EVP tegen ex-communisten PZC Kerry opnieuw grote winnaar, Edwards en Clark overleven Massachusetts krijgt echt homohuwelijk Blair verdedigt inval in Irak in fel debat Natte voeten voor paarden Wales Pools centrum laakt Nederlands beleid instroom arbeiders Tip over paardenmoorden beloond Haakon blundert over Portugal Homoseks sociaal aanvaardbaar Oud-koning Afghanistan is ziek Superman blijft weg bij galg Einde politieke crisis in Servië lijkt nu nabij Eurokorps n- John Hume laat politiek achter zich Parmalat Christen-democraten willen extreem-links niet in Europese Unie HANNOVER - De Duitse politie heeft een beloning van 120.500 euro uitgeloofd in haar jacht op degene die de af gelopen jaren op gruwelijke wijze paarden doodde. De ge zochte persoon maakte op boerderijen in het noorden en oosten van het land ongeveer honderd paarden af en ver minkte tientallen dieren. Met de beloning hoopt de politie de aanwijzing te krijgen die leidt tot de aanhouding van de verdachte. Particulie ren en organisaties hebben het meeste geld bijeenge bracht ANP/AFP OSLO - De Noorse kroonprins Haakon heeft gisteren een blunder gemaakt door in aanwezigheid van de Portugese premier Sampaio te zeggen dat diens land aan de Middel landse Zee ligt, terwijl het alleen aan de Atlantische Oceaan ligt Haakon beging zijn vergissing tijdens een banket in Oslo. Hij nam de honneurs waar voor zijn zieke vader koning Harald. Het Noorse koningshuis heeft zijn verontschuldi gingen aangeboden voor de fout. ANP/RTR SEOUL - Zuid-Korea schrapt homoseksualiteit van de lijst met 'sociaal onaanvaardbare seksuele activiteiten' die schadelijk zijn voor de jeugd De homorechtenbeweging in Zuid-Korea, die nog maar heel kort bestaat, had de regering gevraagd om deze be vooroordeelde benadering van homoseksualiteit te her zien. Homoseks is niet verboden in Zuid-Korea, maar is lange tijd een groot taboe gebleven. AP KABOEL - De voormalige Afghaanse koning Zahir Shah is in de nacht van dinsdag op woensdag overgebracht van Kabul naar India wegens darmklachten. Dat is in rege ringskringen in Kaboel vernomen. De 89-jarige Zahir Shah werd met een speciaal vliegtuig naar India gebracht voor medische behandeling Zahir Shah was veertig jaar koning tot hij in 1973 werd afgezet. Nadien leefde hij als balling in Italië. Nadat de Amerikanen het Taliban-regime twee jaar geleden verdre ven, keerde Zahir Shah terug. ANP/AFP NEW DELHI - Een zevenjarige jongen in de Indiase stad Agra heeft zich opgehangen in de ijdele hoop dat hij bij tijds zou worden gered door de tv-held Shaktimaan, het Indiase antwoord op Superman, Dat berichtte de Hindus tan Times gisteren. Volgens zijn vriendjes was de jongen er rotsvast van over- tuigd dat zijn held hem zou redden. Zijn oudere broer raakte gewond, toen hij van het dak sprong in de overtui ging dat hij net zo kon vliegen als zijn held. Ook hij kwam bedrogen uit. De populaire tv-serie Shaktimaan begon in 2002. Sindsdien zijn al enkele kinderen van het dak ge sprongen in de overtuiging dat ze konden vliegen. