SS El Bloedbad onder Koerden in Irak Had j-ritueel loopt uit op ramp Storm rukt daken van huizen Voorzitter zorgcollege overweegt afschaffen gratis voorzieningen sport ERA Tientallen doden en tweehonderd gewonden door zelfmoordaanslagen Leerling vast t'oor bedreigen eerkrachten Nederlanders irgaandonor :enzij bezwaar' Terneuzen in problemen Exxnnsi Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Vaccins tegen vogelgriep 13 en 15 De Jong houdt moed 13t/m22 Advertentie 7 februari 2004 MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE Bewolkt en perioden met regen. J jVrij krachtige zuidwestenwind en ».BH' i B vanmiddag rond 12 graden. j 47e jaargang no. 28 I|l| '.r f p fBj 3 laandag 2 februari 2004 »s nummer 1,20 an onze redactie buitenland lRBIL - Door gelijktijdi- e zelfmoordaanslagen op e kantoren van de twee elangrijkste Koerdische artijen in het noorden an Irak zijn gisteren in irbil zeker 56 mensen om- ekomen onder wie een antal hoge politici. Meer lan tweehonderd perso- ten raakten gewond. a de gebouwen van de Patriot - .sche Unie van Koerdistan PUK) en de Koerdische Demo- ratische Partij (KDP) waren op et moment van de aanslagen eel mensen bijeen om het isla- ïitische offerfeest te vieren, mder de doden is een aantal oge politici onder wie Rah- ïan, de vice-premier van het de acto autonome Koerdisch Ïoord-Irak en de nummer drie -innen de KDP. Verder verloren wee ministers, Yazdin en Ab- jullah, het leven als ook gouver- .eur Mantak van Arbil en diens plaatsvervanger Khoshnau. n Arbil was de situatie chao- isch na de aanslagen. Tot laat in .e avond zochten reddingswer- :ers naar slachtoffers in de luinhopen. In het mortuarium £gen de doden tot in de gang opgestapeld. Volgens de Amerikaanse briga- le-generaal Kimmitt zitten mitenlandse strijders van Al jaeda of Ansar al Islam achter le aanslagen. De Iraakse inte- im-minister van Buitenlandse laken Zebari legt ook de schuld tij Ansar al Islam. Deze groep 4IDDELBURG - De politie leeft een 16-jarige Middelburg- e jongen aangehouden voor het ferbaal bedreigen van twee eerkrachten. Over de aard van le bedreigingen en op welke chool in Middelburg het ind ient plaatsvond, hult de politie ich in stilzwijgen. )e jongen werd vrijdagochtend 1 aangehouden, maar de politie naakte de arrestatie pas afgelo- ten weekend bekend. De be- Ireiging vond overigens nog erder plaats. De Middelburger ?erd aangehouden in de school, ïa onderzoek en tijdens huis- oeking vond de politie een nep- vapen en een aantal gestolen luto-emblemen. De jongen is ngesloten. )e politie sluit niet uit, dat nog neer mensen worden aange- louden. VOERDEN - Iedere Nederlan- ler wordt vanzelf orgaandonor, enzij men vastlegt dit niet te l illen. Dat wil het Nationaal istituut Gezondheidsbevorde- ingen Ziektepreventie (NIGZ), lat voorlichting geeft over on- ler meer orgaandonatie. /olgens B. Elbertse van het "JIGZ lijkt het voorstel van zijn nstituut veel op de praktijk in België en Spanje, dat ook wel vordt aangeduid als het 'geen- ïezwaarsysteem'. Ji 1998 kregen alle Nederlan- iers een formulier toegestuurd >m aan te geven of ze donor wil len zijn. De meesten stuurden iet niet terug; 2,5 miljoen men- ien reageerden positief. ANP (Advertentie) Geachte commissarissen van DELTA NV, 1.500 Zeeuwen vroegen het u via een GroenLinks petitie, i duizenden anderen vinden 1 het ook: 35% erbij is te veel! Vandaag kunt u het besluit uw salarissen met 35% te verhogen terugdraaien. GroenLinks daagt u uit dat te doen! Hoogachtend, GroenLinks Zeeland Eenderde parlement Iran weg varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21,22. door Henk van Lierop HILVERSUM - De nieuwe voor zitter van het College van Zorg verzekeraars (CZ), oud-CDA- Kamerlid Hillen. vindt dat er re den is om kritisch te kijken naar voorzieningen die gratis wor den verstrekt. Als voorbdcld noemde hij gisteren in het tv- programma Buitenhof de rolla- tor, die volgens hem in het straatbeeld even gewoon aan het worden is als de fiets. Voorzieningen die verband hou den met het ouder worden, die in redelijkheid te voorzien zijn en die betaalbaar zijn, hoeven wat Hillen betreft niet per se te val len onder de AWBZ, de Algeme ne Wet Bijzondere Ziektekos ten. Hij wil daarmee bereiken dat de premies niet te hoog hoe ven te worden en dat de solidari teit in stand kan blijven. Behal ve aan een rollator kan ook gedacht worden aan aangepaste bedden of