Uitbreidingsplan voor Lewedorp PZC PZC Zonder roliator kom ik nergens PZC Zorg woningen op plek Vredestein Wachtlijsten in zorg slinken I Vakbondsleden akkoord met sociaal plan voor Vitrite 11 Meer dan honderd nieuwe huizen maken van dorp een geheel Amaliabomen geplant in Kapelle Gift voor kinderrevalidatiecentra Duwboot in de problemen Boete voor mishandelen vriendin Hennepkweker krijgt taakstraf Inbraak bij garagebedrijf agenda Winterkwis WINTER j-U- dinsdag 3 februari 2004 joor Mieke van der Jagt JnOEYVEDORP - Lewedorp krijgt *eTieuwe woningen. Het plan be helst de bouw van meer dan hon- sclerd huizen, grofweg in het ge- niied tussen de Postweg, de Le- 'vedijk, de Burgemeester Le- ivestraat en de Korenweg. Lewe- lorp wordt hiermee een geheel. tri gebied vormt in feite de eni- »e kant die Lewedorp op kan. In iet noorden ligt de Rijksweg ,\58 in de weg en aan de west- %i oostkant liggen zeer nadruk kelijke dijken. Het doortrekken >n de punt die de huidige be bouwing aan de zuidkant van tui 'eKAPELLE - De burgemeester, 'Vwee wethouders en de voorzit ter van de Oranjevereniging heb ben gisteren bij de Kapellerie in ^Biezelinge een Amaliaboom ge- - olant als symbool voor de nieu- 1 rjve loot aan de Oranjetak: Prin- nc$es Amalia. e'De eik staat in het zicht van de huwelijksboom. Die plantte de Kapelle in 2002 terge- .egenheid van het kroonprinse lijk huwelijk. In alle Kapelse x kernen staan al huwelijksbo men. Deze dagen komen daar ^maliabomen bij te staan. De imeente Kapelle is in 2000 be nnen met het planten van ge- jenkbomen, toen vier millen- de grond in gingen. iCapelle heeft gekozen voor ei ken en niet voor koningslinden. %)at doen, volgens het gemeente bestuur, al teveel andere ge beenten. Burgemeester S. Kra ker: „We doen het alleen voor ■kroonopvolgers. Al krijgt Ama- 1 da er nog tien broertjes en zus bij, zij alleen krijgt een boom." de Postweg vormt, tot aan de Le- wedijk, is de meest logische op lossing. Het enige probleem vormt de Postweg, de doorgaan de route die Lewedorp door snijdt. De plannenmakers hebben van de nood een deugd gemaakt en het gedeelte van de Postweg tus sen de dijken tot een verblijfs- ruimte omgevormd. De maxi mumsnelheid wordt hier dertig kilometer. Landhuizen Langs de Lewedijk, waarmee de gemeente Borsele ecologisch am bitieuze plannen heeft, zijn vier landhuizen op grote kavels ge pland. In de boerderij in het zui delijke puntje kunnen woningen en eventueel kantoren komen Tussen de grote kavels aan de westkant komen brede sloten die aansluiten op de zichtlijnen door de rest van het plan. In het uitgewerkte plandeel staan 40 vrijstaande woningen geprojecteerd, 14 twee-on- der-een-kap-woningen en 8 ge schakelde huizen. Behalve dat de Burgemeester Lewestraat wordt bebouwd, komen er drie straten bij, waarvan er een op de Korenweg en twee op de Post weg ontsluiten. Nog niet uitgewerkt Een deel van het totale plan is nog niet uitgewerkt. Het gaat om bebouwing langs de zuid kant van de Postweg en om in- breidingslocaties aan de noord kant van de Postweg, De ge meente Borsele wil al die plan nen wel in het bestemmingplan West-Kraaijertpolder meene men omdat ze direct de belang rijke rol van de Postweg beïn vloeden. Bovendien vallen er op het mo ment eigendomswisselingen te verwachten. Borsele wil het ij zer smeden als het heet is. Het bestemmingsplan Lewe dorp gedeelte West-Kraaijert polder ligt vanaf nu zes weken ter inzage bij de gemeente Borse le. Het voormalige verzorgingshuis Vredestein is bijna gesloopt. foto Willem Mieras door Freek Janssen WISSENKERKE - De sloop van het oude pand van zorgcentrum Vredestein in Wissenkerke is zo goed als rond. Stichting Oude renzorg Noord-Beveland en pro jectontwikkelaar Marsaki uit Goes willen op die plek in sep tember beginnen met de bouw van 56 zorgwoningen voor oude ren, met 24-uurszorg. Om ruimte te maken zou peuter speelzaal Peuterleut dan moe ten verkassen naar de overkant van de Julianastraat, bij basis school De Vliete. In december 2002 verhuisden