pzc Verzet uitzetbeleid groeit www.vervat.nl Levenslang voor dubbele moord Laagste bevolkingsgroei in twintig jaar tijd Amerikaanse 'caps' en 'gowns' op afstudeerfeestje Gymnasium steeds populairder Belastingmaatregelen StrOOIÏl 'drop-OUts' ZWelt aan leiden tot meer files Grote steden eisen ruimhartiger pardonbeleid Mensen verplicht aan het werk Een op drie huisartsen is vrouw Geëvacueerden Stein krijgen geld Pinfraude Trambestuurder in rug gestoken Officieren van justitie mogen ook straf opleggen Truxor snoeit, rijdt en vaart 1 -SM zaterdag 7 februari 2004 i,„n nnze redactie binnenland 'VOORBI'RG - Nederland telde op 1 januari 16,3 miljoen inwo nen. De bevolking groeide vorig -jaar met 62.400 mensen. Dat is de laagste bevolkingsgroei sinds r1984 Dit blijkt uit cijfers die het CBS gisteren heeft bekend- i De' geringe groei is het gevolg van een toegenomen emigratie en een afgenomen immigratie. Het groeitempo van de bevol king is in drie jaar tijd gehal veerd. In 2000 nam het aantal in woners nog met 123.100 toe. De bevolkingsgroei neemt door gaans af in een periode van eco nomische teruggang, aldus het CBS. Dit deed zich twintig jaar geleden ook voor. Het aantal geboorten daalde vo rig jaar naar 201.000. Dat zijn er ruim duizend minder dan in 2002. De afname deed zich in het vierde kwartaal voor. In de eerste twee steeg het aantal ge boorten nog. De teruggang houdt verband met de neergaande economie. Als het consumentenvertrouwen daalt, dan loopt anderhalf tot twee jaar later het aantal ge boorten terug. Vorig jaar overleden 141.100 mensen, duizend minder dan een jaar eerder. In 2003 zijn 14.800 immigranten minder geregistreerd dan een jaar eerder. Het aantal kwam uit op 106.500. Er kwamen voor al minder mensen uit Angola, de Antillen. Aruba en Sierra Leo ne. Steeds meer mensen kiezen er voor Nederland te verlaten. Vo rig jaar vertrokken 103.800 men sen, het hoogste aantal ooit. ANP Kabinet voelt weinig voor onderzoek Irak DEN HAAG - Het kabinet voelt niets voor een onder zoek in Nederland naar de informatie van inlichtin gendiensten over massaver nietigingswapens in Irak. Dat bleek gisteren uit de woorden van premier Bal kenende, na afloop van de ministerraad. „Onderzoeken in andere landen naar de inlichtin gendiensten wachten wij af", zei Balkenende PvdA, GroenLinks en SP dringen aan op een dergelijk onder zoek. Balkenende zei dat voor het Nederlands kabinet vo rig jaar niet de massaver nietigingswapens doorslag- nd waren, maar VN-re- solutie 1441. Daarin wordt gesteld dat de toenmalige Iraakse leider Hoessein moet bewijzen dat hij géén wapens meer had. Balkenende benadrukte dat de resolutie Saddam op riep om vragen over zijn wapenprogramma's te be antwoorden, „Dat deed hij niet. In die context zijn toen de in de resolutie aan gekondigde 'ernstige conse quenties' gevolgd. Maar vergeet niet dat de bewijs last niet bij de Amerikanen of Britten lag, maar bij Irak." Balkenende sluit niet uit dat alsnog massa vernietigingswapens wor den gevonden in Irak. „De vragen van wapeninspec teur Blix zijn nog steeds niet beantwoord." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het verzet van ge meenten tegen het terugsturen van duizenden uitgeprocedeer de asielzoekers groeit naar een climax. Heel Friesland wijst het beleid van minister Verdonk af; in andere delen van het land is er veel lokaal verzet. Maandag verdedigt de minister het kabinetsbeleid in de Tweede Kamer. Het belangrijkste bezwaar van de lokale bestuurders is dat veel uitgeprocedeerde asielzoekers alsnog in de illegaliteit terecht komen. De burgemeesters van de vier grote steden, Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht, willen dat er een 'ruimhartiger' pardonregeling voor de asielzoe kers komt Alleen dan zal er draagvlak zijn voor de komst van uitzetcentra. Hoewel het verzet lokaal broeit, is de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) gisteren akkoord gegaan met de terug- keerplannen. Dat gebeurde na de toezegging van minister Ver donk dat