Kissingers bang voor evolgen centrumplan 50% Paaltje dupeert automobilisten Schuiven voor veiligheid Veerse Meer PZC KORTING i Brinkhorst dekt ambtenaren in kwestie Borssele Vakbondsleden akkoord met sociaal plan voor Vitrite inenstadbewoners vragen steun van gemeente Geen straf voor schot met buks in school gale apenslacht dekt in Idelburg i n t e r k w i s HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS TILROE OPTIEK Toneelstuk Boete voor slaan vriendin zeeuwse almanak Streepje »zc WALCHEREN dinsdag 3 februari 2004 jon Maqnée INGEN - Binnenstadbe- i van Vlissingen zijn onge- 'er de gevolgen van de re- uctie van het centrum, e aan huizen, overlast van r en onveiligheid voor ngers: alle overlast pas- gisteravond tijdens een ;e bewonersbijeenkomst langrijkste item betrof de jke schade aan woningen binnenstad. De bezoekers e informatieavond toon- :h gisteravond zeer scep- pver mogelijke gevolgen un woningen, i u wel nagedacht over ele schade? Grondverzak- En wie is daarvoor aan- •lijk?", klonk het uit het k Een inspreker verwees fe schade die Middelburg- iingen hebben opgelopen le bouw van het nieuwe r. ider L. Poppe-de Looff ;el stellig in haar ant- De gemeente heeft een 4ikomst met bouwbedrijf esloten. Ingeval van scha- AM aansprakelijk. Die on- ning is er voor verzekerd. »de Looff raadde de bewo- n om hun huis goed te do teren met foto's, film en ijke, opdat een geval van i later eenvoudig bewezen jirden. lit öwonenden en ondeme- net een bedrijf in de bin- d konden zich niet in het ord vinden. „U hebt de om te zorgen dat er niets riep een omwonende, als verwees Poppe-de Looff naar de overeenkomst met BAM. De gemoederen raak ten inmiddels behoorlijk verhit. Enkele sprekers benadrukten dat ze er niks in zagen om na de bouw BAM aansprakelijk te stel len. Al was het alleen maar om dat dan een dure advocaat in de arm moet worden genomen. In sprekers eisten dat de gemeente opkomt voor getroffen bewo ners. „Gemeente, geeft u ons nou eens één keer een signaal dat u ach ter ons staat", riep een bewoner vertwijfeld. „En zegt u nou niet alleen maar. 'Als er iets is, moet u naar de BAM.' U bent er voor de mensen van de stad!" „Wij willen alleen maar gerust gesteld worden", sprak een be woonster. „Als je je meldt bij de BAM zijn ze nooit thuis." Wethouder Poppe-de Looff zeg de toe de ongerustheid van de bewoners aan het bouwbedrijf over te brengen. Bovendien be loofde ze voor de volgende infor matieavond ook vertegenwoordi gers van BAM uit te nodigen. Ook wordt een onafhankelijke partij gevraagd een second opi nion te formuleren. Mocht hier uit blijken dat de bouw op be paalde punten te risicovol is, kunnen de bouwplannen nog worden aangepast. Een ander heet hangerijzer be trof de verkeerssituatie. Op het verzoek voor een vrije passage over het KSG-terrein kon wet houder P. van der Maden kort zijn. „We hebben zojuist de hele tent opgekocht." De wethouder kondigde aan dat er zo snel mogelijk met een extra toegangsweg over het KSG-terrein begonnen wordt. Van der Maden voorspelde dat binnen enkele maanden ook de Kenau Hasselaarstraat - de weg die pal achter de boulevard loopt - weer begaanbaar is. De aannemer die nu nog de door gang belemmert, ruimt binnen kort zijn spullen op. zo kondig de Van der Maden aan. „Hij laat wel een oorlogsgebied achter, maar de weg is voor Pa sen weer berijdbaar. