Sportvereniging peilt wensen Zonder mijn rollator kom ik nergens PZC Brinkhorst dekt ambtenaren in kwestie Borssele Wachtlijsten in zorg slinken I Chatsessies B en W krijgen vervolg sll Inbraak bij garagebedrijf Gift voor kinderrevalidatiecentra Duwboot in de problemen Terneuzen tegen ontpoldering Samenzang DFS Burgh-Haamstede streeft naar multifunctioneel nieuw gebouw agenda dtGeen straf voor j$chot luchtbuks dinsdag 3 februari 2004 OOSTERLAND - Bij een inbraak in een garagebedrijf in Oosterland is zondagnacht een auto gestolen. Het gaat om een groene Peugot met kenteken LG-NG-43. Uit het kan toorgedeelte werden enkele tientallen telefoonkaarten weggenomen, evenals een voorraad rookwaren uit het ma gazijn. Eerder die avond werd ingebroken in een woning aan de Molenweg. De daders werden betrapt door de bewoon ster, waarna ze op de vlucht gingen. Ook in Burgh-Haam stede werden inbrekers bij hun daad gestoord. Toen ze de toegang tot een supermarkt hadden geforceerd, ging het alarm af en kozen ze het hazenpad. GOES - Stichting Revalidatiegeneeskunde Zeeland heeft een bijdrage van 3500 euro ontvangen van de ING Bank in Goes. Het geld wordt besteed aan extra speeltuigvoor zieningen in de oefentuinen van de kinderrevalidatiecen tra Reigerbos in Goes en revalidatiecentrum De Wielin gen in Terneuzen. De bank verleende de gift vanwege de opening van haar nieuwe kantoor in Goes. STAVENISSE - Een duwboot op de Oosterschelde raakte gistermiddag korte tijd in de problemen. De boot, die rich ting Hansweert voer, verloor door de sterke wind één van zijn bakken. Het incident gebeurde rond kwart voor een, ter hoogte van Stavenisse, op de Witte Tonnen Vlije. De kapitein wist met hulp van een andere boot de bak langszij te brengen. Daarna voer hij door naar de Krammersluis in Sint-Philipsland, om de duwboot weer in orde te breng en. Het vaartuig heeft geen schade opgelopen. TERNEUZEN - De plannen voor grootschalige ontpolde ring van de Braakman zijn niet reëel. Burgemeester en wethouders van Terneuzen antwoorden dat op vragen van LPF-raadslid C. Freeke. Het college wijst op de belangen van Dow Benelux, de in de nabijheid van de Braakman gevestigde overige indus trie (Logistiek Park en Mosselbanken) en de industriële ontwikkelingen op de Westelijke Kanaaloever. „In ver band met het vorenstaande stellen wij ook onze vraagte kens bij de plannen tot ontpoldering van de Paulina- en Thomaespolder", schrijven B en W. Op een andere vraag van de LPF, over het idee van gede puteerde A. Poppelaars om tol te heffen op het tracé tus sen Goes en de Belgische grens, antwoorden B en W niet de indruk te hebben dat dit idee vanuit Den Haag is ge souffleerd. „Wel heeft de heer Poppelaars in verkennende sfeer een gesprek hierover gevoerd met minister Peijs", stellen B en W. De LPF vreest dat automobilisten op grote schaal sluiproutes zullen nemen om de tolroute te omzeilen. B en W delen die angst niet. Ze willen evenmin naar Middel burg gaan om, opheldering over de kwestie te vragen. „Het gaat slechts om een eerste idee, een aanzet tot discus sie. Er is dus nog ruimte genoeg voor overleg." joor Marcel Modde IIERIKZEE - De chatproef met P2(iurgemeester en wethouders s r«an de gemeente Schouwen-Dui- tn»eland krijgt een vervolg. Het College heeft een rooster ge- rdeflaakt. op basis waarvan de be volking één keer per maand een iur de gelegenheid krijgt om via iet internet met de dagelijkse ?raiestuurders van gedachten te Wisselen. di Burgemeester J. Asselbergs