»zc •ryfflffBllilMM Er wordt gevochten om een lapje grond Mooiste was serre op de 26ste verdieping Groote Kreek Hulst WOON Ictie: 0113-315680 jw.pzc.nl Lailredactie@pzc.nl :bus 31.4460 AA Goes prtentie-exploitatie: h. en Midden-Zeeland: 0113-315520; lUWS-Vlaanderen: 0114-372770; Knaak 020-4562500. iterdag 7 februari 2004 TEGELS*SANITAIR*HAARDEN* •SCHOUWEN*NATUUR STEEN* •HOT TUBS*INFRAROODCABINES* Met de ontwikkeling van de nieuwste woonwijk van Hulst, kon de gemeente de wens van velen in vervul ling laten gaan: Een vrijstaande woning bouwen, geheel naar eigen inzicht, temidden van veel groen en water. De wijk Groote Kreek is in trek. Sinds in 1998 met de woning bouw werd begonnen, staan er nu nog steeds 89 gegadig den op de wachtlijst. Allemaal op zoek naar een plaatsje in de Lommer, de Hoven, het Waterrijk en het Tuindorp. De wijk Groote Kreek is ver noemd naar een water wat tot enkele eeuwen geleden aan de westelijke kant van de Clinge- polder was te vinden Het is aan de inpolderingswoede van de Hulster voorvaderen te danken dat er überhaupt gebouwd kon worden in de Clingepolder. Toen en ook nu nog, werd ge vochten om de grond, zij het in een andere context. De echte kreek is nu verdwenen en de wa terloop heeft plaatsgemaakt voor de Grote Kreekweg. Inder daad, de kreek is weg. Groote Kreek meet 32 hectare en plakt het dorp Clinge en Hulst bijna aan elkaar. De aan koop van de benodigde polder- grond en de invulling ervan heeft de gemeente Hulst veel hoofdbrekens en geld gekost. Zodra bekend werd dat de land bouwgrond in de Clingepolder de bestemming woondoeleinden kreeg, kaapte de gehaaide Til- burgse projectontwikkelaar NA- GRON enige hectaren weg voor de voeten van Hulst. NAGRON bood fors meer per vierkante me ter en Hulst, die toch graag de invulling van het paradepaardje op woongebied in eigen hand wilde houden, restte niets an ders dan de grond weer terug te kopen. Voor fors meer, uiter aard. Hulst ontkwam er deson danks niet aan dat NAGRON toch enkele tientallen woningen neerzette in Groote Kreek. In de zichtlocatie, bovendien. In eerste instantie zou Groote Kreek worden volgebouwd met ongeveer 450 woningen. Voor twee-ortder-een-kappers en ge schakelde woningen was veel ruimte vrijgemaakt. Een beeld kwaliteitsplan werd opgesteld wat de wijk opdeelde in vier zo nes; de Hoven (waar het gebruik van rode baksteen verplicht werd gesteld), de Lommer (waar geel en grijs werden voorge schreven als hoofdkleuren), het Waterrijk (pasteltinten) en als laatste deelplan het Tuindorp (naar de invulling hiervan wordt nog gekeken). Al gauw bleek dat de pasteltin ten van het Waterrijk veelal ble ven hangen bij geel en grijs, maar daar werd niet zo moeilijk over gedaan. Erger was dat de vraag naar twee-onder-een-kap- pers en de geschakelde wonin gen tanende bleek. Het kwam de gemeente ter ore dat bouwlus- tigen wel in Hulst wilden ko men wonen mits ze hun ge droomde vrijstaande woning konden bouwen, omzoomd met een leuk lapje grond. Om aan de vraag te voldoen, en zodoende meer inwoners te kunnen in schrijven, werd het bestem mingsplan gewijzigd. Daar wer den veel bouwlustigen blij mee gemaakt, maar ook moesten zo'n vijftig mensen teleurge steld worden omdat door de ver anderde inzichten van de ge meente er even zoveel huizen minder konden worden ge bouwd. Daarnaast werden de ko pers van het eerste uur gecon fronteerd met het feit dat diege nen die na hen een perceel in Groote Kreek bemachtigden veel vrijer waren in de invulling ervan. Zij mochten wél vrij staand bouwen. Hoe dan ook is een perceel in de nieuwe wijk zeer gewild. Zelfs zo gewild dat de gemeente al gauw besloot anders om te gaan met de uitgifte van de grond. In eerste instantie werd een loting procedure gevolgd. Hierbij za ten soms tien gegadigden voor hetzelfde perceel met het zweet in de handen op het gemeente huis af te wachten of hun naam uit de hoge hoed werd getoverd. Niet helemaal eerlijk, zo vond ook de gemeente en daarom geldt nu de regel 'wie eerst komt, eerst maalt'. Diegenen die hebben 'gemaald' zijn zeer tevreden over hun nieu we stek. Groote Kreek wordt omschreven als rustig (een enke ling noemt het zelfs een slapen de wijk) en landelijk, hoewel in sommige straten de buren el kaar vanuit het raam een hand kunnen