PZC Kritiek dorpsraden op groenplan geeft meer redenen 50% PZC KORTING Schouwse Seniorenraad hekelt gerommel rond de thuiszorg x o a ontslag directeur Tirrr-i Jchade storm langs Jchouwse kust en uinen blijft beperkt Meerderheid tegen ruiming Vredehof [erkwerve vindt onderhoud groen kerntaak van gemeente Raad Van Toezicht j'elstraf voor =ampingdief Winterkwis HELEMAAL VOOR Di HALVE PRIJS OP DE COMPLETE BRIL TILROE OPTIEK Hankey gooit tegen winnaars zeeuwse almanak Streepje waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 SCHOUWEN-DUIVELAND dinsdag 3 februari 2004 or Marcel Modde ERIKZEE - Verschillende rpsraden op Schouwen-Duive- id hebben kritiek op de tna- ;r waarop de gemeente bur- '•rs tracht te mobiliseren voor t verfraaien van het openbaar jen. Ze zien het als een ver- pte bezuinigingsmaatregel, larbij onduidelijk is wie voor langere termijn voor de kos- i opdraait. dorpsraad van Kerkwerve eft alle overige raden op het and uitgenodigd hun mening er de door de gemeente inge- ?lde groenprijsvraag op rij te tten. Met die wedstrijd wor- n de inwoners uitgedaagd zelf >t een ontwerpplan te komen or het groenbeheer in omge- vig. Het beste idee wordt be- -pnd met 25.000 euro. Dat )DELBURG - Een 46-jarige pstrichtenaar is gisteren r de Middelburgse politie- ïter voor brutale diefstal ver deeld tot drie maanden cel. diefstal werd 26 juni 2001 op camping in Vlissingen ge- egd. De verdachte was die zo- samen met zijn vrouw op va- tie in Zeeland. Toen ze za- dat drie campinggasten hun t onbeheerd achterlieten, sta- ze mobiele telefoons, een fo- jestel, een portemonnee, fles- alcohol en kleding. Daarna jen ze er vandoor. 1 slachtoffers hebben een oot deel van de spullen terug, verdachte heeft 33 pagina's .fblad aan vermogens- en ver- irsdelicten. Hij zit momenteel straffen uit. Zijn vrouw rd eerder tot dezelfde straf oordeeld. moet voldoende zijn voor de uit voering en minimaal vijf jaar on derhoud. Volgens Kerkwerve lopen de plannenmakers 'financiële risi co's indien men later afhaakt en de gemeente tot opruimen of ge dwongen onderhoud overgaat', zo staat in een brief aan de ande re vertegenwoordigende orga nen van het eiland. „Wij als dorpsraad Kerkwerve onder schrijven deze wedstrijd niet en zijn van mening dat aanleg en onderhoud van groen in stad en kern tot de kernactiviteiten van de gemeente behoren." In een mondelinge toelichting op de actie zwakt voorzitter R. van Kan de stellingname in de brief enigszins af. „Het initia tief op zich is prima, wanneer enerzijds wordt geprobeerd kos ten te besparen. Alleen wil de ge meente die kosten straks bij de deelnemers aan het groenplan leggen. Dat mag niet de bedoe ling zijn." Van Kan wil op basis van de reacties van de andere dorpsraden de inhoud van het groenplan opnieuw met de ge meente bespreken. Hij vreest niet voor het aanzien van Kerk werve, nu er vanuit dat dorp voor de gestelde deadline van 1 februari geen ideeën zijn inge diend. „De gemeente is gehou den aan het onderhoud van het openbaar groen. Dat blijft zo, met of zonder dit plan." Voorzitter J. Prins van Scharen- dijke kan zich de kritiek uit Kerkwerve goed voorstellen. Al schort het volgens hem vooral aan de communicatie en de tijd- planning. Dat manco verklaart het geringe aantal inzendingen, aldus Prins. In november werd het idee voor het burgergroen plan officieel gelanceerd, voert hij aan. Uitgangpunt moest zijn het kwaliteitsplan dat een maand later door de gemeente raad werd aangenomen. De po tentiële deelnemers restten dan nog één maand om hun concept in te dienen, terwijl praktisch or Marcel Modde ERIKZEE - De duinen en kglooiingen langs de Schouw- kust hebben nauwelijks scha- ondervonden van de zuidwes- rstorm die de afgelopen dagen >edde. ssen Levensstrijd en de Hee- nkeet bij Zierikzee brokkelde or de zware golfslag een stuk van het vorig jaar geopende itendijkse Oosterscheldefiets- d. Het gat kon gisteren direct rden gerepareerd, aldus iordvoerster D. Steijn-Laing n