nam november vorig jaar de proef op de som. Veertien belangstellen den grepen him kans om vanach ter de computer tal van prangen de vragen op hem af te vuren. De éénurige chatsessie vervult volgens Asselbergs een behoefte in de moderne communicatiewe reld, zo gaf hij tevreden aan na afloop van het experiment. De reeks begint donderdaga vond 12 februari om 19.00 uur bij wethouder G. van der Salm, die onder meer gaat over de pri vatisering van de sportaccommo daties op Schouwen-Duiveland. Ook is Van der Salm verant woordelijk voor volkshuisves ting, het gebruik van de wel zijnsvoorzieningen, de eventue le nieuwbouw van een theater en gaat hij over werk, inkomen en zorg. Voorwaarde voor deelname aan de chatsessie is dat de vragen gaan over één van de zaken bin nen de portefeuille van de be treffende wethouder. De volgende in rij zijn J. van Felius (financien) op 11 maart, G. van de Velde-De Wilde (open bare werken) op 8 april en L. Ge- luk-Poortvliet (ruimtelijke orde ning) op 13 mei, telkens de twee de donderdag van de maand. De chatsessies verlopen via de ge meentelijke site www.schou- wen-duiveland.nl. Forum Een ander nieuw onderdeel op deze pagina is het forum. Bezoe kers kunnen langs die weg zelf discussies starten over door hen te bepalen onderwerpen, dan- wel reageren op een geponeerde stelling over zaken die op het ei land spelen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Ambtenaren van het ministerie van Economische Zaken zijn hun boekje niet te buiten gegaan in de discussi<» over sluiting van de kerncentra le Borssele, heeft minister Brink- horst van EZ gisteren geant woord op vragen van Groen- Links. Kamerlid W. Duyvendak neemt geen genoegen met de reactie en wil een debat met Brinkhorst. VPRO-radio onthulde vorige maand op basis van interne stuk ken van EZ dat ambtenaren een dubieuze rol hebben gespeeld bij het openhouden van de kern centrale Borssele Zij oefenden druk uit op de Raad van State om een rechtszitting over Borsse le uit te stellen. Zij wilden ook kerncentrale-exploitant EPZ bij de zaak betrekken, omdat 'wij het tij niet meer kunnen keren', stond een brief. Een kleine Ka mermeerderheid had eind 1994 besloten dat Borssele begin 2004 dicht moest. GroenLinks eiste na de onthul lingen schriftelijk uitleg van Brinkhorst. Die kwam gisteren Volgens de minister hebben zijn ambtenaren niets misdaan. Zij hebben 'in de periode 1994-1998 al het mogelijke gedaan' om het door het kabinet overgenomen Kamerbesluit uit te voeren, ant woordt Brinkhorst. Hij erkent dat eind 1998 door ambtenaren is gezinspeeld op een beleidswijziging ten aan zien van Borssele. Zij deden dat 'in onderlinge gedachtenwisse- lingen en in advisering aan de minister'. Brinkhorst noemt dat 'niet onoorbaar', omdat toen een nieuwe minister - Jorritsma van de WD - was aangetreden. Hij voegt toe. 'In elk geval heeft mi nister Jorritsma noch haar ambtsvoorganger Wijers ooit aanleiding gezien om ambtena ren tot de orde te roepen'. Ook Brinkhorst ziet daar geen reden toe. Dat er telefonisch contact is geweest met een ambtenaar van de Raad van State om een rechts zaak over Borssele te verdagen, bevestigt de minister. Daarbij is het argument gebruikt dat de be streden beslissing vermoedelijk door het nieuwe kabinet zou worden heroverwogen. Brink horst noemt het telefonisch con tact 'in een dergelijke situatie niet ongebruikelijk en zeker niet onoorbaar'. Het nieuwe ka binet-Kok (1998-2002) hield vast aan sluiting van de kerncen