Plezier molenaar vergald Von Belle Baby ementerenden te laat geholpen 11 Zorgcomplex niet aan rand Philippine Vijf jaar cel geëist tegen serie-inbreker WINTERKLEDING 70% KORTING Aantal rijstroken N61 op basis van model voor 2020 CARNAVAL BEGINT IN SAS VAN GENT Aardenburgers vinden slang in kreek dagbehandeling kan opname uitstellen of voorkomen zeeuwse almanak Haan Het is in het belang van Hoek als de molen Windlust snel weer in bedrijf is. foto Wim Kooyman Uitblijven restauratie en nieuwbouwplan bedreigen toekomst Hoekse molen door René Hoonhorst HOEK - Terneuzenaar en molen liefhebber F. Weemaes lust nog steeds wind. Maar omdat zijn al jarenlang gespuide kritiek maar niet in goede aarde wil vallen, heeft hij het molenaarschap van de Hoekse stellingmolen Wind lust er aan gegeven. De molen in Hoek staat nu al langer dan een kwartaal stil. Voor de leefbaarheid en de toe ristische aantrekkelijkheid van het dorp zou het goed zijn om snel weer een mulder aan te trek ken, opperde CDA-raadslid G. Noorthoek, inwoonster van Hoek, tijdens de vergadering van de commissie omgeving. Ze vindt het zonde dat de uit 1856 daterende stellingmolen Wind lust niet draait. Wethouder A van Waes deelde die mening, maar stelde dat het vinden van een nieuwe mole naar geen gemeentelijke taak is. Maar hij vindt dat de gemeente best bij de vereniging De Zeeuw se Molen kan informeren of nog een vrijwilliger te vinden is die Windlust weer wil laten malen. F. Weemaes reageert een dag la ter uiterst verbaasd Alsof wet houder Van Waes niet weet waarom hij zijn molenaarsklof fie aan de wilgen heeft gehan- door Eugène Verstraeten PHILIPPINE - Een woonzorg complex in Philippine moet niet gebouwd worden aan het begin van de Kasteelstraat, maar in het Spuikompark. Dat vindt de PvdA-fractie in Temeuzen In schriftelijke vra gen verzoekt raadslid J. Doorns B en W om de optie Spuikom park opnieuw te bekijken. Doorns wijst er op dat de bevol king van Philippine al jaren aan dringt op de bouw van een woon zorgcomplex in het dorp. Het college heeft nu besloten dit te realiseren aan het begin van de Kasteelstraat, bij binnenkomst van Philippine De PvdA vindt die plaats onge lukkig gekozen „Het terrein is te klein en ligt te dicht op de be staande bebouwing" betoogt Doorns. Hij wijst er op dat er evenmin ruimte is voor bijko mende recreatie, groenvoorzie ning. zitbankjes en dergelijke. „Het huidige terrein doet dienst als overloopparking in het druk ke mosselseizoen, een toch met onbelangrijke economische pij ler voor Philippine", stelt Doorns. Hij meent dat het aan zicht bij binnenkomst van Phi lippine niet zal verfraaien als er een complex op die plaats ver rijst. Het argument dat het Spui kompark tot de historische ves ting van Philippine behoort, wordt volgens hem door de heemkundige knng van Philippi ne weerlegd. Volgens de PvdA gaat de voor keur van het gros van de inwo ners uit naar een locatie in het Spuikompark Hij dreigt dan ook met een handtekeningenac tie als de raad niet wil luisteren. gen. „Ik roep al jaren dat de mo len nodig gerestaureerd moet worden. Sommige balken zijn zo verrot dat ze vandaag of mor gen breken als je de molen op de wind probeert te krijgen." Verwezenlijking van het, naar de historische bovenkruier ge noemde, nieuwbouwplan Wind lust zal het straks nog stukken moeilijker maken om de molen wind te laten vangen. „Als de wind uit de richting van het dorp komt, kun je de molen nu al nauwelijks laten draaien. Vooral de kerk houdt nogal wat