Ruimer pardon voor asielzoekers Een nieuwe links-liberale partij PZC J Juppé is nu aangeschoten wild PZC Ali Lazrak J Gemeenten draaien op voor onuitvoerbaar beleid minister Verdonk te gast 5 februari 1954 donderdag 5 februari 2004 Het grootste deel van de 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers is niet van plan de biezen te pak ken. Deze mensen zijn de illega len van de toekomst. Gemeenten worden de dupe van het onuit voerbare uitzetbeleid van minis ter Verdonk Er is een ruimere pardonregeling nodig om de ste den leefbaar te houden. door Rachel Castermans Niet meer dan 2334 uitgepro cedeerde asielzoekers ko men alsnog in aanmerking voor een verblijfsvergunning, zo maakte minister Verdonk van Vreemdelingenzaken vrijdag 23 januari bekend. Dat zijn de 2097 mensen die val len onder de in september afge kondigde pardonregeling en een paar 'schrijnende gevallen'. Hier staat tegenover dat in. to taal ongeveer 26.000 uitgeproce- deerden moeten vertrekken. Van een ruimhartig pardon is geen sprake, laat staan van een oplossing van de problemen waar de asielzoekers en de ge meenten tegenaan lopen. De Haagse politiek creëert zo een dilemma voor gemeenten die wettelijk gezien moeten meewer ken aan de uitzetting van afge wezen asielzoekers, maar uit hu manitair en vooral ook prak tisch oogpunt opdraaien voor de gevolgen. De actiegroep 'Van harte pardon' demonstreerde eind januari tegen de uitzetting van de uitgeprocedeerde asielzoekers. De actiegroep be staat uit kinderen, leerkrachten en ouders uit het noorden des lands die zich hard maken om deze groep mensen in Nederland te laten blijven. foto Phil Nijhuis/GPD Afgehandeld In 2001 werd de nieuwe Vreem delingenwet van kracht. De za ken van mensen die onder de oude regeling vielen, waren toen nog lang niet allemaal afgehan deld. Hun zaak is bij de Immi gratie- en Naturalisatie Dienst onder op de stapel beland, om dat nieuwe asielaanvragen voor rang hadden. Zo kregen de men sen die onder de oude wet asiel aangevraagd hadden - buiten hun schuld - nog steeds geen dui delijkheid over hun toekomst. Al die tijd zijn ze in de opvang gebleven, ook doordat een duide lijk terugkeerbeleid na de defini tieve afwijzing van hun asielaan vraag ontbrak Dat asielzoekers die na een nauwkeurige en snelle procedu re zijn afgewezen moeten terug keren naar hun land van her komst, is duidelijk. De Neder landse regering streeft naar een streng, maar rechtvaardig asiel beleid en dit heeft de instroom van asielzoekers van 32 495 in 2001 teruggebracht naar 13.402 in 2003. Het uitzetbeleid dat de minister nu voorstelt, is echter onuitvoerbaar. Ze heeft het am bitieuze plan om in drie jaar tijd ruim 26.000 mensen uit te zet ten, waarbij de minister ervan uitgaat dat het merendeel van de mensen vrijwillig zal vertrek ken. Dit is ambitieus, maar gren zeloos naïef. Een deel van de mensen zal stilletjes vertrekken, maar het merendeel verdwijnt in de illegaliteit. Dit werpt een probleem op voor gemeenten. Het merendeel van de mensen die moeten vertrek ken, wil of kan dat niet omdat men niet over de juiste uitreispa pieren beschikt. Voor hen richt het Rijk zogenoemde uitzetcen tra in. Hoewel er 26.000 mensen moeten vertrekken, zal in deze uitzetcentra plaats zijn voor 1500 mensen die maximaal zes maanden in zo'n centrum mo gen verblijven. Daar krijgen ze extra hulp van de IND en ande re specialisten om hun vertrek te regelen. Mochten ze kunnen aantonen dat ze buiten hun schuld uiteindelijk niet kunnen vertrekken, dan krijgen ze toch een verblijfsvergunning. Dit zal voor de meesten onmogelijk zijn en zij worden als illegalen op straat gezet. Daar houdt volgens minister Verdonk de verantwoordelijk