de bewoners van Vredestein naar het nieuwe zorgcentrum Cleijen- borch in Colijnsplaat. Daarna stond het pand een jaar leeg. Stichting Ouderenzorg Noord- Beveland en Marsaki waren druk aan het onderhandelen over onder andere de financie ring van het project. Afgelopen november kwam er schot in de zaak, toen de ge meenteraad van Noord-Beve land druk zette achter de sloop. Het pand werd door jongeren ge bruikt als hangplek en er wer den regelmatig vernielingen aan gericht. Om ruimte vrij te maken voor 56 zorgwoningen, willen beide partijen gebruikmaken van het terrein waar nu de peuterspeel zaal staat. Er wordt nog onder handeld met de gemeente over het plan. Projectmanager R. de Baar van Marsaki- „Binnenkort start een procedure om het bestemmings plan aan te passen. Als alles naar wens verloopt, krijgen we in september de bouwvergun ning. Medio 2005 worden dan de eerste woningen opgele verd." De grond is nu eigendom van Stichting Ouderenzorg Noord- Beveland, maar wordt overge dragen aan de Goese projectont wikkelaar. Die gaat ruim de helft van de woningen verhuren en de rest verkopen. De stich ting verzorgt de 24-uurszorg. Als het plan doorgaat, komt er bij basisschool De Vliete een nieuwe ruimte voor de peuter speelzaal. GOES - Stichting Revalidatiegeneeskunde Zeeland heeft een bijdrage van 3500 euro ontvangen van de ING Bank in Goes. Het geld wordt besteed aan extra speeltuigvoor zieningen in de oefentuinen van de kinderrevalidatiecen tra Reigerbos in Goes en revalidatiecentrum De Wielin gen in Temeuzen. De bank verleende de gift vanwege de opening van haar nieuwe kantoor in Goes. STAVENISSE - Een duwboot op de Oosterschelde raakte gistermiddag korte tijd in de problemen. De boot, die rich ting Hanswecrt voer, verloor door de sterke wind één van zijn bakken. Het incident gebeurde rond kwart voor een. ter hoogte van Stavenisse, op de Witte Tonnen Vlije. De kapitein wist met hulp van een andere boot de bak langs zij te brengen. Daarna voer hij door naar de Krammer- sluis in Sint-Philipsland, om de duwboot weer in orde te brengen. Het vaartuig heeft geen schade opgelopen. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Vlissinger moet van de Middelburgse politierechter 500 euro boete betalen wegens mishandeling van zijn vriendin. De man deelde vorig jaar mei rond middernacht een vuistslag uit aan de vrouw, toen hij uit haar woning werd gezet. Aan het incident was een woordenwisseling voorafgegaan. Het slachtoffer liep een gebroken tand en een gezwollen lip op. De relatie stond een poosje op een laag pitje, maar die was volgens de verdachte weer goed. MHIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 59-jarige inwoner van Nieuw- en Sint Joosland voor hennepteelt 240 uur werkstraf opge legd Daarnaast moet hij aan de Nederlandse staat 6200 euro betalen: de winst van twee geslaagde oogsten. „U heeft het op een nette manier, maar niet professioneel ge daan", merkte de politierechter op. De man had open kaart met de politie gespeeld, nadat 24 september vorig jaar bij hem een inval werd gedaan. Op dat moment was de vijfde oogst bijna klaar. De verdachte was in de verlei ding gekomen wiet te gaan telen door zijn slechte finan ciële positie. Officier van Justitie H. den Hartog prees zijn openhartigheid, maar meende ze dat er sprake was ge weest van twee professioneel opgezette kwekerijen. Ze eis te 210 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. OOSTERLAND - Bij een inbraak in een garagebedrijf in Oosterland is zondagnacht een auto gestolen. Het gaat om een groene Peugot met kenteken LG-NG-43. Uit het kan toorgedeelte werden enkele tientallen telefoonkaai-ten weggenomen, evenals een voorraad rookwaren uit het ma gazijn. Eerder die avond werd ingebroken in een woning aan de Molenweg. De daders werden betrapt door de be woonster, waarna ze op de vlucht gingen. I oor Claudia Sondervan MIDDELBURG - De wachtlijs ten voor de thuiszorg en ver pleeghuiszorg in Zeeland zijn af gelopen jaar fors geslonken. ^Zorgverzekeraar