ls last hebben van de verlich- g. Bijna alle bewoners van de ddenhof hebben volgens haar len met het licht en zijn de komst van nog meer dichtbij de huizen. Daar- wil ze een actiecomité op- Buurvrouw M. van de doet in ieder geval mee. ,s 's nachts compleet dag [die lichten in de kassen aan zegt ze. „En dan staan de istreden lartij NNP gelast jeenkomst af IES - De omstreden bijeen- mst van de Nieuwe Nationale tij (NNP), die vandaag in zou worden gehouden, tniet door. lartij, die als extreem-rechts )oek staat, wilde vandaag landelijke ledenwerfcampag- inluiden. Hotel Goes, waar bijeenkomst aanvankelijk worden gehouden, zegde ensdag af nadat de locatie PZC bekend was ge- akt. afgelopen dagen heeft de par- [geprobeerd een nieuwe ac- nmodatie te vinden in Goes directe omgeving, maar ner- bleek nog ruimte beschik- ar te zijn gensS. Hagenaars, 'ethisch iseur' van de partij, was er chts één verhuurder die meld de NNP niet in huis te willen >ben, uit angst voor demon- inten. De antiracismewerk- *P Bravo had aangekondigd protestactie te willen hou der had de Anti-Fascistische (AFA) alle zaalverhuur- opgeroepen het voorbeeld i Hotel Goes te volgen en bij- ikomsten van de NNP te we- Volgens Hagenaars hadden eveer dertig sympathisanten aangemeld voor de bijeen- huidige kassen nog op behoorlij ke afstand. Hoe moet dat straks als de nieuwe kassen op 25 me ter van onze huizen staan?" Aan de gemeente, de provincie en diverse politieke partijen heeft Meulblok alvast een brief gestuurd met haar ongenoegens Enkele bewoners, waaronder zij zelf, hebben bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwaliteit bovendien een bezwaarprocedure lopen te gen een vergunning die aan het bedrijf Agro Care is verleend voor het voeren van nachtelijke assimilatieverlichting. „Binnen kort mogen we onze bezwaren toelichten", zegt Meulblok. Eigenaar L. Verkade van toma- tenkwekerij Agro Care in Ril land zegt de hele gang van za ken te betreuren. „Het laatste wat we willen is onenigheid met onze buren", zegt hij. „We doen ook het nodige om de overlast te beperken. We experimenteren met verduisteringsdoeken. Alle nieuwe kassen worden hiervan voorzien. Het probleem is dat het heel moeilijk en dus duur is om deze techniek ook in bestaan de kassen toe te passen. "Verka de zegt best begrip te hebben voor het feit dat de bewoners niet blij zijn met de kassen in hun blikveld. „Nu de kassen er ■eenmaal zijn, gaan ze tegen ons protesteren." Verkade vindt dat de bewoners bij de beleidsmakers moeten zijn, die de komst van de kassen mogelijk hebben gemaakt.Overi gens moet Agro Care zich vol gende week bij de economische politierechter verantwoorden voor het voeren van assimilatie verlichting zonder vergunning. Die werd pas afgelopen decem ber verstrekt. Volgens Verkade moest hij een lichtplan indienen, maar heeft het jaren geduurd voor dat werd goedgekeurd, omdat niemand kon vertellen waar het aan moest voldoen. Ondertussen had hij wel een bedrijf te run nen en daarvoor is de assimila tieverlichting van essentieel be lang. Verkade: „Het is spijtig dat het zo gelopen is. Maar ik moest die verlichting voeren." Bewoners in de Bathpolder bij Rilland willen geen kassen dicht bij hun huis. 5 de verlichting van de huidige kassen. In het nieuwe vrijetijds- en zakencentrum komt onder meer een beurshal. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zep heeft vol doende Zeeuwse partners gevon den. Het nieuwe vrijetijds- en zakencentrum wordt gebouwd in de Mortiere. In het centrum komen winkels, horeca, een mu sic-hall, een kinderparadijs een filmzaal, een fitness centrum en vermoedelijk een voetbalmu- (advertentie) STERK IN PRIJS KWALITEIT RESTAURANT in den Telefoon: 0118-591900 www.restaurantvrou»(finpolcter.nl Alleen maandag gesloten (mTW)uli-augustus) De eerste paal moet in de zomer van 2005 de grond in. Op zijn vroegst in het voorjaar van 2006 kan het centrum open. Gis termorgen presenteerden pro jectontwikkelaar RECC uit Breukelen en de gemeente de plannen. „Een hele mooie kans voor Middelburg", zei wethou der H. Kool. „Zep is uniek in Nederland", juichte P. Palm van RECC. „Er is draagkracht voor dit initia tief We hebben voldoende part ners in de Zeeuwse markt gevon den." Contracten zijn er nog niet gete kend, wel liggen er inmiddels in tentieverklaringen. Het nieuwe centrum voor enter tainment, business en evenemen ten komt in de Mortiere, op het terrein naast de geplande woon boulevard achter de McDo nalds. Bezoekers kunnen een dagdeel in het centrum door brengen, er is voor het hele ge zin iets te doen. Zep richt zich op amusement, maar ook op de zakelijke