I De risico's van souvenirs Vraag antwoord Fiets mee op vakantie WI :riends Simba op de troon zaterdag 7 februari 2004 Wil ma ook koraal is een geliefd souvenir, maar kan de toerist :h al gauw op een boete van 50 euro komen te staan. Foto GPD/FRED VAN BIEZEN In sommige landen koop je de mooiste "[souvenirs voor spotprijzen. Maar weer op Nederlandse bodem wacht wellicht J een domper. De douane neemt jaarhjks uizenden onschuldig ogende souvenirs beslag. En ook de boetes liegen er niet >m. Wat mag je wel mee naar huis lemen van vakantie en wat niet? Imitatie Louis Vuitton- en Burberrytassen worden, evenals dvd's, door de douane op Schiphol regelmatig in beslag genomen. Foto GPD/ROLAND DE BRUIN Door MONIQUE LEIJSER Zo'n 50.000 boetes zijn de eerste drie kwarta len van dit jaar uitge schreven aan reizigers irhet invoeren van foute sou- merkartikelen en na- ;artikelen. De boetes varië- van 50 tot 2000 euro. Vooral invoer van dvd's en cd's is ;t laatste jaar explosief geste- ai. Deze reizigers zijn geen idelaren die bewust de wet irtreden; het zijn uw buur man. uw zoon of dochter en wel licht uzelf. Datje geen levende of opgezette idijsvogels en schildpadden tag invoeren, zal niemand ver azen. Maar ook bepaalde soor- m vlinders, koraal, grote schel en en andere insecten zijn ver- len. Meer dan 30.000 bedreig- e dieren en planten worden op temationaal niveau be- chermd. In veel landen is het iter gebruikelijk om delen met name dieren te verwer- ;n in lokale producten, mk maar aan de met ivoor in- ;de sieradenkistjes, de met taienveren versierde mu- itrumenten, de van lui- irdbot of orchideeën gemaak- eChinese medicijnen en de tas- tn, riemen en accessoires van krokodillenleer. Het bezit van ouvemrs met een natuurlijke \]l lorsprong is in Nederland straf- aar. Boetes variëren van zo'n 0 euro voor een stukje koraal k ruim 700 euro voor een le ende orchidee. Het souvenir Onder de in beslag genomen goederen bevinden zich ook met grote regelmaat opgezetten vogels. Foto GPD/ROLAND DE BRUIN •Neemt u in Nederland gekochte nieuwe appara- ^tuur mee, zoals een digitale camera, vergeet dan het aankoopbewijs niet Dat voorkomt bij terug keer problemen. •Twijfelt u bij de aankoop van souvenirs, raad pleeg dan de reisleiding ter plaatse Zie ook www.wcoomd.org. site van World Customs Organization, met wereldwijd links naar douane-instellingen. «Koop geen speelgoedwapens die op echte wapens lijken. U riskeert inbe slagneming en een boete in Nederland. •Zie ook www.wiisopreis.nl. alles over in- en uitvoerbeper- kingen in Nederland. •Alles over foute souvenirs www.wnf.nl/souvenirs. •BelastingTelefoon Douane, 0800 - 0143 (vanuit het buiten land 31 455 743 031) voor in- en uitvoerregels van onder meer beschermde dier- en plantensoorten, nagemaakte merkartike len, kunst, antiek, drugs, imitatiewapens en dergelijke. Zie ook: www.douane.nl en www.belastinqdienst.nl •Cites-bureau Laser, 0800 223 33 22 (LNV-loket), internationa le regels voor het meenemen van beschermde dieren en plan ten: www.cites.org •Voor vragen over het invoeren van kunst en antiek lnsp3cultinsp.minocw.nl wordt bovendien in beslag geno men. Invoerrechten Ook niet aan het land gerelateer de artikelen, zoals cd's, dvd's. kleding en vele merkartikelen zijn in trek. Niet zo gek, want de prijzen hiervan zijn in continen ten als Azië maar ook in landen als Turkije, veel aantrekkelijker dan in Nederland. Voor produc ten vanaf 175 euro en aange schaft in niet EU-landen moetje echter