PZC Herinrichting binnenstad begint 50% Schuiven voor veiligheid Veerse Meer PZC KORTING brinkhorst: Ambtenaren hebben liks misdaan in kwestie Borssele I Schieten met luchtbuks niet bestraft Raad van Toezicht ziekenhuis gevraagd op te stappen Goese gemeenteraad wil ruimer pardon voor asielzoekers hibliek moet in centrum Goes rekening houden met opgebroken straten Kissingers liten zorg konderden "ieuwe huizen Vlissingen Winterkwis HELEMAAL VOOR DE HALVE PRIJS TILROE OPTIEK Oplegger weg in 's-Gravenpolder Ted Hankey in Open IJzendijke zeeuwse almanak Streepje BEVELANDEN-THOLEN dinsdag 3 februari 2004 br Rolf Bosboom )ES - De grootscheepse herin- hting van de binnenstad van begint deze week. De ko- mde drie jaar moet het winke- id publiek rekening houden ■t opgebroken straten en an- r ongemak. uitvoering van het zogeheten isterplan Binnenstad, waar- n Goes enkele jaren heeft ge- irkt, begint met de herbestra- |IS SIN GEN - Binnenstadbe- rners van Vlissingen zijn onge- st over de gevolgen van de re- pstructie van het centrum, hade aan huizen, overlast van rkeer en onveiligheid voor etgangers: alle overlast pas- >rde gisteravond tijdens een rhitte bewonersbijeenkomst ;t belangrijkste item betrof de igelijke schade aan woningen .de binnenstad. De bezoekers Rn. de informatieavond toon- "n zich gisteravond zeer scep- ch over mogelijke gevolgen •^gOr hun woningen. Een inspre- verwees naar de schade die .ddelburgse woningen hebben gelopen door de bouw van het ;uwe theater. èthouder L. Poppe-de Looff is heel stellig in haar ant- jord. De gemeente heeft een ereenkomst met bouwbedrijf V.M gesloten. Ingeval van scha- ]is BAM aansprakelijk. Die on- leming is er voor verzekerd, ipe-de Looff raadde de bewo- aan om hun huis goed te do- jnenteren met foto's, film en Igelijke, opdat een geval van ade later eenvoudig bewezen i worden. JSSINGEN - Woningbouw- bporatie L'escaut uit Vlissin- /n mag van het college van B W bijna driehonderd wonin- n bouwen in de gemeente. !t gaat om de locaties Bea- jidaan, Cruqiusstraat en omge- ïg en Oost-Souburg-noord. corporatie moet daar zowel ur- als koopwoningen realise- i Op basis van afspraken tus- Éf het Vlissingse gemeentebe- en L'escaut is bepaald dat deel van het jaarlijks contingent woningen toegewezen aan de corpo- tie de afgelopen jaren is deze af- aak slechts gedeeltelijk nage- nen, omdat aan andere ont- tkelaars al woningen waren gewezen. ting van de voornaamste winkel straten. In de eerste fase worden onder meer de Lange Kerk straat en de Lange Vorststraat onder handen genomen. Voordat de nieuwe bestrating kan worden aangelegd, vinden er voorbereidende werkzaamhe den plaats. Alles is erop gericht te voorkomen dat de eerstko mende jaren pas opgeknapte straten weer moeten worden op gebroken om ondergrondse klus sen uit te voeren. Daarom worden nu alle huisaan sluitingen van de riolering ge controleerd en zo nodig ver nieuwd. Op sommige plaatsen moet de hoofdriolering worden vervangen. Energiebedrijf Delta zorgt gelijktijdig voor het aan passen en vernieuwen van gas-, water- en elektriciteitsleidin gen. Verder worden, waar dat nodig is, loze leidingen gelegd om het onderhoud in de binnen stad te beperken. Verzakkingen Als de voorbereidende werk zaamheden klaar zijn, wordt er twee maanden lang niet in de straten gewerkt. Daardoor kan de grond zich opnieuw zetten, zodat verzakkingen van de nieu we bestrating zo veel mogelijk worden voorkomen. De aanne mer begint de klus in de Lange Kerkstraat, inclusief Katten straat je. Daarna komen de Klokstraat en