markt. Een beurshal en een hotel zijn onderdeel van het plan. Stedennetwerk Toen de plannen bijna een jaar geleden werden gepresenteerd, reageerde zowel de gemeente Goes als de provincie gepikeerd. In Zeeland zou, naast de Zee landhallen. geen ruimte zijn voor nog een evenementencom plex. „We hebben de plannen laten zien in het stedennetwerk". al dus Kool. Ze wijst erop dat de provincie de plannen nog wel moet goedkeuren, maar dat die goedkeuring beperkt blijft tot de ruimtelijke aspecten. Ook ondernemers in de Middel burgse binnenstad mopperden op het nieuwe initiatief. Ze wa ren bang dat Zep de klanten weg zou trekken. „We blijven ge matigd kritisch", zegt H. Boers van de Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) nu. „Maar er komt een transferium en er wordt samengewerkt met Middelburgse ondernemers Dat zijn dingen die voor het cen trum van belang zijn Als het wordt zoals het nu wordt voorge steld, is het ongetwijfeld een aanwinst. Aan plat plezier heb ben we echter geen behoefte." Om Zep een zeker cachet te ge ven, is een culturele attractie van formaat nodig, vindt Palm. Een Nationaal Voetbalmuseum is een goede optie. „Er zijn meer dere ideeën, maar dit is mijn fa voriet. Juist in Zeeland, een pro vincie waar weinig voetbal is, zou het een fantastische toeris tische trekker zijn." (advertentie) (Advertentie) :temi afbraakprijzen' past eigenlijk niet bij zo'n befaamd keukenmerk. maar voor een keer verkopen wij enkele g«nele SieMatic keukens voor 'afbraakprijzen'. Omdat deze showroomkeukens plaats moeten maken voor de aller gie SieMatic modellen. De opruimkeukens worden compleet op maat geleverd. Op is op. Kom snel langs bij van onze SieMatic adviseurs. Kijk voor dealeradressen in de Gouden Gids of bel 0800 - 0042 of kijk op siematic-showroomkeukens.nl. U bespaart duizenden euro's. SieMatic Keukenstudio Van Vliet Nieuwendijk 89 onder dak bij Pot Woninginrichting I «KSPlieger B.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 MIDDELBURG Woonstudio Middelburg eterrein Arnestein Grenadierweg 17a TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 (Advertentie) siemjtic-showroomkeukens.nl (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee - 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge De initiatiefnemers moeten hun idee volgens Palm snel uitwer ken. „Het moet handen en voeten krijgen, zodat we kunnen kijken of het exploitabel is. We moeten in ieder geval niet te vroeg jui chen." Concerten De music-hall in Zep is bedoeld voor concerten en evenementen. De hal kan bovendien in het weekeinde gebruikt worden als discotheek. De zaal wordt minimaal tien me ter hoog, volgens Palm een ver eiste voor grote producties. De verwachting is dat het evene mentencentrum honderd tot tweehonderd arbeidsplaatsen oplevert. (advertentie) -2004- Brmg ons em bezoek en maak k.ins op een authentieke ets van Rembrandt van Rijn! don. 5 februari '04 18.00 - 22.00 vrij. 6 februari '04 13.00 - 22.00 zat. 7 februari'04 11.00-18.00 zon. 8 februari '04 11.00 - 18.00 Grote Kerk 8reda - Kerkplein 2 www.antiqui.nl door Rolf Bosboom OUDELANDE - Bewoners van Oudelande en de oppositiepar tijen in de gemeenteraad van Borsele zijn verbijsterd. Een meerderheid in de gemeente raad bepaalde donderdagavond dat de bomen op de begraaf plaats in Oudelande nog deze maand moeten worden gekapt. Daarover zou pas in maart een besluit vallen. De langslepende discussie over de herinrichting van de begraaf plaats blijft daardoor de gemoe deren bezighouden. Mede op basis van een enquête die onder de inwoners is gehou den, besloot het college van bur gemeester en wethouders deze week te kiezen voor de kap van dertien zieke of oude bomen. Er worden zeven tot negen nieuwe bomen teruggeplant. De gemeen teraad zou volgende maand de definitieve beslissing nemen, waarna de uitvoering in het na jaar, na afloop van het broedsei- zoen, kon gebeuren. Motie In de raadsvergadering van don derdagavond werd onverwacht een andere weg ingeslagen. Het CDA kwam, gesteund door de andere coalitiepartners WD en SGP/ChristenUnie met een mo tie. De strekking was dat de kwestie niet meer in de raad hoeft te worden behandeld en dat de bomenkap nog deze maand, in elk geval voor het be gin van het broedseizoen, moet worden uitgevoerd. Omdat de volledige coalitie er achter stond, werd de motie ui teraard aangenomen. De opposi tiepartijen zijn verontwaardigd. „De raadsvergadering heeft heel de nacht door mijn hoofd gespookt", zegt A. Witkam van de PvdA-fractie. „Ik heb hier bijna geen woorden voor. Dit is een staaltje van machtspoli tiek." Het argument van het na derende