invoerrechten, accijns en/of BTW betalen en dat wordt door veel toeristen nog wel eens vergeten. De in het buitenland betaalde BTW kunt u bij het verlaten van een vakantieland terugvorde ren, maar in Nederland moet u er uiteraard weer voor betalen. Geeft u dit niet zelf aan bij de douane en wordt u 'betrapt', dan betaalt u naast de verschul digde invoerrechten, accijns en BTW ook een boete. Wie boven dien teveel invoert, bijvoor beeld meer dan vijf cd's, wordt bestempeld als handelaar en ris keert een gevangenisstraf. Nog een verboden categorie zijn de nagemaakte merkartikelen, zoals parfums, horloges en kle ding en illegaal gekopieerde cd's en dvd's. De varianten op de merkartikelen zijn meestal onherkenbaar voor een leek. Al leen de prijs valt op: ze zijn vrij wel altijd verdacht goedkoop. Boetes variëren tussen de 175 en 1.100 euro. Bij een nep-Rolex voor eigen gebruik zal men niet altijd een boete uitschrijven, maar wie met bijvoorbeeld vier stuks het land binnen wilt, be taalt al gauw 225 euro boete en verliest zijn artikelen. Vergunningen Gevoelig liggen ook kunstvoor werpen en antiek. Vergunnin gen zijn noodzakelijk, zowel voor de uitvoer van deze produc ten als voor de invoer ervan. In sommige landen gaat de be scherming van historisch cul tuurgoed soms ver. Wie op een wandeling in Turkije een mooie steen als herinnering mee neemt, loopt minimaal het risi co van een stevig discussie bij het verlaten van het land. Als kunst en antiek extreem laag zijn geprijsd, kunt u er steevast van uitgaan, dat het of een ille gale transactie betreft of na maak is. De douanecontroles zijn natuur lijk speldenprikjes gezien het grote aantal vakantiegangers per jaar en wellicht glipt u door de mazen van het net. Maar de douaniers weten precies welke vluchten bijzondere aandacht moeten krijgen. Toeristen die terugkomen uit Turkije, China en Thailand wor den vooral gecontroleerd op goedkoop aangeschafte merkar tikelen en namaakmerken. Afrikagangers hebben vaak sou venirs bij zich waarin ivoor is verwerkt, uit de Nederlandse Antillen worden vooral verbo den schelpen meegenomen en uit Australië en Amerika de tas jes, riemen en andere accessoi res van krokodillenleer. Ik wü fietsen in de vakantie. Welke fiets kan ik het bes te kopen? Carla van der Poel van de Fietsvakantiewinkel: 'Daar is geen standaard antwoord op te geven want welke fiets het beste bij je past hangt van veel factoren af. Gaat de tocht naar de Veluwe of naar China, neem je zelf bagage mee, rijd je over heuvelachtig of vlak terrein? Een bezoek aan een goede rijwielzaak is noodzakelijk. Let bij het uitkiezen erop dat de fiets de goede maat heeft. Probeer een aantal fietsen uit en bepaal of je liever rechtop wil zitten of juist een beetje naar voren. Een verstelbaar stuur is altijd handig en er is keus uit verschillende soorten zadels. Belangrijk tijdens een fietsva kantie is. datje zelf een band kunt plakken.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de websi te van deze krant en klik op de rubriek Reizen Reis boeken Canarische eilanden CANARISCHE EILANDEN RESTAURANTS B giVt NATUUR j Sgtfgf STRAND W M'ORT f nu;: Een paradijselijk stukje Europa, noemt Capitool de Ca narische eilanden. Wie in het hoogseizoen op Gran Canaria is ge weest, denkt daar ver moedelijk anders over. Voor echte rust moet je toch op de kleinere, westelijke eilanden zijn. Zoals El Hierro. Maar gelegen op 100 km van de Marokkaan se kunst heeft de eiland engroep nog steeds een