Övervallenplaag teistert België PZC 39 Japan en Korea ruziën om postzegel 'Met jou wil ik wel de sauna in.' Paniek Hamburg om vermeende vogelgriep Sharons plan voor vertrek uit Gaza stuit op kritiek Bush wil niet alleen onderzoek naar Irak 5 Brusselse minister hekelt ramadan op scholen staakt proces tegen Bikker Zuurstof op verre planeet Stockholm, Jongen van acht schiet op school Supermarktennachtwinkels en restaurants niet meer veilig „Russen paaien iSaakasjvili tropeninstitut ambulanz tHÜ Rechtbank Bush mikt op lager tekort Honderden Tsjetsjenen vermist Taikonauten beginnen training Atoomspion Vanunu snel vrij dinsdag 3 februari 2004 fran onze redactie buitenland BRUSSEL - Dat kinderen op la tere scholen meedoen met de is lamitische vastenmaand rama- |an, moet wettelijk worden be perkt. Vastende leerlingen let ten minder goed op. maken meer ruzie en zijn vaker afwezig jan anders. 1AGEN - De rechtbank in het )uitse Hagen heeft gistermid- !enlag de rechtszaak tegen de Ne- lerlandse oorlogsmisdadiger lerbertus Bikker (89) stopge- v0C£t. Volgens de rechtbank is Bik- ter niet in staat om nog langer erecht te staan. ,Hij moet actief kunnen mee- verken aan zijn verdediging en tat kan hij niet meer", aldus echter Herkenberg )e oud-SS'er was bewaker van tamp Erica in Ommen. Hij jerd ervan verdacht in novem- 3lJer 1944 verzetsman Jan Hout- na n te hebben doodgeschoten, let leek er op of Bikker de be- lissing van de rechter zelf niet lad meegekregen Op het mo- oent dat de rechter die uit- prak. had hij zijn hoofd in zijn inkerhand gelegd en zijn ogen Jesloten. zijn advocaten hem na de dtspraak over de uitkomst in- ormeerden, kwam er een glim- ach op zijn gezicht. Dit keer teerde hij zich niet tegen de ca- nera's en journalisten, maar ant woordde op de vraag of hij blij n 3 dat de rechtszaak tegen hem liet meer verder gaat ..Ja, ja", /fficier van justitie Maass zei l^jet stopzetten van het proces a^s een nederlaag te be Maar het is treurig dat het vlak jo°i het einde op deze manier i®°et stoppen." ANP Minister Pierre Hazette van On derwijs van het gewest Brussel in België heeft dat gezegd, zich baserend op een rapport van de inspectie van de openbare scho len in Brussel. De kinderen zijn door de rama- door Peter van Nuijsenburg TOKIO - De relatie tussen Ja pan en Zuid-Korea wordt 60 jaar na WO II nog altijd be heerst door spanningen die je doorgaans in de peuterspeelzaal vindt. Geen aanleiding is te onbenullig voor een hoogoplopende ruzie. Vers in het geheugen ligt nog de confrontatie over de vraag wie voor het gezamenlijk georgani seerde WK -voetbal van twee jaar geleden als eerste op de pos ter vermeld mocht worden. Dat moest door de wereldvoetbal bond FIFA worden opgelost (Ko rea won). Sindsdien was het ta melijk rustig, ook doordat Zuid-Korea de genoegdoening had dat het team van Guus Hid- dink de halve finale bereikte en Japan in de tweede ronde sneu velde. Maar de laatste weken stond de peuterspeelzaal weer op zijn kop. Er dreigde een heus con flict. Wie had wat gedaan? Eilandje Seoul wilde een postzegel uitge geven. Op die postzegel stond een eilandje afgebeeld. Dat ei landje is een rotsachtige uitvoe ring van Rottumerplaat en onbe woond. Onschuldiger kan het niet, zou je denken. Fout. Tokio zegt dat het eilandje Ta- keshima heet en van Japan is. Zuid-Korea had dus het recht niet die postzegel uit te geven. Nietes, zegt Seoul. Het heet Tok-do en is dus van ons. dan van slag 'omdat ze geduren de een maand een slaaptekort opbouwen en overdag honger en dorst hebben', zei de bewinds man. Sommige kleintjes vallen in slaap tijdens de les. Enkelen vallen ook flauw. Tijdens de De Zuid-Koreaanse president Roh Moo Hyun bemoeide zich er mee en verordonneerde dat de uitgifte gewoon moest door gaan. Binnen drie uur waren al le 2,24 miljoen exemplaren ver kocht. Die annexatie