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het hoogste hof in Massachusetts heeft ver klaard dat homo's en lesbiennes in die Amerikaanse staat recht hebben op een écht huwelijk. Nadat het hof in november de wetgever in Massachusetts op dracht gaf homoseksuelen gelijk te behandelen, ook op het ge bied van huwelijksrecht, wilden parlementariërs weten of ze kon den volstaan met een zogenaam de 'burgerlijke verbintenis'. Dit alternatief is echter strijdig met de grondwet van de staat, liet het hooggerechtshof gisteren we ten. Het eerste Amerikaanse homo huwelijk zou al in mei kunnen worden gesloten. Het homohuwelijk lijkt een be langrijk thema te gaan worden in de komende race om het Wit te Huis. President Bush heeft in zijn 'State of the Union' afgelo pen maand expliciet gewaar schuwd dat hij actie zou onder nemen als 'actievoerende rech ters' bleven oordelen dat homo's huwelijksrechten hebben. Zijn christelijk conservatieve achter ban wil dat er een federaal grondwettelijk verbod op het ho mohuwelijk komt, en er is al een wetsvoorstel ingediend door een groep Republikeinen. Bush is tegen het homohuwe lijk, en als hij zich er niet sterk voor maakt zou zijn christelijke achterban op 2 november (als in de VS presidentsverkiezingen zijn) wel eens kunnen afhaken. Sommige Republikeinen zien het4 als een perfect verkie zingsthema, maar er is tegelij kertijd enige zorg in het Bush-kamp dat een kruistocht gematigde kiezers afschrikt. Ook bij Democraten ligt dit on derwerp gevoelig. Democrati sche kandidaten voor het Witte Huis vinden dat een grondwets wijziging onnodige verdeeld heid zaait, omdat staten zelf moeten kunnen beslissen over het homohuwelijk. In 37 Ameri kaanse staten bestaat al een ban op homohuwelijken en Ohio wordt binnenkort nummer 38. Alhoewel de meeste Amerika nen volgens opiniepeilingen niet willen dat het officiële huwelijk opengesteld wordt voor paren van gelijke sekse, bestaan er minder bezwaren tegen zoge noemde 'civiele verbintenissen'. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - Het einde van de politieke crisis in Servië is in zicht. Meer dan een maand na de parlementsverkiezingen en na een mislukte poging afgelo pen vrijdag slaagde het parle ment erin een nieuwe voorzitter te benoemen. Dat was mogelijk doordat de hervormingsgezinde Democrati sche Partij van Servië (DSS) van Vojislav Kostunica en de So cialistische Partij van Servië (SPS) van oud-president Slobo dan Milosevic de handen ineen hebben geslagen. Met 128 van de 245 stemmen ko zen de afgevaardigden Dragan Marsicanin, de kandidaat van de DSS, tot voorzitter. Omdat Servië al sinds een jaar geen ge kozen president meer heeft, fun geert Marsicanin ook als staats hoofd. Marsicanins eerste daad als parlementsvoorzitter zal naar verwachting zijn dat hij Kostunica zal vragen een rege ring te vormen. Kostunica's DSS sprak aanvan kelijk met de Democratische Partij (DS) van demissionair pre mier Zoran Zivkovic over de vor ming van een regering, maar dat leidde tot niets. De partijen kon den het er onder meer maar niet eens worden wie parlements voorzitter moest worden. Een coalitie van de DSS, DS en nog twee partijen leek rond te zijn, maar mislukte toch nog toen de DSS en DS het niet eens konden worden over de uitvoe ring van het akkoord. Kostunica's DSS krijgt steun van de twee overgebleven par tijen, de hervormingsgezinde G17 Plus en de Servische ver nieuwingsbeweging (SPO). Sa men bezetten de dne 109 van de 250 zetels in het parlement. Met de 22 zetels van de SPS hebben de partijen een kleine meerder heid ANP/AFP/DP A donderdag 5 februari 2004 I van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse premier Tony Blair heeft gisteren in het Lagerhuis tijdens een debat over het rapport van Lord Hut ton de inval in Irak opnieuw verdedigd. j Het debat werd onderbroken 'a? toen boze demonstranten op de M publieke tribune luidruchtig jnj van zich lieten horen. „Ik schaam mij er niet voor", zei Blair over zijn rol in de Irak-oorlog. Tegenstanders van de