Praag ceen kostbare parel aan de kroon Western Wonders - USi met deze prijzen móet je wel reizen...® KRAS rrSSS www.kras.nl 9 073-5999999 ffi 0\Nf annuleringsreis met enorme korting! 12-daagse rondreis door West-Amerika GRATIS KAMER DUITSLAND 5-STERREN TURKIJE zaterdag 7 februari 2004 W13 Joodse wijkL <r\ A Oude Stadsplein j Karelsbrug i l rP Wenceslasplein rj LJH! n Karelsplein ^rtoondT Inclusief 2-daaese minirondreis Pamukki J"toond! INFORMATIE, REISBESCHRIJVINGEN EN BOEKINGEN: ...met deze prijzen móet je wel reizen...' of kom naar ons reisbureau in: Alkmaac Alphen a/d Rijn. Amersfoort. Amsterdam. Apeldoorn. Arnhem. Baam. Breda. Delft Den Bosch. Den Haag, Eindhoven, Haarlem. Heerenveen. Hengelo. Hoorn. Leeuwarden, Nijmegen. Rotterdam. Steenwijk. Tilburg, Utrecht Venlo. Zwolle «De hier beschreven reis is W JM afkomstig uit het program- mtiÊÊ ma KortWeg Steden van NS Travel. Een arrangement voor twee personen van drie dagen (twee nachten) kost, afhankelijk van het hotel, vlieg- of treinreis, tussen de 179 en 410 euro •Praag is het hele jaar door een goede bestemming, maar in voor- en najaar het aantrekkelijkst. Dat zijn echter ook de drukste periodes, 's Winters is 't rustiger •In Tsjechië betaal je met kronen. 100 Vertrekdata HW 43.379 Februari 22-23-29 699 Maart 1-7-8-14-15-21-22-28-29 699 Toeslagen per persoon: 1-persoonskamer 150, luchthavenbelasting en reser- veringskosten 85, 10 x ontbijt van 90 voor 30. Inclusief vliegreis Amsterdam-Los Angeles en Las Vegas-Amsterdam per United Airlines (met tussenstop in Washington), rondreis per moderne airconditioned tou ringcar, verblijf in goede toenstenklasse hotels in 2-per- soonskamer met bad of douche en toilet verzorging o.b.v. logies, deskundige Nederlandssprekende reisleiding, tol gelden en busentree-, stateborder- en parkeerkosten iw.v. ca. 30, het beschreven excursieprogramma. Exclusief, persoonlijke entreegelden, facultatieve excursies, fooien, koffergelden. maaltijden, luchthavenbelasting en reserve- ringskosten, div. verzekeringen. Min. aantal deeln.: 30. Uit ann.termijn bij onv. deeln.: 8 dgn voor vertrek. Vraag uit gebreide reisbeschrijving HW 43.379 kronen is ca. 3,30 euro. Overal in Praag is geld te pinnen. Als je grotere aanko pen doet, kun je de belasting (ca 30 pro cent) met een bij de winkelier te verkrij gen formulier terugkrijgen op het vlieg veld of bij de grens •Eten en drinken zijn goedkoop Voor een cappuccino met appelgebak betaal den wij 3 euro. Een driegangen maaltijd in een populair restaurant als Klub Archi- tektühoeft niet meer dan 12 euro te kos ten. •Kleding- en schoenenzaken zijn vooral gevestigd in de Nieuwe Stad. In de Oude Stad zijn het de toeristenwinkels die over heersen, terwijl de Kleine Zijde zich ken merkt door speciaalzaken •Het avond- en nachtleven is vertegen woordigd in alle delen van het centrum, met uitzondering van de burchtwijk •Het openbaar vervoer is prima gere geld De metro brengt je voor een habbe- krats overal waar je wilt zijn. Ook tram en bus zijn snel en voordelig. Met taxi's is het uitkijken geblazen, want je wordt vrijwel zeker afgezet. Wie toch een taxi Kempervennen in top 10 BBC Vakantiepark De Kempervennen in Westerho ven staat samen met Parijs, de Algarve, Sardi nië en Orlando in de top tien van beste vakan- tieplekken ter wereld. Het park kreeg dit pre dikaat in de categorie 'beste vakantie voor het hele gezin' van het BBC-programma 'Holi day', dat in Engeland al zo'n 35 jaar een van de best bekeken reisprogramma's is. Programmamaker Rowland Rivron. die De Kempervennen een week lang met zijn fami lie aan een kritische test onderwierp, is met name enthousiast over het comfort van de bungalows, zo blijkt uit zijn rapport. Maar ook de kindveilige omgeving, de rust, de schoonheid van de Malpie, de nabijheid van De Efteling en de hoeveelheid activiteiten (ski ën, zwemmen, duiken) op het terrein zelf dra gen bij aan de topnotering. 