per postze gel ging Tokio te ver. Minister van Buitenlandse Za ken Kawaguchi ontbood de Ko- door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Premier Ariel Sharon zegt aan een plan te wer ken voor het opgeven van de ze ventien Israëlische nederzettin gen in de Gazastrook. „Ik ga er van uit dat er in de toekomst geen joden meer in Gaza zullen zijn," vertelt hij in een vandaag gepubliceerd vraaggesprek met Yoel Marcus, columnist van het dagblad Ha'aretz. Gistermiddag al lichtte hij zijn voorstel toe in een besloten zit ting van de parlementsfractie van zijn Likoed-partij. De mees te afgevaardigden toonden zich geschokt. De linkse oppositie reageerde met hoongelach. „Aan plannen is nooit een ge brek geweest, maar waar het op aan komt is uitvoering", zei Shi mon Peres, leider van de Arbei- sportlessen zijn de kinderen te slap om goed mee te doen. Tegen het einde van de ramadan blijft gemiddeld één op de drie kinderen weg, op sommige scho len is dat meer dan de helft. Les geven heeft dan geen zin meer. reaanse ambassadeur en diende een officieel protest in Het Ko reaanse gedrag was 'onaan vaardbaar'. Zoiets veroorzaakt in Korea al tijd een storm van protest. De bevolking gaat de straat op en ie dereen weet weer wat de Japan se bezetters tijdens de oorlog hebben uitgespookt, dat Japan- derspartijBinnen zowel de rege lingspartijen als de oppositie brachten velen de uitspraken van Sharon in verband met een financieel schandaal waarvoor hij zich misschien binnenkort voor de rechter moet verant woorden. „Journalist Yoel Marcus is zeer betrouwbaar, maar het pro bleem is dat de man die hij inter viewt voor geen cent te vertrou wen is", verklaarde Yossi Sarid, van de liberale partij Meretz. „We weten allemaal wat de woorden van Sharon in de prak tijk waard zijn. Iedere keer als hij iets zegt over het ontmante len van nederzettingen, wordt er weer een bijgebouwd Vol gens Zvi Hendel, parlementslid voor de rechtse Nationaal Reli gieuze Partij, laat Sharon zich alleen nog maar leiden door het politieonderzoek in zijn finan- Leerkrachten laten de kinderen die nog wel naar school komen, alleen maar spelen. Minister Hazette vindt het vas ten 'niet verenigbaar met het welzijn van de kinderen', aldus Vlaamse media gisteren. Hij se politici dat verleden altijd vergoelijken en dat ze 'het nooit zullen leren'. Verontwaardigd Seoul wees verontwaardigd een Japans voorstel af om het con flict ter arbitrage voor te leggen aan een internationaal gerechts hof. Een nieuwe ijstijd lag in het ciele zaken en met door politie ke overwegingen of een streven naar vrede. Hendel woont zelf in een nederzetting in de Ga zastrook. Hij maakte duidelijk dat zijn partij ervoor zal zorgen dat Sharon 'wordt vervangen' zodra deze echt aanstalten zou maken het plan uit te voeren Meewerken Dat laatste hangt onder meer af van de bereidheid van de kolo nisten eraan mee te werken. „Om te beginnen zullen we over eenstemming moeten bereiken met de bewoners", vertelt Sharon in Ha'aretz. „We praten over 7500 mensen en over dui zenden vierkante meters broei kassen, huizen en scholen. Dat zal niet eenvoudig zijn." Inder daad noemt de kolonistenraad in de Gazastrook het plan nu al 'een ramp'. GPD stelt dat de koran de kinderen bovendien niet verplicht om mee te doen. De kleintjes willen volgens hem vaak meedoen 'om bij de grote mensen te horen'. De koran vraagt alleen van goede moslims die lichamelijk in orde zijn. dat zij tijdens de heilige maand vas ten. ANP verschiet. Voordat het zover kwam, bedachten Tokio en Se oul dat ze andere, dringender problemen hadden. Noord-Ko- rea bijvoorbeeld, met zijn kern- wapenprogramma. „We moeten dit niet op de spits drijven. We zijn ook partnersaldus een Ja panse diplomaat En ook in Seoul trokken de zach te krachten voor de verandering eens aan het langste eind. Er komt (voorlopig?) geen nieuwe oplage van de postzegel. Maar niemand durft te garande ren dat het nu voorgoed rustig blijft in de Aziatische peuter speelzaal. GPD WASHINGTON - De Hub- ble-ruimtetelescoop heeft zuur stof en koolstof in de atmosfeer van een verre planneet gevon den. Het is de eerste keer dat deze ele menten rond een planeet buiten onze zonnestelsel zijn gevonden, aldus wetenschappers gisteren. De aanwezigheid van zuurstof en koolstof zijn geen aanwijzin gen dat er leven is, aldus de we tenschappers in een schriftelij ke verklaring. Niettemin toont de ontdekking Hubble aan dat de chemische compositie van atmosferen van planeten vele lichtjaren weg, ge meten kan worden, aldus astro nomen. ANP/RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - President Bush van de VS wil een breed onderzoek naar informatie over massavernietigingswapens dat zich niet beperkt tot Irak. Dat heeft hij gisteren aangekondigd. Wie er in de onafhankelijke com missie zitting moeten nemen, is nog niet bekend. Verwacht wordt dat het onderzoek pas in 2005 - dus na de presidentsver kiezingen op 2 november - afge rond zal worden. Daarop was gisteren onmiddellijk kritiek te horen van Democraten, maar Bush ging vragen hierover uit de weg. Bush was in eerste instantie geen voorstander van een onaf hankelijke studie, maar is be zweken onder druk van zijn ei gen partij en de Democratische oppositie. De Republikeinse se nator Chuck Hagel zei dat er niet aan een speciale onder zoekscommissie te ontkomen viel, omdat het vertrouwen in de regering en de geloofwaardig heid van Amerika op het spel staat Ook David Kav, een ex-VN-wapeninspecteur en CIA-medewerker die maanden lang in opdracht van de VS in Irak heeft gezocht naar massa vernietigingswapens zonder ze te vinden, had gevraagd om een onafhankelijk onderzoek. Bush kondigde aan met een concreet voorstel te zullen na overleg met David Kay. Kay legde zijn func tie onlangs neer en verklaarde daarna dat er bijna niks klopte van de informatie van de inlich tingendiensten. Amerika blijft nog speuren in Irak, maar Kay zei te verwachten dat er geen ar senaal van enige importantie ge- Vonden zal worden. Dat sloeg de bodem weg onder het belangrijk ste motief voor de invasie, vorig jaar maart. Tot nu toe heeft de Amerikaanse regering niet et- kend dat ze fout zat. Bush her haalde gisteren dat hij eerst 'al le feiten' op tafel wil en dat de verdrijving van Saddam Hoes sein gerechtvaardigd was. Ook de Britse regering gaat hoogstwaarschijnlijk een onder zoek instellen naar de informa tie die de inlichtingendiensten haar beschikbaar stelden over de aanwezigheid van massaver nietigingswapens in Irak. De woordvoerder van de Britse pre mier Tonv Blair zei gisteren dat de premier op korte termijn be kendmaakt hoe dat onderzoek moet verlopen Blair moet vandaag voor een in vloedrijke parlementaire com missie verschijnen en leidt naar verwachting op morgen in het Britse Lagerhuis een debat over Irak. GPD/AP (advertentie) Boek direct op baeiqair.corn of bel 0900-0737 (25 ct/mle Sorry dat we zo goedkoop zijn. Londen 9" Bertijn19"-^19" Dublin 29" Girona29 Oslo 29 Venetië39 Verona39 'Vanaf Rotterdam Airport Enkele reis, excl belastingen, wijzigingen voorbehouden LftalAi oor Pascale Thewissen k'j]BRUSSEL - Antwerpen wordt geteisterd door een overvallen- ilaag. Supermarkten, apothe- jen. nachtwinkels en restau- zijn niet meer veilig. De af gelopen twee weken sloegen de al dertig keer toe. was het opnieuw raak, toen gewapende overval lers een eetcafé binnenvielen en zode klanten dwongen hun geld af ecW staan. 