Kamer eist plafond pan prijzen energie PZC Autobranche en ANWB bekvechten over apk Kunstenaars krijgen toch volwaardige WW 4cht jaar cel en tbs in zaak Steegmans Thuiszorg snijdt in banen door sterk verminderde vraag CDA schaart zich achter mening oppositie ^Bouwbedrijven krijgen proces aan hun broek Haarlem ontsnapt aan ramp ammoniaktrein jn 't Martinitoren krijgt sprinklers Verhoging kades kost miljoenen Nieuw kenteken in de maak VVD in peiling groter dan CDA Bewaking huis bij uitvaart Veluwe ooit hoofdproducent ijzer Wethouder Julianakanaal is weer vrijgegeven dinsdag 3 februari 2004 fen onze redactie binnenland IEN HAAG - De prijs die con- umenten voor stroom en gas be- alen moet aan een maximum porden gebonden, vindt een oeerderheid in de Tweede Ka- vam ieri p-jerh amerleden zijn bang dat de ïergiebedrijven de prijzen fors irhogen als de maximumprijs >r 1 juli uit de wet verdwijnt, juister Brinkhorst van Econo- Zaken wil juist de prij- vrijlaten als de energie- oarkt voor particulieren wordt vrijgegeven. De oppositiepar tijen PvdA. SP en GroenLinks waren altijd al tegen het vrijla ten van de prijzen voor gas en elektriciteit voor particulieren. Nu is ook het CDA tegen. „We hebben gezien dat de prijzen voor grootverbruikers met vijf tig procent zijn gestegen toen de markt daarvoor vrij werd", al dus fractiewoordvoerder Jos Hessels van het CDA. „Ook in de rest van Europa zijn de prij zen geexplodeerd toen de markt werd vrijgelaten." Per 1 juli van dit jaar moeten de particulieren ook vrij worden in de keuze van hun energieleve rancier. „In de markt voor ener gie is geen echte concurrentie. Je kunt het vergelijken met de markt voor benzine. Alle pomp stations hanteren dezelfde prijs", aldus Hessels. Heil Brinkhorst verwacht juist veel heil van een vrije markt Nieu we energiebedrijven zullen gaan concurreren met de bestaande aanbieders en dat zal leiden tot betere service en lagere prijzen Mochten de energiebedrijven toch de prijzen sterk verhogen, dan wil hij achteraf ingrijpen. CDA en PvdA willen ook nog niet toezeggen dat de markt voor particulieren op 1 juli wordt vrijgegeven. De liberalise ring van de markt voor middel grote verbruikers in 2002 liep niet bepaald gesmeerd. Over stappen naar een andere leve rancier bleek in de praktijk moeilijker dan gedacht en me nig bedrijf kreeg verkeerde reke ningen. Om die reden is de liberalise ring van de markt voor particu lieren al uitgesteld van 1 janua ri tot 1 juli van dit jaar. CDA en PvdA zijn er met van overtuigd dat de energiebedrij ven hun administraties nu wel op orde hebben. GPD van onze redactie binnenland HAARLEM - Het doorrijden van een ontspoorde en ge scheurde wagon vol ammoni ak had juni vorig jaar makke lijk tot een ramp kunnen lei den in Haarlem en omgeving. Dat stelt de Hulpverlenings dienst Kennemerland in een intern rapport. Een wagon met 50 ton van het uiterst giftige ammoniak, onderdeel van een transport van 800 ton, ontspoorde in juni bij Halfweg. Toch mocht de wagen doorrijden. Volgens een deskundige van de Hulp verleningsdienst is de kans op een ramp reëel geweest en wa ren er in dat geval doden en gewonden gevallen. De trein met de wagon reed nog 1,5 kilometer door voor dat de ontsporing werd opge merkt. De Inspectie Verkeer en Waterstaat gaf daarna toe stemming om het transport voort te zetten. Pas achteraf bleek dat er een scheur in de ontspoorde wagon zat, maar van ontsnapping van ammoni ak was geen sprake. Deskundige S. Egbers