>zc Koole zingt klassiekers Moulin Rouge is eerbetoon aan de film 29 emkens zet zijn publiek aan het werk donderdag 5 februari 2004 ]Tij noemt zichzelf een lite- [J. rair theaterman. Johannes emkens (52) uit het Gelderse Eek en Wiel treedt op met mono ogen Saai? Hoeft niet, maar iet vraagt wel wat van het pu- iliek. „Vertellen is beelden op roepen." [emkens is geen doorsnee-thea- erman Hij kiest niet de weg van de minste weerstand. Inte gendeel, hi] is de man van de rao- ioloog. Of zoals hij het noemt literair theater' „Dat klinkt eli tair. maar dat is het niet. Tenzij je boeken lezen elitair vindt. Ik vil dat mensen zelf hun beelden maken Die moet ik oproepen tij dens het verhaal." Zijn huidige productie De Heer- ier naar aanleiding van het joek Principe van Machiavel- i (1469- 1527) heeft lovende kri- ieken. De speler kruipt in de ïuid van de schrijver en uiter aard gaat het vooral om macht reroveren en behouden, nmiddels zit hij al bijna 25 jaar het vak. Op zijn repertoire itaan onder meer De Uitvreter n Titaantjes van Nescio en Lof er Zotheid van Erasmus. Geen ;emakkelijke kost, dat beseft [emkens als geen ander. „Maar i k kies duidelijk voor deze thea- ervorm. En ik kies voor de inti miteit van de kleine zaal. De nensen krijgen genoeg hapklare (rokken, kijk maar eens op de elevisie Bij mij moet het pu- diek werken. Het is belangrijk dat er werkelijk iets gebeurt net de mens. Je kunt het verge- ijken met een boek. En ik merk dat ze het op prijs stellen. Na af- oop is er altijd ruimte om te rea- ;eren, een deel blijft dan zitten. Daar zit voor mij de waarde van e voorstelling, niet zozeer van ingoede recensie." [emkens wil in ons land de tra ditie van Henk van Ulsen en Hel- nert Woudenberg voortzetten. Waar de vraag dringt zich op waarom uitgerekend een mono- oog0' ,Ik was zoon van de smid en oorbestemd om in het bedrijfs- even te gaan. In een openlucht- heater, in de buurt van Oss, ïeb ik de magie voor het theater (pgedaan. Ik heb de stoute ichoenen aangetrokken en ben p zoek gegaan naar een theater school. Maar ik vond in de thea- terscholen in Nederland te veel imotie, te veel fysiek. Ik ben toen vijf jaar naar Londen ge- [aan." Maar ook daarna was hij net onmiddellijk een theater lier. „0 nee, als ik dacht aan so- otoneel, brak het zweet me uit. Het is eigenlijk begonnen met ien sprookjesvertelling. De men sen vroegen me of ik dat wilde oen. Het werden uiteindelijk 20 voorstellingen, ook in Bel- Iet bloed begon te stromen, lemkens stortte zich op litera- tur en 'vertaalde' de zinnen roor publiek, „Ik geef geen ant woorden, ik ben geen moralist, publiek moet zelf de conclu- trekken." erhalen vertellen is niet alleen jn lust en z'n leven, hij gaat erder. „Ik geef als leraar pabo ïs. En dan leer ik studenten ver alen vertellen. Dat gaat vaak eel moeizaam, maar het is o zo elangrijk. Ik zeg weieens 'doe e ogen dicht en vertel wat je oelt'. Dat kunnen wij niet neer. zo afgestompt als we zijn ir de tv." Fred Eggink ohannes Kemkens speelt De leerser dinsdag in het Arsenaal- heater in Vlissingen (20.15 uur) Voor Zeeland is Ricky Koole beslist geen onbe kende. Ze speelde immers een smaakmakende rol in de speelfilm Exit (1996) van Paul en Menno de Nooijer (waarvoor ze enkele maan den in Middelburg verbleef) en was een paar maal te zien tijdens de Cabaret nacht in de Middelburgse Stadsschouwburg, waar ze onder meer met Diederik van Vleuten liedjes zong van James Taylor. Nu komt deze actrice/zangeres zater dag naar Zeeland met haar eigen liedjesprogramma Ric ky Koole zingt. Het is niet dat ze geen keuze kon maken, Ricky Koole (31) wil gewoon actrice én zan geres zijn. „Ik ben opgeleid aan de Academie voor Kleinkunst, waar mensen vandaan komen als Ellen ten Damme, Thomas Acda en Paul de Munnik, die al lemaal zingen, maar ook in het theater staan en in films spelen. Mijn stage bij de Academie liep ik in Niet Gesnoeid, met onder anderen Karin Bloemen, Adel- heid Roosen en Leoni Jansen, waarin ik vooral veel zong. Dat geldt