wind tegen. Gelukkig waait de wind meestal van zuid- naar noord-west. Maar als er straks een nieuwbouwwijk aan de west kant verrijst, is de windvang te verwaarlozen", vreest Weemaes In de planopzet zijn midden vo rig jaar voorwaarden opgeno men om het zicht op de molen en de windvang van de wieken te garanderen. Zo mochten de huizen die op nog geen honderd meter van de molen komen, niet hoger worden dan 7,5 meter. Volgens Weemaes gaat die eis niet ver genoeg „De stelling is maar zes meter hoog, dus wordt al veel wind tegengehouden door nieuwe woningen. Maar in tussen zijn die voorwaarden ook al weer verlaten. Al wil je er nou een flat bouwen, het kan al lemaal maar. Voor mij reden ge noeg om de sleutel van de molen in te leveren." Wethouder Van Waes noemt het het goed recht van Weemaes om zijn vrijwillige molenaarsbaan op te geven. „Maar wij moeten alle belangen goed afwegen. De inwoners van Hoek wachten al jaren op de mogelijkheid om nieuw te bouwen en wij hebben als gemeente nauw overleg ge had met organisaties als de ZMF en De Steltkluut. We kun nen niet alleen aan de molen denken, maar houden wel zo veel mogelijk rekening met de belangen van Windlust. Hope lijk is er een molenaar die be grip heeft voor die afweging." (Advertentie) O plus diverse andere aanbiedingen! babyspcciooltoak President Rooseveltlaan 772 Vlissingen 8 0118 449098 foor René van Stee iDELBURG - Niet de tellin- van het huidige gebruik van ijksweg 61, maar de verwachte ■veelheid verkeer in 2020 is itgevend voor de keuze van reemaal twee rijstroken tussen liervliet en de Tunnelweg (N62) en tweemaal een rijstrook tus- j sen Biervliet en Schoondijke. Jat zegt communicatieadviseur P. Paulusse van het project lieuweN61. reageert hiermee op een Jief van de raadsfractie van Hieuw West in Sluis die hierin ingaf dat Rijkswaterstaat de ïrkeersintensiteiten zoals die zich nu voordoen, niet conse- tent hanteert. i basis van verkeerstellingen durende negen maanden in 103, is de lokale politieke par- |j van mening dat de hele weg iaf Schoondijke tweemaal jfte rijstroken moet krijgen om 'te voorkomen dat West-Zeeuws aanderen volledig in een isole- ent raakt. In het prognosemodel voor 2020 zijn meer meetpunten opgeno men dan de twee die nu bij IJ- zendijke en de Braakman staan. In het model voor 2020 zijn alle relevante ontwikkelingen meege nomen, zoals de afwaardering van sluipwegen naar onder meer Breskens, Biervliet en Hoofdplaat. Ook afspraken die zijn gemaakt in het kader van het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig Verkeer West- Zeeuws-Vlaanderen spelen een rol. Tenslotte wordt rekening gehou den met de ontsluiting richting Vlaanderen. Knelpunt Mede door de ombouw van de Expressweg van Antwerpen naar Knokke tot snelweg en het wegnemen van het knelpunt bij de brug van Sluiskil over het Ka naal Gent- Terneuzen (mogelijk door de aanleg van een tunnel of een tweede brug), kan volgens de communicatie-adviseur van het project vanaf Biervliet tot Schoondijke worden volstaan met twee banen met elk een rijstrook. (advertentie) ZEELANDS GROOTSTE, COMPLEETSTE, GOEDKOOPSTE CARNA VALSWINKEL Spuitbus hair/serpentine 3 voor 5,- Brandweer vanaf 9,95 Barry Potter 12,95 Pipi Langkous 9,95 Zorro vanaf 8,95 Heks vanaf 9,95 Nmja vanaf €11,95 Cowboyset 3,95 Keuze uit 250 soorten camavalsstoffen Boerenkielen - Tuinbroeken - Overalls Lippenstift - Schminkset - Glittergel Nagels Fluor uv - Brillen - Pruiken etc. etc. Grote partij kleding op voorraad KORTINGEN TOT 