oorlog schreeuwden 'moordenaars' en 'nooit meer oorlog'. De voorzit ter van het Lagerhuis schorste het debat enige tijd. Blair zei dat het Hutton-rapport duide lijk maakt dat zijn regering het Irak-dossier niet heeft aange dikt. Hij verklaarde dat de aantij ging van de omroep BBC dat het Labour-kabinet rapporten van inlichtingendiensten over Irak zou hebben aangescherpt '100 procent' fout is. De omroep baseerde zich op een interview met wapendes kundige David Kelly. Die werk te bij het ministerie van Defen sie. Nadat zijn naam als bron van het verhaal was uitgelekt, pleegde hij zelfmoord. Lord Hutton onderzocht de dood van Kelly. Dr. Brian Jones, een gepensio neerde functionaris van de in lichtingendienst van het minis terie van Defensie zei in The In dependent van gisteren dat zijn afdeling voor de inval van me ning was dat schattingen over Iraks massavernietigingswa pens met ernstige voorbehou den zouden moeten worden ge bracht. Jones zei dat de top van de in- lichtingedienst dit oordeel in de aanloop naar de oorlog ter zijde heeft geschoven. Het zou een vervorming van de werkelijkheid zijn om de schuld over onjuiste gegevens betreffende massavernietigings wapens nu bij de inlichtingen diensten neer te leggen, aldus Jones. ANP LLANRWST - Leden van de Britse Koninklijke Vereniging voor de Bestrijding van Wreedheid tegen Dieren halen paarden uit het water in Llanrwst, Noord-Wales. Delen van Groot-Brittannië hadden gisteren te lijden onder zware regenval. De regio rond het dorp Llanrwst werd daarbij als een van de ergsten getroffen. foto lan Hodgson/RTR Ivan onze redactie buitenland WARSCHAU - Begrenzing van de instroom van werknemers uit de nieuwe EU-Iidstaten bevor dert illegale migratie van arbei ders. Dat heeft M. Kupiszewski, directeur van het Poolse Cen- traal-Europese Forum voor Mi- gratieonderzoek gisteren ge zegd. De Nederlandse regering kan de grenzen daarom beter openzetten, vindt hij. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het kabinet al leen werknemers uit Polen en de andere nieuwe EU-landen toe laat in sectoren waar een tekort aan arbeidskrachten bestaat. VVD. CDA, LPF en SP vinden beperking van de instroom tot 22.000 migranten niet ver ge noeg gaan. BRUSSEL - Het eurokorps zal waarschijnlijk binnen enkele maanden de leiding over de Na- vo-vredesmacht Isaf in Afgha nistan overnemen van het Cana- dase leger. Dat hebben bronnen bij de Na- Vo gisteren gezegd. Het besluit zou binnen enkele dagen be kend worden gemaakt, liet eurokorps bestaat uit mili tairen uit Duitsland, Frankrijk. Spanje, België, en Luxemburg Duitsland en Canada zijn de be langrijkste leveranciers van troe pen aan de Navo-missie in Af ghanistan, waar overigens ook het Nederlandse leger een bij drage aan heeft geleverd. AP Kupiszewski. „Een deel van de migranten wil alleen legaal werk, maar een ander deel zal al tijd ook illegaal geld willen ver dienen. Je kunt arbeidsmigratie niet tegenhouden." Volgens Ku piszewski gaat het vooral om laaggeschoolde migranten die voor korte tijd werk opknappen, waarvoor Nederlanders hun neus ophalen. Hij denkt dat hoogopgeleide Polen nauwelijks geïnteresseerd zijn in werk in Nederland. „Mensen in de IT bij voorbeeld verdienen in Polen bijna evenveel als in het Wes ten. Het salarisverschil is te klein om hen te lokken." Kupis zewski schat dat na de toetre ding van de nieuwe EU-landen op 1 mei op jaarbasis tussen de 20.000 en 30.000 Polen in de rij ke EU-landen hun heil gaan zoe ken „Mijn inschatting is dat er de komende dertig jaar 