'ZC Banenverlies is klap voor regio Ook gemeente Hulst blokkeert de stoep 13 Gemeente Sluis vist achter het net jpace cake valt verkeerd bij politie Busauto Vogelwaarde n zeer slechte staat Koegorscomité wil deelnemen aan besloten overleg Catalogus Zeeuwse biebs op internet Huisartsenposten koppelen dossiers CWI verwacht toeloop cliënten in Zeeuws-Vlaanderen Winterkwis zeeuwse almanak Rollator ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 5 februari 2004 ir Raymond de Frel KNEUZEN - Hoe kan dat nou? In Terneu- wordt de verkoop van softdrugs toch r op twee plaatsen gedoogd? Of toch Brood- en banketbakkerij Tellier in neuzen verkoopt namelijk 'space cake'. jnne Tellier antwoordt direct bevestigend k) de vraag of zij space cake over de toon- ink laat gaan. Alleen voegt ze er wel snel in toe dat het hier niet om een geestverrui- end baksel gaat. n en nadere bestudering van het etiket, dat olijk is versierd met afbeeldingen van ma- huanablaadjes, leert dat er inderdaad 1 ;en softdrugs in de cake zijn verwerkt, ook het nuttigen van twee flinke plak ken heeft geen effect. De space, oftewel roomboter-pistache-cake blijkt een combi natie van bloem, suiker, eieren, pistache, amandeltjes en roomboter Het bakkersechtpaar Telllier vestigde zich in juli 2002 in Temeuzen. „In onze vestiging in Philippine verkopen we de space cake ook, maar in Temeuzen loopt het veel beter. Dit idee is ontstaan door de link die Temeu zen nog altijd heeft met drugs", vertelt Dori- ne Tellier. De cake blijkt in de havenstad populair bij jong en oud. „Als de cake even niet in de schappen ligt, vragen zelfs de allerkleinsten of we het nog in voorraad hebben. Het wordt vaak als cadeautje aangeschaft. Er wordt natuurlijk ook regelmatig gevraagd of het echte space cake is. Dan leg je het uit, waarna vrijwel iedereen het een leuke grap vindt", aldus Tellier. Op een enkeling na dan. Waarschijnlijk heeft iemand de politie ingeseind. „Een agent kwam onze winkel binnen om ons te melden dat we in overtreding zijn. Ik heb hem uitgelegd dat het een grap is en dat de ingrediënten duidelijk op de verpakking staan vermeld. Ik heb hem nog eens gezegd dat er helemaal geen wiet of andere soft drugs inzitten. We mogen het dus gewoon verkopen. Wel heeft de politie ons gevraagd om het reclame-affiche uit de etalage weg te halen." Tellier heeft inmiddels gehoor gegeven aan dat politieverzoek. De verkoop van de cake - a 3,20 euro - is er echter niet door vermin derd. por Cees Maas ÏERNEUZEN - „Een grote klap oor Zeeuws-Vlaanderen." Zo oemt teamcoördinator Ronald Back van het Terneuzense ,\'l (het voormalige Arbeidsbu- eau) het aangekondigde verlies n 750 banen bij de eeuws-Vlaamse banken. Bo- endien is het de vraag of alle 9 ankmensen die op straat ko- en te staan ander werk zullen Q ïuien. Ronald de Back gelooft an niet, hij ziet zijn reeds volle laartenbakken al groeien. ',Het is precies die sector in ft eeuws-Vlaanderen waarin het *1 al heel moeilijk is om werk te EG linden. En waar kun je die men- n in dit enorme aantal her ik laatsen? We praten over de ad- ünistratieve en commerciële sector en daar hebben we mo- os enteel al een overschot aan nn: werknemers voor. Werkloos- leid, kortom. De ontslagen men- jïn zullen buiten de regio werk moeten zoeken, in het Belgische w f in de regio's Middelburg en oes, maar ook daar is weinig erk. In België is behoefte aan technische vakken, niet aan ad ministratieve .Zeeuws-Vlaande ren is als regio wat werkgelegen heid