Grijsgroene motor van start 3 Jagers mogen ganzen in vlucht afschieten Marcel Schouwenaar beste oesteropener Parket Middelburg blijft zelfstandig 15 Stuurgroep wil gevolgen vergrijzing onder aandacht brengen Actie tegen de ;anzenjacht in Z-VIaanderen Pettens kernafval naar Covra Fiets-voetveer maakt proefvaart Illegale tong via internet Buijs wil overleg Japanse oesters zaterdag 7 februari 2004 JlDDELBURG - Een groep be- gluurders die zich gaat bezighou den met het verschijnsel vergrij- nns en ontgroening, is gisteren iii Middelburg van start gegaan. Want juist in Zeeland is de ^oep ouderen groot en verlaten jngeren juist vaak de provin- De stuurgroep, die onder leiding aat van Europarlementariër J. oogerd-Quaak uit Zaamslag. gisteren in het Abdijcomplex Middelburg officieel van 'art gegaan. De groep bestaat srder onder meer uit gedepu- >erde G. de Kok, Tweede Ka- lerlid M. van Loon-Koomen uit jsenisse en L. Luitwieler, wet- mder van Middelburg. De „uurgroep wil in de eerste laats het probleem onder de andacht brengen met een be- fustwordingscampagne: met olders, posters en informatiebij- inkomsten het probleem duide- jk maken. font dat het probleem van de ergrijzing en de ontgroening iet wegtrekken van jongeren (advertentie) rrvf- rrïti ZEEÜWS VEILINGHUIS Vandaag kijkdag 10-16 uur Kunst antiekveilingen: 11 en 12 februari Tevens 10.000 stripboeken! Overige kijkdagen: Ma 9 feb: 10-18 uur Di 10 feb: 10-20 uur Wo 11 feb: 10-18 uur Do 12 feb: 10-12 uur Info: wmv.zeeuwsveilinghuis.nl of0118-650680. Adres: Herengracht 74, 4331 PX Middelburg. naar elders) in Zeeland zeer nij pend is, blijkt wel uit een speech van staatssecretaris M. Rutte van Sociale Zaken. De bewindspersoon kon op het laat ste moment niet naar de startbij eenkomst komen, maar liet zijn bijdrage door een ambtenaar van zijn departement uitspre ken. Uit de speech kwam een pessimistisch beeld naar voren. Zo zijn er grote zorgen of de AOW in de toekomst nog wel be taalbaar blijft. Ook wordt de verhouding 65-plussers tot het aantal werkenden, bij ongewij zigd beleid, de komende decen nia steeds slechter Binnen dit pessimistische beeld doet onze provincie het niet goed. Zeeland is één van de meest vergrijsde provincies van Nederland. Bovendien trekken veel jongeren de provincie uit. Zo is er grote kans op dat Zee land op den duur 'het Florida van Nederland' gaat worden waarbij ouderen een groot aan deel van de bevolking uitmaken. Volgens Rutte zijn juist ouderen van groot belang voor een orga nisatie. Statistieken wijzen uit dat werknemers op steeds latere leeftijd 'pieken'. In het verleden werd de hoogste arbeidsproduc tiviteit gemeten bij de leeftijds groep van 40 tot 45 jaar. Volgens de laatste statistieken wordt nu de hoogste productivi teit gemeten bij de groep van 50 tot 55-jarigen. In onze provincie zal het RPA (Regionaal Platform Arbeids marktbeleid) Zeeland de projec ten gaan coördineren Daar naast gaat ook de gisteren be gonnen stuurgroep Ouderen en Arbeid zich bezighouden met het probleem van de vergrijzing en de ontgroening. Vut Voor het project is een speciaal logo ontworpen met de titel 'De grijsgroene motor'. Voorzitter van de stuurgroep, Europarle mentariër J. Boogerd-Quaak, heeft bij zichzelf ook meege maakt dat het denken over oude ren en arbeid is veranderd. „Vroeger dacht ik eraan om met zestig wel te stoppen. Nu ik dat zelf bijna ben, merk dat ik dat dat met meer reëel is." Ze is ech ter niet voor plompverloren ver hogen van de leeftijd waarop men stopt met werken. „De vut-leeftijd ineens optrekken, werkt niet. Maatwerk blijft no dig. Bovendien zijn er nog heel veel mensen in de leeftijdscate gorie van 55 tot 65 die aan de kant staan en daar niet eens ge lukkig mee zijn. Dat zou dan ook mijn eerste doelgroep zijn." JOES - Activisten van de die enrechtenorganisatie Een Dier en Vriend (EDEV) gaan van daag in Oost-Zeeuws-Vlaande- en op zoek naar jagers. Jacht- artijen willen ze door een reedzaam protest met