Vogelgriep duurt nog zeker jaar PZC Nieuw schandaal in Franse politiek CIA zou Saddam nooit als gevaar hebben verklaard Stasi spande ook Turken voor kar Minder fouten Internationale organisaties adviseren doelgerichte vaccinatie Al Qaeda zat mogelijk achter aanslagen Arbil Hamburgse verdachte van 11/9 vrijgesproken Postduiven volgen snelwegen Belgen openen basis op Zuidpool Slechts 51 kandidaten in Iran Rechterhand Jahjah vrijgesproken Celstraf voor monniken Tibet abab demaand; is beter www.ac ABAB vrijdag 6 februari 2004 van onze redactie buitenland ROME - De vogelgriep, waar aan tot nu toe zeventien mensen overleden, is mogelijk pas over een jaar bedwongen. De epide mie in tien Aziatische landen jtó kan zich uitbreiden naar andere gebieden als er niet snel actie ]U wordt ondernomen. Deze waar- schuwing gaven drie internatio- - nale organisaties gisteren tij dens een conferentie over de vo gelpest in Rome. ei- Volgens de Voedsel- en Land- k |bouworganisatie (FAO), de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties en de onafhankelijke Wereldor ganisatie voor D ierengezond heid helpt een doelgerichte vac cinatie van pluimvee om de epi demie te bestrijden. Zij vinden massale ruimingen buiten besmette gebieden nog niet nodig. Volgens de FAO zijn nu in to taal vijftig miljoen vogels afge maakt Thailand, Vietnam, Indo nesië, Pakistan, China en Tai wan zijn nog steeds bezig met massaslachtingen. Thailand en Vietnam zijn de eni ge landen waar tot nu toe men sen aan vogelgriep stierven. Met de dood van een zestienjarig meisje steeg het dodental van de ziekte in Vietnam naar twaalf. In het naburige Thailand bezwe ken vijf personen aan vogel griep. China verklaarde gisteren dat zich in het land nog geen infec ties onder mensen hebben voor gedaan. Ongeveer 1500 mensen die contact hadden met zieke kippen zijn onderzocht De vogelgriep onder dieren breidde zich in China wel uit naar een dertiende provincie: Jiangxi in het oosten. Ruim een derde van de 31 provincies is in middels door de besmettelijke vogelziekte getroffen. Vaccin Indonesië wil zeker tien miljoen kippen ruimen die zijn besmet met vogelgriep. In de komende zes maanden zullen de autoritei ten ook gezonde kippen in ver dachte gebieden vaccineren. Zij maken onder meer gebruik van een vaccin van het Nederlandse bedrijf Akzo-Nobel. Volgens een VN-functionaris zal de vogelgriep geen grote ge volgen voor de Aziatische econo mie hebben, in tegenstelling tot de longziekte sars die vorig jaar om zich heen greep. De topman van de regionale VN-commissie voor economische en sociale za ken zei dat er in verhouding wei nig menselijke slachtoffers zijn te betreuren. Bedreigend Volgens Nederlandse deskundi gen is de vogegriep waarschijn lijk minder levensbedreigend dan thans lijkt op basis van de nu bekende informatie. Het aan tal bevestigde besmettingen dat de WHO meldde, is echter slechts het 'topje van een ijs berg', vermoedde voorzitter Co- nyn-van Spaendonck van het Outbreak Management Team gisteren tijdens een briefing over vogelgriep in Den Haag. De ministeries van Landbouw en Volksgezondheid achten de kans op introductie van het vi rus in Nederland klein. De Algemene Inspectiedienst (AID) houdt het vervoer van pluimvee wel extra in de gaten. De dienst kijkt verscherpt naar naleving van de hygiëneregels bij het kippenvervoer. ANP „De eerste aanwijzingen duiden op Al Qaeda". aldus gisteren i een hoge functionaris van de Pa triottische Unie van Koerdistan (PUK) De PUK was een van de doelwit ten van de aanslagen. Zowel in het PUK-kantoor als in het bu reau van de Koerdische Demo- c cratische Partij (KDP) bracht zondag een zelfmoordenaar ex plosieven tot ontploffing. Volgens een Amerikaanse bevel hebber in Irak hebben buiten landse strijdkrachten zich in het 'noorden van Irak gehergroe peerd. Zij vormen volgens majoor-gene- op raai David Petraeus van de 101e si Airborne divisie een 'duidelijke SB terroristische dreiging in