Verstappen gepasseerd bij Jordan De valkuilen van een denker PZC Haarhuis wil erelijst completeren 1 Twee schaatssters, twee gedachten Seksuele intimidatie zorg in sportwereld Carrière lijkt voorbij Goede gevoel is weg bij Vandereycken Ivanisevic naar Rotterdam Keen geweerd van Top Twaalf CL-finale 2005 in Istanboel Feyenoord is interlands Ghaly be Justitie jaagt of José De Cauwj vrijdag 6 februari 2004 door Ivo Op den Camp DEN HAAG - Het Formule 1-seizoen gaat over vier weken in Melbourne van start zonder Jos Verstappen. Teambaas Ed die Jordan heeft gisteravond de coureur, zijn management en de sponsors laten weten dat hij geen gebruik zal maken van de diensten van de 31-jarige Lim burger. Met het besluit van Jordan is een definitief einde gekomen aan wekenlang onderhandelen. Gedurende die periode leek het er meermaals op dat Verstappen het laatste nog vrije Formule 1-stoeltje voor dit seizoen zou bemachtigen. Zijn sponsors ston den garant voor zes miljoen dol lar, een tv-deal met SBS6 en wa ren bereid het salaris van Ver stappen op te hoesten. Jordan hekelde echter de loslip pigheid van onderhandelaar en hoofdsponsor Michel Perridon, die twee weken geleden in de media - tegen alle afspraken in - verkondigde dat de deal tussen Verstappen en Jordan was be klonken. Op dat moment was er echter nog niets getekend. In een uiterste poging om te red den wat er te redden viel besloot Verstappens persoonlijk mana ger Huub Rothengatter contact te zoeken met Jordan. Rothen gatter, die zeven keer eerder Ver stappen aan een plekje in de For mule 1 had geholpen, was aan vankelijk door Perridon aan de kant geschoven, omdat hij in de ogen van de sponsor een sta-in-de-weg was bij de onder handelingen en te hoge salarisei sen voor Verstappen stelde. Waar de onderhandelingen ver- volgens exact op zijn spaak gelo pen, is niet helemaal duidelijk Zeker is dat de sponsors en het management van Verstappen gisteren Jordan hebben ver zocht het contract enigszins aan te passen. Twistpunt was de hoe veelheid reclame en de ruimte daarvoor op de nieuwe bolide. Vrijwel zeker was dat de overbe kende druppel voor Jordan, die gisteravond een emotieloos, ste riel briefje naar Verstappen stuurde met de mededeling dat hij niet voor de Limburger heeft gekozen. Wie wél de gelukkige is, verklap te Jordan niet. De meeste kans lijkt de Italiaan Giorgio Panta- no te maken. „We hebben er al les aan gedaan Jos aan een stoel tje te helpen", liet een woord voerder van hoofdsponsor Trust weten. „We zullen hem ook blij ven steunen mocht zich later dit jaar nog een gelegenheid daar toe voordoen." Opmerkelijk is echter dat Trust al heeft besloten zijn aandacht te gaan richten op het Duits Toerwagenkampioenschap (DTM), nadat manager Lode- wijk Varossieau van DTM-cou- reur Christijan Albers Perridon benaderde voor sponsoring. Voor Verstappen betekent het 'nee' van Jordan vrijwel zeker het einde van zijn Formule 1-loopbaan. Met zijn bijna 32 jaar en 107 Grand Prix behoort hij tot de oudere generatie cou reurs in een sport waar de teams steeds vaker kiezen voor jeugdig talent. Bovendien is Verstappen volledig afhankelijk van sponso ring, een nadeel voor een cou reur uit een klein en op au tosportgebied weinig beduidend land als Nederland. GPD Op 37-jarige leeftijd is Paul Haarhuis nog altijd van grote waarde in het Nederlands tennisteam. door Gertjan van Geen MAASTRICHT - Zijn palmares is indrukwekkend. Slechts een olympische titel en de Davis Cup ontbreken bij