voor de vorm Een beetje fatsoenlijke vent slaat niet terug PZC Vrouwen zijn echt niet van die lieverdje RUDEN RIEMENS zaterdag 7 februari 2004 fer van huiselijk geweld uit het verdomhoek je halen. De man heeft dezelfde schaamte als een vrouw om te vertellen over de mis handelingen, stellen Geurt en Carina. Ook deze mannen hebben, ondanks het geweld dat hun leven vergalt, de grootste moeite om huis en gezin te verlaten. „De vaders vangen liever zelf de klappen op dan dat de kinderen de dupe worden", legt Carina uit. „Als het geweld escaleert, klop pen ze hier aan. Op dat moment zijn het emotionele wrakken. Het rijtjeshuis in een Rotterdamse buiten wijk heeft dikke vitrages voor de ramen. In de woonkamer krioelen vier katten en een hond door de zithoek waar twee mannen en een kind televisiekijken. Kwart over negen 's ochtends, een herhaling van The Muppet Show. Veel koffie en shag. Uitpuilende as bakken, zilveren kerstslingers aan het pla fond. Humanity is een uit de hand gelopen parti culier initiatief en dat is te merken. In het huis woont Carina met haar vier kinderen en Cyril - hij klopte vorig jaar aan voor hulp. Begin deze maand zijn ze getrouwd. Verder drijft Humanity vooral op veel goede wil. Geld is er nauwelijks. De meubels in de nieuwe opvangflat - die op de nominatie staat te worden gesloopt - zijn van de vorige bewoners. Kleren krijgt Carina soms van kennissen De opgevangen mannen betalen een kleine vergoeding. Inko pen en koken doen ze gezamenlijk. Sommi ge mannen hebben een baan. anderen zijn werkloos. Vijf mannen verblijven momen teel in de beide huizen van Humanity In principe mogen ze zo lang blijven als nodig is. Ze worden bijgestaan door vrijwilligers, ervaringsdeskundigen die net als zij zelf slachtoffer zijn van mishandeling. Zij luiste ren en als het nodig is, verwijzen ze door naar de professionele hulpverlening. Sterker Geurt weet uit eigen ervaring dat je als man in zo n situatie nergens terecht kunt. „Het onbegrip van mensen is enorm. 'Je bent als man toch sterker?', zeggen ze Maar zo werkt dat niet. Het was een cy nisch spel van psychische en lichamelijke vernederingen. Daar was ik niet tegen opge wassen. Ik ben acht keer weggegaan, Maar toch wilde ik blijven en samen in therapie gaan. Voor de kinderen, mijn vier zoons." Toen Geurt drie jaar geleden definitief ver trok, kon hij nergens heen. In een caravan- woonde hij anderhalf jaar op een camping bij Kijkduin. Toevallig kwam hi] via het in ternet in contact met Carina. Zij had zelf langdurige mishandelingen meegemaakt, vroeger en tijdens haar huwelijk. Geurt kon bij haar logeren. Het idee voor de man- nenopvang was snel geboren De mannen die bij hen aankloppen, zijn 'ge weldig opgelucht', zegt Carina. „Hier val len allerlei vooroordelen weg. Er kwam laatsteen man langs met het postuur van een bouwvakker Zó lang, zulke armen. Hij heeft hier op de bank eindeloos zitten hui len. Zijn vrouw had bi] een van de ergste confrontaties een pistool tegen zijn slaap gezet." Het idee heerst toch, zegt Carina, dat een 'fatsoenlijke vent' zich niet laat slaan. „Maar juist de fatsoenlijksten slaan niet te rug. De vrouw wordt eerder geloofd dan de man. Vrouwen zijn geraffineerd als ze mis handelen. Ze denken vooruit. 'Als ik dit en dit doe, lok ik een klap van hem uit en dat kan ik tegen hem gebruiken in de voogdij- zaak om de kinderen'." Er is wel iets veranderd, zeggen de oprich ters van Humanity. De politie Rijnmond neemt aangiften van mannen serieuzer dan voorheen De agenten venvijzen de mannen vaak naar hen door, net als de Riagg en an dere hulpverleners. Humanity heeft inmid dels subsidie aangevraagd bij de Rotterdam se GGD. De ambities reiken verder, want de vraag naar opvang is groot, zeggen Geurt en Carina „We krijgen reacties uit het hele land. Eerst willen ze huizen elders in de randstad beginnen, als ze daar tenminste vrijwilli gers kunnen vinden. Contact met de Vrou- wenopvang is er niet. „Daar staan we open voor. Maar voorlopig richten we ons alleen op de mannen." Els Brenninkmeijer Een suikerpot, bierglazen, pannetjes. Als Geurts ex-echtgenote door het lint ging, kreeg hij alles naar zijn hoofd geslin gerd wat voorhanden was. Vaak sloeg ze hem met vlakke hand minutenlang in het gezicht. Erger waren volgens hem de peste rijen. Ze kleineerde hem voortdurend, noemde hem een slapjanus, een