Herindeling leidt tot gelatenheid OPEN DAGEN Sas van Gent Westdorpe Philippine kies je koers! Holebi-café in Axel Hé verplegendeZin in een werkvakantie? 14 gem Terneuzen gem. Terneuzen ERNEUZEN gem. Terneuzen Retranchement herdenkt vierhonderd jarig bestaan Voor een zorgzame begeleiding De Bevelanden j.C. Hoekman www.pzc.nl/banen HogeschoolJ^fZeeland Voltijd en Deeltijd HBO in Terneuzen VR. 13 FEBRUARI 2004 18.00-21 ZA. 14 FEBRUARI 2004 10.00-14.00 UUR Studeren aan de Zeeuwse kust! In deze regio zoeken wij AAN ALLE LEDEN AANGESLOTEN BIJ HET FNV. de Zonnebloem zaterdag 31 januari 2004 De PZC schenkt de ko mende tijd in een reeks ar tikelen aandacht aan de effecten van de ge meentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag de laatste afleve ring. door Cees Maas TERNEUZEN - Ach, belasting betalen moet je overal. En een Koewachtenaar blijft een Koe wachtenaar, ongeacht onder welke gemeentevlag hij valt. Dat zijn zomaar twee reacties in onze serie over de gevolgen van de grote gemeentelijke herinde ling, een jaar geleden in Zeeuws- Vlaanderen. Van de destijds opgelaaide emoties die het dorp in twee kampen ver deelden, merk je niet veel meer. Gelatenheid, dat is het juiste woord. En dat was ergens wel te ver wachten. Want in een land waar de meeste burgers de namen van hun wethouders niet kennen, en vaak zelfs niet die van de burge meester, laat het de meeste men sen Siberisch hoe de lokale ge meenteadministratie geregeld is. En ergens is dat terecht. Want de ware identiteit van een dorp vind je niet in de raadzalen, hoe graag de politici dat ook willen. De ware identiteit van een ge meenschap zit natuurlijk in gans andere dingen. In de ver enigingen bijvoorbeeld. In de taal, de gebruiken. In de gedra gingen en opvattingen van de dorpskarakters, de dorpsoud sten, in de persoonlijkheid van de huisarts, de dominee, de kas telein of de pastor misschien. In de geschiedenis en de karakters van de voorvaderen, kortom: in zoiets onmeetbaars als de dorpsaard. Daar vind je wat Koewacht tot Koewacht maakt, Ossenisse tot Ossenisse en Bres- kens tot Breskens. In de serie De ware identiteit van een dorp vind je niet in de raadzalen of plaatsnaamborden, maar in zoiets onmeetbaars als de dorpsaard. zegt Ed Vink dan ook geheel te recht: 'Een Koewachtenaar blijft een Koewachtenaar onge acht onder welke gemeentevlag hij valt'. Maar om even in Koe wacht te blijven: die herinde ling heeft voor het dorp wel de gelijk voordelen gehad, de ge meente Terneuzen is de beloftes rond het zwembad en de Emma- baan volledig nagekomen. „Het leven gaat gewoon door", zegt Rita Jaberg, de voorzitter van de Dorpsraad in Graauw. En in de voormalige gemeente Sluis-Aardenburg klinkt nog wel gemopper, zo blijkt, maar dan voornamelijk uit de mon den van de actieleiders van des tijds die actie voerden tegen de fusie. Ze vinden dat de rest van de bevolking 'slaapt' omdat er van tegenstand tegen de herin deling niets meer te merken is. Ook hier heerst gelatenheid. Frank van Damme, een voorma lig actieleider en woordvoerder in de serie, poneert nog wel een ijzeren waarheid. „De werke lijkheid is dat de overheid veel verder van de burger is af komen te staan," zegt hij. Dat is natuurlijk het onvermij delijk gevolg van schaalvergro ting. Met een gemeentehuisje in elke dorpsstraat en een burge meesterskamer waarvan de deur altijd open staat voor bur gers, zijn de lijnen nu eenmaal veel korter en directer dan wan neer het gemeentehuis vijftien kilometer verderop staat. Eén van de altijd genoemde gro te voordelen, dat een gemeente fotomontage Peter Nicolai lijke herindeling kosten be spaart en doelmatiger werkt, dat is nog nauwelijks te meten na een jaar. Over pakweg vijf jaar is daar misschien wat meer over te zeggen. Misschien. Want of een fusie tussen gemeenten werkelijk leidt tot goedkopere en betere dienstverlening aan de inwoners: dat zullen we zien, zei blinde Louw. door Fred Rabout RETRANCHEMENT - Dit jaar herdenkt Retranchement het 400-jarig bestaan. Het startsein voor de festivitei ten werd gisteravond gegeven tijdens 'de algemene jaarlijks vergadering van de dorpsraad, toen dorpsraadvoorzitter Jur- riën Kruidhof het door Eric van Rootselaer ontworpen logo overhandigde aan wethouder J. Provoost van de gemeente Sluis. Retranchement werd in 1604 tijdens de tachtigjarige oorlog door Prins Maurits gesticht dus wordt het feest dit jaar in Truze- ment. Tijdens de vergadering sprak Kruidhof voorts zijn be zorgdheid uit over het feit dat er nog steeds niet gebouwd mag worden in Retranchement. Pro voost gaf echter te kennen dat er licht gloort in de duisternis. „De minister is bezig en de geruch ten zijn positief." Op het bestuurlijk vlak namen Arlet Roels en Erica van Vooren afscheid. Er kwamen drie nieuwe krach ten bij, zodat het bestuur op acht éénheden is gebracht en dat is gezien de vele