asielzoekers die niet binnen de voorgestelde zestien weken kunnen terugkeren, niet op straat terecht komen Ze zul len tot aan hun vertrek uit Ne derland in terugkeercentra wor den opgenomen. De toezegging neemt niet alle onrust weg van lokale bestuur ders. Want als asielzoekers niet mee willen werken, belanden ze alsnog in de illegaliteit. Boven dien neemt plaatsing in uitzet centra niet weg dat veel Neder landers toch niet accepteren dat asielgezinnen het land uitmoe ten. Het kabinet wil dat ongeveer 26.000 asielzoekers uit Neder land vertrekken In eerste in stantie zouden 3260 asielzoe kers in aanmerking komen voor een pardon, maar daarvan is ruim eenderde afgevallen. Zij vallen alsnog buiten de regeling omdat ze valse gegevens hebben verstrekt of gelogen hebben over hun identiteit. De Nederlandse bevolking steunt het beleid van Verdonk nog net (55 procent), maar die steun is in de afgelopen week wel met 10 procent afgebrok keld. Naast gemeenten en vakbonden trekken ook onderwijsbonden en koepels van schoolbesturen aan de bel. Tragisch Zij stellen dat politie en leer krachten geconfronteerd wor den met tragische gevallen, door dat zij de asielzoekers straks uit hun huizen moeten slepen en uit de schoolbankjes zien verdwij nen. GPD EMMELOORD - De gemeente Noordoostpolder begint 15 februari een proef waarbij minimaal twintig bijstandsaan vragers via Start Uitzendbureau verplicht aan het werk moeten. Die mensen zijn in dienst van Start, waardoor de gemeente hen geen uitkering meer hoeft te geven. Wanneer er echter tijdelijk geen baan beschikbaar is, dan mag het uitzendbureau de rekening naar de gemeente stu ren. Deze regeling geldt ook bij ziekte. ANP UTRECHT - Van alle 8107 in Nederland werkende huis artsen is 30 procent een vrouw. Dat percentage neemt elk jaar toe. In 1980 was 7 procent van de huisartsen een vrouw, tien jaar later was dat 15 procent. Dat bleek gisteren uit de jaarlijks gepubliceerde huisart senregistratie van Ni vel. Het onderzoeksinstituut verwacht dat in 2015 ongeveer de helft van de huisartsen een vrouw is. Want op dit mo ment is 63 procent van de studenten die de huisartsenop leiding volgt vrouw. ANP STEIN De ruim vijfhonderd inwoners van Stein die vori ge week wegens een dreigende dijkdoorbraak werden geë vacueerd, krijgen van Rijkswaterstaat een voorschot op hun schadevergoeding. De organisatie wil zo voorkomen dat de gedupeerden ja renlang op een schadevergoeding moeten wachten. Ondui delijk is immers wie voor het verzakken van de dijk aan sprakelijk is; Rijkswaterstaat of de waterleidingmaat schappij Limburg. In de dijk was een waterleiding gaan lekken. ANP "J1LK.MAAR - Vijftien mensen uit Enkhuizen en Hoorn hebben aangifte gedaan van opnamen tot duizenden euro's van hun re gen. Fraudeurs voorzagen een geldautomaat van een nage- ïaakt toetsenpaneel met daar- onder een magneetlezer die de j- lankpas kopieert. ANP - 'DEN H.AAG - De regels over de ^Jfiscale behandeling van auto's, die sinds 1 januari van kracht ^zijn, leiden tot meer verkeer per 3'.iiauto en tot een stijging van files ,,ijin de ochtendspits met 9 pro- 3 jcent. w H31 concluderen de Advies- ienst Verkeer en Vervoer van ijkswaterstaat, het Milieu- en latuurplanbureau en het Cen- 2.1; haal Planbureau in een geza- IM nenlijke studie, die zij gisteren lebben gepubliceerd. Jet gaat om zes maatregelen, die vooral bedoeld zijn om de re gelgeving eenvoudiger te ma ken. maar die ook leiden tot een verlaging van de kosten voor het woon-werkverkeer. Per sal do leiden de maatregelen tot een toename van de mobiliteit over alle weekdagen met 1,7 procent De congestie neemt dan gemid deld toe met 6 procent, maar in de ochtendspits is dat nog meer. 9 procent. PvdA-Kamerlid Crone wil vol gende week een debat met staatssecretaris Wijn van Finan ciën. ANP UTRECHT - Steeds meer scholieren kiezen voor een gym nasiumopleiding Op de zelfstandige gymnasia zaten in 2002 22 750 leerlingen. Dat betekent een toename van 17 procent in de afgelopen tien jaar, terwijl het