Domweg gelukkig in de Vinex-wijk Smeerwortel voor al uw kwalen W3 a ia sa Pi«fl fcM1?i 1 '9 S,L%^ SiliMJaais— SbSE Duurzaam Meubelbeurs Bank 6730 Kraan Bouwafval Playstation zaterdag 7 februari 2004 Vinex-locatie op het voormalige vliegveld Ypenburg foto Jasper Juinen/ANP Tien jaar geleden werden de eerste Vinex-locaties aangewezen. Buitenstaan ders vinden de huizen maar niks: ze zijn te klein, te le lijk, te duur en te saai. De honderdduizenden bewo ners zelf zijn vooral tevre den. „Het is precies het huis dat we zochten." Wen er maar aan. Die bak stenen rijen eengezinswo ningen, want het worden er nog véél meer. Friso de Zeeuw, direc teur bij Bouwfonds Ontwikke ling, de grootste Vinex-bouwer van Nederland, heeft het gehad met de 'elitaire' kritiek op de grootschalige nieuwbouwwij ken die in moordend tempo uit de grond worden gestampt. „Dit is gewoon wat de burger wil." Het commentaar komt vooral van mensen die zelf in de stad wonen of rijk genoeg zijn voor een boerderijtje buiten. Archi tecten die 'de Vinex', een verza melnaam voor veel recente nieuwbouwprojecten, te veel eenheidsworst vinden, en van politici die over de kwaliteit kla gen. Recent schreef ook het Ruimtelijk Planbureau een kri tisch rapport. De Vinex-wijken zouden te eenzijdig zijn, niet ge schikt voor de moderne mens. De Zeeuw haalt zijn schouders erover op en duwt zijn handen diep in de zakken van zijn jas. Hij staat op een doordeweekse dag midden in Veldhuizen, on derdeel van Leidsche Rijn bij Utrecht. Met dertigduizend hui zen is dit de grootste Vinexloca- tie van Nederland De critici zien voor zichzelf blijkbaar graag wat anders dan dit, con cludeert hij. „Maar ze projecte ren hun kritiek op de mensen die wél voor een Vinex-woning kiezen." Die bewoners zijn dik tevreden, blijkt uit diverse onderzoeken. De gemiddelde de Vinexbewo- Straatbeeld van de Vinex-wijk Veldhuizen, nabij Utrecht. ner klaagt over te laat opgelever de voorzieningen, maar geeft zijn huis een dikke voldoende. De Zeeuw kijkt langs de bakste nen rijtjeswoningen. Gewone bruine huizen met een puntdak en een voor- en achtertuin. In de straat 'Arne' zijn de voortuin tjes gezellig gemaakt met plan ten, beeldjes en hier een daar een tuinset, die er in de motre gen wat verloren bij staat. Op het grote speelveld tussen de rijen laagbouw rennen kinderen rond een houten speeltoestel. Hun hoge stemmen weerkaatsen tussen de huizen. Rijtjeswoningen De rijtjeswoningen zijn een ty pisch voorbeeld van de bouw waar de critici van de Vinex van gruwen en waar volgens De Zeeuw de kopers bij zweren. Nu de woningmarkt in wat rustiger vaarwater komt. worden de ver schillen tussen die twee typen Nederlanders steeds pregnan ter. Stadse fratsen Tot voor kort ging elke woning als een warm broodje over de toonbank. Het leek weinig uit te maken hoe die eruit zag. Inmid dels lopen de verkooptijden op en kopers kijken weer kritisch waar ze hun geld aan uitgeven. Dan blijkt er weinig behoefte aan stadse fratsen, zoals hoge smalle huizen met rare gevel tjes. „Het is te ver doorgescho ten met de architectuur", conclu deert De Zeeuw. De gemiddelde Nederlander zoekt bovenal een huis met rust, ruimte en een par keerplek pal voor de deur. De huizen in Veldhuizen vol doen volgens De Zeeuw in hoge mate aan die eisen. Aan de over kant van de weg liggen de best verkochte woningen van de Leidsche Rijn, wijst hij. Weinig opvallende bruine huizen met een oppervlakte van ruim 110 