geven, zo dicht staan de huizen op elkaar gebouwd. De straten zijn vernoemd naar ont dekkingsreizigers (onder andere Marco Polo- en Columbuslaan, Groote Kreek: 32 hectare met vooral vrijstaande woningen. De woning van de familie Pieters bestaat uit oranjerode stenen en zink Bartolomeus Diazstraat) en wie er rondwandelt maakt inder daad een ontdekkingsreis langs vele bouwstijlen; van huizen in de zo populaire jaren der tig-stijl tot woningen met een industrieel thema en alles daar tussenin. De wijk is daardoor zeer gevarieerd en dat spreekt de bewoners zeker aan In de Marco Pololaan wonen sinds &cht maanden Philip Vae- rendonk, zijn vriendin Diana de Letter (beiden 27) en hun Fran se bulldog Jody in hun droom huis. Hun vrijstaande woning staat temidden van een rijtje ge lijksoortige huizen, door de be woners liefkozend 'blokkendoos jes' genoemd. Groote Kreek was niet hun eer ste keus om neer te strijken. Dia na wilde liever in Clinge blij ven, waar ze opgroeide, maar daar waren geen mogelijkheden een huis te bouwen zoals zij en Philip dat graag zien. Om die re den wezen ze ook het eerste per ceel af wat de gemeente hen aan bood, want daar mocht niet naar eigen inzicht worden ge bouwd. Nu ze ruim een half jaar in hun moderne huis wonen, met door het vele glas een zee aan licht, de serene kleuren, het gazon wat net is ingezaaid en een groen donsbaardje vormt in de tuin, zeggen ze volmondig dat ze op hun plek zitten. „Eerst dacht ik 'oei een meuwe wijk, wil ik daar wel wonen', maar het is me echt enorm meegeval len", zegt De Letter. „Van een nieuwe wijk wordt al gauw ge dacht dat het er kaal is en grijs, maar daar merk je hier weinig van. Wij houden het hier voorlo pig wel uit, aan verkopen den ken we nog lang niet." Omdat ze op de bestaande hui zenmarkt niets van hun gading konden vinden („Wij zijn nogal kieskeurig") besloten Gerald Kas (30) en zijn toekomstige bruid Daniela Blijenberg (28) zelf een huis te bouwen. Groote Kreek bood hen die mogelijk heid en na een tijdje ingeschre ven te staan bij de gemeente, kregen ze een kavel aangeboden in de Bartolomeus Diazstraat wat qua grootte voldeed aan hun eisenpakket. Het bouwen van een eigen huis namen ze zeer letterlijk. Kas, bouwkundig ingenieur, te kende het huis zelf en er is geen leiding, gas of electra, die hij niet weet te zitten. Samen wa ren ze elk moment van hun vrije tijd 'op de bouw' te vinden, was het niet om zelf de handen uit de mouwen te steken, dan was het wel om de werkzaamheden van de bouwvakkers minutieus te volgen en desnoods te verbete ren. Dat ze, na jaren gezocht te hebben naar een bestaand ka rakteristiek huis, terecht zijn ge komen in een nieuwbouwwijk, klinkt als een flinke plens water bij de wijn, maar dat is volgens Kas allerminst het geval. „We hebben nu wat we altijd wilden, en de wijk is leuk Oké, het is geen spannende wijk, maar de invulling, qua stratenplan enzo, is goed. Als straks het groen wat meer is aangelegd en het begint te groeien, wordt het hier alleen maar mooier." Groote Kreek was volgens Kas echter nog mooier geweest als de huizen bouwers wat meer eigen initia tief en originaliteit hadden ge toond. „Krijgen de mensen eens de vrijheid te bouwen, dan grij pen ze die niet aan om wat be treft het ontwerp van hun wo ning helemaal los te gaan. Jam mer. Maar goed, het is een kwes tie van smaak en de portemon foto's Camile Schelstraete nee, dat begrijp ik ook wel." Wie in ieder geval helemaal los is gegaan op het ontwerp van hun woning is het echtpaar Pie ters, of liever, architect Rigo- bert Antheunis uit Axel. Hun woning is, in ieder geval tot nu toe, wellicht het meest opvallen de huis in Groote Kreek Oran jerode. koud-gevoegde, stenen en een dak en zelfs muren van zink. Pieters en zijn vrouw laten geen mogelijkheid onbenut om te vermelden dat Antheunis de schepper is van al dat moois. „Wij wonen er alleen maar in", zegt Pieters. Smaken verschil len en bij dit huis, met een zeer duidelijke industriële vormge ving, is dat helemaal het geval. Of men vindt het mooi. of ontzet tend lelijk, een tussenweg is er niet. „Als men dacht dat dit al bijzonder is, dan hadden ze het eerste ontwerp moeten zien. Dat hebben wij zelfs toch maar afge wezen omdat we het iets té revo lutionair vonden." Hypermodern