totaal aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs daalde. Op scholen met een gymnasiumafdeling bedroeg de groei 5 procent. Zij telden in 2002 33.600 gymnasiasten. Er zijn overigens ook zorgen. Maar weinig leerlingen kie zen Grieks in hun eindexamenpakket en er zijn weinig do centen klassieke talen. ANP ROTTERDAM - Een 45-jarige passagier heeft donderdag avond in Rotterdam een 39-jarige trambestuurder met een mes in de rug gestoken. Dat heeft de Rotterdamse poli tie gisteren bekendgemaakt. Omstreeks half twaalf controleerde een conductrice de verdachte op tramlijn 7, waarna onenigheid ontstond. De passagier trok het mes en bedreigde de conductrice, be stuurder en een beveiligingsmedewerker van het vervoers bedrijf RET. Buiten de tram viel de verdachte de trambe stuurder aan Het slachtoffer wist zijn belager te over meesteren. ANP ROTTERDAM - Honderdtwaalf studenten van de voltijds MBA-opleiding van Rotterdam School of Management gooien hun 'caps' in de lucht. De afgestudeerden hebben de diploma-uitreiking gistermiddag op typisch Amerikaanse manier gevierd, compleet met hoofddeksels en toga's. foto Koen Suyk/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft een 30-jarige man uit Utrecht gisteren veroordeeld tot een levenslange celstraf. Vol gens de rechtbank is de man schuldig aan de moorden op de Utrechtse Nadia van de Ven en Anton Bussing uit Ede. Het Openbaar Ministerie had ook le venslang geëist. De 25-jarige studente Nadia van de Ven werd in oktober 2002 in haar woning doodge schoten. Zeven jaar eerder kwam verzekeringsagent Anton Bussing door een aantal schoten om het leven. Onderzoek wees uit dat de moorden met hetzelf de wapen zijn gepleegd De Utrechtenaar heeft altijd ont kend beide moorden te hebben gepleegd De rechtbank sprak van 'gruwe lijke moorden'. Omdat de justi tiële observatiekliniek Pieter Baan Centrum geen rapportage van de man heeft kunnen ma ken - de man weigerde aan het onderzoek mee te werken - oor deelde de rechtbank dat de maatschappij maximaal be schermd dient te worden tegen de Utrechter De man is volgens de rechtbank verantwoordelijk voor beide moorden. Alle omstandigheden wijzen erop dat de man ook Bus sing heeft doodgeschoten Maar als alleen de moord op Van de Ven bewezen verklaard, was dat alleen al genoeg geweest om le venslang op te leggen, bleek uit het vonnis, Advocaat W. Ausma zei na de uitspraak zeer waarschijnlijk in hoger beroep te gaan Hij noem de de bewezenverklaring voor de moorql op Bussing 'gezocht'. De Utrechter was de zoon van de eigenaar van het studenten huis waar Van de Ven woonde. Hij nam na de moord op haar de benen en werd na een verblijf in Polen in januari vorig jaar in Gouda opgepakt. Hij zou na een ruzie over een wasmachine een Uzi-machinepistool op het hoofd van zijn huisgenote heb ben gezet en vijf schoten hebben gelost. Het onderzoek naar de moord op Van de Ven wees uit dat ze met hetzelfde wapen is omge bracht als Bussing. Tijdens de zitting werd duidelijk dat de man voor de moord op Bussing in 1995 enkele maanden gele gerd is geweest in Ede. De verze keringsagent werd doodgescho ten in zijn auto aangetroffen. ANP meer afhankelijk van de mede werking van een verdachte. Nu is het zo dat na vele tussenstap pen een zaak uiteindelijk voor de rechter komt als de verdach te een transactie niet betaalt. Daar komt verandering in. Als de verdachte weigert te betalen, kan het OM zelf het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB) inschakelen om de boete te in nen. Verder moet een verdachte die het niet eens is met de straf- beschikking van het OM en wil dat een rechter naar zijn zaak kijkt, daar zelf het initiatief voor nemen. Uit berekeningen van het minis terie van Justitie blijkt dat het Openbaar Ministerie ongeveer 44.000 kantonzaken en 21.000 rechtbankzaken die in 2002 voor de strafrechter zijn geko men, met de nieuwe maatregel had kunnen afdoen.ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Officieren van justitie gaan straffen opleggen. Om de druk bij de rechtbanken weg te nemen krijgen de officie ren de bevoegdheid geldboetes, een ontzegging van de rijbe voegdheid van maximaal een halfjaar en een taakstraf van hoogstens 180 uur op te leggen. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. De nieuwe regeling is alleen van toepassing op delicten waar een gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar op staat, onder meer ver nielingen. winkeldiefstal en rij den onder invloed Het Open baar Ministerie mag echter geen celstraffen opleggen; dat blijft voorbehouden aan de rechter Door de invoering van het wets voorstel is het OM straks niet koop 0/\-r ZE- PH2-E- MMT Op KOMT, PAN KAN IK KAAK NECS'ÉKEJK mans. De WD wil intensieve, persoon lijke begeleiding van moeilijk le rende kinderen. Balemans „Vaak signaleert een school tij dens een intake-gesprek al dat een kind uit een problematisch gezin komt. Zonder extra bege leiding houden die kinderen het op school niet vol. Dat zie je nu gebeuren." Ook het CDA bepleit extra hulp aan kinderen uit probleemgezin nen. „Ze hebben iemand nodig die ze kunnen vertrouwen, ie- drijft daarna het snoeiafval bij elkaar. Vervolgens kan de truxor het maaisel optillen en op de kant leggen. De truxor ver vangt twee boten, een tractor en een vrachtwagen, die tot nu toe nodig waren om groenonder houd te plegen. Het waterschap gebruikt de truxor deze weken op proef. De kans is groot dat het schap zelf dergelijke machines gaat aanschaffen, foto William Hoogteyling/ANP mand die hen vasthoudt", aldus woordvoerder Aart Mosterd. De stijging is vooral een gevolg TIEL - Een medewerker van het Waterschap Rivierenland maakt met een futuristische machine (Advertentie) MEGA KAMPEER- EN CARAVANSHOW caravans vouwwagens: nieuw, overjarig, occasions (voor)tenten kampeersupermarkt verhuur camping-info Stadionweg 31/33 Rotterdam OIO - 497 08 22 een sloot in Arnhem schoon. Wa terschap Rivierenland heeft van Zweedse collega's een zogenoem de truxor geleend. Het amfibievoertuig voor het on derhoud van sloten en plassen is volgens het schap nog nooit eer der in Nederland gebruikt, maar blijkt zeer goed te vol doen. Een truxor is een voertuig dat kan rijden en varen. De machi ne snoeit en knipt overtollig groen uit de slootkanten en van onze redactie binnenland DEN HAAG - De aanzwellende stroom van tienduizenden voor tijdige schoolverlaters dreigt een ramp voor Nederland te wor den. Vorig jaar haakten meer dan zeventigduizend leerlingen zonder diploma af. De regering kan niet wachten met ingrijpen, vinden de onderwijsspecialisten in de Tweede Kamer. De stroom leerlingen die zonder diploma van school gaan, is de afgelopen jaren enorm gegroeid; van 47.000 in 2001 naar 70.500 in 2002. Zonder extra maatregelen zal de stroom drop-outs nog harder groeien en dreigt een maatschap pelijke ramp, vrezen de onder wijsspecialisten van de Kamer fracties. „Het zijn rampzalige cijfers. En als je de huidige toestanden op het vmbo ziet, verwacht ik dat het aantal nog gaat verdubbe len. Ik hou mijn hart vast", zegt VVD-woordvoerder Eric Bale van de betere registratie van schoolverlaters. Niet alleen leer plichtigen worden geteld, maar ook de oudere, laag geschoolde jongeren tot 23 jaar. Iemand met ten hoogste een diploma van een middelbare beroepsop leiding (mbo) op niveau 1 geldt tegenwoordig ook als 'voortijdi ge schoolverlater'. De meerder heid van de leerlingen die zon der diploma van school gaat, heeft thuis problemen. PvdA, GroenLinks, D66 en de SP vinden dat de stroom moet worden gestopt door extra inves teringen om de klassen te ver kleinen. „Kwetsbare kinderen verzuipen in die grote leerfabrie ken", aldus SP-woordvoerder Fenna Vergeer, die pleit voor aparte 'zorglocaties'. Het ministerie van Onderwijs wil vooralsnog geen extra geld uittrekken Wel zijn er volgens een woordvoerder 'reïntegratie- trajecten' opgezet om voortijdi ge schoolverlaters aan een baan te helpen, dan wel terug te lei den naar school. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3