dweil en 'geen echte man'. Vijf jaar terreur. Dan had hij schoonge maakt en gekookt als ze thuiskwam, maar daar deugde nooit wat van. Volkomen onver wacht begon ze dan te kijven. En erger. Het vrat aan hem. Hij wist niet meer wat hij moest doen om te voorkomen dat ze zo'n uit barsting kreeg. Naast Geurt zit Cyril. Zijn verhaal is bijna identiek. Asbakken en een telefoon gooide zijn voormalige geliefde naar hem. Eén keer overgoot ze hem met lampenolie. Hij kon wegduiken voor de brandende aansteker. Niet alleen hij, ook de kinderen moesten er aan geloven. Uiteindelijk vluchtte hij met beide kinderen. Sinds kort woont hij bij Stichting Humani ty, het eerste opvanghuis voor mishandelde mannen. Mishandeling gold lange tijd als iets dat vrouwen en kinderen overkwam. Eind vorig jaar, bij een landelijke thema- week over huiselijk geweld, ging het vooral over hen: de vrouwen en kinderen die hun huis ontvluchten uit angst voor de toom van hun man en vader.Toch geven onderzoe ken sterke indicaties dat evenveel mannen slachtoffer zijn van geweld door hun echtge note. De aandacht en opvang voor hen staat in geen verhouding tot die voor vrouwen. Amerika en Engeland kennen een handvol opvanghuizen voor mannen, Nederland heeft er sinds vorig jaar april één, in een woonhuis in Rotterdam. Vorige maand werd de opvang uitgebreid met een flatje, met nog drie slaapplaatsen. Vijftien mannen en elf kinderen hebben op richters Geurt van Doorn en Carina Smeets sindsdien opvangen en ze hebben er onge veer veertig geholpen met adviezen, doorver wijzingen of 'alleen een arm om hun schou der'. Hun stichting wil de man als slachtof Mannen die het slachtoffer worden van hun gewelddadige vrouw; tot in de ja ren vijftig van de vorige eeuw was het een onbesproken probleem. De Amerikaanse Suzanne Steinmetz, die on derzoek deed naar geweld binnen het gezin, concludeerde in 1977 als eerste academica dat vrouwen hun mannen net zo vaak mis handelen als andersom. Daarmee was met een een zorgvuldig opgebouwde reputatie verleden tijd. Eeuwenlang had de man - soms door overmatig macho-gedrag - het idee uitgedragen dat de vrouw zijn bezit was. Dat het soms heel anders lag, werd niet geaccepteerd. In de vijftiende eeuw bijvoor beeld werden Franse mannen die door hun vrouw werden mishandeld en zich dat lieten ontvallen, achterstevoren op een ezel gezet en met de staart in de hand door het dorp of de stad gereden. Inmiddels heeft Nederlands onderzoek uit gewezen dat het pak slaag niet is gebonden aan een sociaal milieu, de achtergronden zijn heel verschillend. Verder gaat het over wegend om autochtone Nederlanders en om mannen die al heel lang loyaal zijn aan hun vrouw. Haar macht ligt veelal omsloten in het feit, dat hij denkt, dat zij - bij een schei ding - automatisch de kinderen krijgt. De schrijfster Erin Pizzey (in Londen op richtster van het eerste Blijf-van-mijn-lijf huis voor vrouwen) concludeerde vorig jaar dat het idee dat veel vrouwen geweld uitslui tend inzetten als zelfverdediging, niet klopt. Ze maken er vaak gebruik van om controle te krijgen over het gevoelsleven van de man. Daann gaan ze zo ver dat in 1996 uit een on derzoek bleek, dat 14 procent van de mis handelde mannen door hun vrouw het zie kenhuis was ingeslagen. Nederlands onderzoek van de Ombudsman wees eind vorig jaar uit dat meer dan de helft van alle kinderontvoeringen door een vrouw wordt gepleegd. Ook de meeste dermishandelingen worden begaandoori; vrouwen. Onderzoek van het ministerielij Justitie (2002) gaf al aan dat mannen en li vrouwen binnen de huiselijke kring evetf welddadig zijn. Het betekent dat 1 op&l mannen thuis wel eens een pak slaag t# en dat 1 op de 9 mannen regelmatig flidl wordt toegetakeld. Als het om moord gaat - in Nederland den jaarlijks veertig vrouwen en dertig1* nen de dood door mishandeling doorhirr partner - blijkt dat vrouwen hun manöj ombrengen uit hartstocht of jaloezie. ZH doen het omdat ze bij hem weg willen.* het gevoel hebben met te kunnen onts:*' pen. Hoewel de man harder slaat, dein? vrouw er niet voor terug een wapen te? bruiken, zoals een strijkijzer, koekenpa* schaar. Man- Geurt van Doorn (met hond op schoot), Carina Smeets en Cyril: Vaders vangen liever zelf de klappen op dan dat de kinderen deó worden." foto Theo Böhmers/0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22