Ganzepoortstraat, de Lange Vorststraat (inclusief Witte Paardstraat en Papegaaien straat) en de route Lombard straat, Oude Vismarkt en Gast huisstraat aan de beurt. Dat is een andere volgorde dan eerst de bedoeling was. Aanvankelijk was aangekondigd dat het werk zou beginnen in de Gasthuis straat. De planning van de werkzaam heden is zo opgezet dat het win kelend publiek er zo min moge lijk overlast van ondervindt. Er wordt bijvoorbeeld telkens maar een gedeelte van een straat opgebroken. Verder wor den de straten in het weekeinde weer dichtgemaakt. Nieuw meubilair Het aanbrengen van de nieuwe bestrating begint waarschijnlijk in de loop van april. De straten krijgen ook nieuw meubilair en verlichting. Momenteel werkt de gemeente aan het definitieve plan voor de inrichting. Dat wordt individueel besproken met de betrokken ondernemers. De herinrichting van de winkel straten duurt in totaal drie jaar. Volgend jaar komen de Grote Markt, de Singelstraat en om geving, de Vlasmarkt en de Mag- dalenastraat en omgeving aan bod. In 2006 zijn het Kolveniershof, het Bleekveld, het Schuttershof, de Keizersdijk, de Kreukel - markt en de Oostwal aan de beurt. Het Masterplan Binnenstad om vat meer dan het opknappen van de winkelstraten. Zo wordt er volop gewerkt aan plannen voor een parkeergarage aan het Bleekveld. De schuiven moeten bij storm en tegenweer een teveel aan Oosterscheldewater buiten het Veerse Meer houden. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KATS - Een essentieel onder deel van het doorlaatmiddel in de Zandkreekdam is gisteren op zijn plek gehangen: een stel be tonnen schuiven dat bij storm en tegenweer een teveel aan Oos terscheldewater buiten het Veer se Meer houdt. De schuiven, twee stuks, komen te hangen in het Schuivenhuis. Het doorlaatmiddel bestaat uit twee enorme buizen die de Oos- terschelde met het Veerse Meer verbinden. Door die buizen kan vers zout water met ieder tij het veel te voedselrijke Veerse Meer instromen, wel 40.000 liter per seconde. Om de veiligheid te garanderen - de Zandkreekdam is in 1960 niet voor niets aangelegd - moet de instroom van vers water wel te controleren zijn. Dat gebeurt met de schuiven. Als de water stand te hoog wordt en de stu wing te groot, zakken de schui ven naar beneden en sluiten de buizen hermetisch af. Stormvloedkering Volgens R. Puntke van Rijkswa terstaat zijn de schuiven vanuit drie punten te bedienen, in het bedieningsgebouwtje bij de Zandkreekdam, in het kantoor van Rijkswaterstaat in Middel burg en in het Topshuis op Neel- tje Jans. In de praktijk zal het zo zijn dat de schuiven alleen worden neergelaten als ook die van de Stormvloedkering in de Oosterschelde dicht gaan. Het doorlaatmiddel in de Zand kreekdam is bedoeld om de wa terkwaliteit van het Veerse advertentie pr Harmen van der Werf SN HAAG - Ambtenaren van t ministerie van Economische =~ken (EZ) zijn hun boekje niet buiten gegaan in de discussie er sluiting van de kerncentra- Borssele, heeft minister Brink- rst van EZ gisteren geant- K)rd op vragen van Groen- Kamerlid W. Duyvendak it geen genoegen met de tie en wil een debat met ikhorst. 