Ontslagkans is zelf te bepalen VS willen nieuwe Saddam, maar dan wel pro-westers PZC PZC Test in 25 vragen Frank de Grave is de laatste der Mohikanen I Zeeuwse korvetten Vrouwendeeltijdwerkers en jongeren lopen meer risico 7 februari 1954 zaterdag 7 februari 2004 door Ineke Inklaar Werknemers die zich afvra gen of voor hen ontslag dreigt, kunnen de kans daarop berekenen via internet: www.ontslagtest.nl. De antwoor den op vijfentwintig vragen leve ren een percentage op, dat ver telt hoe groot de kans is dat ie mand gedurende dit jaar de laan uit gestuurd wordt. Het is een initiatief van het Maarssense advocatenkantoor Van Gelderen. Daar werken veertien advocaten en juristen die alleen maar arbeidsrechtza ken doen. „De test is niet weten schappelijk verantwoord, hij geeft niet meer dan een indica tie", aldus initiatiefnemer Maar ten van Gelderen, directeur van het gelijknamige kantoor. „Maar de test is gebaseerd op ruim vijf jaar ervaring met ad viezen en vijftigduizend dos siers." In 1997 is het kantoor begonnen met de Landelijke Ontslaglijn, 0900-4040123. Wie belt, krijgt voor 50 eurocent per minuut ju ridisch advies. Dat is een stuk goedkoper dan de standaardad vocaat die 100 euro per uur re kent. door Ineke Inklaar De ontslagtest, tussen haak jes staan de antwoorden die de meeste kans geven op baanbe- houd. 1 Bent u een man of een vrouw? (man) 2. Bent u momenteel zwanger of verwacht u binnen zes maanden een zwangerschap? (nee) 3. Werkt u fulltime of parttime? (fulltime) 4. Bent u jonger of ouder dan 38 jaar? (ouder) 5. Heeft u een arbeidscontract voor onbepaalde tijd? (ja) 6. Is uw maandsalaris hoger of lager dan 3000 bruto? (hoger) 7. Werken er bij uw werkgever in totaal meer of minder dan 25 mensen? (meer) 8. Bekleedt u een leidinggeven de functie? (ja) 9. Staat of stond uw functione ren de afgelopen twaalf maan den ter discussie? (nee) 10. Heeft u zich het afgelopen jaar vaker dan twee keer ziek moeten melden? (nee) 11. Bent u al eens ontslagen ge weest? (nee) 12. Kunt u goed met uw colle ga's overweg? (ja) van onze redactie binnenland Hij behoorde bij de groep jon ge, talentrijke VVD'ers die in 1982 lid van de Tweede Ka mer werden en die hel allemaal ver zouden schoppen. De ande ren, zoals Robin Linsclloten, Hans Dijkstal, Annemarie Jor- ritsma en Benk Korthals, Heb ben hel Binnenhof al verlaten. En nu vertrekt ook de laatste der Mohikanen. Op 1 april be gint Frank de Grave aan een nieuwe klus. Hij wordt voorzit ter van het College Tarieven Ge zondheidszorg (CTG). „Na 22 jaar in de politiek werd het tijd voor iets anders", aldus de 48-jarige De Grave gisteren na het. bekend worden van zijn overstap, die tot zijn genoegen niet voortijdig uitlekte. „Waarom ik voor deze functie heb gekozen? Omdat minister Hoogervorst van Volksgezond heid het mij heeft gevraagd. De gezondheidszorg is een beleid sterrein waar de komende jaren belangrijke hervormingen plaatsvinden. Ik beschouw het als een uitdaging daaraan mee te kunnen werken." De Grave heeft in de politiek veel functies bekleed. Na een aantal jaren in de Kamer, waar hij zich vooral profileerde als financieel specia list, werd hij in 1990 wethouder van Financiën en loco-burge meester van Amsterdam. In 1996 keerde hij terug naar Den Haag als staatssecretaris van So ciale Zaken. Hij volgde zijn afge treden partijgenoot Linschoten op. In het tweede paarse kabinet was De Grave minister van De fensie. Hij kreeg onder meer te maken met de militaire opera ties in Kosovo en Eritrea en de nasleep van de Srebrenica-affai re. Bij het grote publiek ver wierf hij in deze periode bekend heid doordat hij werd geïmi teerd in hel satirische tv-pro- gramma Kopspijkers („Nobody fucks with Frank de Grave"). Tijdens het kortstondige kabi net Balkenende-1 werd De Gra ve vice-fractievoorzitter. Bij de totstandkoming van Balkencn- de-2 schoof fractieleider Zalm door naar het kabinet. Hij had heel graag gezien dat De Grave Frank de Grave Uit de dossiers blijkt, dat enkele factoren bepalend zijn voor de kans dat iemand wel of niet met ontslag wordt geconfronteerd. Het werkt wat statistieken be treft in iemands nadeel als die persoon vrouw is, deeltijd werkt (vaak minder verantwoordelijke baan, dus misbaar). Ook 'spreekt tegen' als