De Verboden Stad in banen geleid Walcheren als laboratorium Redactie: 0113-315680 «ww.pzc-nl F.mail:redactie pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen; 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 7 februari 2004 In Domburg zou een gebouw als het Badpaviljoen kunnen worden benut als kliniek voor plastische chirurgie voor mensen die menen dat voor geld alles te koop is. Illustraties Harry den Hartog Alle dieren zijn gelijk, maar sommige dieren zijn gelijker dan andere dieren. Die herziene beginselverklaring uit Boerderij der Dieren van Orwell wordt door velen als verwerpelijk ge zien. Niettemin, het leven is vaak sterker dan de leer en dus is er in brede kringen de neiging gelijker te zijn dan de medemens. Dat leidt onder meer tot de keu ze voor geïsoleerde woonvormen. Harry den Hartog beschouwde dat fenomeen en liet het los op Walcheren, dat diende als labora torium voor zijn afstudeerproject aan de Academie van Bouwkunst in Rotterdam. Het begrip 'De Verboden Stad' blijft in de stedenbouwkunde al lang niet meer beperkt tot het com plex van het vroegere keizerlijk paleis in Peking. Wel heeft het fenomeen een nieuwe naam gekregen: gated commu nity. Mensen geven er, om uiteenlopen de redenen, de voorkeur aan te wonen in een wijk of stad die niet voor ieder een toegankelijk is. Waar ze met ge lijkgestemden de omgeving delen en soms ook bewaken. In de Amerikaan se Staten Californié en Florida zijn het bange, bejaarde welgestelden die hun levensavond doorbrengen op een plek waar het klimaat gunstig is. En dan gaat het niet alleen om het weer. Ze voelen zich met hun aardse goede ren pas veilig als er een eigen bewa kingsdienst rondloopt in hun Verbo den Stad en als hun woongebied voor derden ontoegankelijk blijft. Harry den Hartog: „In de Verenigde Staten woont ruim zeventien procent van de bevolking in steden en wijken waar niet alleen de woning maar ook de bui tenruimte privaat bezit is. Daar staat dan nog geen hek omheen. Dat geldt wel voor de woongebieden van nog eens bijna zes procent van de Amerika nen. Zij leven in een werkelijk afgeslo ten gebied, in een Verboden Stad." Den Hartog (31), werkzaam bij een ste denbouwkundig bureau in Rotter dam, studeerde deze week af aan de Academie van Bouwkunst in dezelfde stad Bij de keus voor zijn afstudeer project heeft hij zich laten leiden door een tendens die zich in de Verenigde Staten al geruime tijd heeft ontwik keld en die ook in Nederland in op Domburg (in rood) zou een mondaine badplaats kunnen wor den.Langs een nog aan te leggen weg, die het noorden van Walcheren doorsnijdt, zou een lint moeten komen met cultu rele, agrarische en ambachtelijke activiteiten. Rond Breezand is in het scenario voorzien in de bouw van buitenverblijven, die ruim in het groen worden ingepakt. komst is: de geneigdheid van mensen zich tijdens de vakantie of het hele jaar door af te zonderen binnen een ei gen gebied. Den Hartog: „Er zijn in de loop van de jaren in Nederland heel wat vakantieparken gebouwd die ruimtelijke en organisatorische over eenkomsten vertonen met de Ameri kaanse C.I.D.'s, wat staat voor Com mon Interest Development. Een ont wikkeling die dus is gebaseerd op ge meenschappelijke belangen van een bepaalde groep mensen. Die woont op eigen terrein, houdt er eigen gedrags codes en regels op na, organiseert zelf de sociale controle en heeft een geza menlijke identiteit." Goese Meer In Nederland werd het verschijnsel van de gated community aanvankelijk losgelaten op vakantieparken, waar de toegang tot op zekere hoogte is voorbehouden aan de eigenaren en huurders. Zo zijn op Walcheren oor den als Het Kustlicht, Hof Domburg en De Banjaard ontstaan. Het feno meen doet zich inmiddels niet meer al leen voor in de toeristische sector in Nederland. Den Hartog: „Kijk naar het Goese Meer. Daar is een aparte we reld gemaakt die weliswaar vrij toe gankelijk is, maar waar in ieder geval wel een financiële barrière bestaat. Je kunt naar het Goese Meer op verschil lende manieren kijken. Het is in de ogen van de mensen die er wonen mooi en aantrekkelijk, het past bij hun lifestyle, verschaft prestige en biedt een zekere veiligheid Het 'boze' en 'onaangename' wordt buitengeslo ten Maar bij het mooie en aangename is geen aansluiting gezocht. Je hebt in het Goese Meer niet het idee dat je in Zeeland bent. Je kunt er wonen en er is een golfterrein, maar voor buiten staanders is er niets te beleven. Dat geldt ook voor veel vakantieparken. Ze zijn niet regio-specifiek. Er is geen aansluiting bij de omgeving; integen deel. Veel