CZ meldt een Paling van 43 procent voor thuis zorg en 42 procent voor ver- misbedden. verzorgingshuizen daalde aantal wachtenden met acht- 1 ;ien procent. De cijfers gaan 'Iver de periode november 2002 °ën oktober 2003. De daling is di- e*ect te danken aan het extra jverheidsgeld dat de afgelopen jaren in de bestrijding van de REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 l Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur wachtlijsten is gestopt, stelt CZ. Volgens de zorgverzekeraar speelt ook de concurrentie tus sen zorgaanbieders een rol. „Er zijn meer particuliere aanbie ders van zorg op de markt geko men waarmee wij samenwer ken. Daardoor neemt de druk op bestaande voorzieningen af," zegt woordvoerster van CZ Josée Verstappen. Derde hoofdoorzaak van de wachtlijstdaling is de verbete ring in de personeelstekorten; de verzorgingsinstellingen mel den dat het vinden van nieuw personeel aanzienlijk beter gaat dan voorgaande jaren. De wacht- lijstcijfers zijn door een verbe terde registratie schoon, aldus CZ. Dat wil zeggen zonder dub beltellingen van mensen die op diverse wachtlijsten tegelijk staan en zonder overledenen. In Zeeland wachtten in 2002 249 mensen op thuiszorg; dat waren er in november vorig jaar nog 142. Op de lijst van mensen die op een verpleeghuisbed wachten daalde het aantal van 131 naar 76. Van de 742 inge schrevenen voor een verzor gingshuisplaats waren er vorig jaar 610 nog niet gehonoreerd. CZ is niet bevreesd dat de hoge re eigen bijdragen in de thuis zorg de wachtlijsten voor verzor- gings- en verpleeghuizen weer langer maken. Huisartsen en thuiszorgmana gers uitten die verwachting na de maatregelen van minister Hoogervorst. Zij stellen dat door te dure thuiszorg veel men sen hun vangnet voor zelfstan digheid verliezen. „Wij zijn daar niet zo bang voor," zegt Verstappen. „Het Re gionaal Indicatieorgaan bepaalt of de zorg in een zware instel ling als een verpleeghuis gege ven moet worden. Veel vaker in diceert het RIO lichtere zorg die thuis kan worden gegeven." Dat gebeurt ook door verzorgings huizen en verpleeghuizen, door inzet van bijvoorbeeld 'vliegen de zusters'. Zulke nieuwe zorgproducten van tehuizen en de ontwikke ling van grote aantallen nieuwe zorgwoningen moeten de wacht lijsten verder bekorten. De zorg verzekeraar probeert in overleg met bouwers, huisvesters en ge meenten dat bouwproces te ver snellen. Zeeland heeft de komen de tien jaar 1900 van zulke wo ningen nodig. Jan Sol arriveert na zijn rondje met de roliator bij Zorgcentrum Vremdieke. foto Camile Schelstraete doorCees Maas Ze kijkt onthutst. „Maar dat kan toch niet waar zijn? Wil de regering dat? Zonder mijn rolia tor kom ik nergens meer. Mijn benen willen niet meer mee. En zelf betalen, dat zal wel niet gaan van mijn pensioentje. Deze is van de verzekering en ik geef hem niet meer af." Mevrouw Dees schuifelt rond in het parkje bij haar woning, bij het Terneuzense woonzorgcen trum De Blide. Ze duwt haar rol iator over de hobbelige klinkers en is tussen de regenbuien door op weg naar een winkel „Dat ik dat zelf nog kan, bete kent dat niemand het voor mij hoeft te doen. Dat spaart toch ook geld uit? En ik heb mijn hal ve leven gewerkt, dan heb je ze ker ook toch wel recht op iets?" Mompelend van boosheid gaat ze verder. Met een bungelende boodschappentas aan haar he melsblauwe roliator. De vraag was hoe ze het vindt dat Hans Hillen, als voorzit tervan het College van Zorg verzekeraars, voorstelt de rol iator, aangepaste bedden en incontinentiemateriaal uit het verzekeringspakket te schrap pen. „Een driewieler voor kleuters wordt tenslotte ook niet ver goed, dus de bejaardenfiets kan ook uit het ziekenfondspakket," aldus Hillen in het tv-program- ma Buitenhof. „Dat is een tweedeling in de zorg, mensen met een AOW'tje kunnen zulke eigen bijdragen ge woon met betalen Je krijgt dan de situatie dat alleen de rijkere bejaarden die hoognodige spul len kunnen aanschaffen", zegt directeur Koos de Zeeuw van