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een leer ling van het Middelburgse Calvijn College, die begin de cember een medescholier met een luchtbuks verwondde, wordt voor het schieten niet vervolgd. Volgens een woordvoerder van justitie gaat het om een 'ongelukje' en is de zaak daar om geseponeerd De officier van justitie heeft nog geen be sluit genomen over het bezit van het wapen. Het schietincident vond de cember vorig jaar plaats in een klaslokaal van het Middel burgse Calvijn College. Een scholier liet een luchtbuks aan een klasgenoot zien. Op dat moment ging het wapen onbedoeld af. Het kogeltje trof het hoofd van een mede scholier. Hij raakte licht ge wond. Ondanks het verbod op het bezit van luchtdrukwa pens voor jongeren tot acht tien jaar zijn dergelijke buk sen en pistolen in Nederland eenvoudig te verkrijgen. Via internet kunnen de meest ge avanceerde modellen pro bleemloos worden besteld. Soms vraagt de aanbieder niet eens naar een legitimatie bewijs. Het gebruik van luchtdrukwa pens is niet zonder gevaar. Zo belanden jaarlijks gemiddeld 120 mensen na een ongeval met een buks of pistool in het ziekenhuis. In acht procent is zelfs ziekenhuisopname no dig, blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Vei ligheid. Vorige maand overleed een dertienjarig jongetje uit Bre da. Een door een vriendje af geschoten kogeltje drong via het oor het hoofd binnen met fatale gevolgen. ELBURG - De Algemene tiedienst (AID) heeft op lerderij in de omgeving iddelburg opgetreden te- Bt illegaal slachten van nst vond bij de boerderij adavers van illegaal ge il schapen. De dieren zijn tructie afgevoerd. Tegen ïrdachten is proces-ver- gemaakt. egenheid van het Islami- fferfeest verrichten con 's van de AID door het he iextra controles, lal werden totnogtoe 31 1 geverbaliseerd en trof 1 47 schapen of delen van n aan die illegaal ge- waren. De afgelopen da teerde de AID naast Mid- ook overtredingen in Lo- Abcoude, Wervershoof Berkel en Rodenrijs, loten, Leiden, Ouder- (Z-H) en Veldhoven De schuiven moeten bij storm een teveel aan Oosterscheldewater buiten het Veerse Meer houden. door Mieke van der Jaqt KATS - Een essentieel onder deel van het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam is gisteren op zijn plek gehangen: een stel be tonnen schuiven dat bij storm en tegenweer een teveel aan Oos terscheldewater buiten het Veer se Meer houdt. De schuiven, twee stuks, komen te hangen in het Schuivenhuis. Het doorlaatmiddel bestaat uit twee enorme buizen die de Oos- terschelde met het Veerse Meer verbinden. Door die buizen kan vers zout water met ieder tij het veel te voedselrijke Veerse Meer instromen, wel 40.000 liter per seconde. Om de veiligheid te ga randeren - de Zandkreekdam is in 1960 niet voor niets aange legd - moet de instroom van vers water wel te controleren zijn. Dat gebeurt met de schui ven. Als de waterstand te hoog wordt en de stuwing te groot, zakken de schuiven naar bene den en sluiten de buizen herme tisch af. Volgens R. Puntke van Rijkswa terstaat zijn de schuiven vanuit drie punten te bedienen, in het bedieningsgebouwtje bij de Zandkreekdam, in het kantoor van Rijkswaterstaat in Middel burg en in het Topshuis op Neel- tje Jans. In de praktijk zal het zo zijn dat de schuiven alleen worden neergelaten als ook die van de Stormvloedkering in de Oosterschelde dicht gaan. Het doorlaatmiddel in de Zand kreekdam is bedoeld om de wa terkwaliteit van het Veerse Meer te verbeteren. Het verzoe te meer zal na verloop van tijd opnieuw zout worden. Hoezeer de invloed van het door laatmiddel doorwerkt is nog niet bekend. Mogelijk is een der gelijke voorziening in de Veerse Gatdam ook noodzakelijk of een directe verbinding met de Oos terschelde bij Kamperland. (advertentie) OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) LSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De een na de an dere automobilist is de dupe ge worden van het paaltje in de Branderijstraat in Vlissingen. Niels van Rijswijk hoort steeds vaker dat automobilisten tegen het paaltje aanrijden, bij het in parkeren in de smalle straat in de Vlissingse binnenstad. Van Rijswijk: ,,Ik denk dat de hele straat ervan gruwt. Wie be denkt dit nu? Het paaltje is zo ongelukkig neergezet dat je haast niet straffeloos kunt in draaien." Het onmogelijke paaltje in Vlis singen zou ook door bezoekers regelmatig over het hoofd wor den gezien. ,.Het gaat zeker mis als het donker is en als je hier onbekend bent." Klacht Van