Alleen duurzame visserij op Wad PZC Niet schieten op vliegende gans Natuur raakt uit balans door vroeg voorjaar Eensgezinde Kamer wil pachtende boeren blijven beschermen 15 Mechanische vangstmethode veroorzaakt volgens adviesraad te veel schade ÉEfffl. II Kerkenkraker ontkent aantal 5 inbraken Gevangenisstraf geëist voor mensensmokkel Kerkinactie steunt order KSG Prijs weidegrond sterk gedaald Uur U nadert voor Checkpoint Drankrijdster veroorzaakt ongeval Geluk wil aanpak Japanse oester Uitstel van arbitragezaak ziekenhuis vrijdag 6 februari 2004 JnnnrHarmen van der Werf DEN HAAG - De mechanische kokkelvisserij moet in de huidi- ge vorm worden beëindigd. De Raad voor de Wadden heeft dit gisteren geadviseerd aan minis ter Veerman van Landbouw. De mosselzaadvisserij en -kweek n mogen in de Waddenzee blijven. Het officiële adviesorgaan van ,i (je regering baseert zijn oordeel J op de evaluatie van het sinds fe 1993 gevoerde schelpdiervisserij- beleid, die half december uit- Jkwam. De raad concludeert dat de huidige mechanische kokkel- S visserij te veel schade toebrengt aan de Wadbodem. Het maat schappelijk belang in aantal ar beidsplaatsen - zestig a zeventig op de kokkelvloot - weegt daar Jniet tegenop. Alle schepen moe- J ten worden gesaneerd om te voorkomen dat die elders wor sen ingezet. Volgens voorzitter R. Cazemier, burgemeester van het Friese Dongeradeel, is het lo gisch dat het Rijk dit als verle ner van de visvergunningen be- aalt. De kosten zijn niet bere- lend. (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS kunst- en antiekveiling 11 en 12 februari Tevens 10.000 strips en vele Dinky Toys! Kijkdagen: Za, ma, di en wo a.s. Herengracht 74 4331 PX Middelburg 0118-650680 www.zeeuwsveilinghuis.nl Niet de hele kokkelsector hoeft te verdwijnen. Voor handmatige kokkelvissers kan meer ruimte komen en de Raad voor de Wad den sluit niet uit dat er minder schadelijke, mechanische tech nieken komen. Het kweken van kokkels, zoals de sector wil, wordt afgewezen, omdat de bo dem dan twee keer moet worden beroerd; bij het opvissen van kokkelbroed en bij het oogsten van gekweekte kokkels. De mosselsector mag in de Wad denzee blijven, mits zij echt werk maakt van milieuvriende lijkere vismethoden en meer voedsel wordt gereserveerd voor vogels. Ook mosselbanken on der water moeten beschermd worden. Juist daar halen kwe kers mosselzaad vandaan. Tegelijkertijd wordt voorgesteld om droogvallende platen weer open te stellen voor zaadvisse rij, afhankelijk van het voedsel aanbod voor vogels en het her stel van stabiele mosselbanken in de Waddenzee. In het advies wordt de nadruk gelegd op duurzame visserij Vol gens de Raad voor de Wadden had de sector eerder initiatief moeten tonen én de overheid had meer moeten stimuleren Pas onlangs is het innovatieplat form aquacultuur opgericht. Om te kunnen vernieuwen, moet de bedrijfstak rust worden gegund door een beleid vast te stellen voor tien a vijftien jaar, oordeelt het Waddenadviesor gaan. A Verbree, burgemeester van Reimerswaal en voorzitter van de stichting duurzame ontwikke ling schelpdiersector Odus, is niet ontevreden over het advies. Dat de huidige mechanische kokkelvisserij moet worden beëindigd, betekent volgens hem niet het einde van de be drijfstak. „Ook wij willen veran deringen, maar we hebben tijd nodig om te kunnen omschake len." Positief in de ogen van Verbree is dat de Raad voorstelt de voed- selreservenng aan te passen aan de huidige vogelstand Die is nu gebaseerd op hoge aantallen in de jaren tachtig. Minder geluk kig is hij met het voorstel om de verplaatsing van mosselzaad uit de Waddenzee naar de Ooster- schelde te beperken, zodat er steeds voldoende op Wadperce len blijft liggen voor vogels. Mi nister Veerman die in december aangaf ruimte te zien voor be houd van de mechanische kok kelvisserij. komt in maart of april met zijn voorstellen voor