Beperkingen zijn business PZC Compromis ingang Zeeuws Museui Structuren van de zee en de mens ELICHT Dit jaar zuivering afvalwater in kwetsbare gebieden Koper meldt zich voor Middelburgse concertzaal Plannen cultuur Terneuzen PZC Conferentie Bijeenkomst over kerstroos kunst donderdag 5 februari 2004 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zet vaart achter het op poten zetten van een gemeen telijk kunst- en cultuurbeleid. Mogelijk dat er nog voor de zo mervakantie een beleid in grote lijnen gepresenteerd kan wor den. Wethouder S. de Mol-Marcusse zei dat in de commissie Samenle ving. Daar kwam het cultuurbeleid ter sprake op voorstel van de VVD-fractie. Die dringt al geruime tijd aan op het opstellen van een nieuw kunst- en cultuurbeleid. Omdat de fractie de antwoorden van van B en W nogal vaag vond kwam de WD met het voorstel om een tijdslimiet te stellen. „Wij willen zwart op wit heb ben wanneer het eindelijk komt", verduidelijkte V. van der Laan-Bouff. „Ook wij vinden dat er zo snel mogelijk een cultuurnota moet komen", viel W. ten Hoor (Pv dA) bij. Volgens wethouder De Mol-Mar- cusse staat het cultuurbeleid op dit moment in de steigers. „Het is kort dag om de nota voor de zomer af te krijgen, maar we zul len ons best doen." P. Clijsen (GroenLinks) wees er op er in de oude gemeenten Axel, Terneuzen en Sas van Gent allerlei cultuurnota's wa ren. „Als je daar wat uithaalt heb je toch al snel een aantal hoofdlijnen op papier." (Advertentie) DVD-spaaractie a Hierbij de letter voor de DVD-spaaractie van de PZC. Iedere dag verschijnt er een andere letter in de amen het woord "acteur" vormen. Deze actie loopt heel de maand februari. Alleen originele spaarzegels uit de krant op originele spaarkaarten zijn geldig. Spaarkaarten staan op zaterdag in de krant t/m 21 februari. door A,J, Snel Recreatieondernemers hebben er een zakelijk belang bij dat hun accom modatie ook door mensen met een func tiebeperking kan worden benut. Als zij al niet op ideële gronden zorgen voor toegankelijkheid van toeristische voor zieningen, dan moeten ze inzien dat mensen met een functiebeperking een doelgroep in de markt vormen. Die gedachte vormt de grondslag voor de conferentie 'De Uitdaging' die woens dag 17 maart in het complex van Water land Neeltje Jans wordt gehouden. Het congres heeft als doel marktpar tijen en gebruikers bij elkaar te breng en en inzicht te geven in de elementen en eisen van toegankelijkheid van toe ristische voorzieningen. Het program ma voor de conferentie is in de eerste plaats gericht op ondernemers in de sec tor van recreatie en toerisme. Zij kun nen hun kennis vergroten over kwali teitsverbetering die is gericht op vakan tiegangers met een lichamelijke beper king en ouderen. De organisator van het congres, de Vlis- singer J. van Velzen van Brain Manage ment International (BMI): „Het gaat hier om een groeimarkt. We hebben in Nederland te maken met vergrijzing en de groep mensen waarvoor aanvullende voorzieningen moet worden getroffen om accommodaties toegankelijk te ma ken, wordt groter. Het leek mij interes sant de zaak maar eens om te draaien. Mensen met een lichamelijke beperking hoeven het niet als een aardige tege moetkoming te zien als accommodaties toegankelijk zijn, maar ondernemers zouden het als een logische zaak moe ten beschouwen dal ze hun bedrijf ge schikt maken voor die groep, eenvoudig omdat er geld aan te is te verdienen. Ik J. van Velzen: „Er is een duidelijke groeimarkt van mensen met een lichamelijke belemmering." foto