EEUWSE COURANT Top Delta zwicht voor protest Machinisten zijn rotstreken spuugzat Ervaren duiker komt om bij Zierikzee Brabant opent de jacht op veelplegers A Pioniers op de schaats Zeeuwen verdienen minder dan gemiddeld Buitengebied Commissarissen zien voorlopig af van 35 procent salarisverhoging J ^rouw sterft n rolstoellift ERA OPEN HUIZEN ROUTE 17 t/m 21 Reeks overvallen in Antwerpen Strijd tegen plaag Japanse oester Ajax trekt Anastasiou aan Lazrak uit SP Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 14° ZW 7 |11° Wat regen Vrij veel bewolking en later kans op wat regen of motregen. Aan zee harde zuid westenwind. Maxima 14 graden. !46e jaargang no. 28 linsdag 3 februari 2004 je-os nummer 1,20 oppor Maurits Sep nvt dtOES - Zeeuwen hebben min- cher geld te besteden dan de ge- liddelde Nederlander. Mensen i ffcrdienen in Zeeland twee pro- effent minder. In 1950 verdienden eJeeuwen nog vier procent meer. w. st^it blijkt uit cijfers van het Cen- traal Bureau voor de Statistiek. Het gemiddeld besteedbaar in komen van een Nederlands huis houden bedroeg in 2000 25.900 euro, een Zeeuws huishouden had 800 euro per jaar minder te besteden (25.100 euro). In 1950 verdienden Zeeuwen vier pro cent meer dan gemiddeld, in 1960 was dat vijf procent min der. Een verklaring hiervoor is dat vlak na de oorlog in agrari sche gebieden goed werd ver diend. Dat kan wel kloppen, zegt historicus J Zwemer uit Serooskerke (W). Volgens hem waren er wel regionale verschil len. „Tholen was armer. West-Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Beveland profiteerden van de landbouw, Walcheren en Schouwen-Duiveland weer niet, omdat zij onder water hadden gestaan." Zeeland stond in 1950 nog op de derde plaats van goed verdienende provincies. Alleen in Noord-Holland (eerste) en Zuid-Holland werd meer ver diend. Gelderland en Noord- Brabant waren de armste pro vincies. Noord- en Zuid-Hol land staan nu twee en drie, Utrecht is eerste. Zeeland be vindt zich met een zesde plaats in de middenmoot. Gelderland en Brabant verdienen net boven het gemiddelde. Hekkensluiters zijn Groningen en Friesland. dtoor Maurits Sep et# MIDDELBURG - De com missarissen van Delta zijn tezweken voor de protesten 'egen hun salarisverhoging, itjij zien voorlopig af van men loonsverhoging met 35 rawocent. vor Vel houden zij vast aan een com pensatie voor de prijsstijgingen laaan de afgelopen vier jaar. Daar mee stijgt hun salaris geen 35 dtjrocent, maar ongeveer 10 pro- ?eent, verwacht president-com- vooissaris J. Hennekeij. elfle commissarissen hebben giste- ?s.en besloten de in december ver- lastregen loonsverhoging nog even zijiet te incasseren. Zij willen t lerst nog een keer met de aan- etjeelhouders (provincie en ge- n heenten) van gedachten wisse- g en over een passende beloning v?oor hun werk )e salarisverhoging van 35 pro- se ent bestond uit twee onderde- ven. een compensatie voor de ia Prijsstijgingen sinds 1999 en een 5-lbonsverhoging vanwege toege- tomen werkzaamheden. Aan de Irijscompensatie wordt vastge- ITEENWIJK - Een 93-jarige Iteenwijkse is gisteren overle- jen nadat ze het hele weekeinde aidersteboven in haar rolstoel- ift had gehangen. )e hoogbejaarde vrouw raakte iterdagmiddag in de lift in ar woning bekneld met haar ikerbeen. Gisteren werd ze, na ?aöO uur gevonden en naar het zie- tenhuis gebracht, waar ze kort kaïa aankomst overleed. „Ze zat Aflet haar knie bekneld en lag ohnet haar hoofd op de derde of Maierde traptrede", aldus H. Hou- bffer van de brandweer Steenwij- rdterland. GPD D*— houden. „Dat ligt voor de hand", zegt Hennekeij. De sala risverhoging is in de ijskast ge zet. De werkdruk voor de commissa rissen is de afgelopen jaren toe genomen. Zij moeten bijvoor beeld twee keer zo veel vergade ren als in 1999, toen hun salaris werd vastgesteld. Bovendien hebben zij zwaardere verant woordelijkheden omdat Delta nu als commercieel bednjf moet concurreren met andere energie bedrijven. Daar hoort in hun ogen een hogere vergoeding te genover te staan. Hennekeij is