Waterschap Zeeuwse Eilan- L rakhout ordat de wind pal op de dijk •^nd, spoelde de grond deels ig een raakte een aantal ste- m uit de glooiing los Daar- |or kregen de golven vrij spel het asfalt. Omdat het fiets- (advertentie) WIÊHÊÊÊÊÊÊÊm (MONTUUR EN OLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 niemand inhoudelijk kennis heeft kunnen nemen van dat ge meentelijk kwaliteitsplan, want dat was nog niet verspreid „Kortom, je nodigt iemand uit iets te doen waar ze eigenlijk geen weet van hebben. Daar gaat toch niemand op in Zijn naams- en functiegenoot J. Prins uit Nieuwerkerk ziet de bui iets minder somber in, zij het plaatselijk Als dorpsraad is geen plan ingediend - daarvoor ontbrak het aan tijd en kennis, sluit hij zich aan bij dat onder deel van de kritiek -, maar een aantal dorpbewoners hebben die moeite wél genomen. „En dat initiatief ondersteunen we van harte." Het gat om natuur vriendelijke oevers rond de dorpsvijver, beter voor dier en plantengroei en op de lange ter mijn onderhoudsarm. „Als deze prijsvraag er inderdaad toe leidt dat de burger meer betrokken raakt bij het groenonderhoud, kun je er niet tegen zijn, maar om nou te zeggen dat we er wild van zijn, nee. Het is, om me voor zichtig uit te drukken, een beet je knullig gebracht." Onterecht Hoeveel aanmeldingen er giste ren waren binnengekomen, had wethouder J. Geluk-Poortvliet nog niet geturfd. „Maar het zijn er zeker meer dan één en er zijn er nog een paar onderweg." Vol doende reacties of niet, Geluk vindt de kritiek onterecht. „Het is nooit de bedoeling geweest dit als een bezuiniging neer te zetten. Uitgangspunt is de bur ger meer betrokken te maken bij zijn leefgebied. Ze kunnen nu eens zelf aangeven wat ze leuk zouden vinden in plaats van dat dat altijd voor hen wordt bepaald. Het lijkt me enig om voor je eigen buurt een plan te kunnen ontwerpen. Als ze niet willen, dan houdt het op. Dan blijft de gemeente het on derhoud doen zoals het nu ge beurt en niks meer." pad door het overslaande water tevens was bezaaid met wrak hout en andersoortig afval, werd het tot gisteren afgesloten. De weg langs de Noordzeekant van de Brouwersdam werd giste ren weer geopend voor verkeer, nadat opgewaaide zandruggen en hout waren verwijderd. Aanvankelijk zag het er zondag naar uit dat de keersluis in het havenkanaal van Zierikzee in verband met opstuwing van het water moest worden gesloten. De maatregel bleek uiteindelijk niet nodig, omdat de hoogwater stand ruim onder het daarvoor bepaalde maximum (van 1.90 meter boven het normale peil) bleef. De extreme neerslag gisteren viel volgens het waterschap goed te verwerken, al kon over last op sommige plekken niet worden voorkomen. De gemalen draaien volop om de overvloed te lozen op het buitenwater. I)e dorpsraad van Kerkwerve heeft alle overige raden op het eiland uitgenodigd hun mening over de door de gemeente ingestelde prijsvraag over openbaar groen op een rij te zetten. Op de foto staat een boom de Ring in Kerkwerve. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Onduidelijk, te genstrijdig en ondoorzichtig. De Seniorenraad Schouwen-Duive- land heeft geen goed woord over voor het gerommel rond de thuiszorg. Veel thuiszorgcliën ten weten, zegt de Senioren raad. niet waar ze aan toe zijn en twijfelen of ze de thuiszorg wel of niet kunnen blijven beta len. Het jaar 2004 is voor een grote groep mensen slecht begonnen. Per 1 januari werd een flinke verhoging van de eigen bijdrage voor de thuiszorg doorgevoerd. Het gevolg liet niet lang op zich wachten. Tientallen mensen zeg den de thuiszorg op omdat ze de hulp niet meer konden betalen. Veel anderen twijfelen nog. Een slechte zaak in de visie van de Schouwse Seniorenraad, zo bleek gisteren tijdens de verga dering van de raad. Als cliënten massaal de thuis zorg opzeggen leidt dat, zo wordt geredeneerd, op termijn tot aantasting van de werkgele genheid in de sector en dreigt daarmee de zorg af te kalven. De voorlichting richting cliënt