Het uit Hoofdplaat afkomstige gezin koos uiteindelijk voor Groote Kreek, omdat hun zoon naar het Reynaertcollege in Hulst zou gaan en Groote Kreek ligt wat dat betreft centraal. En het gezin kon zijn gewoonte voortzetten in een huis met bij zondere achitectuur te wonerf, wat in Hoofdplaat ook al het ge val was. Of de gemeente Hulst niet moeilijk deed toen ze zo'n hypermodern ontwerp onder ogen kreeg? Pieters: „Nee, ze ke ken er vijf minuten naar en ze vonden het goed. Mooi toch?" Hoewel Groote Kreek erg in trek is, is de wijk nog lang niet volgebouwd. Met dank aan de provincie. De strenge contingen- tering speelt Hulst danig par ten. Per jaar mogen maar gemid deld dertig woningen worden ge bouwd. Met als gevolg dat men sen die al even in Groote Kreek wonen nog lange tijd geconfron teerd worden met braakliggen de percelen naast de deur. Dat zal de vele kinderen die de wijk telt een zorg zijn. Buitenspelen was nog nooit zo leuk. Sheila van Doorsselaer nd? serie woonberoepen y iut wekelijks een beroep |°P',e' ö^bied van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van Ucadoor en architect tot ambtenaar klandscommissie en cnwasser. Vandaag: de serrebou wer foto Willem Mieras Naam: Kees den Exter Woonplaats: Wolphaartsdijk Beroep: Serrebouwer Belangrijkste gereedschap: zaagmachine Uitbreiding van het woongenef, zo zou Kees den Exter, serrebouwer en eigenaar van Ver- andex Europe BV in Wolphaartsdijk zijn vak wil len omschrijven. Met name door een tekort aan ruime nieuwbouwwoningen hebben wooneigena- ren de afgelopen jaren hun huis uitgebreid met een serre Daarmee hebben zij op betrekkelijk een voudige wijze hun woonkamer vergroot. Den Exter: „Vroeger was het echt luxe om een ser re aan te bouwen. Maar ook nu hangt er nog een fors prijskaartje aan, zeker als de klant, zoals wij kunnen leveren, kiest voor een schuifdaksys- teem." Ook nieuwbouw woningen krijgen steeds vaker een serre. Den Exter adviseert bij nieuw bouw goed te bedenken of er niet op termijn een serre gebouwd gaat worden. „De grond is in veel delen van Zeeland zo slecht dat er ook voor een serre geheid moet worden. Dan kun je beter bij de nieuwbouw een paar palen extra slaan, dan dat die klus later nog eens geklaard moet worden." De eisen die aan een serre worden gesteld, wor den steeds strenger. „Je mag tot 2,5 meter uit de gevel een aanbouw maken, maar toch zul je de plannen moeten laten toetsen door de gemeente omdat je met de gevel bezig bent. Zeker na Volen- dam en de ingestorte balkons in Maastricht wor den de regels nageleefd en aangescherpt." Een ser re voor een horecagelegenheid moet al zo ge bouwd worden, met speciaal glas, dat hij dertig minuten brandvertragend is. Het zal Den Exter niets verbazen als dat op termijn ook voor de par ticuliere bouw gaat gelden. „Het gaat erom dat een stuk van de gevel verdwijnt en de serre in fei te een woonverblijf wordt. En voor een woonver blijf gelden de normen van het bouwbesluit." Ook in de serrebouw staan de ontwikkelingen niet stil. Volgens Den Exter is Duitsland het strengst in zijn normeringen en wordt daar veel aan ontwikkeling gedaan. „Momenteel kan ik combinaties van een vast glazen dak met een schuifdak van al dan niet zonwerend glas leveren. Ook leveren we verticaal schuivende glaswandsys temen." De meeste serres worden van aluminium ge maakt, al dan niet in combinatie met hout. „Kunststofserres maken we ook wel maar daar ben ik niet zo'n voorstander van. Kunststof kan toch wat gaan trekken, zeker bij tuindeuren en schuifpuien." De aluminiumprofielen, die met de zaagtafel op maat worden gezaagd, worden ther misch onderbroken geleverd. Dit houdt in dat de profielen deels uit isolerende kunststof bestaan. De kou van buiten kan dankzij het kunststof niet via het aluminium, dat goed geleid, naar binnen wordt gehaald. Een lager energieverbruik en het tegengaan van condens zijn daarvan de voorde len. Den Exter kan wel uren over de bouw van serres praten. „Het mooiste karwei tot op heden was een serre boven op de 26ste verdieping van het Admi raliteitsgebouw in Rotterdam, tachtig meter hoog. Niemand durfde die klus aan. Wij hebben 'm ge bouwd en hij heeft al menige storm doorstaan, zonder lekkages." Inge Heuff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29