bijna voor alle (mu- ziektheater)voorstellingen die ik tot nu toe heb gedaan, zoals bij Mug met de Gouden Tand. En bij Toneelgroep Amsterdam werd ik aangenomen vanwege mijn zang." „In Ricky Koole zingt vormen de liedjes echter de basis. Het zijn mijn lievelingsliedjes en daarbij vertel ik dan verhalen, over waar ze vandaan komen en waarom ik ze mooi vind. Het is leuk om te vertellen over de men- Ricky Koole zingt liedjes van zo'n dertig jaar geleden. foto Frans Janen sen die de nummers geschreven hebben en over mijn reis naar Noord-Amerika. Ik ben gaan kij ken waar de liedjes waar ik van houd nou precies ontstaan zijn. De liedjes zelf zie ik als verha len, een soort monologen, dus acteren en zingen zijn niet zo enorm verschillende disciplines. Het zijn allemaal prachtige tek sten. En er staat een geweldige band achter mij." Die band bestaat uit Glenn Cor- neille (piano), Martijn van Agt (gitaar), Paddy van Rijswijk (bas) en Marnix Stassen (percus sie). Dat er meer bij komt kijken dan zingen alleen, blijkt wel uit het feit dat de regie werd ge daan door Titus Tiel Groeneste- ge. Er is overigens zeer recent een cd van Ricky Koole uitgeko men. waar veel liedjes op staan die ook in de voorstelling wor den gezongen „De nummers zijn allemaal van één generatie, eigenlijk die van mijn ouders. Ze zijn ongeveer even oud als ik en van mensen als Joni Mitchell, James Taylor, Bonnie Raitt, Janis Ian en Bob Dylan, allemaal Amenkaanse singer-songwriters. Ik heb erg veel trieste liedjes uitgekozen. Van mijzelf ben ik helemaal met zo triest, maar blijkbaar heb ik af en toe behoefte aan een treu rig liedje. Ja. ik vind het gewoon de allermooiste nummers die over afscheid handelen of din gen die voorbij gaan, ook al wil je dat met. Het zijn klassiekere, eenvoudige, mooie liedjes zon der toeters en bellen. Ik ben erg gesteld op eerlijke liedjes die eerlijk worden uitgevoerd. De muzikanten houden het ook so ber. zonder overbodige toestan den." „De humor zit vooral in de ver halen. Ik geef hele geschiedenis lessen over wie met wie was en wanneer en wie met wie in de band zat. Er wordt ontzettend gelachen, ook om een paar lied jes, want er zijn natuurlijk ook vrolijke bij. Maar ik moet zeg gen, de lach zit meer in wat ik vertel. De liedjes zijn om even stil naar te gaan zitten luiste ren. Ik ben actrice, dus ik zing ze omdat het mooie verhalen zijn. Ik kan me überhaupt geen liedje voorstellen zonder emo tie." Frans Doeleman Ricky Koole brengt haar pro gramma Ricky Koole zingt zater dag in het dorpshuis in Dreischor (20.00 uur) Er lopen twee liniaire ver haallijnen door elkaar en er is sprake van een cocktail aan speelstijlen: boerenklucht, musical, tragedie en komedie. Toneelvereniging De Plattelan ders in Oostburg staat aan de vooravond van de première van een bijzondere productie: Mou lin Rouge. Deze voorstelling geldt als eerbetoon aan de ge lijknamige film maar ook als specifieke viering van het twin tig jarig bestaan van De Platte landers. Vandaar ook die twee verhaallij nen, zo blijkt uit de toelichting van auteur, regisseur en speler Rini Fenijn. Samen met Eric Wijffels tekent Fenijn voor het toneelscript en de regie van Moulin Rouge. Het idee de film Moulin Rouge met die prachtige glansrol van Nicole Kidman als uitgangs punt te nemen voor een toneel productie dateert al van 1999. „Ik zag de film in de bioscoop in Knokke en werd er zo door gegrepen", zegt Fenijn. Hij doelt niet alleen op het verhaal, maar op de hele sfeer en de wij ze van opnamen: clipachtig met veel wisseling, een lied van Ma donna terwijl het verhaal toch in 1900 afspeelt. „Geweldig om dat te durven doen." Fenijn zat de volgende dag weer in de bioscoop. Nu om te zien of het verhaal inderdaad voor toneel vertaald zou kun- De Plattelanders repeteren. nen worden. Hij ziet tal van mo gelijkheden. Wijffels en hij zijn het er gauw over eens dat deze productie uitstekend geschikt is voor de viering van het twintig jarig jubileum. „We wilden een productie maken waarin ook