heid van de overheid op Dit plaatst gemeenten voor een di lemma aangezien ze de uitgepro- cedeerden niet langer onderdak mogen bieden, maar tegelijker tijd verantwoordelijk zijn voor de handhaving van de openbare orde. Ten eerste zullen de huis uitzettingen van mensen die moeten vertrekken grote sociale onrust veroorzaken. Ook zal de door Henk Glimmerveen Iedereen deed het, maar mij pakken ze en dat is niet te recht. Alain Juppé deed dinsdag avond tijdens zijn televisie-in terview een beetje denken aan Calimero. Alleen was het dit maal bloedige ernst. Nu Juppé heeft aangekondigd tot aan het hoger beroep in alle politieke functies te blijven, kan de. ba lans worden opgemaakt en' die ziet er voor de regeringspartij UMP niet florissant uit. Frankrijk staat aan de voora vond van twee verkiezingen waarbij het beleid van de rege- ring-Raffarin door de kiezers be oordeeld gaat worden. In maart zijn er regionale verkiezingen, in juni volgen de verkiezingen voor het Europees parlement. Het staat nu al vast dat bij iede re, gelegenheid die zich voordoet alle UMP-kandidaten door poli tieke tegenstanders in heftige mate beschimpt worden De ter minologie laat zich raden. President Chirac is er echter al les aan gelegen om op zo'n stra tegisch belangrijk moment geen ingrijpende wijzigingen in zijn strategie aan te brengen. Hij heeft er zelfs een conflict met de rechterlijke macht voor over om Juppé binnenboord te houden. Zijn onverhulde steun aan zijn trouwste paladijn heeft zelfs bij nogal wat staatsrechtdeskundi gen de verdenking gewekt dat de president op deze manier het vonnis in hoger beroep tracht te beïnvloeden. Een krant als Le Figaro, toch niet bekend staand als anti-Chi- rac, wist zelfs te melden dat de president afgelopen vrijdag in woede was ontstoken toen hij hoorde dat premier Raffarin zijn ministers opdracht had ge geven geen commentaar te leve ren op het vonnis van de recht bank in Nanterre. Chirac gelast te zijn eerste minister die oeka ze in te trekken en aangezien Raffarin zeer trouw is aan zijn meester volgde nadien dan ook een lawine van protesten. Toon De kritiek op het vonnis had evenwel geen juridische toon. Dat kon ook moeilijk want de rechtbank heeft nauwgezet de wet op de financiering van poli tieke partijen toegepast die in 1995 met bijna algemene stem men door het Franse parlement was aangenomen. Het gejoel had een politieke strekking. Chirac zelf verklaar de maandag dat het land 'men sen als hem (Juppé) hard nodig heeft'. Dat was makkelijk inkop pen voor de UMP-voorzitter die gisteravond in het televisie-in terview verklaarde: „Als er zo veel mensen een beroep op je doen, dan kun je moeilijk weige ren." Hervormingsplannen Voor de tweede keer in zijn car rière moet Alain Juppé nu als aangeschoten wild door het le ven. De eerste maal betrof dat zijn premierschap van 1995 tot 1997 toen zijn hervormingsplannen op massaal verzet stuitten en hij gedwongen was af te treden. Dat was nog 'all in the political game', iedereen kan een neder laag lijden. De situatie nu is ern stiger. Juppé zelf erkende gister avond 'vergissingen, wellicht zelfs fouten' te hebben begaan terwijl de rechtbank vond dat hij 'het soevereine volk had be drogen', De affaire-Juppé is in zekere zin te vergelijken met de drama tische onthoofding van de socia listische premier Lionel Jospin door Jean-Marie Le Pen van het Front National. Het wegvallen van Jospin be roofde de socialistische partij van zijn boegbeeld en nog steeds tolt de PS rond als Joe Frazier die dacht dat hij Moham med Ali wel een lesje kon leren. Socialistische kandidaten voor het presidentschap zijn er ge noeg maar vooralsnog vliegen ze liever elkaar naar de