enorme aantrekkings kracht. Vooral op liefhebbers van zon in de wintermaanden. Naast een algemeen inleidend deel. zet Capi tool de zeven belangrijkste eilanden op een overigens zeer overzichtelijk rijtje. Volgens de beproefde formule, waarbij de meest noodza kelijke informatie naadloos overgaat in fraaie illustraties. Met ook praktische informatie, een woordenlijst en tips voor reizigers. Een complete gids, die weliswaar niet al te diep gaat, maar die (eerste) bezoekers meer dan vol doende houvast biedt voor een goed gedocu menteerde rondreis. 'Canarische eilanden', Capitool-gids van Unie boek/Van Reemst, Houten. 21,90, ISBN 90-410-3362-9, www.capitoolqids.nl. Zuidwestelijke staten van Amerika In tegenstelling tot Capi tool, speelt bij de gidsen van Dominicus de vorm geving een minder pro minente rol. Het maakt de boekjes iets minder makkelijk toegankelijk, maar daar staat tegen over dat er meer aan achtergrondinformatie in staat. Dat is ook weer te ontdekken in 'De zuidwestelijke staten van Amerika', waarin Califomië, Nevada, Ari zona en Utah worden belicht. Auteur Antoon van Zuilen tekende voor de samenstelling en inmiddels is de 5e druk verschenen. Naast een ruim algemeen deel - waarin bij voorbeeld ook wordt stilgestaan bij tradities en'gewoon ten die in heel Amerika gelden - worden de vier staten hoofdstuksgewijs behandeld. Met les, informatieve of onderhoudende ka ders en veel praktische info. 'n Prima gids. 'De zuidwestelijke staten van Amerika', Domini- cus-uitgave van Gottmer, Haarlem, 23,95. ISBN 90-257-2991-6, www.dominicus.info. GERARD CHEL et vinden van een ovemach- tingsplek kun je niet altijd aan het toeval overlaten. Daarom had ik voordat we naar Devon n Cornwall vertrokken een gidsje ge- °cht. Het heette 'Special Places to Stay' het bevatte een selectie van Engelse Breakfasts met buitengewoon riaie tuinen. Be bedoeling was dat we, zwervend door groen Engeland, 's ochtends na het ont- 'jt het boekje zouden raadplegen om 'en bed voor de nacht te reserveren. )t zover de theorie. In de praktijk kreeg (voortdurend alleraardigste Engelse - Densen aan de telefoon die me heel riendelijk en met duizend excuses uit- ?den dat ze - helaas, helaas - al hele- vol zaten. Het voordeel was wel dat ^erdoor op plekken terecht kwamen ,eoP hun eigen manier weer heel bij onder waren. Bijvoorbeeld vanwege het niediepe synthetische tapijt met ast- fc-aanval garantie. Of behang in zulke sychedelische kleurpatronen datje de nacht met bonkend hart rechtop a bed zat. 'aar in Exmoor werd ons geduld be tond. Daar was een Bed Breakfast die °g wel plaats voor ons had. Het boekje er een gedetailleerde routebeschrij- Door DIRK MULDER ving bij, anders hadden we het nooit ge vonden. Het uit de 18e eeuw daterende huis barst te van de authentieke details en de tuin kon zo in een tijdschrift. Een wat ver strooide gentleman van halverwege de vijftig liet ons de kamer zien. Die was klein, maar absolutely charming'. En dat mocht ook wel voor die prijs. Wel deed zich een 'tiny little problem' voor. Het enige restaurant in de verre omtrek was deze avond gesloten. Maar wellicht kon hij daar een mouw aan passen. Voor een 'small extra charge' wilde hij wel een hapje voor ons koken. Het bedrag dat hij daarbij noemde vond ik tamelijk onthut send, maar je wilt niet kinderachtig doen. Vol verwachting namen we om zeven uur in de eetkamer plaats. Placemats met een jachttafereel, kristallen glazen en zilveren bestek sierden de antieke ta fel. De hoge