recht wordt gedaan aan de his torie van De Plattelanders", zegt Fenijn Hij doelt op het feit dat er in de beginjaren met veel succes voor al boerenkluchten werden ge speeld. Met De Vlaschaard van Stijn Streuvels in 1995 kwam daar verandering in. Het reper toire verdiepte zich en De Plat telanders oogstten veel waarde ring met voorstellingen als on der meer Op Hoop van Zegen Boerenpsalm, Jacobsweg 69 (een knappe bewerking van de foto Camiel Schelstraete film Antonia) en Anatevka. Maar nu wordt het dus Moulin Rouge. Ali Pankow De Plattelanders spelen Moulin Rouge vrijdag en zaterdag en verder 13,14.18 (matinee), 20 en 21 februari (20.00 uur, mati nee 14.00 uur) in het Ledelthea- ter in Oostburg Traditioneel krijgen vrouwelijke schilders minder aandacht dan hun mannelijke collega's. Kunsthandel De Directiekamer in De Drvkkery in Middelburg exposeert deze maand uitsluitend werk van vrouwelijke schilders die in Zeeland gewerkt heb ben, zoals Mies Callenfels-Careten, Lucie van Dam van Isselt, Mies Elout-Drabbe, Sarika Góth en Jopie Roosenburg-Goudriaan. Te zien tij dens openingstijden van De Drvk kery. De expositie waarmee Galerie Haam stede in Haamstede zijn wensen voor het nieuwe jaar uitdraagt, heeft als thema: Een Paradijslijke Wereld. Ilo- na Schmit maakt naïeve schilderijen. Raid Houby komt uit Irak en leeft als vluchteling in Nederland. De titels van zijn nieuwe werk refereren aan de rijke cultuur van zijn geboorte- landn. Theo Barend tenslotte komt uit België, maar draagt Cuba in zijn hart De expositie is geopend van don derdag tot en met zaterdag en de laat ste zondag van de maand van 11.00 tot 17.00 uur. Tot en met 28 februari tonen Frances co Faes en Betsy de Jonge foto's van gebouwen en objecten van keramiek in Galerie t Kunstuus in Heinkens- zand. Eaes (1965), geboren en getogen in Heinkenszand, kreeg zijn eerste fo tocamera op twaalfjarige leeftijd. Nu legt hij, tijdens reizen voor zijn werk, indrukwekkende momenten vast. Voor zijn eerste expositie koos hij het thema Constructie. Betsy de Jonge maakt objecten van keramiek die doen denken aan het leven onder de waterspiegel. Door stromingen wordt de vorm bepaald en de expositie heet dan ook Beweging De galerie is op woendag en donderdag geopend van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 13.00 tot 18.00 en van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 to 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Vrijdag om 16.00 uur opent commissa ris van de koningin drs W T. van Gel der de expositie Zeeuwse stukken, schatten uit Zeeuwse collecties in het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlis singen De beheerders (musea, archie ven, overheden) hebben een persoon lijke keuze gemaakt uit de schilde rijen. De tentoonsteUing loopt tot en met 18 april en is geopend van maan dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekend van 13.00 tot 17.00 uur. In Apparthotel Bommeljé in Dom burg is een expositie te zien van Jaap Heuvingh, bekend om zijn strakke beeldhouwwerken. Beelden van 20 centimeter tot 2,5 meter zullen het he le jaar in het hotel te zien zijn.. Te zien tijdens de openingstijden van het hotel. Jan de Heer opent zaterdag om 14.30 uur de expositie Zilver en Water in Boerderijgalerie de Osseberg in Grijpskerke. Daarbij is er een muzika le bijdrage van Rijnhard Schregardus (viool) en Eugène Bosetti (accor deon). De tentoonstelling omvat werk van Sander Brandsen (zilveren objec ten en sieraden), Rijnhard Schregar dus (schilderijen en keramiek) en Christel Wijland (acrylschilderijen en computermanipulaties). Te zien tot en met 6 maart van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. Zondag is het weer galeriezondag in Bergen op Zoom Van 14.00 tot 17.00 uur is men welkom bij Interum, stuART Galerie. Galerie Govert van Dijck, Galerie de Mollegangen en de Artotheek 18 Kunstuitleen voor uit eenlopende kunstvormen ROTTERDAM Maritiem Museum Rotterdam: t/m 31 december - WereldHaven - HavenWe- reld. Een spectaculaire presentatie die uitgaat van de haven van nu; t/m 31 december - Binnenvaart.k. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 5 sep- teber - De Weg van Schoonheid en Geluk, mystieke dimensies van de is lam; t/m 7 november - De ervenis van slavernij: t/m 10 oktober - Geweven Goud, textiel van Sumatra. Museum Boijmans Van Bcuningen: t/m 21 maart - Baardmannen en punt neuzen. Pre-industrieel design in steengoed; t/m 14 maart - Gebruiks- grafiek van negentig; t/m 22 februari - Engelse Grafiek. Museum Het Schielandshuis: t/m 15 augustus - Het geluk van de huis vrouw t/m 29 febrauri - 100 jaar Dolf Henkes, Kunstenaar van Rotter dam: t/m 2 mei - Comelis Nieuwland (1882-1967).; t/m 31 oktober - Kat- endrechl; t/m 6 juni - Knappe Kop pen. Het Erasmiaans Gymnasium ge fotografeerd. Natuurmuseum Rotterdam t/m 18 april - Mensbeeld. Kijk naar je eigen: WereldNatuur. Chabot Museum t/m 29 februari - 100 jaar Dolf Henkes. Naakten op pa pier en paneel. Nederlands Fotomuseum: t/m 15 fe bruari - De mooiste, dan ben jij Schoonheid en glamour in het Italië van de jaren '50 gefotografeerd door Federico Patellani. Kunsthal Rotterdam: t/m 14 maart - Vier eeuwen roken in de kunst. Taboe en tabak: van Jan Steen tot Pablo Pi casso; t/m 23 mei - Alphonse Mucha. Meester van de Jugendstil. ANTWERPEN MUHKA: tot 29 februari - Once upon a time, een blik op de kunst in België in de jaren 90. KMSK: tot 21 maart - Free Space 8, werk van Boris Rebetez tot 31 maart - Opendeur Memling restaura tie MOMU: tot 31 maart - Genovanver- saevicevereA i.s.m Europalia Italia. Fotografiemuseum; tot 3 mei - Mense lijk al te menselijk. GENT De Cultuurkapel Sint-Vincent: tot 8 februari - fototentoonstelling Leo Baekelandt. Design Museum Gent: tot 29 februari - in het kader van het 100-jarig be staan: 100 jaar - 100 mensen - 100 ob jecten - 100 verhalen. SMAK tot 21 maart - Dream Exten sions. Museum Dr. Guislain: tot 1 april - Ge heim schrift. De Prinzhom Collectie; tot 1 juni - Menselijk, al te menselijk. BRUGGE Bogardenkapel tot 16 februari - Jan De Vlieghei', kleine schilderijen. Stadshallen: tot 29 februari - Aspe in beeld. De Bond: tot 7 maart - Johan De- schuymer. Memlingmuseum: tot 29 maart - On- ze-Lieve-Vrouw van Regula. Gruuthuusemuseum: tot 5 april - Uit het goede hout gesneden. Arentshuis: tot 26 april - Brugge, ge tekend. 5 t/m11 februari DONDERDAG Glazen Speelgoed Glazen Speelgoed is een ijzingwekkende Broadwayhit. De Nederlandse versie van het theatersucces van Tennessee Williams wordt gespeeld door Angela Schijf, Anne-Wil Blan kere, Victor Lów en Marcel Hensema. In 1945 sloeg dit knap pe toneelwerk in als een bom. niet alleen in Amerika, maar over de gehele wereld. In Glazen Speelgoed voedt een door haar echtgenoot verlaten moeder haar kinderen in een strak keurslijf op. Als haar zoon zijn eerste baan krijgt, is haar he le bestaan erop gericht om haar ernstig kreupele dochter aan de man te brengen. Met fatale afloop. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Eternity Het Orkest van de Koninklijke Luchtmacht presenteert Eter nity. Samen met een cast van twaalf performers wordt een colla- ge van de meest uiteenlopende muziekstijlen gebracht, van pop/rock tot klassieke symfonie. I?e verschillende stijlen in muziek worden vergezeld van even zo verschillende visuele elementen, dans, magie en drama. Eternity is een reis door de eeuwen heen. Een reis die de kruistocht van de hoofdper soon volgt door liefde, moord, wraak en intriges. Met onder anderen Addo Kruizinga, Willemijn Verkaik, Nicole Her mans en Stephen Stephanou. •Scheldetheater. Terneuzen, 20.00 uur Droog Brood Cabaretgroep Droog Brood brengt de voorstelling Scènes voor de mensen. Deze tweede voorstelling van Droog Brood (Bas Hoeflaak en Peter van de Witte) is een optelsom van schijnbaar losse scè nes, die de menselijke strijd en het verlangen naar ontroe ring laten zien. Misverstanden en onhandigheden bepalen onze omgang met elkaar en hoe we ons leven indelen, terwijl ergens altijd