'Het is fantastisch. Perfect. Gewoon super.' Mark Giethoorn, general manager van De Kempervennen kan zijn geluk niet op. De uit verkiezing kwam als een complete verrassing voor het bedrijf. Giethoorn: 'Ik had nog geen seintje gehad dat we ook echt bij de beste tien zaten.' En ondanks dat De Kemperven nen niet te klagen heeft over bezoekersaantal len, komt deze top tien plek Giethoorn na tuurlijk best goed uit. 'We hebben al redelijk vaak Engelsen te gast. In hun vakantietijd ver blijven er gemiddeld duizend hier op het park. Engelsen zijn heel actief. Ze doen vaak mee met ons programma. En dat is ook niet slecht voor de omzet.' Goethe omschreef Praag als 'een kostbare parel aan de kroon van de aarde'. Maar is het niet een stad overgoten met de venijnig grijze saus van het Oostblok? Kun je daar nou echt een leuk weekend doorbrengen? Nog geen twee uur na aankomst is de knagende twijfel omgeslagen in een lichte euforie. Ja, dat kan! En al heel snel ontdekken we dat twee dagen eigenlijk te kort is voor het feestje dat Praag heet. De bruggen over de Moldau. wil nemen, doet er goed van tevoren een prijs af te spreken of, beter nog, de receptie van het hotel te vragen vervoer tegen een afgesproken prijs te regelen. •Meer info www.visitchech.cz en www.praqueiquide.com of het Tsjechisch Verkeersbureau in Amsterdam (www.czech.cz. e-mail: ccamsterdam@ibm.net) •Reisgidsen: Trotter, Tsjechië Slowa kije voor achtergrondinformatie, Praag van Dominicus voor een beknopt over zicht met plattegronden Door MIRJAM VAN TWISK TL JT aar waarom l\ ben je nou zo I 1 verbaasd over JL T JL het westerse karakter van Praag? Al eeuwen lang behoren we tot de meest ontwikkelde steden van de we- jreld, tot de welvarendste van Eu- topa. De Russische overheer sing heeft dat echt niet onge daan kunnen maken.Na die veertig jaar zijn we gewoon ver der gegaan waar we gebleven waren.' Gids Hana Kornecka is gauw klaar met zoveel naïviteit. Ze vindt het vanzelfsprekend dat je in het centrum van Praag kunt winkelen tot je erbij neer valt. En dat die prikkelende overvloed de financiële draag kracht van de gemiddelde Tsjech, met zijn maandinko menvan zeshonderd euro, te bo ven gaat, dat accepteert ze als een gegeven. Eigenlijk weet ze niet beter. Tijdens de Russische overheersing was alles ook zo duur. 'Het grote verschil met (thans is datje toen, ondanks die oge prijzen, gedwongen werd tzooi te kopen.Ze mogen de draad na de Fluwelen Revolutie gewoon weer hebben opgepakt, maar daar voor moest wel eerst een erfenis van veertig jaar over heersing worden opgeruimd. Decennia achterstallig onder houd en verval zijn wegge poetst van de talloze monumen ten, de vele winkelgalerijen wer den in oude luister hersteld. 'Als student wist ik van het be- van sommige van die gale niet eens af, zo vuil, goor pi onguur waren ze', vertelt Kor- ka En moet je nu eens zien, ?ewedijveren in schoonheid en perbergen de meest verrukke lijk winkels, eerste middag en ochtend ons verblijf gaan helemaal winkelen en slenteren in Mesto. We schakelen teloos over van kleding, nen en boeken naar de hebbedingetjes; de kunstgalerie- het antiek en het glas. De Tsjechen zijn beroemd om hun glas. De toeristenwinkels getui gen ervan in soorten en maten. Maar dat spul wekt bij ons geen Kgeerte op, dat doet de collec- jievan Glass op Hybemska wel. De topstukken lonken je tege moet. Genoeg geslenterd, tijd voormalige koninklijk paleis, te genwoordig werk- en ontvangst ruimte van de president. Niet bepaald mooi maar wel impone rend door omvang en historie. Wel de moeite van een bezoek waard is de Wladislawzaal. Hier werden riddertoemooien ge houden en koningen gekroond. Via de ruitertrap kom je op het St-Jorisplein en dan is het nog maar een heel klein stukje lo pen naar het Gouden Straatje. Eigenlijk niet meer dan een smal doodlopend steegje met felgekleurde piepkleine pitto reske huisjes. Waar nu de mid denstand goede zaken doet, huisden ooit de paleiswachten en in later tijden ook de beroem de schrijver Franz Kafka (op nummer 22). We wandelen door de schilder achtige wijk Mala Strana, met zijn tegen elkaar leunende hui zen, steegjes, eethuisjes, bierlo kalen en winkeltjes terug naar beneden, naar het bekendste, Praagse monument, de Karels brug. Een mooi uitzicht over