Rijswijk is zelf een van de buurtbewoners die onlangs scha de heeft gereden. Binnenkort kan de gemeente een klacht over het paaltje krijgen. Dat geldt ook over een Vlissingertje, een paaltje een aantal meter ver derop in de Lepelstraat. Ook dat obstakel is een doorn in het oog van automobilisten. W. Marinissen van de gemeente Vlissingen, die verkeerszaken behandelt, is verbaasd over de klacht. „Over dat paaltje in de Branderijstraat heb ik nog nooit iets negatiefs gehoord. Ik ver moed dat we het destijds heb ben geplaatst om bewoners iets meer ruimte te geven bij de voor deur. Ook moet een bewoner met een rollator het huis in en uit kunnen rijden." Beschermen Het paaltje in de Lepelstraat was ooit neergezet om een gevel te beschermen. „We weten in middels dat er bewoners zijn, die zich aan dat Vlissingertje storen." Beide paaltjes zijn on nodig, vinden de bewoners. Er zijn parkeervakken gekomen en vanaf dat moment blijft ieder een binnen de witte lijnen. „Doe je dat niet, dan krijg je een be keuring. Je laat het dus wel uit je hoofd om de auto slordig weg te zetten." Marinissen reageert dat hij snel naar de obstakels zal kijken. Want de gemeente heeft ze niet geplaatst om 'mensen te pesten'. „Als ze hun doel voorbijschieten dan halen we ze weg. Met de be woners kunnen we afspreken dat we de paaltjes zullen verwij deren en vervolgens in de gaten houden wat de gevolgen zijn." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken zijn hun boekje niet te buiten gegaan in de discussie over sluiting van de kerncentra le Borssele. heeft minister Brink horst van EZ gisteren geant woord op vragen van Groen- Links. Kamerlid W. Duyvendak neemt geen genoegen met de reactie en wil een debat met Brinkhorst. VPRO-radio onthulde vorige maand op basis van interne stuk ken van EZ dat ambtenaren een dubieuze rol hebben gespeeld bij het openhouden van de kern centrale Borssele. Zij oefenden druk uit op de Raad van State om een rechtszitting over Borsse le uit te stellen. Zij wilden ook kerncentrale-exploitant EPZ bij de zaak betrekken, omdat 'wij het tij niet meer kunnen keren', stond een brief. Een kleine Ka mermeerderheid had eind 1994 besloten dat Borssele begin 2004 dicht moest. GroenLinks eiste na de onthul lingen schriftelijk uitleg van Brinkhorst. Die kwam gisteren. Volgens de minister hebben zijn ambtenaren niets misdaan. Zij hebben 'in de periode 1994-1998 al het mogelijke gedaan' om het door het kabinet overgenomen Kamerbesluit uit te voeren, ant woordt Brinkhorst. Hij erkent dat eind 1998 door ambtenaren is gezinspeeld op een beleidswijziging ten aan zien van Borssele. Zij deden dat 'in onderlinge gedachtenwisse- lingen en in advisering aan de minister'. Brinkhorst noemt dat 'niet onoorbaar', omdat toen een nieuwe minister - Jorritsma van de WD - was aangetreden. Hij voegt toe: 'In elk geval heeft mi nister Jorritsma noch haar ambtsvoorganger Wijers ooit aanleiding gezien om ambtena ren tot de orde te roepen'. Ook Brinkhorst ziet daar geen reden toe. Dat er telefonisch contact is ge weest met een ambtenaar van de Raad van State om een rechts zaak over Borssele te verdagen, bevestigt de minister. Daarbij is het argument gebruikt dat de be streden beslissing vermoedelijk door het nieuwe kabinet zou worden heroverwogen. Brink horst noemt het telefonisch con tact 'in een dergelijke situatie niet ongebruikelijk en zeker niet onoorbaar'. Het nieuwe ka binet-Kok (1998-2002) hield vast aan sluiting van de kerncen trale. Stuitend GroenLinks-Kamerlid Duyven dak vindt dat Brinkhorst met zijn reactie bewijst dat EZ-amb- tenaren hebben geholpen om Borssele open te houden. Dat zij de procedure bij de Raad van State probeerden uit te stellen, noemt hij stuitend. „De Raad van State heeft zich op een onei genlijke manier laten meesle pen", aldus Duyvendak. Van de huidige regering-Balken ende mag de kerncentrale Bors sele openblijven tot uiterlijk 2013. De uitvoering