keel dan dat ze hun pijlen op de politieke tegenstander richten Eenzelfde situatie, menen waar nemers in Parijs, gaat zich bi] de gaullisten voordoen, Juppé, de gedoodverfde opvolger van Chirac, is na dinsdagavond for meel nog niet uitgeschakeld maar vrijwel iedereen in Parijs gaat er van uit dat de strijd straks zal gaan tussen Raffarin en Sarkozy, de populaire minis ter van Binnenlandse Zaken. GPD Voormalig premier Alain Juppé. foto Laurent Rebours/AP De WD-staatssecretarissen Mela- nie Schultz en Mark Rutte hebben politieke commotie veroorzaakt door te beweren dat hun partij van haar recht se en conservatieve imago af moet zien te. komen. Door duidelijk te maken dat ook de VVD geïnteresseerd is in zaken als ge zondheidszorg, natuurbehoud en onder wijs en niet alleen vanwege de bezuini gingen die op die beleidsterreinen ge realiseerd kunnen worden, zou de par tij zich meer moeten richten op kiezers in het centrum. Een dergelijke so ciaal-liberale of links-liberale koers zou de WD dan op termijn veel meer zetels op kunnen leveren. Schultz op perde zelfs het lichtelijk revolutionaire idee dat er misschien een nieuwe libera le partij moet komen, die zou kunnen bestaan uit de linkerzijde van de WD, een groot deel van D66 en de rechter vleugel van de PvdA. Rutte sprak laat dunkend over het sleetse en cultureel conservatieve karakter van de partij. Dft reacties op de suggesties van Schultz en Rutte waren in meerderheid ijegatief. Veel WD-prominenten meen den dat de partij beter ter rechterzijde op zoek kan naar nieuwe kiezers, D66 wees de links-liberale avances van de hand en de PvdA was evenmin geïnte resseerd. Het siert Van Aartsen, de frac tieleider van de WD in de Tweede Ka mer dat hij van mening is dat over deze kwestie uitgebreid gedebatteerd moet worden. Hoewel ik met geloof dat er op korte termijn een links-liberale politieke par tij zal ontstaan en evenmin verwacht dat de huidige VVD voor een links-libe rale koere zal opteren, geloof ik toch dat de ideeën van Rutte en Schultz voor de middellange termijn bijzonder interessant zijn. omdat zij wezenlijke veranderingen in de Nederlandse poli tieke verhoudingen in de afgelopen kwart eeuw representeren. Mocht ooit zo'n sociaal-liberale of links-liberale partij tot stand komen en ik ben tegen die tijd nog in leven, dan zal ik er zeker op stemmen. Een op het eerste gezicht steekhoudend argument tegen de ideeën van de beide staatssecretarissen is dat we al een links-liberale partij hebben in Neder land, namelijk D66. Gaat het over de culturele en sociale opvattingen van D66 dan kan die partij inderdaad geka rakteriseerd worden als links-liberaal. D66 is echter opgericht om het Neder landse politieke bestel door middel van staatsrechtelijke hervormingen te de mocratiseren. Het gaat de partij pri mair om de gekozen minister-presi dent, de gekozen burgemeester en de invoering van een districtenstelsel. Geen enkele links-liberaal die de tradi tie van de Nederlandse parlementaire democratie ter harte gaat, kan daarom op D66 stemmen. Met de instituties van de Nederlandse democratie is niets fun damenteel mis en de hervormingen die het huidige kabinet op aandringen van D66 wil realiseren zullen de Nederland se democratie met democratischer ma ken, maar wel veel onnodige politieke ellende veroorzaken. Het is deze onge lukkige populistische erfenis die D66 ongeschikt maakt als de beoogde links-liberale partij Diegenen in de VVD die van mening zijn dat de partij juist ter rechterzijde op zoek moet naar electorale winst be wijzen naar mijn mening het liberale gelijk van Schultz en Rutte. De conser vatieve WD-prominenten wijzen op het enorme succes van Fortuyn, het po tentiële