vierkante meter. Ze staan in blokken van zeven aan elkaar. Aan beide kanten steekt een dakkapel uit en de ommuurde tuin is vrij groot. „Die gaan we herhalen." Een betaalbare woning hoeft met meteen een eenheidsworst te zijn. Bij Hoofddorp wordt de laatste hand gelegd aan drie kleinere Vinex-wijken op 'eilan den' in de Haarlemmermeerpol der. De wijken zijn van elkaar gescheiden door een brede sloot en hebben alle drie hun eigen ka rakter Op eiland drie liggen aan de pas opgeleverde brede hoofdstraat moderne rijtjeswo ningen waarvan de gevels en kleuren onderling verschillen. foto Rick Nederstigt/ANI» De truc is volgens De Zeeuw een speciale fundering, waardoor de brede woningen toch enigszins betaalbaar bleven (vanaf 180 000 euro). Ook in de inrich ting van de wijk is naar variatie gestreefd. Een flat markeert de toegang en rond het pleintje midden op het eiland zijn wat kleinere huurwoningen ge bouwd. Op de hoek van de straat steken kapitale zwartbak- stenen villa s voor de huizenrij uit. Creativiteit De Zeeuw voorspelt voor de ko mende tijd een hausse aan bouw plannen voor 'honderdduizend euro- woningen' Prima om in te wonen, zegt De Zeeuw, „maar aan de buitenkant is de creativi teit misschien wat beperkt Hij wijst op de 'stewardessenwonin gen' op het derde eiland. Het zijn kleine eenpersoonsapparte menten zonder tuin, twee boven elkaar. Geschikt voor starters op de woningmarkt én voor 'her intreders'. „We vergeten wel eens dat veel mensen scheiden, die moeten dan een stapje terug doen." Op eiland twee zijn de straten smal en staan de huizen direct aan de stoep. De voorbijganger kijkt bij de bewoners op de keu kentafel. Brede beige venster banken steken uit roodbruine muren. De huizen herinneren aan vervolgen tijden. Rondom het 'centrum' van de wijk is de opzet ruimer en zijn de huizen groter. De nieuwe wijk moet zo de sfeer van een Oudhollands dorp krijgen. Parkeren De wijk is nog niet af. Wijka gent Gert Visser ploegt in zijn nette uniform door het zand. De meeste bewoners moeten nog ko men. Visser heeft nog weinig om handen, maar hij zorgt er alvast voor dat zijn gezicht bij de nieuwkomers bekend is. „Over een jaar zal ik mijn handen vol hebben", voorspelt hij. Op het moment voelt Visser zich net een parkeerwacht. „Parke ren is hét item waar mensen over klagen. Als ze hun huisje op orde hebben gaan ze zeiken. In Amsterdam zijn mensen ge wend een kilometer te lopen om hun auto te kunnen parkeren. Dan verhuizen ze hier heen en klagen ze al als het twintig me ter verderop is." Elkaar erop aanspreken doen de bewoners nog niet. Visser heeft kaartjes laten drukken met zijn pasfoto, telefoonnummer en e-mailadres. Vooral van de mo gelijkheid om te mailen wordt gretig gebruik gemaakt. Maai de mensen zijn toch tevreden?, vist De Zeeuw. De wijkagent be aamt het. Een kleine minder heid verveelt zich volgens hem 'te pletter' en vertrekt al snel weer, maar de rest vindt het per fect. Ze zouden niet anders meer willen. Marloes de Koning Het gaat goed met de natuur geneeskunde: alleen al in Europa worden meer dan 1300 medicinale planten commer cieel gebruikt. Ongeveer 90 pro cent daarvan wordt uit de vrije natuur gehaald, waardoor - vol gens het Wereld Natuur Fonds - sommige plantensoorten in hun voortbestaan worden bedreigd. Hoe beter het met onze gezond heid gaat, hoe slechter met de wilde flora. De Nederlandse producenten van natuurgeneesmiddelen voe len zich overigens niet schuldig. Zij