Ruben Oreel sprak een tijd geleden een man die in een rolstoel zit. Hij zei: 'Als een hotel voor mij niet toegankelijk is, dan mist de hotelhouder vier gasten. Mijn vrouw en twee kinderen logeren daar dan na melijk ook niet. Hetzelfde geldt voor res taurants. We komen samen of we ko men niet'. Tijdens de conferentie willen we ondernemers meer bewust maken van dat feit. We willen de maatschappe lijke vraag en de economische winst van de ondernemers samenbrengen en het draagvlak vergroten. Het gaat, stelt Van Velzen, om drie sa menhangende elementen: toegankelijk heid, bereikbaarheid en bruikbaarheid. De rolstoeler die achter de ruime, uitno digende deur van een hotel vastloopt in het hoogpolig tapijt heeft wel een toe gankelijke accommodatie gevonden, maar schiet daar niets mee op omdat hij vervolgens zijn kamer moeilijk kan be reiken. Wie, ondanks fysiek ongemak, makkelijk een toeristische attractie weet te bereiken en er ook zonder pro blemen binnenkomt, heeft weinig aan de voorzieningen als hij die vervolgens niet kan gebruiken omdat ze niet zijn aangepast aan zijn beperkingen. Van Velzen: „Het is de bedoeling de samen hang duidelijk te maken. Ook de ma nier waarop communicatie wordt ver zorgd, vormt een thema. Van Velzen, die socioloog is en bemid delt bij het optreden van sprekers, con gressen organiseert en adviezen levert, heeft zelf het idee ontwikkeld voor de conferentie 'De Uitdaging'. Het provin ciebestuur van Zeeland heeft hem ver volgens de opdracht gegeven om het congres te organiseren en heeft daar voor 12.440 euro subsidie verstrekt. Het provinciebestuur ziet in het toeganke lijk maken van toeristische accommoda ties een kwaliteitsverbetering die het beeld van Zeeland goed kan doen. Tijdens de conferentie voeren het woord de gedeputeerden G. de Kok (re creatie) en G. van Heukelom (zorg). Ver der worden inleidingen verzorgd door K. Pelsser, directeur van het Landelijk Bureau Toegankelijkheid over univer sele toegang als winstfactor, K. Michiel- sen onderzoeker/adviseur Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme BV over trends in vakantie- vieren en directeur M. Taminiau van Het Land van Ooit over toegankelijk- heidseisen van een recreatie-onderne mer. De inleidingen worden gevolgd door drie workshops en een forumdiscussie. Van Velzen: „Het is de bedoeling dat tenslotte tussen de deelnemers aan de conferentie afspraken worden gemaakt over de manier waarop verder kan wor den gewerkt aan de verbetering van de toegankelijkheid van accommodaties en voorzieningen." door Ronald Verstraten OOSTBURG - De gemeente Sluis stelt dat de door de wet vereiste afvalwater systemen in het kwetsbare buitengebied voor het eind van het jaar ge plaatst zijn. Het gaat om circa honderd locaties waar naar ver wachting voornamelijk zoge naamde IBA's zullen komen. Een IBA, Individuele Behande ling Afvalwater, is een compact systeem dat op dezelfde manier werkt als zuiveringsinstallaties die door het waterschap worden gebruikt. Het is een betonnen bak van 2,5 bij 1 meter en ander halve meter diep. De zuivering gebeurt door middel van slib en zuurstof. Het heeft een hoger zuiveringsrendement dan ande re systemen, zoals bijvoorbeeld een septic tank. De laatste rei nigt onvoldoende ten opzichte van de norm in gebieden die als kwetsbaar worden beschouwd, zoals natuur- en beheersgebie den. Die norm is door twee lan delijke Lozingsbesluiten aange scherpt en geldt vanaf 1 januari 2005. In de gemeente Sluis staan 1233 panden in het buitengebied waarop de