Oranje op koers tegen Canada PZC Positie Hiddink bij PSV onhoudbaar Sparta krijgt weer kleur Koeman hoopt profijt te trekken van onrust PSV Tennissers staan op 2-0-voorsprong na eerste dag Davis Cup Ali bokst tegen zijn dochter Cambuur thuis langs koploper Helmond Sport Finale etappe Langkawi afgeblazt: Abrupt einde loopbaan Fioravanti Venus Williams weer geblesseerd Twee maanden schorsing Salzgebtt Pittige crash Van den Goorbergh Belangrijke zes RKC Waalwijk zaterdag 7 februari 2004 door Gertjan van Geen MAASTRICHT - Met gravel als ondergrond zou het krachtsver schil tussen Nederland en Cana da het grootst zijn, redeneerde het Davis-Cupteam vooraf. Na de eerste dag staat inderdaad de gewenste 2-0 op het bord door overwinningen van Sjeng Schal ken en Martin Verkerk. Maar het ging allemaal toch een stuk moeizamer dan gedacht in het Ioeiwarme MECC in Maastricht. Zowel Schalken als Verkerk had vier sets nodig om tot over winningen te komen op respec tievelijk Frank Dancevic en Si mon Larose, jongens die zich nog ophouden in de marge van het toptennis. Dancevic is de nummer 217 van de wereld, Larose staat nog zestien plaat sen lager. Schalken meende des- NEW YORK - Niets is onmoge lijk. Dus ook niet een bokspartij tussen voormalig wereldkampi oen Muhammad Ali en zijn doch ter Laila, titelhoudster van drie mondiale bonden. De Duitse sportartikelenfabri kant Adidas brengt de twee te genover elkaar in de ring als on derdeel van een wereldwijde re clamecampagne. Die werd don derdag in New York gepresen teerd onder het motto „Impossi ble is nothing" Muhammad Ali, die al jaren de ziekte van Parkinson heeft, voel de aanvankelijk weinig voor de bijzondere stunt, maar was ach teraf toch blij dat hij zijn mede werking heeft verleend. De mo dernste videotechnieken maak ten het mogelijk dat 'The Grea test' kennismaakt met een harde rechtse van zijn 26-jarige doch ter en tegen de touwen gaat. ANP/DPA RIJSWIJK - Koploper Helmond Sport heeft gisteravond de con currentie in de Gouden Gids Di visie in de kaart gespeeld. De ploeg van de vertrekkende trai ner Jan van Dijk verloor in Leeuwarden met 2-1 van Cam buur. Ondanks de derde nederlaag van het seizoen blijft Helmond Sport koploper. De club ver sterkte zich gisteren wel met twee aanvallers. De Brabanders legden Didiér Martel en Derpijs Schulp vast. Martel tekende een contract tot aan het einde van het seizoen en Schulp speelt het seizoen op amateurbasis uit in De Braak. Martel vertrok on langs bij Vitesse, Schulp komt van De Graafschap. Achtervolger Sparta liet gistera vond de kans liggen de eerste plaats over te nemen. De verras sende deelnemer aan de halve fi nales van de Amstel Cup verloor van De Graafschap (1-0) en zak te naar de vierde plaats. Excelsior profiteerde wel van de misstap van Helmond Sport. De formatie won in de slotfase van Emmen (2-1). Excelsior heeft net als Helmond Sport 43 pun ten, maar ook een duel meer ge speeld. FC Den Bosch staat op een punt van de topploegen door van Haarlem te winnen (4-2). Het duel tussen nummer laatst Eindhoven en het even eens laaggeklasseerde FC Dord recht eindigde in 1-1. TOP Oss won thuis met 1-0 van AGOW en Veendam tegen Fortuna Sit- tard werd 2-2. ANP ondanks fantastisch te hebben gespeeld, maar daarin overdreef hij enigszins. De Limburger kreeg in de stad waar hij on langs trouwde maar liefst 21 breakpoints tegen. Hij werkte er slechts zestien van weg en maak te het zichzelf helemaal moeilijk toen hij op setpoint in de tweede set een simpele volley miste. Dancevic greep zijn kans, won vier games op rij en daarmee de set: 7-5. In de overige drie (6-3 6-2 en 6-1) was de negentienjarige Ca nadees wel kansloos. Daarvoor was Schalken toch te solide. „Maar dat was hij ook", zei Schalken. Dancevic speelde inderdaad be ter dan eenieder kon bevroeden. De Canadees is dan ook pas be zig aan zijn tweede jaar als prof en bivakkeert nu al dicht bij de beste tweehonderd tennissers. In de eerste maand van dit jaar boekte hij tachtig plaatsen winst. In zijn