Paul Haar huis. Het is dé drijfveer om maar niet op te geven. Morgen speelt Haarhuis tegen Canada zijn 26ste interland. Hij eve naart daarmee het record van wijlen Henk Timmer. „Ik hen al leen bezig met de heel korte ter mijn", zegt de nestor van het Ne derlandse tennis. Het was zo onbevredigend op Wimbledon vorig jaar. Haarhuis had gewonnen, maar wist dat hij niet verder kon spelen. Hij had het gevoel dat zijn arm ach ter de geserveerde bal aanvloog, als gevolg van een gat in de schouderkap. Tegenstanders lachten voor zijn gevoel om het duwtje, dat hij met zijn opslag produceerde. In de kleedkamer besloot hij niet op een dergelijk deprimerende wijze afscheid te nemen. Een dubbele schouder operatie, gevolgd door zeven maanden revalideren hebben hem weer klaar gemaakt. Met Martin Verkerk neemt hij mor gen het dubbel voor zijn reke ning, wat tevens betekent dat Verkerk drie partijen speelt te gen Canada. Schalken opent vanmiddag het bal tegen Frank Dancevic, gevolgd door Verkerk tegen Simon Larose. In 1989 zat Haarhuis voor het eerst bij het team, dat in de zone competitie tegen Portugal en In donesië uitkwam. Een jaar later maakte hij zijn debuut tegen uit gerekend Canada. Sindsdien vonden zijn optredens slechts in de wereldgroep plaats. En ook al wordt hij over twee weken 38, zijn inbreng is nog steeds van eminent belang. „Maar ik heb het idee dat ik een buitenbeen tje ben. Die jongens hebben me zeven maanden geleden gezien. Misschien denken ze wel man, man, wat doet hij hier." Tegen India was het laatst over gebleven lid van de gouden gene ratie er niet bij. Hij kon gemist worden. Juist tegen Canada is het belangrijk dat de 37-jarige Haarhuis weer in actie komt. Op papier is het dubbel de lastig ste partij. Daniel Nestor staat morgen aan de andere kant van ENSCHEDE - Het vertrek van trainer René Vandereycken bij FC Twente is minder verrassend dan het lijkt. De Belgische oefen- meester voelde zich al een tijdje ondergewaardeerd in Enschede. René Vandereycken is een lo yaal werknemer, maar vorige week leverde hij in een klein ge zelschap voor het eerst in ander half jaar kritiek op FC Twente. Het stoorde de oefenmeesfer,dat er nog altijd niet was geëvalu eerd, terwijl dat volgens ""hem binnen veertien dagen zou ge beuren. „Afspraak is bij mij af spraak", aldus de toen zicht baar geïrriteerde Vandereycken Meer wilde hij er niet over kwijt, maar er borrelde wat bij hem. Technisch-coördinator Jo- han Plageman was verbaasd toen hij die reactie hoorde, om dat er - zo merkte hij op - nooit een precieze datum voor dat ge sprek is geprikt. Afgelopen dinsdag kwamen Van dereycken en Plageman bij el kaar en toen meldde Vanderey cken dat er niet meer geëvalu eerd hoefde te worden, omdat hij zijn contract aan het eind van dit seizoen niet wil verlen gen. Gistermiddag, dertien uur na de sensationele bekerwinst op Feyenoord, stelde hij de ver raste spelersgroep op de hoogte van zijn beslissing. Vandereycken wil er verder geen woorden meer aan vuil ma ken, maar het is wel duidelijk dat zijn besluit een gevoelskwes tie is. De Belg voelt zich niet lan ger gewaardeerd en honderd procent gesteund in het Arke Stadion. Uit het feit dat de club leiding geen haast had om het contract van Vandereycken te verlengen, kon je ook al opma ken dat Twente een koerswijzi ging voor ogen had. Op de resultaten van Vanderey cken valt helemaal niets aan te merken dit seizoen, want de oe- fenmeester presteert uitstekend met Twente. Maar Plageman