succes van Peter R. de Vries en op de mogelijkheid om het CDA conser vatieve kiezers af te snoepen. De conser vatieve liberalen hebben ongetwijfeld gelijk als ze denken dat er ter rechter zijde kiezers zijn te winnen. Dat zijn echter deels conservatief-populistische kiezers, vervuld van allerlei vage res sentimenten, en deels confessionele kie zers die het CDA niet conservatief ge noeg vinden Die kiezers hebben geen enkele affiniteit met het liberalisme. Als de WD daar haar toekomstige elec torale winst wil halen moet zij eerlijk toegeven een conservatieve partij te zijn die kiest voor een autoritaire over heid die niet te beroerd is de beginselen van de rechtsstaat te offeren ten behoe- openbare orde verstoord wor den doordat er grote groepen mensen op straat gaan zwerven. Daarbij ontbreekt het deze men sen aan enig bestaansmiddel, wat de kans op criminaliteit doet toenemen. Hiermee wentelt de minister haar verantwoorde lijkheid af op de gemeenten. Humanitair Afgezien van deze praktische ar gumenten is het tot slot vanuit humanitair oogpunt onverteer baar dat de minister zo weinig mensen een verblijfsvergunning wil geven. Veel asielzoekers heb ben al lang hun plek in de Ne derlandse samenleving vero verd. Hun kinderen gaan hier naar school, zijn vaak hier gebo ren en spreken nauwelijks de moedertaal Minister Verdonk plaatst zich buiten de werkelijk heid door te stellen dat het onbe grijpelijk is dat veel burgers en maatschappelijke organisaties niet wensen mee te werken aan de terugkeer van asielzoekers. Een streng toelatingsbeleid en een duidelijk terugkeerbeleid is noodzakelijk. We moeten echter onze verantwoordelijkheid ne men voor mensen door het falen van de Nederlandse overheid ja renlang hebben moeten wach ten. Laten we het pardon verrui men voor alle mensen die onder de oude asielwet vallen, hier vol ledig geworteld zijn en van wie we menselijkerwijs niet kunnen verlangen dat ze na al die jaren nog teruggaan naar hun land van herkomst. Zo kunnen we echt met een schone lei werken aan een streng, maar rechtvaar dig asielbeleid dat ruimte biedt aan mensen die onze bescher ming nodig hebben. De Tweede Kamer zal de minis ter moeten overhalen tot een ruimere pardonregeling om tot een goede oplossing te komen. In het belang van de asielzoe kers en in het belang van Neder land. GPD Rachel Castermans is medewerker van de Evert Vermeer Stichting Ali Lazrak kwam dertig jaar geleden als gas arbeider uit Marokko naar Nederland. Dj laatste jaren was hij onder meer welzijn; werker, programmamaker voor de NPS en freelat ce journalist. In mei 2002 trad hij toe tot q SP-fractie in de Tweede Kamer. Ook al kreeg y slechts tweeduizend voorkeurstemmen, in SP-kru J gen gold hij als het SP-antwoord op Pirn FortujJ i Maar opmerkelijke wapenfeiten kon hij tot dusvj niet laten noteren. Zijn opvallendste actie dee g zich voor in het najaar van 2003. Op aandringt) van SP-leider Jan Marijnissen werd de commi.; B sie-Blok geïnstalleerd, die de integratie in Neder land zou gaan onderzoeken. De SP posteerde A jj Lazrak in deze commissie, maar al voordat het derzoek op gang was gekomen, stapte Lazrak e uit. Hij vreesde op voorhand dat de commissie mc slappe aanbevelingen zou komen en zette vraagt* kens bij de werkwijze. Marijnissen voelde zich door die actie begrijpel kerwijs danig geschoffeerd en hij zal dat Lazn ongetwijfeld in ondubbelzinnige bewoording? duidelijk hebben gemaakt. Vanaf dat moment ve: toonde Lazrak zich nog maar zelden in de geboi wen aan het Binnenhof. Als argument voerde h aan dat Marijnissen hem keer op keer attaqueerd Inmiddels is duidelijk dat Larzak nu al een ja* lang weigert een groot deel van zijn salaris af