fluitjes een spandoek verstoren. >st-Zeeuws-Vlaanderen is uit- rkoren door de landelijk ope- rnde organisatie (met 11.000 inateurs), omdat daar veel op nzen wordt gejaagd. Dat leid- afgelopen tijd al tot botsin- i tussen jagers en vogelbe- ïermers. In het Land van Saef- ge overwinteren veel kol- en luwe ganzen, waarop de jacht opengesteld. Als er jagers in polders worden aangetrof- i gaan de EDEV'ers met hen i discussie aan, zegt woord- ?rder A. Koenen van de die- jrechtenorganisatie. „En de «rloze ganzen die een wisse od te wachten staat, zullen be- iermd worden." orzitter G. Deckers van m noemt het afschieten van dieren weerzinwekkend. „De gelbescherming roept mensen de ganzen die hier overwinte- eens te bekijken. Een goed m. Deze prachtige vogels ver men beter dan doodgeknald worden voor de lol van enkele insen. De vogels hebben recht oen ongestoorde vogeltrek en leven." )EV. die vorig jaar het eerste frum vierde, vraagt aandacht »r dierenmishandeling en wil «e op legale wijze bestrijden "it gebeurt met campagnes en toes. Het verstoren van jacht- irtijen is er een van. Kampioen Marcel Schouwenaar temidden van zijn team. door Jeroen Boer VLISSINGEN - „Toen ik nog op school zat, wilde ik meedoen aan een kookwed- strijd. Die zat vol. Mijn leraar stelde toen voor om mee te doen aan het kampioen schap oesters openen", vertelt chef-kok Marcel Schouwenaar van Grand Hotel Arion in Vlissingen. Met succes, want vo rige week woensdag werd hij in Maas tricht voor de derde keer Nederlands Kampioen. Vijftig oesters moest Schouwenaar ope nen op het kampioenschap. De helft daar van waren platte Zeeuwse oesters, de rest wilde creuzes. De deelnemers had den hiervoor maximaal een kwartier de tijd. Schouwenaar klokte 6 minuut 22. „Het gaat om snelheid, maar vooral ook om kwaliteit. Eén jongen was iets sneller dan ik, maar had er dertig kapotgesto- ken. Die zijn natuurlijk niet om aan te zien." De oesters van Schouwenaar waren alle maal perfect geopend. Zelf denkt de kok dat hij zo goed is door de aandacht die hij heeft voor de oesters. „Je moet echt in teresse hebben in het beestje. Het is niet een hoop drab in een schelp, het is echt een visje." Daar komt volgens hem ook de afkeer vandaan die sommige mensen hebben voor oesters. „Als je de oester niet goed opent, zie je niet meer dat het een beestje is Er wordt best veel slecht gestoken. Ook op het NK. Daar kwamen jongens die dachten dat ze wel even een oestertje konden openen. Dan gaan er vervolgens dertig kapot." Schouwenaar geeft in alle opzichten de voorkeur aan de Zeeuwse oester. „De smaak is veel beter. De kwaliteit ook. De platte Zeeuwse oesters zien er allemaal hetzelfde uit. De wilde niet, die zijn let terlijk wild. Ze hebben allemaal een an dere vorm." De platte oester is ook mak kelijker open te maken. Bij de wilde is er meer kans dat er een stukje afbreekt. „Gelukkig brak er op het kampioen schap geen één." Voor het openen gebruikt hij een oester mes. „Het lemmet is zo'n acht centimeter lang en heel spits. Ook is het mes vrij dik. Het handvat is groot omdat dat min- foto Lex de Meester der kracht kost." Schouwenaar heeft als voordeel dat hij links is. „Rechtsachter heeft de oester een spier. Daarmee gaat de schelp open. Het mes zet je tussen het scharnier, vervolgens draai je het een kwartslag en dan beweeg je het mes naai de spier en gaat de oester open. Als je rechts bent, is het veel moeilijker om in één beweging die spier te raken." Het mes kan niet bij de spier in de schelp wor den gezet, want dan komt er gruis in de oester. „Je moet ook niet als een gek gaan wrikken met je mes, want dan breekt het." Schouwenaar is dolgelukkig met de titel. „Het is ook voor het bedrijf heel leuk. Voor de leerling-koks is het erg stimule rend dat 'wij' de titel hebben." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Kol- en grau we ganzen die vanuit hun rustge bieden naar de akkers vliegen, mogen worden afgeschoten. Ja gers hoeven niet te wachten tot de vogels neerdalen of zijn ge land. Met deze uitspraak komt de Middelburgse bestuursrechter T. Damsteegt tegemoet aan de wens van de Faunabeheereen- heid Zeeland. Hij wijst hiermee de opstelling van Vogelbescher ming Nederland en de provincie Zeeland (alleen schieten als de dieren dalen of zitten) van de hand. Waarom Damsteegt tot deze uit spraak komt, is nog niet duide lijk. Zijn motivatie volgt pas over enkele weken. Tijdens de zitting, waar de voorwaarden waaronder gejaagd mag worden op de ganzen en smienten aan de orde kwamen, noemde voor zitter J. Ramondt van de Fauna- beheereenheid controle op de be paling 'dalen en zitten' onmoge lijk te handhaven. Doorstart Ook de rechter vroeg zich af of de bepaling handhaafbaar is. Im mers, wanneer is sprake van het inzetten van een daling? Hoe zie je dat een gans in afwachting van een landing wachtrondjes maakt? En wat te doen als een gans een doorstart maakt? De enige goed controleerbare bepa ling zou zijn: alleen schieten op ganzen die op de akker zitten. Maar dat stond niet in het com promis dat Vogelbescherming en provincie over de jachtvoor- waarden bereikten. Woordvoerder H. Peeters van Vogelbescherming vindt het jam mer dat Damsteegt deze beper king van de schietkansen niet heeft overgenomen. Toch is hij niet ontevreden over het resul taat dat uiteindelijk uit de bus is gekomen. De ontheffing voor de jacht zoals de provincie die aanvankelijk wilde verlenen, is op belangrijke onderdelen aan gescherpt. In feite is aan de wensen van Vo gelbescherming grotendeels te gemoet gekomen, aldus de woordvoerder. De regels zijn nu zodanig dat de ganzenjacht niet kan ontaarden in ordinaire ple zierjacht. Peeters verzekert dat de vrijwilligers van Vogelbe scherming de jagers in de betref fende gebieden op de vingers blijven kijken, zodat excessen kunnen worden voorkomen. Schadeperceel PvdA-gedeputeerde M. Kramer (natuur en water) wijst erop dat provincie. Vogelbescherming en Faunabeheereenheid het prak tisch eens waren over alle voor waarden waaronder NIEUWDORP - De Covra in Nieuwdorp heeft de tweede lading kernafval uit Petten opgeborgen in de opslagbun ker voor hoog-radioactief afval (habog). In november ont- ving de Covra de eerste lading uit Petten De kerncentrale in Petten bezorgt dit jaar nog vier tot vijf ladingen ge bruikte splijtstofelementen in Nieuwdorp Elke lading be vat een bus met 33 elementen. Dat staat gelijk aan het ver bruik van een half jaar in de Pettense centrale. In het ha bog is ruimte voor zeventig bussen. De Centrale organisatie voor radioactief afval (Covra) krijgt later dit jaar ook een lading kernafval uit Deift, zegt directeur H. Codée. Hij verwacht na de zomervakan tie bovendien de eerste container met kernafval van de kerncentrale Borssele. Exploitant EPZ laat de gebruikte splijtstofstaven in Frankrijk recyclen bij de opwerkingsfa briek Cogéma. Die haalt de nog bruikbare stoffen uit het afval. Alleen wat niet meer gebruikt kan worden, wordt verpakt en teruggestuurd naar EPZ. Dat laat het afval op slaan in het habog. VLISSINGEN - Het fiets-voetveer Prinses Maxima maakt maandag zijn eerste proefvaart met publiek De tocht stond in eerste instantie eind januari gepland, maar ging toen niet door omdat de boot een aanmeerpoiuon had geraakt Maandag rond half elf maken ongeveer i 30 passagiers een tochtje met de nieuwe boot. Tijdens de tocht wordt het in- en ontschepen getest. Ook wordt geke ken of het schip voldoende stabiel is met volle belading De passagiers zijn leerlingen van de Hogeschool Zeeland en het ROC. Omdat de boot met de passagiers vol zit. is er geen plaats meer voor andere geïnteresseerden. Zij moe ten wachten tot de boot in dienst wordt genomen. MIDDELBURG - De Algemene Inspectiedienst heeft gis teren in Middelburg een man en een vrouw aangehouden die worden verdacht van de handel in illegale vis via het internet. In totaal is 220 kg tong in beslag genomen, waar van vermoed wordt dat ze