een nieuw schelpdiervisserijbe- leid. MIDDELBURG - Een 34-jarige inwoner van Burgh-Haamstede wordt door het Openbaar Minis terie ervan beschuldigd zes kerk- inbraken te hebben gepleegd. In M werkelijkheid zou het om tenminste vijftig kerkinbraken in Zuidwest-Nederland gaan, maar het bewijs ontbreekt vol gens Justitie om hem hiervoor te vervolgen. Dus restte officier van justitie G. Oosterveld gisteren niets an- lers dan bij de rechtbank in "iddelburg voor een beperkt intal kerkinbraken vijftien laanden gevangenisstraf te ei sen. „Dit is erger dan bedrijfsin- iraken." De man ontkende vo rig jaar in september en oktober de Nederlandse Hervormde :rk in Oostkapelle, de Gerefor- leerde kerk in Bruinisse, de d Gereformeerde kerk in 'int-Philipsland en de kerken in Abbenbroek en Dinteloord te hebben ingebroken. Bij een in- m braak op 29 oktober in een kerk in Woudnchem werd hij op he- >1 terdaad betrapt. J Gezien de overeenkomstige q werkwijze kon volgens de offi cier een link worden gelegd naar de andere vijtig kerkinbra ken Ook het omvangrijke straf blad. met veel kerkinbraken, gaf een indicatie. „Als hij vast zit gebeurt er niets. Zodra hij vrijkomt volgen er weer kerkin braken", verzekerde de officier. Rechter J. Hopmans kon het niet treffender zeggen. „Er wordt in Nederland gesproken over draaideurcriminelen, maai bij u past kerkdeurcrimineel." 0p de vraag van Hopmans of hij net juist op kerken heeft ge munt, bleef hij het antwoord schuldig. Ook zijn toekomst inte resseerde hem weinig. De Schou- wenaar heeft het met name voor zien op Statenbijbels, die uit de kerken verdwijnen of gehavend worden achtergelaten. !De officier putte het bewijs uit ®en jas, een portemonnee met Identiteitsbewijs die in twee ker ken waren achtergelaten, en de PNA-onderzoeken Verder wer den er bladzijden, die uit de Sta tenbijbel waren gescheurd, vlak na een inbraak bij hem aange- troffen Raadsman D. Olie ver- ■»cht de rechtbank zijn cliënt jpuur op het bewijs te beoorde- jg kn. Olie zag in de kerkinbraken g geen enkele verdenking dat het om een en dezelfde dader zou gaan. Uitspraak op 18 februari In de Eikenlaan in Goes staan de krokussen al in bloei. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse GOES - Het voorjaar hangt in de lucht. Door de ongewoon hoge temperaturen van de af gelopen dagen, drie tot vier weken eerder dan normaal. Lentekriebels dienen zich aan. De natuur reageert onmiddel lijk: planten en dieren ontwa ken vervroegd uit hun winter slaap. De natuur is door de milde tem peraturen duidelijk van slag, constateert Chiel Jacobusse van stichting Het Zeeuwse Landschap. Het vroege voorjaar zorgt voor leuke, nieuwe en ook spannen de ontwikkelingen, maar er zijn ook nadrukkelijk minpun ten. De ene plant- of diersoort past zich wel snel aan het weer beeld aan, de andere niet, of veel trager Met alle gevolgen van dien. De natuur raakt uit balans, zegt Jacobusse Zo vindt een rups die zich eerder ontpopt, nog geen groene blaad jes om zich te voeden. Die heeft dus een probleem. En dat werkt weer door naar de rup seneters onder de vogels. Tijdstippen zijn in levensge meenschappen wonderbaarlijk op elkaar afgestemd, stelt hij. Het luistert allemaal nauwkeu rig en als een schakel ineens verandert, ontstaan er proble men. „De kuifeend broedt pre cies vier weken voor de eitjes van de dansmug uitkomen Wanneer de jonge eendjes gebo ren worden, hebben ze te eten Verschuift één onderdeel, dan gaat het mis." Als signalen van eerder ontwa ken noemt Jacobusse de haze laar, die op sommige plekken al is uitgebloeid; de vliegende honingbij die hij al in januari in plaats van eind februari waarnam; de padden die 'n maand eerder op sjouw zijn (waardoor de emmertjes om de dieren veilig te helpen overste ken nog met bij de hand zijn); de gele kornoelje die al plaatse lijk in bloei staat; allerlei on kruiden, zoals paarse dovene- tel en