het bewustzijn leeft dat de versmelting die tot liefde leidt ons het diepste geluk zal brengen. Maar ontroe ring is er altijd en overal. •Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur De vrouw die haar man opvrat List, bedrog, jaloezie en humor voeren de boventoon in De vrouw die haar man opvrat. Dit prikkelende, eigentijdse stuk met een verrassende wen ding vol zoete wraak wordt gespeeld door Willem Nijholt, Hymke de Vries en Trudy Labij. Een man verlaat na twintig jaar zijn vrouw voor een veel jongere vriendin. Wat in het be gin allemaal zo leuk lijkt, verandert als blijkt dat zijn vrien din niet kan komen, terwijl hij juist op culinair gebied zo ver wend werd. Op geheel eigen wijze wordt voedsel gegeven aan het gezegde: de liefde van de man gaat door de maag. De vertaling is van Willem Nijholt en de regie van Robert Pra- ger. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Laten wij aanbidden Theatergroep Bonheur speelt Laten wij aanbidden. Dit is een macaber sprookje èn een verhaal over liefde. De geschiedenis van een tragisch gezin, over de moed van de drie zusjes om met de gruwelijke gebeurtenissen in hun le ven om te kunnen gaan. Met onder anderen Marieke van Dijk, die als docente drama verbonden is aan het Jeugdthea terhuis van 't Beest. Gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Ann-Marie MacDonald. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Schoonmoeder Toneelvereniging Baarland speelt Daar zit mijn schoonmoe der achter. In dit blijspel van Astrid de Haan en Jan Tol is Hein Draa- ijer de baas in huis en zijn vrouw Dora een sloofje. Als An nie Bartels en haar zoon Frans naast hen komen wonen, ver andert er heel wat. Hein en Annie kennen elkaar van vroe ger en zij zegt dat Frans zijn zoon is. Hein probeert dit op al le mogelijke manieren te verbergen, maar dan wordt zijn dochter Lydia verliefd op Frans. Nog gekker wordt het wan neer zijn schoonmoeder op bezoek komt... •The Cameronian, Baarland, 19.30 uur Irish Irish Unplugged is toe aan een tweede editie. Aan dit Ierse muziekprogramma werken onder anderen mee meestergitaris Arty McGlynn en multi-instrumentalist en zangeres Nollaig Casey, Sean Keane en zijn band en Marian Bradfield en band. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Harmonie Musik Het ensemble Harmonie Musik Wind Quintet geeft een con cert. Dit is een uitvoering op historische instrumenten, dus origi nelen (hier de fagot en de hoorn) uit de tijd waarin de compo sities ontstonden, of kopieën van instrumenten uit die tijd. Tami Krausz (dwarsfluit), Diego Nadra (hobo), Nicola Boud (klarinet), Javier Rodriguez Zafra (fagot) en Gijs Lacuelle (natuurhoorn) spelen composities van Franz Danzi, Antonin Reicha en Gioacchino Rossini. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Echt Antwaarps Teater Echt Antwaarps Teater brengt het blijspel Baas boven baas. Dat betekent weer onvervalste Antwerpse humor, zoals men die van Ruud de Ridder en de zijnen gewend is. Bij het make laarskantoor Sanders Hewitt komt een belangrijke func tie vrij. Vier collega's komen in aanmerking. Drie mannen en één vrouw vechten in stilte voor de job. Een van hen komt op het idee de andere drie uit te nodigen voor een etentje. Met alle gevolgen van dien. •Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Lenette van Dongen Lenette van Dongen brengt haar show Vedette. Prachtige liedjes, hilarische momenten en ontroerende ver halen wisselen elkaar in rap tempo af. Poëzie en het alle daagse gaan gebroederlijk naast elkaar en ogenschijnlijk los se stukken blijken aan het eind van de avond toch een inge nieus vlechtwerkje. Muzikale begeleiding van Martijn Breebaart (piano) en Peter Heijnen (gitaar). •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Maarten Termont Maarten Termont verzorgt een optreden. Na het concert van deze singer/songwriter wordt de avond afgesloten met het dj-duo De Krakers. •Café La Porte d'Or, Uzendijke, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29