het he le land' De aanslagen in Arbil zijn op geëist door de islamitische groep Ansar al Sunna. Die groe- erf pering zou banden onderhouden met Al Qaeda. ANP/AFP KIRKUK - De dubbele zelf moordaanslag in de Iraakse stad Arbil, waardoor zondag 105 mensen om het leven kwamen, was mogelijk het werk van het terreurnetwerk Al Qaeda. (Advertentie) Een boer in het dorp Timpag op Bali laadt zijn kippen op een vrachtwagen om ze te laten afmaken. de 3A38^oV door Henk Glimmerveen PARIJS - Na de affaire-Juppé dient zich in Frankrijk alweer het volgende schandaal aan. In zet: de verwarming van de ne gentig wolkenkrabbers en de tienduizenden kantoren in La Défense, een zakencentrum in Parijs-West. De rechter van Nanterre ver moedt fraude bij de gunning van het contract Charles Ceccaldi-Raynaud (78) is een van de zeldzaam worden de Franse bestuurders die sinds mensenheugenis de lokale poten taat spelen. Het verschil is ech ter dat de geboren Corsicaan in vloedrijke vrienden heeft, eerst bij de socialisten, later bij de gaullisten. De man bestuurt als burgemeester al 35 jaar met ijze ren hand de Parijse voorstad Pu- teaux. In die hoedanigheid is hij ook directeur van het Svndicat de chauffage urbain de la Défen se het orgaan dat beslist wie het zakencentrum La Défense (2,8 miljoen vierkante meter) mag verwarmen. Met de order is 35 miljoen euro per jaar ge moeid. Vanaf 1968 tot 2002 ver zorgde Climadef de verwar ming. Na afloop van het con tract kwam er een openbare in schrijving voor het nieuwe. Maar was het allemaal wel zo openbaar7 De anti-fraude com missie van het departement Hauts-de-Seine, DGC-CRF, rook lont. Men schreef een rapport op ba sis waarvan justitie besloot een onderzoek in te stellen. Volgens de DGC-CRF was al op voor hand besloten wie het nieuwe contract zou krijgen. Climadef stond op het punt te worden op geheven, maar werd vlak daar voor opgekocht door zijn direc teur. Deze stichtte met twee za kenpartners gelijk een nieuwe firma en had zo twee ijzers in het vuur voor het contract. Dat ging echter naar een ander be drijf, Enertherm. Enkele maan den later dook een brief op van de in Luxemburg wonende za kenman Thierry Brutman Die beweerde dat er rond de gun ning van het contract een provi sie was betaald van 15 miljoen euro. Ceccaldi zegt Brutman niet te kennen. Het onderzoek tegen Ceccaldi ging traag. Totdat in Nanterre een nieuwe onderzoeksrechter werd benoemd, Prévost-Des- prez. Ze heeft faam verworven vanwege haar vasthoudendheid in eerdere affaires en liet er in de zaak-Ceccaldi evenmin gras over groeien. Vanaf het moment dat zij het onderzoek ging lei den. kwam het in een stroomver- van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft voor het begin van de oor- in Irak nooit gezegd dat Irak een direct gevaar vormde. I)at heeft CIA-directeur George Te net gisteren gezegd in een toe spraak op de Georgetown Uni versity in Washington. Verscheidene medewerkers van de CIA hielden er verschillende meningen op na over de staat waarin de programma's voor massavernietigingswapens van hak verkeerden Die verschillen zijn weerspiegeld in een rapport dat de CIA in oktober 2002 naar het Witte Huis stuurde, aldus Te- iet ..Niemand heeft ons verteld wat we moesten zeggen of hoe we dat moesten zeggen." «In de inlichtingenwereld heb je nooit helemaal gelijk of hele maal ongelijk", zei Tenet ver der. De zoektocht naar verbo den wapens in Irak gaat nog steeds door en is volgens Tenet niet voor 85 procent klaar, zoals de opgestapte Amerikaanse wa peninspecteur David Kay heeft gezegd. Kay nam twee weken ge leden ontslag en heeft verklaard dat Saddam op het moment van de Amerikaanse aanval geen (massavernietigingswapens had. Sommige Republikeinen probe ren Tenet en zijn CIA er de schuld van te geven dat de VS op verkeerde gronden ten oorlog zijn getrokken. De Democraten wijzen vooral naar het Witte Huis President George Bush zou inlichtingen die hem goed uitkwamen hebben gebruikt en