aan incontinentielui ers. De CDA-fractie in de Tweede Kamer is het niet eens met Hil len. ,,Het is de bedoeling, dat mensen zo lang mogelijk zelf standig blijven en in dat beleid past niet, dat betaald moet wor den voor hulpmiddelen die dat mogelijk maken, zoals een rol lator en aangepaste bedden", aldus een woordvoerder van de fractie. Onder de AWBZ vallen niet al leen voorzieningen in het kader van de gezondheidszorg, maar ook kosten voor welzijn en wo ning. Volgens Hillen is er reden om dat 'kritischer' te bezien. Het College van Zorgverzeke raars adviseert de regering over AWBZ en ziekenfondswet. ANP Advertentie) naam: r. noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor KSO. straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I TT1 handtekening PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan. 8"711688"555530" Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen 2es maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso (6 56,60). per jaar met automatische incasso (€217.00). Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) was vorig jaar uit het noorden van Irak verdreven, maar is on langs weer opgedoken. Ooggetuigen vertelden dat de daders verkleed waren. De ene droeg Koerdische kleding, ter wijl de ander zich voordeed als een moslimgeestelijke. Zij droe gen gordels met explosieven om hun lichaam. Een van hen liet de springstof ontploffen toen hij minister Yazdin feliciteerde met het offerfeest, aldus een getuige. De KDP en de PUK zijn oude ri valen. Sinds 1991 delen zij de macht in de drie noordelijke provincies van Irak. De afgelo pen weken liep de spanning op in het noorden hoog op, omdat de Koerden een federaal Irak ei sen en bovendien willen dat de olierijke provincie Kirkuk on der hun bestuur komt. Veel Ara bieren en Turkmenen verzetten zich hiertegen. Ook elders in Irak waren er aan slagen. In de noordelijke stad Mosul kwamen zaterdag bij een aanslag op een politiebureau zeker negen mensen om. Zeker 45 mensen raakten gewond. La ter kwamen bij een aanslag op een Amerikaans konvooi tussen Tikrit en Kirkuk drie Ameri kaanse militairen om het leven. In de loop van zaterdagavond werden in een drukke straat in Bagdad nog eens vier Palestij- nen en een Irakees gedood toen een mortier ontplofte. Kort na middernacht kwamen zeker vijf en mogelijk twintig mensen om toen zij een munitiedepot in het zuiden van Irak probeerden te plunderen In Balad ten noor den van Bagdad kwam gisteren een Amerikaan om en raakten twaalf anderen gewond bij een raketaanval op een militaire ba sis. ANP/AFP/RTR Met het oog op de dreigende vogelgnep-epidemie heeft het ministerie van Volksgezondheid virusremmers besteld. De order is voldoende voor 30.000 mensen, terwijl er al een voor raad was voor 26.000 mensen. Het aanleggen van een voorraad voor miljoenen mensen is volgens het mi- O nisterie vrij wel ondoenlijk. O De voetbalclub Terneuzen verkeert in financiële nood. Bij de zondagclub moeten de spelers uit de selectie financieel een stap terugdoenHet beleid van de club wordt zo snel mogelijk aangepast. Twee spelers, Dannv Magito en Stefan Saey, zijn per di rect vertrokken naar de Belgische club Kemzeke. De partytent ligt in stukken gescheurd over de school in Middelburg. van onze verslaggevers MIDDELBURG - De zuidwesterstorm, die zaterdagavond en -nacht over Zee land raasde, heeft voor veel schade en overlast gezorgd. In de Middelburgse Van Kleffenslaan waaide van zeker zes woningen het dak eraf. Bij de Christelij ke Scholengemeenschap Walcheren aan de Elzenlaan in Middelburg sneuvelde een grote partytent. Niemand raakte ge wond. Ook vielen her en der in de provin cie bomen over de weg en gingen grote re clameborden tegen de vlakte. De totale schade loopt in de duizenden euro's. De storm begon zaterdag aan het einde van de middag. Kort na vier uur kwam een eerste melding binnen van een omge waaid reclamebord in Terneuzen. Tot ver na middernacht kwamen er bij de diverse brandweerkorpsen ruim veertig meldin gen binnen van omgevallen bomen, afge waaide dakpannen en rondslingerende bouwmaterialen. Rond half negen liet de dakbedekking los van zes woningen aan de Van Kleffen slaan in Middelburg. Uit voorzorg zette de politie de wijde omgeving af. De ge waarschuwde brandweer en medewer kers van de gemeente Middelburg kon den niets uitrichten. „Anders waaien we zelf van het dak", aldus officier van dienst J. J