PZC Ezels gaan nu s avonds op stal Onderhoud verenkleed is van levensbelang Winter op de kinderboerderij weerwoord Forelkweek voor de hengelsport 19 De moaiste dag van mien leven 19 Strenge vorst in de tijd van Joos Kop 21 De Koe deed dienst als seinmolen 21 ledactie: 0113-315680 /ww. pzc.nl -mail:redactie@ pzc.nl tostbus 31, 4460 AA Goes idvertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ;eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. linsdag 3 februari 2004 Wat is aandoenlijker dan dartelende lam metjes, vrolijk huppelen de hertjes en gele plukjes dons, die piepend achter 'moeder kip' aan wagge len? Niets toch? Het is al leen al daarom dat kinde ren, maar zeker ook vol wassenen, in de lente en zomer de weg naar de Zeeuwse kinderboerderij en feilloos weten te vin den. Maar in de winter is het andere koek. Een im pressie van een koude woensdagmiddag op de kinderboerderij in Terneu- Lichtmis donker maakt de boer een jonker, lichtmis helder en rein, het zal een lange winter zijn (Maria Lichtmis is 2 februari) In de ontmoetingsruimte van de boerderij aan de Evertsen- laan is de temperatuur behaag lijk. Begeleiders en verstande lijk gehandicapte cliënten van de beherende stichting Tragel warmen zich even op met kop pen dampende koffie en thee, terwijl buiten een moeder haar dochter in het speelgedeelte heen en weer schommelt. Ze zijn de enige bezoekers, terwijl toch juist op woensdagmiddag - als de basisscholieren lesvrij zijn - enige drukte mag worden verwacht. „Dat ligt in de wintermaanden puur aan het weer. Afgelopen zondag hebben we nog honderd vijftig man gehad, nu is het wat minder. Maar je hebt ook een vaste kern, mensen die iedere dag vrijwillig komen om de boel te onderhouden", vertelt activi teitenbegeleider Jan van Os van de stichting Tragel. Nadia El-Kessis (10), Eveline Ta- kala (14) en Lisa Silvius (9) ho ren tot die trouwe groep. „Wij komen hier iedere dag om de paarden en ezels te verzorgen", zegt Eveline. „We mogen hier van alles doen. Op de pony's rij den, leuke dingen met de ezels doen, het kan allemaal. In de zo mer is het wel leuker, omdat je dan ook buitenritten kan ma ken. Maar toch blijven we ook in de winter komen, want wij zijn alledrie helemaal gek van dieren", vult Nadia haar vrien din aan. Ziekelijk Hoewel de koude maanden nor maal gesproken dus minder aan trekkelijk zijn dan de lente en zomer, vermaakt het drietal zich deze winter juist opperbest. De geboorte van ezel Firmin Ju nior - nu een maand oud - en de komst van Moeka, een ziekelijk kalfje, dragen daar zeker aan bij. Waar het ezeltje al een paar dagen na de geboorte energiek door de wei rende, staat Moeka al drie weken in de stal. Het dier is mager, haar ogen zijn wa terig. „Zij herstelt van een long ontsteking", zegt Van Os. „Eerst hadden we Jacolien, een volwas sen koe. Die heeft heel lang+ zonder andere koeien gestaan en raakte daardoor heel erg op mensen gefixeerd. Op een gege ven moment wist ze bij wijze van spreken niet meer dat ze een koe was. Kwam je de wei in, rende ze enthousiast op je af. Heel lief hoor, een dier dat je wil omhelzen. Maar ze woog wel achthonderd kilo. Ze werd dus onhandelbaar, zeker voor onze cliënten. Nu staat ze bij een veehouder in Biervliet. Die gebruikt haar als lokker. Zij komt automatisch naar hem toe, waarna de overi ge koeien al snel volgen. In ruil voor Jacolien hebben we dit kalfje gehad. Voor die boer was dit dier economisch waardeloos. Het kostte hem veel te veel tijd en energie om haar gezond te krijgen. Hier kan ze die aan dacht wel krijgen. Het is soms zelfs ruzie over wie haar de fles mag geven." De cliënten van Tragel - op weekbasis werken er 35 verstan delijk gehandicapte mensen op de boerderij - vullen hun dagen op de kinderboerderij met het boerenwerk. Schoonmaken, die ren verzorgen, speeltoestellen schilderen, kortom: ze hebben een meer dan zinvolle dagbeste ding. Het