dat blijven verdedi gen als 'een fair voorstel'. De Raad van Commissarissen vindt ook nu nog dat het besluit in de cember zorgvuldig is genomen en dat het past bij een bedrijf als Delta. „Aan de reacties zie je dat heel veel mensen zich ver eenzelvigen met Delta", consta teert Hennekeij. Volgens hem strookt hun beeld van het bedrijf echter niet met de werkelijkheid. Delta is niet meer volledig de monopolist die het in Zeeland voor het zeggen heeft, maar moet concurreren met andere energiebedrijven. Maar de Raad laat weten ook be reid te zijn naar geluiden buiten het bedrijf te luisteren. „De publiciteit heeft ons aan het denken gezet", beaamt Hen nekeij. „Wij zijn er om de belan- i beate Vaaai Ink Advertentie 7 februari 2004 De toegesnelde hulpverleners konden het leven van de Dordtenaar niet meer redden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde ZIERIKZEE - Een 56-jarige duiker uit Dordrecht is gis teren bij Zierikzee om het leven gekomen. Het slachtof fer heeft vermoedelijk een hartaanval gehad. Een inten sieve reanimatie mocht niet mee baten. De 56-jarige L. Schotel was consulent van de Neder landse Onderwatersport Bond en beschikte over een zeer ruime ervaring. Een woordvoeder van de NOB beti telde zijn dood gisteren als een groot verlies voor de or ganisatie en de ontwikkeling van de duiksport in Neder land. De Dordtenaar raakte rond het middaguur bij hoog water even voorbij de eerste pijler van de Zeeland- brug in de problemen. Toen hij met zijn 38-jarige buddy uit Sliedrecht weer naar de kant wilde gaan, kreeg hij het zwaar te verduren door de flinke golfslag. Vermoedelijk is hij door die inspanning onwel gewor den Zijn duikmaat, die met een veiligheidslijn aan hem vastzat, slaagde er aanvankelijk met in het op zijn buik drijvende slachtoffer op het droge te krijgen, aldus offi cier van dient K. Jonker van de brandweer Schou wen-Duiveland. Een tweede poging met behulp van een omstander was meer succesvol. Een directe reanimatie en inschakeling van de hulpdiensten, waaronder de traumahelikopter en de brandweerduikploeg uit Goes, bood geen redding meer. De man overleed ter plekke. Beide duikers waren goed bekend met de omstandighe den op de populaire duikstek. Ze waren uitgerust met zogeheten droogpakken, zodat ze amper last hadden van de lage watertemperatuur. De duikploeg uit Goes was volgens Jonker met een klein kwartier ter plaatse. Die tijd zou volgens de offi cier van dienst nauwelijks sneller zijn geweest indien Schouwen-Duiveland nog had beschikt over eigen brandweerduikers. Beide teams uit Brouwershaven en Zierikzee werden met ingang van 1 januari door de ge meente opgeheven vanwege bezuinigingen. In dit geval zou de inzet van brandweerduikers ook wei nig verschil meer hebben gemaakt voor de afloop, aldus Jonker. Lage Zwaluwe kreeg gisteren vermoedelijk een baksteen door de foto Arie Kievit/ANP van onze redactie binnenland BREDA - De vakbond van ma chinisten dreigen het werk neer te leggen als bij een volgende in cident een NS-medewerker ern stig gewond raakt. De bond wil een landelijke offi cier van justitie tegen treinvan- dalisme. FNV Bondgenoten eist maatregelen die de veiligheid voor NS-werknemers verbete ren. Daarover wil de bond vol gende maand overleg met de NS-directie en overheidsinstan ties. De bonden reageren daarmee op de jongste incidenten op het spoor. Zondagochtend werd de voorruit van de stoptrein Dord- recht-Lage Zwaluwe verbrij zeld door waarschijnlijk een baksteen. De machinist moest in het ziekenhuis worden behan deld aan snijwonden door rond vliegend glas. Het treinverkeer lag ruim twee uur in beide rich tingen stil, nadat twee weken ge leden op hetzelfde traject al een intercity was gestrand door van dalisme. Ijzeren paal Zaterdag was het prijs bij het Gelderse Malden waar de stop trein Nijmegen-Boxmeer op een ijzeren paal botste, die aan een viaduct was gehangen. „Voor ons is de maat vol", zegt WMC-bestuurder Donald Cijs. die ook wijst op de molestatie van NS-personeel. „Dit is alleen nog met