de rest hebben genegeerd. Bush stelt naar verwachting de ze week nog een onderzoek in naar de inlichtingen over Irak. Er lopen al vijf onderzoeken Tenet gaf toe dat de inschatting die de CIA voor de oorlog heeft gemaakt over de massavernieti gingswapens van Irak tot nu toe niet bewaarheid zijn geworden Zo dacht de CIA dat Saddam probeerde zijn nucleaire pro gramma nieuw leven in te bla zen. Daarvoor is in Irak geen be wijs gevonden. Tenet zei dat de wapeninspecteurs meer tijd no dig hebben om hun zoektocht naar chemische en biologische wapens te voltooien. Die wa pens kunnen nog worden gevon den, aldus de CIA-chef. Volgens Tenet zeiden twee bron nen van de CIA die toegang had den tot de hogere regionen van Saddams regime in het najaar van 2002 dat Irak nog biologi sche en chemische wapens pro duceerde. Door die bronnen raakte Tenet extra overtuigd van het gevaar dat Saddams re gime vormde. AP De Marokkaanse Abdelghani Mzoudi lacht nadat hij het vonnis van de rechter heeft vernomen. foto Christ Stache/AP van onze redactie buitenland HAMBURG - Een rechtbank in Hamburg heeft de Marok kaan Abdelghani Mzoudi giste ren vrijgesproken van betrok kenheid bij de aanslagen van 11 september 2001. Dat heeft de rechtbank laten weten. Te gen de man was vijftien jaar cel geëist. Justitie gaat in ho ger beroep. De rechtbank kwam met een uitspraak, hoewel raadslieden van slachtoffers gisteren nog het verzoek hadden gedaan de mogelijke terrorist Ramzi Bi- nalshibh, die vastzit in de Vere nigde Staten, als getuige te mo gen laten opdraven. Rechter Klaus Rühle zei dat er niet ge noeg bewijs was voor een ver oordeling. ..Dat is geen reden voor gejuich." Terreurcel De 31-jarige Mzoudi zou deel hebben uitgemaakt van een acht man sterke, in Hamburg gevestigde, terreurcel die de aanslagen in de Verenigde Sta ten zou hebben gepland. Drie van de negentien zelfmoordpi loten kwamen uit Hamburg. Bij de aanslagen viel dus ook een aantal belangrijke getui gen in Mzoudi's zaak weg. De aanklagers maakten tijdens de zaak geen sterke indruk. In december leverden Duitse on derzoekers nieuwe informatie waaruit bleek dat Mzoudi niet tot die harde kern behoorde en ook niet op de hoogte was van de aanslagplannen. Dat zou de opgepakte Ramzi Binalshibh tijdens verhoor hebben gezegd. Mzoudi werd op 11 december al op vrije voeten gesteld. De rechtbank oordeelde dat er on voldoende bewijzen waren voor zijn contacten met de ter reurcel om hem nog in hechte nis te houden. Justitie heeft aangekondigd in hoger beroep te gaan. De aan klagers blijven ervan over tuigd dat Mzoudi lid is van een terroristische organisatie. ANP/DPA LONDEN - Niet hun aangeboren magnetische kompas of de stand van de zon blijkt postduiven de weg naar huis te wijzen. De vogels volgen simpelweg de menselijke infra structuur en vliegen boven snelwegen en spoorbanen, zo blijkt uit Brits onderzoek. De universiteit van Oxford ontdekte in een tien jaar du rende studie dat duiven boven snelwegen afslagen volgen en oriëntatiepunten gebruiken om te onthouden waar ze zijn. De onderzoekers zeiden tegen de BBC dat ze 'waren omgevallen van verbazing' over de bevindingen. ANP BRUSSEL - België opent een bemande basis op de Zuid pool. De Belgische regering besluit vandaag hiertoe, al dus bronnen rond het kabinet. Het onderzoekscentrum begint in 2007, het Internatio naal Jaar van de Polen. De Belgische onderzoekers hoe ven niet de ergste kou te doorstaan. Het gaat vooralsnog om een zomerkamp. ANP TEHERAN - Ondanks een oproep tot clementie van de hoogste Iraanse leider, ayatollah Khamenei, heeft de con servatieve Raad van de Hoeders slechts 51 van de 2500 af gewezen parlementskandidaten alsnog toegelaten. Dat zei de belangrijkste hervormingsgezinde partij gisteren. „Volgens onze informatie heeft de raad 51 mensen alsnog op de kandidatenlijst gezet, van wie acht of negen huidi ge parlementariërs", aldus de leider van de partij IIPF. Khatami, de broer van de president. De