betreft zeer kwetsbaar. We zijn grotendeels afhankelijk van de zware chemische industrie, de toelevering, de horeca en de landbouw, het is een vrij eenzij dig beeld. En deze administratie ve sector zorgde juist voor wat diversiteit, dat zijn we straks ook kwijt." De Zeeuws-Vlaamse banken zijn bezig met een grote afslankingsoperatie omdat het banktoerisme uit België af neemt nu er een fiscale harmoni satie tussen beide landen is afge kondigd. Veel Belgen halen hun zwarte spaargeld terug en zet ten het op hun eigen banken. Rooskleurig De vooruitzichten voor bankper soneel dat zonder baan komt te zitten zijn niet rooskleurig, stelt de arbeidsdeskundige. Zeeuws-Vlaanderen telt momen teel al een werkloosheid van 5 tot 6 procent van de beroepsbe volking. Bij het CWI staan 3200 mensen ingeschreven. Maar het is niet gezegd dat ontslagen bankmensen straks massaal bij oor Sheila van Doorsselaer OGELWAARDE - De Hulster vê" vdA-fractie maakt zich ernsti- zorgen om de conditie van et blusvoertuig van het brand- eerkorps van Vogelwaarde. Set voertuig zou in zo'n slechte aat zijn, dat hij het bij een uit- iik zou kunnen begeven. e PvdA spreekt over een on aanvaardbare situatie. Met fer- taal brengt de PvdA de staat ran het blusvoertuig onder de andacht van burgemeester ■F. Mulder in een schrijven dat bestemd voor het maandelijk- ivragenhalf uurtje. vdA' er R. de Kort brengt in schrijven het statusover- cht van alle gebouwen en hulp- erleningsvoertuigen van de ge- leentelijke brandweer ter herin- Bring. Dit overzicht werd vorig P" aar gepresenteerd door brand- eercommandant J. Rijk. it de nota bleek onder andere at de blusvoertuigen van het orps van Vogelwaarde en Advertentie het voormalige Arbeidsbureau aan zullen kloppen. De Back: „Banken begeleiden hun men sen meestal. Ze krijgen of geld, of een andere baan aangebo den." De Westerscheldetunnel die vaak een zegen voor de infra structuur wordt genoemd, kan voor het vinden van ander werk aan 'de overkant' een beletsel zijn, meent Ronald de Back. „Ja- Kloosterzande in slechte staat waren, maar de tankautospuit van Vogelwaarde spande de kroon. Er moest zelfs voor wor den gevreesd dat dit blusvoer tuig tijdens gebruik in panne zou kunnen vallen. Alleen met extra noodgrepen wordt de zaak momenteel draaiende gehouden. De PvdA vraagt daarom uitleg aan Mulder omdat naast het col lege van burgemeester en wet houders, ook de gemeenteraad haar verantwoordelijkheid heeft als het gaat om de veilig heid van burgers. Overzicht De fractie wil weten wanneer het college de blusauto van Vo gelwaarde denkt te vervangen en wil een overzicht van alle te vervangen hulpvoertuigen in de gemeente. Ook wil de PvdA we ten hoe het college de kosten hiervan wil dekken. Mulder beantwoordt de vragen van de PvdA en andere fracties vanavond bij aanvang van de ge meenteraadsvergadering. Op de Absdaalseweg in Hulst blokkeert een groot verkeersbord het trottoir, foto Camile Schelstraete Mtcrciag 7 fclmi.it i 1 1.00-10.00 uur Jcinonstruic spel Lord of the Rings loni van de door Sheila van Doorsselaer HULST - Volgens C. van de Ree uit Heikant moet de gemeente Hulst ook de hand in eigen boe zem steken als ze ondernemers wil aanpakken die de stoepen blokkeren met allerhande uit stallingen. „Zelf kan Hulst er ook wat van." Van de Ree doelt op het bord in de Absdaalseweg dat de gewij zigde verkeerssituatie aangeeft voor de kruising Stationsplein/ Absdaalseweg/Steensedijk. Dit, volgens Van de Ree kolossale, bord staat