ereprijs, die heel massaal bloeien. „Heel veel is vroeger dan nor maal. Voor mij zijn diverse re cords gesneuveld", aldus Jaco busse. Hij ziet duidelijk invloed van de wereldwijde temperatuur stijging. „Wat er nu aan ver vroeging in de natuur optreedt, had ik tien jaar geleden niet voor mogelijk gehouden. Het leuke is dat we regelmatig nieu we beesten en planten zien. Maar het is ook een veeg teken. Er komt door de voordeur wel wat naar binnen, maar door de achterdeur verdwijnt van alles. De noordelijke soorten verdwij nen. Daar hoor je niemand Volgens de Zeeuwse weerman Jos Broeke was er met name woensdag sprake van zeer hoge temperaturen. In Westdorpe steeg het kwik tot 17,5 graden, in Wilhelminadorp werd het 16,9 graden. Dergelijke tempe raturen zijn zo vroeg nooit eer der vastgelegd. Overigens wordt komende da gen weer een dip verwacht, met waarden die normaler zijn voor de tijd van het jaar. Daar zit 'm juist het probleem, ver telt provinciaal bioloog Piet van der Reest. Het vroege ont waken is nog tot daaraan toe „Het gaat pas echt mis als er straks nog een vorstperiode komt. Bijvoorbeeld de padden kunnen dan gewoon in de sloot invriezen, ook planten bevrie zen. Dan is er crisis en kan het ontsporen. Vanwege het zachte weer is de paddentrek vroeger dan ooit op gang gekomen. foto Jan Ruland van den Brink GPD MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Bergen op Zoom hoorde gisteren bij de recht bank in Middelburg wegens mensensmokkel een jaar gevan genisstraf tegen zich eisen. Officier van Justitie J. Groen vond drie maanden gevangenis straf een passende straf voor een 50-jarige Tilburger en een 47-jarige man uit Bergen op Zoom. De jongste verdachte regelde vo rig jaar het vervoer van vreem delingen naar het terrein van Dartline in Vlissingen voor de overtocht naar Engeland Ver der had hij zijn twee medever dachten benaderd om zeven Turkse illegalen naar Engeland te smokkelen. De officier repte over een netwerk van men sensmokkelaars De 39-jarige man zei uit humanitaire overwe gingen mensen te willen helpen. Uitspraak op 18 februari. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Wanneer mo gen jagers ganzen doodschie ten? Alleen als ze neerdalen en op de akker zitten, stellen Vogel bescherming Nederland en pro vincie Zeeland. Nee, zegt de Fau- nabeheereenheid Zeeland, de dieren moeten ook in de lucht ge schoten worden. Deze twee onverzoenlijke stand punten kwamen gisteren op ta fel van de Middelburgse be stuursrechter T. Damsteegt. In zet: onder welke strikte bepalin gen kan er op overwinterende kol- en grauwe ganzen en smien ten worden gejaagd. De rechter velt vandaag een oordeel. Vogelbescherming maakte eer der bezwaar tegen de ontheffing die de provincie aan de Faunabe- heereenheid verleende. Overleg leidde tot een compromis over de jachtvoorwaarden. Dat werd door de Faunabeheereenheid van de hand gewezen. Partijen restte slechts de gang naar rech ter Damsteegt. Advocaat A. Durville van Vogel bescherming herinnerde eraan dat het in allerijl door minister Veerman van LNV aangepaste ganzenbeleid (hij wil minder geld uitgeven aan schadevergoe dingen) uitgaat van het verjagen van ganzen Pas als verjaagmid- delen niet afdoende zijn, mag een beperkt aantal ganzen wor den doodgeschoten. De ontheffing die de provincie aan de Faunabeheereenheid gaf, bevat te veel ruimte voor onei genlijk gebruik, ofwel te royale jachtpartijen, betoogde Durvil le. Alleen afschot als het niet an ders kan, eist Vogelbescher ming. Op basis daarvan was de provincie bereid de ontheffing aan te passen Uitgangspunten: op Walcheren en in West-Zeeuws-Vlaanderen geen jacht op smienten (daar is geen 'schadehistorie'); voor kol en grauwe gans per regio ver schillende ontheffingen: in ge bieden waar weinig schade te verwachten is, jachtacties tevo ren melden (zodat goede contro le mogelijk is); per actie en per akker maximaal