oosevelt Academy kan aan de slag 50 Verzekeraars beëindigen polissen strandhuisjes PZC KORTING Subsidie voor Baskensburg Luchtdoelbatterij dient meer doelen 0/ Huisartsenposten koppelen dossiers Catalogus Zeeuwse biebs op internet iddelburg neemt met extra investering laatste obstakel weg Winterkwis HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS I/O TILROE OPTIEK Vlissinger bekent auto-inbraken Scooter gestolen zeeuwse almanak Rollator WALCHEREN donderdag 5 februari 2004 oor Freek Janssen IDDELBURG - Alle biblio theken in Zeeland gaan vanaf 17 februari gebruik maken van een nieuwe digitale catalogus, genaamd VubisSmart. Met dit nieuwe systeem heeft voortaan iedereen via internet toegang tot de bibliotheekcatalogus. Om het systeem te installeren zijn alle bibliotheken en biblio bussen op zaterdag 14 en maan dag 16 februari dicht. Uitzonde ringen zijn de centrale van de openbare bibliotheek in Vlissin- gen en de bibliotheek Heinkens- zand. Het grote voordeel van het nieuwe systeem is dat de ca talogus toegankelijker wordt voor de gebruikers. H. Raaijma- kers, projectleider van De Zeeuwse Bibliotheek: „Je kan gewoon thuis, vanaf je eigen computer boektitels opvra gen." Ook kunnen gebruikers hun lenergegevens bekijken en uitgebreide informatie oproe pen over boeken en andere me dia. Om gebruikers wegwijs te ma ken in het nieuwe systeem, wor den vanaf maart cursussen ge geven. In sessies van ongeveer één uur wordt VubisSmart ge demonstreerd en kunnen klan ten er zelf mee oefenen, onder begeleiding van deskundig per soneel. Voor de komende maan den staan er nog meer verande ringen op stapel. Raaijmakers: „Alle Zeeuwse bi bliotheken gaan binnenkort over op een uniform uitleenstel sel. Dat betekent dat overal de zelfde regels en tarieven gel den. We hopen dat we daar me dio april klaar mee zijn." r Nadia Berkelder DELBURG - De verbou- voor de Roosevelt Aca- kan beginnen. De Middel- se gemeenteraad heeft giste- ingestemd met de extra in- festering van 1,8 miljoen euro foor de universiteit. De investe ring is nodig om de Academy jaar Middelburg te halen, zei Wethouder A. van 't Westeinde. ^Anders waren de onderhande- jngen misschien afgeketst en lUas de Roosevelt Academy ver- luisd naar een andere stad" en meerderheid van de raad md de Roosevelt Academy te ilangrijk voor de stad om het itiatief nu nog af te blazen. De envachtingen zijn hooggespan- en: de universiteit moet meer Idrijven naar de stad trekken, ét culturele en sociale leven zal (bloeien en het imago van Mid- iburg krijgt een impuls. Het is n kans die Middelburg zich liet mag laten ontgaan, zei Hamelink (ChristenUnie) De geschiedenis heeft geleerd at Middelburg eerder gekozen eeft voor geld. Middelburg had en liever vrijstelling van de be- (advertentie) Brasscnemen u pasteitje cn ii lori.ib.i.irslilct of wrap (vegetarisch) cn brownie met vanille ijs I 1,50 ol 0.00 (vegetarisch menu) vanavond 19.30-20.30 kleinschalige projecten in Sri Lanka Janny lïoole zaterdag 7 februari 11.00-16.00 uur demonstratie spel Lord of] the Ringsj IS.(l(l-16..m uur Loni van de Buuse C ilorious Morning Ix-kijk ook onze website «wwidn ik kcrtimiddclhu re. til lasting dan een universiteit. Die universiteit ging naar Leiden en staat er nog steeds. Hoe lang die vrijstelling heeft geduurd, is niet bekend." Naast de extra investering van 1,8 miljoen, is de gemeente nog een miljoen extra kwijt aan huis vesting van de nieuwe universi teit. Dat geld wordt uit het potje gehaald dat gereserveerd is voor de grote projecten in de stad. De Politieke Partij Middelburg be schuldigde de wethouder ervan maandenlang informatie te heb ben achter gehouden. „De raad is op groteske wijze op het ver keerde been gezet", zei H. Ak- dag. „Eigenlijk zouden we het college naar huis moeten stu ren." D66 gaf aan dat de studen ten voorlopig best les kunnen krijgen in panden die overdag toch leeg staan, zoals de schouw burg of kerken. „Als blijkt dat de universiteit een succes wordt, mag van ons het dubbele bedrag geïnvesteerd worden." Verlost De SGP gaf aan de verbouwing te willen betalen met het geld dat de gemeenteraad in gedach ten heeft voor het Aldo van Eijck centrum, ruim 1,9 miljoen euro Dat geld was