enthousiasme van de verstandelijk gehandicapten is ook vandaag enorm, ook al moe ten ze op dagen als deze harder werken dan in de zomerperiode. Lisa Silvius met het zieke kalfje Moeka. Van Os: „In de winter moeten de grote dieren 's avonds naar bin nen. Dat betekent dus veel meer mestwerk en voerwerkzaamhe- den. Dat laatste vraagt ook spe cifieke aandacht Zo geven we de cavia's bijvoorbeeld extra vi tamine C, want er is in deze pe riode meestal een gebrek aan bladgroen. De winter is dus drukker dan de zomer, al heb je dan weer veel werk aan de be zoekers. Je moet de boel dan extra in de gaten houden. En mensen brengen afval met zich mee. Het voorjaar is veruit de mooiste periode. Qua werkzaam heden is het een heerlijke mix van zomer en winter. Bovendien hebben we dan veel pasgeboren dieren, wat ieder jaar opnieuw weer vertederend blijft." De koffiepauze is voorbij, de be drijvigheid neemt weer toe. Er wordt geveegd, geborsteld en ge sjouwd. Moeder ezel Ramechan moet op stal. Haar jongste telg moet dezelfde richting op wor den gedirigeerd, terwijl tegelij kertijd Ramechans andere doch ter Lynn op afstand moet wor den gehouden. Zij mag later naar binnen. Nee, zij móet later naar binnen, om geluidsoverlast te voorkomen. Lynn is vreselijk jaloers. Waar haar moeder vroe ger alle aandacht voor haar had, moet zij nu even genoegen ne men met een tweede plaats. Een scheiding van moeder en doch ter gaat gepaard met onophoude lijk gebalk en dus mag Lynn ook op stal. Opwelling Het bezoekersaantal is ondertus sen toegenomen. Twee peuters, gehuld met dikke mutsen, lange sjaals en aan touwtjes bungelen de handschoenen trappen zich in de speeltuin in het zweet op een fietstoestel, terwijl de broers Matthew (7) en Wesley (4) Rompa uit Sluiskil oostin- disch doof lijken voor het ge roep van hun moeder Monique. „Kom, we gaan weg", klinkt het meer dan eens, maar de om eten smekende geitjes zijn te interes sant om te verlaten. „Normaal gesproken kom ik hier alleen als het mooi weer is. Dit was een spontane opwelling. Eigenlijk zijn ze er niet op gekleed. Maar je ziet het: voor de kinderen is dit ideaal. Ze vinden de kinder boerderij altijd prachtig", zegt ze, terwijl ze dikke plakken modder van Wesley's handen verwijdert. De geiten zijn dus hongerig. Hun eetpatroon is voor Van Os en consorten beheersbaar, om dat deze dieren na sluitingstijd niet bereikbaar zijn voor voor bijgangers. De ezels, herten, schapen en paarden grazen ech ter aan de rand van een voet pad, dat langs de boerderij loopt. Zij herkennen het geritsel van een broodzak als geen an der. Van Os: „Dat is weieens las tig. Bij de paarden hebben we bijvoorbeeld een bordje ge plaatst, waarop vriendelijk wordt verzocht om deze dieren niet te voeren. Het grootste paard, Tiya, was op een gegeven moment vijftig kilo te zwaar. Zij is nu op streng dieet Aan vankelijk hielp dat bord niet, maar na heel vaak uitleggen merken we vooruitgang. Eerst denken de mensen 'ach, die twee sneetjes die ik geef, wat maakt dat nou uit?'. Op zich niets, maar het probleem is dat iedereen het doet. Aan de ande re kant vind ik ook dat het moge lijk moet blijven voor bezoekers of passanten om de dieren te voe ren. Dat blijft toch de charme van de kinderboerderij. We moe ten alleen een goede balans zien te vinden." Raymond de Frel Buitengebied is een wekelijkse bijlage over natuur en landschap, land- en tuinbouw, streektaal en streekcultuur, visserij, recreatie en vrije tijd. Vragen, opmerkingen, suggesties en weerwoorden zijn welkom bij de redactie Buitengebied van de PZC postbus 31, 4460 AA. Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl Het is al bijna donker en de lucht kleurt lilaroze als we nog even naar buiten gaan het achterste deel van de tuin in. Of de merel die in de els zit ons niet goed heeft gezien of weinig schuw is of gewoon zijn plan trekt, feit is dat het dier duide lijk belangstelling heeft voor HET TUINTJE VAN Adri Karman heeft ach ter zijn huis een kleine tuin, waar toch van alles gebeurt In 'Het tuintje van' schrijft en tekent hij elke week over de beleve nissen in de natuur rond om het huis. het vogelbad. Terwijl soortgeno ten hem met schelle alarmroep waarschuwen, vermoedelijk van wege onze aanwezigheid, heeft de vogel blijkbaar geen zin om van zijn plannen af te wijken. Hij neemt een stevig bad. De spetters vliegen tot een meter in het rond. Het dier lijkt soms bijna onder te duiken om toch vooral overal kletsnat te wor den. Na de wasbeurt zoekt hij de perenboom bij de buren op. En nu poetsen! Het verenkleed moet goed onderhouden wor den. Even later verschijnt een rood- borst die zo te zien ook plannen heeft om een bad te nemen. Zijn ze soms onder de indruk van de wasbeurten die onze kat zich zelf geeft? Weinig dieren zijn zo schoon op zichzelf als de katach- tigen. Maar ook de vogels kun nen er wat van. De bewuste me rel zal waarschijnlijk nog een poos bezig zijn om zijn toilet te maken. IJdel? Soms gaan we te veel uit van menselijke trekjes bij de dieren. Vrouwelijk of man nelijk; de merels maken zich niet druk om hun uiterlijk. Het onderhoud van het verenkleed is voor de vogels van levensbe lang. Veren die niet in de juiste vorm liggen, niet glad over el kaar passen omdat ze verfom faaid zijn van het de hele dag druk in de weer zijn met voedsel zoeken, kunnen behoorlijk be lemmerend zijn bij een plotselin ge noodvlucht. Daarbij vergt zo'n slordig verenkleed veel energie bij het vliegen. Veel die ren hebben water niet alleen no dig om te drinken; het is ook be langrijk bij het onderhoud van de door de natuur verkregen jas. Het vogelbad heeft een diameter van ongeveer dertig centimeter en een diepte van zo'n zes centi meter. Dat is voor veel kleine vo gels te diep. Daarom hebben we in de schaal een platte steen ge legd waarmee we de diepte in het bad plaatselijk terugbren gen naar ongeveer twee centime ter. Ideaal voor winterkoning, Roodborstje bij het vogelbad. mees, heggenmus en fitis om er maar eens een paar te noemen, maar ook voor de merels en lijs illustratie Adri Karman ters blijft er zodoende een moge lijkheid om zich te baden. Om dat de schaal helemaal in de ach tertuin staat (in verband met katten ongeveer een meter bo ven de grond, waardoor de vo gels een vrij uitzicht hebben op eventueel dreigend gevaar), heb ben we nog maar weinig van het gebruik ervan waargenomen. De hier verhaalde situatie beves tigt dat de vogels het bad heb ben gevonden. Ook voor andere doeleinden dan drinken en baden wordt water gebruikt. Merels en lijsters heb ben de gewoonte om hun nesten aan de binnenzijde met mos en vochtige aarde af te werken. Meerdere malen hebben we dan ook gezien hoe een lijster materi aal voor het nest nat kwam ma ken aan de rand van de vijver. Zo'n merel- of lijsternest ziet er aan de binnenzijde keurig glad afgewerkt uit. Dat kan alleen doordat de vogels water in de buurt vinden. Nu zullen wat dat betreft de vogels niet gauw in nood komen. Meestal is er wel ergens een beetje water te vin den, ook als wij mensen dit niet meer ontdekken. In een slecht afwaterende goot of op een plat dak bijvoorbeeld of 's zomers tussen de bladeren van planten of groenten. Overigens baden sommige vogel soorten ook op andere manie ren. Zelden hebben we huismus sen zich in water zien baden. Zij nemen liever een zand- of stof- bad. Van vlaamse gaaien is be kend dat zij zich soms laten 'mie ren'. Met uitgespreide vleugels zitten ze dan op een mieren hoop, in de hoop dat de mieren een deel van de parasieten tus sen hun verenkleed zullen mee nemen. Het zandbad van de mus sen heeft hetzelfde doel. Adri Karman Eveline Takala komt elke dag met haar vriendinnen naar de kinderboerderij in Terneuzen om moederezel Ramechan en haar baby Firmin Junior te verzorgen. foto's Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17