een veel hardere aan- fff Winter op de kinderboerderij gen van het bedrijf te beharti gen en deze discussie is niet goed voor het bednjf." Daarom wordt het besluit uit de cember opgeschort. In de volgende aandeelhouders vergadering wordt het aangepas te voorstel (geen salarisverho ging, wel prijscompensatie) be sproken Dertig keer sloegen dievenbendes de afgelopen veertien dagen toe in Antwerpen. Ondernemers luidden hierover gisteren de noodklok. Dat bleef niet zonder re sultaat. Het stadsbestuur stuurt extra politie- C patrouilles naar de zwaarstgetroffen wijken. De opmars van de Japanse oester in de Oosterschelde moet tot staan worden ge bracht. Mosselkweker Si mon Schot wil de oesters wegvissen en laten verma len tot kippengrit, gebrui ken als versteviging voor zandplaten of het munitie depot bij Zie- rikzee ermee af- dekken. I Ajax neemt Yannis Anastasiou over van Roda JC. De Griekse aanvaller (30) verhuist per direct naar de Amster damse club. Anastasiou tekent een contract tot juli 2005. De spits maakte dit seizoen acht doelpunten voor Roda JC. Ajax heeft dringend behoefte aan een spits nu Zlatan Ibrahimovic geruime tijd vanwege een liesblessure is uitgeschakeld. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; bui tenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; zee land: 9, 10, 11 en 13; sport: 15 en 16; buitengebied: 17, 19 en 21 door Franka van der Rijt BREDA - Onder het motto 'Een maal vast, blijft vast' hebben po litie, justitie en het gevangenis wezen in Brabant gisteren het startsein gegeven voor een stel selmatig aanpak van 221 onver beterlijke veelplegers in arron dissement Breda. Doel van de nieuwe, harde aan pak: veelplegers zo lang moge lijk van de straat houden. Om dat voor elkaar te krijgen voert het Openbaar Ministerie de strafeisen tegen de vaak ver slaafde draaideurcriminelen fors op. Eén woninginbraak waarop normaal drie maanden celstraf staat, komt de veelple ger te staan op een eis voor het dubbele: een half jaar onvoor waardelijk. Eén autokraak is goed voor vijf maanden gevange nis. een eenvoudige winkeldief stal voor vijf weken cel. „Het gaat om mensen bij wie niets helpt, die zich al vele jaren onge voelig tonen voor welke waar schuwing of opvang dan ook. De samenleving moet zo opti maal mogelijk tegen deze groep beschermd worden. Dat kan al leen door ze zo lang mogelijk vast te houden", aldus de Breda se hoofdofficier van justitie p. Bolhaar GPD DEN HAAG - Tweede-Kamer lid Lazrak is gisteren uit de SP-fractie gezet. Dat heeft de SP gisteravond be kendgemaakt. Lazrak was het niet eens met de hoogte van het bedrag dat hij als Kamerlid moet afstaan aan de partij. Een bemiddelingspoging had geen succes Lazrak zei eerder dat hij als een mansfractie verder zou gaan als de SP hem uit de fractie zou zet ten. ANP (Advertentie) SP noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 5 weken voor 14,50. pak af te doen", zegt Cijs. Geen alternatieve straffen, maar 'gi gantische schadeclaims' voor vandalen. De bond wil foto's van vandalen ophangen in sta tions en in treinen. „Zondag viel het letsel van de machinist relatief mee. Maar is de schade groter, dan zal het treinverkeer in Nederland plat gaan." FNV Bondgenoten opende giste ren een meldpunt. „De inciden ten worden steeds ernstiger", zegt woordvoerster Ingrid van den Berg. „Veel machinisten en conduc teurs stappen niet meer met een veilig gevoel de trein in. Met het meldpunt willen we inzicht krij gen in wat er allemaal gebeurt. GPD straat: postcode plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I j f handtekening Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische Incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 'r noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: UfrC Per maand met automatische Incasso (6 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). f per jaar met automatische incasso (e 217.00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■■HHP ^*5330

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1