trale. Stuitend GroenLinks-Kamerlid Duyven dak vindt dat Brinkhorst met zijn reactie bewijst dat EZ-amb- tenaren hebben geholpen om Borssele open te houden. Dat zij de procedure bij de Raad van State probeerden uit te stellen, noemt hij stuitend. „De Raad van State heeft zich op een onei genlijke manier laten meesle pen", aldus Duyvendak Van de huidige regering-Balken ende mag de kerncentrale Bors sele openblijven tot uiterlijk 2013. De uitvoering van de Kern energiewet is inmiddels in han den van het ministerie van Mi lieubeheer. KRUININGKN - In de kerk van de gereformeerde gemeente in Kruiningen vindt zaterdag 14 fe bruari een koor- en samenzang- avond plaats. Aan de avond werken jeugdko ren Harpe Davids, Jubilate en Blijde stemmen en gemengd koor Deo Juvante mee. De op brengst is bestemd voor het bus project van Siloah, een rolstoel bus voor gezinsvervangend te huis De Beukelaar in 's-Graven- polder. De zangavond begint om 19.30 uur SCHARENDIJKE Verenigingszaal De Hoeksteen, 14.00 uur: Anbo-themamid- dag; ZIERIKZEE Gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering Commissie Samenleving en Bestuur;Parochiecentrum Mossel straat, 20.00 uur: Bijbelavond over com ponist J. S. Bach; Middelburg - Een leerling ?aian het Middelburgse Calvijn ls£ollege, die begin december een met een luchtbuks terwondde, wordt voor het Schieten niet vervolgd. 'olgens een woordvoerder van stitie gaat het om een 'onge- kje' en is de zaak daarom gese- ineerd. De officier van justitie ift nog geen besluit genomen 'er het bezit van het wapen. É^De politie heeft proces-verbaal lct>pgemaakt van de gebeurtenis. a,jlet bezit van een luchtdrukwa- "rben is voor minderjarige verbo den. ^et schietincident vond decem vorig jaar in een lokaal van "iet Middelburgse Calvijn Colle ge plaats. Een scholier liet een uchtbuks aan een klasgenoot '||:ien Op dat moment ging het vapen onbedoeld af. Het kogel- je trof het hoofd van een mede- iicholier. Hij raakte licht ge il vond Ondanks het verbod op ;t bezit van luchtdrukwapens ir minderjarigen zijn dergelij- buksen en pistolen in Neder- id eenvoudig te verkrijgen. Geheel links komt de jeu de boules-baan van sportvereniging Door Fusie Sterk (DFS) te liggen, vlak naast de splinternieuwe accommodatie. foto Dirk-Jan Gjeltema door Cees Maas TERNEUZEN - Ze kijkt ont hutst. „Maar dat kan toch niet waar zijn? Wil de regering dat? Zonder mijn rollator kom ik ner gens meer. Mijn benen willen niet meer mee. En zelf betalen, dat zal wel niet gaan van mijn pensioentje. Deze is van de ver zekering en ik geef hem niet meer af." Mevrouw Dees schuifelt rond in het parkje bij haar woning, bij het Terneuzense woonzorgcen trum De Blide. Ze duwt haar rol lator over de hobbelige klinkers en is tussen de regenbuien door op weg naar een winkel. „Dat ik dat zelf nog kan, bete kent dat niemand het voor mij (advertentie) Klokstraat 5 v— Nieuwe Brug 22-28 Walstraat 80 Appelmarkt 18 Goes Middelburg Vlissingen Zierikzee tel. 0113-270860 tel. 0118-611741 tel. 0118-440084 tel. 0111-450260 4 Luchthavens 5 Schepen 6 Racecircuits hoeft te doen. Dat spaart toch ook geld uit? En ik heb mijn hal ve leven gewerkt, dan heb je ze ker ook toch wel recht op iets?" Mompelend van boosheid gaat ze verder. Met een bungelende boodschappentas aan haar he melsblauwe rollator De vraag was hoe ze het vindt dat Hans Hillen, als voorzitter van het College van Zorgverze keringen, voorstelt de rollator, aangepaste bedden en inconti- nentiemateriaal uit