lozingsbesluiten van toepassing zijn. Waar haalbaar, wordt de komende tijd riolering aangelegd. Het gaat daarbij om 357 panden, die in dertig 'clus ters' worden aangepakt. Dit kar wei duurt tot 2008. Van het resterende deel staan de meeste panden in weinig kwets baar (landbouw-)gebied. De ei genaren van die panden hebben nog tot 2010 de tijd om hun af- valzuivering, indien nodig, aan te passen. Vooralsnog wordt er van uitgegaan dat een septic tank van bepaalde afmetingen (6x3 meter) voldoet. Volgens J. van de Kop, hoofd van het be drijfsbureau van de afdeling ge meentewerken, wil de gemeente samen met waterschap en pro vincie echter bekijken of wel licht ook daar IBA's toegepast kunnen worden, zij het van minder zware klasse dano kwetsbaar gebied, In de afgelopen weken zijn) Oostburg twee drukbezocht formatieavonden gehouda verband met de IBA's. He; teem is namelijk vrij duur) verschillende overheden dn per aansluiting 6900 euixij maar dan nog blijft er eene) bijdrage over van 2.326 eurt| pand. De gebruiker moetij naast jaarlijks een bedragj len voor onderhoud, die is] lateerd aan de hoogte vat rioolrecht dat andere burger talen. Over enkele weken gen de mogelijk toekomstig bruikers nadere informatie der meer over het contrae: zij met de gemeente kunnen ten. Kort daarop zullen ze te nisch worden benaderd. De volgt bij ieder een ondei naar de mogelijkheden terp se. Dit wordt uitgevoerd do: een extern, gespecialiseerd reau. Rietveld Een alternatief voor een K een zogenaamd helofyteni oftewel rietveld. Het neem! meer plaats in, maar zuiver, zo goed en heeft minder oi houd nodig. De gemeente daar echter niet voor, omda' dergelijk filter tot 50 pro duurder zou zijn dan een IJZENDIJKE - Groei en afdeling Zeeuws-Vlaanden Noord-België houdt op do: dagavond 12 februari vanai acht een avond over de helle us (kerstroos) in partycen: Mauritshof in IJzendijke. Chris Vermeire uit Zome houdt een presentatie over plant. Vanuit de praktijk hij alles te vertellen over de schillende soorten. De keramische objecten van Betsy de Jonge horen thuis in een verzonnen onderwaterwereld. foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Zeeland is de belangrijkste inspiratiebron voor keramiste Betsy de Jonge uit Heinskenszand. In 't Kun- stuus in haar woonplaats toont ze objecten die een structuur hebben die door water zou kun nen zijn gemaakt. Dat is een mooie tegenstelling met de fo to's van de eveneens uit Heins kenszand afkomstige Francesco Faes, die inzoomt op de structu ren van gebouwen. Met haar recente keramische ob jecten verbeeldt De Jonge een verzonnen onderwaterwereld die heel goed zou kunnen be staan. Op een tafel ligt een aan tal vissen uitgestald in blauw en groen, maar in het oog springen- der zijn de grote abstracte objec ten, Abstract, omdat er geen be staande voorwerpen zijn nage bootst, maar het zouden heel goed waterplanten of kwallen kunnen zijn. De meeste van de ze beelden zijn ook in groen- en blauwtinten gemaakt. Wat ze kenmerkt is hun bobbelstruc- tuur. „Het eerste idee hiervoor kreeg ik niet in Zeeland maar tijdens een vakantie in Bretagne", ver telt De Jorjge. „Daar lagen geoogste algen te drogen op het zand. Als bij helder weer de zon daar overheen scheen, kon je een veld van nopjes zien. Die wa ren oranje en geel. Ik heb ze blauw en groen gemaakt, omdat ik me heb voorgesteld hoe het er onder water zou kunnen uit zien," Het ligt niet voor de hand om in keramiek een structuur van nop pen aan te brengen. De Jonge: „Eigenlijk laat ik de