60 A 70% OP OP ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 6 februari 2004 »r Marco Hamelink SINT KRUIS - Planten die veel te vroeg gaan bloeien, de pad- r denlrek die zes weken eerder dan normaal begint en dieren die uit hun doen zijn. Door het warme weer is de natuur van slag Maar een python hoort in deze contreien niet in het w ild roor te komen. Jesondanks ontdekte de familie Kersen uit Aardenburg deze Leek een exemplaar bij de Blok- jjeek tussen Sint Kruis en Sint jaureins 1 weliswaar, maar wel een Frank en Ilona Tiersen waren hun twee rottweilers Die sel en Billy aan het uitlaten bij de Blokkreek. „We hadden best een flinke wandeling achter de rug en de honden wilden wat drinken uit de kreek. Toen za gen we de slang drijven in het water", vertelde Ilona. Omdat ze niet wisten of de slang nog in leven was, riep ze vlug haar honden terug. „Mijn hon den zijn ook niet altijd van die lieverdjes, maar of ze een slang aankunnen?", vroeg de Aarden- burgse zich hardop af. Toen de honden op veilig af- Bij Sint Kruis lag een dode slang van 4 meter in het water. foto Frank Tiersen stand waren, begon Frank met zijn pogingen om het dier uit het water te krijgen. Na flink wat trekwerk aan schouwden de Tiersens een bijna vier meter lange slang, hoogstwaarschijnlijk een py thon. „In de dierentuin zie je wel eens slangen, maar zo dik als deze heb ik ze nog nooit ge zien. Het beest was nog hele maal intact. Een mooi exem plaar, maar wel een griezel 's Nachts heb ik er over ge droomd", bekende Ilona. Toen de Tiersens gistermorgen opnieuw gingen kijken, bleek de slang verdwenen. Meegenomen door de technische dienst van de gemeente Sint Laureins. „Wij kregen gistermorgen de melding dat er een dode slang lag bij de Blokkreek. Zo'n beest kun je niet laten liggen. We heb ben hem dus afgevoerd en waar schijnlijk wordt hij vernietigd", weet hoofd van de technische dienst, Koen van Leeuwe. Gezien de plek waar de slang is gevonden is het volgens Van Lee uwe niet waarschijnlijk dat het beest ter plekke is gestorven Hij vermoedt dat het beest bij een kweker thuis is gestorven die hem vervolgens heeft ge dumpt. „Toch ben ik wel geschrokken. Mijn man gaat hier wel eens zwemmen, maar vanaf nu gaat dat niet meer door", aldus Ilo- tor Euqène Verstraeten AXEL- Mensen die leiden aan -dementie worden door huisart sen vaak veel te laat doorverwe zen naar de dagbehandeling. Het gevolg is dat deze mensen sneller moeten worden opgeno men Dat zegt locatie-directeur C. de Block van het woonzorg- centrum de Vurssche in Axel. olgens De Block zijn mantel- |j-i orgers van dementeren vaak le:ten einde raad. „Schaamte, )5! ichuldgevoelens en onmacht zor- c en ervoor dat veel familieleden svan dementerenden dikwijls de zorg van hun dementerende fa- nilielid op zich blijven nemen, ook als dit in feite met meer IC h )e schrijnende situaties die zich m foordoen zijn van verschillende aard „Overspannen partners, jij uzies in families omdat bijvoor- re'"beeld een deel van de familie rindt dat het allemaal wel mee- valt en degenen die dagelijks J #et de zorg belast zijn verwij- ten knjgen", zegt De Block. ,'ij [olgens hem liggen gebrek aan m ennis cn inzicht meestal ten ij rondslag aan deze toestanden. se: ,Te weinig wordt nog gepraat ver dementie en zeker begin nende dementie. Te weinig wor den goede adviezen gegeven en te weinig zijn de mensen op de hoogte van de mogelijkheden." Het doel is om mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Daarbij is het