staan aan de partij, wat nu eenmaal de mores binnen de SP. Nadat allerlei bemiddelingspogingen strandde: was het volstrekt logisch dat de SP Lazrak aan kant zette. Ook al is de afdrachtregeling omstre den, wie zich bij de SP aansluit, kent de spelregel en mag die niet opeens ongeldig verklaren na hi aanvaarden van een Kamerzetel. Marijnissen Kamervoorzitter Weisglas drongen erop aan d Lazrak zijn zetel ter beschikking zou stellen, mat, gisteren besloot hij van zijn wettelijk recht gr bruik te maken en als eenmansfractie door gaan. De benaming Groep Lazrak geeft al aan dat A v Lazrak het spoor enigszins bijster is. Binnen de n* genkoppige SP-fractie heeft hij weinig klaarge speeld en als eenmansfractie is dat al helemaal ui: gesloten. Hij zou er daarom verstandig aan doe: zijn zetel te gunnen aan een partijgenoot die zie echt op het Kamerlidmaatschap kan richten. DORPENTOCHT - Zaterdag wordt de eerste Walcherse Dor- pentocht verreden. De bijna 45 kilometer lange schaatstocht voert vanaf Middelburg langs Koudekerke, Grijpskerke, Me- liskerke, Aagtekerke. Oostka- pelle, Serooskerke, Gapinge en Veere. Het ijs ligt er goed bij. NOORD-BEVELAND - Ook Noord-Beveland dreigt door de vorst in de problemen te ra ken. De veerboot tussen Kam perland en Veere werd gistera vond uit koers geslagen door een grote ijsschots en het is de vraag of het veer vandaag vaart. Het eiland is nog niet te voet te bereiken; het ijs is nos te broos. Noord-Bevelanó E moet zich behelpen met water; t uit regenbakken, omdat de wa terleiding bevroren is. Mense in Kortgene mogen door de iso latie maar de helft van hu: kwantum melk opnemen. VRIJSPRAAK - Twee leiden van de Nationaal Europese So ciale beweging zijn in hoger be roep vrijgesproken. De Amster damse rechtbank had hfc twee maanden cel opgelegd omdat de NESB het streva van de voormalige NSB zo. voortzetten. Het hof acht da niet bewezen. ve van recht, orde en 'leiderschap'. Een werkelijk serieus te nemen liberalisme kan niet conservatief zijn, niet in poli tiek, niet in sociaal en niet in cultureel opzicht. Rutte heeft ook groot gelijk als hij het culturele conservatisme van zijn partij hekelt, want dat culturele conser vatisme leunt vrijwel altijd aan tegen het politieke conservatisme. Een echte links-liberale partij zou ook voor een deel van de PvdA interessant kunnen zijn, zoals Schultz suggereerde. Het gaat hier om die kiezers van de PvdA die van mening zijn dat de overheid niet alle maatschappelijke problemen op kan lossen, dat het onderwijs nu ein delijk eens met rust gelaten moet wor den en dat bij een sterk gestegen wel vaart meer burgers hun eigen boontjes kunnen doppen De rest van de PvdA zou dan samen kunnen gaan met Groen- Links en de SP in een grote linkse par tij. Tussen die linkse partij en een con- servatieve partij die conservatieve po pulisten en confessionelen kan bunde len, is er in het centrum dan ruimte voor een moderne links-liberale partij die zowel de sociaal-economische als de culturele lessen van de afgelopen de cennia ter harte heeft genomen. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag. 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax. (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes); Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV ia een onderdeel van hel Wegener concern. De door aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onn (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en p"> ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselects* de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, I, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot -i.' WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4