zeggen zich totaal niet in het beeld van natuurplunde- raars te herkennen. Dat is mode tegenwoordig, om 'jezelf niet te herkennen'; de koningin her kent zich niet in het door een nichtje geschetste beeld, de wet houder herkent zich niet in de kwalificatie van schuinsmar cheerder en toen ik laatst ruzie met mijn vrouw had herkende ik mijzelf totaal niet in het door haar geschetste beeld van een gevoelloze lomperik. Een plant die al sinds jaar en dag in het wild wordt verza meld is de smeerwortel. De naam zegt het al: de wortel van de smeerwortel, Symphytum of ficinale, wordt al sinds de oud heid tot geneeskundige zalfjes en smeersels verwerkt. Tot voor kort werd ook het blad van de smeerwortel met grote hoeveel heden door gezondheidsfreaks gegeten, maar de consumptie is drastisch verminderd sinds er aanwijzingen zijn dat het eten van grote hoeveelheden smeer- wortelblad kanker veroorzaakt, in plaats van een optimale ge zondheid garandeert. Ik heb een zwak voor de smeer wortel. Weliswaar is de plant een schier onuitroeibaar on kruid, omdat er bij het uitste ken altijd wel een stukje wortel in de grond achterblijft van waaruit de smeerwortel met ver dubbelde kracht weer uitgroeit. Maar toch is een bloeiend exem plaar aardig om te zien, met zijn knikkende, buisvormige bloemen die een onwaarschijn lijke variatie in bloemkleur la ten zien; op een paar vierkante meter kun je planten vinden met witte, paarse, roze en wijn rode bloemen. Hommels zijn er dol op. De smeerwortel is geen plant die geschikt is voor de tuin' daarvoor woekert hij te sterk, maar er bestaat een bontbladi- ge vorm die wél als tuinplant wordt verhandeld: Symphytum officinale 'Argenteum' heeft be haard, groen blad met een bre de witte rand die bruin wordt op een al te droge standplaats. Het is geen onaardige blad plant, maar wees voorzichtig met de wortels, want vanuit el ke beschadiging ontspruit een nieuwe smeerwortel die niet bontbladig is, maar gewoon groen. 'Teruglopen' heet dat in tuinmans-taal. Een tweede tuinsmeerwortel is Symphytum x uplandicum, met het geijkte sterkbehaarde blad en hemelsblauwe bloemen Geen kleintje, deze blauw- bloeiende smeerwortel, want op voedzame grond wordt de plant wel anderhalve meter hoog, ten minste, als hij overeind blijft staan. Ook Symphytum x uplandicum kent een bonte vorm: 'Variegatum', in dit geval heeft het blad geen witte, maar een crèmegele rand. Deze plant hoef je niet eens te beschadigen om het blad weer naar groen te laten teruglopen, want op arme grond verliest het op miraculeu ze manier zijn lichtgekleurde rand. Niet alle smeerwortels worden hoog. Symphytum rubrum is een plant van een halve meter hoog met helderrode bloemen. Het is een mysterie waar 'ru brum' vandaan komt, want in het wild is deze plant nog nooit gevonden. Het is een effectieve In saaiheids wedstrijden zou Symphytum grandiflorum hoge ogen gooien bodembedekker voor schaduw rijke plaatsen. De kampioen onder de bodem- bedekkende smeerwortels is Symphytum grandiflorum, een soort van nog geen dertig cm hoog die in een ommmezien ve le vierkante meters kan bedek ken. Nuttig, dat wel, maar geen opwekkend gezicht, zelfs niet als de plant in volle bloei staat en overdekt is met wittige bloempjes. In saaiheidswedstrijden zou Symphytum grandiflorum hoge ogen gooien. Er bestaan twee verbeterde vormen van deze plant: Symphytum grandiflo rum 'Hidcote Blue' en S grandi florum 'Hidcote Pink' Beide va riëteiten bloeien