afkomstig is uit het zwarte vis handelcircuit. De man bood elke week via het internet tong aan voor vijf euro per kilo. Wie op de internetsite een telefoonnummer achterliet, werd opgebeld en kreeg de tong vervolgens thuisbezorgd De AID is tot actie over gegaan naar aanleiding van onder andere signalen uit de reguliere handel. Het onderzoek naar de internethandel is nog in volle gang. DEN HAAG - CDA-Kamerlid S. Buijs uit Goes wil dat mi nister Veerman van Visserij gaat overleggen met Zeeuwse vissers en overheden over de aanpak van Japanse oesters in de Oosterschelde. Buijs wil van Veerman weten of hij het ermee eens is dat die oesters inderdaad aangepakt moeten worden, zoals schelpdiervissers willen. Ook vraagt hij of de minister in zijn beleid apart aandacht wii besteden aan een offensief tegen de Japanse oesters. Buijs gaat minder ver dan WD-Kamerlid J. Geluk. Die pleitte al direct voor een plan van aanpak. mag worden. Op één onderdeel na doden van de vogels mag al leen als sprake is van 'invallen de of op het schadeperceel aan wezige exemplaren.' Kramer vindt het een goede zaak dat de rechter daarover duidelijkheid verschafte. „Hij had ook het hele verhaal kun nen vernietigen. We zijn een eind in de goede richting geko men De hoeksteen van de ont heffing blijft de schadebestrij- ding en niet de plezierjacht." Voorzitter Ramondt van de Fau nabeheereenheid toont zich inge nomen met de beslissing van rechter Damsteegt. „De rechter hecht kennelijk belang aan draagvlak bij de uitvoerende or ganisatie. Voor ons is het een steun in de rug." Hij zegt dat de Faunabeheereen heid met de overige voorwaar den die provincie en Vogelbe scherming overeen gekomen door A.J. Snel MIDDELBURG - Het Middel burgse arrondissementsparket blijft op zelfstandige basis be staan. Er is wel sprake van sa menwerking met het parket in Breda maar niet van samenvoe ging- Dat zegt burgemeester J. Schou wenaar van Middelburg, korps beheerder van de regiopolitie Zeeland, in een reactie op be richten over een plan van het Openbaar Ministerie om het aan tal parketten in Nederland van 19 terug te brengen tot 10. Vol gens die berichten, onder meer verspreid door het televisiepro gramma Nova, zouden Middel burg en Breda samensmelten. Schouwenaar: „Ik weet dat het Openbaar Ministerie studie ver richt naar reorganisatie maar volgens de informatie waarover ik beschik, wordt Middelburg niet als zelfstandig parket opge heven. Ik ben daar heel tevre den over want ik ben een groot voorstander van één-op-één-si- tuatie. Daarbij voert de korpsbe heerder van de regiopolitie over leg met een hoofdofficier van justitie. Het gaat dan globaal ge zien over de verhouding tussen politiewerk voor handhaving van de openbare orde en recher chewerk. Het werkt minder goed als je dat contact hebt met een hulpofficier, die een afgelei de verantwoordelijkheid heeft." Een woordvoerder van het par ket in Middelburg wijst erop dat voor zijn arrondissement per 1 maart een nieuwe hoofdof ficier wordt benoemd. Het zou onlogisch zijn zo'n benoeming te laten voorafgaan aan een fu sie waarbij Breda en Middel burg met één hoofdofficier zou den gaap functioneren. Het Tweede-Kamerlid A Wolf- sen van de PvdA wijst erop dat de landelijke plannen voor reor ganisatie van het Openbaar Mi nisterie in een vergevorderd sta dium zijn. De vroegere hoofdof ficier van justitie in Arnhem. R. Daverschot, is al benoemd als programmamanager. Hij gaat de hervormingsplan nen, beschreven in een visiedo cument, dat wel de 'Houtskcol- schets' wordt genoemd, verder vormgeven. Wolfsen: „Ik ben niet tegen iede re vorm van reorganisatie, maar het Openbaar Ministerie moet duidelijke bindingen met de korpsbeheerders van de regiopo litic houden. Een te sterk centra lisme vanuit Den Haag zou geen verbetering zijn. Wij willen over de gang van zaken op korte ter mijn nadere informatie en uitleg van minister Donner van Justi tie. (advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15