rotestants onderwijs wil fuseren PZC Voorstel CDA inkrimpen archief krijgt geen bijval N G Huisartsenposten koppelen dossiers 13 Zwemmen en vissen verboden Gaten na verhuizing bedrijven in Renesse opvullen met huizen Catalogus bibliotheek voortaan op internet Streven is één overkoepelende organisatie voor acht scholen op eiland Winterkwis HHI TILROE OPTIEK Cursus reanimatie zeeuwse almanak Rollator waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 5 februari 2004 >nr Freek Janssen -.DDÉLBURG - Alle biblio theken in Zeeland gaan vanaf f februari gebruikmaken van pin nieuwe digitale catalogus, lenaamd VubisSmart. Met dit Tbuwe systeem heeft voortaan Jdereen via internet toegang bt de bibliotheekcatalogus. Om het systeem te installeren zijn al le bibliotheken en bibliobussen op zaterdag 14 en maandag 16 februari dicht. Uitzonderingen zijn de centrale van de openbare bibliotheek in Vlissingen en de bieb in Heinkenszand. Het grote voordeel van het nieu we systeem is dat de catalogus toegankelijker wordt voor de ge bruikers. H. Raaijmakers, pro jectleider van De Zeeuwse Bibli otheek: „Je kan gewoon thuis, vanaf je eigen computer boekti tels opvragen." Ook kunnen ge bruikers hun lenergegevens be kijken en uitgebreide informa tie oproepen over boeken en an dere media. Om gebruikers wegwijs te ma ken in het nieuwe systeem, wor den vanaf maart cursussen gege ven. In sessies van ongeveer één uur wordt VubisSmart gede monstreerd en kunnen klanten er zelf mee oefenen, onder bege leiding van deskundig perso neel. Voor de komende maanden staan er nog meer veranderin gen op stapel. Raaijmakers: „Alle Zeeuwse bi bliotheken gaan binnenkort over op een uniform uitleenstel sel. Dat betekent dat overal de zelfde regels en tarieven gelden. We hopen dat we daar medio april klaar mee zijn." r Marcel Modde CHARENDIJKE - De twee be- iren voor protestants-christe- k onderwijs op Schou- Duiveland zijn fusiebespre- ingen begonnen. Het streven is 1 januari volgend jaar één verkoepelende organisatie te ormen voor de acht betreffen- te scholen op het eiland, aldus leerschoolsdirecteur C. de Broe- ert. lp Schouwen-Duiveland zijn lomenteel twee verenigingen Dor protestants-christelijk on wijs actief. Enerzijds is dat groep van de Helcher- ;chool (Scharendijke), On- de Wieken (Burgh-Haam- ede), de Samuëlschool (Kerk- ërve). De Schouw (Brouwers- [ven) en de Zonnewijzer in onnemaire De andere partij ordt gevormd door de Jan outer van den Doelschool en le Johan Louis de Jongeschool n Zierikzee en Op Dreef in Brui- isse. Slagkracht )e bestuurlijke fusie moet de cholen meer slagkracht geven, Idus De Broekert, in de vorm an een gezamenlijk kwaliteits beleid en een integraal perso neelsbeleid. Zo moet het onder de nieuwe koepel bijvoorbeeld mogelijk worden onderling leer krachten uit te wisselen, indien daaraan behoefte bestaat of noodzaak toe is. Op dit moment kent geen van de betrokken scholen een vacature, noch zijn er problemen om in geval van ziekte een vervangende kracht te vinden, zegt De Broekert. Ver der ziet hij nieuwe kansen voor versterking van het computeron- derwijs. De leerlingen zullen, los van een hogere onderwijs kwaliteit, weinig van de samen voeging merken, aldus de direc teur van de Helcherseeschool en Zonnewijzer. De eerste besprekingen over de fusie zijn inmiddels achter de rug. Het streven is de krachten bundeling per 1 januari te laten ingaan. Blijkt die datum te kort dag, dan wordt 1 augustus vol gend jaar de nieuwe richtlijn. De medezeggenschap- en ouder raden moeten zich nog uitspre ken over de plannen. Scholen moeten wettelijk steeds meer zelf regelen. Ook het maken van begrotingen en het aanboren van de beschikbare budgetten vereisen een professionele stu ring, motiveert De Broekert de achtergronden van de vrijage, en derhalve een breed aanwezi ge bestuursdeskundigheid. Voor de wind Op de Helcherseeschool werd gisteren de officiële opening ver richt van een nieuw klaslokaal en de aparte computerruimte. Het is inmiddels de vijfde uit breiding in het veertigjarige bestaan van de Scharendijkse basisschool, wat aangeeft dat het de instelling voor de wind gaat, stelt De Broekert vast. „Voor de honderd leerlingen