600.000 tot 900.000 Polen voor langer dan twaalf maanden in de huidi ge EU-landen gaan werken." Po len is veruit het grootste land dat straks toetreedt tot de EU. Het zou Kupiszewski sterk ver bazen als (jaarlijks) 22.000 Pool se werknemers naar Nederland zouden komen. Toch wordt dit quotum van het kabinet, dat voor alle nieuwe EU-lidstaten samen geldt, op dit moment al leen al door Poolse werknemers reeds benaderd. Vorig jaar ontvingen ongeveer 10.000 Polen een vergunning van het Centrum voor Werk en Inkomen om in Nederland te werken. Verder werkten 10.000 tot 20.000 Polen met een Pools en een Duits paspoort bij Neder landse bedrijven. ANP BELFAST - De Noord-Ierse ka tholieke leider John Hume (67) stelt zich niet herkiesbaar voor het Europese en het Britse parle ment. Hume, die in 2001 al het leider- schap van de gematigde katho- 3 lieke Social Democratie and La bor Party (SDLP) neerlegde, zei gisteren dat hij tot zijn besluit is gekomen op doktersadvies. Hi] kreeg in 1999 een darmbloe ding die hem bijna het leven kostte. Hume blijft zeker nog enkele maanden politiek actief, aange zien waarschijnlijk pas volgend jaar verkiezingen voor het Brit se parlement worden gehouden en de eerstvolgende verkiezin gen voor het Europarlement in juni plaatsvinden. Hume bekleedde sinds 1979 een van de drie Noord-Ierse zetels !in het Europarlement. Hume wordt algemeen gezien als de voornaamste kracht ach- ter het Noord-Ierse vredespro ces. Hij kreeg in 1998 samen met Da- ;vid Trimble, de leider van de ge matigde Ulster Unionist Party (UUP), de Nobelprijs voor de ivrede.Hoewel hij aanvankelijk een van de felste tegenstanders was van het IRA, was hij een van de eersten die in de jaren ne- jgentig de hand uitstak naar de politieke arm van het IRA, Sinn Fein. Zijn dialoog met Sinn Fein-lei- der Gerry Adams leidde er in :1994 uiteindelijk toe dat het 'IRA de wapens neerlegde.AP ROME - Het in opspraak geraak te Italiaanse voedselconcern Par malat heeft gisteren uitstel van betaling aangevraagd voor vijf Nederlandse en twee Luxem burgse dochterbedrijven. |De Italiaanse voedselgigant, die zelf al in december uitstel van betaling aanvroeg, heeft dat in middels ook voor tal van doch terondernemingen gedaan. In december werd bekend dat Parmalat miljarden euro's schuld heeft. AP door Hetty van Rooij BRUSSEL - Voormalige commu nisten die in de nieuwe EU-lan den een prominente politieke rol spelen, horen in de Europese Unie niet thuis, vinden de chris ten-democraten in het Europar lement. Het congres van de Europese Volkspartij (EVP), waartoe het CDA behoort, neemt vandaag vrijwel zeker een resolutie van een dergelijke strekking aan Tij dens een tweedaags EVP-con- gres in Brussel verdedigde voor zitter Martens gisteren de opvat ting dat er voor voormalige com munisten in het Verenigd Euro pa geen plaats is, ook niet wan neer zij uit landen komen die tot vijftien jaar geleden onder een communistisch bewind stonden. Na de toetreding van voormali ge sovjet-satellietlanden tot de Unie, op 1 mei aanstaande, kun nen topposities in Europa in principe worden bekleed door Tsjechen, Letten, Hongaren of Polen. De christen-democraten uit die landen zijn bang dat ho ge posten in handen komen van al dan niet voormalige commu nisten, zo bleek gisteren tijdens het tweedaags congres van de EVP in Brussel „Dit is de eerste keer dat een po litieke groepering duidelijk uit spreekt dat er voor ex treem-links en totalitarisme in de Unie geen plaats is. Iedere de mocraat begrijpt dat. Wij chris ten-democraten