10-radio onthulde vorige ind op basis van interne stuk- van EZ dat ambtenaren een lieuze rol hebben gespeeld iiet openhouden van de kern- trale Borssele. Zij oefenden uit op de Raad van State ?n rechtszitting over Borsse- it te stellen. Zij wilden ook icentrale-exploitant EPZ bij Jzaak betrekken, omdat 'wij jt tij met meer kunnen keren', Iffiici in een brief. Een kleine lermeerderheid had eind |4 besloten dat Borssele be- '2004 dicht moest. idachtenwisseling inLinks eiste na de onthul- schriftelijk uitleg van horst. Die kwam gisteren, gens de minister hebben zijn btenaren niets misdaan Zij >ben 'in de periode 1994-1998 al het mogelijke gedaan' om het door het kabinet overgenomen Kamerbesluit uit te voeren, ant woordt Brinkhorst. Hij erkent dat eind 1998 door ambtenaren is gezinspeeld op een beleidswijziging ten aan zien van Borssele. Zij deden dat 'in onderlinge gedachtenwisse- lingen en in advisering aan de minister'. Jorritsma Brinkhorst noemt dat 'niet onoorbaar', omdat toen een nieu we minister - Jorritsma van de WD - was aangetreden. Hij voegt toe: 'In elk geval heeft mi nister Jorritsma noch haar ambtsvoorganger Wijers ooit aanleiding gezien om ambtena ren tot de orde te roepen'. Ook Brinkhorst ziet daar geen reden toe. Dat er telefonisch contact is geweest met een ambtenaar van de Raad van State om een rechts zaak over Borssele te verdagen, bevestigt de minister. Daarbij is het argument gebruikt dat de be streden beslissing vermoedelijk door het nieuwe kabinet zou worden heroverwogen. Brink horst noemt het telefonisch con tact 'in een dergelijke situatie niet ongebruikelijk en zeker niet onoorbaar'. Het nieuwe ka binet-Kok (1998-2002) hield vast aan sluiting van de kerncen trale. GroenLinks-Kamerlid Duyven dak vindt dat Brinkhorst met zijn reactie bewijst dat EZ-amb- tenaren hebben geholpen om Borssele open te houden. Dat zij de procedure bij de Raad van State probeerden uit te stellen, noemt hij stuitend. „De Raad van State heeft zich op een onei genlijke manier laten meesle pen", aldus Duyvendak. Van de huidige regering-Balken ende mag de kerncentrale Bors sele openblijven tot uiterlijk 2013. De uitvoering van de Kern energiewet is inmiddels in han den van het ministerie van Mi lieubeheer. OP DE COMPLETE BRIL (MONTUUR EN GLAZEN) WALSTRAAT 81 VLISSINGEN 0118-412370 door Ron Maqnée MIDDELBURG - Een leerling van het Middelburgse Calvijn College, die begin december een medescholier met een luchtbuks verwondde, wordt voor het schieten niet vervolgd. Volgens een woordvoerder van justitie gaat het om een 'onge lukje' en is de zaak daarom gese poneerd. De officier van Justitie heeft nog geen besluit genomen over het bezit van het wapen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt van de gebeurtenis. Het bezit van een luchtdrukwa pen is voor minderjarigen verbo den. Het schietincident vond decem ber vorig jaar in een klaslokaal van het Middelburgse Calvijn College plaats. Een scholier liet een luchtbuks aan een klasge noot zien. Op dat moment ging hel wapen onbedoeld af. Het ko geltje trof het hoofd van een me descholier. Hij raakte licht ge wond. Ondanks het verbod op het be zit van luchtdrukwapens voor jongeren tot achttien jaar zijn dergelijke buksen en pistolen in Nederland eenvoudig te ver krijgen. Via internet kunnen de meest ge avanceerde modellen probleem loos worden besteld. Soms vraagt de aanbieder niet eens naar een legitimatiebewijs. In andere gevallen is het vol doende om een kopie van een (eventueel vervalst) legitimatie bewijs op te sturen. Het gebruik door Rolf Bosboom GOES - De Raad van Toezicht en Advies van de Oosterschelde- ziekenhuizen wordt vandaag ge vraagd vrijwillig op te stappen. Doen ze dit niet dan zal de Raad voor Maatschappelijke Reke ning en Verantwoording (RM- RV) de leden schorsen. Dit heeft de RMRV gisteravond besloten na de Raad van Toe zicht gehoord te hebben M. Bie- rens, beoogd nieuw lid van de Raad van Toezicht, praat van ochtend met drie leden van de