van de Kern energiewet is inmiddels in han den van het ministerie van Mi lieubeheer. BIGGEKERKE - De Oranjevere niging van Biggekerke houdt za terdag een winteravond. Toneel vereniging Tot Leringhe ende Vermaeck speelt dan het blij spel 'Het begon met Eva'. De winteravond begint om 20 uur in dorpscafé Juliana. De zaal gaat om 19.30 uur open. In de pauze is er een verloting. foto Willem Mieras Naar verwachting is het hele doorlaatmiddel in mei klaar. Dan zijn ook de hulpbruggen verwijderd, is de dam weer ge woon een dam en loopt de weg weer recht tussen Noord- en Zuid-Beveland. De schuiven die aannemer Com binatie Zandkreekdam in het schuivenhuis aan de Veerse Meerkant heeft gehangen, we gen 26 ton per stuk. ming is het sociaal plan voor de Vitrite aangenomen. CNV-be- stuurder A. Bot is gematigd posi tief over de uitkomst. Volgens de bestuurder is de actiebereid heid gering, en is er in feite dan ook geen alternatief. Een afwij zing v&n het sociaal plan bete kent 'dpt het verbaal eerst van tafel gestaakt moet worden', al dus de bestuurder. Ook de op komst van 61 bondsleden vindt Bot aan de lage kant. „We heb ben ongeveer honderd leden on der de Vitrite-medewerkers. De andere mensen hadden dus iets anders te doen.'' Bonden en directie bereikten vo rige week overeenstemming over het sociaal plan. Tot op het laatste moment werd er onder handeld over de opzegtermijn voor ontslagen werknemers en een pensioenregeling voor oude re werknemers. November vorig jaar kondigde de directie van Vitrite de reorga nisatie aan. In totaal worden 65 banen geschrapt Doordat het bedrijf tien nieuwe vacatures creëert, komt het netto verlies op 55 banen. Bij Vitrite werken 290 mensen Bij de Philipsdoch- ter verdwijnen ook veertig wer kervaringsplaatsen. Deze werk lozen tekenen voor een jaar een contract om werkervaring bin nen de fabriek op te doen. De reorganisatie in Middelburg is onderdeel van een veel grote re reorganisatie die vele vestigin gen van Philips treft. door Ron Maqnée MIDDELBURG - De leden van FNV en CNV zijn akkoord ge gaan met het sociaal plan voor Vitrite. Gisteren bogen de bonds leden zich tijdens een speciale bijeenkomst over het voorstel. Bij de Middelburgse fabriek voor lampvoetjes verdwijnen 65 banen. Van de 61 uitgebrachte stem men tijdens de speciale vergade ring waren er vijftig vóór het ak koord. Verder stemden tien le den tegen het akkoord, en was er één onthouding. Met de stem- MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Vlissinger moet 500 euro boete betalen wegens mishandeling van zijn vriendin. Dat heeft de Middelburgse poli tierechter gisteren bepaald. De man deelde vorig jaar mei rond middernacht een vuistslag uit aan de vrouw, toen hij uit haar woning werd gezet Aan het incident was een woorden wisseling voorafgegaan. Het slachtoffer liep een gebro ken tand en een gezwollen lip op. De relatie stond een poosje op een laag pitje, maar die was vol gens de verdachte weer goed. Niels van Rijswijk met zijn dochtertje bij het paaltje in de Brande rijstraat dat al voor veel schade heeft gezorgd, foto Lex de Meester Het kersverse Vlissingertje lag, inmiddeb al vier maan den oud, te kraaien in de box en Therèse vond dat de zwan gerschapskledij nu wel weer weg kon. De dochter van een collega verkeerde in gezegende staat en mogelijk zou zij nog iets met de kle ding kunnen aanvangen. De tas met ruimvallende kle ren werd door Therèse naar het werk meegenomen. De col lega belde haar zwangere dochter om haar te melden dat ze bij haar komende be zoek wat leuks voor haar zou meenemen. Taal blijft een fascinerend iets. Met een half oor w^rd het ge sprek door de mannelijke col lega's gevolgd. De een hoorde ex-posiliekleding en sufte weer, weinig opgewonden, verder aan het werk. De an der spitste plots de oren... ex- positiekleding...? Het scheelt maar één streepje, maar heel veel textiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9