liet zich een tijdje geleden al ont vallen dat de club verder zou kij ken dan alleen de kille cijfers. Vandereycken heeft in Ensche de nooit kunnen bogen op een immense populariteit. In de an derhalf jaar dat hij er nu werk zaam is heeft hij nogal wat kri tiek gekregen op zijn behouden de speelstijl. Niet alleen van de supporters, ook de spelers voel den zich soms gevangen in het concept van de trainer. De eigen zinnige Vandereycken bleek ech ter weinig buigzaam. GPD door Gijs van Oosten HAMAR - Renate Groenewold (27) spreekt over het WK all round als het 'toernooi der toer nooien'. Gretha Smit (28) ziet dat geheel anders. „Ik heb niet echt het gevoel dat ik vlak voor een wereldkampioenschap sta." Twee schaatssters, twee gedach ten. Voor Smit, geen allrounder maar specialist op de drie en de vijf kilometer, weegt een ander mondiaal titeltoemooi zwaar der: het WK afstanden in maart „Ik vind het lekker om weer eens een wedstrijd te rijden. Ik hoef hier niet drie dagen van te voren opgefokt rond te lopen." Niet dat Groenewold zichzelf niet meer in de hand heeft, maar ze erkent dat voor haar in Ha- mar morgen het belangrijkste weekeinde van het jaar aan breekt. Ze probeert zo ontspan nen mogelijk om te gaan met de hoge verwachtingen. „Ik ben er van overtuigd dat Anni Friesin- ger de grote favoriete is. Ik ben een van de outsiders." Het past geheel in de andere benaderings wijze van Groenewold, die vorig jaar de knop heeft omgezet. De zorgen om haar ernstig zieke va der deed haar realiseren dat top sport betrekkelijk is. „Ik pro beer ook te genieten. Natuurlijk heeft dat ook te maken met hoe ik presteer. Maar ik hoor men sen steeds vaker zeggen dat ik meer plezier uitstraal. Vroeger was het oogkleppen op en moe ten." Het plezier in het schaatsen geeft Groenewold - vorig jaar negende op het WK - ook meer ontspanning waardoor de kans dat ze verkrampt kleiner is ge worden Haar prestaties ten op zichte van vorig seizoen zijn aan toonbaar verbeterd en de kloof met Friesinger in de vierkamp is kleiner geworden. „Als alles goed samenvalt, ja, dan kan ik winnen. Maar het is niet realis tisch om mijzelf tot favoriete uit te roepen." Jochem Uytdehaage: In topvorm ben ik redelijk onverslaanbaar door Martijn van Beeten HAMAR - De dag na het EK allround in Heerenveen, dat een teleurstellende derde plek opleverde, pakte schaatser Jochem Uytdehaage de rekenmachine. Vooraf had de 27-jarige Utrechter een rijtje tijden genoemd dat hem titelkan didaat nummer één zou maken. Uytde haage móest weten of die serie inder daad voldoende was geweest om kam pioen Mark Tuitert voor te blijven. Dat was zo. De bevestiging voor Uytde haage dat hij in topvorm nog altijd de beste allrounder kan zijn. Dat hij ko mend weekeinde in het Noorse Hamar wereldkampioen kan worden. „In top vorm ben ik redelijk onverslaanbaar." Alleen kwam Uytdehaage begin januari in ijspaleis Thialf nauwelijks in de buurt van zijn streeftijden. En dus be gon de zoektocht naar het waarom. De man die ooit had geroepen dat je top vorm voor 95 procent zelf kunt plan nen, begon te twijfelen aan zijn eigen ze kerheden. „Zeker nu, want met de jaren is mijn basisniveau enorm gegroeid. Het verschil tussen goed rijden en in topvorm zijn is veel kleiner geworden. Het wordt dus ook moeilijker om dat te herkennen." Hoe gevoelens bedrieglijk kunnen zijn. Uytdehaage weet het nu Voor het NK allround voelde hij zich onzeker. Het liep niet lekker op de trainingen en de pupil van Gerard