veroordelen zo wel extreem-links als ex treem-rechts", zei Martens. Overwinning De EVP stelt vandaag de stand punten vast waarmee de partij in juni de Europese verkiezin gen ingaat. Voorzitter Martens speculeerde gisteren op een over winning voor de christen-demo craten, die ertoe zal leiden dat de nieuwe voorzitter van de Eu ropese Commissie ook een chris ten-democraat is. „De uitslag van de verkiezingen moet gerespecteerd worden", zei hij veelbetekenend. De voormalige Belgische pre mier Jean-Luc Dehaene voert voor de Europese verkiezingen de lijst aan van de Belgische Christen-democraten. Dehaene zou kandidaat zijn voor het voorzitterschap van de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de Unie. GPD door Ans Bouwmans WASHINGTON - John Kern, de koploper in de strijd om de Democratische presidentskandi datuur, heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de voor verkiezingen in vijf van zeven Amerikaanse staten gewonnen. Het was een 'geweldige avond', aldus de grote winnaar. De ande re twee overwinningen gingen naar John Edwards en Wesley Clark, die daarmee in de race blijven. Joe Lieberman gaf de strijd op Kerry versterkte zijn positie met overtuigende overwinnin gen in Missouri, Arizona, North Dakota, Delaware en New Mexi co. De senator uit Massachu setts won alleen met in twee tra ditionele zuidelijke staten. South Carolina werd gewonnen door John Edwards, die in Okla homa nipt verloor van Wesley Clark. Met de "Super Seven' achter de rug, zijn alle ogen nu gericht op het noorden waar dit weekend in Michigan, de staat Washing ton en Maine voorverkiezingen worden gehouden. Howard Dean heeft het erg moeilijk. Zoals verwacht wist de ex-gouverneur uit Vermont nergens te winnen. Hij kwam niet verder dan een handvol der de plekken. Dean heeft er al veertig miljoen dollar doorheen gejaagd, maar heeft nog wat mil joenen in kas en hoopt de race vol te houden tot de grote staten aan de beurt zijn op 2 maart. Als het hem komend weekend met lukt ergens te winnen, is Wisconsin (17 februari) zijn al lerlaatste kans. Kerry keert zich na de zeges tot zijn achterban in Seattle. Volgende week dinsdag zijn Ten nessee en Virginia aan de beurt, twee zuidelijke staten. Daar moet de senator uit North Caro lina zien te winnen. Hij hoopt dat er door zijn overwinning in South Carolina - 'een belangrij ke politieke zege' - en zijn bijna-winst in Oklahoma een tweestrijd met Kerry ontstaat. Trots Ex-generaal Clark uit Arkansas was erg trots op zijn nipte over winning in buurstaat Oklaho ma, waar hij hevig campagne had gevoerd, en mikt op dezelf de staten als Edwards. Clark werd tweede in Arizona, New Mexico en North Dakota, Edwards in Missouri. Beiden proberen de opmars van Kerry te stoppen, maar vechten voorlopig onderling om de eer. Kerry blijkt veruit de favoriet onder Democratische kiezers, en het lijkt erop dat hij pas kwetsbaar is als hij in de fout gaat. Uit peilingen blijkt dat hij voor al wordt gekozen vanwege zijn ervaring - hij zit al negentien foto Elaine Thompson/AP jaar in de Senaat - en zijn capa citeit om president George Bush te verslaan. Kerry beloofde overal in het land campagne te zullen voeren en het er ondanks zijn grote voorsprong niet bij te laten zit ten Edwards wordt gezien als de sterkste tegenkandidaat. Giste ren schilderde Kerry de senator, die vaak wordt genoemd als zijn mogelijke 'running mate' af als een 'regionale' kandidaat die het niet zou kunnen maken in de rest van het land. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5