het verzeke ringspakket te schrappen. „Een driewieler voor kleuters wordt tenslotte ook met ver goed, dus de bejaardenfiets kan ook uit het ziekenfondspakket," aldus Hillen in het tv-program- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De wachtlijs ten voor de thuiszorg en ver pleeghuiszorg in Zeeland zijn af gelopen jaar fors geslonken. Zorgverzekeraar CZ meldt een daling van 43 procent voor thuis zorg en 42 procent voor ver pleeghuisbedden. Bij verzorgingshuizen daalde het aantal wachtenden achttien procent. De cijfers gaan over de periode november 2002 en okto ber 2003. De daling is direct te danken aan het extra overheids geld dat de afgelopen jaren in de bestrijding van de wachtlijs ten is gestopt, stelt CZ. Volgens de zorgverzekeraar speelt ook de concurrentie tussen zorgaan bieders een rol. „Er zijn meer particuliere aanbieders van zorg gekomen waarmee wij sa menwerken. Daardoor neemt de druk op bestaande voorzienin gen af," zegt woordvoerster van CZ Josée Verstappen. Derde hoofdoorzaak van de wachtlijstdaling is de verbete ring in de personeelstekorten, de verzorgingsinstellingen mel den dat het vinden van nieuw personeel aanzienlijk beter gaat dan voorgaande jaren. De wacht- lijstcijfers zijn door een verbe terde registratie schoon, aldus CZ. Dat wil zeggen zonder dub beltellingen van mensen die op diverse wachtlijsten tegelijk staan en zonder overledenen In Zeeland wachtten in 2002 249 mensen op thuiszorg; dat waren er in november vorig jaar nog 142. Op de lijst van mensen die op een verpleeghuisbed wachten daalde het aantal van 131 naar 76. Van de 742 inge schrevenen voor een verzor gingshuisplaats waren er vorig jaar 610 nog niet gehonoreerd. CZ is niet bevreesd dat de hoge re eigen bijdragen in de thuis zorg de wachtlijsten voor verzor- gings- en verpleeghuizen weer langer maken. Huisartsen en thuiszorgmana gers uitten die verwachting na de maatregelen van minister Hoogervorst. Zij stellen dat door te dure thuiszorg veel men sen hun vangnet voor zelfstan digheid verliezen. „Wij zijn daar niet zo bang voor," zegt Verstappen. „Het Re gionaal Indicatieorgaan bepaalt of de zorg in een zware instel ling als een verpleeghuis gege ven moet worden. Veel vaker in diceert het RIO lichtere zorg die thuis kan worden gegeven." Dat gebeurt ook door verzorgings huizen en verpleeghuizen, door inzet van bijvoorbeeld 'vliegen de zusters'. Nieuwe zorgproducten van te huizen en de bouw van veel nieu we zorgwoningen moeten de wachtlijsten verder bekorten. De zorgverzekeraar probeert in overleg met bouwers, huisves- ters en gemeenten dat proces te versnellen. Zeeland heeft de ko mende tien jaar 1900 van zulke woningen nodig. ma Buitenhof. „Dat is een twee deling in de zorg, mensen met een AOW'tje kunnen zulke ei gen bijdragen gewoon niet beta len. Je krijgt dan de situatie dat alleen de rijkere bejaarden die hoognodige spullen kunnen aan schaffen", zegt directeur Koos de Zeeuw van Verzorgingshuis Vremdieke in Hoek. En in de hal van Vremdieke zit Jan Sol lekker uit te rusten van zijn rondje met de rollator door de tuin van het tehuis. Jan is wat dovig en verstaat weinig vragen. Behalve als het om zijn rollator gaat. „Die is van mij en die blijft van mij, hoor", zegt hij en hij klopt op het stuur van zijn 'loopma- chiné'. Het behoeft geen verklaring: veel bejaarden zijn volledig af hankelijk van hun rollator als ze ergens heen willen. Ze krij gen hem veelal in bruikleen van de verzekeringsmaatschappij. Er is een