midden op de stoep. „Voetgangers moeten al onder het bord door, willen ze hun weg fatsoenlijk vervolgen, maar mensen met een wandelwagen of in een rolstoel moeten echt de stoep af, het bord omzeilen via de weg en dan de stoep weer op om verder te kunnen. En in de Absdaalseweg wordt al niet zo langzaam gereden. Het is echt een gevaarlijke situatie Er wordt veel gebruik gemaakt van het stukje stoep omdat veel men sen hun auto parkeren op het voormalige terrein van de Kar wei." Van de Ree is het wel eens met het strengere beleid dat Hulst wil voeren met betrekking tot de overlast van uitstallingen van winkeliers. „Want daar kun je als rolstoeler of voetganger, vooral met kin derwagen of diegenen die slecht ter been zijn. ook veel last van hebben. Maar dan is het wel zo eerlijk om te zorgen dat bijvoor beeld borden die de gemeente zelf plaatst, voldoen aan hun ei gen eisen Molenaar gezocht HOEK - De molenaar die de mo len Windlust van Hoek draaiend hield, is onlangs gestopt. Raads lid G. Noorthoek (CDA) vroeg dan ook tijdens de vergadering van de commissie omgeving of de gemeente kan bemiddelen bij het zoeken naar een opvolger. De wethouders A. van Waes en P. Hamelink meldden dat actief zoeken naar een molenaar geen taak voor de gemeente is. Maar aandacht voor de vacante func tie van molenaar op de gemeen telijke website en in de informa tierubriek in het advertentie blad kan misschien helpen. door René van Stee SLUIS - Ondanks het voorne men van het ministerie van Fi nanciën om de nadelige effecten van het BTW-compensatiefonds teniet te doen. wordt geen extra geld uitgetrokken voor wegenon- derhoud in de gemeente Sluis. Dat zegt verantwoordelijk wet houder R. Leentfaar. Het fonds werd vorig jaar in het leven ge roepen. Gemeenten kregen minder geld voor het onderhoud van hun we gen, maar konden tegelijkertijd de BTW die zij over het onder houdswerk betaalden, terugvor deren uit het compensatiefonds. Door deze constructie liep de ge meente Sluis naar schatting tweeëenhalve ton mis. omdat geen BTW kon worden gedecla reerd over wegwerkzaamheden die door waterschap Zeeuws- Vlaanderen werden uitgevoerd. „Gemeenten met een groot lan delijk gebied waren hierdoor enorm in het nadeel. Om die re den hebben wij met andere Zeeuwse gemeenten in Den Haag aan de bel getrokken. Vooralsnog lijkt het erop dat ge hoor is gegeven aan ons verzoek om een oplossing te vinden voor de gerezen problemen", aldus Leentfaar. De gemeente Sluis heeft het be cijferde nadeel van 250.000 euro niet in de begroting opgenomen. Dit betekent dat er in geval van extra uitkering uit het gemeente fonds niets verandert, omdat het verlies niet is ingeboekt. „Met andere woorden: we krij gen geen extra geld binnen, dus valt er niets extra's uit te geven. Sterker nog, als er geen compen satie plaatsvindt, zitten we met een serieus probleem", legt Leentfaar uit. Inhaalslag Het voorstel van de raadsfractie van Dorpsbelangen Toerisme (D&T) om jaarlijks minstens 90.000 euro extra uit te trekken voor het onderhoud van trot toirs en brandgangen in de ker- De space cake van Bakkerij Tellier in Temeuzen is onschuldig. foto Camile Schelstraete door Conny van Gremberghe SPUI - De stichting Houdt Om geving Koegorspolder Leefbaar betreurt het dat de gemeente Temeuzen in beslotenheid over leg gaat voeren met Rijkswater staat over de voorgenomen aan leg van een slibdepot in de Koe gorspolder. Door te kiezen voor een overleg vorm achter gesloten deuren handelt het college van burge