geboorteland wordt hij de Canadese Sampras genoemd. Vleiende woorden, maar daar is het zeker te vroeg voor. Dat hij over een tijdje Greg Rusedski naar de kroon zou kunnen ste ken, staat wel vast. Sinds Ru sedski zich liet naturaliseren tot Engelsman is het behelpen met het Canadese tennis. Vandaar dat Dancevic gekoesterd wordt. Dancevic had, net als Schalken, liever op een snelle baan ge speeld. Voor captain Tjerk Bogt- stra gold nog steeds, dat de geko zen ondergrond het Nederland makkelijker had gemaakt. „Op hardcourt was het voor Sjeng moeilijker geweest zijn service terug te brengen. Ik heb die Dan cevic twee weken geleden in Heilbronn zien spelen en toen vond ik hem gevaarlijker. Ik had Sjeng voorbereid op veel service-volley en winners. Nu paste Dancevic zich goed aan. Hij sloeg hoge spinballen en stond ver achter de baseline. Dat is knap van zo'n jonge jon gen. Hij trok een muur op. Net zo goed als het knap is van Sjeng dat hij de mentale kracht kan opbrengen om het lange ge vecht aan te gaan." Zwoegen De opluchting die van Verkerks gezicht viel af te lezen, deed ver moeden dat hij zich nog steeds niet helemaal op zijn gemak voelt in de Davis Cup. De tennis ser uit Alphen aan den Rijn moest zwoegen tegen Larose, die hij vier geleden al eens op een Future-toemooi klopte. Gis teren hield Larose het opmerke lijk lang vol: 6-4 7-6 (9) 4-6 6-3. Na een bizarre tiebreak in de tweede set, met steeds kerende kansen, leek het Canadese ver zet gebroken. Juist op dat mo ment verslapte Verkerk. Bogt- stra: „Het is belangrijk dat Mar tin zijn energie in het tennis stopt en het publiek gebruikt wanneer dat nodig is. Nu moest ik hem even op zijn flikker ge ven, omdat hij inkakte." Verkerk bereikte niet het ni veau, dat hij begin januari de monstreerde vóór hij een myste rieus virus opliep in Sydney. „Dat kan ook niet als je tien da gen uit de roulatie bent geweest. En bovendien is de spanning er altijd in de Davis Cup. Sjeng zei het 's ochtends nog tegen me. Het is anders hè? En het ver schilt ook van een gewoon toer nooi. Je moet wat vaker naar de wc en dat soort dingen." Tegen India in september was hij er bijna nog aan onderdoor gegaan. Hij ontsnapte tegen de onbekende Rohan Bhopanna na een lange vijfde set. Sindsdien voelt hij zich bevrijd van een zware last. „Dit was een veel ho ger niveau dan tegen India. Maar iedereen heeft het zwaar in de vierde set. Het was niet al leen maar nervositeit. Ik mis rit me. Vorig jaar verloor ik ook vijf keer een eerste ronde op gra vel, voordat ik naar Roland Gar ros ging." Verkerk voelt zich fit genoeg om vandaag aan de zijde van Haarhuis het beslissende punt binnen te halen in het dub belspel. Het verloop van de con frontatie is voorspoedig genoeg om daar vanuit te kunnen gaan. Zelfs het oranje uitgedoste pu bliek vond geen aanleiding om er een gekkenhuis van te ma ken. Slechts sporadisch was van een echt luidruchtig Davis Cups- feertje sprake. Maar daarvoor was het gisteren ook niet span nend genoeg en gloort er voor Nederland voor het eerst in drie jaar weer een kwartfinale. GPD Sjeng Schalken wacht geconcentreerd op de bal in zijn partij tegen Frank Dancevic. foto Peter Dejong/AP door Henk van Weert EINDHOVEN - De positie van Guus Hiddink bij PSV is zo goed als onhoudbaar geworden. Het is ook zeer de vraag of Har ry van Raaij zijn laatste maan den als voorzitter nog uitzit. Het nieuwe contract dat de voor zitter en de coach overeengeko men zijn is gisteren pardoes af geschoten door de raad van com missarissen onder leiding van Jan Timmer. Hiddink moet een clausule ac cepteren dat hij na een jaar op straat gezet kan worden, zonder afkoopsom. Dat zal hij niet doen, meldde Ijij gistermiddag al. President-commissaris Jan Timmer liet gisteravond de deur voor Hiddink nog op een kiertje. "Als hij binnen enkele dagen met de oud-topman van Philips con tact opneemt en akkoord gaat met die clausule, mag hij na dit seizoen technisch directeur wor den. Hij moet dan ook beloven dat hij niet langer kritiek spuit op Timmer en zijn commissaris sen De grote lijn van die kritiek is dat Hiddink de raad van com missarissen niet ambitieus ge noeg vindt. PSV zou weer moe ten investeren in spelers. Tim mer weerspreekt die aantijging. Hij wijst op de penibele finan ciële situatie van de club. Hij vindt ook dat de coach niet via de media met het controlerend orgaan van PSV moet communi ceren. PSV beleefde gisteren een vreemde dag. 