broedseizoen overtuigt Witkam allerminst. „De coalitiepartijen zijn de dis cussie gewoon beu. Ze willen de mensen in Oudelande mond dood maken. "Zijn Groen- Links-collega C. Traas is niet minder boos. „Dit is een overval- tactiek waarmee de inwoners van Oudelande buitenspel wor den gezet." „We voelen ons totaal gepas seerd", beaamt A. den Herder, een van de bewoners die zich voor het behoud van de bomen inzet „Dit is zo ondemocra tisch." Het is haar bedoeling een brief te schrijven aan het col lege, om erop aan te dringen de motie niet uit tevoeren. B en W bespreken de motie dins dag. Wethouder F. Tollenaar laat doorschemeren dat de kans groot is dat deze wordt overge nomen. CDA-fractievoorzitter P van den Dries zegt in een reac tie dat er geen reden was het be sluit nog langer uit te stellen. De enquête laat volgens hem zien dat de bewoners allesbehal ve op één lijn zitten. De stand punten van de dorpsraad (voor) en de groep verontruste bewo ners (tegen) zijn genoegzaam be kend en de raad heeft zich vorig jaar juni al in meerderheid uitge sproken voor het herinrichtings plan. Een beslissing in maart was daarom niet anders uitgepakt, aldus Van den Dries. „Ook dan waren de verontruste Oudelan- ders boos op ons geweest." Door nu meteen de knoop door te hakken, kan er op korte ter mijn worden begonnen met de 'hoognodige verbetering' van de begraafplaats. „Als we wachten tot maart zou er pas in oktober kunnen wor den begonnen met kappen en in planten. Weer bijna een jaar ver loren, terwijl de onrust op het dorp waarschijnlijk zou blij- door Rolf Bosboom KAPELLE - C. Toorenaar (CDA) stapt uit de gemeente raad van Kapelle. Hij verwacht niet langer goed te kunnen sa menwerken met de rest van zijn fractie. Toorenaar voerde de afgelopen maanden namens het CDA de onderhandelingen met PvdA en SGP over de vorming van een nieuw college in Kapelle, nadat het vorige was gevallen De per soon van G. Burger, de afgelo pen jaren wethouder van het CDA, bleek moeilijk te liggen bij de andere partijen. Toore naar accepteerde daarom dat er een andere kandidaat-wethou der moest komen. Zijn fractiegenoten bleken het daar uiteindelijk niet mee eens te zijn en hielden vast aan Bur ger als wethouder. Door de inter ne strubbelingen binnen het CDA strandde de collegevor ming half januari Toorenaar be sloot toen al per onmiddellijke ingang het voorzitterschap van de fractie neer te leggen. Overeenstemming CDA is inmiddels, onder aanvoe ring van C. Hamelink, met VVD en Gemeentebelang wel tot over eenstemming gekomen Het nieuwe college, met Burger we derom als CDA-wethouder. wordt komende dinsdag geïn stalleerd. Toorenaar zal daarbij niet aan wezig zijn. Hij maakte gisteren bekend uit de raad te stappen. Hij noemt het 'niet ethisch' om samen te werken met Gemeen tebelang. „Die partij heeft de af gelopen jaren keer op keer ge probeerd het CDA te beschadi gen." In december betichtte Ge meentebelang Toorenaar tijdens de raadsvergadering nog van be langenverstrengeling, Verder greep de fractie elke gelegen heid aan om Burger te bekritiser ren. Problemen Aangezien de rest van het CDA beduidend minder terughou dend staat tegenover samen werking met Gemeentebelang, is de kans op problematische situaties binnen de fractie groot. „Dat zou tot spanningen kun nen leiden", verwacht Toore naar. Om die voor te zijn, houdt hij de eer aan zichzelf. „Dat is in het belang van het CDA en van Kapelle. Op zo n moment moet je het persoonlijke belang ondergeschikt maken aan het al gemene belang." Toorenaar heeft zes jaar deel uit gemaakt van de gemeenteraad. Hij zegt zijn besluit 'rustig, maar niet vredig' te hebben ge nomen. „Je wilt niet op zo'n ma nier de raad verlaten." Wie Toorenaar opvolgt als CDA-raadslid, is nog niet be kend. Onze redacteuren moeten wennen aan het nieuwe tekst verwerkingssysteem, dat on langs op de meeste schrijfta fels is neergezet. Staat het ver keerslichte rechtsonder het scherm op groen, dan ben je ingelogd. Dlijft-ie rood, dan kan dat op problemen duiden. Zelfde verhaal met het schrij ven van teksten. Een groene omlijning van het artikel is prima, een rode betekent ech ter dat het verhaal te lang is. Dat gehannes met kleuren heeft duidelijk zijn weerslag op het gedrag van collega's. Velen gedragen zich als dat jo chie uit die ijslolly-reclame, die vaderlief voor het stop licht in verwarring brengt door luid allerlei kleuren te roepen. Op de redactieburelen is het al niet anders. Zitten er vol wassenen tegen beeldscher men te roepen: „Het is rood, rood, nog rood, het is groen en nu is-ie weer rood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 51