oorspronke lijk bedoeld voor het Huis der Kunsten, dat in het stadhuis moest komen. Het idee kreeg al leen steun van de SP. „Ik hoop dat we dan van één gedrocht, dat als een molensteen om onze nek hangt, verlost zullen zijn", aldus W Steketee. De rest van de partijen vond het beter om pas in juni, als beslist wordt over de financiën voor de komende jaren, te bekijken waar het geld vandaan moet ko men. Volgens Van 't Westeinde is nog maar een paar weken bekend dat een extra investering nodig is. „We hebben tot het laatste moment ingezet op een kosten dekkende huurprijs. We hebben zeer zwaar onderhandeld, het zag ernaar uit dat de Roosevelt Academy zich niet in Middel burg zou vestigen. Uiteindelijk is dit compromis eruit gekomen. Het verschil tussen wat de Roosevelt Academy kon betalen en wat het mocht kosten, werd te groot. We hebben alternatie ven onderzocht, zoals panden aan de Latijnse Schoolstraat en de Bachtensteene." H. Sakkers van de Stichting Bunkerbehoud verlaat de bunker in Vrijburg: „Hier komen natuur, geschiedenis en cultuur op een mooie manier bij elkaar." foto Ruben Oreel de Winkel DRVK n oor, ftrasscric KERY Beeld Geluid 1 Markt 51 P Middelburg 1 (0118) 886886 door Jeroen Boer VLISSINGEN - „Het is veel mooier dan ik had gedacht." Dat liet wethouder L. Poppe-de Looff van Vlissingen de aan wezigen gistermiddag weten tijdens de officiële opening van de luchtdoelbatte rij Vrijburg in Vlissingen. De wethouder onthulde een informatiebord over het Duitse luchtafweergeschut, dat stamt uit de Tweede Wereldoorlog. Souburger K. Filius woonde in de oor logsjaren in West-Souburg. Hij werkte als veertienjarige jongen bij een tuiniers- bedrijf. Voor zijn werk kwam hij regel matig in de bunker. „De Duitsers hadden een eigen tuintje en leenden gereedschap bij het bedrijf waar ik werkte. Ik moest dat dan terughalen." Het tuiniersbedrijf bezat een stuk grond tegenover het luchtafweergeschut „Als ik aan het werk was op het land en het luchtalarm ging af, dan schuilde ik on der de kanonnen." Dat kwam Filius toen hij naar Indië ging nog van pas. „Door de kanonnen had ik al de nodige vuurdisci- pline." Het project Vnjburg is een samenwer king tussen de stichting Bunkerbehoud. de stichting Landschapsbeheer Zeeland en de gemeente Vlissingen. H. Sakkers, als adviseur verbonden aan de stichting Bunkerbehoud, is blij met het behoud van de Vrijburgbunkers. „Eerst was er een mentaliteit van: weg met die troep. Nu gelukkig niet meer. Hier komt de natuur, de geschiedenis en de cultuur op een mooie manier bij el kaar." Gemeentearchivaris A. Meerman heeft zich namens de gemeente beziggehouden met het project. „Een unieke plaats Er zijn in Nederland bijna geen luchtdoel batterijen meer over", aldus de gemeente archivaris. Vleermuizen S. Dobbelaar van de stichting Land schapsbeheer Zeeland bevestigt het bij zondere karakter van Vnjburg. De stich ting heeft het voormalige manschappen verblijf geschikt gemaakt als onderko men voor vleermuizen. „Oude bunkers zijn daar ideaal voor. Daarom zijn ze voor ons heel belangrijk." (Advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 door Ron Maqnée GOES - Vijf grote verzeke ringsmaatschappijen stoppen met het verzekeren van strand huisjes. Aanleiding is een grote brand in een opslag in IJniui- den waarbij 163 gedemonteer de huisjes geheel in vlammen opgingen. Zeeuwse deskundi gen vinden de reactie van de verzekeraars maar erg over trokken. Verzekeringsmaatschappijen ASR, Avéro Achmea. AXA. Delta Lloyd en De Noordhol- landsche van 1816 beëindigen al hun circa driehonderd lopen de polissen. Directe aanleiding is een grote brand begin janua ri in een opslag in IJmuiden. De vuurzee legde honderden strandhuisjes in de as. De huis jes stonden gestald op een par keerplaats in de duinen bij het Noordzeestrand van IJmuiden. De schade aan huisjes kostte de verzekeraars samen onge veer drie miljoen euro, schat C Bennis, directeur van Con nect Assuradeuren, dat na mens vijf verzekeringsmaat schappijen veel van de afge brande strandhuisjes in de ver zekering had. Risico Vooral het feit dat een brand al snel een grote vuurzee wordt, is voor de maatschappij en nu de reden om de polissen te beëindigen „Doordat de schade bij een brand vaak niet beperkt blijft tot één strand huisje, loopt het schadebedrag per brand te hoog op. Dat risi co willen de betrokken verzeke ringsmaatschappijen niet lan ger dragen", aldus Bennis De ZLM is in dat opzicht geen alternatief. De Zeeuwse verze keraar heeft geen strandhuis jesverzekering in zijn pakket. „We hebben wel opstalverzeke- ringen, maar dan vooral van agrarische opstallen. In het seg ment van de strandhuisjes zijn we nooit actief geweest", aldus directeur acceptatie en ver koop P. Remijn van de ZLM. Als een verzekerde alles bij de Zeeuwse verzekeringsmaat schappij onderbrengt, wil de ZLM wel als tussenpersoon op treden en op zoek gaan naar een verzekeringsmaatschappij die het wel in haar pakket heeft. Overigens betwijfelt Re- mijn het nut van het verzeke ren van een huisje. De waarde van een huisje is immers maar beperkt. „Zo'n strandhuisje is niet meer dan 87 planken en een doos spijkers. Volgens huisjesverhuurder L. van Nieuwenhuyzen die zelf zo'n 165 huisjes bezit, blijven er nog voldoende andere verze keringsmaatschappijen over. Hij betwijfelt ook wel eens het nut van een verzekering. Toch heeft hij zijn huisjes, mede van wege het risico op vandalisme en brand, verzekerd. „Maar je betaalt veel premie, en dan nóg heb je de kleine lettertjes", al dus Van Nieuwenhuyzen. Reserve Veel collega's van hem kiezen ervoor om extra strandhuisjes in reserve te hebben, in plaats van ze te verzekeren. Boven dien vindt Van Nieuwen huyzen de reactie van de verze keraars erg overtrokken. „Vijf tig jaar vangen ze in IJmuiden al premie, maar als ze moeten betalen houden ze ermee op." Van 't Westeinde wees erop dat het oorspronkelijke plan voor het stadhuis, een verbouwing tot een Huis der Kunsten veel duurder was geweest. Helm Het gemeentebestuur wil begin nen met de verbouwing van de panden aan de Helm, achter het stadhuis. In het najaar staat de verbouwing van het gedeelte van het stadhuis dat de universi teit wil huren op het program ma. Pas een jaar later zijn de panden van de gemeente aan de Stadhuisstraat aan de beurt. door Rob Paardekam GOES - Voorzitter P. den Doel- der van de Stichting Huisartsge neeskunde Zeeland verwacht dat de huisartsenposten op de Bevelanden, Schouwen-Duive- land en Walcheren medio dit jaar beschikken over een sys teem dat het voor artsen moge lijk maakt de dossiers van alle patiënten te raadplegen. Binnen kort begint op Walcheren een proefproject. Den Doelder was dinsdag te gast in Kruiningen, waar hij vra gen van de leden van de raads commissie welzijn beantwoord de. Een punt dat volgens de com missie door veel mensen als sto rend wordt ervaren, is het feit dat de huisartsen nog geen toe gang hebben tot alle dossiers. Zo kan een dienstdoende dokter uit bijvoorbeeld Kamperland die bij een patiënt in Waarde komt geen gegevens over hem of haar oproepen. Volgens Den Doelder hebben de huisartsenposten een systeem op het oog, waarmee de artsen in eikaars dossiers kunnen kij ken. In de begroting voor 2004 is geld opgenomen voor de aan schaf daarvan. „Op korte ter mijn starten we met een pilot op Walcheren. Als het systeem ons bevalt kunnen de dossiers me dio 2004 voor een groot deel aan elkaar gekoppeld zijn", aldus Den Doelder. Overigens relativeerde hij het probleem. „Ik heb de afgelopen 22 jaar nog nooit in de dossiers van collega's kunnen kijken en dat heeft geen grote ongelukken tot gevolg gehad, Natuurlijk is het handig om bij alle gegevens te kunnen, maar het is geen pu re noodzaak." Natuurlijk kreeg Den Doelder dinsdag de nodige kritiek te ver werken. Over de hoge tarieven van de huisartsenpost, het feit dat mensen midden in de nacht een vreemde apotheek moeten zien te vinden en de behande ling door de telefonistes. „Het kost soms wel heel erg veel moei te om hen te overtuigen van het feit dat de komst van een arts noodzakelijk is", zei V. Janszen (SGP) „Vaak zeggen ze dat je maar een paracetamol moet ne men." Den Doelder benadrukte dat de assistentes goed zijn opgeleid voor hun taak en bovendien door de aanwezige huisarts wor den gecontroleerd. „Voor ieder telefoontje moeten ze binnen een half uur verantwoording af leggen. Als de arts het dan niet eens