's Ochtends na de training gaven Guus Hiddink en Harry van Raaij samen een pers conferentie waarin Hiddink be kendmaakte dat ze een nieuw driejarig contract overeengeko men waren, met een optie voor nog twee seizoenen. Van Raaij deelde mee dat de raad van commissarissen later op de dag zelf een tweede pers conferentie zou geven. Harry van Raaij voegde er met inge houden woede aan toe dat hij de raad dat ongebruikelijke initia tief ten zeerste had ontraden, zo kort voor de wedstrijd tegen Ajax. Timmer had dat advies echter naast zich neergelegd. Daarmee werd duidelijk dat er een breuk ontstaan is tussen enerzijds Hiddink en Van Raaij en anderzijds de commissaris sen. Timmer zei te hopen dat 'dit overbodige conflict dat uit de hand gelopen is' de komende dagen opgelost kan worden. Met zijn ruim een uur lange toe spraak maakte Timmer duide lijk dat alle eindbeslissingen bij PSV door de raad van commissa rissen genomen worden. Hij zei te hopen dat Van Raaij aanblijft als voorzitter. Timmer: „Ik ken Van Raaij bijna vijftig jaar. Ik weet niet of hij aanblijft. Ik hoop dat hij over zijn aanvanke lijke boosheid heen komt en dan datgene doet wat goed is voor PSV Ik zou het zeer betreuren als hij aftreedt. Maar iedereen moet zich realiseren dat de club groter is dan individuen. Groter dan Hiddink, groter dan Van Raaij, groter dan ik, groter dan alle commissarissen bij elkaar." De ingreep in het nieuwe con tract van Hiddink moet gezien Waar één overwinning al niet toe kan leiden. Sparta plaatste zich dinsdag ten koste van NEC voor de halve fina les van de Amstel Cup en won daarmee op meerdere fronten. Het bekertoer nooi levert de club nu al een fors geld bedrag op, het puhlick weet het Kas teel weer te vinden en het imago van Sparta krijgt weer meer en meer kleur. En dat kan Sparta wel gebruiken, want dat imago liep de afgelopen jaren een paar fikse deuken op. De roemruchte club uit Rotterdam kreeg zoals zoveel clubs met financiële problemen te kampen en degradeerde onder Frank Rijkaard voor het eerst in de rijke historie naar de eerste divisie. Sindsdien probeert de Kasteelclub weer op te krabbelen en de juiste weg lijkt nu te zijn ingeslagen. Dat was dins dagavond aan alles te merken. Afgelopen maand werden 400.000 exemplaren van de eerste editie van de Sparta Krant huis aan huis bezorgd. De club wil aan klantenbinding doen, de mensen naar het stadion lokken. De beleidsbepalers snappen echter ook dat dat niet alleen met een leuk krantje lukt. Het gros van de supporters komt voor leuk voetbal naar het stadion en daarom heeft Sparta een aardig elftal neergezet. In de winterstop werd Den nis de Nooijer terug naar Spangen ge haald en daarmee lijkt de selectie nu in evenwicht. Met een mix van routine en jeugdig talent moet Sparta terugkeren op het hoogste niveau. Waar het thuis hoort. Dat Sparta weer leeft, is niets nieuws. Tijdens het bekerduel met NEC was het stadion met ruim 7000 toeschou wers heel goed gevuld en het overgrote deel van die mensen zal gewoon terug komen. Want Sparta biedt vermaak, met technische hoogstandjes van jonge gretige voetballers en met de inzet en over-mijn-lijkmentaliteit van een hand vol oudgedienden. De club lijkt ook bewust een Sparta-ge- voel te willen overdragen. De techni sche staf bestaat niet voor niets uit oud-voetballers die in het verleden alle maal hun waarde voor de club hebben gehad. Mike Snoei, Nico Jalink en Al- fons Groenendijk kennen de cultuur van Sparta en weten wat de Rotterdam se club nodig heeft: successen! Die kun nen nog op twee manieren behaald wor den. In de competitie is