van de Hulpverleningsdienst Kenne merland zei dat het het risico van het ammonia ktransport in zijn onderzoek is afgeme ten aan een gangbaar compu terprogramma. „Dan moet je de conclusie trekken dat de len van Haarlem en Heemste de aan een ramp zijn ont snapt. Er is reëel gevaar ge weest. Als er inderdaad am moniak was ontsnapt, waren er zeker doden en gewonden gevallen." Egbers plaatst daarbij direct de kantteke ning dat ketelwagons met ge vaarlijke stoffen niet zo mak kelijk bezwijken. „Maar het had wel gekund." ANP - Vijf Nederlandse [emeenten leggen een schade- neer bij dertig bij de betrokken bouwbe- 3 Irijven. Als de civiele zaak pordt gewonnen, gaan er nog •eel meer claims volgen. belooft de Stichting Regres louwnijverheid, vorig jaar zo- ner door de Vereniging van Ne- Jerlandse Gemeenten in het le- i'en geroepen. Zo'n 75 gemeen- en voelen zich gedupeerd door /Üegale prijsafspraken van aan nemers bij aanbestedingen, i fegres wil eerst 'het topje van le ijsberg' aanpakken, zegt tichtingsvoorzitter Jan van Za- _ien, die ook wethouder is in Jtrecht. „We hebben al 275 ver lachte zaken pro forma gemeld tij de Raad van Arbitrage. Daar- lit hebben we nu zes zaken gese- ecteerd, in vijf gemeenten. Die ijn representatief voor de rest." Iet gaat om Diemen, Emmen, ~oogezand-Sappemeer, Zaan- ,d en Scheemda. In die plaat- sen zijn na 1992 aannemings sommen betaald die in zijn tota liteit vermoedelijk 450.000 euro te hoog zijn gebleken. Aan de dertig bedrijven is een somma tie van betaling gedaan. Als daarop negatief wordt gerea geerd, volgt een dagvaarding. Volgens de advocaat van Re gres, M. van Rijn, kan het nog wel vijf a zes jaar duren voordat er duidelijkheid is. „De recht bankprocedure alleen al neemt anderhalf tot twee jaar in be slag. Daarna volgen onherroepe lijk hoger beroep en cassatie." Regres maakt vandaag de dertig bedrijven openbaar. Civiele zaak De civiele zaak van Regres staat los van de strafrechtelijke proce dure van het Openbaar Ministe rie. Dit najaar sleept Justitie vier bouwbedrijven (BAM, Heij- mans, VolkertWessel en de Koop Groep) en twaalf van hun medewerkers voor de rechter. GPD Enkele honderden podiumkunstenaars voerden gistermorgen actie op Het Plein in Den Haag tegen de WW-pIannen van het kabinet. Robert Vos/ANP )EN BOSCH - Het gerechtshof n Den Bosch heeft een 19-jari- manuit Venlo gisteren con- orm de eis veroordeeld tot acht aar gevangenisstraf en tbs met hvangverpleging. lij mishandelde op 22 oktober 002 de 22-jarige René Steeg aans bij een supermarkt in Ven- j). De student overleed aan de jevolgen hiervan. Steegmans ;ad de 19-jarige aangesproken zijn lompe gedrag, ilgens het hof heeft de veroor- :1de bewust de kans aanvaard it hij Steegmans dood zou ïoppen. Dit blijkt volgens het >f uit een rapportage van een teuropsycholoog. „Na een vol- rekt normale opmerking liet u 1 ïch gaan. U gebruikte excessief leweld. Dit is zo ernstig en ver wijtbaar dat een lange straf noodzakelijk is", aldus het ge- echtshof. ,^e raadsvrouw van de Venlo- aar had twee weken geleden tij dens de zitting betoogd dat haar cliënt meer gebaat zou zijn bij een korte straf en behandeling. De rechtbank in Roermond ver oordeelde hem vorig jaar tot acht jaar cel en tbs. De 19-jarige ging in beroep omdat hij deze straf te hoog vond en meende dat hij beter af is zonder verple ging. De gewelddadige dood van Steegmans leidde tot veront waardiging door heel Neder land. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werkloze podium kunstenaars behouden een vol waardige WYV-uitkering. Onder druk van de hele Tweede Kamer zegde minister De Geus van So ciale Zaken dat gisteren toe. „Ik draag de cultuur een warm hart toe. Er mag geen sprake zijn van enorm inkomensver lies", aldus De Geus. De Tweede Kamer viel over hem heen omdat een wet die regelin gen in de sociale zekerheid ver eenvoudigt negatief uitpakt voor kunstenaars. Ze zouden de helft van hun WW-uitkering kwijtraken, omdat ze onregelma tige arbeidscontracten hebben. „Ook mensen met een verbrok keld arbeidsverleden hebben recht op een fatsoenlijke WW-re- geling", aldus De Geus. De mi nister benadrukte dat hij de kun stenaars niet bewust heeft wil len pakken. Binnen twee weken presenteert De Geus een plan dat tegemoet komt aan de kritiek van de Tweede Kamer en de kunste naars zelf, die gisteren vooraf gaand aan het debat luidruchtig protesteerden. Onder hen waren Peter Tuinman, Aus Greidanus (artistiek leider De Appel) en bandoneonspeler Carel Kraayen- hof. De gewraakte korting op de WW was voor de kunstenaars de bekende druppel. Ze zijn de af gelopen jaren naar eigen zeggen al door tal van maatregelen ge troffen, zonder dat er compensa tie kwam. Ook andere beroepsgroepen waarin wordt gewerkt met onre gelmatige arbeidscontracten, zo als de agrarische sector, zullen baat hebben bij de 'reparatie' van De Geus. ANP door Ton Voermans UTRECHT - Autofabrikanten bieden drie jaar garantie en be loven dat de auto 100.000 kilo meter probleemloos zal rijden. En de modernste auto's kunnen 50.000 kilometer rijden zonder onderhoudsbeurt. JE- WAP rtEÊN HA RTEN AAÖÉTE-AJ S I EPE/s/ Toch zullen de Bond van Gara gehouders (Bovag) en de RAI Vereniging (auto-importeurs) er bij de komende evaluatie van de algemene periodieke keuring (apk) voor auto's voor pleiten de frequentie van apk-keuring niet te wijzigen. „Misschien moet de eerste apk wel eerder dan drie jaar na de aanschaf", zegt Bovag-voorlich ter R. Boon. Jonge auto's De Bovag en de Rai hebben een onderzoek gehouden naar gebre ken bij jonge auto's. Vijfduizend auto's werden gekeurd zonder vooraf een onderhoudsbeurt te geven. De resultaten zijn nog niet in detail uitgewerkt, maar bij meer dan 5 procent van deze jonge auto's zijn problemen, vooral met banden, remmen en verlichting Volgende maand krijgt minister Peijs van Verkeer en Waterstaat het evaluatierapport over de apk overhandigd. Daarna volgt er een discussie, met als voor naamste onderwerp: om de twee jaar keuren kan ook De ANWB pleitte twee jaar gele den al voor minder keuringen. De eerste keuring bij vier jaar, en vervolgens om de twee jaar totdat de auto acht jaar oud is. „Dat vinden we nog steeds. De apk is zeventien jaar oud Jaar lijks blijven keuren gaat voorbij aan de verbeteringen in de auto techniek". zegt M. van Tol van de ANWB. Gevaarlijk De organisatie vindt dat de jaar lijkse apk de autobezitter node loos op kosten jaagt. Het is gevaarlijk om minder te keuren, stellen Bovag en RAI „Er zijn auto's die pas om de 30.000 kilometer een beurt no dig hebben, als je dan niet meer dan 10.000 kilometer per jaar rijdt, kom je dus jaren niet in de garage. Dat kan niet. Nu al zijn er mensen die bezuinigen op on derhoud en van apk naar apk rij den", zegt Boon Die onderhoudsinterval loopt de komende jaren nog verder op, verwacht C. Boutens van de RAI. Sommige diesels van Audi hebben pas na 50.000 kilometer nieuwe olie en onderhoud no- dig. „Wij bepleiten een