de Moldau, dertig immense heili genbeelden en talloze verko pers en artiesten maken de brug tot een attractie die niet ge mist mag worden. Tijd voor een afzakkertje in een van de vele dranklokalen op de Pariska. een boulevard die niet alleen qua naam maar ook qua uiterlijk verwijst naar de Franse hoofdstad. Pariska is het hart van wat ooit het joodse getto van Praag was. Aan het begin van de vorige eeuw moest de ernstig verpauperde wijk uit de dertiende eeuw, plaats maken voor nieuwbouw in overwe gend art nouveaustijl. Zes syna gogen, het oude stadhuis en de oude joodse begraafplaats over leefden de sanering en zijn nu met één entreebewijs te bezoe ken. Geen vrolijk bezoek, wel in drukwekkend. In de Pinkasyna- goge zijn de wanden bekleed met de namen van 77.000 jood se nazi-slachtoffers en we slik ken emotie weg bij een exposi tie van kindertekeningen ge maakt tijdens de Duitse bezet ting. Te snel komt een weekendje Praag tot een einde. Er is nog zo veel niet verkend, nog zoveel niet gezien. Jammer maar ook gelukkig, want al dat onontdek te rechtvaardigt een terugkeer naar deze gouden stad. (ADVERTENTIE) voor historie, kunst en cultuur, drie zaken waar je in Praag niet omheen kunt. Hana wacht op ons op het Wenceslasplein aan de voet van het standbeeld van de heilige Wenceslas te paard, pal voor het imposante Natio naal Museum. Een historische plek, want hier dromden hon derdduizenden Tsjechen in het najaar van 1989 samen, voor de Fluwelen Revolutie die een ein de maakte aan de Russische overheersing. Hier ook beëindig de student Jan Palach 35 jaar ge leden zijn leven door zichzelf in brand te steken uit protest te gen de sovjetbezetting. Wie voor het eerst op de Wenceslas plein komt, heeft enige moeite het als zodanig te herkennen. De bijna 700 nieter lange en zes tig meter brede voormalige paardenmarkt heeft meer weg van een royale boulevard. Rond om het plein een mengelmoes aan bouwstijlen, waarin onder meer het Jugendstilpand van ho tel Europa met zijn befaamde ca fé opvalt. Hana neemt ons mee naar de Lu- cema (Lantaarn), een verstopte passage pal achter het plein die nog werd ontworpen door de opa van Vaclav Havel. Opval lend is het kunstwerk van David Cerny dat een prominente plek heeft in de Lucema. Het paard dat aan zijn benen aan het pla fond hangt met een ruiter op zijn buik geeft een vette knip oog naar de Russische overheer sing waarin alles op z'n kop stond. De hoog boven de stad uittoren de Praagse Burcht is het groot ste burchtcomplex ter wereld met zijn voormalig koninklijk paleis, de machtige gotische St. Vituskathedraal. de Romaanse St. Jorisbasiliek en natuurlijk het beroemde Gouden Straatje. De St. Vituskathedraal is niet al leen van buiten indrukwek kend, maar ook van binnen. De gebrandschilderde ramen bij voorbeeld zijn van een verbijste rende schoonheid. Daarbij naai de kroon gestoken door het zil veren relikwieënaltaar van de heilige Johannes van Nepomuk en de met half edelstenen ver sierde Wenceslaskapel. Achter de kathedraal ligt het Karakteristiek voor Praag is dit doorkijkje vanaf de Karels brug richting Mala Strana en Hradcany; bouwwerken in de meest uiteenlopende stijlen wedijveren met elkaar in harmonie. Spectaculaire annuleringsaanbieding KRAS Stervakan ties heeft beslag weten te leggen op ruim 500 vliegstoelen en reisarrangementen in de voorjaarsmaanden februari en maart. En dat tegen supervoordelige prijzen, want deze arrangementen zijn door een Duits collega-bedrijf geannu leerd en al voor een derde gedeelte betaald. Uiteraard laten we u hier ook van profiteren. U kunt daarom nu al boeken voor een 12-daagse ontdekkingsreis door West- Amerika. niet voor 899, niet voor 799, maar al vanaf slechts 699!! Dat is dus ruim 200 euro voordeel! Als u dan ook nog eens bedenkt dat de wisselkoers van de Amerikaanse dollar lager staat dan ooit, dan is dit echt dé kans om de USA supervoordelig te ontdekken. Niet alleen de prijs is sensationeel, ook het programma is een aaneen schakeling van louter hoogtepunten, zoals Los Angeles, Las Vegas, de Grand Canyon, Zion National Park, 8ryce National