is met het gegeven advies, kan hij altijd terugbellen." Verstand Den Doelder moest toegeven dat heus niet alle huisartsen ston den te springen om de huisart senpost. „In ons hart willen we allemaal zeven dagen per week, 24 uur beschikbaar zijn voor on ze patiënten, maar dat kan niet. Het verstand zegt dat het zo be ter is. Ten eerste, omdat we an ders geen opvolgers kunnen vin den, want jonge huisartsen wil len alleen nog werken in gebie den waar een huisartsenpost is. En ten tweede omdat veel huis artsen die aan het eind van hun Latijn waren, het nu weer zien zitten en het wel tot hun 65ste denken vol te houden." VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger heeft vijftien auto-in braken bekend. De diefstallen vonden plaats op het terrein van het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De politie zag de Vlissinger in de nacht van donderdag op vrij dag rondscharrelen op het par keerterrein van het ziekenhuis. Hij werd aangehouden op ver denking van poging tot auto-in braak. De Vlissinger heeft in middels bekend dat hij vanaf september 2003 vijftien auto-in braken heeft gepleegd. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlis singen willen honderdduizend euro uittrekken voor de opknap beurt van het bedrijventerrein Baskensburg. Welke straat aan gepakt wordt, hangt af van het enthousiasme van ondernemers die ook willen investeren in nieuwbouw of een verbeterde uitstraling van hun pand. Auto bedrijf Joosse kreeg vorig jaar als eerste een bedrag als tege moetkoming in de verfraaiing van het bedrijf. De gemeente Vlissingen wil van het bedrijventerrein weer een aantrekkelijk werk- en winkel gebied maken. Ook moet de bij zondere ligging van het terrein - aan de hoofdwegen van de stad - beter benut worden. De op knapbeurt neemt enkele jaren in beslag en kost miljoenen eu ro's. Volgens een door de gemeente ingeschakeld adviesbureau is het terrein bij iedereen bekend door de aanwezigheid van grote winkels, zoals de Albert Heijn, de Praxis, It's en de Blokker. Naast de foodsector zijn er rela tief veel autobedrijven Het bu reau vindt Baskensburg door zijn opvallende ligging het visi tekaartje van de gemeente. Enthousiasme Het college is opnieuw bereid geld te steken in de opknap beurt. De uitvoering ervan hangt af van de ondernemers ter plekke. „Als er in één bepaalde straat sprake is van een grote be reidheid en enthousiasme tot in vesteren mag dit aanleiding zijn om met de aanpak en uitvoering van die straat te beginnen of die straat rigoureuzer aan te pak ken." Om die reden is ook een subsi dieregeling ontworpen. Onderne mers worden zo uitgedaagd om zelf ook hun steentje bij te dra gen aan de verbetering van Bas kensburg. De gemeente wil vbor- komen dat alleen zij fors inves teert. Vorig jaar mei werd al een be drag van zestigduizend euro be schikbaar gesteld. Bij de ge meente kwamen zeven aanvra gen binnen. Vier werden gehono reerd. De gemeenteraad wordt nu gevraagd om honderddui zend euro uit te trekken. Het voorstel wordt dinsdag 10 fe bruari besproken in een vergade ring van de commissie Samenle ving De vergadering begint om 19.30 uur in het Havengebouw. VLISSINGEN - Op de Oude Veerhavenweg in Vlissingen is gisteren tussen 8.00 en 14.00 uur een scooter gestolen. Het gestolen voertuig is een gele Aprilia type SR50 met het kente ken SJX632. De eigenaar van de scooter is door de diefstal voor enkele honderden euro's gedu peerd. In Kruiningen werd onlangs het gedachtengoed van kop man Hillen der zorgverzeke raars met vreugde en instem ming begroet. Althans door de drie kinderen die nogal eens gebukt gaan onder aller lei vage regels. Zij zagen het als een schoon vooruitzicht dat hun vader en moeder, afhankelijk van de goedgunstigheid van hun na komelingschap, in de toe komst al dan niet van een rol lator en bijkomend gerief wor den voorzien. Dat gaf de kin dertjes een machtig gevoel. Hillen werd echter overruled en dus was het plezier maar van korte duur. De jongste zoon, vijftien ja ren, meldde gisteren op school enigszins treurig de stand van zaken: Mijn ouders waren van de week vet gehoorzaam. Jammer dal het maar twee dagen duur de."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13