Kemkers zou al dol blij zijn geweest met kwalificatie voor het EK Uytdehaage won het toernooi met overmacht. Blauwdruk Groot was zijn zelfvertrouwen meteen. De vorm zou groeien, het EK zou een fantastisch toernooi worden. Dat kon haast niet anders. Maar in Thialf was naast Tuitert ook ploeggenoot Carl Ver- heijen hem de baas. Voer voor Uytde haage, de denker in het langebaan schaatsen. Voor de man die een blauw- Jocheni Uytdehaage: „Mijn basisniveau is enorm gegroeid." druk heeft gemaakt van de techniek en de gemoedstoestand die hem naar suc cessen moeten leiden. „Alleen klopt dat beeld pas als gevoel én techniek opti maal zijn. Dat heb ik meegemaakt op de Olympische Spelen in Salt Lake City- en vorig jaar tijdens mijn gouden vijf ki lometer op het WK afstanden in Berlijn. Dat optimale gevoel, dat je het ijs op foto Jasper Juinen/ANP stapt en alles vanzelf lijkt te gaan. Ik heb het dit seizoen nog niet gevonden." De mislukking van Heerenveen stelde Uytdehaage teleur. Hij was vooral boos op zichzelf. De schaatser uit Utrecht heeft het nodig om altijd kritisch op zichzelf te zijn en door het succesvolle NK dacht hij even dat het wel vanzelf zou gaan. „Dom, want ik móet kritisch blijven, moet de lat steeds hoger blijven leggen. In Heerenveen was ik fysiek in orde, was het gevoel ook goed. Alleen ontbrak de techniek en dat is me fataal geworden. Daar heb ik dus hard aan ge werkt tijdens ons trainingskamp in Er furt. En ik ben er nog steeds mee bezig. Ver gelijk het met iemand die net autorijles heeft en op alles moet letten Dat gaat niet soepel Maar met jaren ervaring gaat het automatisch. Dat proces maak je ook als schaatser steeds door." Ontspannen Twee dagen voor het WK zit Uytde haage er ontspannen bij. Hij heeft geen rijtje met streeftijden in z'n hoofd, maakt zich niet druk over z'n concurren ten en zegt dat hij gewoon een lekker toernooi wil rijden. „Als je al bezig bent met het resultaat, ben je een stap te ver. Mijn verwachtingen zijn niet hoog, om dat ik op de training dat ultieme gevoel nog niet heb gehad. Ik ga gewoon lek ker rijden en zie het wel. Dat is voor mij een comfortabele uitgangspositie." Uytdehaage zegt zelfs te genieten van zijn huidige rol. „Het is prachtig als ie mand me de middelen geeft om de ko mende jaren alles te winnen. Maar het geeft meer voldoening als je er voor moet knokken. Dat WK-goud van vorig jaar in Berlijn, na een kwakkelseizoen, gaf me meer voldoening dan het tweede olympische goud in Salt Lake City. Het gevecht, de strijd, die aspecten maken schaatsen juist zo mooi." En vaak zo frustrerend, als je het ge vecht van jezelf verliest. Als je probeert om bijna alles te controleren en ontdekt dat je bepaalde zaken niet in de hand hebt. „Iedereen probeert topvorm con troleerbaar te maken, dat zit in een top sporter. Alleen is het ontzettend moei lijk Je gevoel kan bedriegen. Alleen als je dat ultieme gevoel hebt, hoef je mets meer te controleren. Dan gaat het van zelf. En dat is het mooiste wat er is," GPD ROTTERDAM - De Kroatische tennisser Goran Iva-1 vic heeft de derde en laatste wildcard gekregen voo:l ABN AMRO World Tennis Tournament 2004. VoJ toernooidirecteur Richard Krajicek gaat het om eenl tenkansje: „Toen Goran Ivanisevic mij belde heb I lang hoeven nadenken. Goran is een fantastische tel ser en een grote persoonlijkheid. Zijn deelname geef-I toernooi nog meer glans. Ik hoop dat hij een zeer suJ volle comeback kan maken." GPD ARNHEM - De verantwoordelijken in de internatio