Sparta een voorname kanshebber voor de titel en in de halve finale van de Amstel Cup wacht Utrecht. Via dat obstakel kan voor het eerst sinds 1996 (verlies tegen PSV) weer eens de finale van de Amstel Cup worden bereikt. En zelfs Europees voetbal ligt dan binnen handbereik. Ook op financieel gebied boekte Sparta afgelopen week een overwinning. Er werden een nieuwe hoofdsponsor én een nieuwe klcdingsponsor gepresen teerd en tegen NEC werd al in het nieu we tenue gespeeld. In het spelershome werd tot in de kleine uurtjes feest ge vierd en één van de sponsors besloot de drankrekening voor zijn rekening te ne men. Bij Sparta is dus weer van alles moge lijk en de oude sfeer lijkt langzaam aan terug te keren. Toch heerste er na de wedstrijd tegen TAIPING - De organisatoren van de Ronde van Lan^j wi (Maleisië) hebben de finale van de eerste etappe gi ren met het schaamrood op de kaken moeten afblaj Terwijl het wielerpeloton zich met nog een kleine acht lometer te rijden opmaakte voor een massasprint, plotseling ook het gewone, dagelijkse verkeer ale rond in de straten van finishplaats Taiping. De poj was er abusievelijk van uitgegaan dat er maar een plaa; lijke ronde moest worden gereden. Het routeboek sch: er twee voor. ANP ROME - Er is een abrupt einde gekomen aan de zweire rière van de Italiaan Domenico Fioravant i. Acute hi klachten hebben de tweevoudig olympisch kampioer. opgave gedwongen. De 26-jarige schoolslagspecialist.i in Sydney goud won op 100 en 200 meter, moest zijn va bereiding op Athene in november staken na een rout controle. Uitgebreid medisch onderzoek bracht een aar; boren hartafwijking aan het licht. Deze kan levensbe® gend zijn. „Zwemmen was twintig jaar mijn leven, nj ik wil het leven er niet bij inschieten", reageerde Ft vanti laconiek. Hij wil nu trainer worden.ANP/SID TOKIO - Venus Williams is bij het tennistoernooi vanl kio opnieuw geblesseerd geraakt, nu aan haar recto been. De als eerste geplaatste Amerikaanse had giste te veel last om te kunnen aantreden voor de kwartfi; tegen haar landgenote Chanda Rubin. Williams, vorig jaar lang uitgeschakeld door een slepa buikspierkwetsuur, liep de blessure net onder de knie tijdens een training enkele uren voor de wedstrijd, rugkijkend denk ik dat dit al is terug te voeren op deA stralian Open. De toernooiarts heeft nog van alles beerd, maar vandaag kon ik absoluut niet lopen enspe zoals ik gewend ben", lichtte Williams met tranen 1:1 ogen toe. ANP/RTR WARENDORF - De Duitse dressuurspecialiste UllaSt geber is door de tuchtcommissie van de Duitse ruiters?? bond voor twee maanden geschorst. De tweevoudig Eu: pees kampioene kreeg de straf, omdat bij haar paard B. ty in maart 2003 tijdens een dopingcontrole het verbo middel testosteron werd aangetroffen. ANP/DPA VALENCIA - Jurgen van den Goorbergh is tijdens testsessie op het circuit van Valencia in Spanje hard: val gekomen. Op hoge snelheid werd de Supers? 600-motorcoureur uit het zadel geslingerd. Een pijn: voet, elleboog en een paar gekneusde ribben waren he: volg. De crash gebeurde op de tweede dag van een te daagse test die als doel had de nieuwe Yamaha's en ring te prepareren voordat het seizoen met de eerste ra op 29 februari van start gaat. GPD Zc WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKM worden tegen de achtergrond van de grote financiële proble men bij PSV. Vorig jaar boekte PSV een verlies van 14 miljoen euro. Dat is 4 miljoen euro meer dan destijds bekendgemaakt is „Het verlies over dit lopende sei zoen kan in dezelfde buurt uit komen", zo taxeerde Timmer de situatie. In een dergelijke crisissituatie wil Timmer niet vastzitten aan een driejarige overeenkomst met een dure technisch direc teur. Hoeveel Hiddink gaat ver dienen wilde de president-com missaris niet zeggen. „Maar het is een genereus contract. Het is een rib uit ons lijf." Hiddink en Van Raaij waren na de perscon ferentie van Jan Timmer niet meer bereikbaar voor commen taar. GPD NEC niet alleen tevredenheid. Mike Snoei had zich enigszins