Park. Zo'n prachtige reis voor zo'n voordelige prijs, dan kan u toch alleen maar zeggen: "USA, here we come!" Reisprogramma in het kort Gedurende de reis maken we uitgebreid kennis met Los Angeles. Wat dacht u van Beverly Hills, Hollywood en de Universal Studios? Vervolgens gaan we via het bekende Joshua Tree National Park op weg naar Laughlin. Hier maken we een schitterende excursie langs de Colorado River en bezoeken we Lake Havasu. Daarna volgt een mooie tocht naar Flagstaff, de uitvalsbasis voor een bezoek aan één van 's werelds natuurwonderen de Grand Canyon (facultatief 30). De volgende hoogtepunten in het pro gramma liggen in Utah, waar we via de Painted Desert op weg gaan naar het Zion National Park. Vanuit Mesquite brengen we ook een bezoekje aan Lake Mead en de Valley of Fire State Park Inmiddels zijn we aangekomen in het knotsgekke Las Vegas. Tenslotte heeft u nog de mogelijkheid om een prachtige excursie te boeken naar de Hoover Dam 20), één van de grootste stuwdammen in de USA. Zoals gezegd, een schitterende reis voor een schitterende prijs.- Nu ook in 2004 gratis kamers beschikbaar! 4-/5-/8-daagse autoreizen Trier Aankomstdata: vri|wel iedere maandag en vrijdag van 9/2 t/m 29/3 Een gratis kamer? Kan dat? Bij KRAS Stervakanties wel! In samenwerking met het 3-sterren NH Trier Hotel hebben we besloten om ook in 2004 fors uit te pakken met knallende aanbiedingen. We'organiseren dan ook 4-/5- en 8-daagse 'gratis kamer acties', waarbij u alleen betaalt voor het ontbijt en diner, wat ook nog eens tegen een bij zonder aantrekkelijk tarief verkrijgbaar is. Een 4-daagse autoreis boekt u al voor 26,50 p.p.p.n. (5 dagen voor 25 p.p.p.n.). En besluit u 8 dagen te verblijven, dan betaalt u een bedrag van slechts 23 per persoon per nacht!! Het hotel, direct gelegen aan de Moezel, beschikt over een sfeervolle lounge, lift, restaurant, bar, mooi overdekt zwembad met sauna en solarium. Vanuit het hotel kunt u zeer bekende wijnplaatsjes bezoeken, zoals Wittlich, Cochem. met haar sfeervolle steegjes en leuke vakwerkhuizen, en Traben-Trarbach. Ook raden we u aan een tocht te maken door de Eilel en een bezoek te brengen aan Daun, Bitburg en Gerlostein. Echt een ongekende actie naar zo een prachtig stukje Duitsland. Inclusief: 3/4/7 nachten verblijf in NH Trier Hotel in 2-per- soonskamer met faciliteiten Exclusief: vervoer, halfpension (verplichte toeslag), excur sies, reserveringskosten, reis- en annuleringsverzekering. Vraag uitgebreide reisbeschrij ving HW 43.090/091 8-daagse annuleringsreis Turkse Rivièra Vertrekdata: diverse data van 18/2 t/m 17/4 Spectaculaire 5-sterren annuleringsaanbieding! Een grote Duitse touroperator beeft wegens omstandigheden een groot aantal kamers moeten annuleren in diverse S-sterren tophotels in Kemer. KRAS Stervakanties was er uiteraard als eerste bij en heeft deze kamers tegen enorme kortingen ingekocht. Want zeg nu zelf, een 8-daagse annuleringsreis vanaf slechts 2991, dat is toch geen geld. En geloof het of niet dit is inclusief vliegreis Nederland-Antalya v.v., transfers, verblijf in 5-sterren hotel in de badplaats Kemer, alle maal tijden, non-alcoholische en lokale alcoholische drankjes, diverse snacks, vele sport- en enter- tainmentfaciliteiten en diensten Nederlandssprekende reisleiding. En of dat nog met genoeg is, krijgt u ook nog eens geheel gratis een 2-daagse minirondreis naar Pamukkale aange boden. U kunt dus met alleen genieten van de prettige temperaturen en relaxen in de luxe van een 5-sterren hotel, maar ook nog eens proeven van de rijke cultuur van dit vakantieland. Maar wacht niet te lang, want voor dit soort prijzen verwachten wij een overweldigende belangstelling en het aantal plaatsen per vertrekdatum is beperkt! Exdusief: luchthaven-/toe- ristenbel. en res.kosten, visum, div. verzekeringen. Noot: tijdens de minirondreis verblijft u in een 3-/4-sterren hotel o.b.v. halfpension. Min. aant deeln,, 8, Uit. ann.term. bij onvold. deeln.: 10 dgn voor vertrek. Vraag uitgebreide reisbeschrijving HW 43.375/HZ 94.613

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41