Verzorgingshuis Vremdieke in Hoek En in de hal van Vremdieke zit Jan Sol lekker uit te rusten van zijn rondje met de roliator dooi de tuin van het tehuis. Jan is wat dovig en verstaat weinig vragen. Behalve als het om zijn roliator gaat. „Die is van mij en die blijft van mij, hoor", zegt hij en hij klopt op het stuur van zijn 'loopma- chiné'. Bruikleen Het behoeft geen verklaring, veel bejaarden zijn volledig af hankelijk van hun roliator als ze ergens heen willen. Ze krij gen hem veelal in bruikleen van de verzekeri ngsmaatschappij Er is een roulatiesysteem: wan neer ze de roliator niet meer no dig hebben, gaat hij naar de vol gende klant. „We hebben er nooit teveel, er is geen luxe of zo, wat dat be treft", zegt de verpleegkundige achter de receptiebalie van Vremdieke. GOES Leger des Heils, Leliestraat 24 9.00-12.00 uur en 13 00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder: Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16 45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Hotel Goes, Bijeenkomst door HCC afde ling Zeeland, presentatie door Wout de Ridder over videobewerking met het hard- en software systeem Casablanca; HANSWEERT Kaï Munk, 13.00 uur: Semorensoos; 14.00 uur: Bingo voor ouderen vanaf 50 jaar; KAPELLE De Vroone, 09.15 uur: Yo ga; 13.30 uur. Sociëteit; 14.00 uur Wel- farewerk; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6, 7,en 8; door Ron Magnée MIDDELBURG - De leden van FNV en CNV zijn akkoord ge gaan met het sociaal plan voor Vitrite. Gisteren bogen de bonds leden zich tijdens een speciale bijeenkomst over het voorstel. Bij de Middelburgse fabriek voor lampvoetjes verdwijnen 65 banen. Van de 61 uitgebrachte stem men tijdens de speciale vergade ring waren er vijftig vóór het ak koord. Verder stemden tien le den tegen het akkoord, en was er één onthouding. Met de stem ming is het sociaal plan voor de Vitrite aangenomen. CNV-be- stuurder A. Bot is gematigd posi tief over de uitkomst. Volgens de bestuurder is de actiebereid heid gering, en is er in feite dan ook geen alternatief. Een afwij zing van het sociaal plan bete kent 'dat het verhaal eerst van tafel gestaakt moet worden', al dus de bestuurder. Ook de op komst van 61 bondsleden vindt Bot aan de lage kant. „We heb ben ongeveer honderd leden on der de Vitrite-medewerkers. De andere mensen hadden dus iets andyrs te doenj' Bonden en directie bereikten vo rige week overeenstemming over het sociaal plan. November vorig jaar kondigde de directie van Vitrite de reorganisatie aan. In totaal worden 65 banen ge schrapt. Doordat het bedrijf tien nieuwe vacatures creëert, komt het netto verlies op 55 ba nen. Bij Vitrite werken 290 men sen. Bij de Philipsdochter ver dwijnen ook veertig werkerva ringsplaatsen. De reorganisatie in Middelburg is onderdeel van een veel grotere reorganisatie die vele vestigingen van Philips treft. advertentie „Een gewone roliator met alles erop en eraan kost 145 euro", zegt Dion Beuzenberg van het bedrijf Welzorg in Axel. Hij ver koopt rollators, voorname lijk aan de verzekeringsmaat schappijen en was verbaasd toen hij het voornemen van Hil len vernam. "Dat muisje zal nog een staartje hebben," voorspelt hij. VINTERSPOBT Goes, Middelburg. Vlissingen, Zierikzee KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Gemeentehuis. 19.30 uur: Commissie vergadering welzijn; Sporthal, 19.30-20.30 uur: Conditietrai ning bij Omni-Sport Reimerswaal; SINT-MAARTENSDIJK Maartens hof, 19.30 uur: Voorstelling door toneel vereniging Poortvliet; VLAKE - Sequoiahof. 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel. 13.00 uur Sociëteit; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur Vertrek rondvaart op de Oos terschelde; Het Trefpunt, 19.30-21.30 uur Repetitie fanfare Muziekvereniging Mozart; Gymzaal aan de Ericalaan, 09.00-10.00 uur: Conditietraining voor 50-plussers bij Omni-sport Reimers- waal. Klokstraat 5 fB Nieuwe Brug 22-28 Walstraat 80 Appelmarkt 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25