parken zijn door schaam- groen aan het oog onttrokken. Ze para siteren alleen maar op de omgeving en dragen in geen enkele opzicht bij aan de kenmerken van het landschap. De mensen die er wonen of tijdelijk ver blijven, komen er onder meer omdat het geografisch Zeeland is en het om liggende gebied aantrekkelijke, Zeeuwse aspecten biedt, maar het woon- of vakantieoord zelf voegt daar aan niets toe. Het doet er alleen af breuk aan. Dat park is voor buiten staanders hooguit aantrekkelijk door dat het iets spannends en geheimzin nigs heeft. Komt hij binnen de gren zen, dan ontdekt hij dat het hem niets te bieden heeft." Den Hartog is ervan uitgegaan dat de lokale bevolking van Walcheren de grootschalige toeristische industrie er vaart als een bedreiging van de identi teit en dat in de meeste Zeeuwse ge meenten het beleid sinds kort een te rughoudender karakter krijgt. Hij sig naleert dat het toerisme niettemin wordt gezien als de motor van de Zeeuwse economie. Binnen de filoso fie die Den Hartog in zijn afstudeer project ontvouwt, gaat hij ervan uit dat, als er tóch sprake is van de opzet van aparte werelden, dat proces beter gestuurd kan worden. „Als er een soort Verboden Steden ontstaan, laat die dan niet uitsluitend iets bijdragen aan de economie, maar laat ze ook landschappelijk een verrijking teweeg brengen. En creëer meer verscheiden heid. Nu lijken al die parken op el kaar." Bij de beschrijving van zijn project, dat hij niet voor een opdrachtgever heeft gemaakt en dat een strikt acade misch karakter heeft, heeft Den Har tog gekozen voor het noordelijk en westelijk deel van Walcheren, globaal genomen de gemeente Veere. Hij heeft een scenario bedacht, zonder zich al te zeer bezig te houden met wetten en praktische bezwaren. Bestaande voor zieningen lossen in het nieuwe plan op, minicampings blijven veelal be staan. Het plan behelst vier typolo gisch nieuwe Verboden Steden die on derling ruimtelijk en organisatorisch van elkaar verschillen. In het noordelijk deel, in de buurt van Breezand, zouden volgens het afstu deerproject van Den Hartog villa's voor permanente bewoning en buiten verblijven voor beter-gesitueerde va kantiegangers kunnen komen „Als je dat soort bebouwing toestaat sluit je aan bij het verleden toen Walcheren veel landgoederen en kasteeltjes ken de. Je zou aan de bouw de voorwaarde moeten verbinden dat de eigenaren zorg dragen voor een de ontwikkeling van natuur en landschap die passend aansluit bij het traditionele." In het project wordt Domburg inge kleurd als een mondaine badplaats en belastingparadijs. De bedenker^ „Je kunt daar rijke senioren laten wonen in een Verboden Stad met dichte be bouwing. Er valt te denken aan de ves tiging van plastisch chirurgen die hun kliniek hebben in een gebouw als het Badpaviljoen. Zo'n stad is wel toegan kelijk voor derden, maar die doen er niet veel meer dan zich vergapen aan de rijkdom van anderen, zoals dat in chique Franse badplaatsen ook wordt gedaan." Massatoerisme Een derde concentratie zou aan de zuidwestkust kunnen worden ontwik keld voor het massatoerisme Ook dat gebied zou landschappelijk in bos en groen moeten worden ingepakt. De vierde Verboden Stad zou volgens de opzet van Den Hartog moeten bestaan uit een lint van bebouwing dat dwars door Walcheren zou kunnen worden getrokken. Daar zouden allerlei activi teiten - cultureel, artistiek, agrarisch, ambachtelijk - kunnen plaatsvinden. De rest van het Veerse deel van Wal cheren zou moeten worden gelaten aan de huidige bevolking die via een pasjessysteem het voorrecht zou kun nen krijgen daar ook met de auto te rijden Harry den Hartog: „De landbouw gaat een steeds minder belangrijke rol spelen. Met het gebied dat vrijkomt, zul je iets moeten doen. Door de ver grijzing zal de komende jaren een groeiende groep kapitaalkrachtige vijftig-plussers op zoek gaan naar nieuw geluk in suburbane settings. Steeds meer woningen op vakantiepar ken of ressort komen in particulier ei gendom en zullen waarschijnlijk bin nen afzienbare tijd permanent be woond mogen worden. Als de ontwik keling van de afgelopen decennia wordt voortgezet, krijg je een verster king van de gated communities, van vrijwel identieke steden die onge wenst zijn en die niets toevoegen aan het eigene voor de regio en in die zin als Verboden Steden gezien zullen worden. Als steden die er dus niet mo gen komen. Maar als je iets verbiedt, heb je daarmee het streven van groe pen mensen niet weggenomen. Leidt het daarom in banen." A.J. Snel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21