meester en wethouders in strijd met eerdere afspraken. Het dage lijks bestuur had namelijk na drukkelijk - ook richting de stichting - gesteld de planont wikkeling in alle openheid te be handelen. Tot nu toe is dit vol gens het stichtingsbestuur ook gebeurd. Het bestuur vroeg re centelijk bij het college de over eenkomst die gesloten is tussen Rijkswaterstaat en de gemeente op en kreeg die ook, terwijl het vorige bestuur van Terneuzen niet genegen was om dat te doen In een brief aan het colle ge vraagt het stichtingsbestuur om vertegenwoordiging van de stichting of desnoods een be stuurslid het informatieve beslo ten' overleg met de rijksdienst bij te mogen wonen. Mocht dat niet kunnen, dan nog wil het stichtingsbestuur op korte ter mijn met het Terneuzense dage lijkse bestuur van gedachten wisselen over de stand van za ken rond de in de buurtschap pen Spui. Magrette en Schapen bout gewraakte depotplannen. zeker, als een werkgever de tol moet betalen van ruim 6 euro per dag, kan dat een drempel zijn om de man of de vrouw aan te nemen." Donderslag Het nieuws komt voor kenners van de regionale arbeidsmarkt niet als een donderslag bij helde re hemel. „Nee, je kon het zien aankomen", zegt Ronald de Back. „De banken zijn al jaren bezig met reorganiseren. Twee tot drie jaar geleden kregen we de eerste golf ontslagen van grof weg 200 mensen. Wat er nu ge beurd is, zat er aan te komen." (advertentie) Brasserie-menu pasfurjc t-n victoriab.i.mfik-1 of wr.ip fvegeiaritch) cn brown ic met v mille i) I 1.50 of 0.00 (vcgct.irisi h menu) IV. VI 20.10 kleinschalige projecten in Sri Lanka door Freek Janssen MIDDELBURG - Alle bibliothe ken in Zeeland gaan vanaf 17 fe bruari gebruik maken van een nieuwe digitale catalogus, ge naamd VubisSmart. Met dit nieuwe systeem heeft voortaan iedereen via internet toegang tot de bibliotheekcatalogus. Om het systeem te installeren zijn alle bibliotheken en biblio bussen op zaterdag 14 en maan dag 16 februari dicht. Uitzonde ringen zijn de centrale van de openbare bibliotheek in Vlissin- gen en de bibliotheek Heinkens- zand. Het grote voordeel van het nieu we systeem is dat de catalogus toegankelijker wordt voor de ge bruikers, H. Raaijmakers, pro jectleider van De Zeeuwse Bibli otheek; „Je kan gewoon thuis, vanaf je eigen computer boekti tels opvragen Ook kunnen ge bruikers hun lenergegevens be kijken en uitgebreide informa tie oproepen over boeken en an dere media. Om gebruikers wegwijs te ma ken in het nieuwe systeem, wor den vanaf maart cursussen gege ven. In sessies van ongeveer één uur wordt VubisSmart gedemon streerd en kunnen klanten er zelf mee oefenen, onder begelei ding van deskundig personeel. Voor de komende maanden staan er nog meer veranderin gen op stapel. Raaijmakers: „Alle Zeeuwse bi bliotheken gaan binnenkort over op een uniform uitleenstel sel, Dat betekent dat overal de zelfde regels en tarieven gelden, We hopen dat we daar medio april klaar mee zijn." door Rob Paardekam GOES - Voorzitter I'. den Doel- der van Stichting Huisartsge neeskunde Zeeland verwacht dat de huisartsenposten op de Bevelanden, Schouwen-Duive- land en Walcheren medio dit jaar beschikken over een sys teem dat het voor artsen moge lijk maakt de dossiers van alle patiënten te raadplegen. Binnen kort begint op Walcheren een pi lot-project. Den Doelder was dinsdag te gast in Kruiningen, waar hij vra gen van de leden van de raads commissie welzijn beantwoord de. Een punt dat volgens de com missie door veel