die we op dit moment hebben, kun nen we hiermee goed uit de voe ten." Volgens de prognoses blijft dat leerlingenaantal voor Scharendijke de komende jaren stabiel. De aanbouw van het extra lo kaal (de Helcherseeschool telt er nu vijf in totaal) voor de groe pen één en twee is opvallend snel tot stand gekomen. Februa ri vorig jaar werd het verzoek bij het bestuur neergelegd, kort voor de zomervakantie werd reeds met de bouw begonnen en na de herfstvakantie kon de nieuwe ruimte al worden ge bruikt. Wanneer je dat verge lijkt met de moeite die verschil lende openbare scholen moeten doen om iets vergelijkbaars bij de gemeente voor elkaar te krij gen, 'dan mogen wij wat dit be treft zeker niet klagen', vindt de directeur. Dat pas gisteren de formele ope ning was van het lokaal, had te maken met het feit dat er door de uitbreiding intern een her schikking is uitgevoerd. De aanpak van het schoolplein, inclusief de buitenberging en nieuwe speeltoestellen is het vol gende project dat op het pro gramma van de Helchersee school staat. Verder wacht ook de toiletgroep nog een verbete ring. (advertentie) Brasseriemenul pasteitje en victoriabaarsfilct of wrap (vegetarisch) en brownie met vanille ijs 1 1,50 of 9,00 (vegetarisch menu) vanavond 19.30-20.30 kleinschalige projecten in Sri Lanka zaterdag 7 februari 11.00-16.00 uur demonstratie spel Lord of the Rings| I5.n0-16.30 uur Toni van de lBuuse Glorious Morning bekijk ook onze website Onderwijswethouder J. van Felius was aanwezig op de Helcherseeschool voor de feestelijke opening van een nieuw klaslokaal en een computerruimte, foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente raadsfractie van het CDA krijgt nul op rekest van de andere poli tieke partijen met het voorstel tot inkrimping van het perso neelsbestand bij het gemeentear chief en tot één dag minder openstelling voor publiek. CDA-raadlid C. Boogerd toetste die overwegingen deze week in de commissie samenleving en be stuur. Hij deed dat naar aanlei ding van het 'werkplan achter standen gemeentearchief'. In dat werkplan ligt de nadruk op het toegankelijk maken van de archiefstukken die door de be zoekers het meest worden ge- (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 Het publiek wordt daardoor in staat gesteld uiteindelijk zo veel mogelijk zelf zijn weg te vinden in het archief. Nu moeten de ar chiefmedewerkers nog veel tijd steken in het hulp bieden aan be zoekers waardoor ander belang rijk werk blijft liggen. Met het werkplan wordt ernaar gestreefd dat bezoekers straks zelf via de computer te weten kunnen komen waar in het ar chief zij de gewenste historische gegevens kunnen vinden. Voorrang Het CDA stelt voor andere prio riteiten te stellen en bepleit spe cifiek voorrang voor de bestuur ders die een beroep doen op het archief. Volgens woordvoerder Boogerd zou het digitaliseren van archiefbestanden sneller gaan als het archief één dag min der per week geopend zou zijn voor het publiek. Verder geeft hij in overweging het personeels bestand bij het archief met één voltijdsbaan te verminderen. Hij doet dit voorstel mede met het oog op de efficiëntere be drijfsvoering die de gemeente nastreeft in het kader van de be zuinigingsoperatie 'Kiezen of Delen'. Dit staat haaks op de wens die gemeentearchivaris H. Uil kort geleden uitte naar aanleiding van het werkplan achterstanden gemeentearchief: „We werken nu met 6,5 fte in het archief en ik zou best drie extra mensen kunnen gebruiken. Maar dat is onder de huidige omstandighe den niet haalbaar. Het CDA-voorstel overvalt de overige fracties. PvdA-er W. Renden voelt er niks voor en ziet geen enkele noodzaak be stuurders voorrang te verlenen bij hun aanvraag van archief stukken. Zo denkt A. Verseput (WD) er ook over. Hij opteert niet voor voorrechten voor be stuurders en zegt het publiek net zo belangrijk te vinden als de raadsleden. Ook H. Koopman van Alert! kan zich daar volledig bij aan sluiten. G. Houtekamer (SGP) en M. de Pagter-de Kanter (CU) vinden het voorstel van het CDA niet goed onderbouwd en conformeren zich liever aan het werkplan van de archiefafde ling zelf. H de Vries (GroenLinks) zegt als raadslid helemaal geen klachten