activiteiten die er in dit jubileumjaar op sta pel staan alleen maar een goede zaak, vond de herkozen voorzit ter Kruidhof door René Hoonhorst AXEL - Homoseksuelen die een avond met gelijkgestemden in de kroeg willen doorbrengen, kunnen elke laatste dinsdag avond van de maand terecht in café Teut in de Axelse Zeestraat. Hoewel homo's en lesbiennes el ke horecagelegenheid kunnen bezoeken, hebben velen er toch behoefte aan om af en toe onge dwongen voor de seksuele voor keur uit te kunnen komen. De Zeeuws-Vlaamse afdeling van HijZijZo, de belangenvereni ging voor homo- en biseksuelen, is daarom blij dat de doelgroep een 'eigen' avond heeft in het Axelse café. „Het blijft belang rijk dat mensen probleemloos voor hun geaardheid kunnen uitkomen. Er zijn mensen die in het dagelijks leven niet met hun homoseksualiteit te koop lopen. En ook jongeren die net ontdek ken dat ze meer voelen voor het eigen geslacht, hebben vaak be hoefte aan ontmoetingen met lotgenoten", weet woordvoer ster M. Uitterhoeve van HijZij Zo. HijZijZo stelt zich ten doel respect voor en de acceptatie van 'holebi's' (homo's, lesbien nes en biseksuelen) vanzelf sprekender te maken. De orga nisatie wil op plaatsen waar 'het liberaal denken en handelen stagneert, de samenleving een zetje in de rug geven om de draad weer op te pakken'. Daar om zet PlijZijZo op scholen ook discussies op touw over onder meer homoseksualiteit en ge loof so vertu iging De maandelijkse kroegavond in Teut is vooral bedoeld om de drempel te verlagen voor zoe kende jongeren die over hun persoonlijke worsteling willen praten, of gewoon ongedwon gen willen samenkomen met ge lijkgezinden. De uitbater van café Teut merkt de laatste jaren dat de tolerantie ten opzichte van homo- en bi seksuelen afneemt bij sommige bevolkingsgroepen. Op dinsdag- en woensdagavon den is zijn café dicht en uit sympathie met de doelstelling van HijZijZo heeft hij besloten één avond per maand als thuis basis voor de vereniging te fun geren. Dag en nacht bereikbaar op: (0113) 311 444 Overal te ontbieden Alle voorzieningen om thuis op té baren Aandacht voor uw persoonlijke wensen informatie pakket op aanvraag verkrijgbaar (gratis en vrijblijvend) uitvaartzorgcentrum Hoofdkantoor: Geldeloozepad 20,4463 AJ Goes (0113) 227525 Rouwcentra; Geldeloozepad 20 Goes - Kitskinderseweg 1 kapelle Facilitair Bedrijf-, Langeweg 1 's-'GrAvenpolder ■Muylil f www.uitvaartzorgcenlfum.nl UiTvaanTondememng H. ohse bv Uw zorg in onze handen voor geheel Walcheren Rouwcentra aan: Buitenhovelaan 1 te Middelburg Sandenburghlaan 2 te Veere Kantooradres- Oude Rijksweg 54 4339 BD Nieuw en Sint Joosland centraal telefoonnummer 0118 462205 www.hjobse-uitvaart.nl Email: hjobse@hjobse-uitvaart.nl Tevens beschikken wij ovei sjaakvan de walle gedenksteenstilist Iu js!iiisu99js>iu0pa6®oju! yeiu-e S2.' b_ de vele bijzondere mogelijkheden ontdekken? nu kennismaken! Ga spierziekte A.I.S. te lijf. Giro We 000 t.h.v. A.I .S. centrum - Amsterdam werking met het Prinses Beatrix Fonds IN LIEFDE VERBONDEN... Uw gedachten over een uniek gedenkteken geven wij vorm. Vraag naar het fotoboek met vele voorbeelden. i ;edenktekens Zandee de Kuijper Goes: Rotonde Ringbaan-West Telefoon (0113) 216555 Middelburg: Arnesteinweg 40 Telefoon (0118) 612579 Nu ook in Zoetermeer! www.grafgedenktekens.nl Vlietstraat 11a, Terneuzen (locatie roc westerschelde) Voltijd en deeltijd economie (Bedrijfseconomie, Commerciële Economie, Management, Economie en Recht, IBL-Toerisme) Deeltijd Techniek (Elektrotechniek, Werktuigbouwkunde en Algemene Operationele Technologie (energietechnologie) Bachelor of Industrial Logistics, modulair en deeltijd Voltijd en deeltijd Pabo KRANT VOOR ZEELAND M/V Geld verdienen en de hele dag nog voor je hebben? Word dagbladbezorger van de PZC; een goede bijbaan voor jong en oud! U krijgt: Ruime vergoeding Vakantievergoeding Gratis krant Speciale bezorgerskortingen Attenties bij o.a. feestdagen Interesse? Be! gratis de afdeling Binnendienst 0800-023 5111 (tijdens kantooruren) of kijk op www.deleukstebijbaan.nl voor vrije wijken De minimumleeftijd is 15 jaar. Wegens reorganisatie binnen de vakbond FNV gaat het ledenservicepunt in Terneuzen sluiten. Vanaf 1 februari kunnen wij, vanuit Terneuzen, geen service meer verlenen aan onze leden Alle service zal overgenomen worden door een ledenservicepunt vanuit Goes. Waar en wanneer is nog niet bekend maar dat zal ter zijner tijd aan u bekend gemaakt worden. Voor dringende gevallen kunt u tijdens kantooruren bellen naar ons kantoor te Weert0495-43320 f Namens het LSA Terneuzen Bram Luteijn Wil jij de Zonnebloem helpen om 6750 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van 7000 vrijwilligers. Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl Postbus 2100, 4800 CC Breda Postbank 10 98 510 E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 70