eerder aangekon digde boycot van de verkiezingen op 20 februari gaat daarom door. ANP/AFP ANTWERPEN - Ahmed Azzuz, de rechterhand van de lei der van de Arabisch-Europese Liga (AEL) Abou Jahjah, is gisteren door het Hof van Beroep in Antwerpen vrijge sproken. Azzuz was aangeklaagd omdat hij eind 2002 een politicus van het Vlaams Blok zou hebben bedreigd. Azzuz had gezegd tegen Gerolf Annemans, een kopstuk van het Vlaams Blok, dat 'mensen zoals hij uitgeschakeld moesten worden'. In hoger beroep zegt de rechtbank nu dat die uitspraken gezien moeten worden 'in het kader van een verhitte politieke discussie'. ANP PEKING - Een Chinese rechter heeft drie Tibetaanse monniken tot twaalf jaar celstraf veroordeeld Zij hadden plaatjes van de Dalai Lama in hun bezit en hadden een Ti betaanse vlag geschilderd. Dat heeft een mensenrechten groep gisteren meegedeeld. De drie hadden hoge functies in een klooster in de provin cie Sichuan. Veel Tibetaanse boeddhisten hebben in het geheim afbeeldingen van hun Dalai Lama thuis. Dat is in China verboden. China houdt Tibet sinds 1951 bezet. De Dalai Lama streeft al jaren naar meer autonomie voor Ti bet. ANP/RTR/DPA foto RTR snelling. In december liet ze huiszoeking verrichten in de vil la van Ceccaldi op Corsica. Vori ge maand werd zijn kantoor op het gemeentehuis doorzocht Ceccaldi reageerde koel. .,Als de fraudecommissie onregelmatig heden in de procedure vermoed de, had ze ook kunnen vragen de beslissing op te schorten. Dat heeft ze niet gedaan." Argusogen De zaak wordt in de top van de regerende UMP-partij met ar gusogen gevolgd. De burgemees ter van Puteaux is niet zomaar iemand. Hij heeft een indruk wekkende carrière gemaakt, ook als Kamerlid. Vanaf 1995 is Ceccaldi behalve burgemeester ook senator. GPD door Wierd Puk BERLIJN - I)e voormalige Oost-Duitse geheime dienst Sta si heeft gedurende de Koude Oorlog actief gerecruteerd on der Turken in West-Berlijn. Dit blijkt uit nieuw onderzoek in de Stasi-archieven. Veel van die Turkse 'onofficiële medewerkers' hadden relaties met vrouwen in Oost-Berlijn. Als beloning kreeg de vrouw vaak een uitreisvergunning naar het westen. Een woordvoerder van de grote Turkse gemeenschap in Berlijn was niet verrast met de uit komst van het onderzoek. „Ie dereen weet dat de Stasi met al leen Duitsers benaderde Des tijds leefden zo'n 115.000 Tur ken in West-Berlijn. Maande lijks reisden zesduizend van hen naar het oostelijke deel van de stad. In 1981 trof het Oost-Duit se ministerie van Staatsveilig- heid bij Turken die de grens overètaken, honderden telefoon nummers en contactadressen van 'DDR-bürgerinnen' aan. Volgens de woordvoerder kan de informatie die de medewer kers hebben doorgesluisd amper betekenis hebben gehad. GPD (Advertentie) Waan van de dag. Vandaag weer langs elkaar heen gewerkt, zijn er mogelijke klanten niet teruggebeld? Het idee dat u samen met uw team tijd tekort komt? Dan wordt het tijd voor een gestructureerde aanpak met behulp van het software programma Comm'ant. Structuurvoordelen Werkprocedures worden optimaal op elkaar afgestemd, processtappen sluiten naadloos op elkaar aan en uw medewerkers leren de plezierige kanten kennen van efficient werken. Onder aan de streep komt dat mogelijk zelfs uit op een prettig financieel resul taat. ABAB MKB Advies biedt u ondersteuning bij het werken met Comm'ant volgens onze proces- aanpak. U bouwt aan een syste matische aanpak van het werk met meer discipline bij uw werk nemers. Hiermee reduceert u de kans op fouten, overbodige kosten én verbetert u tevens de kwaliteit van uw producten en diensten Meer weten? Geïnteresseerd in de moge lijkheden van deze procesaanpak en Comm'ant voor uw bedrijf? Neem dan contact op met onze MKB-adviseurs ad.hopstaken9abab.nl of jo-anne.vd.horst9abab.nl. Of maak een afspraak via de teamsecretaresse van ABAB MKB Advies Fanny van Eek, telefoon 073 - 646 54 37 bum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5