twee ganzen do den; het aantal jagers per per ceel beperken tot twee; bij ge mengde vogelgroepen, met be schermde vogels ertussen, geen afschot. Onzinnig En dan hét grote struikelblok: het doden van de drie vogelsoor ten mag alleen als sprake is van dalende of op de akker gelande dieren. „Een onzinnige bepa ling. die in de praktijk niet haal baar is. Het kan door een dien der niet worden gecontroleerd zei voorzitter J. Ramondt van de Faunabeheereenheid. Hij consta teerde dat de emoties rond de jacht hoog oplopen en dat de problemen zich vooral afspelen rond het Verdronken Land van Saeftinge. „Vogels en jagers staan er lijnrecht tegenover el kaar." Aan een voorschrift is juist dui delijk behoefte, beklemtoonde juriste Durville. Ze wees op in ternetsites, waarop de ganzen- jacht in Zeeland voor 150 euro wordt aangeprezen. Dat riekt naar plezierjacht. Het liefst be perkt Vogelbescherming het schieten tot op de grond zitten de ganzen, maar de vereniging is bereid een handreiking te doen om zo overeenstemming mogelijk te maken Provincie-vertegenwoordiger R. Steijn erkende dat het voor schrift ('dalen en zittend') niet tot op de millimeter is te contro leren. maar er gaat wel een dui delijk signaal richting jagers vanuit. „De bepaling geeft ook een soort gedragscode aan. Het is niet de bedoeling overvliegende ganzen te gaan schieten Daar moet je van afblijven." VLISSINGEN - De hulporganisatie Kerkinactie neemt af stand van de actie die de interkerkelijke zusterorganisa» tie ICCO voert tegen de leverantie van korvetten aan Indo nesië door de Koninklijke Schelde Groep aan Indonesië. ICCO meldde woensdag dat die actie ook door Kerkinac tie wordt gesteund. „Niets is minder waar", volgens B. Boer, hoofd buitenland van Kerkinactie. Hij reageert naar aanleiding van telefoontjes uit Zeeland. „Ook bij De Schelde werken mensen die ons steunen. Niet dat wij daardoor ons standpunt laten bepalen Indonesië heeft in onze ogen recht op een volwaardige marine. Alleen dan kan het land de eigen wateren goed beveiligen tegen pira terij en islamitische extremisten." Dat het leger zich schuldig maakt aan corruptie en schending van mensen rechten. ook in de huidige strijd in Atjeh, ontkent Boer niet. „Over en weer gaat het hard tegen hard", stelt hij. „Een onafhankelijkheidsbeweging is er in oorlog met dé republiek Indonesië. En dat is een ander Indonesië dan het Indonesië uit de tijd Soeharto." Volgende week praat de Tweede Kamer over het Indonesië-beleid. SP-Kamen- lid heeft K. van Velzen vragen gesteld aan minister Bot van Buitenlandse Zaken. In tegenstelling tot wat Bot eer der aangaf, is de Indonesische marine volgens haar wel ac tief bij het conflict in Atjeh betrokken. TERNEUZEN - De prijs van weidegrond in Zeeland is sterk gedaald „Dramatisch voor de boeren en dramatisch voor het landschap," zegt de Terneuzense makelaar in agrarische grond H van Hoeve. Hij pleit voor provinciale steun voor de Zeeuwse boer. De enorme prijsdaling met bijna 10.000 euro per hectare, hetgeen neerkomt op een daling van 27 procent, is de zoveelste voorbode van het vertrek van veel boeren tot er nog maar enkele grote agri- •sche ondernemers over zijn in de provincie. Oorzaken van de prijsdaling zijn het niet meer zonder toestemming mo gen omploegen van grasland tot akkerbouwland, de alge hele malaise in de sector en de lage melkprijs. TERNEUZEN - Het uur van de waarheid nadert voor de Terneuzense koffieshop Checkpoint Burgemeester en wethouders hopen dat de rechter binnenkort definitief toestemming geeft voor de bouw van een nieuw pand aan de Westkolkstraat, honderd meter van het huidige 'nood- onderkomen'. Wethouder A van Waes meldde de leden van de commissie omgeving deze week dat de Raad van State op 16 februan het hoger beroep van de gemeente te gen de schorsing van de eerste bouwvergunning behan delt. Mocht de behandeling van die bodemprocedure al niet tot de gehoopte toestemming leiden, dan moet de eer der ingezette nieuwe procedure soelaas bieden. WEMELDINGE - Een 37-jarige automobiliste is gisteren ochtend in Wemeldinge aangehouden voor het veroorza ken van een aanrijding en het rijden onder invloed. De vrouw reed in de Daniëlstraat tegen een geparkeerde au to. Ze had viermaal de toegestane hoeveelheid alcohol op. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een ongekend eensgezinde Tweede Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor een goede en blijvende be scherming van pachtende boe ren. Minister Veerman van Landbouw en zijn collega Don- ner van Justitie komen deson danks in de loop van dit jaar met voorstellen om de pachtwet- geving aan te passen. Of dit zal leiden tot afschaffing van de Pachtwet, zoals het kabi net wil, is nog de vraag. Voor de bescherming van pachtende boe ren hoeft dat niets uit te maken, aldus Donner. „De pachtwetge- ving kan net zo goed in het Bur gerlijk Wetboek worden opgeno men", zei hij. „Wij zetten er des noods een kopje Pachtwet in." Voor Veerman en Donner staat voorop dat de regelgeving voor het pachten van grond wordt vereenvoudigd. Veerman her haalde enkele keren dat er in het regeerakkoord niet voor niets is vastgelegd dat de admi nistratieve lasten met een kwart terug moeten. Hij hield dat met name de aanwezige regerings partijen CDA en WD voor. CDA-Kamerlid M Koomen be streed dat daarvoor liberalere pachtwetgeving nodig is. Die kan volgens haar juist tot meer administratieve lasten leiden. Zij pleitte voor modernisering van de regels, waarbij een goed evenwicht moet worden gevon den tussen de bescherming van pachters en de financiële belan gen van verpachters. Het pachten van grond kan niet aan de vrije markt worden over gelaten, was de teneur van het debat. Een pachter pakt zijn spullen niet zomaar op, als hij de pachtprijs niet meer kan of wil betalen. Een vorm van prijs- beheersing moet blijven, luidde de bondschap. Pachters moeten ook hun bedrijf nog één keer zondenhogere eisen aan een op volger kunnen overdragen Vol gens PvdA'er H. Waalkens fnoql er bovendien een overgangster mijn komen, waarin pachters het recht van eerste koop van hun pachtgrond houden tegert de lagere gebruikswaarde. Veerman zag niet zoveel licht tussen zijn voorstellen en die van de Kamer. Volgens hem bie den zijn plannen 'voldoende waarborg om exorbitante prijs stijgingen het hoofd te bieden!# Een groep Zeeuws- Vlaamse pachters was in Den Haagi „Wat zijn we ermee opgescho ten?", vroeg L. Verbrugge uit Walsoorden, bestuurslid van de Bond van Landpachters Zuid west-Nederland „Veel meer we ten we nog niet." Het wachten is, op de definitieve kabinetsvoor stellen. Die komen eind dit jaar. DEN HAAG - Tegen het steeds verder oprukken van Japanse oesters in de Oosterschelde moet actie worden ondernomen, vindt WD-Kamerlid J. Geluk. Hij heeft minister Veerman van Landbouw gisteren gevraagd om een plan van aanpak. Japan se oesters, die inmiddels 1400 hectare innemen in de Ooster schelde, verstoren volgens Ge luk de voedselketen in de zeearm. Geluk spreekt van een plaag voor de visserij en het toe risme, omdat ook steeds meer re creanten hinder ondervinden van de vlijmscherpe oesters. GOES - Het Scheidsgerecht Ge zondheidszorg behandelt van daag niet de kwestie van het aangekondigde ontslag van waarnemend directeur S. Schui tevoerder van de Oosterschelde- ziekenhuizen. De zaak is op verzoek van zitn raadsman, H. Schravenmade, uitgesteld wegens 'nieuwe ont wikkelingen'. Welke dat zijn, wil hij niet kwijt. Er is, zo zegt hij, in elk geval geen minnelijke oplossing in de maak. Het Scheidsgerecht beslecht con flicten in de gezondheidszorg. Schuitevoerder heeft zijn zaak daar aangekaart, nadat de Raad van Toezicht vier weken gele den kenbaar maakte hem te wil len ontslaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15