'n De overvallers losten meerdere i sifchoten. Een vrouw raakte ge wond door rondvliegend glas. ngNaar aanleiding van de golf in- 3 .jraken en overvallen kwamen "^politie en het Antwerpse stads- gisteren in spoedberaad orbijeen. Besloten werd zeven politiepatrouilles in te zet- e Ben om 'gevoelige plaatsen' te be- waken V0Jisteren werd ook bekend dat Je politie afgelopen zaterdag in Antwerpen drie mannen, negen tien en twintig jaar oud, heeft gearresteerd. Zij worden ver- dracht van betrokkenheid bij de orperval op een nachtwinkel in e(j|Capellen op 28 januari. isPistool 'sDe eigenaar werd onder bedrei- van een pistool gedwongen kassa leeg te maken. Het is aog onduidelijk of de drie ook (jle hand hadden in andere over- ^lallen. De politie houdt er reke ning mee dat het niet telkens om ro|ezelfde bende gaat. ra$!en Colruyt-supermarkt in kffieume had de twijfelachtige Drimeur, toen op 21 februari kWOSKOU - Rusland vindt het rerzoek van de Georgische presi dent Michail Saakasjvili voor te- eramgtrekking van het Russische ir-eeger uit Georgië binnen drie laa'aar niet realistisch, maar is niet listftrincipieel tegen terugtrekking ari?n denkt dat daarvoor ten min- laêite zeven jaar nodig zijn. iet atiDat zei gisteren de eerste plaats- I^ervangend stafchef van het jlaitussische leger, kolonel-gene- Joeri Baloejevski. Moskou iet eerder weten dat met de te- jugtrekking elf jaar gemoeid :ou zijn. iusland heeft ongeveer zeven- luizend man onder de wapenen >p twee legerbases in Georgië lie nog dateren uit de sovjetpe- Sode. AP vier gemaskerde mannen na slui tingstijd de zaak binnendron gen. De supermarktketen heeft inmiddels een particuliere bevei ligingsfirma ingeschakeld om de wacht te houden bij Antwerp se Colruyt-vestigingen. De brutaalste overval vond afge lopen zaterdag plaats in een Nis san-garage in Deume. Werkne mers en klanten incasseerden klappen en werden met hand boeien aan de verwarming vast geketend. Toen de overvallers doorhadden dat ze sleutels van de kluis niet zouden krijgen, pro beerden ze met een nieuwe auto aan de haal te gaan. Met als ge volg dat het alarm in werking werd gezet De daders moesten er met lege handen vandoor. Ze zijn nog steeds spoorloos. Vier mensen raakten gewond. De Unie van Zelfstandige Onder nemers (Unizo) en de Belgische federatie van distributieonder nemingen (Fedis) trokken giste ren aan de alarmbel. Zij eisen dat de overheid maatregelen neemt om ondernemers te be schermen tegen overvallen. Charleroi Ook Charleroi en Luik worden geconfronteerd met dievenben des die nergens voor terugdein zen. Zo moesten in Charleroi twee automobilisten het afgelo pen weekeinde hun wagen af staan, drongen gemaskerde en gewapende mannen vrij dagnacht een café in Mont-sur-Marchienne binnen en werd zaterdagavond een tankstation in Gosselies overval len. De daders zouden veelal af komstig zijn uit het Oostblok. De Belgische premier Guy Ver- hofstadt voerde gisteren overleg met minister van Justitie, Lau- rette Onkelinx, en minister van Binnenlandse Zaken, Patrick Dewael, overleg over de aanpak van dievenbendes uit Centraal en Oost-Europa. Volgens de woordvoerder van Verhofstadt, Brice De Ruyver, dreigen de pro blemen alleen maar groter te worden als gevolg van de uit breiding van de Europese Unie op 1 mei van dit jaar. Volgens De Ruyver staan Rus sen, Oekraïners en Moldaviërs klaar om in het Westen hun slag te slaan. GPD Ambulance-medewerkers in Hamburg dragen een patiënt op een brancard een ambulance in. De Hamburgse ambulance-dienst dacht gisteren te maken te hebbben met een geval van vogelgriep bij een Duitse toeriste die terugkwam uit Thailand. foto Andre Zand-Vakili/ RTR door Wierd Puk BERLIJN - Paniek in Duitsland. Gistermorgen werd in Hamburg een vrouw, die was teruggekeerd van een ver blijf in Thailand, opgenomen in het Tropeninstitut om dat bij haar verschijnselen van vogelgriep zouden zijn geconstateerd. De vrouw had koorts, was duizelig en leed aan diarree. In Thailand zijn reeds drie mensen aan vogelgriep ge storven. Hoewel de mogelijkheid dat toeristen tijdens een ver blijf in Azië worden