tafeltenniswereld beginnen steeds meer gelijkenis te tonen met de leiders van een bananenrepubliek. Wer. Nederlands mannenteam kortgeleden op oneiger. gronden uit de hoogste divisie van de wereldkampt schappen geweerd, nu wordt Trinko Keen onterecht j toegelaten tot de Top Twaalf, die komend weekeind Frankfurt gehouden wordt. Keen stond op de tweede plaats op de reservelijs dacht naar Frankfurt te kunnen afreizen omdat de G Kalinokos Kreanga en de Deen Mikchael Maze woensdag wegens blessures afmeldden. De organisa beslisten na samenspraak met leidinggevenden van de ropese tafeltennisbond (ETTU) echter anders. Niejjfc maar de Kroaat Zoran Primorac mag aan de Top Tv, deelnemen. Volgens de tafeltennisser uit Arnhem is dat een onmogl ke beslissing. „Primorac was van de lijst geschrapt te zijn bond met aan de verplichtingen had voldaan hem in de plaats mocht de Zweed Jan Ove Waldnei doen. Nu mag hij opeens weer wel meedoen. Dat va uit te leggen." GPD foto Toussaint Kluiters/ANP het net, terzijde gestaan door Frederic Niemeyer. De dubbelt- opper schrikt van niemand, be halve van Haarhuis. „We heb ben twaalf keer tegen elkaar ge speeld", zei Nestor „Maar één keer heeft hij gewonnen, in Do ha", aldus Haarhuis. Hij vindt zichzelf een toegevoeg de waarde, vanwege zijn schat aan ervaring. Dat hij tien pro cent minder serveert, hoeft geen probleem te zijn. „Ik heb nooit zo hard geserveerd als Verkerk, dus daar moet ik me niet aan spiegelen. Er is maar een groot verschil met drie jaar geleden. Toen stapte ik de baan op en dacht: pfff, we winnen gewoon, tegen wie we ook spelen. Dat echte zelfvertrouwen heb ik niet meer" GPD Gretha Smit, nummer zes van Europa, vindt van zichzelf dat ze op een allroundtoernooi wei nig te zoeken heeft. Een plaats bij de beste tien zal in haar ogen 'heel mooi' zijn, maar haar doel is goed te presteren op het WK afstanden in Seoul. Daar doet ze op de drie en de vijf kilome ter een gooi naar een gouden me daille. Smit heeft vorige week nog hard getraind en met het oog op het WK allround nauwelijks gas teruggenomen „Ik rijd liever in Seoul een goede drie en vijf dan nu." GPD NYON - Turkije heeft voor het eerst een Europese balfinale toegewezen gekregen. De Europese voetba Uefa onthulde gisteren dat de finale van de Chan| League in 2005 plaatsheeft in het Ataturk Stadia Istanboel. Dat stadion kan 80.000 toeschouwers ha gen. De Uefa wees de finale van de Uefa Cup in 20® aan het José Alvalade Stadion in Lissabon. De finale 2004 hebben plaats in Gelsenkirchen (Champions! gue) en Göteborg (Uefa Cup). ANP ROTTERDAM - Feyenoord staat Hossam Ghaly voc pig niet meer af aan Egypte. Dat heeft de Rotterdi club schriftelijk gemeld aan de Egyptische voetbalt» „Het aantal uitnodigingen liep de spuigaten uit", zei nager voetbalzaken Hans Hagelstein gisteren. Nog voor Ghaly's terugkeer in Rotterdam (hij zouf J ren terugkeren van de Africa Cup, maar liep een dag traging op) werd de club al geconfronteerd met eenr. we uitnodiging, dit keer voor een trainingskamp it bruari. „We hebben nu al laten weten Ghaly niet m« te staan, omdat we vinden dat zijn loopbaan bij F? noord door het aantal oproepen uit zijn vaderland si gevaar loopt", aldus Hagelstein. ANP door Hans Koenekoop PAPENDAL - Sportkoepel NOCNSF is bezorgd over de om vang van seksuele intimidatie in de sport. Maandelijks komen vier tot vijf meldingen binnen van minderjarige sporters die door trainers en begeleiders on zedelijk zijn betast. Dat aantal