geërgerd aan Ricky van den Bergh, die volgens de trainer niet goed inviel. De topscorer van Sparta (met elf doelpunten) maak te vervolgens na afloop nog een foutje, waardoor hij gisteravond tegen De Graafschap niet van de partij was. Van den Bergh mikte zijn (nieuwe) Sparta-shirt in het publiek en maakte daar een vrouwelijke supporter heel erg blij mee. Echter niet iedereen kon het gebaar waarderen en daarom werd 80 euro van zijn winstpremie ingehou den. Want nu gaat het net zo lekker met Sparta en dan zouden de spelers de club weer op kosten jagen. Barry van der Hooft door André Hoogeboom AMSTERDAM - „Wat mij be treft zijn bijna alle middelen ge oorloofd om tot een resultaat te komen", verkondigde Ronald Koeman gisteren met een blik op de topper tegen PSV. In Eind hoven, oktober 2003, liep de wedstrijd fors uit de hand en ontaardde in een veldslag. Scheidsrechter Braamhaar trok het boetekleed aan en gaf toe lankmoedig te hebben gefloten. Morgen leidt Wegereef het duel in de Arena. „Ik denk dat hij wat scherper zal starten. Dat zal ik de spelers in ieder geval meegeven. Dat een eerste overtreding waar schijnlijk meteen een kaart ople vert." De veldslag in Eindhoven eindig de in 2-2 en Nederland sprak schande van de gebeurtenissen binnen de lijnen. Nadien werd er nog lang over nagepraat, maar nu, een paar maanden ver der, zegt Koeman: „Voetbal moet strijd zijn. Het is een man- nensport en de scheidsrechter bepaalt waar de grens ligt. Ik heb toen gezegd dat de spelers meer respect voor elkaar moe ten tonen en daar sta ik achter. Maar ik neem aan dat de voet ballers dat nu zelf ook wel besef fen." De trainer zit er rustig bij. Ge lijk met PSV, nog een wedstrijd te goed. De topper van morgen kan doorslaggevend worden voor het verloop van de competi tie. „Wie nu een tik uitdeelt, staat meteen een stapje voor en dat geldt zeker voor ons. Vorig jaar hebben we zes punten ver speeld tegen PSV, waardoor we geen kampioen zijn geworden. De onderlinge wedstrijden tus sen de topdrie worden steeds be langrijker. Dat we steeds van PSV hebben verloren in de Are na had ook te maken met de ruimten die we gewend zijn weg te geven. Daar hebben met na me destijds Van Nistelrooij en later Kezman van kunnen profi teren." De statistieken wegen zwaar in het nadeel van Ajax. Al negen jaar hebben de Amsterdammers niet gewonnen in de Arena, maar door de recente onrust in Eindhoven, gevoegd bij de be- kernederlaag tegen NAC zijn de verhoudingen wellicht enig: verschoven. „Laat ik dit zeggen; dezes strijd staat altijd op zich. 14 de onrust bij PSV kan ino daad in ons voordeel werker, heb ze gezien tegen Groi Daar wonnen ze wel ergi lijk. De laatste tijd is hetniï glansrijk meer, al dat geldr: voor ons. Alleen zou ik wel? willen zien of PSV dan wel F? noord met zo veel blessure" net zo waren doorgerold ah' Ik denk het niet." Van der Vaart Rafael van der Vaart traindeI teren voor het eerst vols mee met de groep, maarte onzeker of Koeman zijn aanra der al in de basis zal laten be$ nen. „Ik weet het nog niet een normale situatie speel!' der Vaart altijd. Maar hij is acht dagen niet getraind, li vanwege ziekte en vervet? wegens een blessure. Dus W ik de laatste training nogal Derhalve staat niets een dea van de Griek Anastasiou is Arena in de weg, hoewel ft man dat gisteren nog in heir den liet „De opstelling maak ik pa- zaterdag bekend De W kan putten uit een groot rfl voir, omdat de blessurelijs! kleiner wordt. Grygera is te net als Maxwell. Soetaers Van Damme zijn ook fit, tern Van der Vaart in ieder geva zetbaar is. GPD ROOSENDAAL - RKC M wijk heeft weer wat meerj stand genomen van de ond regionen van de eredivisiej Waalwijkers wonnen het uitduel met RBC 1 daal met 1-3. Binnen 25 minuten stond al met 2-0 voor. Coi maakte 0-1, Hoogendoip Kort daarna maakte Da<' er voor RBC weer een w van. Nadat Tininho in de de helft een strafschopj RBC had gemist, besliste har het duel in de slotfa3J Waalwijks voordeel. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20