raad: voorzitter E. Geluk, vice- voorzitter R. Dreesman en lid G. de Bruijn. Hun wordt gevraagd direct vrijwillig te vertrekken. De andere drie leden zouden bin nen een periode van drie maan den ook terug moeten treden. De Raad van Toezicht en Advies had gisteravond een waslijst aan redenen op tafel gelegd waarom S. Schuitevoerder als directeur zou moeten vertrek ken. Compromis De RMRV, het hoogste bestuur lijke orgaan vervolgens langdu rig beraden op het lot van de Raad van Toezicht. Twee weken geleden besloot de RMRV de Raad van Toezicht te schorsen De raad kwam daarop met een compromisvoorstel, waarin E. Geluk tijdelijk als voorzitter zou terugtreden. De bestuurscri sis in het ziekenhuis is ontstaan door een conflict tussen S. Schuitevoerder, momenteel het enige lid van de Raad van Be stuur (directie), en de Raad van Toezicht over de opvolging van H. Broertjes. Die vertrok in okto ber als bestuursvoorzitter. In de ontslagaankondiging had de Raad van Toezicht vier we ken geleden zeven redenen ge noemd voor het verbreken van het arbeidscontract. Inmiddels is duidelijk dat er wat de Raad van Toezicht betreft nog meer speelde. Dat is verwoord in der tien grieven, die gisteravond achter gesloten deuren werden besproken in de RMRV. De Raad van Toezicht benoemde gisteren, luttele uren voordat de RMRV over zijn lot besliste, een interim-bestuursvoorzitter. Het is R. van der Meulen, werkzaam als crisismanager en coach van directies en Raden van Commis sarissen. Van der Meulen was al sinds 16 januari, toen Schuitevoerder op non-actief werd gesteld, belast met de dagelijkse gang van za ken in de ziekenhuizen. Met zijn benoeming negeert de Raad van Toezicht de negatieve adviezen van de ondernemingsraad en de patiëntenraad. Bestuursvacuiim Met de aanstelling van Van der Meulen op de valreep wilde de Raad van Toezicht de kans op een 'bestuursvacuüm' voorko men. Als de raad wordt ge schorst of ontslagen, zou er noch een Raad van Bestuur noch een Raad van Toezicht, die leden van de Raad van Bestuur noemt, meer zijn. De Raad van Toezicht besloot gisteren tevens definitief stap pen te ondernemen om de ar beidsovereenkomst met Schuite voerder te laten ontbinden. Het is niet de eerste keer dat Schuitevoerder in een conflict verzeild is geraakt. In zijn vori ge baan als bestuursvoorzitter van het Diaconessenhuis in Eindhoven introduceerde hij een bestuursvorm, waarbij de medisch specialisten deel uit maakten van de directie. Door de vaak botsende belan gen van de medische staf en de directie raakten de verhoudin gen verstoord. Uiteindelijk legde Schuitevoer der in april 1999 zijn functie neer, waarna hij in Zeeland aan de slag ging. Meer te verbeteren. Het verzoe te meer zal na verloop van tijd opnieuw zout worden. Niet bekend Hoezeer de invloed van het door laatmiddel doorwerkt is nog niet bekend. Mogelijk is een der gelijke voorziening in de Veerse Gatdam ook noodzakelijk of een directe verbinding met de Oos terschelde bij Kamperland. Naar verwachting is het hele doorlaatmiddel in mei klaar. Dan zijn ook de hulpbruggen verwijderd, is de dam weer ge woon een dam en loopt de weg weer recht tussen Noord- en Zuid-Beveland De schuiven die aannemer Com binatie Zandkreekdam in het schuivenhuis aan de Veerse Meerkant heeft gehangen, we gen 26 ton per stuk. s-GRAVENPOLDER - In de Spoorstraat in 's-Gravenpolder is 3-assige oplegger gestolen. Het witte voertuig, van het merk Schmitz type SK024, is voorzien van het kenteken OH-84-HJ. De diefstal werd gis terochtend ontdekt- In de Kerkstraat in Stavenisse werd gisternacht een personen auto gestolen. Het gaat om een rode Opel Vectra met het kenteken ZT-20-KK. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet aandringen op een ruimere par donregeling voor asielzoekers die al lange tijd in Nederland verblijven. Een ruime meerder heid in de gemeenteraad bepleit dat. Minister Verdonk van Vreemde lingenzaken Integratie be sloot onlangs dat, verspreid over het land, 220 asielzoekers alsnog een verblijfsvergunning krijgen in verband met schrij nende omstandigheden. Eerder kregen 2100 vluchtelingen op ba sis van de eenmalige regeling een verblijfsvergunning De 26.000 andere asielzoekers die in het land verblijven en nog onder de oude Vreemdelingen wet een verblijfsvergunning heb ben aangevraagd, moeten van de minister terugkeren naar hun land van herkomst. De meeste fracties in de Goese gemeenteraad vinden dat de par donregeling ruimhartiger moet worden toegepast. CDA, PvdA, SGP/ChristenUnie, GroenLinks en, onder voorbehoud, D66 heb ben daarom een gezamenlijke brief naar het college van burge meester en wethouders ge stuurd. De enige afwezige frac tie is de WD. Van een 'humanitaire aanpak van het asielzoekersvraagstuk' is volgens de partijen nu geen sprake. „Het is voor ons onaan vaardbaar dat mensen die al lan ger dan vijf jaar, sommigen zelfs tien jaar, in Nederland ver blijven en al die tijd door een fa lende overheid en regelgeving in onzekerheid verkeerden, nu als nog worden weggestuurd of op straa^ gezet." „Vooral voor kinderen die hier zijn geboren, opgegroeid en geïn tegreerd is dat onrechtvaardig", schrijven de fracties verder. „En wat te denken van leden uit één gezin waarvan sommigen mo gen blijven en anderen worden teruggestuurd." De fracties doen een 'dringend beroep' op het college om alles in het werk te stellen om te voor komen dat deze mensen op straat komen te staan. Verder willen zij dat B en W een brief sturen aan minister Verdonk en aan de Tweede Kamer waarin wordt gepleit voor een ruimere pardonregeling. IJZENDIJKE - De Open IJzen dijke, die op 14 februari in café Les Amis in IJzendijke wordt ge houden. heeft een publiekstrek ker in de persoon van profdar- ter Ted Hankey. De beste acht mannen en vrouwen van het darts nemen het na afloop tegen hem op. Deelnemers kunnen vanaf 13.00 uur inschrijven. van luchtdrukwapens is niet zonder gevaar. Zo belanden jaar lijks gemiddeld 120 mensen na een ongeval met een buks of pis tool in het ziekenhuis. In acht procent is ziekenhuisopname no dig, blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Veilig heid. Vorige maand overleed een der tienjarig jongetje uit Breda Een door een vriendje afgeschoten kogeltje drong via het oor het hoofd binnen met fatale gevol gen. Het kersverse Vlissingertje lag, inmiddels al vier maan den oud, te kraaien in de box en Therèse vond dat de zwan gerschapskledij nu wel weer weg kon. De dochter van een collega verkeerde in gezegende staat en mogelijk zou zij nog iets met de kle ding kunnen aanvangen De tas met ruimvallende kle ren werd door Therèse naar het werk meegenomen. De col lega belde haar zwangere dochter om haar te melden dat ze bij haar komende be zoek wat leuks voor haar zou meenemen. Taal blijft een fascinerend iets. Met een half oor werd het ge sprek door de mannelijke col lega's gevolgd. De een hoorde ex-positiekleding en sufte weer, weinig opgewonden, verder aan het werk. De an der spitste plots de oren... ex- positiekleding...? Het scheelt maar één streepje, maar heel veel textiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23