van den Boom van de stadsge westelijke brandweer Vlissingen/Mid- delburg. „Met windkracht 9 gaan we het dak niet op.De bewoners van de zes hui zen werden tijdelijk opgevangen door de buren. De buurt vreesde voor regen, waardoor het gevaar bestond dat de in boedel beschadigd zou raken. Sommige bewoners liepen zaterdagavond laat zelf al te slepen met grote dekzeilen. Van een winkelpand aan de Noordstraat in Ter neuzen waaide een deel van de dakbe dekking weg. De schade (inclusief water schade aan goederen) bedraagt ongeveer 20.000 eur Partytent De grote partytent bij de CSW, die was neergezet ter gelegenheid van een reünie, waaide kort voor middernacht tegen de gymzaal en de ingang van de school. Ook een kleinere tent, waarin de gardeborde was ondergebracht, sneuvelde. Beide tenten waren op dat moment al ontruimd op advies van de tentenbouwer. De ten ten afbreken was op dat moment door de harde wind geen optie. Politie en brand weer zetten de omgeving af uit gevaar voor brokstukken, die over een groot aantal vierkante meters verspreid lagen. foto Lex de Meester De parallelweg aan de Noordzeezijde van de Brouwersdam is tot vandaag (maandag) afgesloten. Als gevolg van de harde wind waaide za terdagmiddag een caravan om op de N59 ter hoogte van Zierikzee De 34-jarige automobilist uit de gemeente Schou- wen-Duiveland kwam met de schrik vrij Ter hoogte van Biervliet kantelde zater dagmiddag op Rijksweg 61 een aanhang wagen met meubels van een 39-jarige au tomobilist uit de gemeente Sluis. Er raakte niemand gewond. Op de Westerschelde liep de Belgisch duwboot Artevelde zaterdagmiddag bij afgaand tij vast ter hoogte van Walsoor den. Omstreeks zes uur 's avonds kon het on geladen schip bij hoogwater zelfstandig loskomen en zijn weg vervolgen. S. de Jong leidt de discussies over de effecten van het schelp- diervisserijbeleid. Samen met vertegenwoordigers van na- tuurclubs en de visserij moet ze tot een advies komen. Of dat een eensgezind advies wordt, is nog niet dui- Q delijk. *J van onze redactie buitenland MINA - Bij de hadj. de jaarlijkse bedevaart naar Mekka, zijn gis teren zeker 244 pelgrims om het leven gekomen. Ze werden on der de voet gelopen tijdens de 'steniging van satan', een ritueel in Mina vlakbij Mekka. Nog eens 244 mensen raakten gisteren gewond. Acht van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de Saoedische minister Madani, speciaal belast met de hadj, duurde het 27 minuten voordat de gepanikeerde me nigte tot rust kon worden ge bracht. Veel van de doden waren pelgrims die zich niet voor de hadj hadden laten registreren. Pelgrims die niet aan een geor ganiseerde reis deelnamen, hadden persoonlijke bezittin gen bij zich die voor oponthoud zorgden in de mensenstroom, zei Madani. Ook veroorzaakten de illegalen hinder door in eigen tenten of gewoon op de grond te bivakkeren. Volgens de minister is er over een lengte van vier honderd meter geduwd tegen de mensen voor in de rij. Onder de 244 doden zijn voor namelijk Aziaten, uit Indonesië, Bangladesh en Pakistan, aldus sche geestelijke van het konink rijk zeggen terroristen dat zij god dienen, maar ze zijn in wer kelijkheid 'van de duivel'. Vol gens hem verbiedt de islam on rechtvaardig bloedvergieten. Het stenigingsritueel verwijst naar Abraham, die de duivel met stenen bekogelde toen die hem ervan wilde weerhouden zijn zoon te offeren. Moslims ge denken dit door een schaap te slachten. ANP/AFP/RTR het hoofd beveiliging van de hadj. Maar ook Arabieren kwa men om. Dit jaar stierven ook 272 moslims aan natuurlijke oorzaken tijdens de hadj. Tijdens het ritueel in Mina gooi en pelgrims zeven stenen naar een stenen pilaar die de duivel symboliseert Twee miljoen mensen dromden gisteren sa men bij de Jamarat-brug in Mi na voor de steniging. Volgens Madani waren de veiligheids maatregelen afdoende en was de menigte goed onder controle alvorens de paniek uitbrak. Bijna elk jaar worden tijdens de hadj mensen vertrapt. De groot ste ramp voltrok zich in 1990 toen 1426 pelgrims werden doodgedrukt in een tunnel. De groot-moefti van Saoedi- Arabië, sjeik Abdulaziz bin Ab dullah al Sheikh, veroordeelde zaterdag in een preek voor twee miljoen gelovigen het terroris me. Volgens de hoogste islamiti- Een massa pelgrims doet mee aan de symbolische steniging van de duivel. foto Vahid Salemi/AP Federer wint Australian Open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1