te hebben over de snel heid waarmee zij nu opgevraag de archiefstukken krijgt aange leverd en ziet dan ook geen enke le aanleiding het voorstel te vol gen. Alleen P. Berrevoets-Ringelberg (LSD) kan zich de gedachten- gang van het CDA wel enigs zins voorstellen, maar vindt dat het voorstel in bredere context geplaatst moet worden. Zij doelt daarmee op de noodzaak dat de gemeentelijke organisa tie efficiënter gaat functione ren. Wethouder J van Felius toont zich bepaald geen voorstander van inkrimping op personeelsbe stand of openingsuren van het archief. „In 2002 kwamen er 1456 bezoekers in het archief. Vorig jaar steeg dat aantal tot 1846. Over het algemeen wor den de diensten van het gemeen tearchief zeer gewaardeerd. La ten we dat nou zo houden", al dus de wethouder. ZIERIKZEE - Zware regen val begin deze week heeft het bouwterrein tussen de Steil- tjesstraat en de Korte Nobel- straat in Zierikzee veranderd in een watervlakte. De desola te aanblik blijkt een inwoner te hebben geïnspireerd tot een kwinkslag. Er prijkt nu dan ook een bordje aan de rand van terrein met de tekst: 'Verboden te zwemmen en te vissen. Inlichtingen gemeente huis'. Deze locatie stond de afgelo pen maanden volop in de be langstelling wegens de fraaie vondsten die het archeolo gisch bodemonderzoek hier opleverde. Handelend in de geest van het zogeheten Ver drag van Malta gaf de ge meente opdracht dit onder zoek uit te voeren vooraf gaand aan de start van het nieuwbouwproject van Faas- se Projecten uit Goes. In de graafputten werden bouwres ten uit de vijftiende eeuw aan getroffen evenals aardewer ken kruiken, scherven, kno pen, gespen en puntgave pel griminsignes. Inmiddels is het archeologisch bodemon derzoek afgerond en zal bin nen afzienbare tijd met de nieuwbouw worden begon nen. Het project voorziet in negen patiowoningen op de plaats van de voormalige ge meentewerkplaats en zes koopwoningen aan de Steil- tjesstraat. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Voorzitter P. den Doel- der van de Stichting Huisartsge neeskunde Zeeland verwacht dat de huisartsenposten op de Bevelanden, Schouwen-Duive land en Walcheren medio dit jaar beschikken over een sys teem dat het voor artsen moge lijk maakt de dossiers van alle patiënten te raadplegen. Binnen kort begint op Walcheren een pi lot-project. Den Doelder was dinsdag te gast in Kruimngen, waar hij vra gen van de leden van de raads commissie welzijn beantwoord de. Een punt dat volgens de com missie door veel mensen als sto rend wordt ervaren, is het feit dat de huisartsen nog geen toe gang hebben tot alle dossiers. Zo kan een dienstdoende dokter uit bijvoorbeeld Kamperland die bij een patiënt in Waarde komt geen gegevens over hem of haar oproepen. Volgens Den Doelder hebben de huisartsenposten een systeem op het oog, waarmee de artsen in eikaars dossiers kunnen kij ken. In de begroting voor 2004 is geld opgenomen voor de aan schaf daarvan. „Op korte ter mijn starten we met een pilot op Walcheren. Als het systeem ons bevalt kunnen de dossiers me dio 2004 voor een groot deel aan elkaar gekoppeld zijn", aldus Den Doelder. Overigens relativeerde hij het probleem. „Ik heb de afgelopen 22 jaar nog nooit in de dossiers van collega's kunnen kijken en dat heeft geen grote ongelukken tot gevolg gehad. Natuurlijk is het handig om bij alle gegevens te kunnen, maar het is geen pu re noodzaak." Natuurlijk kreeg Den Doelder dinsdag de nodige kritiek te ver werken. Over de hoge tarieven van de huisartsenpost, het feit dat mensen midden in de nacht een vreemde apotheek moeten zien te vinden en de behande ling door de telefonistes „Het kost soms wel heel erg veel moei te om hen te overtuigen van het feit dat de komst van een arts noodzakelijk is", zei V. Janszen (SGP) „Vaak zeggen ze dat je maar een paracetamol moet ne men. Den Doelder benadrukte dat de assistentes goed zijn opgeleid voor hun taak en bovendien door de aanwezige huisarts wor den gecontroleerd. „Voor ieder telefoontje moeten ze binnen een half uur verantwoording af leggen. Als de arts het dan niet eens is met het gegeven advies, kan hij altijd terugbellen." Verstand Den Doelder moest toegeven dat heus niet alle huisartsen