van belang dat de verzorgende partner wordt ont last om de zorg te kunnen blij ven dragen. Dementerenden kunnen over dag naar een dagbehandeling. In de Kanaalzone is die in De Vurssche in Axel. „Huisartsen zijn hier vaak niet voldoende van op de hoogte en adviseren dikwijls in een veel te laat sta dium om hier gebruik van de ma ken", betoogt De Block. „Het blijkt dat wanneer dementeren den in een vroeg stadium ge bruik maken van deze vorm van behandeling, ze nog lang kun nen thuisblijven. De taxi haalt hen 's morgens op en 's avonds worden ze weer teruggebracht. Wat wij nu zien is dat eerst bijna een crisissituatie moet ont staan alvorens dit wordt geadvi seerd. Opname is dan bijna niet meer te voorkomen." Vereenzaming Volgens De Block is het ook on bekend dat vereenzaming en het verlies van sociale contacten kunnen leiden tot dementie. Dat kan worden voorkomen via de dagverzorging. Daar wordt voor al gelet op het sociaal contact, geheugentraining en activitei ten die horen bij het normale huishouden. Binnenkort opent De Vurssche een tweede dagverzorgingspro- ject in de aanbouw bij het Kas teeltje in Axel. In maart wordt dit gebouw in gebruik genomen. Om mensen te laten kennisma ken met deze vorm van zorgver lening is er volgende week een open week. Het huidige dagver- zorgingsproject in De Halle zet dan dagelijks de deuren open van 10 00 tot 16.00 uur. Ieder een is dan welkom om een kijkje te komen nemen en een kop kof fie te komen drinken. De Vurssche vindt dat deze vor men van zorg dringend onder de aandacht moeten worden ge bracht. „Enerzijds kan demen tie worden uitgesteld en zelfs voorkomen worden", zegt De Block. „Anderzijds kan er voor de patiënt en zijn verzorgende familie een situatie worden ge creëerd waardoor opname kan worden voprkomen. Wat we beo gen is dat dementie minder als een ramp wordt bezien en be leefd." KEUZE UIT 5000 STUKS KLEDING OP VOORRAAD IQ^aghdad Dar es Salaam door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Philippine heeft zich vorig jaar en in 2002 op gro te schaal schuldig gemaakt aan woninginbraken in veel plaat sen in Zeeuws-Vlaanderen. Ook inwoners van Nieuwerkerk, 's-Gravenpolder, Kruiningen, Ovezande en Borssele werden de dupe. Officier van justitie, G. Oosterveld. sprak gisteren in Middelburg van ernstige feiten en eiste vijf jaar cel. De man, die op 20 oktober werd aangehouden, bekende 77 wo ninginbraken. Opvallend was dat hij overdag zijn slag sloeg, meestal op zondagmorgen als de mensen naar de kerk waren. Hij belde eerst aan. Was er niemand thuis, sloeg hij een ruitje in en ging naar binnen. De buit be stond voornamelijk uit siera den, geld, videorecorders, tv's, laptops en fototoestellen. Ook schroomde hij niet om in te breken bij familie, bekenden, bu ren, zijn ex-werkgever en zijn voetbalmaatjes, terwijl die in de kantine aan het nadrinken wa ren. De verdachte vertelde per inbraak een kwartier nodig te hebben. Elf keer bleef het bij een poging. De schade loopt in de tienduizenden euro's. Schuld De dader gaf aan de inbraken te hebben gepleegd omdat hij geen kans zag om een schuld van ne genduizend euro bij een garage bedrijf af te lossen. Hij wilde daar ook niemand mee belasten. „Maar u heeft nu wel heel veel mensen belast", repliceerde rechter M. Meeuwisse. Naast de schuld kwam de man in de problemen doordat hij zich rijker wilde voordoen dan hij was, bleekuit het reclasse- nngsrapport. De man had in de zomer van 2002 ontslag geno men, omdat het niet klikte met zijn