mensen als sto rend wordt ervaren, is het feit dat de huisartsen- nog geen toe gang hebben tot alle dossiers. Zo kan een dienstdoende dokter uit bijvoorbeeld Kamperland die bij een patiënt in Waarde komt geen gegevens over hem of haar oproepen. Volgens Den Doelder hebben de huisartsenposten een systeem op het oog, waarmee de artsen in eikaars dossiers kunnen kij ken. In de begroting voor 2004 is geld opgenomen voor de aan schaf daarvan „Op korte ter mijn starten we met een pilot op Walcheren. Als het systeem ons bevalt kunnen de dossiers me dio 2004 voor een groot deel aan elkaar gekoppeld zijn Overigens relativeerde hij het probleem. „Ik heb de afgelopen 22 jaar nog nooit in de dossiers van collega's kunnen kijken en dat heeft geen grote ongelukken tot gevolg gehad. Natuurlijk is het handig om bij alle gegevens te kunnen, maar het is geen pu re noodzaak." Den Doelder kreeg dinsdag de nodige kritiek te verwerken. Over de hoge tarieven van de huisartsenpost, het feit dat men sen midden in de nacht een vreemde apotheek moeten zien te vinden en de behandeling door de telefonistes. „Het kost soms4 wel heel erg veel moeite om h^n te overtuigen van het feit dat de komst van een arts noodzakelijk is", zei V. Jajiszen (SGP). „Vaak zeggen ze dat je maar een paracetamol moet ne men. "Den Doelder benadrukte dat de assistentes goed zijn opge leid voor hun taak en bovendien door de aanwezige huisarts wor den gecontroleerd. „Voor ieder telefoontje moeten ze binnen een half uur verantwoording af leggen. Als de arts het dan niet eens is met het gegeven advies, kan hij altijd terugbellen." Den Doelder moest toegeven dat niet alle huisartsen stonden te springen om de huisartsenpost. „In ons hart willen we allemaal zeven dagen per week, 24 uur be schikbaar zijn voor onze patiën ten, maar dat kan niet. Het ver stand zegt dat het zo beter is. Ten eerste, omdat we anders geen opvolgers kunnen vinden, want jonge huisartsen willen al leen nog werken in gebieden waar een huisartsenpost is. En ten tweede omdat veel huisart sen die aan het eind van hun La tijn waren het nu weer zien zit ten en het wel tot hun 65ste den ken vol te houden." nen, maakt volgens Leentfaar dan ook weinig kans. D&T heeft een grote achterstand in het on derhoud geconstateerd en vindt dat er een inhaalslag moet wor den gemaakt. Mede gezien de compensatie vanuit Den Haag wil de fractie dat hiervoor ook na 2004 jaar lijks geld beschikbaar wordt ge steld. Leentfaar: „Zoals al eerder ge zegd, komt er geen extra geld uit Den Haag. Het college van B en W heeft in ieder niet het ge val om meer middelen voor we- genonderhoud uit te trekken. Als de raad dat wel wil, zal ze hiervoor zelf het geld moeten vinden." In Kruiningen werd onlangs hel gedachtengoed van kop man Hillen der zorgverzeke raars met vreugde en instem ming begroet. Althans door de drie kinderen die nogal eens gebukt gaan onder aller lei vage regels Zij zagen het als een schoon vooruitzicht dat hun vader en moeder, afliankelijk van de goedgunstigheid van hun na komelingschap, in de toe komst al dan niet van een rol lator en bijkomend gerief wor den voorzien. Dat gaf de kiii- dertjes een machtig gevoel. Hillen werd echter overruled en dus was het plezier maar van korte duur. De jongste zoon, vijftien ja ren, meldde gisteren op school enigszins treurig de stand van zaken: „Mijn ouders waren van de week vet gehoorzaam. Jammer dat het maar twee dagen duur de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47