donkere houten lambrise ring verschafte het vertrek een zekere grandeur. De gelegenheidskok kwam binnen met de eerste gang. Een plakje paté met een paar blaadjes sla, slap als snot. Uit eigen tuin, zei hij trots. Wilden wij er, voor een kleine extra toeslag, soms een glaas je wijn bij? De tweede gang was een centimeterhoog stukje zalm. Vanwege een gebrek aan versheid rook het veel groter dan het was. De bijpassende Hollandaise saus zag er op het zakje ongetwijfeld erg lek ker uit, maar de poeder was niet overal goed opgelost. Beetgaar gekookte aardap peltjes en boterzachte sperziebonen die je door een rietje op kon zuigen, probeer den de aandacht af te leiden. Het dessert, citroentaart, kwam bij Marks Spencer vandaan en dat konden we slechts toejuichen. 'Heeft het gesmaakt?' vroeg de kok. Er schoot me iets te binnen dat ik ooit in het gastenboek van een slecht hotel had gelezen. We'll tell our friends!' ant woordde ik. Het Disneyland Park bij Parijs viert van 7 fe bruari tot en met 7 maart een soort 'Carna val des animaux' met in de hoofdrol Simba, de held uit de bekende Disney-tekenfilm The Lion King. In de komen de carnavalsperiode wordt het Disneyland Park omgetoverd tot een kleurrijk, feestelijk en vooral swingend park met als terugkerend hoog tepunt de kroning van de Lion King, de zogenoemde 'Circle of Life'-viering op de Pride Rock. die is gesitueerd voor het kas teel van Doornroosje. Een bruisende parade van die ren. dansers, vuurspuwers en jongleurs komt uit Adventure- land en verzamelt zich rond de heilige rots om getuige te zijn van de kroningsceremonie. Op de tonen van de filmmuziek Reis in 5 clicks De dag van de liefde komt er weer aan. Omdat elk jaar een bos ro de rozen ook gaat vervelen, vijf tips om te variëren. Een geslaag de Valentijnsdag begint dit keer in Amsterdam. Tijdens een crui se door de grachten vertelt een 'Love Guide' verhalen en anekdo tes over liefde in Mokum. Haast je daarna naar hotel Pulitzer waar je in de Tuinzaal geregeld kan genieten van opera's. Vanuit deze zaal is het niet ver naar een kamer met uitzicht op de Prin sengracht. Ook leuk is een ballonvaart bij zonsondergang. Friesland staat ga rant voor een romantische nacht in het kleurrijke boerderijtje Terre Panache, een overnachting voor twee in de nok van een vuurtoren of het vooronder van een reddingsboot. www.canal-cruises.nl;www.pulitzer.nl;www.dreamfliqhts.nl; www.terrepanache.nl;www.vuurtoren-harlinqen.nl. wordt elke avond het verhaal van Simba verteld in woord en spetterend beeld. Het Lion King Carnaval eindigt namelijk met een speciaal gearrangeerd Lion King-vuurwerk. Het Lion King Carnaval valt ove rigens in de voordeel-periode. Dat wil zeggen dat voor iedere betalende volwassene één kind gratis naar binnen mag. Zie ook: www.disnevlandparis.com. Maleisië op maat Malaysia Travel Service, die zich dé specialist in reizen naar West-Maleisie en Maleisisch Borneo noemt, verzorgt door het he le land presentaties, waarin belangstellenden in een persoonlijk gesprek met behulp van foto- en filmbeelden kennis kunnen ma ken met Maleisië. Tijdens dit gesprek worden wensen geïnventa riseerd en wordt een reisplan samengesteld. De eerste presentatie dit jaar is zaterdag 14 februari vanaf 10.30 uur in het NH Congreshotel Koningshof in het Noord-Brabantse Veldhoven. Aanmelden bij Malaysia Travel Service kan tot vrij dag 13 februari op: 0499-375800 of via www.malavsiatravel.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39