met een bloem kleur die moeilijk te omschrij ven is, maar 'groenig blauw, als zure melk' komt aardig in de buurt. Romke van de Kaa Meer aandacht voor energie besparing, gezondheid en milieuvriendelijke materialen in en om het huis. Daarnaar streven de Vereniging Eigen Huis, de Woonbond, Het Lande lijk Contact van de Vrouwen Advies Commissie, VvE Belang, Vastgoed Belang, het Kennisnet werk Duurzaam Wonen en Mi lieu Centraal. De zeven organi saties hebben zich verenigd in het platform Bewoners en Duur zaam Bouwen. Het platform vindt dat het ministerie van VROM de afgelopen jaren te weinig aandacht heeft geschon ken aan de consument en zijn woonwensen. De organisaties willen zich onder andere inzet ten om huiseigenaren en huur ders beter te informeren. Minis ter Dekker van VROM is enthou siast over de plannen. Deze maand reageert ze op het be leidsadvies dat ze onlangs kreeg aangeboden. Driehonderd exposanten presenteren van 8 tot en met 11 februari hun nieuwste meubelcollecties tijdens de voor- jaarsbeurs Home Interior in Nieuwegein. De eerste dag is de ze meubelvakbeurs voor ieder een toegankelijk. Ook de parti culier kan dan kennis nemen van de collecties die uiteenlo pen van modern tot klassiek De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. De entree be draagt 8 euro. De beurs vindt plaats in het HTC. Informatie: www.htc.nl. Een ode aan de kubusbank van Jan des Bouvrie. Dat is de bank 6730 die door Roderick Vos ontworpen is voor Gelder land. Opvallend is de zitting die tussen rug- en armleuningen lijkt te zweven. Om dit effect te versterken heeft Vos ronde vor men toegepast. Ook nieuw in de collectie van Gelderland (tegenwoordig Dut ch Gelderland Group) is een se rie bijzettafeltjes die al in 1995 ontworpen is door Vos. Ontwer per Richard Sapper selecteerde ze dat jaar al voor het Interna tional Design Yearbook. De bij zettafeltjes zijn gemaakt van massief eikenhout. Een kraan die oogt als een succesvol acteur die een buiging maakt. Dat is Talia, een tweegreepskraan van Grohe die vanaf half februari verkrijg baar is. Volgens de producent krijgt de badkamer met de Ta lia een geheel eigen gezicht. Daarom is meteen een complete serie verkrijgbaar: wastafel- mengkraan, bidetmengkraan, badmengkraan, badrandkraan en douchekraan. Informatie: www.grohe.nl. Bouwafval belandt met automa tisch op de schroothoop. In Ne derland zijn steeds meer bedrij ven gespecialiseerd in de ver koop van bijvoorbeeld gebruik te kozijn, deuren of trappen. De ze oude bouwmaterialen vallen dan ook in de smaak, niet alleen vanwege de prijs, maar ook van wege het doorleefde uiterlijk. In de publicatie Secundaire Bouw materialen van Nationaal Dubo Centrum in Rotterdam zijn adressen van handelaren verza meld. Het boekje kost 7,50 euro. Het kan worden besteld bij het Nationaal Dubo Centrum: 010-4124766. Vanaf 26 maart biedt PlayStation een nieuwe ver sie aan van de PlayStation 2-console. De nieuwste telg is de Aqua PlayStation 2, uitge voerd in een zachtblauwe kleur. Niet alleen de kast kreeg een nieuw kleurtje. Ook werden de laatste nieuwe updates inge bouwd, zoals een uitgebreidere dvd-functie, een interne infra- roodontvanger en componenten die een stillere werking garande ren. Van de Aqua PlayStation 2 zal een beperkt aantal worden geproduceerd. De Aqua PlayStation2 compu ter entertainment system Aqua Analog Controller (Dual Shock 2) kost 199,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31