die per soon jong is, een laag salaris ver dient (dus geen chef is die zelf beslist wie er weg moet), vaak ziek is en een lange reistijd heeft. Van Gelderen legt uit: „Als er wrijving is, dan is die anderhalf uur forenzen per dag echt niet leuk meer. En dan ga je niet. Veelvuldig verzuim vergroot de kans op ontslag." De grootte van het bedrijf speelt ook mee: in een kleinere onderneming valt lummelen of ruzie snel op en is iemand slechter herplaats baar. Een commercieel medewerker moet extra oppassen. „In het af gelopen jaar hebben velen van hen vanwege het slechte econo mische tij hun verkoopdoelen niet kunnen halen, daar worden ze nu op afgerekend." Een baan in de Randstad is ook een risico factor, want daar is het zakelij ke klimaat harder en staat ie mand dus sneller op straat. Ten slotte is het niet handig als in het bedrijf al een reorganisatie 13. Heeft u een dienstverband van tien jaar of langer? (ja) 14. Heeft u een opleiding geno ten gelijk aan of hoger dan hbo-niveau? (ja) 15. Kunt u goed overweg met uw direct leidinggevende? (ja) 16. Werkt u in een van de volgen de provincies: Utrecht, Noord-Holland of Zuid-Hol land? (nee) 17. Bent u ambtenaar? (ja) 18. Heeft uw werkgever de afge lopen twee jaar al eens gereorga niseerd? (nee) 19. Heeft uw werkgever de afge lopen twee boekjaren met ver lies moeten afsluiten? (nee) 20. Heeft u de afgelopen twaalf maanden te maken gehad met een wisselend management? (nee) 21. Bent u werkzaam in een com merciële functie? (nee) 22. Kent u momenteel privé-pro- blemcn? (nee) 23. Gaat u met plezier naar uw werk? (ja) 24. Bent u op dit moment volle dig arbeidsgeschikt? (ja) 25. Is de reistijd van uw huis naar uw werk (enkele reis) lan ger dan 45 minuten? (nee). GPD foto ANP hem zou opvolgen. Maar de frac tie koos in meerderheid voor Jo- zias van Aartsen. De Grave werd zelfs geen vi ce-fractievoorzitter, want die rol kreeg Bibi de Vries toebe deeld. Voor De Grave restte niet meer dan een 'gewoon' Kamer lidmaatschap, dat hij overigens met enthousiasme en met de hem kenmerkende blijmoedig heid op zich nam. Paars Of De Grave nee had gezegd te gen de baan bij het CTG, als hij fractievoorzitter of minister was geworden? „Dan was er sprake geweest van een andere situatie. Dan committeer je je voor vier jaar. Ja, als Kamerlid doe je dat ook, maar er is eigen lijk nooit een goed moment om uit de politiek te stappen." Te rugkijkend op zijn politieke loopbaan noemt De Grave zijn bijdrage aan de totstandkoming van Paars zijn belangrijkste prestatie. Als voorzitter van de JOVD, de jongerenorganisatie van de VVD, gaf hij in de jaren zeven- lig mede de aanzet tot gesprek ken tussen VVD en PvdA over samenwerking, die in 1994 leid den tot het eerste paarse kabi net. „Dat heeft de Nederlandse politiek verhoudingen definitief veranderd." En wat zal hij het meest missen na zijn vertrek uit Den Haag? „Ach, misschien dat ik nu wat meer privé-leven krijg." ANP Rechtstreekse verkiezingen in Irak brengen de sjiitische meer derheid aan de macht, maar be tekenen geen democratie. De Verenigde Staten kunnen die al leen vestigen door het land met harde hand onder controle te houden en te wachten tot er een nieuwe generatie politici het roer kan overnemen. Een nieu we dictator met oog voor wester se waarden kan wel eens hel bes te alternatief zijn. door Jevgeny Satanovski De Verenigde Staten hebben beloofd op 1 juli 2004 de macht over te dragen aan het Iraakse volk, maar het is ondui delijk of dit werkelijk gebeurt. Als Irak nog onveiliger wordt, kunnen de Amerikanen wel eens terugkomen op hun woorden. In dien de wederopbouw in het land zo moeilijk blijft en het ver zet zo hardnekkig, verlaten de VS Irak wellicht en dragen ze het land over aan Irakezen die ze denken te kunnen vertrou wen. Net als de sovjettroepen destijds deden in Afghanistan: iedereen weet hoe dat afliep. Momenteel staat Irak er slecht voor. Met de arrestatie van Sad dam Hoessein is het verzet niet afgenomen. Dat is logisch, om dat het niet centraal werd ge stuurd en de rol van de voormali ge president daarin wordt over schat. Het blijft onduidelijk of het verzet wordt gevormd dooi de overgebleven troepen van het Baath-regime, religieuze fanatie kelingen, een bepaalde