binnenkant zien, omdat ik met een scherp voorwerp gaatjes in de klei heb gedrukt." De Jonge legt plakken klei op een schuimrubberen on dergrond vóór ze dat doet. Het scheipe voorwerp kan de achter kant van een kwast zijn of een appelboor, het is maar net wat voor soort uitstulping ze wil ma ken. Door de bewerking gaan de kiel platen al wat bol staan. De Jon ge legt ze om een mal om ronde, gesloten objecten te kunnen ma ken. Ze bakt het steengoed op 1280 graden. Twee jaar geleden heeft de kera miste een cursus gevolgd bij de Engelse kunstenaar Peter Be ard, die befaamd is om zijn deco ratietechnieken. Hij heeft haar veel ideeën aangereikt voor het glazuren van haar objecten, die over het algemeen een ruwe huid hebben en zijn uitgevoerd in natuurlijke kleuren en met fascinerende patronen. Hoewel De Jonge uitbeeldt wat ze in haar hoofd heeft, bevesti gen foto's van de onderwaterwe reld regelmatig dat de dingen zie zij bedenkt echt bestaan „Vanochtend zag ik een ansicht kaart van een zee-anemoon. Die had precies de kleurtjes van mijn beelden." Het zijn ook de kleuren van Zee land, beseft De Jonge. „Blauw voor het water en groen voor het land. De combinatie kom je na tuurlijk ook onder water tegen, zoals ik als kind al merkte als we het Veeree Meer opgingen. Mijn ouders waren natuurlief hebbers en zij hebben mij goed leren kijken. Wat ik in Zeeland gezien heb, is gedeeltelijk onbe wust in mijn werk terecht geko men, maar natuurlijk ben ik als ik langs het strand loop voortdu rend attent op dingen die ik voor mijn werk kan gebruiken." In 't Kunstuus zijn de objecten van De Jonge gecombineerd met foto's die Faes heeft gemaakt van gebouwen in Europese en Amerikaanse steden. In de mees te gevallen heeft hij ingezoomd op de gevel, waardoor de struc tuur van het gebouw op zijn fo to's belangrijker is dan de com plete vorm. Expositie „We hebben de expositie 'Con structie en beweging' genoemd, maar we hadden hem ook 'Struc tuur' kunnen noemen", zegt De Jonge. „Structuren ontstaan door de zee en structuren ont staan door mensenhand." Het is Faes die De Jonge heeft gevraagd mee te doen aan zijn eerste expositie als fotograaf. Samen hebben ze vervolgens be paald wat hij zou laten zien. „Ik had ook foto's van de natuur en portretten", aldus Faes. „Het was een tip van Betsy om voor de gebouwen te kiezen." Expositie: keramiek van Betsy de Jonge en foto's van Francesco Faes, t/m 28 febr in 'l Kunstuus in Heinkenszand. Open wo en do 13-18, vr 13-18 en 19-21 en za 10-12 en 13-16 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De impasse over de nieuwe ingang van het Zeeuws Museum lijkt doorbro ken. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg, de provincie en het Zeeuws Museum zijn het gis teren eens geworden over een op zet voor een nieuwe museumin gang aan het Abdijplein in Mid delburg. Het gaat om een aan bouw aan het museum, gelegen in een afgraving, waardoor de entree ter hoogte van de kelder komt. Dat is het resultaat van een workshop die gisteren in Den Haag is gehouden. Net als in de cember kwamen vertegenwoor digers van het museum, de pro vincie, Monumentenzorg en de Middelburgse monumentencom missie samen met rijksbouw meester J. Coenen bijeen om over de ingang te praten. In de cember waren drie ideeën geop perd voor ingangen aan het Ab dijplein: één op de begane grond net om de hoek van de huidige ingang, één met een aanbouw in een kuil en één met een pavil joen op het Abdijplein waar door bezoekers ook naar een in gang op kelderhoogte zouden worden geleid. Onaanvaardbaar Na lang overleg is gekozen voor de tweede optie. Monumen tenzorg had een voorkeur voor de eerste, die eigenlijk inhoudt dat de meest linkse raampartij van het museum tot een toegang wordt omgebouwd. Dat is de minst ingrijpende verandering aan de gevel van het museum, maar de routing in het gebouw zou zo problematisch worden, dat dit voorstel voor museum en provincie onaanvaardbaar was. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Concert en gehoorzaal in Middelburg wordt wellicht verkocht. Wet houder A. van 't Westeinde meld de gisteren in de commissie maatschappelijke zaken dat zich een koper heeft gemeld voor de zaal. Wie de potentiële koper is, wilde hij niet zeggen. Eind vorig jaar verscheen een rapport over de toekomst van de concertzaal. Daaruit bleek dat de zaal in de huidige staat geen toekomst heeft. De geluidsnor men worden overschreden en de Omdat vrijwel alle deelnemers aan de workshop een paviljoen op het Abdijplein té ingrijpend vonden, is als compromis geko zen voor de optie van een be perkte aanbouw in een afgra ving. Zowel de Middelburgse archi tect B. Westenburger als de Brusselse architect C. Kieckens hebben de afgelopen maand schetsen gemaakt bij de drie op ties. De deelnemers aan de work shop adviseren het provinciebe stuur nu de tweede optie uit te werken, maar gisteren is geen voorkeur uitgesproken voor de schets van Westenburger of die van Kieckens. Wel heeft Monu mentenzorg duidelijk gemaakt voorstander te zijn van een zo bescheiden mogelijke uitwer king van optie twee. Directeur V. Byvanck van het Zeeuws Mu seum wil niet aangeven welke schets daaraan beantwoordt. Het lijkt erop dat het die van Kieckens is, omdat daarvoor een minder diepe afgraving van het Abdijplein nodig is. Byvanck zegt blij te zijn met het advies optie twee uit te voeren, omdat dit een ruime, uitnodigen de museumentree oplevert. ,,Ik voel me heerlijk bij dit idee." Naar zijn mening moet nu haast worden gemaakt met de uil ring. Er moet een keuze wol gemaakt uit de twee sche waarna de betreffende arcs zijn voorstel gedetailleerd uitwerken en van een begr: voorzien, Byvanck wil geen schatting ken van de kosten die zijl moeid met de bouw van de: we ingang. Evenmin wil hij culeren over de heropening turn van het museum. „Wei ten nu geen tijd meer verlii Maar het is de provincie bouwheer beslist of en war we hiermee aan de gangi De schets die de Belgische architect Christian Kieckens heeft gemaakt bij een op kelderhoogte gw aanbouw als entree van het Zeeuws Museum. zaal is lastig te exploiteren. De gemeenteraad staat voor de keu ze om de zaal voor een bedrag van 2,4 miljoen euro te verbou wen. Verkoop is ook een optie, maar een meerderheid van de fracties leek daar tot nu toe wei nig voor te voelen. Volgens de wethouder heeft de koper aangegeven dat de huidi ge gebruikers, het Zeeuws Or kest en de Oratoriumvereniging, ook in de toekomst gebruik kun nen blijven maken van het ge bouw. ,,De zaal blijft ook ge schikt voor klassieke muziek." De gebruikers worden van door Van 't Westeinde o hoogte gebracht van de ii se.De fracties waren i verrast door de mededeling) de wethouder. Het CDA vroeg of de koperj belangstelling had om dezs huren. De SGP wilde wetec er met het gebouw gebeur! de nieuwe eigenaar het weer koopt. De commissie heeft hoorzitting gepland overdf eert- en gehoorzaal. Op dier zitting worden de gebruiker hoord. Gisteravond beslftj commissie om ook de kop^ te nodigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 36