geïnfecteerd volgens experts buiten gewoon laag is, namen de autoriteiten geen risico's. De vrouw werd door de brandweer, onder strenge veilig heidsmaatregelen, naar de kliniek vervoerd. Ook een vriendin, die veel met de vrouw in contact was geweest, werd naar het ziekenhuis overgebracht. De media, met name de website van het schandaalblad Bild, pakten fors uit over de mogelijk dodelijke dreiging voor Duits land en Europa. Enkele uren later kon het hoofd van het Tropensitsitut, professor dr. Bernhard Fleischer, de gemoederen beda ren. Uit eerste onderzoekingen bleek dat de zieke DUNEDIN - Een 8-jarige jongen heeft gisterochtend een school beschoten in Dunedin, in het zuiden van Nieuw-Zeeland. De jongen loste vanuit zijn slaapkamer raam zeker vier schoten. Hij raakte onder meer speeltoe stellen op het schoolplein. Een van de kogels scheerde ra kelings langs een lerares. Voordat de jongen de school on der vuur nam, had hij al geschoten naar huizen in de om geving. Niemand raakte gewond. Het is onduidelijk wat de jongen bewoog. AP WASHINGTON - President Bush verwacht het begro tingstekort van de Amerikaanse overheid volgend jaar fors te hebben teruggedrongen. In het begrotingsjaar 2005 moet het tekort uitkomen op 364 miljard dollar te gen het record van 521 miljard dollar in het huidige begro tingsjaar, dat eind september afloopt. Dat heeft Bush gis teren aan het Amerikaanse Congres laten weten. Het tekort moet vooral worden teruggedrongen door de in komsten met 13 procent op te schroeven. De uitgaven zul len ook stijgen, met 3,5 procent. Voor defensie trekt de re- genng-Bush 402 miljard dollar uit. Dat komt overeen met 3,6 procent van het verwachte bruto binnenlands product van de Verenigde Staten in 2005. AFP MOSKOU - Meer dan vierhonderd Tsjetsjenen zijn vorig jaar verdwenen, zo hebben de Tsjetsjeense autoriteiten gisteren gemeld. Mensenrechtengroep Memorial schat het aantal vermiste Tsjetsjenen echter vier keer zo hoog. Volgens een woordvoerder van het Tsjetsjeense ministerie van Binnenlandse Zaken zijn in 2003 bijna 450 mensen verdwenen. Dat is 20 procent minder dan in 2002. Hij zei dat velen van hen voortvluchtige criminelen zijn of zich hebben aangesloten bij rebellen. ANP/RTR PEKING - In maart begint de training van veertien taiko nauten voor de tweede bemande ruimtevlucht in de Chine se geschiedenis. De Chinese staatspers heeft dat gisteren gemeld. Uit de veertien worden uiteindelijk twee ruimte vaarders gekozen die de vlucht met de Shenzhou 6 mogen maken. Onder de veertien bevindt zich ook Yang Liwei, die vorig jaar oktober de eerste Chinese ruimtevaarder werd. De Shenzhou 6 wordt vermoedelijk in de eerste helft van volgend jaar gelanceerd. AP JERUZALEM - Mordechai Vanunu, de man die een aan tal van Israels atoomgeheimen onthulde en daar zestien jaar voor gevangen heeft gezeten, komt in april vrij. De autoriteiten zullen hem scherp in de gaten houden. Vanunu mag van de veiligheidsdiensten geen interviews geven, geen boeken schrijven en niet naar het buitenland reizen. Ook zijn briefwisseling staat onder toezicht. Dat is volgens de diensten nodig, omdat Vanunu heeft ge dreigd nieuwe atoomgeheimen te verklappen. ANP/AFP vrouw niet met het vogelgriepvirus was besmet. „Als ie mand uit Azië terugkeert en koorts heeft, kan dit veel zijn, maar het lijkt niet op influenza", aldus Fleischer. De wetenschapper wees er nog eens op dat vogelgriep bijna uitsluitend is geconstateerd bij mensen die met ziek pluimvee in aanraking zijn geweest Van mens-op-mens besmetting is tot nog toe alleen sprake geweest in Vietnam. In dat Aziatische land zijn twee van dergelijke gevallen geconstateerd. Vandaag wordt de definitieve uitslag van het onderzoek in Hamburg verwacht. „Maar alle opwinding is voorbarig geweest", aldus Fleischer. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5