stam, cri minelen, of Irakezen met per soonlijke grieven. De Iraakse bevolking wil een re gime dat haar angst inboezemt. Ze is niet bang voor de bezet tingsmacht en het is daarom geen wonder dat het verzet groeit. De Irakezen zien de coali tie als een bezettingsmacht; zelfs Iraakse leiders die sympa thiseren met de Amerikanen en Britten zijn niet van plan eeu wig naar hun pijpen te dansen. Macht verkregen onder de be scherming van Amerikanen, Ja panners, Polen of wie dan ook is voor de Iraakse bevolking nooit legitiem. Dit verandert met als de macht wordt overgedragen aan de Verenigde Naties, alleen al omdat VN-macht beperkt is. Amerikaanse soldaten in het Iraakse Tikrit. Washington verzet zich tegen een grotere rol van de VN omdat de VS binnen de VN, waar de Derde Wereld - lees; de islamiti sche wereld - de dienst uit maakt, geen meerderheid heeft. Scepsis Scepsis van de VS en het open lijke verlangen van de sjiitische leiders om de VN bij de proble men in Irak te betrekken zorgen ervoor dat de werkelijke rol van de VN klein blijft. Lokale lei ders kunnen onder een zwakke VN doen wat ze willen. De sjiie ten willen directe verkiezingen, niet omdat ze democratie wil len, maar omdat ze die zeker zul len winnen. Dat zadelt de Ameri kanen op met een probleem, om dat de winnaars van de verkie zingen onmiddellijk hun macht zullen gebruiken om hun riva len te verdrijven. Het is niet toevallig dat Saddam Hoessein het land dictatoriaal regeerde. Geheime directe ver kiezingen verstoren in Irak on vermijdelijk de broze etnisch-re- ligieuze balans. De sjiieten zul len zich niet hun eerste kans in de geschiedenis laten ontglip pen om aan de macht te komen. Tot op heden is Irak altijd be stuurd door soennieten, Sjiiti sche eisen zullen echter niet wor den ingewilligd, waama de sjiie ten massaal in opstand komen tegen de coalitie of een burger oorlog veroorzaken. De eerste signalen daarvoor zijn er al. Bot singen tussen Koerden en Toerk- menen en Koerden en Arabieren komen steeds vaker voor en de problemen tussen sjiieten en soennieten stapelen zich. Men moet niet uit het oog verlie zen dat de Iraakse sjiieten door Iran worden gesteund. Teheran kan morele en economische steun geven, maar niet militair ingrijpen, omdat de Iraanse lei ders interne problemen hebben en geen confrontatie willen met de VS Vertekend De ontwikkelingen in Irak zijn door talloze experts voorspeld en meer dan eens aan de Ameri kaanse regering voorgelegd. Het probleem is echter dat veel Ame rikaanse politici een vertekend beeld hebben van de situatie in Irak. Westerse methoden werken niet in het Midden-Oosten; een Oos terse bazaar laat zich niet run nen als een supermarkt. De Ame- heeft plaatsgevonden, „Grote kans dat er nog een ronde komt." Van Gelderen verontschuldigt zich: het lijken open deuren. „Maar we willen mensen be wust maken van risicofactoren. Bij de telefonische hulplijn ma ken we vaak mee dat mensen worden overvallen door ontslag. Terwijl wij in het dossier dan volop signalen zien dat het mis gaat." GPD Jweede-Kamercommissies buigen zich staande woensdag over de vraag of scheef I werf De Schelde te Vlissingen een verg] ning krijgt voor de levering van korvetten aanj donesië. De verkoop van de kleine, breed inzetldi re oorlogsschepen is omstreden omdat Jakartd kan gebruiken bij binnenlandse conflicten, m in Atjeh. De kwestie vertoont overeenkomsten het voornemen tot opheffing van het wapenea® go van de Europese Unie tegen China. En metjp afblazen, begin jaren negentig, van de leveiïte van onderzeeboten aan Taiwan. De problemaite herhaalt zich, het antwoord blijft moeilijk. I" De Kamer heeft het er zwaar mee. In China zijn J mensenrechten ver beneden de maat. Bovenc belaagt het land Taiwan. Deze week moest min m ter Bot van Buitenlandse Zaken zich verantwci den voor het meelopen met de Europese Unie- Vi wenst geen veto uit te spreken tegen de ophef! Pl van het embargo. Niet omdat China dat verdie ni maar omdat het Nederland slecht uitkomt, d\r te liggen. Het Europees voorzitterschap zit eri mers aan te komen. Daarvan wil Den Haag] t beste' maken. Fraai is het niet, maar de Kaï de laat Bot begaan. se Een besluit over levering aan Indonesië lijkt r- vc welijks gemakkelijker. De onlusten