collega's. Tegen zijn vrien din had hij gezegd: „Met inbra ken kan ik sneller geld verdie nen dan met een baantje." De gestolen spullen verkocht hij via internet en de waardevolle sieraden bood hij aan aan opko pers. Ook heeft hij sieraden weg gegooid. Een deel van de buit werd bij hem thuis aangetrof fen De politie kwam de dader op het spoor via tips van inwoners van Nieuwerkerk, 's- Gravenpol der en Borssele. Een belangrijke aanwijzing was ook de registra tie van de datums waarop ver dachte met zijn auto door de Westerscheldetunnel was ge gaan. Op die dagen was er inge broken. Raadsvrouw C. Kouijzer vond de eis buitensporig hoog. Zij vroeg zich af waarom haar cliënt met eerder was opgepakt. „Het is geen excuus, want hij is doorgegaan. Bij hem groeide het gevoel ongrijpbaar te zijn. Hij dacht zich een bepaalde status te kunnen aanmeten en wilde geen gezichtsverlies lijden." De verdachte is volgens Kouijzer ge dwongen te verhuizen. „De rui ten van de woning zijn verschil lende keren ingegooid en zijn vriendin is mishandeld door een van de slachtoffers." Kouijzer pleitte voor dne jaar cel, waar van een deel voorwaardelijk. De officier kondigde nog een ontnemingsvordering aan. De uitspraak is op 18 februari. advertentie In de supen ruikt vindt u deze vier ntemaoonale gerechten m een handig Mutopack. In de cbererapecaalzaak efc menu ten verlengbaar CESAR Culinaria, de lekkerste Vaientijnsmaaltijd voor uw hond Op 14 (ebruan.Valentqrudag. kunt u uw masqe extra verwennen met CESAR Culinaria: het lekkerste dat ooit voor honden d bert VIER JE VRIJGEZELLEN BESTAAN OP VALENTIJNSDAG!- Vrolijke, kleurrijke en veelzijdige Celebrations wil op Valentijnsdag graag in contact komen met even vrolijke en kleurrijke singles Singles die houden van samen uitgaan of juist samen binnen blijven, die gevoel voor humor hebben en die van elke dag een feestje maken Deel juist op Valentijnsdag het plezier van het single-bestaan met ie vriigezelle vriendinnen én met een decs Celebrations Je favonete chocolaatje zit er alti|d b«i En een relatie kan alt^d nog... Derë rubriek verschijnt in alle titels van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min. Voor informatie over adverteren in deze rubriek, fi-mail naar iniotfnfp.nl o.v. Het is een vlijtig clubje da mes, dat elke donderdaga vond - ergens diep in de Beve- landen - samenkomt in een dorpszaaltje; vlijtig, maar ook zéér creatief. De dames beoefenen daar in dat zaaltje genoeglijk (kopje thee, petit fourtje, glaasje ga- zeuse) de kunst van het patchwork, ze schilderen en tekenen, doen aan origami en vouwen op kunstzinnige wij ze theezakjes. Mooie werkjes levert dat op, die later prettig geprijsd van de hand gaan op de jaarlijkse bazaar, waarvan de opbrengst altijd bestemd is voor lotsverbetering van een vergeten bevolkingsgroep in een vergelegen, maar prettig warm land. Gisteravond legde één van die vijftig-plus-mevrouwen de laatste hand aan een bor duursel, met daarop - het moet gezegd: een fraai ge slaagde - afbeelding van het plaatselijke kerkgebouw. Het zag er goed uit. alleen de haan op de torensjnts diende nog te worden voltooid. Veel moeite kostte dat. Zóveel moeite, dat de maakster met veel misbaar borduurlap, zij de en naald terzijde schoof en verzuchtte: „Het lukt me niet." Haar buurvrouw keek haar be gripvol aan en sprak troos tend: Waarom zou je die ae- ne er nog op zette? Dr komt te genwoordig toch hin kip meer in kerke."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37