ston den te springen om de huisart senpost. ..In ons hart willen we allemaal zeven dagen per week, 24 uur beschikbaar zijn voor on ze patiënten, maar dat kan niet. Het verstand zegt dat het zo be ter is. Ten eerste, omdat we an ders geen opvolgers kunnen vin den, want jonge huisartsen wil len alleen nog werken in gebie den waar een huisartsenpost is. En ten tweede omdat veel huis artsen die aan het eind van hun Latijn waren het nu weer zien zitten en het wel tot hun 65ste denken vol te houden." BRUINISSE - De vereniging 'Vrienden van de Hartstichting' in Bruinisse wil bij voldoende belangstelling in maart een nieu we cursus reanimatie geven. De cursus omvat drie avonden waarin theorie op begrijpelijke wijze wordt uitgelegd en de praktijk wordt geoefend. Te vens worden in februari herha- Ungslessen gegeven voor wie al eerder een diploma reanimatie behaalde. Voor nadere informa tie, bellen naar 0111-481808. door Marcel Modde RENESSE - De gaten die er val len na de verplaatsing van twee bedrijven uit de bebouwde kom van Renesse worden opgevuld met woningen. Burgemeester en wethouders hebben een stede- bouwkundige visie laten opstel len, op basis waarvan straks een verantwoorde keuze moet wor den gemaakt voor de vorm waar in de huizen worden gebouwd en de omgeving wordt aange kleed. De verschillende varian ten worden eind deze maand in de gemeenteraad besproken. De Schouwse Bouwmaterialen Handel aan de Kabbelaarsweg, Bouwman Transport aan de Lin delaan en Doeland aan de Hoge- zoom verhuizen naar het nog in te richten bedrijventerrein naast de recreatieverdeelweg De locaties aan de Lindelaan en Kabbelaarsweg zijn volgens het college geschikt voor de bouw van ieder zes woningen. De hui dige plek van Doeland wordt ge bruikt om de 'ruimtelijke func tionele structuur van Renesse' te verbeteren. Ook de brand weergarage verdwijnt uit de kern en wordt ondergebracht op het terrein van gemeentewerken aan de Hogezoom. De invulling van de kazerne laten B en W nog even in het midden. Die duidelijkheid wordt in mei verwacht. De locatie heeft de be stemming openbare bijzonder doeleinden. Niet geheel uitgeslo ten op dit moment is een nieuwe invulling in die sfeer, aldus wet houder G. van de Velde-De Wil de. Daarbij kan onder meer wor den gedacht aan een peuterspeel zaal, museum of school. De gevel van het gebouw is his torisch waardevol en moet in ie der gqval worden behouden. In de stedebouwkundige visie wordt èangegeven dat de kazer ne zich 'uitermate leent voor een meer bijzondere woon vorm', omdat er achter de gevel hooguit plaats is voor één wo ning De ideeën gaan uit naar twee gescheiden woondelen voor éénoudergezinnen of oude re echtparen achter één geza menlijke ingang. Voor zowel de Lindelaan als de Kabbelaarsweg is volgens het college de bouw van zes wonin gen mogelijk. In het laatste ge val gaat de voorkeur uit naar een rij van twee vrijstaande hui zen, twee geschakelde en een twee-onder-één-kap. Voor de Lindelaan kiezen B en W voor vier vrijstaande en een twee-on der-één-kap, voorzien van een ruimtelijke doorkijk in 'hof- structuur'. Daarmee wordt al vast rekening gehouden met een mogelijke toekomstige ontwik keling op de plek van de huidige gymzaal en het parkeerterrein. Omdat deze locatie grenst aan een natuurgebied, moet er vol gens de stedebouwkundige veel nadruk komen te liggen op groenvoorzieningen en waterle- lementen in die strook. In Kruiningen werd onlangs het gedachlengoed van kop man Hillen der zorgverzeke raars met vreugde en instem ming begroet. Althans door de drie kinderen die nogal eens gebukt gaan onder aller lei vage regels. Zij zagen het als een schoon vooruitzicht dat hun vader en moeder, afhankelijk van de goedgunstigheid van hun na komelingschap, in de toe komst al dan niet van een rol lator en bijkomend gerief wor den voorzien. Dat gaf de kin dertjes een machtig gevoel. Hillen werd echter overruled en dus was het plezier maar van korte duur. De jongste zoon, vijftien ja ren, meldde gisteren op school enigszins treurig de stand van zaken: „Mijn ouders waren van de week vet gehoorzaam. Jammer dat het maar twee dagen duur de."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41