aanscher ping van de apk-normen", zegt Kwikfit-directeur J. van der Ma- rel. „Een auto kan goed door de rem- mentest komen, en toch kunnen de remmen slecht zijn Je moet naar het hele systeem kijken." Ook Kwikfit komt bij de 120.000 apk-keuringen die ze doen nog tal van jonge auto's met gebreken tegen. „Dat komt door slecht onderhoud, rijge drag en slijtage. „De onderhoudsintervallen wor den door de verbeterde techniek dan wel groter, maar remmen en schokdempers blijven ge woon slijten." We moeten jaarlijks blijven keu ren. zegt de autobranche De au torijders verenigd in de ANWB zijn het er niet mee eens. Peijs mag het zeggen. GPD GRONINGEN - Steigerbouwers hijsen steigerdelen naar de top van de Groninger Martinitoren ter voorbereiding op de installatie van een sprinklerinstallatie. foto Corne Sparidaens/GPI) VEENDAM - Het Waterschap Hunze en Aa's, werkzaam in de provincies Groningen en Drenthe, investeert 88.8 miljoen euro in het verhogen van de kades in het gebied. In totaal wordt ruim 200 kilometer kade rond de boezem- gebieden van het waterschap verhoogd. Het gaat om een van de eerste grootschalige verbeterings projecten voor boezemkaden in Nederland. De werken moeten in 2015 klaar zijn. Volgens dijkgraaf A. van Hall is de ophoging nodig omdat de wateroverlast in de toe komst waarschijnlijk sterk toeneemt. ANP VEENDAM - De Nederlandse personenauto's krijgen een nieuw kenteken. Een code van twee cijfers, drie letters en opnieuw een cijfer maakt volgens de woordvoerder van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) een goede kans. De dienst moet iets nieuws bedenken, omdat de oude vertrouwde combinaties van drie keer twee cijfers en letters hun langste tijd hebben gehad. Naar verwach ting zullen de huidige combinaties voor de kentekens tus sen 2005 en 2006 allemaal gebruikt zijn. ANP AMSTERDAM - Als er de afgelopen week verkiezingen gehouden waren, dan zou de WD het CDA in zetelaantal voorbij zijn gestreefd. De liberalen zouden met 31 zetels in de Tweede Kamer komen, een meer dan het CDA (30). De PvdA zou veruit de grootste partij zijn. met 48 zetels. Dat is gebleken uit een peiling waarvan Maurice de Hond gisteren de resultaten heeft bekendgemaakt Het CDA heeft nu 44 zetels, de PvdA 42 en de WD 28. De SP en de ChristenUnie zijn ook winnaars in deze pei ling De socialisten gaan van negen naar veertien zetels, de ChristenUnie van drie naar zes. De LPF wordt gehal veerd en komt uit op vier, GroenLinks wint een zetel en gaat naar negen D66 blijft op zes staan en de SGP op twee zetels. ANP APELDOORN - Uitvaartverzorger Monuta is gisteren be gonnen met een bewakingsservice voor woningen van na bestaanden. De landelijke uitvaartorganisatie geeft hier mee antwoord op het groeiend aantal inbraken bij men sen die tijdens een uitvaartdienst van huis zijn. Monuta werkt hiervoor samen met een bewakingsbedrijf De bewaking van de woning kost zo'n 200 euro. ANP AMSTERDAM - De Veluwe is in de vroege middeleeuwen het belangrijkste ijzerproductiecentrum van Noord- West-Europa geweest. Op de stuwwallen is ruim 50.000 ton ruwijzer uit ijzererts gewonnen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Amsterdamse geoche- micus drs. I. Joosten, waarop zij morgen aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam promoveert. Joosten vermoedt dat de ijzerproductie ophield omdat er geen ijzererts meer in de bodem zat. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Thuiszorgorgani saties snijden flink in hun perso neel. Dat is mede het gevolg van de sterk verminderde vraag sinds de tarieven zijn verhoogd. Tijdelijke krachten moeten ver trekken en vacatures worden niet vervuld. Dat zegt Ben van Dungen, direc teur van de Landelijke Vereni ging voor Thuiszorg, Voorals nog zijn geen vaste medewer kers ontslagen, maar Van Dun gen verwacht dat het aantal werknemers in de thuiszorg nog veel sterker zal krimpen. „Ik ver wacht grote problemen", aldus Van Dungen. „De zorgaanvra- gen lopen heel hard terug." Van Dungen praat binnenkort met de 'indicatieorganen' die bepa len wie thuiszorg vergoed krijgt over de problemen. Er werken zo'n 180.000 mensen in de thuis zorg in Nederland. Het terugbrengen van de capaci teit is een direct gevolg van de bezuinigingen die het kabinet heeft doorgevoerd en de verho ging van de eigen bijdrage voor thuiszorg. Door de hogere tarie ven hebben duizenden hulpbe hoevenden de zorg stopgezet. Maar dat zijn niet de enige oor zaken van de sterk teruglopende aanvragen, zegt Van Dungen. „De indicatieorganen die bepa len of iemand voor thuiszorg in aanmerking komt, zijn aanzien lijk scherper gaan indiceren. De AMSTERDAM - De PvdA in Amsterdam heeft Ahmed Aboutaleb voorgedragen als de opvolger van de afgetreden wet houder Rob Oudkerk. Dit heeft de PvdA gisteravond tijdens de fractievergadering be sloten. Morgen zal de gemeente raad daarover stemmen Aboutaleb (42) is op dit moment directeur van de sector Maat schappelijke Economische en Culturele ontwikkeling van de Bestuursdienst Amsterdam. Hij bekleedt de functie sinds augus tus 2002. Daarvoor was hij direc teur van het Instituut voor Mul ticulturele Ontwikkeling Fo rum. ANP instroom is daardoor veel min der geworden." Als oorzaak noemt hij ook de verpleeg- en verzorgingstehui zen die steeds vaker een deel van de thuiszorg op zich nemen. Het gaat dan vaak om het deel ?an de zorg dat de thuiszorgor ganisaties juist het meeste ople- vèrt, zoals de medische en huis houdelijke zorg voor mensen in aanleunwoningen. Van Dungen: „Het aantal spelers op de markt neemt toe. Dat is niet erg, maar de verpleeg- en verzorgingste huizen nemen de krenten uit de pap GPD MAASTRICHT - Sinds gistera vond mogen er weer schepen va ren door het Julianakanaal. Dat heeft Rijkswaterstaat (RWS) in Maastricht gemeld. Schepen varen dan onder bege leiding van RWS m konvooien. Er is slechts eenrichtingsver keer toegestaan. Vanaf zeven uur 's avonds voer het eerste konvooi van zuid naar noord, twee uur later was dat omge keerd. Schepen mogen niet die per zijn dan 2,80 meter en er geldt een snelheidsbeperking De kanaaldijk in het Limburgse Stein zakte vorige week in, waardoor de inwoners achter de dijk moesten worden geëvacu eerd. De eerstkomende dagen blijft dit regime voor het scheep vaartverkeer in het Julianaka naal nog van kracht, aldus Rijks waterstaat. De kans bestaat dat Rijkswater staat straks dijken gaat inspecte ren met gebruik van satellieten en vanuit vliegtuigen. Staatsse cretaris Schultz van Haegen van Verkeer en Waterstaat heeft de dienst opdracht gegeven onder zoek te doen naar andere metho den. naast de visuele inspectie. De kanaaldijk in Stein was vori ge week nog vlak voor het inzak ken op die manier nagelopen door Rijkswaterstaat. De staats secretaris overweegt nu serieus het inzetten van ook andere me thoden, zei gisteren een woord voerder. Zo kunnen mogelijke vervormingen opgespoord wor den. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3