roulatiesysteem; wan neer ze de rollator niet meer no dig hebben, gaat hij naar de vol gende klant „We hebben er nooit teveel, er is geen luxe of zo, wat dat be treft", zegt de verpleegkundige achter de receptiebalie van Vremdieke. „Een gewone rollator met alles erop en eraan kost 145 euro", zegt Dion Beuzenberg van het bedrijf Welzorg in Axel. Hij ver koopt rollators. voornamelijk aan de verzekeringsmaatschap pijen en was verbaasd toen hij het voornemen van Hillen ver nam. "Dat muisje zal nog een staartje hebben," voorspelt hij. Een verzameling rollators bij het bedrijf Welzorg in Axel. „Een ge wone rollator met alles erop en eraan kost 145 euro", zegt Dion Beu zenberg van Welzorg. Hij verkoopt rollators, voornamelijk aan de verzekeringsmaatschappijen. foto Camile Schelstraete ^oorPiet Kleemans "5uBGH-HAAMSTEDE - Sport- z>ereniging Door Fusie Sterk lunDFS) overweegt een jeu de bou les-baan bij haar nieuwe accom modatie aan de Leliendaleweg veW te leggen- De sportvereni ging wil echter eerst van de in woners van Burgh-Haamstede Weten of zij daar prijs op stel- 1 en. ïje: ^DFS bouwt, stelt secretaris 2. de Feijer, onverdroten aan de an bekomst. Momenteel wordt ge- aan de nieuwe accommo datie en het is de bedoeling dat e ie nieuwe kleedkamers en kanti- rie binnen enkele maanden in ge bruik worden genomen. O0yloet lukken volgens De Feijter, Want het gebouw is inmiddels 'nvind- en waterdicht en er Wordt met man en macht - vrij willigers dragen ook een steen tje bij - getegeld en geschilderd. ontwerp voor invulling van ^e buitenruimte is nog in de naak. Voor wat betreft de en- en!ree van het sportcomplex gaan gedachten uit naar een fors osi)emeten terras dat tussen het jQlieuwe gebouw en het hoofd geld van DFS in komt te liggen. Dok is het idee geboren voor Aanleg van een jeu de boules- injaan. IC't ovHalfpipe dergelijke voorziening zou fn het terrasontwerp meegeno- kunnen worden. „Nu alles q Sp de schop gaat is dat niet al te ingrijpend", zegt secretaris De Feijter. „Of je nou overal terras tegels neerlegt of je legt wat be- tonbandjes met een gravelbaan- tje ertussen, dat maakt niet zo veel uit." Zien de de dorpsbewoners niets in een jeu de boules-baan, dan kan er wat de vereniging betreft een halfpipe of iets dergelijks voor in de plaats komen. De Feij ter: „Waar het ons om gaat is dat wij als sportvereniging vin den dat een dergelijk gebouw nu in de praktijk vaak te weinig gebruikt wordt. Zo'n accommo datie kost een hoop geld, waar van een deel gemeenschapsgeld. Daar moet meer mee gedaan kunnen worden dan alleen ge bruik voor voetbalwedstrijden." DFS wil, legt De Feijter uit, mid den in de samenleving staan. Het kloppend hart vormen van de dorpsgemeenschap in al haar geledingen. Dus voor jong én oud. Er is ook nagedacht over een multifunctioneel gebruik van het nieuwe gebouw. Het ge bouw waarin de kleedkamers en de kantine zijn ondergebracht, zou bijvoorbeeld in de visie van het bestuur van de sportvereni ging gebruikt kunnen worden voor kinderopvang of naschool se opvang. „Maar het kan ook gewoon ruim te bieden aan ouderen die onder ling contact en gezelligheid zoe ken." Het DFS-bestuur hoopt de ko mende maanden duidelijkheid te krijgen over de wensen en ver langens van de dorpsbewoners. De sportvereniging roept hen daarom op hun mening kenbaar te maken. Dat kan per fax 652026), schriftelijk (Hogeweg 39, 4328 PB Burgh-Haamstede) of per e-mail" (info@sv-dfs.nl).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31