daar zijnt nenlandse politieke of religieuze kwesties, m sa mee Nederland zich niet zou moeten bemoa ij Maar uit betrokkenheid bij deze oud-kolonie: er wel grote zorgen over het geweld waarmee ri; honderden miljoenen bijeen worden gehouden. he Parlement en kabinet doen er goed aan zichï - niet te overschatten. Grote landen als China en donesië zullen hun handelen niet laten beïnv! E den door een kabouter als Nederland, wapeilpt veringen of géén wapenleveringen. Deze intenjdc tionale werkelijkheid ontdoet de kwestie vanpiha tiek-strategische overwegingen. Dan resteert; vraag: willen we een rol in de wapenindustrie niet? Daarop is een ondubbelzinnig antwoord wenst. De stelling, dat Nederlandse bedrijven leen wapens mogen leveren aan beschaafde li den, waar het met de mensenrechten in orde is die ze alleen gebruiken voor hun defensie of v: vredesoperaties, is niet houdbaar. Want het bruik is niet te voorzien. Wie belager of belaaj F zal zijn evenmin. Dus geen ja, mits of nee, tenzij Zolang Den Haag kiest voor een aarzelend ja. c De Schelde niet worden teruggefloten. SCHELDE-RUN - Volgens Belgische bronnen is er een ak koord bereikt over een Schel- de-Rijnverbinding. Een com missie adviseert de aanleg van een kanaal door Zuid-Beve land, ten oosten van Bath, Dit kanaal zou, via de Oosterschel- de, ten noorden van Bergen op Zoom worden doorgezet tot aan Moerdijk, waar het uit mondt in het Hollands Diep. BERLIJN - In Berlijn houden de drie Westerse mogenheden en Rusland topberaad. Behal ve de bezetting van Berlijn is ook de impasse in Korea onder werp van gesprek. Oost-Duit sers hopen dat de top eensi maakt aan de communistis overheersing; de toestro naar vluchtelingenkampen West-Berlijn is afgenomen DOOI - De dooi heeft in l land ingezet. Door snee buien is het op diverse pbj sen zeer glad op de weger route over het ijs van de Z kreek is bij vloed afgeslol MEISJESSCHOOL - Mete eerste borduursteek van' Bijbelomslag heeft de vti van burgemeester Ten Kate Goes de Christelijke Midde" re Meisjesschool geopend. foto Shawn Thew/EPA rikanen hadden succesvol kun nen zijn als ze Irak lange tijd strak in de hand hadden gehou den. Dat had lang genoeg moe ten zijn om een nieuwe genera tie politici te laten opstaan, een die zich Saddam niet herinner den en naar de VS zouden opkij ken. Slechts dan zou de macht veilig aan de Irakezen kunnen worden overgedragen. Maar de VS kunnen deze bezetting niet zo lang volhouden. Publieke opinie De publieke opinie zal zich op den duur verzetten tegen de toe nemende Amerikaanse verlie zen. Bovendien denkt het Wes ten dat de Amerikanen de macht handhaven zoals Saddam Hoessein dat zelf deed, in plaats van een democratie te vestigen. Een harde hand is de enige ma nier om stabiliteit te bieden in het Midden-Oosten. Het zou de VS waarschijnlijk wel uitkomen als er een nieuwe Saddam aan de macht kwam. Maar dan een die met een open relatie met het Westen. Jevgeny Satanovski is directeur van het Instituut voor Israël en het Midden-Oosten te Moskou. Verta ling: Ellen Arts. Hoofdredactie: A. L, Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt p toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvfc" het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6%BI" Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regt^' voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverterst Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is aan ons verstrekte gogevens hebben wij opgenomen in een besti (abonnementenadministratie en om u te (loten) Informeren over ducten van de titels en do werkmaatschappijen van Wegener of uwi om» zuiyvuiu-y a—-v. de derden, Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk molden bij: PZC zersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes. De kus ZWc Hoi in, wei het doo deli niet Fiiu burj. daai dat re pi sent ken Wegener-concorn. De 4» dat wordt yobuiiktvO** ir u relevante dienstens- zorgvuldig Dra- .hlL mnlH„n hu; PA' O, Behoort tot WGGGNGR Personeel van Albert Heijn verlaat het hoofdkantoor, nadat bekend was gemaakt dat er 440 banen worden geschrapt. Op een internetpagi na kan de kans op daadwerkelijk ontslag worden berekend. foto Juan Vrijdag/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4