is de Seniorenraad een doorn in het oog. Seniorenraadslid M. Co- hen-Stuart: „Er is een brief naar de thuiszorgcliënten ge gaan. Die brief is ontzettend on duidelijk en vol tegenstrijdighe den. Ik vind het schandalig dat een dergelijk ondoorzichtige brief gestuurd wordt naar men sen die om hulp zitten te sprin gen. Ik vind dat hier sprake is van uiterst slechte communica tie." Blamage Voorzitter H Klatter van de Se niorenraad sloot zich aan bij de woorden van Cohen-Stuart. „Ik vind het een blamage dat men sen opgezadeld worden met een brief waar ze waarschijnlijk niets van begrijpen. Het geeft enorm veel onduidelijkheid en ik maak mij daar grote zorgen over." C. Mandemaker-Penning voeg de daar aan toe dat de situatie voor werkers in de thuiszorg eveneens uiterst frustrerend moet zijn. „Want ook zij weten vaak niet waar ze aan toe zijn." door Rolf Bosboom GOES - De Raad van Toezicht en Advies van de Oosterschelde- ziekenhuizen heeft gisteravond een waslijst aan redenen op ta fel gelegd waarom S. Schuite voerder als directeur zou moe ten vertrekken. De Raad voor Maatschappelijke Rekening en Verantwoording (RMRV), het hoogste bestuurlij ke orgaan in het ziekenhuis, heeft zich vervolgens langdurig beraden op het lot van de Raad van Toezicht. Gisteravond laat was er nog geen besluit geno men. Twee weken geleden besloot de RMRV de Raad van Toezicht te schorsen. De raad kwam daarop met een compromisvoorstel, waarin E. Geluk tijdelijk als voorzitter zou terugtreden. De leden van de RMRV moesten gis teren bepalen of zij hun besluit handhaafden of het compromis overnamen. Ook andere varian ten kwamen ter sprake. De bestuurscrisis in het zieken huis is ontstaan door een con flict tussen S. Schuitevoerder, momenteel het enige lid van de Raad van Bestuur (directie), en de Raad van Toezicht over de op volging van H. Broertjes. Die vertrok in oktober als bestuurs voorzitter. In de ontslagaankondiging had de Raad van Toezicht vier we ken geleden zeven redenen ge noemd voor het verbreken van het arbeidscontract. Inmiddels is duidelijk dat er wat de Raad van Toezicht betreft nog meer speelde. Dat is verwoord in der tien grieven, die gisteravond achter gesloten deuren werden besproken in de RMRV Het is bedoeling dat de uitkomsten van de beraadslagingen vanoch tend bekend worden gemaakt. De Raad van Toezicht benoem de gisteren, luttele uren voordat de RMRV over zijn lot besliste, een interim-bestuursvoorzitter. Het is R. van der Meulen, werk zaam als crisismanager en coach van directies en Raden van Commissarissen. Van der Meulen was al sinds 16 januari, toen Schuitevoerder op non-actief werd gesteld, belast met de dagelijkse gang van za ken in de ziekenhuizen. Met zijn benoeming negeert de Raad van Toezicht de negatieve adviezen van de ondernemingsraad en de patiëntenraad. Met de aanstelling van Van der Meulen op de valreep wilde de Raad van Toezicht de kans op een 'bestuursvacuüm' voorko men. Als de raad wordt ge schorst of ontslagen, zou er noch een Raad van Bestuur noch een Raad van Toezicht, die leden van de Raad van Bestuur noemt, meer zijn. De Raad van Toezicht besloot gisteren tevens definitief stap pen te ondernemen om de ar beidsovereenkomst met Schuite voerder te laten ontbinden. Het is niet de eerste keer dat Schuitevoerder in een conflict verzeild is geraakt. In zijn vori ge baan als bestuursvoorzitter van het Diaconessenhuis in Eindhoven introduceerde hij een bestuursvorm, waarbij de medisch specialisten deel uit maakten van de directie. Door de vaak botsende belan gen van de medische staf en de directie raakten de verhoudin gen verstoord. Schuitevoerder kreeg het verwijt onvoldoende te functioneren. De Raad van Toezicht koos zijn kant en wilde de medisch specialisten hun be stuurlijke bevoegdheden ontne men. Die dreigden met een kort ge ding, dat op het laatste moment werd ingetrokken. Uiteindelijk legde Schuitevoerder in april 1999 zijn functie neer, waarna hij in Zeeland aan de slag ging. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De meerderheid van de Schou- wen-Duivelandse politieke frac ties is tegen ruiming van graven op begraafplaats Vredehof bij Haamstede. Dat bleek gisterenavond tijdens de vergadering van de commis sie Openbare Ruimte. Het ruimtegebrek op Vredehof houdt de gemoederen in Haam stede al geruime tijd bezig. Dat er iets moet gebeuren staat bui ten kijf. Er zijn nog maar enkele plaatsen beschikbaar op de do denakker. De voorkeur van het college van burgemeester en wet houders van Schouwen-Duive- land gaat uit naar ruimte creë ren door graven te ruimen. De dorpsraad Burgh-Haamste- de is daar fel tegen. Op het even tueel te mimen gedeelte van de begraafplaats liggen, zegt de dorpsraad, doden begraven waarvan de nabestaanden nog in leven zijn. Dorpsraadsvoorzit ter D. Bosman deed gisteravond daarom een dringend beroep op de gemeente af te zien van mi ming. „De mensen uit Haamste de zullen u er dankbaar voor zijn." Na een korte technische discus sie over de door het college aan de raadsfracties voorgeschotel de zes varianten voor capaci teitsuitbreiding werd al snel dui delijk dat de meerderheid van de raadsfracties de zijde van de dorpsraad kiest. Wethouder G. van de Velde-de Wilde probeerde het tij nog te keren met de opmerking dat el ders op Schouwen-Duiveland grafruiming al sinds jaar en dag wordt toegepast. En wel om de simpele reden dat er vaak geen enkele ruimte voor uitbreiding is. Met dat probleem krijgt men vroeg of laat in Haamstede ook te ma>ken, voorspelde de wethou der. Zij wees erop dat voor wat betreft de begraafplaats bij het nabijgelegen Burgh uitbreiding al niet meer mogelijk is. Als die dodenakker vol is, wordt hij ge sloten. „Dus op termijn wordt ook in Haamstede mimen onont koombaar. We zullen dat toch een keer bespreekbaar moeten maken." De wethouder wist met haar betoog de fracties voorals nog niet over de streep te trek ken. Tijdens de gemeenteraads vergadering van februari wordt een finaal oordeel geveld over de kwestie. IJZENDUKE - De Open IJzen- dijke, die 14 februari wordt ge houden in café Les Amis in IJ- zendijke heeft een publiekstrek ker. De beste acht mannen en vrou wen van het dartstoemooi mo gen het na afloop opnemen te gen de professional Ted Han key. Deelnemers kunnen vanaf 13.00 uur inschrijven in het café. Ook zorg is er bij de Senioren raad om het feit dat op Schou wen-Duiveland steeds meer pro bleemgezinnen komen, die bo vendien de weg naar de hulpver leners niet weten. Een slechte zaak volgens seniorenraadvoor zitter Klatter: „Zij die geen zorg vragen kunnen wel zorg nodig hebben. We moeten voorkomen dat mensen in de knel komen." Seniorenraadslid J. Hendrikse sloot zich daarbij aan. „Het gaat lang met altijd over financi ën en als je er snel bij bent kun je erger voorkomen. Seniorenraadslid L. Velthuysen onderstreepte de noodzaak van tijdige hulp aan probleemgezin nen. „want zij moeten vaak on der zeer vervelende omstandig heden leven." Het kersverse Vlissingertje lag, inmiddels al vier maan den oud, te kraaien in de box en Therèse vond dat de zwan gerschapskledij nu wel weer weg kon. De dochter van een collega verkeerde in gezegende staat en mogelijk zou zij nog iets met de kle ding kunnen aanvangen. De tas met ruimvallende kle ren werd door Therèse naar het werk meegenomen. De col lega belde haar zwangere dochter om haar te melden dat ze bij haar komende be zoek wat leuks voor haar zou meenemen. Taal blijft een fascinerend iets. Met een half oor werd het ge sprek door de mannelijke col lega's gevolgd. De een hoorde ex-positiekleding en sufte weer, weinig opgewonden, verder aan het werk. De an der spitste plots de oren... ex- positiekleding...? Het scheelt maar één streepje, maar heel veel textiel. De zuidwesterstorm en de extreme regenval van gisteren leidde op sommige plekken, zoals hier op de parkeerplaats aan het begin van de Brouwersdam, tot wateroverlast. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29