is veel hoger dan in voorgaande jaren. NOCNSF heeft inmiddels 25 ver trouwenspersonen aangesteld die slachtoffers, ouders en sport verenigingen begeleiden en on dersteunen. De landelijke sport koepel legt de laatste hand aan een inventarisatie en kan daar om nog geen cijfers geven „Maar dat seksuele intimidatie een serieus probleem binnen sportclubs is, staat vast", zei Pe tra Moget, projectleider binnen NOCNSF van het preventiebe leid seksuele intimidatie giste ren. „Directeur Bode van de gymnastiekbond noemde on langs de vijf ontuchtzaken in de turnwereld die nu in Limburg aan het licht zijn gekomen, het topje van de ijsberg. Ik deel die opvatting." Eenderde van de meldingen be treft volgens Moget ernstige vor men van seksuele mishandeling, variërend van misbruik tot ver krachting. De meldingen beper ken zich zeker niet alleen tot de turnsport, maar komen voor in alle sporten, In 2002 kwamen er meldingen vanuit negentien sporten, in 2003 komt dat aan tal nog hoger uit Zowel jongens als meisjes behoren tot de slacht offers. NOCNSF doet zijn uiterste best om seksuele intimidatie door trainers en begeleiders uit de ta boesfeer te krijgen. Dat valt niet mee in de doorgaans gesloten sportwereld, heeft Moget erva ren. „De gangbare gedachte is toch dat seksueel misbruik in de sport niet voorkomt. Zeker bij verenigingen is het erg lastig om dit soort precaire zaken naar bo ven te krijgen. Vaak volgt een paniekreactie. Een trainer die in opspraak komt, betekent im mers negatieve publiciteit en kost de club misschien wel le den." Het preventiebureau probeert de sportbonden en -clubs ervan te doordringen dat een open kli maat nodig is waarin seksuele intmidatie bespreekbaar is. „Dan werk je mee aan een bete re veiligheid en gezondheid van jonge sportmensen", meentl get „Daarom zou het goedj als binnen verenigingen ookl trouwenspersonen komen i slachtoffers terechtkunnen 11 hun verhaal. Juist op de# waar misbruik plaatsvindt,# 't ten zaken veranderen." NOCNSF stimuleert ook neerleggen van gedrags voor trainers en begelei* de statuten. Een goede k procedure is al voorhande dat bonden en vereniginj ter in staat zijn straffen al leggen. Justitie in Maastricht heeftl middels vijf zaken in ondei waarin ontucht is gepleegd! minderjarige turnsters. Dn# I kwam de eerste verooróél Een trainer moet drie jaaró! vangems in wegens het on# lijk betasten van tien minde» ge meisjes. ANP ANTWERPEN-Justitie vtij de Belgische nationale ff# coach José De Gauwer zich* de rechter verantwoordt handel in en heling van w# den stimulerende middelen! Ook negen anderen uit hf.l gische wielermilieu moetaf het aan het parket ligt, vod rechter komen, meldden1' nen in Antwerpen gisteren] zaak sleept al lang. In april kreeg De Cauwer voor het rechercheurs over de vit onderzochten waar ex- Vansweevelt de amfet vandaan haalde waar verslaafd was. Aanvankelijk kende De Cauwer alle kenheid, later gaf hij keer' verboden spul verhandeld. De Belgische bond stelde hem in 20011 maand op non-actief. D«f nam die zijn taken weerl zaamaan op zich. De Cauwer zou tegenover ós derzoekers veel meer hebbfl gebiecht. Hij zou op regel® basis Vansweevelt hebben' zien van amfetamines flld 'brievenbustruc'. Een NI landse leverancier stopte spul in de brievenbus coach. Even later haalde^ weevelt de bus leeg en st( in ruil geld in. Bij De zou destijds ook een hoi product zijn aangetroffen- I alle bel hij toef te he# schew#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20